1892. No. 121. Dinsdag 12 Juli. Zesde jaargang. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. n. e 1 dat die ma&t- odig had, kwjjt- met am. D e lieer /.wak werk Walcheren ds in 1892 een n. pleit voor het hoogere waarde leit verzachten- late oplevering >r maatsch. Zij offers getroost, gescholden, heeft evens belangrijk jst op vroegere bapjiij en de al Ged. Staten nu het verzoek het voorstel, dachten verraadt, f termgnen vast, okkende schade toepassing der en Hennequtn ije verdedigt den betoogt nader ïeele kwjjtschel- sal maken. oogpun t van iet voorstel van schelde is vroeger eweestzjj heeft te verdienen; en r vroeger verlies i d e 5% door m d. wordt daarna en (Pieterse en an Ged. Staten leiding, met 21 eef de heer v. g> jjving eeDer lee- met algemeene ;iale begrooting discussie met ekeurd. De re- ng f494,399,45; voordeelig slot ;ekeurd met 33 •den hielden ziel ting kosten rijks uitgaaf f62,16h komt thans in de heer Moes •t van de booten p vermeerdering ip retourkaarten dit verzoek en b'iek, maar ook vaart geschaad jronje zegt een kelen wordt in de Staten ge- van den heer 29 va-tgesteld. oaardenfokkertj. tide in ontvang f f 612,190,27 lost onvoorzien, nde heffing van oneele belasting oedgekeurd. 5,16 6 5,26 6,9 6,16 6,29 5,46 6,87 6,45 6,52 6,57 7,7 7,15 7,23 6,20 7,33 7,47 6,33 7,56 7,47 9,44 oe de ingea HE ZEEUW. V ERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p.p. f0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVEIH'ENTIEN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Van een andere meening. Wij hebben het indertijd toegejuicht dat de tweede kamer het Billiton-contract van den minister Mackay afstemde. Uit deze toejuiching volgt dat wjj niet ingenomen waren met de aanneming van het zooge naamde betere contract, dat, schoon niets meer voordeel voor den Staat bedingende, des alniettemin nog te groote voordeelen aan de heeren aandeelhouders of hunne erven verzekerde. Van die meening was trouwens het kamerlid mr. Keucheniuswjj bevonden ons dus in goed gezelschap. Thans echter komt een niet minder gewaardeerd antire volutionair met eene gansch tegengesteld betoog; namelijk de oud-minister jhr. mr A. F. de Savornin Lohman schrijft in de Prot. Noordbrander. Hu de Standaard van oordeel is, dat, zoo iemand gelooft dat gerechtigheid een volk verhoogt, hij „een contract als dat van Billiton in naam der gerechtigheid zal hebben te bestrijden", schijnt het mij wenschelijk toe mee te deelen waarom ik geroepen om over dat Billiton-contract te stemmen, het niet bestreden, doch er voor gestemd heb. Het is steeds mijn gevoelen geweest, dat de Regeering in geenen deele gerust kon zijn omtrent den uitslag van een proces, zoo de Billiton Maatschappij haar het oude contract, dat aan den Staat bijkans geener lei winst verzekerde, tegenwierp, en ik ben ten hoogste verbaasd geweest over de stel lige verzekeringen, door enkele juristen in de Tweede Kamer omtrent dit alles be- heerschende punt gegeven. De verwerping van het contract, door de vorige Regeering gesloten, scheen mij eene groote onvoor zichtigheid toe. Toen kort daarna een ander contract door de Regeering werd gesloten, en dezelfde rechtsgeleerden, o. a. Mr. Levy, nu de Kamer waarschuwden voor den afloop van een proces dat zij vroeger voor onverlies- baar hadden verklaard, bleek het dat die heeren de eerste maal niet zoozeer als deskundigen hadden gesproken, doch meer als lieden die handel drijven, en den koop man met verzekeringen dat zij zijne waar niet behoeven afwijzen, in de hoop dat hij nog wel eens weer terug zal komen. Of nu zulk eene wjjze van handelen het aanzien van een staatslichaam, althans van hen, die aldus adviseeren. verhoogt, laat ik in het midden. Zeker is het, dat zij, die eerst verzekerden dat de Maatschappij nooit winnen kon, en later toch een transactie met die Maatschappij goedkeurden, zelve de oorzaak zijn, dat men hen in meerdere of mindere mate wantrouwt. Het is mij intusschen gebleken dat verre weg de meéste rechtsgeleerden, die eenigs- zins over de zaak hebben nagedacht, over de mogelijkheid van verlies van een proces tvenzoo denken als ik, en het is bekend, dat ook de adviseurs van de Regeering geenszins zoo stellig hebben gesproken, als in Jen aanvang door sommige Kamerleden is geschied. Nu kan men natuurlijk over de kansen van een proces verschillend denken; doch het gaat niet wel aan niet-bestrijding eener transactie te beschouwen als een blijk, dat men gerechtigheid niet boven alles stelt. Het is trouwens ook niet wel in te zien, wat de Kamerleden zoude hebben kunnen bewegen, in dezen niet uihsluiten <1 's lands belang op den voorgrond te stellen. 11 Juli '92. Vermogensbelasting, Op art. 10 is een amendement voorgesteld door de heeren lodens en Heldt, strekkende om van de vermogens boven de 2 ton een surtaxe te heften van f3 in plaats van f2. Het doel van dit amendement is de verhoo ging van den jeneveraccijns overbodig te maken en het geheele equivalent te vinden in de vermogensbelasting. Gaarne hadden de voorstellers het meerder benoodigde alleen verhaald op de vermogens boven 5 ton, doch daarvan hebben ze afgezien, omdat er dan twee klimmingen zouden komen, waar door de moeilijkheden voortvloeiende uit het gesplitste stelsel des Ministers, met 'toog op de bedrijfsbelasting en nog grooter zouden worden dan thans. Zjj berekenen, dat dien tengevolge de vermogensbelasting zal opbren gen f10,342.000 en dus bijna 3i/, ton hoo- ger dan de Minister raamt, welke hoogere som de Minister moge aanwenden tot ver mindering van de registratierechten. ^an 'let verslag van de Commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij- in Zeeland, omtreut de keuringen van Fokdieren, ge houden in de maand Juni 1892., ontleenen wij het volgende: De Zomerkeuringen werden ook ditiaar dienstbaar gemaakt aan: a het nazien en beoordeelen der merriën met veulen en jonge paarden, die in Februari en Augustus 1891 bekroond werden; b het toekennen van premiën a f60. en f40. aan merriën met Veulen c het toekennen van aanhoudings- bijdragen aan één-en tweejarige hengsten a f 60. en f 75.d en het opnemen van paarden in het Nederlandsch Paarden Stamboek. Aangeboden werden merriën met veulens, eenjarige hengsten, tweejarige hengsten, eenj. merriënen merriën ter inschrijving in het N. P. S.en wel achtereenvolgens van elk, te Zierikzee 35, 5, 0, 2, 15 St Filipsland 5, 3, 1, 0, 6 St. Maartensdijk 8, 2, 4, 2, 9 Hulst 16, 3, 2, 1, 9 Oostburg 10, 4, 1, 1, 5 Kortgene 6, 1, 2, 0, 4 Middelburg 1, 1, 0, 0, 2 Goes 16, 0, 3, 3, 12 De belangstelling in de keuringen was in alle deelen der provincie groot en de aan biedingen, behalve te Middelburg bevredigend. Te Middelburg viel de keuring samen met een veulen-tentoonstelling door de veree- niging tot verbetering van het paardenras in Walcheren; wij wa ren daardoor in de gelegenheid te coasta- teeren, dat er in Walcheren zeer goede merriën zijn, die den landbouwer paarden fokker met zware droge beenen en goeden rug, uitstekende afstammelingen kunnen geven. Jammer dat zij niet voor het N. P. S. aangemeld zjjn en niet mededongen De in 1892 bekroonde merriën zijn thans volgens reglementmet hunne veulens vertoond en wel 15 van de 20; in 1891 waren het slechts 5 van de 12. De ljarige merries en 1-en 2jarigehengsten die vertoond moesten worden met het oog op de staats subsidie ter verbetering der paardenrassen in Zeeland, werden alle aan geboden uitgezonderd de hengsten Louis van Goethals te Westdorp, en Nero van De Feijter te Zaamslag, die in het buitenland verkocht zijn, waardoor de uitbetaling hun ner aanhoudingsbijdragen vervalt. De jonge herkeurde paarden voldeden slecht; hadden minder goede bewegingen, vooral achter en be engebreken, en konden dus niet veel prijzen behalen. De merriën met veulen daareutegen waren niet alleen in groot getal aangevoerd, doch bovendien was hierbij zeer veel goeds, vooral de veulens af komstig van de hengsten Joas No. 104 N. P. S., Frans No. 79 N. P S„ Max No. 80 N. P. S. |en Merlatti No. 75 N. P. S., zoodat de prijzen voor deze afdeeling ingevolge art. 4 2de alinea van het reglement voor deze keuring, uitgebreid werden met het geld voor de één-en twee jarige hengsten bestemd. De commissie acht zich verplicht nogmaals nadrukkelijk te wijzen op de verkeerde uit legging, die aan de premiën bij de Zomer keuringen toegekend, dikwijls gegeven wordt; deze moeten niet beschouwd worden als toegekend aan onvoorwaardelijk onberispe lijke dieren, die de paardenfokkerij zeker en in alle opzichten zullen verbeteren. Zoo mag en kan de opvatting niet zjjn; de premiën voor merriën met veulen worden toegekend, omdat de commissie van meening is dat er iets goeds uit het veulen kan groeien en daarom tracht de eigenaars te verbinden deze niet te verkoopen, terwijl bovendien de merrie het volgend jaar door een aan te wijzen hengst gedekt moet worden. De bekroningen zijn derhalve wel degeljjk voor de merrie met haar veu len. De aanhoudingsbijdragen voor éen- en twee jarige hengsten dienen om den eigenaar een jaar het castreeren te doen uitstellen of hem te nopen deze niet te verkoopen ten einde de commissie het volgend jaar in de gelegenheid te stellen te beoordeelen wat er uitgegroeid is om ze daarna zo o mogelijk op nieuw door het toekennen van prijzen te binden. Te Goes werden door de heeren J. M. Kakebeeke en A. M. Peman Kakebeeke twee merriën van Brabantsch ras t,er inschrij ving in het N. P. S.aangebodendaar deze van goede vormen en uitmuntenden bouw zijn, meent de commissie de aandacht op deze paarden te moeten vestigen daar ze voor den landbouwer-paardenfokker eene hooge waarde vertegenwoordigen niet alleen als fokdier, doch ook als landbouwpaard goede diensten zullen bewijzen. Voor de opname in het N. P. S. werden in 't geheel 63 merriën aangeboden waar van er 32 werden goedgekeurd. Bekroond zjjn; MERRIËN MET VEULEN. a. in het le keurings-district (Schouwen- Duiveland, Tolen en St. Filipsland). Wed. J. Hanse, Sirjansland, de merrie Marie, veulen Renetta, vader Joas f 60, C. Strujjk, Sirjansland, Bertha Josina Joas f 60. M. de Glopper, Ellemeet, Clara Oscar Merlatti f40. L. Hanse, Sirjansland, Marie Dora Joas f 40. C. Steendjjk, St. Filipsland, Marie Gérard Apollo f 40. M. Bollle, Haamstede, Fauna Floris Merlatti f40. M, P. Groenewege, St. Maartensdijk, Carina Alma Apollo f 40. Ch. Hartog, Seherpe- nisse, Marie Bigot Apollo f 40. P. W. C. Stols, Nieuwerkerk, Prima Baboe Joas. L. Koopman, Neuwerkerk, Lize, Ino Joas. W. Kooman, Zierikzee Brutus Gerda Jacob. L. J. Dorst, Stavenisse, Marie Castor Joas. Wed. P. C. Gaanderse, Bruinisse, Madame Dame Merlatti. M. de Glopper, Ellemeet, Lette Granaat Joas. Deze laatste premiën bij plaatsvervanging a f40. b. in het tweede keuringsdistrict (Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland). P. C. W. Swemer, Koljjnsplaat, Cato Emma Inl. f 40, C. C. Welleman, Krabbendijke, Elsa Sander Alexander f40. W. L. de Vrieze, Nisse, Isabella Rozette Alexander f 40. H. J. Leendertse, Kamperland, Eefje Rozette Inl.? f 40 A. Zandee, 's Heer Hendrikskinderen, Bart Draco Inl.? f40. G. Lokerse,'sGravenpolder, Mol Boa Inl.? f40. H. de Bruin, Koljjns plaat, Meisje Aletta Inl? G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp, Mol Dandy Gerard. P. Maas, Wz. Koudekerke, Moortje Mari Inl. De laatste bjj plaats vervanging a f 40. c. in het 3e keuringsdistrict (Zeeuwsch- Vlaanderen W. D.) P. Mabesoone, Sluis, Meijs Hetty Azor f 60. V. L. Calon, Groede, Elsa Hector Prospère 160. P. Mabesoone, Sluis, Keppe Denise Azor f40. C. M. van der Hooft, IJzendjjke, Dina Pierot Getuigschrift. d. in het 4e keuringsdistrict. (Zeeuwsch- Vlaanderen O. D.) Fr. de Koejjer, Hontenisse, Poes Graaf Frans f60. H, Goethals, Westdorpe, Florence Milly Frans f60. A. Hom- bach, Hulst, Ida Philip. Max f40. Is. Anthonisse, Hontenisse, Erna Kerel Max f 40. C. van Esbroeck, Hengstdijk, Lite Tile Frans f40. K. J. A. G. En. Collot d' Escury, Boschkapelle, Nelly Anna Lombiseul. Jos. Vael, St. Jansteen, Collet Rex Max. K. J. A. G. Bn. Collot d' Escury, Boschkapelle, Freia, Homerus Frans. A. Hombach, Hulst, Vos Popje Max. Deze laatste pre miën bij plaatsvervanging ii f40. Van de 1- en 2-jarige hengsten zjjn be kroond De hengst Majoor van Chr. Hartog, Scherpenisse, Moeder onbekend, Vader Major die ingeschreven is in het Belgische stam boek voor ware trekpaarden onder no. 31. Premie f75.Kasper van H. J. Leen dertse, Kamperland, ouders onbekend. Premie f 75.Karei van Joos Mesu te Nieuw- en St. Joosland, moeder Bette; vader Caesar. Premie f 70. De aanhoudings- bjjdrage wordt met f 10 verhoogd omdat beide ouders ingeschreven zjjn in het N. P. S. Joris van P. de Mujjnk te St. Kruis, moeder onbekend, vader Canrobert. Premie f60.Nero van E. Plasschaert te St. Jan steen, ouders onbekend. Premie f 75.En Caesar van H. Goethals, Westdorpe, moeder Florence, vader onbekend. Premie f60. Provinciale Staten. In ons verslag van Vrijdag komt het woord «windposi» voormoet zijn winstpost. Voor het voorstel Pompe in zake subsidie aan v. d. Voorde hebben gestemd de aan wezige Goesche leden en de hh. Bolle, v. Uye Pieterse en v. Voorst Vader. De 2e luit. A. C. Cosvee, thans gede tacheerd te Terneuzen, keert 1 Aug naar zijn garnizoen te Middelburg terug. In de Vrjjdag door den gemeenteraad van Borssele gehouden vergadering werd door burg. en weth. overgelegd de rekening over 1891. Daaruit blijkt dat ontvangen is f 13165,94Vj en uitgegeven f 12026,29. De kosten van het onderwijs bedroegen f 7685,06Vi, waaronder begrepen is de uitgaaf voor de vergrooting van het school lokaal. Aangezien het onderwijzend personeel r.og niet in het bezit is van de vereisehte akte tot het onderwijzen van de vijje en orde oefeningen der gymnastiek en de gemeente nog geen beschikking heeft over een lokaal, werd besloten ontheffing van de verplichting tot het geven van onderricht in genoemd vak aan te vragen. Wegens verhuizing en overlijden van belastingschuldigen werd de betrokken voordracht tot ouinbaarverklaring van hoof- deljjken omslag ten bedrage van f11,121/» goedgekeurd Onder de medegedeelde inge komen stukken behoorde een bericht dat gunstig beschikt is op eene aanvraag om O "Verkocht aan den heer L. J. Dorst te Stavenisse. rijksbijdrage in de verplegingskosten van een onvermogende idiote. M. C. Prov. blad no 52 bevat de volgende aanschrijving van ZExc. den commissaris der Koningin aan de burgemeesters in onze provincie: Ik heb aanleiding gevonden weder over te gaan tot toepassing van het laatste lid van art. 2 van het Koninklijk Besluit, dd 25 Augustus 1880 (Staatsblad no 164) even als in 1891, voor de geheele provincie. Dientengevolge wor den de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, de roek, dekauw,kerkkauw, torenkauw torenka, de huismusch, de ringmusch, boom-, berg- of veldmusch, voor de geheele provin cie Zeeland opgeheven, en zulks van 15 Juli 1892 tot en met 31 Maart 31 Maart 1893. Nederand telde op 1 Jan. 1892 on derstaand getal inwoners. Mannen Vrouwen Totaal. Noord Brabant 259.158 257,512 516,670 Gelderland 263.413 256.797 520,210 Zuid-Holland 475.131 512.211 987,342 Noord-Holland 416.146 444,596 860,742 Zeeland 99.820 102.276 202.096 Utrecht 112.202 114.645 226.847 Friesland 167.311 169.131 336.442 Overjjsel. 125.965 147.528 300.493 Groningen. 136,594 140.688 277.282 Drente 70.376 63.651 134.027 Limbnrg. 131.512 128.081 259.593 Het Rijk 2 284.628 2,337,116 4,621,754 De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Ja nuari 1891 2.255.681 M. 2.308.885 V. 4564566 T. en is alzoo toegenomen in den loop van 1891 met 58.947 M. 28.231 V. 57.178 T. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf J. v. Wijck van den Koudepolder; P. Brujjnzeel Jzn. van den Reigersbergschan- polder; J. de Fejjter van den polder Piers- sensA. de Milliano van den Engelinapolder J. F. Goedhals van den polder Visart; F. Dekker (plaatsv.) van den polder Serlippens. Tot gezworen P. C. W. Swemer van den polder Oud-Noordbeveland; J. SteketeeAzn. van den polder Baarland, c. a. LANDBOUW. De rupsenplaag schijnt hier en daar een weinig tot staan te zjjn gebracht. De spreeu wen waren en zjjn aardige bondgenooten ter verdelging der ongenoode gasten. Som mige landbouwers stuurden hunne kippen of kuikens op hun bieterdund, welke vogels spoedig schoon schip hadden gemaakt. Jam mer dat de verwoestingen dcor de rupsen gemaakt, reeds zoo groot waren, toen men aar. verdelging begon te denken. Niet alleen toch de klavers en beetwortelen, ook erwten en boonen zijn op verschillende plaatsen totaal opgegeten, terwijl het aardappelloof mede door hen wordt aangetast. Het spreekt von zelf dat de hulp der kippen daar niet gewenscht is. Daarom beproeven velen het ongedierte met kalkwater te verdrijven. Het is evenwel slecht voor de plant. Aan de Midd. Crt. schrijft men Om een akker, die nog niet door de rups is bereikt, doch die onmiddellijk ligt naast een akker, welke reeds is aangetast voorde overloopers te beschermen, doet men het best, tusscnen deze twee akkers een greppel te graven met loodrechte zijden. De ervaring leert, dat de rups, op den bodem van den greppel gekomen, dezen niet meer kan ver laten. Dat dit werkelijk zoo is, kan men eenigszins begrijpen, als men weet, dat deze rups geene buikpooten heeft en slechts te beschikken heeft over drie paar borst- en twee paar achterljjfspooten. Hoogst eigen aardig is de wijze waarop zij zich voortbe weegt. Tegen een steilen wand kan zij moeilijk op; natuurlijk mogen er in den greppel geen strooitje3 of hooitjes liggen, anders be dient ze zich van deze middelen om aan den overkant te komen. Haar naam is bessenspanrups (Zeréne grossulariata) en de vlinder die haar heeft voortgebracht, is de Harlekijnvlinder. Omdat de klavers het eerst hebben gebloeid, zjjn ze daarin het eerst opgemerkt. Dr. Ritzema Bos schrijft het volgende Als u daartoe in de mogelijkheid zjjt, zou ik u aanraden de aangetaste velden eens te bestrooien met gipspoeder; misschien baat dit wat, al verwacht ik er ook geene, in ieder opzicht afdoende resultaten van. Daar deze rups letterlijk allerlei gewassen aantast en er in den nazomer nog een tweede generatie kan worden verwacht, is het zaak ze zooveel mogaljjk uit te roeien. Klavervelden, die geteisterd zijn, zou ik atmaaien, als dit nog niet geschied isen het afgemaaide klaverveld zou ik met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1