1892. No. 112 Donderdag 23 Juni. Zesde jaargang. V E R S C H M T G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. ]kRI J8 DER ADVERTENTIE» De Koninginnen te Stiens. Y Weer in het moeras». elkfn MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prqs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02'. UITGAVE VAN- EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zaterdag brachten de koninginnen een bezoek te Stiens in Friesland, waar zij in de gelegenheid waren van nabij te zien, waartoe het liberalisme eene bevolking voert. De plaats was namelijk allerwegen versierd, doch ook hel rood der socialisten ontbrak nieten de socialisten zeiven hadden er den boventoon. Op telefoonpalen en hekken, waarlangs de koninginnen zouden voorbij gaan, prijkten hunne motto's als Het kiesrecht algemeen Daar moet het dadelijk heen Wij zoogenaamde vrije Friezen, Wij mogen niet eens allen kiezen. Geef algemeen kiesrecht, dan zullen vr ij feest vieren. Geef Gode, wat Godes, geef der koninginne, vrat der koninginne is en geef liet volk wat het volk toekomt voor alles: algemeen kiesrecht. Het eerlijkst wapen in het land Is: 'tstembiljet in ieders hand, enz. Zq hadden het Stembuslied en het Wil helmuslied uitgedeeld. De kinderen der open bare school met oranjesjerpen, enkele ook met roode sjerpen getooid, wachtten den stoet op en zongen bij nadering een Wel komstlied. Naast hen stonden de arbeiders ia blauwe kielen met hunne vrouwenen toen de kinderen klaar waren, zong de schare: Doe open de stembus, het volk staat er voor Doe 'tgauw of de boel gaat kapot! Minister des Koningsl verleen ons gehoor, Wjj wachten niet meer, ben je zot Doe open de stembushet volk eischt zijn (recht, Het volk wil gelijkheid voor heer en voor (knecht Het vragen houdt op, dus maak voort. Tevergeefs trachtten het hoofd der school en de kinderen het stembuslied met hunne hoera's te overschreeuwen. Onder het zingen werden door de arbei ders groote plakkaten en stukken katoen omhoog gestoken met de volgende opschriften „Algemeen kiesrecht voor alles," „Aan de Koningin! Bij u Rijkdom, bij ons Honger." «Wq wolle us Algemeen kiesrjuchthavwe» (Wij willen hel Algemeen kiesrecht hebben.) „Het volk eischt zijn rechten", „Arm Friesland wil werk en brood". De lappen werden met zeer veel aandacht door H. M. de Regentes bekeken. De stem- {•echtmannen hieven vervolgens aan 'k Ben Wilhelmina I proletaren Als kind zit ik reeds op den troon, 'k Draag op mijn goudgetinte haren, De Nederlandsche koningskroon. 'k Ben op het Vorstelijk Loo geboren, Maar als ik meerderjarig word, Zal ik aan 'tarme volk behouren, Dat in zijn rechten wordt verkort. KOOR. Leef, leef, Wilhelmina! Voer ons eens aan, verlos de maatschappij Van 't mammon dienen En maak ons vrij. Natuurlijk wraakt niemand het dat deze lieden de oprechtheid wilden betrachten bij de ontvangst der koninginnenook niet dat zq den sluier wegdeden die tijdeijjk over do ellenden des volks was gelegd, teneinde het Hof niet te hinderen; ook niet dat zq hunne wenschen in dezen vorm kenbaar maakten. Hunne liberale vaders van 1848 waren vrij wat onbeschofteren die van 1792 pleegden gruwelen aan koningskinderen waartoe wq zelfs de socialisten van 1892 niet in staat achten. Maar deze wijze van optreden was erger dan het uitstallen van de ellende. Dat loo- pen en draven om de koninginnen nog eens en nog eens weer de katoenen lappen te laten zien en van zoo nabij mogelijk, het had alles iets tergends, iets van uitgeschudden eerbied voor het koninklijk gerag; en het is te verklaren dat de liberale grooten uit Den Haag en Friesland dit alles meesmuilend hebben aangezienwant wat te Stiens vertoond werd, was hun werk. Eerbied voor het gezag is door de liberalen alleen dan getoond, wanneer dat Gezag in hun voordeel was; doch trad het hun in den rï?, vert,aden deze deftige mannen uit de Thorbecke-school allen eerbied voor Koning en Vorstenhuis met voeten. Sprak niet Thorbecke van «het Individu dat de Kroon draagt»; en dreigde niet de liberale Arnhemmer Koning Willem II met wet gaf hUn gee" nieuwe grond- En wat al kwaads hebben de libertij nen van vroeger eeuwen onzen Oranje» niet aangedaan. Hier, bjj deze eerste ontmoeting tusschen Oranje en de geesteskinderen van het libe ralisme was het nog slechts een enkele zinspeling; en op zijn ergst een koele stem ming. ONZE BOTER. Op het landhuishoudkundig congres te Wageningen heeft de jury geoordeeld geen enkelen prqs en zelfs geen premie te mogen uitdeelen voor de ingezonden proeven van exportboter. Dat oordeel was krasdoch de jury schreef zelf deze treurige uitkomst toe aan de aller ongunstigste omstandigheden, waar onder de inzenders verkeerden 1. aan het overgangstijdperk van stalvoeder en versch gras in de weide2. aan de warme weersgesteldheid tijdens de verzending. «Welnu zoo merkt naar aanleiding daarvan het weekblad de Batauwer terecht op rijzen dan niet de vragen lo. Moest niet een andere tijd voor de boterkeuring dan juist de ongunstige overganstqd zijn gekozen Ware het niet beter geweest, dat de jury met het oog op de treurige uit komsten, gevolg vooral van de allerongun stigste omstandigheden, haar oordeel niet had openbaar gemaakt. Nu zal dat eordeel voor jaren ooze botertabricage en onze botermarkt drukken en voor den handel op het buitenland dan naam onzer boter slechter maken dan hjj ooit geweest is. Het is geen struisvogelwijsheid, die ons aldus doet spreken. Er moet krachtig op verbetering worden aangedrongen, juist door jury'smaar dan moeten de omstandigheden om te toonen wat men kan, ook gunstig zijn. Evenmin als men de opbrengst van een land zal schatten naar de uitkomst in een jaar van volslagen misgewas, evenmin zal men een algemeen oordeel over boter mogen vellen, als de omstandigheden, waaronder zq ter beoordeeling wordt aangeboden, allerongunstigst waren. Nu geeft de jury natuurlijk geen algemeen oordeel over Nederlandsche boter maar men weet hoe het hiermede gaatconcurreerenöe landen zullen in hun belang gebruik maken van het jury verslag; daarvoor hebben zq hier te lande hun consuls.» Pas hebben de liberalen de natie uit «het moeras» opgehaald, of de kikvorschennatuur kwam weer boven, zooals die door vader Cats geteekend wordt: De vorsch springt weder naar den poel, Al zit hq op een gouden stoel Behoeft gij bewjjs? Let dan op de volgende teekenen: Leerplicht. Naarmate het plan der libe ralen de verwezenlijking nadert, beginnende practische mannen voor den harden maat regel terug te deinzen, en krijgen «De Standaard» en andere antirevolutionaire bladen gelijk dat het een gevaarlijke poging is om den doodsteek toe te brengen aan hon derden arbeidersgezinnen die met lage loonen en tekorten worstelen en de inkomst door den veldarbeid hunner kinderen verkregen niet kunnen missen. Een inzender in de Midd. Crt. meldt nu dat hq deD maatregel niet aandurft, zoolang de Staat aan de arbeidersgezinnen die van gemiddeld f4 per week moeten leven geen geldelijke vergoeding geeft. Men zal het zien, zoodra de mannen van de practijk maar aan het woord komen, z.il de geestdrift voor leerplicht bij de liberale partij even zeker gebluscht worden als het vreugdevuur waarmee de belastingontwer- pen werden ingehaald. Zoo wandelt dus het liberale ministerie alles behalve op rozen. Het gaf tot heden slechts noodwetjes uit; terwql de heusche ontwerpen die het in diende, door zijn eigen vrienden worden afgebroken. Het is wel jammer. Doch het is de rechtvaardige straf voor de opsnijderij waardoor het ter wereld kwam. Het boerenbedrog van de voorlaatste verkiezingscampagne is reeds meer dan gewroken. Het ministerie raakt al meer in de klem en de ontnuchterde vrienden meesmuilen bij de ontvangst van wat zij in den eersten roes hebben toegejuicht. In iedere liberale vergadering; van We- meldinge tot Groningen, kon men het vol gende schouwspel waarnemen. «Wilt gq leerplicht?» vroeg de redenaar. Een daverend applaus was het antwoord. «Wilt gq een betere belastingregeling?» De zaal daverde. «Wilt gjj vrijhandel?» Natuurlijk alge meen getrappel van het denkend deel dat in zijne vergaderingen meer werkt met de voeten dan met de hersenen «Wilt gq persoonlijken dienstplicht?» f Allen klappen in de handen. «Wilt gij uitbreiding van kiesrecht Toe juichingen. «Wilt gijhervormingen?» De heeren geraken in exta«e Wilt gij «uit het moeras» En op deze vraag, waarin de heer Tak al zjjne verach ting tegen het «clericale» ministerie heeft saamgegaard, volgen de meest daverende toejuichingen, dagen achtereen, van den Dollart tot de Schelde. De natie was in het voorjaar van 1891 één en al applaus. Maar die verder zagen, begrepen wel dat dit alles wel zou overgaan. Alleen heeft niemand, zelfs de meest optimistische, kunnen vermoeden dat de ontnuchtering zoo spoedig volgen zou. Werkelijk het beeld zou hier niet mis plaatst zijn van dien hond, wederkeerende tot zijn eigen uitbraaksel. Want zoo ver kwam het reeds, dat de handenklappers voor leerplicht een stap achterwaarts deden: dat de bewonderaars van Piersons belastingwetten met een lanta rentje te zoeken zjjn; dat de protectie, onder anderen aan suikerlords en Billiton, den vrijhandel beschaamdedat de persoonlijke dienstplicht in Seyffards noedwet werd ter aarde besteld; dat het kiesrecht niet uitge breid wordt; dat de hervormingen zich laten wachten dat de wagen Tan Staat al meer «in het moeras» vastraakten zich van de geheele natie, de goeden en de kwaden, een soort landziekigheid meester maakt. Zelfs de «Liberale Unie», die stichting van den man van het dreigement, had geen enkel woordje van lof voor de belastingontwerpen over, zelfs de aanmoediging uit Westkapelle - of was het soms Middelburg, of ook wel Den Haag? mocht niemendal baten. De schetteraars van het vorige jaar zwegen thans als het graf. En nu moet de toestand wel zoo worden, zal hq goed wordendoch met dit al is liet onrecht niet hersteld, en de schade niet goedgemaakt, die het roemsch liberalistisch schervengericht, door de verbanning van het nationale kabinet-Mackay heeft teweeg gebracht. 22 Juni 1892. Provinciale Staten van Zeeland. In de a.s. zomervergadering is o. a. aan de orde: Mededeeling omtrent den stand der zaak betreffende den Damespolder. Benoe ming van 3 leden van Gedeputeerde Staten wegens periodieke aftreding der hh. Heijse, v. Lijnden en Snouck Hurgronje; eervol ontslag aan mr. Fokker als griffier en be noeming van diens opvolger. De voordracht bestaat uit de hh. mr. W. Polman Kruseman, Commies-Chef der 3e afd. ter prov. griffie van Zeeland mr. H. P. Berdenis v. Berlekom, Commies-Chef der 2e afd. ter griffie van Zuid Holland; mr. L A. Bybau, secr. der gemeente Delft. Voorts tal van voorstellen van Gedeputeerde Staten, te weten: dat tot nadere regeling der verpleging van arme krankzinnigen en idioten uit Zeeland in geneeskundige ge stichten; verder tot wijziging van de besluiten der Staten tot regeling van den Provincialen waterstaatdienst en tot vaststelling van re gelen voor de pensioneering van ambtenaren van den Provincialen waterstaat; omtrent het adres van J. van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tusschen het Wol- faartsdijksche veer en Goes; tot verkoop van grond en boomen aan den weg van Oostburg naar Zuidzande; naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande en Ovezand om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoutsdijkop het veizoek van de ge meenteraden van St. Jansteen en Koewacht om renteloos voorschot voor wegsverbetering tot het verleenen van eene personeele toelage van f 150 uit de provinciale kas, voor een tjjdvak van vijf jaren, van den provincialen veearts in Noord-Beveland: tot het verleenen van een subsidie, aan de ambachtsschool te Zierikzee; tot gedeeltelijke kwijtschelding aan de maatschappij de Schelde van de korting wegens te late oplevering van de Zeeuwsch-Vlaanderen: tot het sluiten eener geldleening ad f 60.000, met plan voor die leening. Verder zijn nog aan de orde voorstellen tot het doen uitzetten van kasgeld op pro longatie tot wfjziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven over 1891tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1892de begrooting over 1893, met voorstel omtrent de heffing van opcenten op de grond en personeele belasting voor de provincie. Het voorstel in zake krankzinnigen strekt: a. aan de gemeenten en instellingen van weldadigheid in rekening te brengen f 153 in het prov. subsidie te bepalen op zoodanig bedrag als het verschil bedraagt tusschen de werkelijke verplegingskosten en de bq- dragen. b. de gewone entreegelden, begrafenis vervoer en andere extra-kosten te laten voor rekening der gemeenten of instellingen ook die vallen de op de kleeding te Loosduinen. c. voor rekening der provincie te nemen de vergoeding, aan de gestichten te Loosdui nen en Dordrcht verschuldigd, wegens on vervulde plaatsen het verschil tusschen de uitkeering aan Coudewater per heel of half trimester en de verplegingskosten, berekend naar het aantal dagen gedurende welke tussc! eutijds uitvallende patiënten zijn ver pleegd; de kosten van de overbienging der lijders uit Delft naar Coudewater, Dordrecht en Loosduinen; en de bij de overbrenging te betalen entréegelden d. de verdeeling der thans te Delft aan wezige lijders over de drie gestichten en de beslissing omtrent de opening van nieuwe lijders aan het college van Ged. St. over te laten, met inachtneming van het beginsel, dat de gemeentebesturen en nabestaanden moeten worden gehoord en dat met hunne wenschen omtrent de plaats van opneming zoo veel mogelijk rekening zal worden ge houden. Het voorstel omtrent de pensioneering van bureau-ambtenaren van den provincialen waterstaat strekt om hen ten laste van de provincie pensioen of wachtgeld te verleenen volgens nader vast te stellen regelen. Op het verzoek van Van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tusschen het Wolfaartsdjjksche veer en Goes, stellen Ged. staten voor afwijzend te beschikken. Wat betreft het adres om eene aanleg plaats te maken aan de haven van Ellewouts dijk deelen Ged. staten mede dat dit adres gesteld is in handen van de commissie voor den stoombootdienst op de Wester Schelde, en daar nog andere autoriteiten moeten geraadpleegd worden stellen Ged. staten voor hen te dezen aanzien diligent te ver klaren. Verder stellen Ged. staten voor aan de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding eener ambachtsschool te Zierikzee uit de provineiale fondsen een jaarlijksch sub sidie var. f300 te verleenen gedurende vjjf jaren, te beginnen met 1893. onder voor waarde dat, als tot dusver, behalve een vrjj lokaal, een bedrag van f200 per jaar voor gelijken tijd door de gemeente worde toe gekend en dat jaarlijks een verslag van den toestand der Vereeniging overgelegd worde. De Koninkiijke maatschappij de Schelde te Vlissingen vraagt teruggaaf van f3680, wegens korting op den vierden betalings termijn, ingehouden voor 92 dagen te late oplevering van de laatstelijk aangenomen stalen raderboot ten behoeve van den stoom bootdienst op de Westerschelde. Op verschillende gronden stellen Ged. staten voor van de ingehouden som f 2680 aan de mij. de Schelde terug te geven. Het plan der geldleening van f60.000 tot het verstrekken van rentelooze voor schotten en bijdragen tot verharding van wegen is gemaakt met eene rente van IPk pCt. Het voorstel tot heffing van opcenten ten behoeve der provincie strekt om aan de koningin-weduwe, regentes voor te dragen de heffing van acht en twintig opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1893, en van achttien opcen ten op de personeele belasting dienst 1893/94, tot dekking der geraamde uitgaven en be hoeften van enkel provincialen en huishou- delijken aard voor het dienstjaar 1893; en Hare Majesteit te verzoeken, de heffing der bedoelde de bekrachtiging der wette doen erlangen. In de Maandag te Borsele ge houden vergadering van den dijkraad voor de calamiteuse waterkeering Ellewoutsdijk Borssele is besloten tot verhooging van eenige posten der vergrooting van 1891/92 betrekking hebbende op het onderhoud der zeewering en oeververdediging. Behalve eene verhoogde aanbesteding der onderhouds werken gaven tot het besluit aanleiding voorziening in herstel van stormschade en eene overschrijding der raming voor oever- werken. Daar binnenkort de vijfjaarlqksche door peilingen moeten plaats hebben, werd goed gevonden daarvoor f 100 beschikbaar te stellen. Het dqkgeschot werd vastgesteld zonder de gewone verhooging met 5 pCt. aangezien vooralsnog geene buitengewone werken noodig schenen. Dientengevolge bleef ook de heffing der bqdragen van de aangren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1