1892. No. 131. Donderdag 4 Augustus. Zesde jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HÜIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE» DE DE HEMEL OP AARDE In de jaren I90I— 1912. DE ZEEUW. ei.kfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De beginselen der Fransche Revolutie zijn de kanker van onze eeuw. Het liberalisme verbreidt die beginselen in Kerk, School en Maatschappij. Wordt dit niet gestuit, dan gaat ons land zedelijk ten onder. Alle belijders van den Christus moeten dat liberalisme bestrij den, omdat het Cods eer en majesteit aanrandt. Door stilzwijgen en toezien maken wij ons zoo schrikkelijke zonde deelachtig. Daarom stelle ieder in zijn kring „tegen DE Revolutie HET Evan gelie". VOOR het Evangelie is ANTI- revolutionair. Serooskerke 8 Augustus voormiddag. Oost- kapelle ook voor Grijpskerke, 8 Augs. na middag. Domburgook voor Aagtekerke 9 Augustus. Westkapelle, ook voor Zoute- lande, 10 Augustus. Koudekerks, ook voor Biggekerke en Meliskerke 11 Augustus. Veere, ook voor Vrouwepolder, 12 Augustus. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joos- land, 13 Angustus. Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 15 Augustus. Ylissingen, 16 tot 27 Augustus. LANDVERHUIZING ONZER LANDBOUWERS naar Noord-Amerika. Vervult de aarde. Gen. 128en 9 1. In ons blad komt een advertentie voor betreffende emigratie naar Noord-Amerika. Onze landbouwers hebben zeker de adver tentie gelezen en naar aanleiding daarvan zeker gevraagdZou deze zaak vertrouwen verdienen Immers de advertentiën en lange artikelen voor eenige jaren in een ander te Goes verschijnend blad geplaatst, ter bevorde ring van den trek naar Zuid Amerika, heeft vele goedgeloovigen verschalkt en voor immer ongelukkig gemaakt. De Argentijnsche re publiek werd het graf van menig Zuid-Be velander. Dit is een ernstige waarschuwing om voorzichtig te zijn met aanbevelingen voor andere onbekende streken. Immers Colorado (Noord-Amerika) waarvan in onze advertentie sprake is, is den meesten onzer al even weinig bekend als Argentinië in Zuid- Amerika. Toch meenen wij met eenige gerustheid op de zaak in onze advertentie bedoeld de aandacht te mogen vestigen. Zij gaat uit van de kort geleden te Utroeht opgerichte Nederlandsche Amerikaansche 1 and- en emigra tie-maatschappij. Het is deze maatschappij gelukt in een der vruchtbaarste staten der Vereenigde 2) FEUILLETON. «l)at zij daarbij die arme kinderen hebben omgebracht, is een gemeene streek van de commissie», wierp de boerin daar tusschen. «Ach wat, dat begrijp je niet, Trijn», lachte Jochem. Eerst moet er orde ge maakt worden, daarna mag leven, wie wil. Maar», ging hij geheimzinnig voort, «de gravin hebben zij laten leven 1 De broeder, dien de commissie naar het kasteel had gezonden om orde te maken, zal haar bij zich hebben. Nu, wie weet? Ha, ha! Mij gaat het niet aan». «Tuigriep de oude bij den haard «tuig, dat den man verslaat, de kinderen vermoordt en den armen vrouwen haar eer ontrooft! Tuig, zeg ik nog eens, de heele commissie De oude stond op, stak zijn pijpje aan en ging in den tuin. Ook Klaas stopte een klein pijpje en begon te dampen. De boerin ruimde de tafel leeg en zette zich bij de beide mannen neder. «Het is mij goed», zeide zij, «dat wij morgen al onze bezittingen afgeven moeten en dan de kleine hofstede ons niet meer behoort. Wanneer daarna alles verdeeld wordt, moet naar mijn berekening ons een streek land toekomen honderdmaal zoo groot als onze boerderij, en iktwjjiel er niet aan, of, in plaats van een varken, zal ik er dan tien te voederen krijgen». «Maar Trijn». riep Jochem, «hoe dikwijls heb ik je gezegd, dat van een verdeeling yan goed geen sprake zal zijn. Alleen het werk Staten, in Co7orado, in de San Luis vallei, dat is in het zuidelijk deel van genoemden Staat, uitgestrekte vruchtbare gronden aan te koopen, die uitnemend geschikt zouden zijn voor eene nederzetting van Nederlandsche landbouwers. Het is genoemde maatschappij niet in de eerste plaats om geldelijk gewin, maar om het belang van onbemiddelde arbeiders te doen. Zij zal bij voorkeur naar eerlijke en godvreezende mannen zoeken om hare gronden te gaan bewonen. Het bestuur bestaat uit de heeren com missarissen: M. NOORDTZIJ, docent aan de Theologische school te Kampen, K. DE VIDAL DE ST. GERMAIN, directeur van gemeentewerken te Kampen, J. DEN BOER te Almkerk, C. W. VAN DER HOOGT, gedelegeerdeen de directeuren P. T. DEKKER en A. ZOUTMAN, landbouw-in- genieur en Rijks-observator der Vereen. Staten van N. A., welke laatste voor een ieder te spreken is ten kantore Domsteeg 8 te Utrecht en bereid is alle inlichtingen te verstrekken. De granen en gewassen die in de San Luis vallei groeien zijn mede ten kantore te bezichtigen. Bovenstaande namen hebben bij velen een goeden klank, en waarborgen ons dat de brochure door hen in het licht gegeven en die gratis aan bovengenoemd kantoor verkrijgbaar is, met belangstelling zal worden gelezen. In September of October, a. zullen de eerste passagiers voor die streek de reis aanvaarden. De redacteur van «De Oranjevaan», de heer Joh. v. Boven, hoopt de reis mede te maken, teneinde zich persoonlijk te gaan overtuigen van de toestanden in genoemde San Luis-vallei, terwijl hij ook andere koloniën in Minnesota en Michigan hoopt te bezoeken, teneinde eene vergelijking te maken tusschen deze en de Hollandsche nederzetting der «land- en emigratie-maat schappij.» In de brochure komen eenige verklaringen voor, von landbouwers, afgelegd ondereede voor een notaris en door dezen vergezeld, verklaringen die de vruchtbaarheid van den grond aldaar prijzen. Onder anderen een van den landbouwer Toni te Linde, die sinds 6 jaren in de San Luis-vallei woont. Zijn schrijven is van den volgenden inhoud Monte Vista, 18 Mei 1892. Ik ben geboren te Dinxperloo, provincie Gelderland (Nederland) in het jaar 1835. Ik ben naar Amerika verhuisd in het jaar 1861 en heb het eerst gewoond te Cleveland in den Staat Ohio. Na zes jaren te hebben gewoond in de stad Cleveland, in de nabijheid waarvan ik gedurende twee jaren heb ge boerd, ben ik verhuisd naar Scott County, in den Staat Iowa, en heb daar geboerd gedurende 6 jaren in de omstreken van de stad Davenport. Van Scott County ben ik verhuisd naar zal gelijk verdeeld worden. Overigens be hoort in onzen nieuwen staat alles aan allen. Eigendom is diefstal, eu wie wat bezit is een dief. Maar de hoofdzaak is allen moeten werken, ook die rijke en vetgemeste luiaardsallen, allen, en het werk wordt gelijkmatig verdeeld, en ieder kan zich dien arbeid kiezen, dien hjj het liefste doet; werk in de stad, of op het land, om het even, en dagelijks wordt niet meer dan drie of vier uur gewerkt en van wat de arbeid oplevert vreten en zuipen nief meer de rijken, zooals vroeger, neen, dat wordt onder de arbeiders verdeeld. Ik zeg u, het zal een hemel op aarde worden.» «Ik», zei Klaas, «kies werk in de stad, het land verveelt me genoeg». «Ja», zei Jochem, «daar heb je gelijk aan maar vooreerst, zoolang er nog geen orde gemaakt is, moet de commissie het werk verdeelenwant de broeders in de stad willen allen daar bljjven. En het werk op het land moet toch ook gedaan worden.» «Ik dacht», zei de boerin, «dat er vrijheid zou zijn en ieder mocht werken, wat hjj wil». «Later, later», antwoorde Jochem«nie mand kan toch vergen, dat ineens alles op orde zal zjjn. Een goed sociaal-democraat moet de commissie blind gehoorzamen.» «Die vervloekte commissie 1» riep de boer, «waarom hebben zjj mij daarin niet gekozen Ben ik slechter dan rooie Loeb, die schoft, die lange schoes, die van landhuishoudkunde geen steek afweetEn ben ik slechter, dan die kromme meelkooper uit de Langestraat, die vijf jaar in het tuchthuis gezeten heeft, toen de monarchie nog bestond «Ja», lachte Jochem, «men moet maar J Jasper County Iowa, drie mijlen van de stad Newton alwaar ik 140 acres land had gekocht. Na hier 13 jaren te hebben geboerd ver trok ik op aanraden van mijnen geneesheer, met mijne vrouw, die hevig leed aan asthma, en 5 mijner kinderen, één zoon en vier dochters, naar den staat Colorado; en op den 14den Maart 1886 kwam ik met [mijne vrouw en kinderen te Monta Vista aan, een stadje in de San Luis Vallei. Na hier eenige dagen te hebben vertoefd, kocht ik 160 acres ruw en ongeploegd land, lVs mijl ten zuiden van Monte Vista, bouwde er een huisje op, waarin ik tot voor driejaren heb gewooDd, toen ik een flink steenen huis op mijne plaats heb gebouwd. Toen ik hier kwam, was ik met het irrigeeren (besproeiing van het land) geheel onbekend. In de maand April 1886 ploegde ik 20 acres van mijn land, die ik bezaaide met haver, gerst en erwten. Ik beplantte drie acres met aardappelen. Ik had dat jaar een besten oogst; van mijne 3 acres aard appelland oogstte ik ruim 1500 bushels;») van het land dat ik met haver had bezaaid oogstte ik 75 bushels per acre; mijn erwten leverden 74 bushels per acre op, mjjn gerst leverde ruim 50 bushels per acre op. De gerst en de erwten waren van een uit muntende kwaliteit, beter dan ik ooit in Amerika had gezien. Voor mijne aardappelen ontving ik 2 en 1,25 dollar per honderd pond. Het tweede jaar had ik 40 acres in cultuur 36 acres in graan en aardappelen en 5 acres in timothy (een grassoort) en alfalfa. Ik had dat jaar 10 acres in tarwe, waarvan ik 450 bushels kreeg, die ik verkocht voor 1,50 en 1,75 dollar per honderd pond. Ik had 5 acres in Rogge waarvan ik ruim 200 bushels oogstte, die ik verkocht voor 2,25 dollar per honderd pond. Ook was mijn haver en mijn gerst dat jaar bizonder goed. Ik oogstte 80 bus hels haver per acre.en ruim 500 bushel aardappelen per acre*. Het derde jaar had ik 90 acres in cul tuur met inbegrip van 7 acres timothy en 5 acres alfalfa, en had een besten oogst. Het vierde jaar had ik 100 acres in cultuur waarvan 25 acres in tarwe, die bijna 1100 bushels opleverden, en welke ik verkocht voor 1.75 dollar per honderd pond. Mjjn aardappelen waren dat jaar buiten gewoon goed en zeer overvloedig. Het vjjtde en het zesde jaar waren ook heel goede jaren. Mijn land is voor het grootste gedeelte zware klei, doch ook van mijne lichtere klei heb ik goede oogsten verkregen. Beide soorten van grond zijn goed, doch vereischen eene verschillende bewerking. Ik heb een tuin van ]k are groot, waar uit mijne vrouw ieder jaar voor 150 tot 200 dollar groenten verkoopt. Kool groeit hier zoo groot, dat sommigen een gewone Eén acre is gelijk »/5 bunder. Drie Bushel is een mud of hectoliter. zorgen goede maatjes met de commissie te blijven. Dan komt men er ook in.» «Den rooien Loeb hebben zij allen ge kozen, omdat hij een paar sterke knuisten heeft, waarmede hij wel een os kan dood slaan, en den meelkoopmanmet zijn kromme beenen, omdat hij iedereen kent, die wat bezit. Eén lid willen zij er evenwel weder uit hebben, heeft mij rooie Loeb gezegd, en dan zal ik zien, dat ik in zijn plaats kom». «Laat ons gaan slapen,» zei de boerin met een zucht, kleedde haar dikken jongen uit, die bij den haard was ingeslapen, en ging naar het slaapvertrek. Ook de beide mannen zochten spoedig hun bed op. Den volgenden morgen spande Klaas Jurgen het paard voor den wagen, bond met zijn zwager het varken op den wagen vast en liet zijn vrouwen zijn jongen plaats nemen. Toen riep hjj zijn ouden vader. Deze stak het grijze hoofd over de onder deur en riep hun toe «Ga maar alleen, ik blijf hier. Hier heb ik zeventig jaar geleefd, hier wil ik sterven». «Vader», riep Klaas «ik moet alles slui ten en den sleutel aan de commissie geven. Kom mee, gij zult het in de stad beter hebben». De oude schudde het hoofd. «Heb ik hier niet voeding en kleedicg en een onderdak gehad zeventig jaar lang? Van mij was het huis, waarin ik sliep; van mjj was de akker, die mij voedsel gaf; van mij was de tuin met schoone bloemen. Hier genoot ik Gods zegen en het was mij een hemel onder mijn stroodak». «Vader», zoo drong de boer aan, «wij zullen nu alles volop hebben en als rijken waschtobbe opvullen. Van hagel heb ik nooit last gehad in deze valleiook nooit van aardappelziekte. Ik ben een en dertig jaren in Amerika. Tk heb eerst in Cleveland Ohio gewoond, en wel 6 jaren. Van Cleveland, Ohio, ben ik gegaan naar Davenport, Iowa, alwaar ik zes jaar gewoond heb. Van daar ben ik gegaan naar Newton, Iowa, waar ik 13 jaar gewoond heb. Ik heb meer geld verdiend in de San Luis Vallei, dan in eenige andere plaats en twijfel er niet aan of iemand die de boerderij verstaat, kan hier ruim zijn brood verdienen en goed vooruit komen. Het land is hier vruchtbaar en er is water in overvloed in de San Luis Vallei. Ik heb 440 acres land. (Get.) TONI TE LINDE. Een volgende maal hopen wij nog een en ander uit deze belangrijke brochure mee te deelen. Voor onze jonge landbouwers is het alvast een wenk om eens ernstig over deze dingen na te denken. Het gaat den landbouwenden stand slecht, en de vooruitzichten blijven voor hem donker. Neen, wjj willen de zegeningen niet mis kennen, die in kamers van arbeid en land bouw beloofd; in opheffing van zout- en zeepaccijns en vermindering van hypotheek rechten enz. geschonken, en in verlaging van het cijfer der grondbelasting in het vooruit zicht gesteld zijn. Wij wenschen alle pogin gen tot verheffing van den landbouwenden stand te waardeeren; doch alles is slechts lapmiddelen. Zelfs door opheffing van alle belastingen, endoor dadelijke inpoldering van de Zuiderzee ware hjj nog maar half geholpen. Het geneesmiddel is landverhuizing voor elkeen die roeping gevoelt om ten spijt van de banden der bloedverwantschap in welva render streken met Gods hulp zich en zijn zaad een betere positie te veroveren. Voor hen is het goed en voor de over- bljj venden ook; het evenwicht tusschen vraag en aanbod zou er door hersteld worden. Die inlichtingen wil, schrijve liever recht streeks aan den heer Zoutman, Dornsteeg, Utrecht; of aan een der bekende heeren J. den Boer, grondeigenaar te Almkerk en professor Noordtzij te Kampen. i Augustus 1892. De minister van Oorlog heeft, in over leg met zijn ambtgenoot voor Waterstaat Handelen Nijverheid, maatregelen genomen om de miliciens, die in den naasten omtrek van een telegraafkantoor wonen, zoo spoedig mogelijk in kennis te doen stellen met' den inhoud van de militie-telegrammen, ingeval van mobilisatie. Daartoe zullen door de zorg van telegraafkantoren betichten wordeu aangeplakt, zoodat de miliciens de oproeping reeds weten, vóór dat de gemeentebode de kennisgevingen verspreidt. leven. Kom mee 1 Ik kan u toch hier niet alleen laten». «Ik ben niet alleen», riep de grijsaard terug, «mijn God is bij mij al heeft uw bloedige commissie Hem afgeschaft, hier bjj mij heeft Hij nog wat te zeggen. Ga gerust heen en bekommer je maar niet over mjj 1» «Laat den ouden stijfkop blijven 1» riep Jochem toornig, sprong van den wagen en sloot het huis; den sleutel gaf hjj zjjn zwager. Deze nam de zweep en langzaam trok het paard den wagen met den boer van het erf, waarover hjj zoovele jaren heer en meester was geweest slechts een zeer klein heer, maar toch meester over zijn kleine huis en zjjnen kleinen akker. Allen op den wagen waren stil; alleen het varken schreeuwde, alsof het zjjn tegen- ingenomenheid met de nieuwe orde van zaken wilde te kennen geven, totdat Jochem het met een gevoeligen schop tot zwjjgen bracht. Het was druk op den weg naar de stad Eensdeels bestonden de menschen uit man- men en vrouwen in lompen gehuld en met een liederljjk voorkomen vroeger had men ze vagebonden genoemd, nu waren het «broeders» en «zusters» want allen hadden denzelfden vader en dezelfde moeder: de natuur af te leveren hadden zjj niets, uitgenomen misschien de drank- flesch, die van mond tot mond ging. Anderdeels waren het arme, maar fatsoen lijk gekleede mannen en vrouwen, die er niet zoo vroolijk, ja velen mistroostig en bedroefd uitzagen; want heden moest alle bezitting worden overgegeven. {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1