Hooigras te Velde, verkoopen de Johannes-Stichting te Nieuwveen, gelijk in Rotterdam het gesticht voor ongeneeslijke kranken. Wat bouwen zy overal Kerken en scholenoveral laten zij hun invloed gelden, in staat-,school, Jongelings- en Jongedochters-vereenigingen doen druk huisbezoek en trekken zich het lot der weezen en weduwen aan, zelts de buitenlandsche zending; trekken heen naar plaatsen waar bijna alles roomseh is en verza melen de Protestanten tot gemeenten en dat alles ziet de Herv. Kerk lijdelijk aan. Met meniq predikant heb ik over deze zaken gesproken en kreeg dan ten antwoord: die niet bij ons wil blijven, moet maar gaan, en ongeleerde menschen aanstellen als Pre dikant, dat gaat niet. Het is dus beter die kerk maar aan haar lot over te laten, het zal onzen tijd wel duren. Doch weet welreeds twee malen heeft die Kerk eene les g.-had: in de Afscheiding en in de Doleantielaat de derde les niet de geheele instorting zijn. Ziet gy niet, hoe ons arme volk in zonde en ongerechtigheid wegzinkt, hoe brutaal Rome zich openbaart. Daarom laat nu ophouden den strijd van geloovigen onderling; laten de zich thans noemende Geref. Kerken arbeiden tot eer van God en de redding der zielen, en laat de Ned. Herv. Kerk zich opmaken om te doen, wat zij als eerste Kerk van dit land verplicht is? (Doelinchemsch Weekblad 1 Juli 1892. Tal van orthodoxe predikanten in de hervormde kerk steunen bjj verkiezingen rechtstreeks of indirect liberale candidaten en de liberale bladen beantwotrden deze gulhartigheid door bij verkiezingen een zoo vroom mogelijk air aan te nemen. Maar zoo zyn de verkiezingen niet achter den rug of de ware aard van het liberalisme komt weer voor den dag. De Arnh. Crt. geeft er weer eens een staaltje van in het navolgend hatelijke bericht omtrent den verdienstelijken hervormden predikant ds. Kautzman te Dinksperloo, schoonzoon van wijlen professor van Oosterzee, en oud-leerling van ds. van Dijk te Doetinchem: „Zondag werd aan den Heelweg bij den bierhuishouder Hóweler gedanst. En van een der weinige gelegenheden, die jongelui hier hebben om zich te ontspannen, maakten velen dan ook gebruik. Doch de predikant der Ned. herv. gemeente J. W. Kautzman ziet in dansen een groote zonde, evenals hfj het gebruik van slechts éenen borrel sterken drank bij leestelijke gelegenheden verbiedt. Zoodat ds. Kautzman geen hu welijken inzegent van personen welke dien dag drank schenken. En omdat de predi kant nu niet danst, wil hfj ook niet dat zijn gemeenteleden dansen. Hy had dan ook wel zelf naar het bal bij den heer Howeler kunnen gaan, om zijn verdoolde kudde van hun verkeerden weg af te houden doch zou dan de politie negeeren, die daar op wacht staande, borg blijft dat niets ge schiedt wat aanstoot geeft. Ds Kautzman had echter een plaatsvervanger. Deze verscheen met een groot boek in de hand en schreef deftig op allen die aan Terpsichore offerden. Wat de predikant met deze Belials- kindeien doen zal, zal de toekomst leeren. Dat de man met zijn boek den herbergier schade gedaan heeft, is natuuriyk, daar zelfs vele personen, die eenvoudig een glas bier wilden drinken en in den wachter een deur waarder meenden te herkennen, niet durfden binnentreden, meenende dat de boel gerech telijk opgeschreven werd. Zoo voortgaande zullen zich voor particuliere huizen eerlang wachters opstellen om tegen domine- of pianospelen te waken, daar dit volgens de nieuwste vinding ook zondig is." Zoo worden de geesten openbaar. Wat de vrienden van dr. Bronsveld er van zeggen zullen? Het zijn hunne geestverwanten die zoo over het principieele optreden van een predikant oordeelen. Het aantal ontbrekende korporaals bij de regimenten infanterie bedraagt 33*2. Er zijn daarentegen bij die korpsen aanwezig 175 sergeants titulair en 343 korporaals, die geschikt zijn om tot onderofficier be vorderd te worden. Gebrek aan ruimte in de gevange nissen. Wegens gebrek aan cellen in de gevanengissen konden op 1 Mei jl. niet worden ten uitvoer gelegd: 593 veroor deelingen tot een gevangenisstraf, van minder dan een maand; '294 van 13 maanden; 130 van 3—6 maanden 57 van 6 maaiden tot 1 jaar en 20 van een jaar en langer. Door een overeenkomst met den aannemer van den bouw van een Huis van Bewaring te Breda is het echter gelukt de oplevering van dat gebouw, die eerst 1 Februari 1893 moest plaats hebben, reeds in Augustus aanstaande te verkrijgen, waardoor hel mogelijk zal wezen in de strafgevangenis te Breda, die nu ook als hulphuis van bewaring dienst doet, eenige maanden vroeger dan gerekend werd, omstreeks 40 cellen voor de uitvoering van gevangenis straffen beschikbaar te krijgen. Voorts zal een derde ryks-opvoedings gesticht voor ondeugende jongens worden opgericht, en wel te Avereest. Allemaal bewijzen hoe met de beginselen der hoog geroemde revolutie die op alle terreinen is doorgedrongen, de oud hollandsche trouw al meer teloorgaat. Droevige parodie tevens op de profetie van professor Opzoomervermeerder uwe scholen en uwe gevangenissen enz. zullen vermin deren. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Peize F. Fokma ontvanger derzelfde middelen te Noordwelletot idem te Vlis- singen G. C. Droogleever Fortuijn thans te "VVormerveer j tot idem te Vianen F. E. Vreede, thans te Sas van Genttot id. te Noordwelle J. A. F. Barmen 't Loo surnumerair uit de inspectie Arnhem. Vlissingen. De bij het 3e regiment infanterie nieuwbenoemde kapitein L. C. Grotendorst is ingedeeld bij het 4e bataljon, alhier. Aan de, besturen van gevangenissen, werkinrichtingen en opvoedinsgestichten is door den minister van justitie eene circulaire richt, waaruit blijkt, dat het plan bestaat om den diensttijd der bewaarders in de vangenissen, de werkinrichting te Hoorn en de opvoedingsgestichten dermate te regelen dat hun althans een zeker aantal vrije dagen wordt verzekerd. Geslaagd voor adspirant-secretaris de heer A. J. van Luijk, ambtenaar ter secre tarie te St. Annaland. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier der arr. rechtbank tn Middelburg de sub situut griffier jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronje. Voorts zijn benoemd tot gezworen: J. Verhage van den Willem-Leopoldpolder (Ned. gedeelte); J. J. v. Weel van den Scf.engepolder; P. Dekker Jzn., A. de Broekert en M. v. Iwaarden van den polder «De breede Watering bewesten lerseke»; P. C. W. Swemer van den polder Oud Noord-Beveland; en tot dijkgraafA Lom baard van het waterschap Groot- en Klein Baarzande c. a.P. D. van Stapele van het waterschap Poortvliet; H, Elenbaas Jb.zn. van den polder Moggershil; J. A. Snijders van den Nieuwen polder annex Stavenisse P. Nieu wenhuyse van den polder Nieuwlande; H. P. de Vleeschauwer van den Seydlitzpol- der; M. G. van Stapele van den Houwer polder; K. du Chyne van den Paulinapolder; tot plaatsvervangend dijkgraaf: G. Bolier van den Houwerpolder. De minister van oorlog heeft het voor nemen, dewittevoeringin de kleedingstukken der militairen te doen vervangen door voering van donkere kleur. Dearom zullen bij som migekorpsen proeven genomen worden met kleedingstukken, gevoerd met aschgrauw linnen. Het horlogezakje, dat de man volgens een vroeger besluit van den minister in zijn jas mag laten maken, zal dus Komen in een donkere voering. (Amst.) Driewegen. Door den raad dezer gemeente is besloten de jaarwedde der on der wyzeres te verhoogen met f25: en alzoo te biengen van f 400 op f 425. Maastricht. Voorde tweede kamer moet herstemd worden tusschon de hh. C. Schreinemacher t,k.) en M. de Ras(k.) met 639 en 534 van de 1987 stemmen. Op de hh. Franquinet (k) en Tripels (1.) waren resp. 294 en 474 stemmen uitgebraeht. Ingaaade met 1 Juli a. s. is tot postbode van Calijnsplaat op Cats benoemd C. D. Kriekaard te Kloetinge. Bjj de verkiezing voor een lid van den raad van Oosterland werden door 114 van de 125 kiezers geldige biljetten ingeleverd. Gekozen de heer S. de Rijke, die 72, terwijl de heer Th. Brouwer 42 stemmen bekwam. GEME\GI)E BEKICHTEV. Zuid-Beveland. De vlasteelt was het votige j .ar slecht, zoo zelfs, dat vele stukken onverkocht bleven, terwijl het beste slechts even boven de honderd gulden opbracht. Dit heeft vele landbouwers afge schrikt, zoodat dit jaar een veel kleiner hoeveelheid van dit gewas werd uitgezaaid. Thans kan echter de teelt zeer bevredigend ja zelfs goed genoemd worden. Er is boven dien veel kooplust. De bedongen prijzen loopen van f 100 tot f 140 per getnet. Een enkel blokje van 't minste kon slechts 85 a 90 gulden bedingen van mislukte velden hoort men niet. M. Patist onbezoldigd rijksveldwachter te Cadzand, is benoemd tot agent van politie te Vlissingen. Tot naai- en kindermoeder in het burgerweeshuis te Middelburg is aangesteld mej. A. N. Westra van Velzen en tot ad ministrateur in het Gasthuis de heer A. Nuewenhuissen van Leeuwarden. (M. C.) In zake den moordaanslag te Zaam- slag verneemt men bet volgende: Jos. V. te St. Nicolaas (België), door den rechter van instructie te Dendermonde in verhoor genomen wegens den diefstal en zware mishandeling ten huize van de wed. Dieleman te Zaamslag, is Donderdag aldaar gevangen gezet, wijl de wed. Dieleman hem herkende als den man, die haar uit bed had gesleept, en de getuige van den Brande uit Heikant (St. Jansteen) verklaarde bedoelden V. in den avond van 1 April te hebben zien gaan langs zijne woning in de richting van Aksel. Te Kieldrecht is een bankbiljet van f40 in beslag genomen, dat op verdachte wyze ter wisseling werd aangeboden en van dien diefstal afkomstig schijnt te zijn, Be betrokken personen zullen zich moeten ver antwoorden. Waarde. Alhier is op initiatief van twee ingezetenen een nieuwe kolenbond op gericht die de kolen levert voor 68 cent per 85 kilo. Tevens hield Woensdagavond de oude kolenbond een goed bezochte algemeene vergadering. Besloten werd om de op het plein nog aanwezige kolen te brengen van 78 cent op 64 cent den H. L. Daarna werd met algemeene stemmen besloten den bond te ontbinden, waarna de le ien zich terstond weder vereenigden tot een nieuwen bond met den naam «Alge meen belang». De oude bestuursleden warden in het nieuwe bestuur gekozen met uitzon dering van den heer J. Overbeek die ver vangen werd door dhr. J. J. Mol. De ingezetenen profiteeren bij deze ver- deeldheii. Leve de concurrentie! Toen Dinsdagavond de badmeesters van het zwembad te Zutfen het bad wilden sluiten, ontdekten ze dat de kleede ren van een jongmensch in een der kleed kamertjes nog aanwezig waren, zooJat zij liet vermoeden kregen, dat iemand die zich te water begeven had, een ongeluk moest zijn overkomen. Dadelijk werd een onderzoek met nog eenige aanwezige bezoekers, die zich te water begaven, ingesteld, dat tot resul taat bad, dat het lijk van een 17 jarig jongeling door hen uit het tweede of diepe gedeelte van het bad, kenschetsend veelal «modderbad» genaamd, werd opgehaald. De ongelukkige, die niet zwemmen kon, moet uit het ondiepe in het diepe bad zijn ge taakt, zich aan een paal hebben vastgeklemd, en alzoo zijn weggezonken. Te Utrecht is een soldaat bij het Zwemmen verdronken. Te Tricht is een 7'2-jarige vrouw ineen welput gevallen en verdronken. Te Amsterdam is een 2-jarig knaapje, terwijl zijn moeder in het Park met een ander stond te praten, zonder dat zij het merkte in een vijver gevallen en verdronken. De ontruste moeder was eerst nog naar huis en daarna naar liet politiebureau geloopen om iets omtrent het kind te vernemen. Esn uur later werd het ljjkje thuisgebracht. Hoe groot de invloed van koude op het melkgeven van koeien is, bleek duidelijk aan de groote zuivelfabriek in 't Meer gij Heetenveen. Tijdens de jongste koude dagen werd duizen 1 liter melk minder aan de fabriek per dag ontvangen dan in de warme dagen toen per dag 16 duizend liter aan de fabriek werd aangevoerd. Een koopman in garen te Heerenveen had een puistje aan zijn pols, dat hij open krabde. De arm zwol op en deed vreeselijke pijn. De dokter constateerde bloedvergif tiging, waarschijnlijk door verf van het garen. De koopman ligt tengevolge van deze ver giftiging zeer bedenkelijk ziek. Als een bijzonderheid uit de dieren wereld dient dat by een duivenlief hebber te Os een postduif welke sedert drie jaar vermist werd, verleden week tot groote verwondering van den eigenaar op haar oude til is teruggekeerd. Het dier droeg op een der vleugels den stempel der plaats Ledeberg bij Gent (België), terwijl zich op den anderen het afdruksel bevond van den naam eener kleine Russische stad. Bij een wedvlucht van Gent naar Os had de duif waarschijnlijk den rechten koers gemist en bleef gedurende al dien tyd verdwaald. Het L. D. meldt Een verschrikkelijk ongeluk had giste- rennarniddag omstreeks 3 uren te Leiden plaats. Notaris mr Th. W. van der Schalk, van Noordwijk-Binnen, had met zijn dochter per rijtuig een bezoek gebracht aan een familielid en kwam nu door de Morschpoort de stad weer binnen om zich langs de Beestenmarkt naar zijne woonplaats terug te begeven. Terwijl de koetsier, die achter in het open rijtuig was gezeten, zich even zou verwij deren, mende de heer Van der Schalk het paard doch door welke omstandigheid dan ook opeens schrikte het dier. Het nam een zijsprong en geraakte met rijtuig en al te water, zonder dat de heer Van der Schalk en zijne dochter blijkbaar nog den tijd hadden uil het voertuig te springen. Van verschillende zijden kwam hulp op dagen, doch het mocht niet gelukken de drenkelingen spoedig boven te krijgen. Een jongeling begaf zich zelfs met een dreg te water. Eindelijk slaagde men er in den heer Van der Schalk, dien men naar men zegt eerst nog de handen boven water had zien steken, in de diepte te ont dekken. Men legde hem op eene schuit en paste de voorschriften tot redding van drenke lingen op hem toe. Inmiddels toegeschoten geneeskundigen boden daarbij de behulpza me hand. Men meende eindelijk nog eenig teeken van leven bij hem te ontdekken. Na vijf minuten was men er in geslaagd zijne dochter onder water te vinden. Ook op haar werd hetzelfde middel toegepast; doch spoedig moest men bij haar den dood constateeren. Haar lijk werd met een schuitje onder toezicht der politie naar het acade misch ziekenhuis ovet gebracht. Daarheen werd vervolgens ook te water haar vader vervoerd, terwyl men onophou delijk voort bleef gaan om te trachten het leven weder op te wekken en dit in hef ziekenhuis voort te zetten. Ook deze pogin gen mochten niet baten, De heer Van der Schalk is eveneens over leden. De socialist Geel, die 5 jaren geleden tot 8 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld wegens een moordoanslag op een commit- saris van politie, is gisteren op vrije voeten gesteld. In een smedery te Rotterdam had gistermorgen een smidsjongen het ongeluk een gloeiende bout op de hand van een kameraad te laten vallen, tengevolge waar van een twist tusschen beiden ontstond, die echter spoedig bijgelegd werd. Toen echter de vader van den gekwetsten knaap het onheil, dat zijn zoon overkomen was, vernam, liep de man, een 40-jarig persoon, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, rtaar de smidse en ving daar aan op een onmenscheljjke manier den schuldige te mishandelen, zoodat weldra op verschil lende plaatsen bloedende wonden waren gesla gen en de knaap de straat op vluchtte. Hier werd hij echter nogmaals door den man aangegrepen en op den grond geworpen, geschopt, getrapt en geslagen, zoodat de knaap, die even was opgestaan, ineen zakte. Eindelijk had de razerny van den man uit gewoed en nam hy hem op om hem naar de smedery te dragen. Vandaar brachten een paar knechts den levensgevaarlijk gewon den jongen naar de ouderlijke woning. etvlakken uit eeo hoek te krygen, is geen klein voordeel. Hoe lictit komt er iets aan het papier. En als gy |iet boek ter leen hebt, is liet dubbel onaangenaam. Welnu, vet kan in den regel weggemaakt worden, wanneer gy het besmette blad tusschen twee vGlen schoon vloeipapier legt en daar zachtjes een heet strykyzer over laat gaan. Als de omslagen van boeken door vet of olie riju bezoedeld, dan moet gij er wat krijt op afschrappen en het met een warm, geen heet, ijzer bestrijken. Bij het onweder van Woensdag is een vrouw te Halfweg door den bliksem getroffen en gedood. Te Renkum sloeg de bliksem in een woning door hetdak, baande zich een weg door een binnenmuur in het woonvertrek, sloeg een klok tegen den grond en verbrijzelde eenige kopjes. De vrouw des huizes die het bed stond op te maken werd getroffen en viel terstond dood neder. Twee kinderen, mede in het vertrek aan wezig, bleven ongedeerd. Te Tilburg sloeg de bliksem in een woning en ver dween weder door den schoorsteen, waar hy het et«n dat op het vuur stond door de kamer wierp. Te Britsum doodde hij een paard in de weide. Te Zetten sloeg de bliksem in de kerk der gereformeerde gemeente en richtte veel schade aan, het dak werd vernield, de vloer opengescheurd, terwijl vele banken zwaar beschadigd werden. Voor minnaars tan het buitenleven Te llavel, iu den heerlyken omtrek van Ginneken is een huis met erf ei tuin ge veild, te zamen groot 9 aren 40 centiaren. De inzet bedroeg slechts f70. Hoe men soms in moeielykheden kan geraken heeft een schutter te Breda onder vonden, Bij de opvoering van een tooneel- stuk door oen dilettautengezelschap moest een geweer dienst doen, dat daartoe door een schutter werd geleend. Het geweer kwam goed weg, maar niet goed terug; immers tegen den terugbrenger maakte men procesverbaal op weg sas het dragen van verboden wapenen. De zaak kwam nn uit en de schutter werd door den schuttersraad veroordeeld tot f 15 boete. Allerminst in deze dogen behoeft het nader bewijs, dat een groot man op treurige wyze achteruit kan timmeren. Ook Stanley zorgt er voor, dat nadere be- wyzen niet noodig zyn. Hy heeft aan de kiezers van North-Lambetb zyn portret ge zonden met een opdracht, welke, evenals trouwens de zending zelve, levendig herinnert aan «brav' gènèral». O. a. wordt in de opdracht vermeld, dat hij grootkruis is van de Medjibièorde en die van den Congo. Een ooiyke kapper te North Lambeth heelt van het hem toegezonden exemplaar terstond gebruik gemaakt tot opsiering zyner uitstalling van Stanley-zeep hy heelt goed begrepen, waar dergelijke zaken behooren. Sigaren van papier. Een nieuwe en merkwaardige vervalsching is in Amerika tot industrie verheven. Het betreft namelijk de vervaardiging van tabaksbladen uit papier. Volgens de «Circulaire de fabriekants de pa pier,"heeft deze industrie eene groote hoe veelheid papier, waarvan de eenige bestem ming is ze in tabak om te zetten. Het schijnt, dat de industriëelen, die deze omzetting bewerkstelligen, het papier ver scheidene malen doopen in een sterk aftreksel van tabak; vervolgens snijden zij het en drukken het in een pers, die aan elk stuk de vormen en de nerven geeft geheel geljjk aan die van echte tabaksbladen. De nabootsing is zoo treffend, dat kenners van tabak en fijne rookers zich daarin be driegen. Men beeft verscheidene malen aan lief hebbers sigaren gegeven van deze pseudo- tabak vervaardigd, en ze vonden ze uitste kend, velen zelfs verklaarden, dat het zeer fijne merkeh waren, en dat zij boven allen twyfel van echte tabak waren gemaakt. ADV ERTEVTIEX. Heden overleed, na een smartelijk lijden van ruim veertien dagen, mijne zeer geliefde Echtgenoote CORNELIA DE BOKX, in den ouderdom van '23 jaar, 4 maanden en 14 dagen na eene korte eebtvereeniging van slechts zeven weken. Sterke de Heere ons allen in dit zoo smartelijk verlies. Mede namens onze ouders en verdere familie, A. DUVEKOT. Go os, 30 Juni 1892. De Notaris PILAAR zal WOENSDAG 6 JULI 189 2, des avonds te 7 uren, te Ovezand, in de herberg bjj Wede. H. C. van 't Westeinde, voor den heer C. Risseeuw qq. 19 PERCEELEN in de Slake, onder Ovezand,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2