maar ëen ernstig woord, om op wegneming aan te dringen van zulk een misstand in onze wetgeving? Helaas, ze sprak er geen woord over. Vrijheid van consciëntie is haar leuze. Maar als iemand om der consciëntie wil in de gevangenis gaat, trilt er geen enkele snaar van verontwaardiging, althans niet zoo die gekerkerde een van de «fijnen» is. Is dit liberaal? Standaard Schoolverzuim. Beets had reeds in 1873 weinig op met de pog'-ng tot prikkelen van schoolbezoek ol wering van schoolverzuim. Toen zong hij Nu is de groote zonde ontdekt, De moeder aller zonden Het kwaad, dat alle kwaad verwekt En aanvoedt, is gevonden. Want hebzucht, heerschzucht, nijd en haat, Zijn slechts gevolgen van dit kwaad Maak iedereen schoolplichtig, En alle ding is richtig. Verzuim geen school, leergrage jeugd Wier lof wij daagl ijks zingen. Is niet de kennis macht en deugd En alle goede dingen? Verzuim geen school, en moord en roof Met leugen, ontucht, kerkgeloof Eu diergelijke schande, Verdwijnen uit den lande De gouden eeuw, het paradijs Zal voor de wereld keeren, Zoo maar de kindren dezes tijds Goed schoolgaan en goed leeren. Dies prikkien wij tot schoolbezoek, Met chocolade en krentekoek, Belovende alle straflen. Geregeld af' te schallen. Het spreekt van zelf dat na een bijna 20 jarige ervaring de ijzeren leerdwang nog wel minder genade in Beets oogen vindt, dan de vriendelijke aandrang door de coua- missiën voor getrouw school bezoek bedoeld. Y Kort en goed. Het hoofd eener openbare school in het zuiden van ons land schrijft in de Maas- en Roerbodeeen katholiek blad, dat lijj van den schoolopziener het verzoek heeft ontvangen, te willen zeggen of hij leerplicht wenschelijk acht. Hij vroeg raad bij «Jan van Limburg» en deze antwoordde hem Gij zyt Katholiek, dat is mij bekend en in die hoedanigheid kan uw antwoord geen ander dan dit zijn„Als Katholiek acht ik den leerplicht voor vele mijner geloofsgenooten, vooral in de Noordelijke provinciën, eert gewetensd wang, dewijl vele ouders (vooral de behoeftigen) gedwongen zouden worden, hune kinderen in scholen te zenden tegen hunne gods dienstige overtuiging. Als vrije Nederlander beschouw lk den leerplicht als een ondragelijk juk. waaraan ons vrijzinnig volk zich niet zoo licht onderwerpen zal. Als vader stoot het mij tegen de borst, dat de Staat zich reeds mijne kinderen, voor wio ik alleen rekenschap te geven heb, zou willen toeëigenen van den ouderdom van 6 of 7 jaren af. De bezwaren en moeielijkhe- den zijn zóó groot en zóó menigvuldig, dat zij door geen mij bekende middelen kunnen weggenomen worden. Alleen de ouders der laagste volksklasse laten hunne kinderen de school verzuimen en zulke menscben zullen ook door dwang niet tot inkeer .gebracht worden; alleen godsdienstige en moreele overtuiging kan daarin verandering brengen. P. S. Wilt gij weten, waarvandaan de schooldwang komt, en waar hij heen moet voeren lees dan het verslag der verga ring der Liberale Unie. Schooldwang en gratis onderwijs. Liberale Unie en Vrij metselarij, dit alles staat in uauwe ver wantschap. Bedoeld hoofd der school voegt er aan toe: Aanstonds, na ontvangst van dat schrij ven, besloot ik daarmede doormiddel der courant mijne Katholieke ambtgenooten in kennis te stellen. Thans weet ik, beter nog dan vroeger, waar het op staat en zal ik in dien zin ant woorden. Men lette wel op dat het een hoofdon derwijzer eener openbare school is, die zich op deze wijze tegen leerplicht verklaart. Y Kosten gymnasium. De «Standaard» ontleende de/er dagen aan het officieel verslag over het onderwijs de volger.de cijfers. De uitgaven ten behoeve van de openbare Gymnasiën bedroegen in het j tar, waarover het verslag loopt, een goede acht tonnen gouds, en hiertegen kwam aan schoolgeld slechts een twee ton in, zoodat de Regeering dan ook f 230.000 vanwege het Rijk en 1370,000 vanwege de gemeente moest bij passen. Saam f 600,000. Dit nu doet de zeer ernstige viaag rijzen, of het aangaat, dat de Regeering, die voor al haar onderdanen gelijkelijk heeft te zorgen, voor het gymnasiaal onderwijs thans zesmaal honderdduizend gulden bij past voor de openbare Gymnasia, en niets doet om het Gymnasiaal bijzonder onderwijs te doen bloeien. Want wel geeft ze iets voor de Joden en ook een douceur voor de Roomsche semiuariën; maar op bovenge melde cijfers is dit geen f 20,000 saam. Deze vraag heeft te meer klem, zoo men er op lei, wat groote sommen de Regeering uitgeeft, om zeer kleine openbaregvinnasia in stand te houden. Breda heeft op de zes klassen maar 37 leerlingen, en ontvangt van Rijk en Gemeente 115 560 subsidie, d. i. f420 per leerling 's jaars. Tiel heeft op de zes klassen slechts 20 leerlingen, en ontvangt ruim f 17 000 van regeeringswege, d. i. f700 per leerling 's jaars. Gouda telde slechts 20 leerlingen, en ont ving ruim f 19 000 subsidie, zoodat elk vader, die er een kind op het gymnasium heeft, van Rjjk en Gemeente ruim f950 's jaars ten geschenke ontvangt. Omtrent het gymnasium te Middelburg kunnen wij hieraan toevoegen: Op 1 Januari 1892 bedroeg het aantal leerlingen 58. De uitgaven bedioegen f 20520.SB1/». Van deze kosten, verminderd met die van het in stand houden der lokalen (f 248.79V2) en na aftrek der schoolgelden (die in 1891 f5566,69 be droegen) betaalden rijk en gemeente ieder f7347,79. Het gymnasium kostte dus in 1891 Aan de gemeente f 7596,48Vï Nu spingt de onbillijkheid ztker wel het meest in het oog als men let op het voor recht dat den voorstander van neutraal onderwijs ten deel valt, als hij zijn zoon teGouda op het gymnasium doet. Hijontvangt dan voor dien zoon, die zes ja"r op het gymnasium doorbrengt, van het rijk cadeau de som van f5700; terwijl de christelijke huisvader die voor zijn zoon christelijk gymnasiaal onderwijs verlangt, dezen naar Zetten of Amsterdam sturen kan, maar om van het rijk heelemaal niets cadeau te krygen integendeel om in die zes jaar ongeveer f3000 kostgeld voor hem uit te geven. En nu mag de onbillijkheid voor wat Middelburg aangaat, minder in het oog springen, toch blijft zij groot genoeg om er de aandacht op te vestigen. Voor de 58 leerlingen aan het Middel- burgfch gymnasium is in het vorige jaar door rijk en gemeente bijgepast 114944,18: dat is f 258 per leerling; waarvan f 132 door de gemeente die dus een kleine f800 in die zes jaar voor iederen leerling veil heeftaan rijk en gemeente samen kost zulk een leerling dus ruim f1540. Terecht wordt gevraagd of een Overheid, die zoo te werk gaat, haar plicht doet. Haar plicht bovenal zoo men rekent met het feit, dat de vader, die voor zijn eigen kin 1 f 3000 moet betalen, bovendien nog aangeslagen wordt in de Rijks- en Gemeentebelasting, te Middelburg om de f 1540 en te Gouda om de f 5700 ook voor dien anderen va Ier te helpen opbrengen Een gelijksoortige ongerechtigheid werd reeds in zake het lager onderwijs erkend en gestuit door de Rijks-subsidie althans op enkele punten gelijk te stellen. Ook het middelbaar en hooger onderwijs moet deze onbillijkheid van zijn erf weren. En dit kan immers gemakkelijk, wijl het aantal openbare scholen en dat der bijzon dere gelijk staan; en de bedeeling hier ei.kel de meer vermogenden betreft. Ook hier dus gelde de eisch; Schaf af uwe Staatszorg; het onderwijs worde vrij. Of zoo dit nu niet kan, begunstige alle inrichtingen gelijk op, zonder te vragen of zij wel neutraal zijn. 27 Juni 1892. Te Utrecht is overleden de generaa 1 majoor VanTein, van het O. I. leger, ridder 3e kl. van de Militaire Willemsorde. Laatst gouvernenr in Atjeh, heeft hjj een eervolle loopbaan achter zich, waarin hij het land gewichtige diensten heeft bewezen. Pas in den aanvang dezes jaars was hij in het vaderland teruggekeerd. Naar de Vliss. Crt. verneemt, hopen HH. MM. de Koninginnen in het volgende jaar ook Zeeland een bezoek te brengen. De deur waar Ier der directe belastingen H. Beens te Oostburg is met ingang van den le Juli a. s., in gelijke betrekking be noemd te Uithuizen (Groningen.) (Af. C.) liliitK*E.\ SC II00LIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke ds. J. van Henten, te Sehoonebeek. Het onderzoek in zake ds. Laatsman ten aanzien van wiens schorsing door ds. v. Burk zulke leugenachtige geruchten wa ren verspreid, heeft volgens een corre spondent der classicale vergadering aan het licht gebracht: Dat in de geschiedenis der schorsing van Ds. L. te Heu-den in geen enkel opzicht de drankzonde ter spake komt. De grond der ellende iseen onverstandig methodis tisch drijven, op de wijze van het heilsleger, waai bij de gemeente verwoest, de rechten des kerkeraads vertrapt, en de beginselen der Geref. kerk wer en ter zijde gezet. Op de Classicale vergaderingen werd Ds. Laats man opgewekt, als iemand in de gemeente aan misbruik van sterken drank zich schuldig maakte, in vereeniging met de opzieners, de schuldigen te bezoeken, te vermanen en by volharding in het kwaad, te behandelen. Dat onder de kerkeraadsleden te Heusden niet één broeder is, die onder de gebruikers van spiritualia kan gerangschikt worden. Dat onder de vurigste aanhangers van Ds. L. er gevonden worden, die groote vijanden zyn van geheelonthouding. Dat in geheel N. Brabant, noch bij de Chr. Geref. kerken, noch bij de Ned. Geref. kerken, kroeghouders worden geduld. Over andere provinciën oordeel ik niet. Wat de Wereldstrijd» omtient dit punt schryft, ziet dus op het Nederl. Herv. Genootschap en anderen. Dat het gebouw door Ds. Laatsman ge bruikt, zoo het heette, bestemd was voor eene Chr. School, welk gebouw verkregen werd door giften ook van vele Chr. en Ned. Gereformeerden. Dat slechts 2 leden van de gemeente te H. met Ds. L. zijn meegegaan, en als er de geref. kerk gepreekt wordt, het kerkgebouw goed is bezet. Ds. M. J. Marcusse, pred. bij de geref. kerk te Lafayette (Ind. N. Amerika) is beroepen tot binnenlandsch zendeling van de chr. ger. kerk aldaar. Donderdag slaagden aan de Rijks- Universiteit te Utrecht voor het propae- deutisch examens de heeren: J. Homburg en I. C. van Hoeve, van Middelburg. Mej. J. M. Verhoeven te Be gen op Zoom heeft voor de benoeming tot onder wijzeres te Oud Vosmeer bedrankt. Blijkens de laatste volkstelling zijn er in ons land 2,194,649 Nederlandsch Uer- vormden, 1,596,482 Roomsch Katholieken, 189,251 Christelijk Gereformeerden, 181,017 Nederduitsch Gereformeeiden (doleerendeii), 10,299 Waabch Hervormden, 14899 Remon stranten, 52552Doopsgezinden,93703 Evarige» lisch-Lutherschen, 20176 Herst. Lutherschen 7687 Oud Roomschen, 92.254 Nederlandsche Israëlieten, 5070 Portu^eesche Israëlieten, 286 Presbyterianen, 596 Episcopalen, 128 van de Schotsche gemeente. 858 Duitsch- Evangelischen, 1486 A| ostolischen, 1469 Evangelischen, 2611 Vrije Evangelischen, 1157 Vrije Protestanten, 55 Darbisten, 1632 Baptisten, 11 Methodisten, 254 Hernhutters, 16 Unitariërs, 37 Grieken, 164 Mormonen, 47 Mahomedanen, 5474 van een kerkge nootschap of gezindte onbekend en 66085 tot geen kerkgenootschap behooiende. GEME\GI)E ItElCICHTO. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op het land gelegen langs de keipad onder het «Zand» bij Middelburg verschei dene bossen aardappelen uit den grond getrokken en medegenomen. De nagelaten sporen bewezen dat de dief of dieven een hond by zich hadden. Daar verleden jaar, op datzelfde land nog al eens gestolen weid, was nu de veldwachter nog iederen avond tot laat in dennaeht in de weer. De diefstal schijnt dan ook in den vroegen morgen te hebben plaats gehad. 's Heer Arendskerke. Donderdag kwam een schipper die met zyn \aartuig in de zoogenaamde «Piet» lag lit de ont dekking dat f 100 van hem was ontvreemd, dadelijk kreeg hij vermoeden op zijn knecht die voor het oogen blik niet present wasjen die bij nader onderzoek per trein het oosteinde was ingereJen. De schipper besloot hem te achtervolgen wat hem te Antwerpen'mocht gelukken waar hij hem in een tram zag zitten. Op vriendelijk en dringend verzoek stopte de machinisten kreeg hij met behulp van den conducteur en een gendarme Jan maat bij zyn kraag die in bewaring werd gebracht tot een nader onderzoek zal zijn ingesteld. Heinkenszand. Toen Vrijdagavond de koopman J. Sponzelé, alhier meer bekend als Jan uit den zak, v..n het venten huis waarts was gekeerd kwam hij tot de ont dekking dat zijn geld f 900, verdwe- en was. Hierdoor in woede ontstoken en meenende dat zijn naaste buren dit hadden gedaan ging hij er heen, sloeg een raam stuk, trapte de deur in, schoot 3 maal met een revolver en dreigde hen te zullen van kant maken zoodat de buren niet langer durfden blijven en voor dien nacht een ander onderkomen hebben gezocht. De politie deed des anderen daags [onderzoek en vond het geld in een ijzeren pot verborgen. De schat werd nu aan den ontstemden J. terug gegeven, wat dezen zoodanig verraste dat hij de buren vergiflenis vroeg en weer op den ouden voet met hen samen woont. Hoe een en ander juist in elkander zit zal de politie nader hebben te onderzoeken. Te Gadzand heeft Donderdagmid dag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sloep, bemand met drie personen, is op de hoogte van het badhuis met man en muis vergaan. Het was een hart verscheurend schouwspel om den een na den ander niet een stortzee te zien verdwijnen in de diepte. Een dei- ongeluk kigen zag men steed» met de handen naar boven in de sloep z tten. Het ongeluk moet ontstaan zyn, doordat de sloep door een stortzee vol liep. Er liepen hooge zeeën. Een tweede sloep liep nabij het directiegebouw van den Tienhonderd en Zwartepolder op het strand: de bemanning daarvan beweerde dal twee dei omgekomenen ongehuwd waren, terwijl de derde eene vrouw nalaat met vijf kinderen. Beide sloepen kwamen uit Antwerpen en de bemanning daarvan bestond uit z. g. «slampumpers,» werkvolk, dat gewoonlijk de schepen,-lie binnenkomen, tegemoet reist om accoord te treffen omtrent het lossen der schepen. De heeren S. Blok, aan wie de zorg voor het vuurpijltoest'-l te Cadzand is opgedragen en F. B. Albregts, belast met het afschie ten der vuurpijlen, waren op de plaats van het onheil aanwezig, maar kondeu door den verren afstand niets uitrichten. De sloep is nabij het badhuis te Cadzand aan het strand gespoeld. Midd. Ct. Tydens een onweder bewoog zich Donderdagavond boven het dorp Tjalleberd (Friesland) een waterhoos. Een zware bak kerswagen werd ongeveer 20 meter mee gevoerd boomen werden uit den grond gelicht en eenige meters verder neerges ma kt. Menscben bekwamen gelukkig geen letsel. Bij een landbouwer te Schiedsm heeft een kip een kuiken uitgebroed met 4 vleugels: 2 op de gewone plaats en2... aan de pooten Een rchandelijk besluit, dat den tijd geest teeknit, beeft de hertog van Koburg genomen. Van 31 Juli tot 3 Augustus wordt in Kobuig het wielryders-congres gehouden. In verband met de daaraan verbonden feestelijkheden heeft de hertog daarvan het beschermheerschap op zich ge nomen. Om aan de feestelijkheden ei hter geen afbreuk te doen is thans besloten des Zondags den 31 Juli de middaggodsdienst, oefening niet te doen doorgaan. De jonge gunsteling van den Schah van Perzië, die dezen monarch vergezelde op zijne Europesche reis, is, naar men bericht in ongenade gevallen en weggezonden. Een revolver, waarmee hij speelde, ging onver wachts af en het hail maar weinig gescheeld of de schah was door den kogel getroffen. De schach wil hem nu niet meer zien. Een horlogemaker te Chicago zal op de aanstaande tentoonstelling aldaar een zeer kunstig gefabriceerd uurwerk exposee- ren, dat hi, automatische, nationaal-Ameri- kaansche klok heeft gedoopt. Het kunststuk weegt 40 centenaars, is 16 voet hoog en 12 voet breed en geeft, behalve den tijd van Chicago, ook dien van 12 andere groote steden aan, nl. dien van Washington, San Francisco, Peking, Constantinopel, Peters burg, Londen, Parijs, Berlijn, Rome, Madrid, Bu la-Pest en Lissabon. Elk uur speelt de klok een muziekstuk, en zoodra dit uit is, verheft zich op eeD troon de levensgroote gedaante van President Washington. Daarop opent een bediende eene zijdeur, uoor welke de verschillende presidenten binnenkomen, welke aan 't hoofd der Republiek hebben gestaan. De figuren, die alle sprekend ge lijken, defileeren voor Washington, groeten hem eerbiedig en verdwynen door eene tweede zijdeur, welke door een anderen bediende wordt gesloten. Hierna gaat Was hington weer zitten. Eene andere merkwaardigheid is, dat by het eerste kwartier een kind verschijnt, by het half uur een jongeling, by het laatste kwartier een man in de kracht der jaren en bij het volle uur een geraamte, toege rust met zandlooper en zeis. Behalve deze zal op de tentoonstelling nog een merkwaaidige klok te zien wezen. Die klok stelt een spoorwegstation voor, inet dienstdoende beambten, reizigers en vertrekkende treinen enz., welke alle ieder kwartier in beweging komen en dan een zeer levendig schouwspel verloonen, om dan weer te verdwijnen en het station in vol komen rust te laten, met uitzondering van de stationsklokken, welke den tyd van verschillende plaatsen aangeven. Op de tentoonstelling van Chicago zal in werking te zien zijn een spoorweg zonder eind. Men stelle zich een plankier- op rails voor, dat door middel van electrici- teit wordt voortbewogen met eene snelheid van drie mijlen in het uur. Die snelheid is zoo gering, dat men zonder bezwaar op dit plankier kan stappen of er afgaan. Naast dit plankier beweegt zich een tweede rnet een snelheid van 6 mijlen in het uur en en daarnaast een derde met een snelheid 9 mijlen. Op dit derde plankier zijn zitp aatsen aangebracht Aangezien dus het verschil in snelheid tusschen de verschillende plankiers nooit grooter is dan 3 mijlen in het uur, kan men zonder eenig bezwaar de zitplaatsen bereiken, zonder dat de wagen zonder eind één oogenblik stilstaat. Het uitstappen gaat natuurlijk even gemakkelyk. Het groote voordeel van dit stelsel, dat uit den aard der zaak alleen op zeer drukke lijnen te gebruiken is, bestaat in een groote besparing van tijd en beweegkracht, daar deze niet meer door het herhaaldelijk stoppen verspild worden. Snel werk. In de locomotieven-werkplaats van den Oosterspoorweg te Strafford (Londen) is een nog nietgeëvenaard kunststuk volbracht. Gelukte het vroeger den Amerikanen in 17 uren een locomotief te vervaardigen, zoodat die tot gebruik gereed was, door de Engel- schen werden hiervoor thans slechts9 uien 47 minuten besteed. Te gelyker tijd werd ook de tender vervaardigd. Nog denzelfden dag deed de machine haren proefrit en werd daarna onmiddellyk in dienst gesteld. Sedert vervoert zij de 560 ton zware kolen- treinen insschen Londen en Peterborough. Aan de locomotief werkten 85, aan den tender 52 man. De kanarie behoort tot het geslacht der vinken. Hij heeft oorepronkelijk geslagen; de fijnste vogel heeft den vinkenslag nog in 't bloed. Om zeer fyne vogels te fokken moet men hebben: Ie. een fijnen stam, zoowel poppen als mannen; 2e een prima voorzanger bijge staan door automatische rollerpij pen); 3e. eene doelmatige voedering; 4e. een tijdig verdonkeren der jonge vogels; 5e. gezangkasten. Zoodra de jonge vogels 4 weken oud zijn moeten de mannen van de poppen gescheiden worden. Hun voedsel bestaat dan uit ge weekt raapzaad en eivoer, gepelde haver of havergort. In de voeding ligt het groote geheim der kweeking. In de vlucht is wit zaad, gierst en havergort onnoodig. Later vermindeit men het eivoer, want door te veel van dit voedsl begint de vogel te hard te zingen. Zijn ze 6 weken oud, of nog jonger, (hoe vroeger hoe beier), dan worden ze in kleine kooien in reien naast elkaar gezet, opdat ze dan gezelschap hebben. Zijn de mannen 8 weken dan moeten ze al zingen. Opdat ze eten en drinken zullen kunnen vinden, be gint men ze langzamerhand te verdonkeren totdat ze geheel in duister zitten. De vogel studeert dan veel meer. Kanaries, die altyd in 't licht zyn worden slecht. Een drietal sociaal democraten te Elberfeld hebben dezer dagen op zeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2