ioven s 231-232. HEULE, OES. herstellenden KT [MING en Laarzen, HUFKENS. nderij Zakken, uDE R. 1892. No. 119 Donderdag 7 Juli. Zesde jaargang. 9 frRAAF t Midd.-Vliss. ELEGRAAF." G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. IF HUI J, te Middelburg. PRIJS DER 4DVERTWTIEN BEKNOPT VERSLAG van de vergadering der afdeeling Zeeland van de Vereeniging „Het Ned. RundveestamboeJc gehouden te Schuddebeurs bij Zierikzee op Vrijdag 1 Juli 1892. V Uit den Catechismus der Revolutie- INC. Sitsen alsmede de ipyeruimd. Kinderpakjes, waar- roekjes vanaf 1.00 'ena contant. cstraat No. 11, tat, Goes, hij bij zijn idel in i wit, Sigarenzakjes soliede kwaliteit en prijs. r-Schrijf- en 1, terwijl hij zich ook n voor het in lijsten alles wat tot het vak MIDDELBURG. RETT EPS f2,50 -1,50 -1- itandhoudende kleur E S L O T E N. )TDIENST ÏLB.-ROTTERDAM. stadsklokken.) erd Zondags, v. Vlis- idelburg 10,van w. tijd. Voorm. 5,10, 10. Namidd. 12,20, 8,20, 10,05. w. tjjd. Voorm. 5,36, Namidd. 12,40, 9,-, 10,30. n de Keersluis aan. )TDIENST irg en Zierikzee. zee Spoorweg Goes. 3 min. na kloktijd). Van Zierikzee 'smorg. 'smid. Dinsd. 5 7,3011,30 Woens. 6 7,30 3,30 Hond. 7 7,30 3,30 Wijd. 87,3011,30 ïat. 911,30 3,30 fond. 10 5,40 6,— daan. 1111,30 3,30 )insd. 12 7,30 3,30 van Antwerpen 3insd. 5'smorg. 3. 3ond. 7 4,30 fot. 9 6, 3insd. 12 7, 3IENST HE VEER—GOES, lering van Dinsdags. ;n dienst). jksche Veer 6.40-j-, >n 8.14-, 2,34f (Slot ,30. s d ags scheVeer 9.—,5. Oostende) 2.30, 6.30. V EK SC II IJ AT ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers 0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zeventien rijtuigen stonden aan de haven te Zierikzee gereed, om de met despoot boot van Zuid- er. Noord-Beveland en Walcheren aangevoerde leden te ontvangen, om hun met de Thoolsche en Sint Philipslandsche leden, die reeds van Vianen afgehaald waren, den tocht naar Schuddebeurs gemakkelijk te maken. Ruim 80 leden waren ter vergadering tegenwoordig, die door dhr. H. J. E. Ger- lach, voorzitter der afdeeling, met een toe passelijk woord geopend werd. Spreker wees op de meerdere belang stelling, die de zaak van het N. R. S. in Zeeland ondervindt, op den grooten steun van het bestuur door de op de verschillende eilanden aangewezen commissarissen ver leend, die den band tussehen bestuur en leden en ook tussehen de leden onderling steeds nauwer aanhalen en waaraan de zoo gewenschte uitbreiding zoowel in ledental als ook in het gebruik dat door deze van hel stamboek gemaakt wordt, voor een zoo groot deel is toe te schrijven. Een lange rede zal hij niet houden met het oog op de belangrijke te behandelen punten en den weinigen tijd die beschikbaar zal zijn wanneer aan de uitnoodiging der Schouwsche leden om de boterfabriek te Zonnemaire te bezichtigen, ge/olg zal worden gegeven, wat niet zonder twijfel voor vele leden een groote aantrekkelijkheid zal aan bieden. Van het rapport uitgebracht door den secretaris, vermelden wjj het volgende: Nadat op de ia April te Goes gehouden vergadering tot de benoeming der verschil lende districts commissarissan was overge gaan, zijn die onmiddellijk bij de afdeelings- besturen der Zeeuwsche Landbouw Mij. waartoe zij behooren, geaccrediteerd, opdat in overleg met hen alle het stamboek of stierenkeuringen rakende zaken voortaan zouden kunnen geregeld worden. Ruim 2000 circulaires den werkkring der vereeniging en der afdeeling nader om schrijvende, zijn aan alle leden der Zeeuwsche Land bouwmaatschappij verzonden, terwijl particuliere correspondenties met het hoofd bestuur, de afdeelingsbesturen en de ver schillende dorpsvereenigingen zijn aange knoopt. De Agenda's der heden gehouden vergadering zijn aan al die genoemde corpo raties en besturen mede verzonden en als uitslag van al die werkzaamheden kan bij met voldoening vermelden dat het ledental van 54 tot 130 geklommen is, terwijl dat der ter inschrijving aangebodene dieren in dit voorjaar 52 stuks bedragen heeft. Zeeland stond vroeger van de elf provin cies op de achtste plaats, thans neemt deze afdeeling de vierde plaats in en wordt nog ïlechts overtroffen door Noord- en Zuiif- HollanJ en Groningen. (Applaus.) Dat de stand der geldmiddelen door de buitengewone maatregelen die noodzakelijk waren, om tot dezen bloei te geraken ook bijzonder aangegrepen is, behoeft geen be toog kon hij als penningmeester in de vorige maand nog een overschot van f 60 voor den dienst 1892 calculeeren, door de sedert ingekomen aanvragen tot inschrijving van 20 koeien en door advertentiekosten is die hoop vervlogen. Men kan echter de toekomst onbezorgd onder de oogen zien wanneer man weet te geven en te nemen. «Geven» in de be- teekenis van «niet-terugschrikken» voor ingrijpende maatregelen wanneer die in het belang der vereeniging zjjn; «nemen» d. w. z. op minder urgente, al ware daartoe ook reeds besloten, terugkomen. Als zoodanig stelt hij voor tot de uitgifte van plakbiljetten in den geest van het Ned. Paardenstamboek niet over te gaan, wat circa f40 zou kosten, terwgl de vraag rijst of het besluit elk der leden kosteloos een exemplaar van het Stamboek te zenden, niet kan wordengewjjzigd in dien zin dat men die aan degenen, die dezelve wenschen voor kostenden prijs verkrijgbaar stelt. Op deze wijze kunnen de contributies de gewone uitgaven ook in toekomst ba- lanceeren en kan de vergoeding van f2 voer inschrijving van koeien worden bestendigd. Wél zou men voor deze beide uilgaven die zonder twijfel nuttig en in het belang der vereeniging zouden werken, een bijdrage van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij kunnen vragen, doch er zijn nog ge wichtiger zaken voor welke de afdeeling I steun behoeft en dit zijnd e stierenkeuringen Over dii onderwerp was een praeadvies geprepareerd en aan den heer B. Giljam, den commissaris voor Schouwen, ingezonden, met verzoek dit punt in te leiden, daar het z. i. slechts aan de belangstelling in de te behandelen zaken bevorderlijk kan zijn, wanneer afwisseling in de sprekers wordt gebracht en niet alles van den voorzitter en den secretaris uitgaat. Door de gebrekkige postverbinding heeft dhr. Giljam dit echter te laat ontvangen, te meer daar hg den vorigen dag alles voor den rijtoer heeft moeten voorbereiden. De secretaris behoudt dus weder het woord en deelt mede dat in de Afdeeling Heinkenszand, waarvan hij de eer heeft, voorzitter te zijn, tien leden in commissie zijn benoemd om in overleg met het af- deelingsbestuur het houden van stieren- keuringen voortebereiden. Hij stelt zich voor dat zonder in de rechten der afdeelingen te treden en besluiten te nemen, deze vergadering eene plaats als adviseur kan innemen. Hij zou daarom de meeningen over dit onderwerp heden geuit, ter kennis van het Hoofdbestuur en var. al de 8 afdeelingen der Zeeuwsche Maatschappij wenschen te brengen, met uitnoodiging die keuringen zelfstandig te regelen en daarbij zullen zeker de hier tegenwoordige commissarissen hunnen invloed kunnen doen gelden. Al naar gelang der grootte der afdee lingen zouden 3 of 4 keuringsplaatsen kunnen worden aangewezen; commissarissen zou worden aanbevolen vooraf een lijst van alle in hun kring gestationeerde stieren samen te stellen en te trachten dat dia zon voltallig mogelijk ter keuring worden aan gemeld. Hoogst gewenscht acht hij dat in elke afdeeling ééne keuringscommissie voor al de 3 of 4 plaatsen worde aangewezen, om daardoor éénheid in de beoordeelingen te verkrijgen. De keuringscommissies zouden de haar opgedragen taak liefst als zaak van eer moe ten beschouwen, en bepaald hun oordeel met redenen omkleed moeten opgeven en publiceeren. Zij zouden niet alleen moeten beoordeelen, maar zoo noodig ook ueroordeelen en af keuren en daarom moeten zij bekwaam en onafhankelijk zijn. Aanbeveling verdient verder eene keuring met punten, volgens een bepaald stelsel, zooals dat in de Afdeeling Hulst sedert twee jaren wordt toegepast, en wat daarop voorgelezen wordt. Bij de beraadslagingen die daarop volgen wordt de voorlichtiug resp. medewerking van den Inspecteur van het Ned. R. St. bij die keuringen zeer gewenscht geacht, en besloten voor tegemoetkoming in de reis kosten van dien heer die geheel Zeeland zou moeten bereizen en voor verdere keu ringskosten als drukwerk enz. aao het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw maatschappij eene bijdrage van f250 te vragen. De besluiten tot uitgifte der plakbiljetten .en der kostelooze stamboeken worden dus ingetrokken waarmede de vergadering zich volkomen vereenigt. Aan de orde gesteld zijnde de missive van het Hoofdbestuur vragende de meening der Afdeeling over het denkbeeld om een subsidie aan de Regeering te vragen, wordt daarop door het Bestuur een gemotiveerd praeadvies uitgebracht. Daardoor dat het N. R. S. zijnen werk kring over het geheels Rijk uitstrekt, zijn de Exploitatie kosten natuurlijk oneindig hooger dan die van het Noord Hollandsche of Friesche R. St. die tot hunne provincie zich beperkende met inschrijvingskosten van f2.50 per dier hunne uitgaven kunnen be strijden. De inspectiekosten van het N. R. S. be dragen daarentegen gemiddeld 12.565 en voor enkele provincies, b. v. voor Zeeland, tot f 9 per dier. Het tarief van f2.50 nu dient verlaagd en moet verlaagd worden in het belang van geheel Nederland en in dat van onzen vee stapel en dieus naam in het gansche beschaafde Europa. Dat tarief verhindert een meer algemeen gebruik van het Stamboek en dit moet anders worden. Inschrijving moet regel worden en mag niet langer uitzondering blijven.» I)e Stamboeken Noord-Holland en Fries land hebben in die bij uitstek veefokkende provincies voorzeker recht van bestaan. In de andere 9 provincies waar de vee fokkerij veel minder belangrijk is, zouden afzonderltjkestamboekeneeneonmogrflZijfcheid, een ongerijmdheid zjjn; alleen door hunne samensmelting tot één geheel «het N. R. S.» Runnen zij bestaan en wederkeerig kan het N. P. S. zich alleen door hunne krach tige medewerking staande houden. Waar doir de andere Stamboeken het tarief op f 2.50 is teruggebracht, moet het N. R. S. noodzakelijk volgen wil bet niet van lid tot lid door voortdurende verzwak king zijner onderdeelen tot een kwijnend bestaan gedoemd worden. Daarvoor staat het N. R. S. te hoog, daarvoor heeft het te veel aanspraak op waardeering. Verlaging van larief is voor het IV. II. S. een levenvraag. Kan het deze niet tijdig invoeren, dan gaat het eene steeds verder om zich grij pende verzwakking onvermijdelijktegemoet. Het denkbeeld den steun der Regeering interoepen moet dus door deze Afdeeling krachtig gesteund worden. Tot Voorzitter en secretaris- penning meester worden de HH. H. J. E. Gerlach en E. van den Bosch bij acelamatie her kozen, terwijl zij tevens werden aangewe zen als commissarissen van het N. R. S. waar de afdeeling, thans meer dan 100 leden tellende, twee plaatsen zal innemen. Aan de commissarissen in de Zeeuwsche districten wordt nog toegevoegd de Heer L. J. Roggeband te Groede voor de afdeeling Oostburg. Als plaats der volgende bijeenkomst in de maand Februari, vóór de stierenkeunn- gen te houden, wordt Goes als het Cen trum der provincie, en uit de verschillende eilanden het beste bereikbaar aangewezen. Na sluiting der vergadering werd de Clydesdale hengst der afdeeling Schouwen bezichtigden stelde de stoet der rijtuigen zich over Dreischor naar Zonnemaire in beweging, waar een bezoek aan de Stoom- zuivelfubriek «Luctor et Emergo» werd gebracht, waarna over Noordgouwe de tehuisrit werd aanvaard. Om 5 ure voer de spoorboot, die haar vertrekuur welwillend gewijzigd had, van Zierikzee en bracht ieder weder iiaar zijn haardstede. De Secretaris, E. VAN DEN BOSCH. Schutteren op Zondag. Het verschuiven van de legerwet naar een verre toekomst heeft onze h op op spoedige hervorming onzer schutterijen den bodem ingeslagen. En toch is deze hervorming zoo noodig. Niet alleen om de onmogelijke exercities onzer schutterijen praclisch te maken en de roestige rust onzer rustende schutterijen op te heffen. Niet alleen om tot verbetering en nieuwe inrichting van schietbanen te geraken, maar ook en vooral om nu eens voor goed uitgemaakt te zien, dat niemand kan gedwongen worden om op den Dag des Heeren schuttersdiensten te verrichten. De redactie der N. Prov. Gron. Crt. kent feiten dat in Groningen niemand in zijn overtuiging bemoeilijkt wordt, die tegen deze schuttersdiensten op Zondag be zwaar heeft. Doch wij voor ons kennen gevallen, onder anderen te Zierikzee, dat schutters die in de week verhinderd waren op het gestelde uur te komen schijfschieten, verplicht werden dit op Zondag te doen. Een meten met twee maten dus, waaraan zoo wij hopen spoedig een einde kome. Minister Seyfldrdt heeft door eene nood wet in het tijdelijk gemis eener deugdelijke legerwet voorzien. Hij heeft ook den zede lijken steun der militairen te huizen bevolen; en gaf verlof aan de miliciens om christe lijke scheurkalenders boven hunne krib in de kazernes op te hangen. Zou de minister nu ook niet een noodwet kunnen uitdenken, of een koninklijk besluit uitlokken, waardoor aan dit Zondagsbezwaar onzer schutters kon worden tegemoet ge komen Zelfs dat tijdelijke lapmiddel zouden zij met dankbaarheid aanvaarden. Een interpellatie door een onzer antirevo lutionaire kamerleden zou het gewenschte licht kunnen verschaffen. De heer Lucasse ware misschien daartoe de aangewezen man, wijl hij de gemoedsbezwa- en op dit punt bij ervaring kent, daar hij zelf om het beginsel in moeilijkheid kwam, en ver gissen wij ons niet, uit den schuttersdienst trad, wijl de overheid aan zijne gemoeds bezwaren geen recht weervaren deed. Vraag: Bij wie berust de oppermacht? Antwoord: De onvoorwaardelijke opper macht berust bij het Volk. vraag: Aan wien zijn de volksvertegen woordigers ondergeschikt Antwoord: Aan het souvereine Volk. vraag: In welke verhouding staan de overheden tot het Volk? Antwoord: De overheden zijn rekenplich- tig aan het Volk. vraag: Wat is de Koning? Antiuoord: De gekroonde volksbeambte, vraagWat is de maatschappij Antwoord: Een gewrocht van overeen komst en willekeur der menschen. vraag: Hoe moet de Grondwet zijn in gericht? Antwoord: In overeenstemming met de denkbeelden van het algemeen Staatsrecht. vraag Wat is het algemeen Staatsrecht Antwoord: Het bevat de denkbeelden over staat en maatschappij, die door de Revolutie in praktijk zijn gebracht. vraag: Wat moet de Koning doen, wanneer hem het misnoegen of de eisch van het Volk bekend gemaakt wordt? Antwoord: Terstond zijn leedwezen be tuigen en den eisch toeslaan. vraag: Is dan ook de verhouding tus sehen Vorst en Volk bij onderling verdrag vastgesteld Antwoord: Ongetwijfeld. vraag: Heeft zij geen dieperen grond? Antwoord: Neen dat verouderd bijgeloof is door de Revolutie afgeschaft. vraag: Maar wanneer de Koning beweert dat er geen reden is tot misnoegen, omdat hij het verdrag getrouw is nagekomen? Antwoord: Reeds dat is majesteitsschen nis ten aanzien van het Souvereine Volk en onbetamelijk. vraag Hoe wordt zulk' een conflict tussehen vorst en Volk opgelost? Antwoord: Door de phyrieke overmacht der opgeruide menigte. vraagHoe drukt ge dat verstaanbaarder uit Antwoord: Door opstand en geweld. vraag: Is de troon dan niet een on misbaar onderpand voor vrijheid en recht? Antwoord: Neen, veeleer een beletsel. vraag: Maar dit beletsel is toch in de Historie gegrond? Antwoord: Die Historie erkennen we niet. De ware geschiedenis begint met het eerste jaar der Revolutie. vraag: Wat is de Godsdienst? Antwoord: Die is bij de Revolutie niet bekend. vraag: Maar er bestaan toch wel gods diensten in de maatschappij Antwoord: Ten onrechte; de Revolutie aan het roer gekomen, verbiedt godsdienst, Kerk en al wat daartoe behoort. vraag. Wat doet zij met de kerkgebouwen Antwoord. Zij maakt er clubs en socië teiten van. vraag: Is dus niet het souverein gezag des Konings, door vrijheden getempeid en aldus omschreven in de Grondwet, onaf hankelijk van het goedvinden eener Verga dering, en van de inzichten en luimen van het oppermachtige Volk AntwoordDat baweren de antirevolu- tieonairen; maar in strijd met de ware opvatting der zaak. vraag: Waar is die dan te vinden? Antwoord: Alleen bij de Revolutie. vraag: Zijn dan de antirevolutionairen revolutionair AntwoordJa, voorzeker. vraag: Waarom? Antwoord: Omdat zij in strijd zijn met de Revolutie, en wie dat doet is een oproer maker. vraag: Welke straf verdienen dezulken? Antwoord Hier was het handschrift dat we volgden onleesbaar. Red. N. P. G. C.] 4 Juli 1892. Wie het stukske «Ernst en Scherts» in ons vorig no. gelezen heeft, zal wel geen aanstoot nemen aan bovenstaand entrefilet, dat wij aan een oude «Nieuwe Prov. Gron. Crt» ontleenden, en dat in schertsenden vorm een overzicht geeft van de revolutionaire denkbeelden, ook in ons land, van allen die op het bekende trapje staan Liberalen Radicalen Socialen Anarchisten Nihilisten. Uitnemend. De Nederlandsche bond tot bestrijding der Vivisectie heeft onze lit teratuur verrijkt met een zestigtal uitspraken van verschillende doktoren, professoren en geleerden tegen de vivisectie, bijeenverzameld door K. Kaiser te Weenen. Het is een overdruk uit Androcles MaartMei 1892. Wij behoeven natuurlijk niet te zeggen dat wij deze uitgaaf met onverdeelde sym pathie begroeten, wat wij tot ons leedwezen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1