V E 15 S C 1! 1.1 T PRIJS DB 11 ADVERTENTIES G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. 1)E BELASTINGWET L\ DE KAMER. UITGAVE VAN Et.KEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, ielere regel meer 5 cent Prijs per drie maanden franco p. p. f 0.95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers O meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Reeds nu kan voorspeld worden dat de belastingontwerpen zullen worden aangeno men. De beraadslagingen, sinds Donderdag aa.i den gang, vorderen wel langzaam, toch geven zij blijk van groote inschikke lijkheid aan liberale en katholieke zijde, terwijl van antirevolutionaire zijde niet on voorwaardelijke bestrijding plaats heeft. Het onderwerp is van te grooten omvang om het geregeld te volgenwij volstaan dus met een korte samenvatting van het besprokene. De heeren A. v. Dedena en De Geer, beiden antirevolutionair, verklaarden zich tegen de wet wijl het onroerend goed insgelijks in de vermogensbelasting zal be grepen zijnterwijl de landbouw niet zal worden ontlast. De heer v. Houten, liberaal afgevaardigde, verklaarde deze klacht van de twee genoemde groot grondbezitters over achteruitzetting der landbouwers niet te vertrouwen, terwijl de minister eenvoudig opmerkte dat zijn wet een zegen zou zijn voor de landbou wende bevolking. De heer v. Dedem weerlegde deze laat ste bewering, en toonde aan dat de minis ter in de vermogensbelasting alles terug neemt wat hij door vermindering der grondbelasting en mutatierechten den land bouwers heeft cadeau gegeven. In verband daarmede beweerde de heer De Geer zeer terecht dat de liberalen, door steeds te spreken van «bevoorrechting van het roerend vermogens het altijd hebben voorgesteld alsof het hun te doen was om bij mogelijke herziening van ons belastingstelsel alleen dit vermogen te treffen. De heer v. Dedem zeide dat hij heel gaarne tot een belasting van het roerend vermogen zou hebben medegewerkt, des noods met een algemeene progressieve in komstenbelasting er bijmaar wat nu voor gesteld wordt, komt neer op een dubbele belasting van het onroerend goed; terwijl de tegemoetkoming van den landbouw den landbouw zeiven al heel weinig baten zou. Afschaffing of vermindering der mutatie rechten komt een boer juist te stade als hij ophoudt te boeren; als hij uitspantals het hem geen voordeel meer kan doen terwijl de afschaffing der rijkstollen niets om het lijf heeft, zoolang de gemeentelijke en provinciale tollen blijven bestaan; en ook de verlaging der grondbelasting die strekken moet om bij perequatie (gelijk making; de groote verschillen te vermin deren, in sommige streken niets zou betee- kenendat wil zeggen daar waar de be lasting bij de perequatie zou stijgen. De verlaging van den zoutaccijns geeft den boterboeren een zeer gering voordeel; en komt alleen den kaasboeren en den bet eiders van kunstboter ten goede. De heer De Geer toonde aan dat wij hier eigenlijk te doen hebben met een ka pitaalbelasting. Dubbel zal het onroerend vermogen wor den getroffen, en wel op veel meer bezwa rende wijze dan het kapitaal in portefeuille. Dit laatste toch wordt belast naar een koers het onroerend vermogen daarentegen naar een vasten maatstaf, taxatie der belastbare opbrengst, nog wel in een tijd toen de goederen duurder waren dan thans. Ook zal op die wijze de grond voor vreem delingen, die buiten de belasting vallen, hoogere waarde krijgen dan vuor de inge zetenen, zoodat zij meer voor den grond zouden kunnen besteden en tegenover de inge zetenen worden bevoordeeldwaardoor het grondbezit al meer in handen van buiten landers zal komen. Toch zal meende de ministerde ver mogensbelasting op de pachters niet zwaar drukken, en tal van boereneigenarea zullen haar in het geheel niet voelen. Van de 96000 zullen er namelijk 44000 geheel buiten de belasting vallen daar zij slechts van 1 tot 5 Hectaren hebben. Er zullen slechts getroffen worden 7000 van de 26000 landbezitters van 5 fot 10 H. A. en 6000 van de 18000 grondeigenaren die 10 tot 20 Hectaren rijk zijn. De voordeelen van afschaffing der muta tierechten enz werden breed uitgemeten. Zelfs de afschaffing van de i zeepaecijns zou den landbouwers ten goede komen. De heer Beelaarts opperde het bezwaar, waarin de geheele antirevolutionaire partij in den lande het met etns is, dat deze belasting zal worden vastgesteld, zonder dat men weet hoe de bedrijfsbelasting er uit zal zien; terwijl het tevens niet aangaat dit deel der belasting af te doen zonder voor afgaande herziening van het kiesrecht. Een veel grooter deel der natie dan thans moest over dit gewichtig onderwerp, dit grootere deel rakend, zij het ook indirect, kunnen beslissen. En zal nu de kiesrechtherziening, ook door dat tweede deel der belasting- ontwerpen niet op de lange baan geschoven worden De liberale partij vindt met uitzondering van enkele te veel rechts of te veel links uitwijkende elementen, niets dan goeds in de ontwerpen. Slechts de heeren Roëllen Hartogh stelden eenige voorwaarden. De heer v. Beuningen en anderen verklaarden onvoorwaardelijk voor te zullen 6temmen. De heer Mees ried de gansche partij aan om dit voorbeeld te volgen, met het oog op de nieuwe kiezers die de uitbreiding van het kiesrecht geven zalen di 3 zeker hun dankbaarheid jegens de liberale partij zullen toonen door deze aanzienlijk te ver sterken. Dit was de bedoeling van zijn betoog. Warme verdediging vond het ont werp ook bij de heeren Heldt, v. d. Kaay Goeman Borgesius en Schaepman. De verhooging van den accijns op den jenever werd bestreden door den lieer v. d. Borch, antirevolutionair afgevaardigde voor Schiedamdoch verdedigd door den heer Rutgers, liberaal. Deze laatste laakte het echter zeer dat bij deze belasting de zooge noemde «doode hand» weder vrij loopt. Waarom deze niet belast De minister is zeker bevreesd voor den invloed der groote machten die bij de doode hand zijn betrokken. Spreker achtte betere waarborgen voor het verkrijgen van eerlijke eigen aan gifte broodnoodig omdat als het op ont duiking van belasting aankomt «onze land- genooten geen eergevoel hebben.» Een krasse uitdrukking die de heer Rutgers echter bij de correctie der proef voor het Bijblad ietwat wijzigde. De heer Havelaar, de alzijdig ontwikkelde oud-minister van waterstaat, gaf een ernstige weerlegging van hetgeen de minister had aangevoerd ten betooge dat de landbouw door de vermogensbelasting maar heel weinig zou worden gedrukt. Hij wees er op dat de minister niet gedacht heeft aan de 44% du< bgua de helft van het aantal landbouwers die thans zouden vraj loopen,doch in de belasting zullen vallen wegens het bedrijfskapitaal. Daarbij gaf hij de volgende berekening van de lasten waarop de ministerieele plannen den landbouw zouden te staan komen. Het onroerend vermogen na aftrek van hy potheek kan worden geschat op 27a miljard. Waarvan aan ongebouwde eigendommen 1>/S De daarvan te heffen vermo gensbelasting alp. m. zou bedragent i.340.000. Waarbij voor vermogensbe lasting van het bedrijfskapi taal ca,600 000 Dus in 't geheel rond 2 millioen. Waaraf wegens toegezegde verlaging grondbelasting rond 1 Blijft ten slotte meerdere belasting voor den landbouw 1 millioen. De heer Poelman stelde de zeer nuchtere vraag wat voor baat de arbeiders en de middenstand dan toch wel bij deze ontwerpen zullen vinden. Hij meende dat de ont werpen niets zullen bijdragen tot oplossing van het groote maatschappelijke vraagstuk. Dat ze de bestaande ongelijkheid niet zullen wegnemen, en evenmin de opeenhooping van het vermogen tegengaan. De accijnsvermindering toch geeft den arbeider die een gezin van 5 personen te onderhouden heeft, het geringe voordeel van slechts vier en een halve gulden per jaar, waarvan de minister dan nog weer tl .35 terugneemt wegens verhooging der jenever belasting. Even onbeduidend is de bate voor den middenstand in het landbouwbe drijf, wijl voor een waarde van f 50.000 in landbezit het eenige voordeel gelegen is in een vermindering van lasten met circa 1 28. Geleidelijke afschaffing der grondbelasting gepaard met een zwaardere heffing van het vermogen is meer noodig. Toch is spreker voor de ontwerpen. De heeren Veegens, Zijlma, Levy en de Kanter beweerden dat de landbouw wel gebaat zal zijn; doch verzuimden dit met cijfers aan te toonen, wat tegenover de be cijfering van den heer Havelaar zeker noodig was geweest om vertrouwen te verdienen. De beer Van Delden vond dat het ont werp veel te ver gaat. Hij zou gaarne het vermenigvuldigscijter, om van de belastbare opbrengst te komen tot de waardezien teruggebracht van 20 op 15. Naar den zin van den heer v. Karnebeek werd het kapitaal wel wat zwaar aangepakt. Vijf percent van het inkomen voor het Rijk naast 3 a 4 voor de gemeente vond hij te veel, terwijl hij het ook een fout noemde dat geen rekening was gehouden met het aantal kinderen. Du heer v. d.Bjrch wees ook op ie t )tale on bekendheid met 's ministers plannen omtrent die belasting welke bij de natie bekend staat als het personeel. De heer v. d. Kaay, voorzitter der liberale partij, hield een lange rede, waaruit bleek dat de bedoeling is niet alleen de thans aanhangige, maar ook de nog in voorberei ding zijnde belastingontwerpen voor het kiesrecht af te doen. «Wij moeten niet met ledige handen voor de kiezers komen,» had de heer v. Houten gezegd. Het spreekt van zelf dat de beschouwingen der leden in helderheid niet winnen, naar mate het aantal sprekers klimt. Reeds voerden er dertig het woord Eenige vragen en antwoorden omtrent de zending. Hoe groot is het getal van Protestantsche Zeodingsvereenigingen Ongeveer 160 waaronder 40 vuor vrouwelijke zendelingen. Hoe zijn deze over verschillende landen verdeeld Amerikaansche Staten 60, Groot-Briitan- nië 55, Duitschlarid 16, Nederland 10, Australië 4, Zuid A'rika 2, Denemarken '2, Zweden 2, Noorwegen 2, Frankrijk 1, Finland 1, Zwitserland 1. Hoe groot is het getal zendelingen Ongeveer 2800. Rekent men de zendeling werklieden, handelaars en helpers daarbij, dan komt het getal op circa 4000. Hoe groot is het getal ongehuwde vrou welijke zendelingen? Minstens 115Ö. Hoeveel geld brengen de Protestantsche Christenen jaarlijks ten behoeve der Zen ding op In het jaar 1889 ongeveer 23 millioen gulden. Hoeveel is dat in eenige der genoemde landen per hoofd berekend? Voor Finland 2 cents, Denemarken 4, Zweden 4% Duitschland 6%Noorwegen 10, Nederland lOVs, N.-Amerika 21, Frankrijk 27, Groot-Brittannië 48. Hoelang arbeidt de nieuwere Zending onder de Heidenen Ongeveer 100 jaren. Hoeveel Heidenen rekent men, dat in dien tijd tot het Christendom gebracht zijn? Met inbegrip van de gedoopte kinderen minstens 2.722.000, en wel in Amerika 769000, makende met de neger-christenen in de Vereenigde Staten 45 millioenin Australië 2o2,00ü; in Azië 497.000; in Afrika 744,000. Het getal der schoolgaanden komt op 756.000, dat der inlandsche Leeraren op 30.000. Hoe vele Heidenen en Mahomedanen blij ven nog over? Ongeveer 1000 millioen, dus rekent men op iedere 1000 Heidenen bijna 3 bekeerden. (Pniël). POSTER IJ EN. By Kon. besluit van 9 Juni zyn op grond van het postverdrag van Weenen, eenige wijzigingen gebracht in de bepalingen be treffende de internationale postzendingen. Wat de postpakketten betreft, is het te verrekenen bedrag by verrekenpakketten verhoogd van f150 tot f 1000 fr. Het verbod van grooter inhoud dan 20 dM3 is alleen gehandhaafd voor zendingen uit Nederland over zee (het verbod van grooter afmeting dan 60 cM. elke zyde is algemeen gehand haafd). Het port voor brieven, briefkaarten, druk werken enz. naar en van Oost- enWest- Indië is gelijkgesteld met dat naar alle landen der algemeene postvereeniging en nu verminderd tot 12% ct per 15 gram. Volgens eene mededeeling van den minis ter van koloniën hebben de posten i n de Nederlandsche koloniën evenwel nog geene verandering ondergaan. Naar België is het port voor couranten gesteld op 1 cent tot een gewicht van 40 gram, 2% voor 40 tot 100, 5 voor 100 tot 200 gram; en verder 2% cent voor elke 100 gram meer. Voor gedrukte stukken is het gebleven 1 cent tot 15 gram, 2% van 15 tot 50 en verder 21/2 cent van elke 50 gram. Het recht van couranten en druk werken naar andere landen, van papieren en beseheiden, en monsters en stalen is onver anderd gebleven, nl. 2% cent voor elke 50 gram met minima van 12% cent en 5 cent resp. voor papieren en bescheiden en voor monsters en stalen. Naar landen, niet tot de postunie behooren- de, is het port gesteld op 20 cent voor brieven per 15 gram en 5 cent voor drukwerk, pa pieren en monsters per 50 gram met een minimum van 20 cent voor papieren en be scheiden. Het aanteekengeld voor brieven met gelds waarde is gesteld op 2% cent naar België, 3 cent naar Duitschland, 121/2 cent naar elders per 300 fr. met verhooging met 5 cent voor elk zeevervoer per 300 fr., alles behalve het port en 10 cent vast recht. Voor postwissels is het maximum bedrag van 500 fr. gehandhaafd, doch is het porto algemeen gesteld op 12% cent per f 12,50 (ook naar Oost- en West-Indië). Postquitantiën zijn toegelaten tot een be drag van f 1000 fr. in het verkeer met België, Duitschland, Luxemburg, Noorwegen, Frank rijk, Algiers en Tunis, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Egypte en Ned. Oost- Indië. De kosten zyn gelijk aan die van postwissels, vermeerderd met 5 ct. per stuk. Tevens vestigen wij er de aandacht op dat van 1 Juli af' expresse bestelling in het verkeer met Frankrijk is toegelaten. Een en ander treedt in werking met 1 Juli. Nederland ls thans ook toegetreden tot de internationale overeenkomst tot levering van abonnementen op nieuwsbladen en tijdschrif ten. Deze overeenkomst zal echter niet 1 Juli, doch eerst later in werking treden. Y De doodstraf. Nimmer mag voor da doodstaf gepleit worden uit een oogpunt van onheilige wraak neming. Ook liet standpont van hen die eens een gevoelig vreesaanjagend voorbeeld willen stellen is het onze niet. Wij zijn voor de doodstraf, dewijl wij bijbelsche christenen zijn, die haar ais van God gewild erkennen. De Heere zegt in Zijn woord«Wie des menschen bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch vergoten wordeuwant God heeft den mensch naar Zijn beeld gemaakt.» (Gen. IX 6.) God de Heer'- heeft dus het menschen- leven zoo hoog gesteld, dat wie er zich opzettelijk en zonder wettige noodzaak aan vergrijpt, zelf moet sterven. Het geroofde leveD zal hij met betzjjne vergoeden. Hij heeft de majesteit van het Recht aangerand, van het hoogste Recht, wijl een menschenleven Godes is; dit ge schonden recht komt slechts door de dood straf weer tot herstelling. Hiervan moet de maatschappij weder bewust worden. God heeft een twist met alle volken die zich niet buigen voor Zijn Woord; ook met het Nederlandsche, dat met zoovele ordeningen Gods ook de inzet ting der doodstraf heeft ter zijde gezet. Het is een t< eken des tijds dat de moor den, moorden vaak om de nietigste beuze ling, ook- in streken waar de gemeente Gods nog het bederfwerend zout werd geacht, zoo schrikkelijk vermenigvuldigen. Dit wrocht de revolutie. Het liberalisme van 1789 dat met vorstenmoord begon en in ziekelijke humaniteit zijn loop eindigt, heeft ook deze gruwek-n op zijn geweten. Een onzer vrienden heeft het eens zoo treffend juist gezegd «Achter de omkeeriug van tronen en altaren zat de omkeering der begrippen, en deze is het, welke we in onzen tijd zoo ruimschoots reden hebben te betreuren.» De Nieuwe Prov. Groninger Courant van 27 April jl. Y Een ernstig woord. De Ned. Herv. Kerk heet de «Vaderlandsche Kerk" of «de Kerk der vaderen", en dat is ze nog; door de vaderen gesticht, staat ze nog in ons lnnd als het Hoofd der Prot. Kerken: maar heelt ze hierin de verzekering, dat zjj dit zal blijven? Ach! Israël belijdt nog den godsdienst der vaderen voort te zetten, maar mist den Christus. Rome beroemt zich er op de Apostolische Kerk te bezitten, maar niet Christus, wel Maria, en hoeveel afgoderij wordt bovendien daarin verheerlijktde Herv. Kerk valt uit elkaar ot versteent zoo daarin zich geen nieuw leven gaat open baren in de redding der zielen. Het is niet als ruim dertig jaar geleden; teen hadden de meeste menschen nog gewetensbezwaren om de Herv. Kerk los te laten, Vandaar dat wijlen Ds. De Liefde, Dr. Schwartz en Ds. Witteveen geen aanhang vonden, ja verlaten werden, toen zjj scheiding bewerken wilden; en hoe traag ging de afscheiding vooruit. Thans zijn de menschen los geraakt van elk kerkverband door al de verdeeldheid en het modern ongeloof het deert hun niets de Kerk te verlaten of geschrapt te worden, en hoe velen zijn er in Friesland, Groningen, Noord Holland, waar ouders en kinderen nog ongedoopt zijn. O wij mogen het niet eens zijn met de wijze, waarop deze scheiding heeft plaats gevonden maar is het niet beschamend de werkzaamheden die deze Kerken aan den dag leggen Veldwijk, het gesticht voor krank zinnigen, staat onder hun besturing, evenzog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1