J U' 1892. No. 113. Vrijdag 24 Juni. Zesde jaargang. VERSCHIJ XT PRIJS RER A I) V E RT EX Tl EN G. M. KLKMKKRK. fe Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. UITGAVE VAN ei.KEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. EN Famiiieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers s* O meer 10 cent. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 22 Juni 1892 Afwezig met kennisgeving de heeren Snij ders en Tak, terwijl bij afwezigheid van den Burgemeester het presidium door den We'houder Sprenger wordt waargenomen. Dt notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling dat zijn ingekomen lo. Zes missiven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van .evenzoovele in vorige zittingen .genomen raadsbesluiten eene missive van mej. Dhont, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres; eene missive van mej. Dekker—Lievense, berichtende het overlijden van haren echtgenojte, in leven opzichter der gemeente-begraafplaats, en een proces verbaal opgemaakt door B. en W. van opname der kas van den gemeente-ontvanger, alle welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen 2d. verschillende verzoekschriften, waarbij onder m^er een van de firma van den Berg Co., om een door de gemeente op haar stoep geplaatste pomp te verwijderen en een van de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij om vergunning tot het plaatsen van een wachthuis aan de Loskade, welke verzoek schriften ten fine van advies in handen gesteld worden van B. en W.; en 3o. verschillende verslagen van aan de Gemeente rekenplichtige instellingen, welke voor de leden ter visie zullen gelegd worden. Door den heer Koole was ingediend een voorstel tot wijziging der plaatselijke politieverordening als volgt art 100b te lezen als volgt: «Aan den houder van een voor ieder toegankelijk koffiehuis, bierhuis, kroeg of tapperij in zjjne localiteit bezoekers te hebben des nachts na 12 uren tot des morgens 6 uren, alsmede wanneer de ontruiming en sluiting door of van wege den burgemeester is bevolen.» art. 100c te lezen als volgt«Aan eenigen persoon niet in eene der in litt. b genoemde localiteiten wonende of niet behoo- rende tot de bloed- of aanverwanten van het hoofd des gezins tot den 3en graad ingesloten, zoodanige localiteit gedurende den tijd van sluiting te bezoeker, of aldaar aanwezig te blijven, tenzij hij idl.ar ambts bezigheden hebbe te verrichten Een nieuw lid lOOct toe te voegen «Onder de in litt. b en c genoemde locali teiten is begrepen iedere daarin gevestigde sociëteit.» Bij art 105 de alinea's a en b te veran deren in b en c en te doen voorafgaan door eene nieuwe alinea a als volgtde in art. 100b voorgeschreven tijdsbepaling voor enkele van de in genoemde littera vermelde localiteiten te wijzigen en tevens voorwaarden te stellen, welke door ieder voor zooveel hem aangaat, op bevel van de politie moeten worden nageleefd. Op voorstel des Voorzitters wordt het voorstel om advies gezonden naar de Commissie voor de Strafverordeningen. Aan den heer Verschoor van Nisse wordt onder dankbetuiging voor bewezen diensten eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid der plaatselijke commissie van toe zicht op de scholen voor lager onderwijs. Van B. en W. was ingekomen een schi ij- i Ven, begeleidende de rekening der gasfa- .briek over 1891 en voorstellende: a. om -het batig saldo der exploitatie rekening ad 9762.04 in de gemeentekas te stortenb batig saldo in de rekening der gemeente lp te nemen als: f561.02 voor nog over 1890 verschuldigde rente, f5755,20 voor rente over 1891, f3445.82 voor teruggaaf van kapitaal, en c de belans in debet en credit vast te stellen op f 201,797,80V2- Nadat de heeren W. J. Sprenger, J J. en L. K. van der Harst zich verwijderd hadden, wordt de rekening zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij schrijven van 7 April j.l. had de commissie voor de Gasfabriek, zich grondend opeen rapport van den Directeur der fabriek van 30 Maart bevorens, een voorstel ingediend om gemachtigd te worden nieuwe werken voor die fabriek aan te vangen. Die aanvrage betrof het daarstellen van een nieuwen gashouder c. a. en ging vergezeld van eene begrooting van kosten ad f 32200. B. en W. adviseeren de machtiging te verleenen en de benoodigde gelden te vinden door opneming van kasgelden later uit eene geldleeriing, die ook uit anderen hoofde (kosten scholenbouw en kosten vorige uitbreiding gasfabriek, voor zoover deze niet uit de leening van 1891 kunnen worden gekweten) zal dienen te worden aangegaan. De Commissie van Financiën, deswege gehoord, had geene bedenkingenalleen wilde zij het bedrag meer gepreciseerd zien. Bij monde van den heer de Stoppelaar verklaarde zij, dat het in hare bedoeling lag om uit de leening eerst te restitueeren het door de waterlei ling aan de gasfabriek geleend bedrag. Van daar dat spreker in overweging gaf de leening in twee seriën uit te schrijven de eerste kon dan dienen voor gezegde restitutie en de voorgestelde werken der gasfabiiek, de tweede voor scholenbouw enz. De Voorzitter verklaarde dat het geheel en al de bedoeling was van B en W. om te handelen in den geest van het door den heer de Stoppelaar gesprokene, waarna de machtiging zonder verdere discussie of hoof delijke stemming wordt verleend. Ter tafel komt nu een door de gascommissie ingediend tarief voor buizen, kranen en fittersloon betreffende de duinwaterleiding. Dat tarief luidt voor 13 m.M. tinvoeringbuis per meter f 1,19 m.M. f 1.60, 25 m.M. t2.20, 32 m.M. f 2.80, 38 m.M. f 3.50, 45 m.M. f4.50. 51 m M. f5 70. voor 13 m.M. compositiebuis per meter f 0.70, 19 m.M. f 0.90, 25 m.M. f 1.10. 32 m.M. f 1.70, 38 m.M. f 1.90,45 m.M. f2.75, 51 m M. f 4.—. Voor 13 m.M. koperen stopkranen per stuk f2.40, 19 m.M. f3.70, 25 m.M. f6.10, 32 m.M. f 10.90, 38 m.M. f 14.70, 45 m.M. f 16.20, 51 m.M. f25.30. voor 13 m.M. tapkraan per stuk f0 90, 19 m.M. f 1.60, 25 m.M. f3.05. voor 13 m.M. gevelplaat per stuk f 1.75, 19 m.M. f 1.85, 25 m. m M. f4.80 fitters loon inbegrepen. Voor andere werkzaam heden voor fittersloon per uur (een gedeelte van een uur voor een vol gerekend) f 0,20 voor een fitter, f 0,15 zooreen handlanger. B. en W. verklaren zich met de prijzen van het tarief te kunnen vereenigen. De heer Koole vindt het tarief billijk bij den tegenwoordigen stand der metaalprijzen. Maar prijzen zijn aan fluctuatie onderworpen en daarom zou hij het rationeeler achten, wanneer het tarief slechts voor een tijd werd vastgesteld en later aan herziening onder worpen. De heer W. J. Sprenger herinnert er aan. dat bij de gasfabriek ook de prijzen definitief zijn vastgesteld. De heer Koole blijft echter bij zijn ge voelen. Het zou eene onbillijkheid zijn tegenover anderen, want de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het tarief zoo laag zou kunnen zijn, dat concurrentie onmogelijk werd. Derh.-.lve dient hij een voorstel in, het tarief aan te nemen, met toevoeging der bepaling, dat het, in verband met de metaalprijzen, telken jare vóór 1 April her zien worde. De heer de Stoppelaar is van meening dat rren de zaak gerust kan overlaten aan B. en W. die de zaak wel zeiven zullen regelen in het belang der gemeente en met inachtneming van de belangen der concur renten. De heer W. H. Snouck Hurgronje kan zich met het voorstel Koole wel veree nigen hij ook is van meening, dat bij achteruitgang van prijzen de concurrentie zeer te lijden zou hebben. De heer den Bouwmeester releveert dat men steeds spreekt van achteruitgang van prijzen, maar ze kunnen ook stijgen en dan zou de concurrentie gebaat zijn. In ieder geval kunnen B. en W. een oog in 't zeil houden en desgevorderd eene tariefswijziging voorstellen. Ook de heer F. G. Sprenger acht het voorstel Koole onaannemelijk; eenmaal de datum vastgesteld, is men er aan gebonden. De heer Koole blijft echter bij zijr.e meening, dat wel degelijk ter wille der concurrentie een tijd moet bepaald worden hij heeft daarvoor den datum van 1 April gesteld omdat de voorjaarswerken omtrent dien tijd uitkomenwie toch zal het bij eene geringe schommeling der prijzen in het hoofd krijgen ter wille daarvan b. v. in den winter te gaan breken en bouwen? De Heer van der Swalme vindt het beter de zaak over fe laten aan de prudentie van B. en W.h(j wordt hierin te meer versterkt door de bewering van Men vorigen spreker dat de schommelingen weinig zullen varieeren. Bovendien men verlieze niet uit het oo", dat, de metaalprijzen, mogen hun invloed doen gelden, hier alleen sprake is van be werkt metaal. De heer Koole merkt op dat de heer v. d. Swalme zijne woorden niet goed begrepen heefthij kan niet zeggen dat de schommelin gen weinig zullen variëeren, want niemand heeft den stand der markt in handen alleen heeft hij gezegd dat bij eene geringe schom meling der prijzen niemand zal besluiten ter wille daarvan tot breken over te gaan. Bovendien particulieren zullen den invloed dier schommelingen niet zoozeer ondervinden als werkbazen, die van alles op ruime schaal moeten voor/.ion zijn. Het voorstel Koole wordt verworpen (voor stemmen de heeren W. H. Snouck Hurgronje, Koole, Jeras en van Voorst Vader), terwijl liet voorgestelde tarief zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie aangenomen de voorgestelde wijziging begrooting godshuizen 1891, de wijziging gemeentebegrooting 1892 en het besluit tot tijdelijke opneming vanflOOOO kasgeld. J. Sanderse c. s. te Serooskerke hebben zich tot den Raad gewend met het verzoek verbetering te brengen in den nieuwen zand weg aldaar, welke naar hunne bewering door het leggen der buizen voor de waterleiding in een ontredderden toestand is gebracht. B. en W. hebben de zaak onderzocht, doch naar hunne meening is die toestand niet te wijten aan het leggen dier buizen maar aan de omstandigheid, dat aan de eene zijde van den weg ligt een verhoogd voet pad, waarin geen doorsnijdingen zijn gemaakt en aan de andere zijde van den weg de afwatering evenmin behoorlijk geregeld is. Zij adviseeren dus adressanten kennistegeven, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Nadat op de vraag van den heer Koole of het verhoogde voetpad, of liever minia- tuurdijk, er niet ten gevolge van de werken der waterleiding kan ontstaan zijn, door den voorzitter was geantwoord, dat het pad reeds van oudere dagteekening is, wordt zonder verdere discussie of hootdelijke stemming conform het advies van B. en W. besloten. Van de commissie van toezicht op den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers was een schrijven ingekomen betreffende de wenschelijkheid tot instandhouding van .lie inrichting, terwijl B. en W. adviseeren dim cursus te doen voortbestaan. De heer v. d. Swalme kan zich echter met dat advies niet vereenigen. Hij kan in dien cursus geen gemeentebelang zien. Dat onderwijzers, zooals de commissie be weert, door den cursus hier heen gelokt worden, kan evengoed aan andere oorzaken worden toegeschreven. Dat door den cursus beter personeel verkregen wordt, acht hij niet bewezen, daarvoor is het getal van 18 leerlingen te klein. Bovendien beroepen adressanten zich er op dat de cursus ook ten goede komt aan het bijzonder onderwijs, en dit toch is allerminst gemeentebelang. Slechts ééne zaak kan hij toegeven, n.l. dat de geldelijke offers gering zijn, maar zoo zwaar weegt dit niet bij hem, dat hem dit van opinie kan doen veranderen. De heeren A. P. Snouck Hurgronje en de Stoppehar, die vroeger tegen de instand houding stemden, verklaren thans van zienswijze veranderd te zijn, nu van bevoegde zijde het nut van den cursus zoo kiaar wordt aangetoond en de geldelijke offers zoo gering zijn. Bij stemming wordt tot instandhouding besloten. De heeren van der Swalme en W. J. Sprenger stemden tegen. Aan de orde wordt nu door den voorzitter gesteld het ontwerp erfpachtcontract met den heer Th. Mace van de gebouwen en ter reinen der voormalige commercie compagnie. De heer van Dunne kan zijne goedkeuring niet aan het ontwerp hechten, omdat aan den eisch omtrent de assurantie niet voldaan is. Dat niet voldoen aan dien eisch heelt bij hem wantrouwen verwekt, want, is de zaak eerlijk, wat kan die eisch dan voor den erfpachter uitmaken, terwijl, is de zaak niet eerlijk, dat niet voldoen aan dien eisch een bron van groot nadeel kan worden voor de gemeente. De heer W. II. Snouck Hurgronje zegt dat er veel waars in de woorden van den heer van Dunne besloten ligt en vraagtden voorzitter of de gemeente geene andere ge bouwen bezit die in erfpacht zijn uitgegeven en hoe het daarmede ten opzichte der assurantie gesteld is? De voorzitter antwoordt in ontkennenden zin. De heer E. P. Schorer wil gaarne toegeven, dat het voor de gemeente beter ware ge weest, hadde de heer Mace aan den eisch toegegeven. Moet echter daarom het ont werp verworpen worden? Zijn er dan geene genoegzaam waarborgende bepalingen omtrent de assurantie in opgenomen? De erfpachter kiest zich zeiven eene maatschappij, maar de gemeente heeft zich het recht voorbehouden al dan niet met de gekozen maatschappij genoegen te nemen. De heer van Dunné vraagt of er zal geassureerd worden Zal de assurantie niet op de lange baan geschoven worden? Kan niet de eene maatschappij na de andere verworpen worden en wat dan, indien intusschen brand komt? Wat zal er van de assurantiepenningen geworden, wanneer de erfpachter assureert en den boel in den brand steekt? De belangen der gemeente zijn m. i. niet genoegzaam gewaarborgd. Wanneer de zaak eerlijk is, moet het den erfpachter gelijk zijn wie assureert en moet het ci ntract vallen omdat de erfpachter geen genoegen neemt met den eisch der gemeente, dan acht ik deze laatste gelukkig van zulk een erfpachter ontslagen te zijn. De heer Jeras is het volkomen eens met den heer van Dunné. Bovendien, ofschoon vroeger reeds eene andere beslissing is gevallen, wil hij toch hier nogmaals con- stateeren, dat de erfpaclitscanon m nstens eens zoo hoog had moeten zijn. De lieer E. P. Schorer meent dat de gemeenteraad zedelijk gebonden is het con tract aan te nemen, daar de hoofdvoorwaarden er van, waaronder ook de assurantie, reeds vroeger werden aangenomen. De heer van Dunne daarentegen is van oordeel, dat nadrukkelijk is voorbehouden het contract nader vast te stellen. Volkomen is hij het met den heer Jeres eens, dat wij in deze niet te toegevend moeten zijn. Het ontwerp contract in omvraag gebracht wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Jeras, Koole, L. li. v. d. Harst, W. H. Snouck Hurgronje, v. d. Swalme en v. Dunné. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. om, in de plaats van wijlen den opzichter der begraafplaats, tegen eene belooning van f 100 per jaar, dus van t 50 tot ultimo December den grafdelver van Aarsen met het opzicht te belasten. De heer Jeras is tegen het voorstel. B. en W. schijnen de zaak van weinig belang te achten, doch met de instructie van den opzichter in de hand tracht hij aan te toonen, dat ze niet zoo min te achten is en aan geen grafdelver kan toevertrouwd worden. Ook de heeren de Stoppelaar en Schorer betwijfelen of het opzicht dan wel in goede handen zal zijn. De heer van Dunné heelt het voorstel anders opgevat en wel in dien zin dat B. en W. van oordeel waren, dat de tegen woordige betrekking kon vervallen. De heer den Bouwmeester releveert dat reeds menigmaal over het opheffen der betrekking geeproken is. Eigenlijk hoort het technisch gedeelte van het toezicht bjj den gemeentebouwmeester, het administratief gedeelte ter stadsgriffie te hais. Feitelijk heelt het toezicht niets te beteekenen. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen6 stemmen aangenomen, terwijl bij eene daarop gevolgde stemming tot opzichter der begraafplaats benoemd werd J. van Aarsen, die alle stemmen op zich vereenigde, behalve eene die op van der Kop en twee die in blanco uitgebracht waren. De voorzitter doet mededeeling, dat het ta rief voor de waterleiding den 15 dezer is in werking getreden en dat aanstaanden maan dag middag tusscheu 2 en 4 uur voor de leden van den raadde gelegenheid zal zijn opengesteld om de werken van den water toren te bezichtigen. Op eene vraag des voorzitters of niemand nog iets in het midden had te brengen, maakte de heer v. d. Swalme van de ge legenheid gebruik om tot den voorzitter de vraag te richten, of, nu de kennis nadert, met het oog op de in ons land voorgekomen pokkengevallen, door den burgemeester de noodige maatregelen tegen besmetting ge nomen waren. De voorzitter antwoordde, dat hij door de afwezigheid des Burgemeesters de vraag niet kon beantwoorden, maar beloofde de aandacht van den Burgemeester er op te zullen vestigen. Hierna ging de vergadering uiteen. Eenige licht- en schaduwzijden van het Leger des Heils. Wanneer er onder de schare, die toege stroomd was in de Prins van Oranje om den begaafden spreker uit Alfen over bovengenoemd onderwerp te hooren, ook geweest zijn die iets piquants omtrent het Leger wilden weten, of zich vermaken bij de uitstalling van alle bekende of onbekende vreemdheden die in deszelfs samenkomsten plaats hebben, dan zijn zij inderdaad teleur gesteld. En dat de flink bezette zaal hoorders van dat soort bevatte, valt niet te ontkennen. Er waren toch menschen van allerlei slag e richtingtegenstanders om den broode en tegenstanders uit beginselvoorstanders tot eiken prijs en voorstanders van het oogenbliken tal van belangstellenden van allerlei kleur, die wel eens een Calvinistische bestrijding Ds. Impeta had het woord van het «leger» wilden hooren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1