sche Boot J KEREN, :en. Dinsdag 28 Juni. Zesde jaargang. voet5 te Goes. ui ij n streven. 1892. No. 115. er HARST JJz. 3a$tilles, rnst Midd.-Vliss. VEItSCH IJ T G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. LONDEN. Een nationaal belang. W noop, kamgaren met - 4,50 - 5,00 3,75 m 3,50 5 3,50° 2,75 m 2,50 E met sagrein men, lak matleer ijgschoenen levron met hak i der hak nder hak zonder hak 2 C5 4.80 1,25 1,35 0,80 CS O m o O O "O oorten artikelen voor k-, Tafel-, Dessert-, Sla- leermessen, Trocarts en (nieuwste knpperschaar.) ele-, navel- en kinder- octoren. i. heer r by den itstijfsel moet in de hand gestopt.» 'uijvis U te lezen t b, denkt er aan, STIJFSEL" wezen, j PAUL AVIS. IR, Middelburg. ;lephoonnummer 164) per doos. 5Ó0TDIENST DDELB.-ROTTERDAM. ens stadsklokken jndei'd Zondags, v. "Vlis- Middelburg 10,van Gew. tijd. Voorm. 5,10, 10,40. Namidd. 12,20, ,50, 8,20, 10,05. eenw. tyd. Voorm. 5,30, 11,Namidd. 42,40, 10, 9,-, 10,30. i aan de Keersluis aan. SS naar ROTTERDAM uni 'smidd. 1,u. TTERDAM naar GOES uni 'smorg. 8,u. te Rotterdam bij deD LANGE,op 'tHa- M. BOUWMAN. J. BOS directie. Rotterdam Nieuwe akkenhrug. SUSD1ENST LSCHE VEER-GOES. zondering van Dinsdags, geen dienst), tsdijksche Veer 6.40-j-, 5.—. tation 8.1-}-, 2,34-}- (Slot 6.30. I i n s d a g s dijkscheVeer 9.—, 5. lot Oostende) 2.30, 6.30, ijd. elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prys per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTENTIE» van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. GESCHORST. De vaccinedwang is op het oogenblik ge schorst. Niet in ons landmaar in Engeland. Daar toch wordt de verplichte vaccine veel strenger teegepast dan bij onsmaar lokte dan ook juist daardoor steeds krachtiger protesten. De wet tot verplichte va'cinatie in Enge land kwam in 1855 tot stand, doch om al heel spoedig hare onvoldoendheid te be wijzen. Immers voor hare invoering werden in 1854 nog 65 percent der in dat jaar geboren kinderen ingeëntwelk percent echter in het volgende jaar, dus na de invoering van den dwang tot 58 daalde. Het parlement gaf hierop de natie eene nieuwe regeling, doch waarbij de strafbe palingen werden vei scherpt en, de inenting voor iedereen, dus ook voor volwassenen, bevolen werd, hetgeen natuurlijk tot toe nemend verzet prikkelde. In 1853, toen ieder volwassene nog vrij was zich al dan niet te doen vaccineeren, werden nog 109 duizend vaccinaties verricht op personen ouder dan tien jaar; in 1856, het jaar na de invoering der verplichte al- gemeene vaccinatie, bedroeg dit aantal slechts 84 duizend. By onderzoek naar de oorzaak in enkele gemeenten, bleek dat in vele dier gemeenten slechts 'A, somwijlen maar 1/8 der bevolking was ingeënt. Geen wonder ook dat de bevolking zoo weinig met de verplichte vaccinatie op had. Toen in 1864 het Lagerhuis een rapport liet drukken over de jaarlij ksche sterfte aan pokken onder de kinderen beneden den 5 jarigen leeftyd, in 627 vaccinatie-districten, bleek in meer dan de helft dier districten een pokkensterite te zijn, hooger dan de gemiddelde pokkensterite in de groote steden van Frankrijk, alwaar de vaccinatie vrij willig is; in byna 40 dier districten een tienmaal hoogere sterfte dan in Frankrijk; in één dier districten was de sterfte zelfs zoo hoog, dat zij, berekend naar de Parijsche bevolking, 11,000 sterfgevallen 'sjaars bij deze zou bedragen. Dit was, zoo lezen we in «Vaccinevereering», in 1864 het resultaat der wet, tien jaar ta voren aangenomen, en die de vaccinatie niet slechts verplicht stelde voor de kinderen, maar ook voor volwassen personen. Het verzet des volks tegen deze tirannie leidde de «konink'ijke inentings-commissie» tot het doen van een ouderzoek op het punt van uitwerking der vaccine, be trouwbaarheid van andere voorbehoedmid delen; bezwaren, middel tegen schadelijke FEUILLETON. Wanneer gij te Londen aankomt, denkt gy onmiddellijk aan een Novemberdag. De groote wereldstad schynt bestemd, om voor altijd in een gelen mist gehuld te zijn. Na een korter verblijf aldaar is men echter ook al zeer spoedig verzoend met de dampen, die nog gekleurd en verdikt worden door de walmen van de verbrande steenkool. Weldra ruikt gij daar evenals elders in de groote steden de geuren van bouillon en warm brood, die uit de restauraties opgaan. Gy smaakt er even goed de fijne thee-geu ren en smult er des Zondags aan uitstekend gebraden vleesch en delicieuse puddiug aan deontbjjttaiel van uwgastheer. Niet bijzonder vermaakt gij a op den eentonigen Zondag en familie; en voelt gij u verlicht, wanneer des avonds het uur aanbreekt, dat ge u kerkwaarts kunt begeven. Londen is onvergetelijk voor wien het eenmaal bezocht. Onvergetelijk, omdat het zoo eigenaardig is. Men moge zich Londen niet kunnen denken zonder mist, het blijft kinderachtig te ver onderstellen, dat er nooit lente of zomer lieerschen. Geloofd niet, dat er de zonne stralen eeuwig verscholen blijven achtereen dik grauwe regenachiige lucht, dat de Mei „een bloemen in de parken toovert, dat de hondsdagen hun werkende kracht niet in de huizen brengen, 't Is heel dwaas te meenen, dat nooit een helder licht op de golven van de Theems speelt en geen blauwe luchten in het diepe water weerspiegelen. Ze zyn zeldzaam, de mooie dagen van Londen, maar dan ook werkelijk schoon. Zoeter gevoel dan het genot, wat Londen aanbiedt als een glashelder hemel-azuur boven de districten van het West End, van Clapton en van Cambezwel is uitgespreid, ken ik niet Wie iets voor kleur voelt, kan ook te Londen zijn keuze doen, zegt een Franschman. gr jjjn straten die vol weelderige huizen prijken en u in een stemming brengen, omdat er een zekere plechtige stilte heerscht. De ramen met gebogen glasruiten treffen. Vrien. gevolgen, verzachting vaccinewetgeving als middel tot betere uitvoering der vaccine. Bedoeld onderzoek begon reeds in 1889, en eerst nu is de commissie klaar met de teboekstelling barer bevindingen in zake punt 5, op hetwelk zij [zich had gespitst. Na 90 samenkomsten gehouden en 135 getuigen gehoord te hebben, heeft de com missie verklaart dat boeten voor nalatige ouders en voogden moeten afgeschaft, en kerkering bij wanbetaling in zoo mild mogelijken vorm kan behouden worden, zoodat de gevangenen in geen geval met ge wone gevangenen mogen worden gelijk gesteld. Dit is een belangrijke winste voor de tegenstanders van den inentingsdwang; en het is ook door de voorstanders daarvan goed begrepen. «.Dit advies komt neer op een afschaffing van vaccinedwang door het wegnemen van de rechtsmiddelen om hen te handhaven. Boeten wegens nalatigheid worden zelfs nu reeds betaald door clubs wat de vaccine wetgeving niet weinig in minachting brengt.» Zoo schreef de N. Rott. Crt. er over. Doch de Engelsche rechtspraak heeft alvast de vaccinatie geschorst, totdat het rapport dar commissie volledig zal zijn. Als nu de Regeering de waarschuwingen maar niet in den wind slaat. De vereeniging der beide groote gere formeerdekerkengroepen is Vrijdag 17 Juni door de vereenigde synode bekrachtigd. Ds. Gispen was voorzitter. Prot. v. Velzen die de eerste synode der afgescheidenen in 1836 te Amsterdam had bijgewoond, was ook op deze eerste vereenigde synode van 1892 in datzelfde Amsterdam tegenwoordig. Hartroerend was de oogenblik toen de voorzitter dezen vader der schreiding aan sprak aan wiens voeten bij het eerste ca techetisch onderricht genoten had, en die, nu weldra zoo sprak hij in den hemel zou zijn om het den reeds verlosten toe te roepen: zij zijn één, zij zijn één, ik heb het nog mogen aanschouwen. Welk eene beteekenis deze vereeniging heeft voor de toekomst onzes volks ook op sociaal- en staatkundig gebied, werd in een vorig nommer van ons blad aangetoond. Het liberalisme, dat heimelijk op misluk king der pogingen gehoopt had, is door dit feit teleurgesteld. Het liberalisme toch leeft uit een beginsel geheel tegengesteld aan dat van het Calvinisme, en het voelt dat het in den strijd: vóór ot tegen den Chris tus, gaat tusschen den liberalist die uit de Jelijk lachen u de blonde gezichten tegen van de hooge vensters toe. W ie eenigszins sociaal democratisch gezind is, zal des avonds benauwde droomen hebben, als hij terugdenkt aan de lakeien, en de aristocratische koppen, die hij des daags heeft gezien en u zelf be klagen dat gij geen toegang hebt in die oude paleizen. Hoeveel huizen blijken later onvergetelijk Hoeveel goeds is er niet van de Londensche parken gezegdNiemand heeft ze naar waarheid afgeschilderd. De kleine meren en de vijvers met hun stille wateren, waarop de watervogels zachtjes ronddrijven, en waarboven de wilgen van Babyion zich door den wind bewogen heen en weer wie gelen, zijn inderdaad bekoorlijk schoon. De Éngeischen, die er tegen den avond komen genieten van de heerlijke natuur, gevoelen dan ook werkelijk de milddadige inwerking van de frischheid en de zuivere lucht. Andere punten karakteriseeren Londen en maken het niet minder aantrekkelijk. Laat ons naar de brug over de Theems, te Londen Bridge, gaan. Terwijl duizenden karren en wagens in een oogwenk over dezen drukken weg boven over het water voorbijtrekken, om zich te verspreiden in den doolhof der stad, bewonderen wy het bedrijvige leven op het water. Meer stoomschepen hebt gij nooit bijeen gezien. De meeste schepen tee kenen zich schilderachtig met de wimpels, vlaggen en touwen tusschen de vuilberookte schoorsteenen en de stijve torens. Het over weldigende schouwspel vol bedrijvigheid is eigenaardig en verward. Naast het fluiten en stampen der stoombooten, hoort men het klotsen der wateren, waarin de roeispanen neerploffenterwijl de zeelieden lustig schreeuwen, hoort men het rollen van zware karren en stoomwerktuigen. In dit Babel zijn de menschen als kleine beweeglijke spoken. Overal hangen op de kaden de balen en handelscolli's aan de kranen. Het water ziet neutraal zwart, omdat het besmeurd is met allerlei vuil, met modder en bloedde rijkste stad der wereld werpt hier haar overtolligheden uit. De kleine dienstbooten die tusschen Londen Greenwich en Woolwich Revolutie, en den antirevolutionair die uit het Evangelie leeft. Voelt ook dat het op den duur niet gelukken zal dit wassend beginsel ten onder te houden. Nationaal, historisch is het Calvinisme, gelijk zich dit op staatkundig gebied in cris land heeft ontwikkeld bij het licht der brandstapels; gelijk het bjj schijnbaren ondergang door Oldenbarneveldts en De Wit ten bewerkt, zich onder het volk heeft ge handhaafd; gelijk hetnaden roesder «groote» revolutie tot nieuwe ontplooiing kwam; en gelijk het ook in de laatste jaren door den arbeid des Heiligen Geestes tot meer dere krachtsontwikkeling mocht voortvaren, dank zij de getrouwe voorlichting en het getuigen van een Groen, Mackay en v. Lijn deneen Elout, v. d. Kemp eu Da Costa een Wormser, De Liefde en Esser, een Keuchenius, Kuijper en Lohman en zoo vele andoren ook onder de nog leverden; van wierontzagelijke, vaak onbegrepen worsteling een volgend geslacht de vrucht thans in den schoot viel. Meer dan ooit heeft in de laatste dagen het liberalisme het gevaar inge zien dat van de geestverwanten dier mannen hem dreigt, van daar den scheldnaam «do- leerende», om met de Lohmans en Keu- cheniussen, ook de Mackay's en van Lijndens te weren. Doch deze strijd, zij het ook bij minder felheid, heeft altoos bestaan. Reeds in Januari 1868 schreef professor Buijs in «De Gids» een liberaal tijdschiilt, het volgende: Liberalisme en orthodoxie zijn antipoden en onverzoenlijke vijanden. Onverwrikbare beginselen staan tusschen haar en ons. De strijd moge zich eenigen tyd doen wachten li\j is niet te ontgaan, en, bedriegen wij ons niet, dan zal het Liberalisme al zij ne krachten behoeven om in dien striid meester te blijven. Mr. Groen v Prinsterer antwoordde hierop(zie «de Prov. N Hollander».) B lys heeft geen ongelijk het liberalisme is meester. Sedert een reeks van jaren buigt Nederland onder dezen schepter. Het begunstigt aan onze Academies de onge- loovige wetenschap. Het levert aan onze kerken en handhaaft (desnoods misschien met den sterken arm) predikers, voor wie godsdienst bedrog is, het gebed een dwaas heid, het Evangelie een fabelachtig vertelsel. In het lager onderwijs wordt de volksschool secteschool der modernen, wier voorrang en uitbreiding op wegcijfering der vrijheid van onderwijs neerkomt. Dit is niet al. De hoogere burgerschojl wordt, voor den discipel van Scholten en Opzoomer, voor den verkondiger van oen twijfelarij-evangelie, dat op vertwijfeling uitloopt, wordt voor Lambeth en Buteersea Park varen, gaan af en aan, onverpoosd. Tegen acht uur in den ochtend kan men zich nog gemakkelijk door de stad bewegen. De kantoorbedienden glijden heimelijk bij duizenden door de straten naar hun bureaux en de public-huises, waar zij spijzen gebrui ken en zich verwarmen voor de koude. In den winter gebruiken zij rhum met warme melk. Met paarsche half bevroren neuzen bestormen zij den drempel der «bars». De paarden hollen bij dozijnen door Cheapside en Bishopsgate. De dag stijgt, de schrikba rende handelsbevolking vermenigvuldigt zich. Zij krioelt voort en beweegt zich, maar verzamelt zich ook bij hoopenop de hoeken der straten. Somtijds snappen waaghalzen met levensgevaar tussch°n de rijen aaneen gesloten voertuigen door. 't Is een schouw spel niet ongelijk aan hetgeen men te zien krijgt, waar men een droppel water door een microscoop beschouwt. De kolossen der stad, de politiedienaren, bewaren te midden van deze raadselachtigen hurry hun kalmte en bevelen met een enkele beweging van den arm, dat de karrelieden en cabkoetsiers halt moeten maken, om de menigte te laten passeeren. Alle menschen zijn verkleumd van koude, moede van het wachten. Grooter armoede dan te Londen is nergens te vinden, nergens dan ook ziet men meer uitgeteerde, vermagerde gezichten en gesloop te lichamen. Men ontmoet allerwegen een menigte levende geraamten, alsmede een menigte goed gevoede personen, die men met recht als de zonen van het als zeer gulzig bekende volk kan erkennen. Het Engelsche volk is het rijkste handelsvolk van Europa. De handelsgeest is vindingrijk en speculeert met vernuft op de beurzen, zoowel van de grooten als van de kleinen. Voor een penny of voor een halve penny kan iedereen uien en kolen, salade, aard beziën en kersen, appelen en peren, rabarber en dadels, amanassen, sinaasappelen aan den weg koopen. Menigeen eet de lekker nijen, die hem toelachen, op, ter plaatse, den modernen predikant, als hij over de onontwikkelbaarheid en onvatbaarheid zijner gemeente verdriet heeft, een eldorado, waarin hij met al wat het leven veraan genaamt rijkelijk bedeeld, tevens een nog uitgebreider werkkring tot verderf van het nageslacht verkrijgt. Ja, het liberalisme is meester. Zoo lauw zelfs was tot dusver de weerstand, dat er, volgens Buys, nog geen strijd is. Maar, ook hierin heeft hij geen ongelijk, de strijd is niet te ont gaan, en het liberalisme zal al zijne krach ten oehoeven om meester te b 1 ij v e n want de orthodoxie is nog diep geworteld in het volk. O, mochten zij allen zich hereenigen, die, schoon om bijzaken nog gescheiden, behooren bij deze nationale groep die zich stelt tegen de revolutie, gelijk die op al de door Groen bovengenoemde terreinen openbaar wordt. Zij van wie Groen vervolgens schreef: „Er zyn er, Gode zij danker zijn er, in elke gezindte, nog velen, voor wie plicht, trouw, braarheid, in iedere betrekking geen ijdele klank isdie weten wat zich te onderwerpen om der consciëntie wil be- teekent; door wie de vrijheid, niet als deksel der boosheid, maar als middel ter plichtsbetrachting, verlangd wordt, en bij wie elke vaderlandsche snaar weêrklank vindt in het vaderlandsche hart. In de zoodanigen, saam verbonden door eene nati onaliteit, welke niet van heden of gisteren haar dagteekening heeft, zoek ik de kern en de kracht van het Neder- landsche volk. Deze natie is het, op his- torischen bodem geworteld, welke, waar alles verandering ondergaat, eenzelvigheid behoudt, en aan wie wellicht slechts een weinig meer zelfvertrouwen, plichtbesef en vrijmoedige openbaarmakiug van haar denk wijs en verlangen ontbreekt, om op het bestuur der meest belangrijke aangelegen heden dat billijk overwicht te verkrijgen, hetwelk voor het behoud van het vaderland vereischt wordt." Samenbinding, aansluiting tusschen allen die op eenzelfden grondslag staan, in den strijd voor kerk en school en zending; voor de godsdienstigeen sociale volksbelangen; leidt tot herwinning der nationaliteit. De vereeniging der gereformeerde kerken was nog slechts een eerste proeve daarvan. Worde ïy door meerdere gevolgd. Liberaal 1 Te Purmerend zit op dit oogenblik een Nederlandsoh burger in de gevangenis, om geen andere reden, dan dat hij het voor ongeoorloofd hield op den dag des Heeren schuttersdienst te doen. Dit feit is van publieke bekendheid. Ook de liberale pers heeft het medege deeld. Doch vindt ge nu in de liberale pers ook waar ze van den koopman in zyn handen overgingen. De vuile mannen en vrouwen, die als venters optreden, zien er dikwijls afzichtelijk uit. De eters, iD de achterbuurt, jagen u niet zelden een rilling om het lijf. Listig en sluw zyn de in lompen gekleede mannen, wier dieventronies u doen verlangen naar een meer aristocratische buurt, waar gij ze niet zoo veelvuldig aantreft. De sterke drank, die hier ook onder allerlei namen verkocht wordt, is een groote ramp voor de arme bevolking. De uitgemergelde paar sche koppen grijnzen u tegen en spreken onheilspellend van den diepen val dezer ongelukkige slaven van Bacchus. Na een week zoo vol bedrijvigheid valt de Zondagsrust in, met haar ijskoude An- glicaansche kalmte. Is de Zaterdag nog woe lig geweest, de Zondag is verpletterend doodsch. Hol klinken de straten, waar gij uw voetstappen op den bodem zet. Alles is zoo ledig, dat gij uw eigen persoon voor een spook zoudt willen houden, dat eenzaam rondwaart. In den waren zin des woords staat alles des Zondags stilde eigenlijke week heeft in Engeland inderdaad niet meer dan zes werkdagen. Londen schijnt dan een lang verlaten stad, waarde eigen bewoners van vroeger als vreemdelingen met versnelde passen ronddwalen. In de huizen zitten de familieleden bij groepen den bijbel te lezen. Met donderend geraas breken de klokken van den Big Ben los, om den dag van rust aan te kondigen. De nacht is voorbij, de nacht, die Londen zulk een tooverachtig aanzien geeft. De massieve gebouwen wer pen zware schaduwen af, die hier en daar onderbroken worden door de lichten van millioenen verspreide gasvlammen. Dan dolen de armen in al hun ellende langs pleinen en straten. (De lezer zal wel bemerken dat boven staande beschrijving aan een liberaal blad is ontleend en wel de N. R. C.) Het vorige feuilleton „De macht der liefde" was uit „Patrimonium."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1