Gemengde Berichtan naren, hunne verwondering over Y's wacht houden te kennen gaven. Dit gaf aanleiding tot de onderstelling, dat de man er stond voor den heerKautz* mann. Dit vermoeden bljjkt nu, niet juist te zijn geweest» Kapelie. De oudste inwoner van onze provincie, mejuffrouw de wed. v. Duine ge boren Schippers alhier, is in den ouderdom ,van ruim 101 jaren overleden. Vlissingen. De booten van de «Castle Line» zullen in net vervolg weer in de binnenhavens alhier komen tot het opnemen van passagiers en goederen. De eerste boot ig reeds binnengekomen, namelijk de «Dur ban Castle», die na 300 ton goederen te hebben geladen naar Afrika is vertrokken. Goes. De leerlingen der «openbare» scholen die zich onderscheiden hadden door getrouw schoolbezoekmaakten gisteren middag onder begeleiding van de commissie tot wering van schoolverzuim, met hunne onderwijzers een uitstapje naar Vlissingen. Het harmoniegezelschup«Euphonia» luisterde den tocht op. Te Vlissingen werd een wandeling door de stad gemaakt en van daar over den Noordzee-boulevard naar de duinen, waar hun aan het stedelijk badhuis ververschingen werden aangeboden. In geregelde orde keerde het gezelschap weder met den trein huiswaarts. Heden Vrijdag was aan de kinderen der bijzondere school, voorzoover zij het (zich waardig gemaakt hadden, een dergelijk feestje bereid. Onder begeleiding van de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek, en van hunne onderwijzers, met het muziekgezelschap «Hosanna» scheep ten zij zich des morgens half 8 in voor een watertochtje naar Zierikzee, per «Admi raal de Ruijter.» Te half 11 werden zij aldaar in den tuin van den heer Verwer mild onthaald. Daarna werd een wandeling door de stad gemaaktom het bezienswaardige er van te bezichtigen. Te half 6 werd de tocht huiswaarts ondernomen. Middelburg. In een der sectiekamers van het gebouw der provinciale griffie alhier werden hedenmorgen om 11 uur bij monde van den nieuw benoemden griffier mr. W. Polman Kruseman, aan den oud-griffier der Staten mr. E. Fokker als souvenir uit naam der ambtenaren ter griffie aangeboden 2 schilderijen in cuivre-poli-ljjsten gevat met onderschriften«La roche aux mouettes» en «Gros temps»» (gezicht op den Westkapelschen dijk), geleverd door de firma van Benthem Jutting. Mr. E. Fokker dankte voor het huldeblijk en nam tegelijkertijd van de ambtenaren afscheid. Vlugge brandweer! Onder de gemeente Ouderkerk aan den Amstel ontstond Maandagavond 9 uur brand in een hooiberg, waardoor 42000 kile hooi door het vuur verteerde. De brandweer kwam drie uur na den brand op het terrein! Haagsch! Een vermogend man, die bovendien het hoog ste Rjjkspensioen geniet heeft twee groote ramen zijner woning, uitzicht gevende op een breede straat in Den Haag en die nog een mooi vergezicht opleverden, laten dicht- metselen, zoodat daardoor nu een geheel blinde zijgevel in de plaats is gekomen, om dut hij daardoor voor twee vensters minder in de personeel e belasting zal hebben te betalen! Op verschillende plaatsen van ons land heeft het Woensdagmiddagzwaar geonweerd. Te Leeuwarden en Heteren werd veel schade toegebracht aan veldgewassen. Te Boksmeer werden een ambtenaar en zjjn zoon door den bliksem gedood. Te Renkum werd een huis en schuur in de asch gelegd. De zitting der Tweede Kamer werd Woensdag gestoord door een begin van brand in de kamer van den griffier. De vlammen werden spoedig gestuit dank zij de aanwezigheid in de gang van een brand slang. De raamgordijnen, kozijnen, be hangsel, een tapijt en het schrijfbureau werden vernietigd of leden schade. In een seance te Groningen is door Sequah gezegd dat hij nog enkele plaatsen van ons land bezoeken wil, onder anderen Middelburg. Daarna zal hij zich te 'sGravenhage vestigen, zich doen natura- liseeren en vervolgens zich verkiesbaar stellen voor lid der Tweede Kamer. Door de marechaussee van Wol- vega is te Heerenveen gevankelijk bin nengebracht een jonge, net gekleede man, te Wolvega aangehouden wegens bedelarij. Het was een oud-Indisch militair, gepen sioneerd met f 100 's jaars. Hij had alle pogingen aangewend eene betrekking te krijgen, wat hem niet gelukt was, zoodat hij ten slotte om een aalmoes gevraagd had. De rechtbank, die juist zitting hield, besloot dadelijk deze zaak te behan delen. De officier eischte tegen hem 1 dag hechtenis en 2 jaren opzending naar een rijkswerkinrichting; de rechtbank veroor deelde hem tot een dag hechtenis en een pair jaar opzending. Met tranen in de oogen hoorde hij zijn vonnis aan en werd daarna naar de gevan genis overgebracht. Te Delft is een onbekend man plotse ling dood gebleven, waarschijnlijk in drank gestikt. Een flesch jenever en een jenever glas lagen naast hem. Gisteren morgen is te Amsterdam, terwijl eenige schoolkna pen op een sc.mit speelden, een hunner met het hoofd beklemd geraakt tusschen het gat van den mast en een balk. Hjj was terstond een ljjkhet bloed stroomde uit de keel. Te Ginneken is een lVs jarig meisje door een hooiwagen overreden en gedood. De voerman lag op de kar en had zoodoende het kind niet opgemerkt. Een herbergier te Venloo wist zich gedurende een jaar gratis gaslicht te ver schaffen, door nadat zijn gasmeter wegge nomen was, de verbroken leidiug met een elastieken buis te verbinden. De heldere gasvlammen waren Woensdagavond oorzaak dat hjj gesnapt werd. Een veehouder te Loosdrecht heeft een krielkipje te broeden gezet op zeven tien eieren van patrijzen met den verras senden uitslag dat even zooveel levende kuikens zijn uitgekomen. Een behuizing te Winschoten is Woensdag afgebrand; twee schapen kwamen in de vlammen om. Een noodlottige weddenschap. In gezelschap van eenige vrienden kwam onlangs een werkman, Derwele genaamd, die langs het scheepsdokte Gent open neder wandelde, op de ongelukkige gedachte een weddenschap aan te gaan, dat hij het geheele dok zou overzwemmen. De weddenschap werd aan genomen. De inzet was een frank en een glas bier. Derwele sprong terstond te water, ongelukkigerwijze juist op hetzelfde oogen- b.'ik dat een stoomboot voorbij voer. Halver wege verdween de man in de diepte en alle pogingen om hem te redden waren tevergeefs; 20 minuten later haalde men het lijk op. Bo'iti, de componist, schreef dezer dagen in het album van een zijner vrienden Ebro Otel, ma Amleto orbe Men kan dezen zin van links r.aar rechts en var. rechts naar links lezen, hij betee- kent steeds«Othello is dronken, maar Hamlet is blind.» Barbarisme in Brazilië. Het dagblad «Fair Play» verhaalt een en ander over de behandeling van personen, die door de gele koorts werden aangetast in de voor naamste havens van Brazilië. Een machinist aan boord van een schip in een der havens, werd door de gele koorts aangetast en naar het hospitaal overgebracht. Naast hem lag een man, die eveneens aan gele koorts leed. Daar deze den beiden Braziliaanschen op passers te lastig werd, besloten zjj hem uit het bed te halen. Zij trokken hem ver scheidene malen heen en weder, doch zon der het resultaat te verkrijgen, dat zij be oogden. Toen gaven zij hem een trap in de zijde met het gevolg, dat hjj een kwar tier of twintig minuten later overleed. Om de zaken nog te verergeren, laten de gezondheidsmaatregelen buitengewoon veel te wenschen over. Men oordeele over zulk een staat van zaken in een Ziekenhuis, in een warm klimaat, waar zoo'n toestand heerscht en men zal den ongelukkigen zee man beklagen, die zich genoodzaakt ziet zich in een Braziliaansch Ziekenhuis te be geven. Als een pendant wordt aangehaald een geschiedenis uit Santos waar de gele koorts onlangs groote verwoestingen aan richtte. Niet minder dan 200 kapiteins van alle natieën stierven, om nog niet eens te spieken van de scheepsequipages. Iedereen die aan boord van een vaartuig door de gele koorts wordt aangetast, wordt terstond naar het Ziekenhuis overgebracht. Een der kapiteins, die onlangs te Santos vertoefde, had zjjn zoon bij zich, een jongeling, die aan gele koorts lijdende naar het hospitaal getransporteerd werd. Toen de vader zich daar vervoegde om zijn zoon te zien, werd hem gezegd, dat deze reeds dood was en dat zijn ljjk naar een soort begraafplaats was overgebracht. Hij stoorde zich daar echter niet aan, drong binnen en vond tot zijn verbazing den jongen nog in leven. Kort daarop stierf deze. De vader had nog juist afscheid kunnen nemen. Een droevig voorval had onlangs te Marseille plaats. Een scheikundige die een stelsel had uitgevonden, waardoor duikers in het water kunnen afdalen, zonder daarbij de gewone duikerklok te gebruiken, wilde met het door hem uitgedachte toestel,dat zelf in de behoefte aan lucht voorziet, naar gelang van de behoefte der werklieden, e;n nieuwe proef nemen. Tal van nieuwsgierigen waren toegestroomd en reeds waren verscheidene proeven gelukt, toen men bij een nieuwe nederdaling ongerust begon te worden, daal de duiker reeds een kwartier te water was en nog geen teeken gegeven had. Toen men besloot hem op te halen, was hij reeds een lijk. "Waarschijnlijk heeft hy plotseling een congestie gekregen, waardoor hy zijn toestel niet heeft kunnen hanteeren en hij dien tengevolge gestikt is. In Aziatisch Turkije komen gevallen voor van pest onder de Bedouïnenstommen. Deze zjjn uit de besmette plaatsen verdreven en hunne hutten verbrand. Te Schlierzee in Begeren heeft een wolkbreuk plaats gehad »Vele huizen stortten in en bruggen werden vernield. Hon derden boomen en rotsblokken, van 1000 pond sommigen, werden door het water meegesleurd en stortten in het daL Het water steeg in de overige woningen tot aan de zolders. Vele menschen verdronken, tal van ljjken zjjn aangespoeld. Een socialistische kolonie. Een Fransch blad deelt mede, dat drie jonge lieden, socialisten, de heeren Maience Rol - des, Brois en Cambier, pogingen doen om eene socialistische kolonie te stichten op het gebied der republitk van Paraguay. Over het algemeen zal men zich min of meer richten naar de 1 heocratriche stich tingen der jezuïeten in Paragay alleen in stede van theocratisch zal hier alles democratisch zijn. De /erdeeling der goederen zal vrjj zjjn; iedereen zal nemen zooveel als hjj noodig heeft. De kosten der stichting worden begroot op een millioen franken. Een hammenregen. Een slachter te Berlijn had een poosje geleden zijn vrouw en zijn zaak verlaten. Drie weken lang had de vrouw trouw de zaak alleen voortgezet, toen haar man plotseling uit Leipzig, waar hij opnieuw een winkel was begonnen, terug kwam, om zijn Berlijnsche bezitting te ver- koopen. De vrouw, die hij niet mee naar Leipzig wilde nemen, was daardoor geheel zonder middelen. Daardoor verbitterd, greep zij plotseling een groot aantal hammen, worsten en zijden spek, en wierp die op de straat, waar de voorbijgangers gretig op de vette hapjes aanvielen. Toen de baas met zijn knechts de waren wilde oprapen, was het meeste reeds verdweuen. - Volgens het Vad. had mevr. Brumund, die bij de vreeseljjke ramp op het meer van Gertève is omgekomen, een kuur gevolgd bij pastoor Kneipp te YVörishofen. Zij deed daarna een reisje door Zwitserlaud, om ver volgens haar villa te Biden-Baden te gaan betrekken. Haar echtgenoot, de heer Brumund, kwam in 1891 te Cannes ook dooreen ongelukkig toeval om het leven. De paarden van zijn rijtuig sloegen toen op hol, tengevolge waarvan het omsloeg, wat den dood van den heer Brumund veroorzaakte. Valsch haar. Dames en heeren. die valsch haar dragen, mogen wel bedenken, dat dit somtijds zeer schadelijke gevolgen hebben kan. Als men bedenkt dat het meeste en gewoonljjk het fraaiste haar af komstig is van gestorven vrouwen, (voor namelijk in Auvergne en Bretagne) dan kan men best begrijpen, dat hersenontstekingen en andere ongesteldheden er de gevolgen van kunnen zj,n. De doctoren hebben dan ook meermalen te^en het dragen van valsch haar gewaarschuwd. Groote hoeveelheden knoopen worden te genwoordig uit aardappelen gemaakt. Het is niet algemeen bekend, dat wanneer de sub stantie van den aardappel met sommige zuren behandeld en dan geperst wordt, die bjjna zoo hard wordt als steen en in vele ge vallen in de plaats van hoorn, ivoor en been k«n gebruikt worden. Deze eigenschap van den aardappel maakt hem bijzonder geschikt voor het fabriceeren van knoopen. De aard- appelknoop kan van andere knoopen slechts door een nauwkeurig onderzoek van een deskundige worden onderscheiden, daar deze knoopen, al naar hun gebruik, dienover eenkomstig gekleurd worden en uiterlijk volkomen gelijk zijn aan beenen of ivoren knoopen. De goedkoope prijs van deze soort knoopen zal aan het gebruik ervan in de toekomst een groote uitbreiding geven. Wilt gij schoone rozen kweeken, han delt dan als volgt: Bewaart het roet, dat uit uwe kachel buizen of fchoorsteenen komt, in een zak, dien gjj in een vat, gevuld met water, hangt. Als dit laatste nu de kleur krijgt van Portwijn en die roetwjjn is een echte Port wijn voor du rozen, rr.aakt men een gat rondom de rozeplant, en vult die opening met het roetwater. Men zij niet bang te veel er in te gieten en ga gerust voort, totdat het water niet meer in den grond trekt. Zoodra nu de rozen beginnen in het blad te komen, zal spoelig de donkergroene kleur der bladeren in het oog vallen, de takken zullen versterken en gij zult schoone rozen winnen. Deze mest kost weinig, de maanden Maart en April is de geschiktste tijd hem te ge bruiken. Londen. Thans zijn gekozen 251 con servatieven, 48 union.sten,239 Gladstonianen en 56 leren, waaronder 7 Parnellianen. De cholera neemt te Astrakan sterk toe. Van de 225 zieken stierven op een dag 102. Het gepeupel speelde er eenige dagen den baas. Het gasthuis werd in brand gestoken, de geneeskundigen werden mis handeld en gedood, ambulances vernield, alles op grond van geruchten dat de dokters de zieken vergiftigden of levend lieten be graven. Sommigen dier zoogenaamd ver giftigden werden door hoopen volks naai de rivier de Wolga gebracht, waar hun melk als tegengif toegediend werd. Dien tengevolge zijn velen bezweken. De infan terie herstelde de orde, terwijl de dood voortgaat tal van slachtoffers te maken. Dinsdagnacht is het druk bezochte zwavelbad Saint Gervais bij Chamounix, door een gletscher van den Monl-Blanc verplet terd en tegelijk ook het naastbjjzjjnde gehucht Le Fayet. Vlak boven Bionnay had zich een soort meer gevormd, welks doorbraak de ramp heeft veroorzaakt. De meeste slachtoffers werden in hun slaap verrast. De baddokter en nog iemand kon den nog 33 personen redden. Van de 54 beambten der badinrichting kwamen 45 om bat leven. Thans reeds werden 140 dooden gevonden. Ze allen te herkennen, valt moeilijk wijl velen geheel naakt gevon den werden of zeer verminkt zijn, en het register der badgasten verdwenen is. Te Mine alleen zjjn 16 ljjken gevon den geheel onkenbaar, de gelaatstrekken duidden zwaren doodstrijd aan hoewel deze dooden langs den weg zjjn nedergelegd, heeft nog niemand inlichtingen kunnen geven. Wonderdadige reddingen hebben plaats gehad. Een inwoner van Genève, die zich in dien verschrikkeljjken nacht te Saint- Gervais bevond, hoorde een vreeselijk geraas, gelijk aan dat, zegt hij, dat ontslaan moet als een cycloon voorbijtrekt. Het huis waarin hjj overnachtte scheen als door eene aardbeving te schudden. In allerjjl trok hq eenige kleederen aan en stak het hoofd door een venster. Op het eerste oogenolik kon hjj zich geen rekenschap geven van hetgeen er gaande was. Hij hoorde het water klotsen, dat brokken rotssteen medevoerde en in de bergen neerploffen. Hij vluchtte door het dak. Daar vond hij eene dame, gew.kkeld in een beddelaken. Door schier bovenmen- schelijke inspanning gelukte het hem de dame het dak der kapel, en vervolgens een der rotswanden te doen bereiken, waar hjj zelf zich ook had geborgen. Beide waren gered. Eene Engelsche dame, het donderend geraas vernemende, waarvan de oorzaak haar natuurljjk onbekend was, stond op, sloot met eene koelbloedigheid, waarover men zich niet goed verbazen kan, hare deur. kleedde zich en begon een brief te schrijven, om afscheid van hare familie te nemen. Als door een wonder bleet dat ge deelte der badinrichting overeind staan, en de dame behield het leven. Een persoon, die gered is, heeft verklaard zich niets te herinneren van hetgeen er voorgevallen is. De Arve en andere wateren ziet men tafels, stoelen, enz. ook kerksieraden mede voeren, te midden van ljjken. In den geheelen omtrek heerscht de diepste verslagenheid. Er wordt niets gespaard om, waar het mogelijk is, redding aan te brengen. Gestraft. Alle Donderdagen ging een koopman in gevogelte te Oitiquies, met name Courbet, voor zjjn zaken naar Brustal, van welke gelegenheid een paar dieven, die bovendien schenen le weten dut de vrouw van Courbet stokdoof was, steeds gebruik maakten om hun slag te slaan. De heer Courbet vermoedde evenwel de waaiheid en besloot in zijne plaats zijn zoon naar Brussel te zenden. Toen het nu weer Donderdag was, bleef hij dus thuis en stelde hij zich op p ist. Lang werd zijn geduld op de proel gesteld, doch ziettegen het uur van middernacht hooit hij gedruisch. Het geweer heeft hjj bij zich, hjj haalt den haan overe i mikt op een voorbijsluipende ge stalte, die reeds in den winkel aan het snuffelen is, met het gevolg dat de dief doodelijk getroffen met een kogel in de borst nedervalt en eenige medeplichtigen, wiel spoor door de politie gevonden is op de vlucht gingen. De groote brand te St. Johns schijnt nog ernstiger geweest te zjjn, dan reeds medegedeeld is. Niet minder dan twee derden der stad zijn in de asch gelegd. De brand nam een aanvang op een graanzolder, doordien iemand de onvoorzichtigheid had gehad een brandenden lucifer achteloos weg te werpen. Zeshonderd gebouwen zjjn ver brand; geen enkel monumenten geen enkel handelshuis zjjn blijven staan. Zes personen verdronken; veertien kwamen in de vlammen om. Vijftienduizend prrsonen zwerven zonder- dak. Gok heeft de brand het aangrenzende bosch aangetast en het geheele dorp Oak- Cove verwoest. De brand te St. Jones, de hoofdstad van New-Foudland en de zetel der regeering is grooter geweest dan die van het jaar 1846. De onmiddellijke schade wordt op 20.000.000 dollars geschat, waarvan slechts tot een bedrag van 3.000.000 ver zekerd is. De brand woedde van Vrijdag morgen 5 tot Zaterdagmorgen 9 uur. In de nabjjheid van de plaats waar het onheil zijn oorsprong had, stonden meeren- deels huizen, die waren opgetrokken uit hout, dat, daar het gedurende een maand niet geregend had, buitengewoon droog was. De vlammen vonden daardoor maar al te gemakkelijk voedsel, te meer daar de wind ze aanwakkerde. De hitte en de hevigheid van den brand was zoo groot, dat zelfs tal van steenen gebouwen geen weerstand meer boden. Geheele straten werden in de asch gelegd. De bevolking was radeloos van schrik. Ook de Anglicaansche kerk een prachtig gebouw ontkwam niet aan de woede van het element. Eerst toen de brand zich tot het plein aan Devonrow had uitgebreid, kon men het voortwoeden der vlammen beletten; in de haven geraakten verscheidene schepen in brand. De stad biedt een treurigen aanblik aande ellende is onbeschrijfelijk. De meesten hebben alles verloren. Nog slechts voor 6 dagen zijn er levensmiddelen. Uit verscheidene steden van de Ve*eenigde Staten komt hulp op dagen; terwijl de regeering de handen vol heeft met het beramen der maatregelen. Deeerste blanke vrouw, die in denAus- tralischen staat Victoria aan land kwam, is nugin leven;zjj teltnu 109 zomers,waarvanzij er56in Australië doorbracht. MrsSmith werd te Glasgow geboren in 1 z 83, en vertelt hare komst op het eiland, met manen zoon, in 1835, na eene reis die meer dan zes maanden geduurd had. Na hunne landing kwam er eene bende zwarten die er vreese lijk woest uitzagen zij omringden het kleine kamp en toonden door gebaren, dat zij gaar ne drie blanken levend wilden braden. Toen kwam de vrouwelijkevindingskrachttot haar recht; Mrs. Smith bedacht zich, welk een zonderlingen invloed Buckley, altoos op de inboorlingen had uitgeoefend, en riep herhaaldelijk; Buckley, Buckley!» Dehaatder zwarten veranderde terstond in vriendschap; men bracht haar voedsel en bewees haar allerlei diensten. Mrs. Smith richtte daar eene school op, die met één leerling begon, toen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2