KEKK-E\ SC3100 L IEL"W8. RECHTSZ A KEK. GEMENGDE BERICHTEN. ontslag uit zijne betrekking van lid pi. commissie van toezicht op de scholen jor lager onderwijs. 5. Rekening gasfa briek 1891. 6. Voorstel van burg. en weth. tot aanleg van nieuwe werken ten dienste der gasfabrieb. 7. Vaststelling tarief buizen, kranen enz. en fittersloon beti effende de duinwaterleiding. 8. Wijziging begrooting godshuizen 1891. 9. Wijziging gemeente- begrootiug 1892. 10. liet nemen van een besluit tot tijdelijke opneming van kasgeld. 11. Adres van J. Sanderse c. s. betreffende den toestand van den nieuwen zandweg onder Serooskerke met advies van burg. en weth. 12. Brief van de commisie van toe zicht op den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers betreffende de wenschelijkheid tot instandhouding van die inrichting. 13. Voorstel van burg. en weth. tot het nemen van een besluit tot uitgifte in erfpacht van gebouwen en terreinen, vroeger door de commercie compagnie bezeten, aar. Th. Mace De 2e luit. M. J. Kanaar van het 3e reg. inf. wordt den 1 Juli overgeplaatst van Vlissingen naar Bergen op Zoom bij het 5e bataljon. Benoemd tot burgemeester van Zaam- slag C. de Bokx, en van Arnemuiden S. van Eenenaam. Zaterdag had de groote hardrijderij te Leeuwarden plaats. De koningin als Friezinnetje gekleed, overhandigde de prijzen aan de overwinnaars. Zierikzee. Herkozen tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen de hh. D. Hecke met 90, U. Berrevoets en H. C. Bolle met 88, W. Smallegange met 87 en C. Groeneveld de Kater met 85 stemmen. Gekozen M. Hanse met 61 en mr. J. P. Cau met 53 stemmen. Middelburg. Herkozen tot commis sarissen van het polderbestuur van Walcheren de hh. J. Koene met 150, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke met 149, W. J. Sprenger en M. C. v. Westen met 147, H. W. Allaart met 146 en J. v. d. Broeke met 110 stemmen. In de vacature Bakker is gekozen dhr. J. Franse te Arne muiden met 96 stemmen, tegen 34 op den heer J. de Visser Jzn. te Aagtekerke en 2 stemmen op ieder der hh. W. Maas te Serooskerke, J. de Troije te Westkapelle, P. Wielemaker te Meliskerke, W. Dekker en J. Wisse te Aagtekerke. Namens den minister van Justitie is aan de officieren van Justitie opgedragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het bedrag, dat bij wijze van eene vaste procentsgewijze uitkeering bij openbare ver- koopingen aan de koopers voor kosten in rekening wordt gebracht door jde notarissen, en van den uitslag van hun onderzoek mede- deeling te doen, onder opgave of het ge bruik ook medebrengt, dat van de door den kooper betaalde percenten-verrekening met en uitkeering aan den verkooper plaats heeft. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Ivapelle a/d IJsel door ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Se rooskerke. Bruinisse. In de jongste Zondagvoor middaggodsdienstoefening werd onze nieuw beroepen leeraar ds. J. B. Bokma van Hien in onze gemeente bevestigd doorzijn vriend ds. v. Heijningen uit Kesteren naar Ro meinen 1 11a. Des namiddags verbond ds. Bokma zich aan de gemeente met een rede naar aanleiding van 1 Cor. 2 2. Geref. Kerken. Drietal te Schoondijke ds. A. Delfos te Camperlarid, ds. J. van Henteu teSchoonebeek en ds. W. H. Oosten te Middelburg. Middelburg. Na des morgens door Ds. Sluyter van Vianen bevestigd te zijn, die voor deze gelegenheid tot tekst gekozen had de woorden uit Spr. 13 17, «Een trouw gezant is medicijn», preekte gisteravond in de Noordei kerk alhier de nieuw beroepen leeraar Ds. J. D. v. d. Velden zijn intrede naar aanleiding der woorden uit vers 27 «Christus onder U, de hope der heerlijkheid», en vers 28 van Col. 1. Beide keeren was het ruime kerkgebouw overvol, terwijl des avonds de zustergemeenten uit Middelburg, waaronder ook de oud-gereformeerde gem., door deputaties uit den kerkeraad waren vertegenwoordigd. De zaak Laatsman. De heer ds. Van Burk heeft in «De Wereldstrijd» klak keloos weg als feit meegedeeld dat ds. Laatsman te Heusden geschorst is wegens zijne bestrijding van het gebruik van sterken drank door zijn kerkeraadsleden, en het voorgesteld als zou deze prediker gevallen zijn als slachtoffer van den strijd tegen het alcoholisme. Of nu ds. V. Burk de zaak der ehr. jodgelingsvereeriigingen, waarvoor hij op zoo nobele wijze, nu laatst weer te Zeist, den strijd aanbond, wel bevoordeelt door zijn eenzijdig optreden voor de geheel-ont- liouding, schijnt ons twijfelachtig toe, hoe zeer wij ook in den strijd voor afschaffing van het gebruik van sterken drank aan zijne zijde staan. Maar dat het vertrouwen in zijn optreden voor de geheel-onthouding geschokt is, zal wel nader blijken. Een predikant die als gast in Nederland vertoeft, en de liefde van menig christelijk gereformeerd huisvader wint, geeft geen blijk van nuchteren zin als hij wat de heer v. Burk deed zonder eenig nader voorwerpelijk onderzoek, een blaam werpt op gansch eene kerk als de christelijk gereformeerde, door haar te teekenen als ketterjaagster tegen de af schaffing. Misschien echter komt ds. V. Burk op zijn eenzijdige veroordeeling terug als hij het andere licht beeft gezien hetwelk d«. de Jonge in «De Vredebode» op de zaak Laatsman heelt geworpen. Deze toch schrijft o. a. «dat de drank- zonde hier op eene of andere wijze een rol speelt, is ten eenen male gelogen. De aanleiding tot de schorsing is een geheel anddre. Tal van feiten worden in «De Vredebode» genoemd die wij hier niet overnemen, doch die recht geven tot de verwachting dat de beschuldiging aan het adres der kerkelijke besturen in N. Brabant worde ingetrokken. Bovendien heeft ds. Laatsman zijne zaak zelf voor de synode gebracht en zullen dus de officiëele stukken binnenkort alle vereischte ophelderingen kunnen geven. Kloetinge. Uit de voordracht voor een onderwijzeres aan de openbare school alhier, bestaande uit de dames A. Rijkaard te 's Heer Arendskerke, C. E. Kievit te lerseke en S. J. v. d. Berge te Vlissingen, is heden morgen door den gemeenteraad met alge- nieene stemmen eerstgenoemde benoemd terwijl tot onderwijzer in de plaats vandhr. Priester die naar Borsele gaat benoemd werd dhr. Priester van Baarland, met 6 stem men tegen 1 stem op den heer Jantsen van Midc* elburg. Vrijdag werd behandeld de zaak a tegen P. Zuidweg 18 jaar, J. H. Hutchison 18 j. en N. B. Westdorp 115 jaar arbeiders, resp. te üvezande, Heinkenszand en 's Hee- renhoek beklaagd van inbraak op de hofstede «De oude Brouwerg» te Baarland van A. Remijn, waar zij zich o. a. hebben toege- eigend f200 in geld, en voorts 17 zilveren knoopen en vele effecten. Beklaagde Z. nam een zeer onverschillige vroolijke houding aan. Vijftien getuigen werden gehoord. Ge tuigen A. en M. Remijn herkenden de beide eerste beklaagden terwijl de dienstbode E. van 't Westende ook den 3en bekl. als den dader aanwees. W. ontkende echter alle medeplichtigheid. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie eischte voor Z. 12 jaar en voor H. en W. 8 jaar tuchthuisstraf, met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd. De verdediger, mr. Koksma, vroeg een lichtere straf wjjl zijns inziens hier gehandeld was onder aanhitsing van den ouden Westdorp. Uitspraak over 14 dagen. Daarna stonden terecht C. Z. 20 jaar arbeidster te Heinkenszand en J. W. 56 jaar koopman te 's Heerenhoea, beklaagd van verberging der effecten door ze in Januari en Februari jl. van Heinkenszand naar Amsterdam over te brengen en af te geven aan v. Luik, neef van de Zuidhofs die hen voor 4 ingewisselde effecten f 200 heeft ter hand gesteld. Uit de verklaringen der 7 getuigen werd daghelder aangetoond dat beklaagden de daad pleegden. Catharina Zuidhof bekende alles. Zij wist van Hen diefstal af. Westdorp en zijn zoon zijn met Zuidhof en Hutchison naar Baarland gegaan. Zij is hun later tegemoet gegaan en vernam van hen waar zij het gestolene begraven hadden. Zij heeft het van daar weggenomen en heeft tot twee malen toe getracht de effecten te Amsterdam te doen inwisselen. De oude Westdnrp echter ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte voor de le beklaagde 2 jaaren voor den 2den beklaagde 3 jaar gevangenisstraf met mindering van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De verdediger mr. Sprenger achtte het feit omtrent Westdorp niet bewezen, en vroeg een lichtere straf ook met het oog op het feit dat W. indertijd de politie ge holpen heeft bij het ontdekken der inbraak bij wijlen den heer Fransen v. d. Putte; een daad, die ook beklaagde, schoon zich onschuldig wanende, in herinnering bracht. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens stond terecht J. M. H., 23 jaar te Heinkenszand, broeder van J. H. H., beklaagd van, wetende dat in den avond van 17 Dec. jl. bij R. een menigte effecten waien ontvreemd, en dat deze door Z. en W. naar Amsterdam waren overgebracht om die te verkoopen, op 20 Feb., te Amsterdam, waarheen hij Catharina Zuidhof op haar verzoek had vergezeld, van de ingewisselde som een gedeelte voor zich te hebben •afgenomen. Zeven getuigen bevestigden het feit dat door bekl. ontkend werd. Mr. Brevet pleitte ontslag van rechtsver volging. Het 0. M. eischte een jaar gevangenisstraf met mindering der ondergane hechtenis. Uitspraak over '14 dagen. Het Haagsche Gerechtshof heeft kapi tein Bakker vrijgesproken van de beschul diging van doodslag, gepleegd op den stoker van het stoomschip Obdam, maar hem ver oordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Zieriksee deed jl. Dins dag uitspraak over de vordering door de «ZeeuwscheSpoorbootmaatschappij» ingesteld tegen schipper W. Borsje te Papendrecht ter zake van hulploon wegens het redden op 16 Augustus 1890 van het schip van Borsje, Wilhelmina», geheeten, dat op de «Vuilbaard» geankerd lag in ontredderden toestand. De rechtbank wees aan de «Spoor bootmaatschappij» hare vordering toe en veroordeelde schipper Borsje in de kosten. Middelburg. Eene vrouw, die een maand hechtenisstraf had te ondergaan en te dien einde Zaterd tgmiddag naar de ge vangenis werd gebracht, tna.ikte van de gelegenheid, die de begeleidende politie haar liet om achteraan te komen, gebruik om zich dronken te drinken en verwekte toen in de Vlissingsche straat, waar zij, na wat geweld tegen de talrijk haar omringende straatjeugd gemaakt te hebben, op een s'oep was ge vallen, heel wal opschudding. Daar zij, zelfs door haar man niet weg va' te krijgen van haar ongewone ligplaats, kwam einde lijk de veldwachter, het wachten moede, haar halentoen ze ook dien niet wilde volgen, werd ze ten laatste met behulp van enkele omstanders, naar de gevangenis ge dragen. Aangaande de loodvergiftiging te Wa terlandkerkje kan nog gemeld worden dat er geen lood geconstateerd is in het water van den regenbak, maar wel in het achtergebleven water in den looden pompbak. De verschijnselen dezer vergiftiging waren bij al de leden van het gezin niet dezelfde terwijlzij zich bij den een in koliek openbaarde, veroorzaakte zij bij den andei diarrhee. Allen zijn herstellende. Donderdag jl. zou te Bergen op Zoom een korporaal in 't hu wehjk treden. Van hooger hand was de toestemming af gekomen, doch de benoodigde stukken kwa men niet aan. Goede raad was duur. Het gewone uur waarop de huwelijken gesloten worden op het raadhuis, verstreek en nog altijd geen stukken. De gasten waren gekomen en men begon reeds lustig feest te vieren, daar alles voor de bruiloft in gereedheid was gebracht. Terwijl de bruiloftspret reeds in vollen gang was, kwam 's avonds om 9 uur eindelijk bericht, dat de stukken aangekomen waren. Groote vreugde 1 IJ lings toog men in de feestelijke stemming naar het raadhuis en1 daar werd nog dienzelfden avond het huwelijk voltrokken. De trouwpartij op dit ongewone uur trok niet weinig de aandacht Onder de landloopers, die Maandag voor de rechtbank te Utrecht terechtstonden was, naar het U. D. meldt, een zoon van een geacht Nederlander, nog geen dertig jaar oud, toegerust met veel van wat be schaafde omgeving en een wetenschappelijke werkkring kunnen verschaffen; reeds eenmaal was hij in het bezit geweest van een kapitaal hij had zich al herhaaldelijk doen opnemen, en hoorde het nu weer met de grootste onverschilligheid aan, dat hij naar de «ko lonie» verwezen werd. Vrijdagmiddag werd in de apotheek van den heer Van den Bjjlaardt Jr., te 's Hage, het miljoenste recept gereedge maakt. Ter eere van dit feit vierde het personeel feest. Binnenkort zal eene komeet te zien zijn, hoogstwaarschijnlijk met het bloote oog. Het is die van Winnecken, welke den 8enJuli ongeveer tachtigmaal helderder zal zijn dan op het tijdstip harer ontdekking. Thans staat zij in den grooten beer, maai den 8en Juni bevindt zij zich in het sterren beeld de tweelingen. Het menschelijk lichaam. Des avonds is het menschelijk lichaam ten gevolge van de vermoeienissen van den dag, ongeveer 2 cM. kleiner dan des morgens. Onder alle schepselen van gelijke grootte heeft de taensch de meeste hersenen, en wel 2 Kg. op de 50 Kg. lichaamsgewicht, terwijl een os van 500 Kg. slechts een halve Kg. bezit. In ons lichaam, dat des winters 1.5 Kg. meer weegt dan in den zomer, bevinden zich2i9 been deren, die aldus verdeeld zijnhoofd 60; romp 67 armen en handen 62 beenen en voeten 60. Het hart trekt zich in een uur gemiddeld 4000 maal te zamen. De geheele bloedmassa, variëerende tusschen 7.5 en 12.5 Kg., gaat elk uur 18 maal door 't hart en doorloopt in een minuut op zijn minst 50 M. De pols van een volwas sen gezond persoon slaat in een minuut niet onder de 70 en niet boven de 80- veelal 74 maalbij hoogeren ouderdom valt eene vermindering tot op 60 slagen per minuut waar te nemen. Menigeen zou zich verwonderen, wanneer hij de bestandJeelen kon zien, waaruit hij samengesteld was. Ten eerste zou iiij eene hoeveelheid water aanschouwen, die wel eenige emmers zou kunnen vullen dan een stuk kool, groot genoeg om een vuur een tijdlang aan 't branden te houden verder een stuk ijzer, uit 't welk men een kling van een mes zou kunnen maken; fn-forus genoeg om een half dozijn lucifersdoosjes te kunnen voorzienwateistof, welke vol doende zou zijn ter vulling van een kleinen ballon, en eindelijk, in verschillende mas sa's soda, potasch, kalk, magnesium, chloor- zuur, enz. Te 's Gravenhage is een man door den electrischen train aangereden en gedood. Te Maastricht is een leiendekker van een dak gevallen en aan de bekomen kneuzingen overleden. Te Fgnaart heeft zich een geval van pokken met doodelijken afloop voorgedaan. De notaris v. d. V. uit Bergen op Zoom is Vrijdag uit den trein gevallen en gedood. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald 1 Een jongeling te Ginneken (bij Bre da) had sinds eenige weken kennis aange knoopt roet eene bejaarde weduw en daar beiden geen lange vei keering wenschten, werd spoedig tot den trouw besloten. Reeds was bet paartje in ondertrouw opgenomen en zou (Donderdag) de tweede kerkelijke afkondiging geschieden. Aldus dacht het weeuwtje, doch zeer verbaasd keek deze toen wel andere paren, doch niet zjj werd afgeroepen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat haar verloofde zich des morgens ten zes ure bad gemeld aan de pastorie met de boodschapdat iiij er maar van afge zien had Men schrijft uit Breda: De nachtvorst van Donderdag heeft den landbouwers in deze streken heel wat scha de berokkend. De aardappelen, die een rui me opbrengst beloofden, zijn totaal afgevroren, de boonen zijn zeer beschadigd en geheele boek weilvelden vernield. t Is treurig voorbij de akkers te wandelen VV oensdag alles even frisch en groen, thans zijn geliee'e velden zwart. He., zijn vooral de hoveniers, menschen die voor zware lasten zitten, die in hunne hoop op een goeden oogst zijn teleurgesteld. Honden hebben vaak last van die bekende kleine bijtende springertjes. Stroo, waarop de paarden enkele nachten hebben geslapen, in het hondenhok gelegd, verdrijft het lastig gedierte. Vuilnishoopen. Zet de aard- en vuil- nishoopen gedurig om. Op de aardhoopen zullen dan geen brand netels en mier in bloei en zaad komen, waardoor later aan een massa onkruidplant jes het aanzijn wordt geschonken en ook zal, door inwerking van de lucht, de blad- aarde beter verteren. De vuilnishoopen zullen door de omwer king spoediger in meststof wordeu omgezet. Hierdoor bij droge tijden een weinig vloei- mest gemengd, zal de vertering veel in de hand werken. Tijdens een storm, die Donderdag avond losbarstte, vluchtten een vijftigtal personen in de gang van het GrantmoDU- ment Lincoln Park te Chicago. Kort daarop sloeg de bliksem in het gebouw. Alle personen werden ter aarde geworpen twee mannen en een vrouw gedood. Een Fransch grensbeambte heeft dezer dagen een eigenaardige smokkelarij ontdekt. In een mand duiven, welke voor een prijs- vluchi uit België kwamen, werden een aan tal gevonden, die opgevuld waren met kost bare Brusselsche en Mechtlsche kant. Zij zaten in een mand, waarin ook levende duiven waren. Toen men, door de onbeweeglijkheid van eenige duiven, achterdocht kreeg en de mand opende, vlogen de levende weg. Manden met duiven zullen nu bijzonder nauwlettend onderzocht worden. Te Berlijn vergaderde dezer dagen het 21e congres van Duitsche chirurgen en de Berlijnsehe hoogleeraar Julius Wolft" heeft daar een patiënt vertoond, wien hij acht maanden geleden het geheele strottenhoofd had uitgesneden wege ns een kankergezwel. Dat het inderdaad kanker was, had prof. irchow na de operatie gemerkt. De patiënt was thans geheel hersteld en kon gezond en krachtig zijne beroepsbezig heden waarnemen. Hem was een kunstmatig strottenhoofd verschaft dat eerst voldeed, maar later stuk ging. Daarop was het ver beterd, hetgeen wel groote studie en moeite had gekost, doch dan ook met dit gevolg, dat de herstelde patiënt door middel van zijn kuDststrottenhooid volkomen nauwkeurig tn duidelgk spreken, ja zelfs zingen kon. Een huwelijksplechtigheid op een kerkhot komt zeker te zelden voor om er niet melding van te maken. Het was op het Green kerkhof te Baltimore, dat dezer dagen hetteit zich voordeed. De bruid en de bruidegom hadden plaats genomen op het graf van de ouders van het meisje en om hen heen waren de familiebetrekkingen geschaard. Zóó richtte de geestelijke tot hen het woord en werd de zegen over hen uitgesproken. Of er een vroolgke stemming onder de aanwezigen heerschte, wordt niet gemeld. De orkaaan, die onlangs een spoortrein bij Agram van de rails wierp en daarbij een paar wagens tot op een afstand van dertig meters in de lucht slingerde, had op dat punt nog niet eens zijn grootste kracht. Het centrum van den storm lag eenige minuten verder, en daar zijn o. a. op een terrein van 50 hectaren '160.000 zware eiken en beuken tegen den grond geworpen. Zij liggen in allerlei richtingen dooreen en vormen een voor het oogenblik onbeschrijflijken chaos. Natuurlijk zijn ook vele huizen vernield; echter is maar éen mensch, een herder, om het leven gekomen die door een nedervallenden boom verplet terd werd. Op de St. Paul and Pacific Railway in Am rika heeft een dergelijk onheil plaats gehad als onlangs in Hongarije is voorge komen, maar ditmaal met ernstiger gevol gen. Een trein in Minnesota werd door een orkaan uit de rails gelicht en omverge worpen. Men weet nog niet met juistneid het aantal der slachtoffers, maar men schat dit op ongeveer 100. Te Sherburne werd het schoolgebouw vernield, waarbij een on derwijzer met vijftien leerlingen om kwamen. Om in 5 uur en 10 minuten te voet een reis te doen door 2 koninkrijken, 2 hertogdommen en drie vorstendommen, be hoeft men geen zevenmijlslaarzen te bezitten. Duitschland geeft voor een dergelijken tocht gelegenheid. Men neemt, zegt de Deutsche Verkehrszeitung, Steinbach in Oberfranken (Beieren) als uiigangspunt, wandelt van hier in een half uur naar Lichtentaune [Saksen- Meiningen], van daar in lVs uur naar Reu- schengesesz [Reusz, oude linie], In lOminuten kan men van hier komen te Gleinia [Sehwarzburg-Rudolstadt] dan komt men in 10 minuten te Altengesesz [Reusz jongere linie.] In 1V« uur kan men van hier Daa^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2