KJSUK- EX SCBIOOIzXSEEAVN. ISECilTSZAfiEN. E9IE\üDE BERICHTEN. zende polders achterwege Aan het bestuur werd opgedragen pogin gen aan te wenden orn de aanbesteding van onderhoudswerken voortaan vroeger te doen plaats hebben en de scheepvaart te gerieven door aanduiding van een paal, die bij hoog water onderloopt M. C. Coes. In de raadsvergadering van Vrijdag, a. te 2 uur is na beëediging van dea lieer Lenshoek aan de orde: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Inge komen stukken. 4 Rekening der kosten van de d l. schutterij over 1891. 5. Verkoop van grond aan M. Laurusse, wed. W. de Jonge Jr. 6. In gebruikgeving van eene opper vlakte water in de vest aan J. Meijler Az. 7. Aanvrage van J. K. 8waters om eervol ontslag als leeruar. 8. Gunning van het huis in de Pieter Jaspersestraat en van het lokaal der voormalige gemeente-apotheek. 9. Adres van het comité tot wering van schoolverzuim om verhooging van toelage met praeadvies van B. en W. 10. Af- en overschrijving en beschikking over den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1892. 11. Benoeming van een li 1 der commissie tota. Voorlichting in zake de kohieren van den 11. O. b. Clas sificatie der schoolkinderen. Algemeene vergadering der «maat schappij tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland», gehouden te Kruiningen, Woensdag 22 Juni. In de vergadering van het hoofdbestuur van den voiigen avond was de heer mr. P. C. J. Hennequin tot voorzitter gekozen, en presi- deerdedusde vergadering. Hij brachthulde aan de nagedachtenis van wijlen mr. Moolenburg die als voorzitter der maatschappij de her innering aan vele verdiensten achterlaat. Wijdt ook een woord van dank aan denvroege- ren ondervoorzitter By hau, voor diens arbeid; en verklaart het voorzitterschap te aan vaarden onder inroeping van aller mede werking. Uitliet kort verslag dat uitgebracht wordt bljjkt dat de vereeniging niet vooral t gaat. Toch is zij ook niet achteruitgaande. Hare taak is langzaam maar zeker voort te gaan. De klacht worJt geuit dat de proefvelden nog het burgerrecht missen. Zij moeten meer gevraagd en gewaardeerd worden. Op het verzoek aan de regeering om de aanstelling van l.tndbouw-leeraars is nog geen antwoord ingekomen. Toch blijlthet werischeljjk dat Zeeland een land bou wieeraar heelt. Vergemakkelijking van het onderzoek der beetwortelen is noodigeveneens ondersteu ning van de landbouwpers. De maatregel tegen den wildstand, de vroege sluiting der jacht in het vorige jaar ■was zeer in het nadeel van den landbouw. Dé jongste tent' onstelling te Middelburg van veulens enz. verdient ook hier navolging. Invoering van nieuwe hengsten gaf goede resultaten. De lezingen van den heer Laci- eer werden zeer gewaardeerd. Prov. Staten brachten wijziging in de paardenkeuriug. Het hoefbeslag is veel te kort gekomen. De maatschappij gaat voort op den ingeslagen weg. Meerdere steun van particulieren is noodig. Verbetering van rundvee gaat de maatschappij zeer ter harte. Zij vermeldt met ingenomenheid de oprich ting der zuivelfabriek te Noordwelle, terwijl de oprichting van nieuwe wordt besproken of voorbereid. Van de krachtsinspanning der landbou wers blijft veel gever gd. De oogst van 1891 ■was ongunstig, die van 1892 zal evenmin groot zijn. De regeering van rijk en provincie willen gaarne den landbouw steunen. De voorzitter hoopt dat de achteruitgang van den landbouw ophouden moge. Na lezing der notulen der vorige te Coljjns- plaat gehouden verg. wordt medegedeeld onder meer dat de commissar is der Koningin de tentoonstelling zal bezoeken, als geene omstandigheden dit verhinderenen dat leden der gedeputeerde staten zich zullen doen vertegenwoordigen. De rekening werd goedgekeuid in ontiang op 15951,183, in uitgaaf op f 4294,60V2- De volgende vergadering zal vermoedelijk te Zierikzee, of anders te Tholen gehouden worden. Benoemd worden voor de bekroningen tot keurmeesters der paaiden de hh. G. Born te Arnemuiden, P. de Muijnck te St. Kruis en (veearts) A. H. Geluk te Noordwelle; voor rundvee J. Weesemaal te Hengstdijk, D. Sneep te Ossendrecht en (veearts) J. Bou wens te Axel; voor werktuigen: J. Woutersen te's Gra venpolder, G. de Jager te Wollertsdijk en C. Koert, id. Voor boter en kaas: H. C. Baarens, J. Liudhout en J. Krijger, allen Kruininge. Daarna leidt de heer Der Weduwen de vraag in«Ligt het niet op den weg der M. om op dezeltde wijze als dit ter bevorde ring en aanmoediging der verbetering der paardenfokkerij in Zeeland geschiedt de verbetering van het Rundvee in deze pro vincie te bevorderen Referent beantwoordt de vraag bevesti gend. Er moest voor bet rundvee evenveel gedaan worden als voor de paarden, die het in aantal overtreft, wat met cijfers werd aangetoond. Het rundvee wirdt aange houden voor de mest, een belangrijk punt voor den landbouw. Wat de wetenschap ook zegge, stalmest gaat boven kunstmest. Melkgevend ras ol vleeschvonnirig is het g, oote verschil. Het is van groot gewicht of uw koe een duizer.d liter melk meer of minder geeft. Spreker acht verbetering van het veeslag, onverschillig welk ras, geweuscht, en roept daartoe den steun der Maatschap- pü in- Pe lieer E. v, d. Bosch wenscht bij de cijfers die ref. ten beste gaf uit Kruininge, te voegen die welke betrekking hebben op Zeeland. IJij schelst den treurigen toestand van den landbouw. 11 ij acht rundveeverbe- tcring nog veel nuttiger dan verbet ring van bet paardenras. De belangstelling voor bet Rundvee-stamboek is nog niet algemeen, al gaan wij vooruit. Ook de regeering kon meer doen. De afd. Zeeland geeft een ver goeding voor inschrij virigskosten, ook in andere deelen van ons land geschiedt dit. De voorzitter zegt dat hier nog heel wat te doen is. De inleider sprak van 2500 liter melk p-r koe, ot 4009 dit eerste cijfer is zelfs voor Aardznburg nog te boog. Daar beeft men er van 2200. De heer Mulock Houwer deelt mede dat in de afd. Zierikzee een tentoonstelling van stieren is gehouden, om de goede ma- nelijke fokdieren ter kennis te bi engen van de fokkers, hetwelk aanbeveling verdient voor kleine tentoonstellingen. De heer Collot d' Escury uit Boschkapelle meldt hetzelfde omtrent zijn afdeeling en wijst op voorloopige goede re-ultaten. De voorzitter zegt dat het hoofdbestuur zich niet onbetuigd zal laten orn deze zaak te steunen. Reeds gisterenavond is door het hoofdbestuur besloten de Mij. te doen toe treden als lid van het rundveestamboek. De heer Dominicus besprak nu de vraag: «Is het niet gewenscht dat de Mij door zedelij ken of geldelij ken steun bevordere de uitbreiding der coöperatie op landbouw gebied Hij wijst op de werking van coöperatieve landbouwvereenigiugen voor den aankoop van meststoffen. Doch het ga niet van de afdeeiingen, maar van vereenigingen uit. Hij beroept zich op den heer Westeidijk die alle vereenigingen coöperatief wil maken. Voorts vee- en hagelverzekeringen. Ei' is nog veel te weinig deelneming. Tot voorbeeld stelt hij de vereeniging Oostel. Zuid-Beveland voor vceverzekering. De Maatschappij bevordere de oprichting van dergelijke, op soliden grondslag berustende, inrichtingen. Spre..er stelt een motie voor, luidende De algemeene verg. der Mij. tot bev. van L. en V., vergaderd te Kruininge, geeft het Hoofdbestuur beleefd in overweging een commissie van drie of meer personen te benoemen die zich belast met de opstelling van een leiddraad voor op te richten coö peratieve vereenigirgen. De voorzitter zegt dat in het 4e distr. veel is van wal de inleider wenscht. Hij noemt de maatschappij voor brand te Zuid- zande, die tegen hagelschade te Aardenburg in 1885 opgericht, grondkapitaal 18000. Bijdrage 10.75 per HA. Extra f 250 die verhoogd zal worden. Er zijn 6000 Heet verzekerd. Nog een te Aardenburg voor veevoeder. Een voor varkensziekte. Al deze ver werken uitstekend. Spr. dankt den inleider; bet hoofdbestuur zal aan de Maatsch voorstellen de verschillende cjjlers enz. te doen drukken en in den landbouwalmanak te doen opnemen. De motie kon echter niet in stemming komen, wijl het reglement geen moties toelaat. Het hoofdbestuur acht voorts gewenscht dat de sluiting voor den invoer van vee in België spoedig ophoude. Een adres ter ondersteuning door het hoofdbestuur is door 400 a 500 landbouwers onderteekend. De voorzitter sluit de vergadering. Eïen na één uur zette de stoet voor den rijtoer zich in beweging. Richting Waarde door Valckenisse waar op de hofstede van den heer Guljé wordt stil gehouden, verder langs de Frederika- en Reigersbergsche polders naar Krabbendijke en vermoedelijk langs den St. Pieterspolder naar Kruininge. Het regende aanvankelijk een weinig, doch het werd spoedig droog. Wij lezen in de «Standaard» «Gisteren is alhier, zoo meldt men ons uit Purmerer.d de schutter D. M. Roos gearresteerd voor de bekende dienstweigering op den dag des He er en. sScliutter Roos, schildersknecht, is in den jongstverloopen wiDter twaalf weken lang zonder werk geweest en was toen reeds veroordeeld, doch men liet hem vrij. Doch thans nu er lange dagen gewerkt wordt, en ieder werkman voor den winter moet zorgen, wordt hij medoogenloos uit zijn broodwinning getrokken, terwijl zjjn zwakke vrouw (die 18 dagen geleden bevallen is) met drie zeer hulpbehoevende kinderen alleen aan haar lot wordt overgelaten, «Van de straat af heeft men Roos mee genomen, hem zelfs belettend nog afscheid van vrouw en kinderen te nemen.» Dit feit is ergerlijk. Hoeveel zulke gevallen zijn nu al gepasseerd, en nog altijd laat een doodeenvoudige wets wijziging, die opeens een eind aan dien gewetensdwang kon maken, op zich wachten. Voelt de overheid in ons Christelijk Ne derland dan zóó weinig van de onhoudbare dezer reeds zoo lang en zoo beslist gebrand merkte wetsbepaling, dat men er zelfs zulk een sluitend onbarmhartige uitvoering aan durft geven, als hier vermeld wordt? Daar komt immers alles wat in ons volk besef van burgerrecht heeft, tegen op. Dat nu toch deze vernieuwde roepstem tegen consciëntiedwang eens gehoord worde. Baarland. De uitslag der gemeente raadsverkiezing is dat herstemd moet worden tusschen J. Elenbaas en J. Priem, resp. met 12 en 8 van de 38 geldige stemmen. Terneuzen. Tot veldwachter te Cad- zand is aangesteld I. H. Mullié, veldwichter alhiertot vierden politieagent is aangesteld J. Hamelink. (Tem. Crt.) De Tweede Kamer heeft met 44 tegen 37 stemmen aangenomen het voorstel van den yoorzitter om Donderdag de belasting- ontwerpen te behandelen. De heer A. v. Dedem was de woordvoerder der tegenstan ders van dit voorstel, die bezv,,i,u maakten nu reeds en geheel onvoorbereid du belangrijk gewijzigd ontwerp te behandelen ook zonder de verdere belastingplannen van dezen mi nister te kennen. Het derikbeel l als zou het hier rechterzijde tegen linkerzijde gestaan hebben, werpen wij echter ver van ons. Met de roomschen van het slag Liahlmann Vermeulen v. Vlijmen gevoelt Ie antirevo lutionaire partij hoegenaamd geen gee: tver- wantschap of lotgemeenschap nreer. «Non talis auxilio.» (Bankje voor zoo'n hulp) De minister van justitie, vei leende aan Pieter Jasperse Jr., gedetineerd in de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden, ver oordeeld bij arrest van het gerechtshof te 's Gruvenhage, ter zake van poging tot moord, voorwaardelijke invrijl.ei Istelling, met bijvoeging dat aan den veroordeelde, zoolang hij zich voorwaardelijk in vrijheid beundt, het verblijf wordt ontzegd in de gemeente Veere. De sti altijd zal verstrijken behoudens te verleenen vermindering van straf, den 18en October 1893. Middelburg. De heer A. Alema, hulpapotheker aan het hospitaal is met 1 Juli overgeplaatst bjj dat te Nijmegen. De heer M. A. Mes herdacht gister onder vele blijken van sympathie zijn 25 jarigen dienst als organist bij de roomsch katholieke kerk alhier. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Breda ds. W. A. v. Griet- huijsen te Goes. Drietal te Rotterdam vacature dr. de Visser: ds. H. H. Barger te Vlaardingen, dr. S. D. v. \een te Groningen en ds. D. J. Karres te Genemuiden. Vacature Vos ds A. J. A. Vermeer te Meppel, ds. H. Zeijdner te Vollenhove en dr. L. Heldring te Mi kleiburg. Bedankt voor Katwjjk a. R. door dr. A. S. Talma te Vlissingen voor Kapelle a/d IJsel door ds. P. C. A. Haltfman te Koudekerke. (Verbeterd bericht.) Viertal te Vlissingends. A. H. don Boer te Deutinchem, ds J. J. de Kat Angelino te Deil, dr. J. A. Cramer te Nederhemert en ds. H. Jonker te Nijbroek. De r. k. bisschop te Breda heeft be noemd tot pastoor te Sluis dhr. F. P. L. Flooren tot kapelaan te Hontenisse dhr. Ed. v. Acker; lot id. te lJzendijke dhr. A. A. H. v. d. Noort, priesters van het se minarie. In het 12de jaarverslag van de Ver eeniging voor Hoeger Onderwijs op Gere formeerden grondslag vindt men o. a. opgenomen de overeenkomst tusschen de Vereeniging voor H. O. op Gereformeerden grondslag en de Voorl. Synode van de Nederd. Geref. kerken, betreffende het verband tusschen gemelde kerken en de Theologische faculteit aan de Vrjje Uni versiteit. Meegedeeld wordt voorts, dat ook in het afgeloopen jaar door de locale comité's en door de correspondenten en agenten over het algemeen trouw is geareid, ofschoon te dien opzichte ook van «verscheidenheid» te gewagen is. In de provincie Groningen is ais provinciaal directeur opgetreden de heer L de Vries Hzn. Provinciale Universiteitsdagen weiden ge houden in sommige provinc;ën. Friesland hield reeds zijn derden. De rekening in het vorig jaar sloot nog met een voordeelig saldo van 1523.38 terwijl die van 1892 op een nadeeiig slot wijst van f 1503.23. En toch, zoo zegt het fiinancieei overzicht, dank zjj onzen God, de liefde voor onze vereeniging is niet verkoeld Tegenover een bedrag van f 26.860.25, dat in 1890 geboekt werd aan contribuliën, staat deze post thans op f28.449.67; een stijging dus van dezen standvustigen waardepost met een bedrag van f 1600. Omtrent de Universiteit wordt meegedeeld, dat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman weer actief is opgetreden in de juridische faculteit voor het onderwjjs in Staatsrecht en Strafrecht. De vacature van Prof. Dilloo (Oostersche talen) bleef nog steeds onvervuld. Een poging, welke beproefd werd om aan de Universiteit te verbinden den hoogleeraar B-iumgarten van Genève en die aanvankelijk met goeden uitslag scheen bekroond te zullen worden, is evenwel mislukt, daar deze geleerde, hoezeer hem het streden der Vereeniging ook bekoorde, meende zijn post aan die Zwitsersche hoogeschool niet te mogen verlaten. Het aantal studenten bedroeg in den loop desjaars87, die waren ingeschreven als volgt: Voor de faculteit der Go'geleerdheid 61, voor de faculteit der Godgeleerdheid en die der rechtsgeleerdheid 6, voor de faculteit der Godgeleerdheid en die der letteren 2, voor de faculteit der rechtsgeleerdheid 8, voor de faculteit der letteren 10. Behalve eene publieke promotie in de Godgeleerdheid werden de volgende examens met gunstig gevolg afgelegd 1 Ductoraal examen in de Godgeleerd heid 7 candidaatsexamen in de Godgeleerd heid; 2 doctoraalexamen in de rechtsge leerdheid: 2 candidaatsexamen in de rechts geleerdheid; 1 candidaatsexamen in de letteren; 13 propaedeutisch examen voor de Godgeleerdheid 1 propaeleutisch examen voor de rechtsgeleerdheid. Arrondissemenls Rechtbank te Middelburg. Gisteren stond terecht W. H. v. R., oud 34 jaar, zonder beroep, te Middelburg, ter zake van het zich toeeigenen van gelden die hij innen moest als bo Ie der Gustaat Adollvereeniging, tusscheu 9 Mei en Augus tus 1891. In deze zaak waren 14 getuigen gedagvaard. Getuige Verwijs, penningmr. der genoemde vereeniging verklaarde dat beklaagde de gelden ophaalde met kwitantie van getuige en later met hem verrekende. Bekfaagde vei diende f5 en een kleine premie voor elk nieuw geworven lid. Eerlijk in 1890 was bekl. achterlijk in 1891 en had ten slotte een tekort van f 165,50 welke soin hjj aan sneep en drank had opgemaakt. Bekl. erkende dit feit uit onachtzaamheid gepleegd ie hebben. Andere getuigen verklaarden achtereen volgens hunne contributie aan v. R. te hebben betaald. Getuige Vertiegt bad eenmaal tl als contributie betaald en eenmaal ditzelfde bedrag voor liet verslag. Getuige mej. v. d. Kamer had slechts eenmaal betaald, doch was tweemaal voor dezelfde quitantie aan gesproken. De ambtenaar van het openbaar ministerie betoogde dat hier geen onachtzaamheid doch slecht gedrag in Let spel was; en eischte 2 jaar gevangenisstraf, Uit^piaak 28 Juni Te Beets werd eergister ren lurf- maker op het veld werkzaam door den bliksem getroffen. Zijn kleeren stonden direct in brand, en door den verstikkenden damp viel hij bewusteloos neer. Een ander arbeider sprong te hulp en bluschte de vlammen niet natte klijn. De getroffene bekwam erge brandwonden, doch heeft hoop op herstel. Wanneer kamers voor het eerst worden beiiangen, gebeuit het meestal, dat het papier slecht bljjlt kleven. Daarom plakt meu dikwijls eerst courantenpapier op den naakten muur. Een goed beproefd middel, om het behang voor de eerste maal goed te doen kleven is den geheelen muur goed met karnemelk te bestrijken. Een «doofstom» heer kocht gister een paar inancheiteknoopen in een manufactuur winkel te Rotterdam en betaalde met een gouden tientje. Toen hem daarop geld teruggegeven wa«, viel de «doofstomme» uit zyn «rol» en zei«dank u». Dit wekte argwaan bjj de winkeljuffrouw die het goudstuk door een goudsmid keuren liet. Het bleek uit lood vervaardigd te zjjn, doch zoo kunstig nagebootst, dat de goudsmid verklaarde eerst geneigd te zjjn geweest het voor echt te verklaren. De doofstomme was echter inmiddels verdwenen. De sterfte onder de kinderen is elk jaar zeer groot. Men heeft in ronde getallen berekend dat op de wereld 5900.009 kinde ren niet zoo lang leven om te kunnen spre ken, 4000.000 andere sterven voordat zij loopeu kunnen, terwijl weer 6000.000 andere niet oud genoeg worden om naar school te gaan. Volgens de Amsl. werd te Leeuwarden de arbeider Van Dam, uit Jubbega, bjj de Koningin-Regentes toegelaten. Hjj vertelde haar in zjjn eenvoudige taal, hoe treurig het in zjjn woonplaats met de werkeloosheid, de ar.noede en de armenbedeeling gesteld washoe vele nrbeiders vaak niet meer dan 100 dagen in het jaar werk hadden en er toch in de gemeente land genoeg was, dat met vo rdeel bewerkt zou kunnen wor den. Verder rekende hij H. M. voor, dat vele arbeiders in het geheele jaar niet meer dan f 100 verdienden en dat slechts enkelen van de gelukkigen het tot 1200 in het jaar brachten. Vervolgens sprak hjj over de bedeeling, die bij de armste gezinnen toch niet meer bedraagt dan 50 cent tot f 1.25, van welke laatste som dan dikwijls gezinnen van 8 a 10 personen een week lang moeten leven, terwijl dan nog die bedeeling tegen het einde van den winter soms ophoudt, hoewel ze dan nog hoog noodig is. Hjj meende, dat wel de grootste helft der arbeiders tot die bedeeling hun toevlucht moeten nemen en dat als er geen verbetering in den toe stand komt, dit over weinige jaren met alle arbeiders het geval zal zjjn. Hjj verzocht daarom H. M. haren invloed aan te wenden om verbetering te brengen in dezen treu rigen toestand. De Koningin verzocht hierop aan Van Dam, wat hij gezegd had op schrift te bren gen en haar toe te zenden, opdat z jj naar aanleiding daarvan de regeering eenig voorstel zou kunnen doen. Van Dam beloofde dit en hiermede was de audiëntie afgeloopen. Mislukt. Op hunne pogingen om bjj gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Friesland eene demonstratie te houden, hebben de socialisten weinig succès. Zjj zouden zich op het Sneeker meer vertoonen, en nadat hun dit te Ileerenveeu mislukt was, slaagden zjj er eindeljjk in, te Gorre- dijk eene stoomboot af te huren. Zoodra echter de eigenaar vernam voor wie en met welk doel zjjn vaartuig gehuurd was, had iijj weinig zin in de zaak. Toen een der heeren kwam om hunne boot te versieren, verklaarde de kapitein, dat hjj daar zelf wel voor zorgen zou en beloofde, dat de vaderlandsche vlaggen en oranjewimpels bjj massa's zouden wapperen. Dat was echter de bedoeling niet, en ten slotte is de geheele zaak weder afgesprongen. Voor Sequah aangezien. In Leeu warden moet de vorige week het vol gende comische geval zich hebben voorge daan;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2