KERK* E\' SCHOOLKEU WS. RECHTSZAKEN. GEMEXGDE BERICHTEN. Voor zooveel noodig herinneren wij onze antirevolutionaire kiezers dat zij verplicht zijn ook bij een gemeenteraadsverkiezing den candi- daat der antirevolutionaire kiesver- eeniging te stemmen, en niet den candidaat die naamloos aanbevolen wordt, ook al is hij van dezelfde rich ting en misschien nog beter. waarvan i3 (7 hengst- en 6 merrieveu- lens) van Marnix, 2 (merrieveulens) van Karei en 2 (hengstveulens) van Cesar afkomstig ziju. Er zijn 9 veulens te koop. Marnix vertegenwoordigt het Henegouwsche Cesar het Ardenner, Karei het inlandsch ras. Er waren twee prijzen a f25 en flOin iedere categorie. De hh. M. Lutein Mazure te Oostburg (veearts) en J. Vaal te St. Jansleen en M. J. de Muijnck te Aardenbui g (landbouwers buiten de vereeniging) maakten de jury uit en droegen ter bekrooning voor in de eerste categorie: le prijs f25, aan een zwart hengstveulen, geb. 26 Maait, vader Cesar, moeder Zwart, oud 9 jaren, eigenaar Jan Polderdijk te Nieuw en St. Joosland; 2e prijs f '10, aan een zwart hengstveulen, geboren 28 Maart, vader Marnix, moeder Bruin, oud 17 jaren, eigenaar VV. Jobse te Aagtekerke. De tweede categorie: le prijs 125 aan een bruin hengstveulen geboren 19 April vader Marnix, moeder Zwart, oud 20 jaren, eigenaar J. de thee te Veere; 2e prijs 110 aan een zwart hengstveulen geboren 2 Mei vader Cesar, moeder Zwart, oud '10 jaren, eigenaar P. de Klerk te Kleverskerke. Verdere bekroningen buiten het programma droeg de commissie niet voor, op grond dat er te veel punten van aanraking zijn inde eigenschappen der veulens. De commissie van beeordeeling wees er in haar rapport op dat zij de keuring deel met het oog op de beste veulens, bestemd om tot type van akker) aarden te worden aangehouden en welke tevens door deu handel het meest gevraagd worden en den besten aftrek vinden. Zij constateerde dat onder de aangevoerde veulens vele exemplaren aanwezig waren, die getuigden van eene goede verzorging en oppassing niet alleen, maar ook van een goede toekomst voor het aanstaande akker- paard voor het eiiand Walcheren, indien men meer een kloeken lichaamsbouw en een droog beengestel als voorwaarde stelt en daaraan vasthoudt, ten spijt van tegen streving en schoonheidsgevoel. Deze eerste tentoonstelling van bovenge noemde vereeniging mag uitnemend ge slaagd heeten. De aan de vereeniging toe- behoorende hengst Marnix, die thans verzorgd wordt op de hofstede. «Nieuwer- kerk» oi.der Arnemuiden, was mede op het terrein aanwezig en werd door kenners zeer geprezen. Ned. Herv. kerk. Drietal te Goes dr. D. J. Brandsma te Brummen, ds. C. v. Koetsveld te Houtrijk en Polanen eri ds. J. C. Prins te Leksmond (Ds. Prins is beroepen te Almkerk); te Bredadr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden, ds. W. A. v. Griethuijsen te Goes en ds. A. Wildeboer te Oudewater. Beroepen te Ierseke ds. K. Loggers te Westkapelle. Rilland-Bath. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. keik is benoemd de lieer A. Vette, en tot secretaris van het college van kerkvoogden de heer H. Bakker. Ned. Ger. Kerk. Ds. J. D. v. der Velden te Maasland, be roepen predikant te Middelburg, nam Zondag na een gezegenden arbeid van 2i/3 jaar af scheid van zijne gemeente naar aanleiding van 1 Petr. 5 10 en 11. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente ps. 1214. Na het zingen sprak ZEerw. nog even naar aanleiding hiervan en verzocht de gemeente te zingen ps. 134:3. Daarna richtte ds. v. d. Kamp, chr. ger. predikant te Maasland een harte lijk woord tot zijn scheidenden ambtsbroeder. De Delvenaar schrijft onder meer: «Ds. Van der Velden was voor zeer velen, ook onder de Hervormden geen onverschillig persoon meer.» Chr. Geref. Kerk. Men schrijft ons uit Amsterdam van de SynodeUit de langzame w(jze, waarop de arbeid alhier voortgaat, laat zich wel afleiden, dat het niet eene al te lichte taak is, om de beide kerken geheel samen te brengen. Er liggen dan ook allerlei moei ljjkheden op deu weg langs welken wij komen moeten tot de gewenschte eenheid, ook in de werkelijkheid. Doch dit behoeft niet te ontmoedigen, want het werk vordert, en er heerscht eene eenstemmigheid, die weldadig aandoet, en waaruit men besluiten mag, dat alles zonder groote schokken door gaan zal. Zie, dat is een weldaad, welke wij door Gods goedheid middellijk danken aan een kei kelij k leven, dat bestuurd is naar de aloude Geref. beginselen. Wij zijn aan elkander gehecht, zoodat al is onze blik, welken wij op de dingen hebben zeer verschillend, de waardeering blijft en men gelooft, dat ieder naar zijn beste weten handelt. CLer de eerste punten van de Agenda kwam men spoedig tot een eenstemmig besluitmaar toen er gehandeld moest worden over den naam, waaronder de ver- eenigde kerken straks zullen optreden, bleek, welk eene teedere kwestie hiermede aan hangig was geworden. Er waren er, die ee nvoudig den naam «De Geref. kerken» wenschten, en werkelijk op zeer duidelijke wijze werd aangetoond, wat hiervoor pleitte. Nochtans was dit de begeerte niet van allen; de liefde tot het wooroje «Christelijke» uitte zich evenzeer in treffende bewoordin gen. Gesteld eens, het was alleen maar een zwak van onze zijde, wat zou er dan nog tegen zijn, om deze bijvoeging toe te staan, wijl zij nimmer eenig principieë! bezwaar km.nen hebben, om het uit te laten komen, dat wij ons noemen naar Christus. Wel was het jammer, dat dit punt zooveel tijd vroeg hoewel er dadelijk aan toegevoegd moet worden, dat het leer zame uren waren. Ten slotte werd met een kleine meerderheid besloten, dat de naam, «Christelijke Geref. kerken» zou moeten zijn, indien daartegen bij hen geen over wegend bezwaar is. Het enkelvoud «keik» werd dus uitgeruild voor het meervoud «kerken» want om dit te doen behoorde er geenenkel beginsel opgeofferd te worden, en in de bloeiperiode van onze historie sprak men ook altijd van «kerken», en geeft geen aanleiding tot misverstand, vooral niet, nu er voor staat het bepalend lidwoord. Dit is de eenige verandering welke er voor- loopig in den naam gebracht is. Velen zeker zouden ook genegen zijn om het christelijke voor den naam weg te nemen. Over het «Officieel orgaan» werd niet lang beraadslaagdde Bazuin kan ook in de toekomst uitgegeven worden. Over de opleiding tot predikanten is men bet gehsel eens geworden. Daarmede was natuurlijk een groote schrede gedaan, en «De Zending» lokte ook niet uit tot een breede discussie. Naar alle waarschijnlijk heid zal Vrijdag de vereenigde zitting van beide synodes gehouden worden. Zoo is er dus reden om dankbaar te zijn voor den geslaagden arbeid, en wij mogen in de stille verwachting voortgaan, dat de Heere het verder wél maken zal. Een nader bericht meldt dat de synode evenals die der ned. geref. kerken van den naam hebben afstand gedaan, en de ver eenigde kerkengroepen den nir.uwen naam hebben aangenomen: «De Gerefor meerde kerken in Nederland.» Men seint ons Heden Vrijdag vergaderde de vereenigde Synode der beide kerkengroepen onder voorzitterschap van ds. Gispen als oudste voorzitter. Na het lezen van Psalm 126 en het zingen vrn Ps. 106:25 en 26, werden de besluiten der beide synoden voorgelezen, en de vereeniging geconstateerd. Naar aanleiding van het gelezen hoofd stuk richtte de voorzitter een treffend woord tot de aanwezigen. Hij wees er op hoe ook hier de gereformeer den als weleer Israel ballingen, doch in eigen land, waren geweest. De le synode der eerste afgescheidenen werd in 1836 geheim in een pakhuis ge houden zoo was het voor 50 jaren, en nu I Spreker wees op de heerlijke tegenstel ling van toen met dezen oogenblik. Hardaangrijpend voorwaar was het toen de oude vader van Velzen, de eenig over geblevene van de vaders der scheiding, de vergadering werd binnengedragen. A len stonden op van hunne zetels. De zoon van den professor vertolkte wat de zwakke grijsaard niet kon uitspre ken. Daarna voerden het woord de hh. professoren dr. Kuijper, dr. Rutgers en Wielinga; dr. Matthews (uit Engeland), ds. Ploos v. Amstel, ds. Bos uit Bedum en ouderling Vrolijk uit Rotterdam. Ruim 2000 hospitanten waren in de vergaderplaats [C. G. Kerk Keizersgracht] aanwezig. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: I. L., 33 j., landbouwer, Oostburg, tot t8 b. s. 6 d. h., J. J. E., 18 j., arbeider, Kapelle, en D. v. A., lij,, zonder beroep, Terneuzen, beiden f3 b. s. 3 d h., C. Q., 11 j., zonder beroep, Vlake, tot f'1 b. s. 1 d. h., en W. G. d. B., 27 j., scheepsmaker, Vlissirigen, tot f5 b. s. 3d. h. diefstalE. de B., 25 j., werkman, Krui- ningen, tot 2 m., en M. H., 43 j., wed. R. H., S. H., 27 j., J. C. de R., 21 j., en J. v. d. W., 24 j werksters, allen Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. straf en O. J. F. K., li j., zonder beroep, Terneuzen, tot f3 b. s. 3 d. h. meineedC. v. d. D., 24 j., zonder be roep, Middelburg, tot 3 m. gev. straf en mishandeling en verwonding A. C 24 j., werkman, Retrancbement, tot 2 m.gev. In zake G. H. N., 27 j., buffetjuffrouw, Vlissingen, appellante van eeri vonnis van het kantongereeht te Middelburg, waarbij zij ter zake van overtreding der drankwet is veroordeeld tot f 15 b. s. 3 d. h., is, met te niet doening van het appel, het vonnis a quo bevestigd. Allen in de kosten, de laatste ook in die gevallen op het hooger beroep. VrijgesprokenJ. v. d. B., 31 j., schaap herder, Krabbendijke, beklaagd van brand stichting, L. O., 15 j., zonder beroep, Ierseke, en J. F. a. W., 24 j., werkman, Sluiskil (Ter Neuzen), beiden beklaagd van mishan deling, en A. C. A. 40 jr., commissionair in granen, Goes, beklaagd van oplichting. P. Boer geboren te Goes postlooper van Colijnsplaat op Cats, is als zoodanig, tegen 1 Juli a. s. benoemd van Goes op 's Gravenpolder. Vlissingen. Heden Vrijdagmorgen outsto.nl in een bovenwoning in den Kou denhoek bij de K. door onbekende oorzaak een begin van brand, welke echter gelukkig door spoedig toegesnelde hulp tot de bedstede en het beddegoed beperkt bleef, zoodat de brandspuit van H. M. Wachtschip, schoon uitgerukt, onverrichter zake mocht terug- keeren. Een ernstig geval van loodvergiftigiog heeft zich voorgedaan in het gezin van het hoofd der school, den heer De Graaf te Wateilandkerkje (Zeeland). Sommige leden der familie zijn zeer ernstig ziek geweest. De hevigste pijnen zijn nu wel geweken, doch 't kan nog lang duren eer men op volledig herstel kan rekenen. Het gebruik van drinkwater door lood- deelen verontreinigd schijnt de oorzaak ge weest te zijn geweest. Kleverskerke. Donderdagmorgen is een werkman, die behulpzaam was aan het afbreken van een schuur, met de ladder waarop hij stond, achterover gevallen, met het gevolg dat hij inwendig zwaar gekwetst en bewusteloos per brandkar naar zijn wo ning is vervoerd. M. C. Met 36 van de 61 uitgebrachte stem- in n werd tot lid van den gemeenteraad van Zoutelao.de gekozen de heer J. de Witte. Men schrijft uit Heinkenszand De nachtvorst van heden heeft veel schade aan sommige veld- en tuinvruchten teweeg gebracht; verschillende blokken aardappelen, witte en bruine boonen vertoonden zich, toen de zon eenmaal daarover geschenen had, geheel zwart, andere laten hunne bla deren geheel slap hangen. M. C. Verscheidene landbouwers hebben, naar men uit Nieuw Vosmeer aan de G Ct. meldt, in die streken dit jaar van de bouillie bordelaise gebruik gemaakt ter voorkoming der aardappelziekte. Op de velden, waarvan de aardappelplanten daar mede besprenkeld zijn, is het duidelijk waar te nemen, dat zij een grooter beschot zul len opleveren. Overigens staan de aardappelen op alle velden goed. De aardappeloogst belooft dan ook dit jaar zeer groot te zijn. Te 's Gravenbageloopen tegenwoordig 761 kinderen rond, die geen plaats kunnen vinden op de lagere scholen. Een Agent van politie te Amsterdam is er eenige dagen geleden leelijk irigeioopen, maar heeft eigenlijk zijn verdiende loon gekregen. Deze dienaar der stedeljjke politie betrapte een leurder op een dier overtredin gen, welke nogal dikwijls plaats hebben en met een kleine geldboete worden ge straft. Hij bracht den leurder diens misdaad onder het oog en eindigde zijn barsche toespraak met de mededeeling dat hij tegen hem proces-verbaal zou opmaken. Onze leurder lachte hemooljjk toe, knip oogde eens in de richting van een tapperij en wist het per slot van rekening zoo ver te brengen, dat de agent van het proces verbaal-opmaken afzag, nadat hij, de leurder, plechtig beloofd had, daar een borrel voor hem te zullen betalen, dien de agent dan, na afloop van zijn diensttijd, op de gezond heid van den leurder zou drinken. Hij zou er nu zelf even heengaan om er eentje te nemen, en dan meteen den waard den agent aanwijzen, die straks op zijn gezond heid er een zou komen gebruiken. Nu, dat gebeurde dan ook. De leurder en de waard kwamen op de stoep, en de eerste wees in de richting van den agent, waarna de waard een vragenden blik op den diender richtte, die leze met een goedkeurend knikje beantwoordde. De dienst is afgeloopen en de diender be geeft zich naar de herberg, om daar «het graantje» te pikken, dat reeds voor hem betaald is. Hij drinkt den ingeschonken borrel ledig en wil zich verwijderen, waarop de waard hem attent maakt, dat hij nog niet betaald heeft. «Wat,» zegt de diender, «dien heeft im mers de leuruer betaald, van morgen.» «Wel neen», zegt de waard, hij heeft er een voor uw rekening gedronken en gezegd dat gij dien zoudt betalen. Ik heb u toen gevraagd, en gij hebt «ja» geknikt.» Er schoot den agent niets anders over dan te betalen. In plaats van een borrel voor niets te drinken, moest hij er nu twee voor een betalen. {Echo.) Sommige huurders van kamers in de badplaats Katwijk aan Zee hebben hunne kamers afbesteld, wegens de typhus die daar heerscht. Onder anderen overleed aan deze ziekte de algemeen geachte predi kant ds. v. Elden. Bij het graven van een geul door het dorp Wierden voor de drinkwaterleiding raakte een 16 jarig jongeling or.der instor tende steenen en aarde bedolven en werd levensgevaarlijk gekneusd. Op de veemarkt te Joure (Fr) waren volgens een bericht aan het U. D. Maandag jl. niet minder dan 200 arbeiders uit alle oorden van Friesland om werk (hooien en maaien) bij de boeren te bekomen. Er kon den slechts 20 geplaatst worden. De ande ren moesten tot hunne groote teleurstelling huiswaarts keeren. Sommigen moesten daar toe eene%voetreis van 8 uren afleggen. Een zevenjarige jongen wilde te Schie dam op ten voorl ijkomenden sleperswagen klimmen. De jongen viel en kreeg een der achterste wielen over het hoofd, zoodat de schedel verbrijzeld werd, tengevolge waar van hij spoedig overleed. Toen woensdagmorgen een vrouw te Kralingen haar man als naar gewoonte zou wekken, bespeurde zij tot haar ontzet- tenden schrik, dat deze die den avond te voren, volmaakt gezond zich ter ruste had begeven, levenloos aan haar zijde lag. Door droefheid en schrik oveimand, viel zij be wusteloos neder, het duurde dan ook ge- ruimen tijd eer de toegesnelde buren de vrouw weder tot bewustzijn hadden gebracht Te Helmond had een kind, dat met andere kinderen op eenige stapels planken aan het spelen was, het ongeluk daaronder te geraken. Kort daarna werd het dood onder de plankenmassa gevonden. Te Lutten is eergisteren nacht in braak gepleegd in de consistoriekamer der hervormde kerk. Men heeft een der ramen weten op te schuiven. Vervolgens heeft men de boekenkast der jongelingsvereeniging opengebroken, de boeken door elkander ge gooid, doch niet gevonden, wat men ver moedelijk zocht. Het wa en bepaald vreem den, want de bussen voor armen en kerk, die nog eenige guldens bevatten, stonden op de gewone plaats. De millioenenjuffrouw Jannetje Struik, die dezer dagen te Rotterdam een tap perij opende in de Nadorststraat, moest een paar dagen naar Amsterdam, om daar haar diamanten te halen Reeds een paar malen had de politie last van dit zaakje. Niet ieder is bekend met liet recht, dat een kofliehuLhouder heeft om voor zijn consumptie te rekenen wat h(j wil. De millioenenjuffrouw echter blijkt daarvan al bijzender goed op de hoogte te zijn. Een flesclije bier kost bij haar twintig cent, maar wanneer een bezoeker een gulden of een rijksdaalder nederlegt, dan houdt zij het geheele geldstuk. Het is te begrijpen, dat een ieder daar niet mede tevreden is. Zoo ook Maandagavond. Een heer gaf een gulden in betaling, maar kon naar de tach tig cent «fluiten»! Kort daarna lag een ruit en een paneel uit de deur aan stuk ken. Een en ander wtrd gerepareerd, maar Dinsdagmorgen was de deur weder stuk getrapt, en ondtr die omstandigheden moest de eigenares uit de stad. Een ISjarige Duit-cher is behulpzaam in de zaak, doch die &-.ag voor de politie niet alleen de tapperij drijven en zijn patronesse is bevreesd, dat hij over de gi ens zal worden gezet als zijnde een vreemdeling zonder middel van bestaan. Het resultaat der overpeinzingen van de millioenenjuffrouw is nu dat haar «zaakje» gesloten is. Dat het zaakje goed ging bewijst het feit dat zij op een avond meer dan 500 fleschjes bier tapte. Te Gaming in Beneden-Oostenrijk is het geheele gezin van den landbouwer Hagenhuber, bestaande uit de ouders en 6 kinderen, terwijl het rondom den disch gezeten het middagmaal gebruikte, door één enkele bliksemstraal gedood. De «springprocessie» te Echternach, in het groothertogdom Luxemburg, heeft dit jaar bijzonderen luister gehad. Men weet, dat zij haar naam ontleent aan het ge,bru ik der pelgrims, om beurtelings drie stappen voorwaarts en twee achterwaarts te doen. Er zijn 20.000 menschen op derden Pink sterdag te Echternach geweest, waarvan 6000 als nieuwsgierigen en de 14 000 an deren als pelgrims. Zondag zou eene vrouw te Berlijn een proef geven met het valscherm bjj de luchtballon (parachute). Ze zou zich laten vallen in een meertje buiten de stad. Op een hoogte van 500 meter sprong zij uit het schuitje. Reeds dadelijk zag men dat de eene hand van de vrouw los ging van den aan het valscherm bevestigden ring en spoedig daarop liet zij ook de andere hand los, de parachute steeg met groote snelheid omhoog en de ongelukkige «artiste» stortte, meermalen duikelende in den val, in het meer. Ongeveer 30 seconden later dook zij boven en zwom zij naar een der naast bijzij nde bootjes, waarin haar echtgenoot zich bevond. Dadelijk werd de zwaar bloe dende dame naar wal gebracht, waar haar door een geneesheer de eerste hulp werd verleend. De luchtreizigster was bjj volle bewustzijn en verklaarde, dat zij zelf de schuld was van het ongeluk. Zij had n. 1. nagelaten, voor den val, de lijfriem om te doen, die aan de parachute is bevestigd, en zij had zich toen alleen met de handen aan den ring vastgehouden. De ongelukkige werd naar het hospitaal gebracht. loen zij afscheid nam zeide zij «Tot weerziens, het is zoo erg niet,» maar zij overleed reeds onderweg aan inwendige verbloeding. De Odessaer Now. meldt een onge luk, dat in de Kleebergsche menagerie te Bendery heeft plaats gehad. In een kooi bevonden zich drie jonge leeuwen en een tijgerin. Een oppasser veegde van buiten af met een bezem in de kooi. Een tijgerin greep den bezem en wilde dien niet loslaten. Een jonge dieren temmer trachtte het dier den bezem te ontrukken. Nauwelijks had hij echter omge keerd, of de tijgerin sprong hem op den rug en zette haar tanden in zijn hals. Op zijn geroep om hulp kwam een andere dierentemmer toesnellen. De tijgerin sprong toen op dezen los. Nu schoten tal van per sonen met ijzeren stangen gewapend te hulp en de twee mannen werden bevrijd. De oestand van den dierentemmer, die door het beest in den hals werd verwond, is zeer ernstig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2