Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. dit kwam door de vele regens. Hij houdt zich voor critiek aanbevolen mair de critiek van den heer v.m Harmeien stelt hij gelijk met het marktgeschreeuw van het gepeupel in de groote steden. Hij verzocht den heer van Harmeien zijn woorden in te trekken. De heer van Harmeien weigert dit en blijft beweren dat de toestand te rooskleurig is voorgesteld. Er staat ook in liet verslag, dat de slooten voortdurend worden schoon gehouden en de heer van Oeveren erkent zeli dat dit niet geschied is. Hij noemt diens woorden onwelwillend en onnet. Maar 't is gemakkelijker leelijke woorden te bezigen dan gegronde aanmerkingen te weerleggen. B. en W. kunner, blijkbaar de door den raad gemaakte opmerkingen niet verdragen, dat is inhumaan. De heer van Oeveren begrijpt niet, dat de heer v. Harmeien zijn ongelijk niet inziet. Hij is zelf inhumaan geweest. Spreker komt terug op den lof door den heer Cupérij aan B. en W. toegezwaaid over het bij toeval goed uitkomen van de keien. Hij accepteert dien lof niet. De heer Cupéry neemt dat woord terug, maar bij houdt vol dat de raad, die zelfs het rechtheeftom sommige voorwaarden van aanbesteding aan te houden, gekend had moeten worden bij het aanleggen der stra ten. Het zooeven genoemde recht beeft de voorzitter den raad onthouden door geen vergadering te beleggen. Ook hebben B. en W. geen recht uit discussiën bij de begrooting besluiten af te leiden. De heer van Oeveren erkent, dat hij het goed had geoordeeld, dat de voorzitter na de voltooiing der Damstraat vergadering had belegd maar daar ligt niet in opgesloten dat B. en W. de straten niet mochten aanleggen. Ook had de voorzitter redenen voor dat uitstel. De lieer Oupéry noemde dat inconsequentie en de heer van Oeveren verweet den heer Cupéry insinuatie door nan de waarheid van des voorzitters woorden te twijfelen. De Voorzitter geeft als reden voor de lang uitgestelde Raa Jsbelegging op, dat hij eerst het achterstallige werk wilde bijwerken, omdat hij het voor de ijverige ambtenaren ter secretarie onaangenaam vindt, gedurig te moeten zeggen, dat liet werk niet af i=. De heer Cupéry zegt, dat hij het recht van den Raad heeft aangetoond met de wet, zonder dat B. en W. daar ar.dere artikelen tegenover hadden gesteld. Hij wil nu Ged. Staten laten beslissen. De Voorzitter maakt een einde aan de vrij scherpe gedachten wisseling. IV. Burgem. en Weth. stellen voor de Stokvischstraat te bestraten met uitschot van keien uit de Damstraat, daar de blauwe op zijn. Voor de Stokvischstraat komt dit Burg. en Wetli. voldoende voor, o.mdat daar niet gereden wordt. Zij willen den Raad laten beslissen. De lieer Cupéry wil te gelijk een gedeelte der Paardemarkt opbreken en verhoogen om de belendende huizen van overtollig water te verlossen. De heer van Oeveren meent, dat dit niet helpen zal, en veel zal kosten. Misschien zal het leggen van een goot helpen, meent de heerSinke. Het voorstel wordt ongewijzigd eenparig aan genomen. V. Nog stellen B. en W. voor een strook tusschen de Mossel-en Wijngaardstraat met dezelfde keien te beleggen, en tevens te verbreeden, waarvoor aankoop van grond noodig is. Eerst vroegen de eigenaars een billijken prijs, maar later hebben zij hoogei eischen gesteld. Er is 34 M - noodig, waarvan de prijs is begroot op f107. De heerSinke vindt dat te veel voor nog geen 3 bl. roeden, en de heer Cupéry deelt mede, dat hij persoonlijk van een eigenaar gehoord heeft, dat deze niet meer tot verkoopen genegen is. Daarmee vervalt van zelf het voorstel tot grondaankoop, dat tot bestrating woidt met algemeene stemmen toegestaan. Op een des betreffende vraag deelt de voorzitter mede, dat er na de uitvoering der nu toegestane werken nog f 194,48 van dezen post over is. VI. De voorzitter heeft overeenkomstig de opdracht van den Raad het gemeente bestuur van Kruiningen uitgenoodigd ge zamenlijk te vragen om eene bekeiing op rijkskosten van den grintweg naar 't station Kruiningen—lerseke, waarvan de kosten zijn begroot op f45076.19, Gemeld gemeente bestuur wil gaarne meewerken. De heer v. Oeveren vraagt of in de genoemde som ook onteigeningskosten zijn begrepen, wat ontkennend wordt beantwoord. De heer Cupéry zou het evenwel betreuren, dat tegelijk niet een paar leelijke bochten konden worden afgesneden. De kosten daarvan zijn wel niet gemakkelijk te ramen meent de heer van Oeveren, maar volgens den heer Sinke kunnen die lo-.h niet groot zijn, wat hij aantoont. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het opmaken van het adres over te gaan. VII. Naar aanleiding van een vroeger ingekomen verzoek van den gemeente-ge neesheer stellen B. en W. enkele wijzigingen voor in diens instructie. Volgens art. 9 daarvan moet hij voor afwezigheid verlof vragen aan den Burgemeester. Dit is een bepaling, beweerde requetant, die men nooit elders zal aantreffen. Men zal te vergeefs naar een verlofvragen van den geneesheer zoeken. Aangaande dit punt wordt voorge steld, dat de geneesheer voor afwezigheid langer dan 2 dagen een plaatsvervanger stelt ter benordeeling van B. en W. De kennisgeving dat zij met den vervanger genoegen nemen sluit verlof in zich. Nog wordt voorgesteld, dat de geneesheer, aan bedeelden dan alleen verloskundige hulp moet verleenen, wanneer de gemeente vroedvrouw zijne hulp inroept en voorts bij hare afwezigheid en bij eene vacature. Een en ander wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een paar wijzigingen in de instiuctie der ge meente- vroedviouw, o. a, deze dat zij voor afwezigheid langer dan een dag minstens 3 dagen te voren verlof moet vragen aan li. en W. VIIL Bij de laatste rondvraag zegt de heer Sauer, met genoegen vernomen te hebben, dat pas een adres aan den Minis ter van Financiën gericht is om te lerseke de gelegenheid te openen tct het aanvragen van consenten voor de visscherij. Hij betreurt het, dat er geen der lerseksche sollicitanten benoemd is tot lid van 't vischbestuur en verzoekt den Raad adhesie aan het bedoelde adres te schenken. Aangenomen met alge meene stemmen. XI. Daarna vraagt de heer Sauer om zoo veel mogelijk te voorzien in ligplaatsen voor kleine vaartuigen in de haven door een der grootere vaartuigen een andere ligplaats aan te wijzen. De Voorzitter en de heer Sinke vreezen dat deze maatregel weinig zal helpen en meenen dat vergrooting der haven zeer noodig is, en de heer van Oeveren zegt. dat Burgem. en Weth. het oog op de door den heer Sauer genoemde zaak gevestigd houden en gaarne zijn voorstel in overweging zullen riemen. X. Vervolgens wjjst de heer Sauer op eenige boomen op den Varkensdjjk, die half ontworteld zijn en bij storm gevaarlijk worden voor de nabij wonenden. De Voorzitter heeft reeds herhaaldelijk met den eigenaar over die boomen gesproken, maar deze meent dat er geen gevaar is. Ook stemt de Voorzitter toe, dat het voor dien eigenaar niet aangenaam is om zonder zijn toedoen die boomen te moeten missen, welke door de kinderen worden ondergraven. Dit neemt niet weg beweren de heeren Sauer en van Oeveren, dat er iets gedaan moet woiden, indien er gevaar dreigt, wat moeilijk te ontkennen is. Daarom stelt de heer Sauer voor den eigenaar tot wegruiming der boomen aan te manen, wat met algemeene stemmen wordt aange nomen. XI. Eindelyk vraagt de heer Sauer of het Bekhof niet bestraat kan worden, als er nog keien over zijn, hetwelk ontraden wordt, omdat die straat nog niet aan de gemeente is overgegaan. De heer Cupéry zegt, dat hier gedurende de Kruiningsche kermis een soort van draaimolen gestaan heeft, die zoo slecht was was, dat er gevaar ontstond. Hij verzoekt den Vz. dat ding niet meer toe te laten, en in 't algemeen het plaatsen van kramen enz. te beperken, daar we anders 2 kermissen zullen krijgen. De laatste maal heeft een persoon verschillende grove baldadigheden bedreven, die aan misdaad grensden. De voorzitter heeft den defecten toestand van den draaimolen ook opgemerkt en de bedoelde persoon is geverbaliseerd. Overigens meent hij dat de toelating ran kramers enz. altijd heelt plaatsgehad, doch de heer Sinke meent dat dit tot heden meer tot ingezetenen beperkt bleef. De voorzitter wil liet verzoek van den heer Cupéry gaarne in herinnering houden. XIII. Ten slotte brengt de heer Schipper de klacht over van een ingezetene over nalatigheid in het reinigen van een zinkput. De voorzitter betwijfelt de gegrondheid der klacht, maar hij zal onderzoek doen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. Het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen, naar de wet op de personeele belasting, aan de rijksschatters, over het dienstjaar 1891/92, is door den minister van financiën bepaald op 688/io ten honderd van het geheele beloop der kosten, voor die opnemingen verschuldigd. Voer uitvoer met afschrijving van den accijns en doorvoer van suiker is mede aan gewezen de Wester Schelde van Vlissingen rechtstreeks naar zee. Door een vergissing vari het Haar- lemsche bureau meldden wij Vrijdag dat de heer v. W. v. d. Gracht in herstemming kwam voor de Provinciale Staten. Later bleek echter dat én de heer 't Hooft én de lieer v. W. v. d. Gracht herkozen zijn. Voor eenige weken werden hunne liberale tegencandidaten gekozen, (Inch de Prov. Staten vernietigden hunne verkiezing en zoo kwamen de aftredenden er weer in. Te Breukelen [vacature Geelkerken] moet herstemd worden tusschen de hh. de Voogd (lib.) en de Waal Malefijt (antir.) resp. met 714 en 601 stemmen. De heer v. Wijngaarden (kath) had 322. Te Den Helder werd de heer Beukenkamp (lib) weder gekozen. Raad van State. In zake het geschil tusschen de gemeentebesturen van Rotter dam en Oud Vosmeer over de verplichting tot betaling van de verplegingskosten te behoeve van den armen krankzinnige J. W. Last, die uit Oud Vosmeer naar Rotterdam was gekomen en daar in het krankzinnigen gesticht is opgenomen is de gemeente Oud Vosmeer aangewezen als de woonplaats van genoemden krankzinnige inden zinder wet, welke gemeente dus de verplegings kosten zal moeten dragen. Kattendijke. Gekozen tot lid van den gemeenteraad bjj herstemming de heer M. Karelse te Wilhelminadorp met 28 stemmen tegen 25 op den heer Lucas de Jager te Kattendijke uitgebracht. Er stemden 54 van de 103 kiezers. Bij de le stemming verkreeg de Jager 27 en Karelse 20 stemmen. Beroepen te Kortgene ds. L. F. A, Westerbeek v. Eerten te Serooskerke. (W.) Wissenkerke. Door de besturen der beide christelijke scholen alhier (dorp er. Camperland) zijn verzoekschriften gericht aan H. M. de K mingin om vrijstelling van het geven van onderwijs in de gymna stiek. Ge.-laagd te 's Graveuhige voor dehoofd- acte de heer A. Timmermans te Schiedam. Groote offervaardigheid In 1891 werd voor de Christelijke scholen eene totaal-uitgave geëischt van f 1.740.000, en in deze som droeg het Rijk aan subsidiën bij tot een bedrag van f 435.000 zoodat voor f 1,305 000 te voorzien bleef door vrijwillige bijdragen. Goes. De politie zag zich genoodzaakt op 30 Juli, 1 en 2 Augustus jl. te constateeren: lo. dronkenschap; 2o. het op de vordering der politie niet verleenen van bijstand door ingezetenen (particulieren); 3o, het belem meren van handelingen door de politie ondernomen en opzettelijk niet voldoen aan hare bevelen bij de uitvoering van wettelijke voorschriften; 4o. rebellie; 5o. weerspannig heid; 6o. verzet tegen de politie en 7o. aanhitsing (opruiing.) Een dftal personen die zich aan deze misdrijven schuldig maakten, zullen zich eerlang hierover hebben te ver antwoorden. Kruiningen. Aan liet telephoonkantoor alhier zijn gedurende de maand Juli ontvangen 42, en verzonden 47 berichten, totaal behandeld 89. Naar men ons uit Domburg meldt is, volgens het laatste bericht uit Neuwied, de komst van den prins en de prinses Yon Wied bepaald tusschen 10 en 16 Au gustus. M. C. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaan deren W. D.Over 't algemeen staat het voor den arbeider beter aan dan verleden jaar om dezen tjjd. De aardappels beloven lekker te zullen zijn en veel schot te zullen geven en dat zegt voor een werkman veel. Daarenboven geeft de oogst ook veel te ver wachten, en al heeft de arbeider daar geen direct voordeel van, toch is het waar dat, wanneer het bij den boer regent, het bjj zijn werkvolk druppelt. De tijd, die achter ons ligt, was voor de arbeiders een zeer gunstige werktjjd, in jaren hebben zjj zoo weinig verlet niet gehad als in dit j lar. En toch was de toestand der arbeidersklasse gedrukt. Al het loon toch moest besteed worden voor de eerste levensbehoeften. Menige winkelier weeter van mee te spreken. Niet alleen, dat het verschuldigde niet kon worden aangezuiverd, maar vaak kwamen luitjes, die voor eene aanmerkelijke som in 't krijt stonden, nog geld ter leen vragen Het vorige jaar, dat voorafgegaan werd door een buitengewoon strengen win ter, deed eene malaise verwachten en het was voor velen lang niet onvoordeelig. Thans nu een droog jaargetjj voor den minderen stand ruime verdiensten opleverde klagen de neringdoenden steen en heen over de slapte en heeft er betaling noch omzet plaats, Toen een heer te Gieten Zaterdag zijn paard door het hek in de weide liet, sloeg het jonge, dartele beest achteruit en trof zijn meester voor de borst. Dadelijk ingeroepen geneesknndige hulp mocht niet baten; twee uren later was de man overleden. Vochtige kasten. Een groot bord met zout, dat nu en dan ververscht wordt, in een vochtige kast geplaatst, maakt deze kurkdroog, mits men de kast zooveel mo gelijk gesloten houdt. De dader van den inbraak bij den heer v. Vlissingen te Haarlem is door de politie op een zonderlinge wijze ontdekt. In het huis vond men een punt van een mes. Een goed bekende van de politie werd aangehouden er. verzocht uit te pakken en heel toevallig paste de punt aan zjjn nies. Te Hilversum is een moord ge pleegd. Twee personen hebben daar ge worsteld in een tuin grenzende aan de spoorljjn, een oogenblik later is een man door den trein dood gereden. Men vermoedt dat hij een der twee worstelaars is en door zijn maat (het was een marskramer) op de lijn geworpen is, toen de trein aankwam. Als bewijs hoe goed de perronkaar- ten de controle in de hand werken, wordt gemeld dat iemand in de maand Juli op een kaartje van 8 Februari 1892 van Am sterdam naar Zevenaar reisde. I let was hem niet te doen om voordeelhjj had een goed kaartje genomen, doch vertoonde overal het verkeerde en nergens het goede. Aan de weduwe Willeboer, wier man in den avond van 2en Paasohdag aan het station Beurs te Rotterdam door den trien werd overreden en kort daarna overleed, is thans van wege de Exploitatie-Maatschap- py, onder zekere voorwaarden, eene jaarlijk- sche uitkeering van ongeveer f 500 toegekend. Te So Jthampton werden Maandagavond te 8Va uur aan boord van het stoomschip Prinses Marie losgelaten zeven postduiven, waarvan een voorzien met een briefje aan een der pootjes bevestigd, niet een telegram van den gezagvoerder aan zijne echtgenoole te Amsterdam. De duiven waren door het detachement militairen van Harderwijk meegenomen. Dinsdagmorgen is een van de zeven te Southampton losgelaten duiven te Harder wijk teruggekeerd, doch het diertje was zoo afgemat, dat het bijna terstond dood was. Van de zes anderen is niets terecht gekomen. Zekere vreemde vrouw, naar men zegt Duitsche, zwierf Vrijdag teLonneker rond met een kind van omstreeks 9 jaren, geheel zonder onderdak of middel van bestaan. Daar haar man haar reeds lang verlaten had, scheen zij ten einde raad en van het oogenblik gebruik makende stal zij een ouden blauwen boezelaar, van de vrouw van een landbouwer aldaar. De politie stelde de vrouw ter beschikking van den officier van justitie te Almelo die het hulp behoevend jongetje \an de moeder liet scheiden en over de grenzen brengen, welke scheiding voor elk weldenkend mensch hartroerend was om aan te zien. Het kind zich vast aan de moeder klemmende werd als t ware van de moeder met geweld afge scheurd. Langer dan een uur nadat de moeder vertrokken was, liet men het kind ter secretarie wachten, dat schreiende om zijne moeder roepende, weigerde eenig voedsel tot zich te nemen, zoolang zyne moeder niet bij hem was. Hierna werd het kind nadat het ruim 2 uren in de verschrik kelijke hitte geloopen had, door een veld wachter ter beschikking van de Duitsche politie gesteld. (D. v. N.) Uit New-York en Chicago komen beviedigender berichten betreffende het weer. De hitte is aanmerkelijk afgenomen. Geen rupsen meer in den tuin I Om rupsen uit den tuin te verwijderen, besproeie men de vruchten ir.et Bordeausche pap. Men heeft er de proef mee genomen op een hoekje met Brusselsche spruitkool- planten bezet, welke erg door de rupsen waren aangetast en wel met dit gevolg, dat er twee dagen later gem rups meer op te vinden was. V p. Verscheidene bladen in Engeland hebban reeds hunne duivenvluchten, om nu en dan tijdingen over te brengen van afgelegen plaatsen. By gelegenheid van da jongste verkiezingen zag men meermalen verslaggevers vergezeld van een mar. me' eenige korven met duiven het land inrijden naar de eene of andere plaats, waar eene kiezers-bijeenkomst zou woeden gehouden. Bjj de verkiezingscampagne des heeren Gladstone in Midlothian bewezen de post duiven goede diensten aan de Eiinburgsche pers. Telkens als de heer Gladstone naar het een of andere dorp in Midlothian reed om er de kiezers te gaan toespreken, werd hij gevolgd door eenige rijtuigen met ver slaggevers en een met korven met duiven. Gaandeweg maakten de verslaggevers hunne aanteekeningen van hetgeen er op de reis gebeurde, hoe de ontvangst in een dorp was, enz. Als een blaadje was vol geschreven, ging het naar den nduivenmann die een duif uit een korf nam, op den rug legle en liet bericht aan een dar pooten bevestigde. Het was merkwaardig, zegt een beticlitgi-ver, hoe gewoon de duiven er al aan zijn. Het gevolg was, dat de avondbladen een geregeld verhaal hadden van hetgeen den beer Gladstone was wederbaren en wat hij zooal gezegd bad. Volgens de officiëele Russische berichten over de cholera neemt de ziekte bijna overal at in het Wolga-gebieddaarentegen is het getal aangetasten in het Don-gebied ge stegenden 31 Juli kwamen daar voor 1055 ziektegevallen met 447 dooden. Te Moskou en te Rjasan zjjn thans ook eenige choleragevallen vastgesteld. Te Bakoe staat bjj na alle handel stil, zelfs thans nog nu de epidemie vermindert. Bijna alle petroleum-factoryen staan stil bjj gebrek aan arbeiders. Gedurende de laatste drie weken verlieten 4000 personen de stad. Men kan zich eenige voorstelling van den tegen woordiger. toestand maken, als men weet dat van de500huurrijtuigen, die anders de stad doorkruisen, thans niet meer dan dertig gebruikt worden. Volgens de Daily Chronicle zijn gedurende de laatste dertig dagen in Rusland meer dan 50.000 personen aan cholera overleden, daaronder niet de slachtoffers in Aziatisch Rusland en de boeren op het platteland gerekend. Het hoogst is de sterfte onder de arbeiders in den omtrek van Bakoe en Astrakan. Te Nishni Nowgorod breidt de epidemie zich snel uit. Men telt dageljjks pl. m. 80 dooden. De bezoekers van de jaarmarkt, voor zoover zij niet geheel wegblijven, haasten zich zoo gauw mogelijk weg te komen. Daarentegen wordt uit St. Petersburg geseind dat de naar Nishni gezonden prof. Anrep heeft verklaard, dat de ziekte, in het algemeen in zwakken vorm zich ver- toonend, steeds goedaardiger wordt. hen vischregen. Het meteorolo gisch observatorium te Bjelina, in Bosnië, maakt het volgende verschjjnsel bekend, in den nacht van 22 op 23 Juli woedde gedurende twee uren een hevige storm boven Bjelina, ter wjj 1 er stortregens vielen. Tegelijk met het water viel eene hoeveel heid kleine levende visschen neder, die later in de straten en op het veld werden op geraapt. Het laboratorium der fabriek van pa tronen en slaghoedjes te Stoffeln is in de lucht gevlogen. Een scheikundige werd gedood een arbeider en twee meisjes werden licht gewond. Nabjj Groenland geraakte een stoomboot, die voor de walvischvangst gebruikt wordt, in het ijs bekneld, met liet gevolg dat het vaartuig verbrjjzeld werd. Toen men er deze week in slaagde de bemanning te redden, waren reeds vjjf personen van uitputting omgekomen. In overeenstemming met eene vroeger gedane aankondiging werden dezer dagen vier visch verkoopers te Londen voor het ge recht gedaagd, wegens eene overtreding van de wet op oester-, krabben-en kieeften-vissche- rijen. Art. 4 dier wet bepaalt dat niemand oesters, die in den handel als diep-zeeoesters bekend zjjn, tusschen 15 Juni en4 Augustus mag verkoopen, ter. verkoop aanbieden of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2