1892. No. 110. Zaterdag 18 Juni. Zesde jaargang VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. KERKELIJKE VEREENIGING. V Noodlijdende gemeenten. LANDBOUW, BE ZEEUW. UITGAVE VAN ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0.02'. meer 10 cent. Die met het nieuwe kwartaal dat met 1 JULI aanvangt, zich wenscht te abonneeren op ons blad, ontvangt van nu af tot op dien tijd, de nog verschij nende nummers gratis. Was het niet een lid der Ned. Herv. Synode die eenmaal zeidealles wat daar gist in de maatschappij behoort ook na te werken in de kerk. Indien men het woord «behoort* wegneemt en aldus dezen volzin uit den gebiedenden in den aanwijzenden vorm overbrengt, dan is er weinig tegen te zeggen. De wederkee- rige inwerking van maatschappij en kerk behoeft niet betoogd te worden. Zij wijst zichzelf aan. Uit het oogpunt van ons maatschappelijk belang is dan ook de vereeniging, dezer dagen tusschen twee kerkelijke groepen in ons land tot stand gebracht, van te groote beteekenis om enkel bij wijze van kerknieuws onder de aandacht der lezers van de Zeeuw gebracht te worden. Onze kerkelijke toestanden leverden nu meer dan een halve eeuw lang stof tot hart verscheurende klachten aan velen. Schier niemand was tevreden. Terwijl de een in luid misbaar troost zocht, wendde de an der zich van zoo hepelooze verwarring af'. Ten onrechte toch misschien. Aan al het strijdgewoel en wapenge kletter dat wij op kerkelijk terrein hebben gehoord en gezien, lag toch éene groote gedachte ten grondslag. Door al die woelingen die nu eens aantrokken dan eens afstootten, nu eens eenig succes beloofden dan weder hopeloos verloren schenen liep, als door het touwwerk der Engelsche marine, éen roode draad, overal aanwijsbaar. In die storm- en drangperiode was het leven toch ook door den strijd geteekend. En welke was die éene groote gedachte, dat bezielende element in den bijna 80- jarigen kerkelijken strijd van ons geslacht Welke anders dan die van strijd tegen reglementen die leervrijheid mogelijk maken. Strijd tegen neutraliteit in éen woord. Ziet, het is alleen het voorrecht van den onverschillige tevreden te kunnen leven daar waar alles geljjk gesteld wordt. Hij, die gelooft kan zich met gelijkstelling niet con- tenteeren. Drang des harten drijft hem tot propaganda voor hetgeen hem goed, proef houdend is gebleken. Die éene gedachteStrijd tegen neutra liteit, heeft de christelijke school het aanzijn gegeven, maar vroeger reeds den kerkelijken strijd doen ontstaan. Die gedachte bezielde zoowel het Reveil als de Scheidin<* in de eerste helft onzer eeuw. Beide geestelijke stroomen liepen even wijdig en groeven al dieper bedding in ons volksleven. Of de vaderen der scheiding hun protest doen hooren tegen de vrijheid aan de wolven in de schaapskooi Christi tot verwoesten gegund, dan wel of ge den grooten dichter van het Reveil «zijn be zwaren tegen den geest der eeuw» hoort ontvouwen of ge den beroemden histo ricus en staatsman dier dagen ziju «Recht der Hervormde gezindheid» hoort bepleiten of wel den toon beluistert van den eenvoudige wiens levensernst u weldadig aandoet, altijd en overal is de eene groote gedachteStrijd tegen neutraliteit ook op kerkelijk terrein grondtoon van alle verzet, schering en inslag bij alle klachten. Het geslacht dat liet Reveil heeft aan schouwd en de scheiding heeft zien geboren worden, is bijna geheel ten grave gedaald, maar hun strijd is voortgezet en wordt nog steeds voortgezet. De scheiding breidde zich uit het Reveil, zonder vaste formatie, verliep, om' zich voor een groot deel op te lossen in de Doleantie van '86. En geen andere dan die eene gedachte Strijd tegen neutraliteit, was ook nu weder de strijdleus. Niet ieder evenement in den strijd was opwekkend, niet iedere greep gelukkig, maar ,je solidariteit was onmiskenbaar. Terwijl in de kerken der scheiding met krachtige hand het vaandel der belijdenis werd omhoog gehouden, werd hetzelfde vaandel, met ijver en trouw, in de aloude kerk der vaderen ontrold. Deze twee groepen, onder hetzelfde vaan- del, en met hetzelfde doel strijdende, maar op verschillend terrein, vereenigden zich nu dezer dagen- Een Arabier zoo verhaalt zekere anec dote had de stellige belofte gekregen, dat hem een groote schat zou gegeven wor den Hij st*arcie zoolang ten hemel, van waar hij de vervulling der belofte wachtte, totdat hij viel over den schat. Hij was gekomen langs ongedachten weg. Zoo gaat het ook velen onder ons. Zij, voor wie de, iederen rustdag herhaalde, belijde nis van hun geloof aan de gemeenschap der heiligen geen ijdele klank is, hebben gehoopt, dikwijs tegen hope, dat eenheid in plaats van scheiding komen mocht onder allen die één geloof en éene hoop hebben, en ziet, langs ongedachten weg is die hoop, althans ten deele, vervuld. De eeuw die scheiding zag geboren worden, heeft ook voor haar einde het begin der hereeniging aanschouwd, en alzoo wordt dit fin de siècle profetie van het fin des siècles waarop de christen zijn hoop bouwt. Vereeniging wat schoone gedachte Vereenigd met zoovelen wier leven we medeleven, wier strijd we medestrijden, wier uitzicht ons bekoort, wier hope we deelen, wier gaven we zoo noode misten. Vereenigd dat wil zeggen, niet levende in groepen of groepjes wier kleinzieligheid hun kleinheid verraadt, maar in aantal groot, in overtuiging éen, in belijdenis on gedeeld zijn. Vereenigd dat wil zeggenéen in geloof aan de groote waarde van het chris telijk onderwijs voor onze jeugd éen in overtuiging omtrent de redding van de sociale nooden van onzen tijd éen in gevoel van roeping tot barmhartigheid tegen over zooveel ellende als deze rijke eeuw te aanschouwen geeft éen ook in liefde voor het aardsche vaderland waar onze wieg eens stond en eens ons graf zijn zal. Vereenigd dit is de groote beteekenis van dat feit voor ons maatschappelijk leven, dat er onder de Protestanten in Nederland althans éene Keik zal kunnen bestaan, niet verscheurd door partijschappen, vast van gang, en toegerust met zoodanige talenten als noodig zijn om in den strijd onzer dagen invloed uit te oefenen. Vereenigd dit is de groote beteekenis dat er onder de christenen in Nederland weder eene Kerk zal kunnen bestaan, waar meer plaats is voor wat liefelijk is en wel luidt dan voor bekrompenheid, die trouwe gezellin van verbrokkeling en partijstrijd. Eene kerk wier bazuin geen onzeker geluid geeft maar steeds roept tot het ideale. Vereenigd o 1 aanschouwde het einde dezer eeuw nog eens de vereeniging van allen die nu rechts en links uitwonen, van allen die nog niet over persoonlijke antipa thieën of verloren traditiën kunnen heenzien om zich te scharen daar waar ze behooren en waar hun gemis wordt betreurd M. d. K. V Roomsche stemmen. Aan bovenstaand schrijven van de K. te M. sluit zich aan het oordeel dat wij indertijd lazen uit «De Katholieke Stemmenover de vereeniging dezer twee kerkengroepen: „Wij, als "Katholieken, zullen de laatsten zijn, om hun deze vreugde te misgunnen en kunnen zelfs eenigermate deze vereeni- niging der geloovige elementen in het Pro testantisme met blijdschap begroeten, in zooverre zij namelijk de geloovige partij versterkt in haar strijd tegen het voort woekerend ongeloof en het van allen gods dienst vervreemdende liberalisme.,, En «Het Centrumeveneens een katho liek blad, voegde er aan toe Volkomen zijn wij het met de „Neder- landsche Katholieke Stemmen" eens, dat wij als Katholieken deze Vereeniging der geloovige elementen in het Protestantisme met blijdschap begroeten kunnen. Herhaal delijk toch hebben wij als onze meening geuit, volstrekt geen heil te zien in toe nemend ongeloof, zooals dit b. v. in de zoogenaamde Nederl. Hervormde Kerk voort woekert, en waarin zelfs de brutaalste Chris tusverloochening door de nevelachtigste ora kel-taal geheeld wordt. Waar de roomsche pers de beteekenis van het feit niet miskende, daar kan immers de anti-revolutionaire pers niet achterblijven. Vooral in den strijd voor christelijke staat kunde en verheffing van den arbeid, armen zorg, en plichtsbetrachting op zoo velerlei terrein zal de vrucht dezer vereeniging gezien De Eerste Kamer heeft, ondanks de groote bezwaren van vele leden, de wet tot tüde- lijken onderstand aan hulgbehoevende gemeenten met slechts 8 stemmen tegen aangenomen. De heer De Sivornin Lohman bestreed het ontwerp als oeconomisch en staats rechterlijk onverdedigbaar, wat hij glashelder aantoonde. Wie beter dan hij kon dezen naar veler meening gevaarlijken maatregel principiëel en met zaakkennis bestrijden Terecht vroeg de afgevaardigde uit Gelder land aan minister Tak waarom hij niet den arbeid der vorige regeering had voortgezet. Deze toch had de herziening der gemeentewet op menig punt voorbereid. En had niet minister Tak het in zijn «memorie van toelichting» aan de Tweede Kamer zeiven gezegd «De ervaring heeft ten overvloede bewezen dat in dien hoogst ongewenschten en op den duur onhoudbaren toestand slechts door eene wijziging der gemeentewet en eene herziening van het rijksbelastingstelsel ver andering is te brengen.» Waarom dan het onvoltooide werk van zijn voorganger zoo maar klakkeloos afge broken Of was dit soms een reden, door minister Tak in diezelfde memorie genoemd: «Om deze ingrijpende maatregelen tot stand te brengen, is tijd noodig». Maar bij zulk een opmerking paste de intrekking van het ontwerp Godin— Lohman toch in het geheel niet. Het was het tegendeel van tegemoet komen aan het eigen bezwaar. En de thans aangenomen noodwet is er de bestendiging van, in weerwil zelfs van de ministriëele toezegging dat de maat regel over drie jaar niet meer noodig zou zijn. Algemeen belang. Wie ook voor leerplicht zij, hij zij het niet uit het oogpunt van «algemeen be lang». Zeer terecht merkt het Vaandel op dat met dezen term «algemeen belang» door den Staat menigmaal de meest fana tieke dwang in uitgeoefend en tot verzet werd geprikkeld Of dan de Staat niet iets goeds mag voorschrijven schoolbezoek is toch goed. 't Is een algemeen belang. En wat is las tiger en nadeeliger voor het onderwijs dan schoolverzuim Mag de Staat dit niet be vorderen 't Is toch in het algemeen be lang. Zoo spreken honderden. Op Staatsrechtelijk gebied zijn dit nog al gevaarlijke theorieën. In naam van het alge meen belang, verbrandde Pilips de ketters; schafte de Pransche revolutie den godsdienst af; liet Robespierre een paar jaren later, bij deereet weer uitroepen„Er is een God." In naam van het algemeen belang beval men in Pruisen jaren geleden, dat een vrouw geen zuigelingen beneden de twee jaar bij zich in 't bed nemen mochtiu naam van 't algemeen belang schreef men zelfs bij de bebouwing van den grond de producten voor. De uitdrukking „algemeenbelang" is een van die termen, waarvan de consequente toepassing tot de allergevaarlijkste dingen zou kunnen leiden. Daarom geen schooldwang, geen bevorderen van 't algemeen belang door Staatsmacht. Voert men schooldwang in, men zal een kolossaal verzet wekken. Die dat niet meent, kent ons volk niet. Men werke door overtuiging en overreding. Men blijve er dus bij. Leerplicht moet er zijn, doch hij biede zich aan langs zedelijken wegen ga iederen huisvader die wettige bezwaren heeft stil voorbij, Deze bezwaren zijn vele en velerlei. Daarom mag de liberale partij door 1878 geleerd, zich wel tweemaal bedenken, al vorens dezen leerplicht of schooldwang, wat hetzelfde zou zijn, de natie op te leggen. 17 Juni 1892. Men verzoekt ons de voornaamste ver anderingen in herinnering te brengen, welke gebracht zijn in de wet op de Nationale Militie, bij de noodwet van 4 April jl. Zij zijn lo. Dat de loting voor hen, die in Januari zijn ingeschreven vier maanden vroeger zal plaats hebben en wel tusschen 7 October en 7 November. Anders geschiedde dit tusschen 7 Februari en 7 Maart. 2o. Dat de zitting van den Militieraad zal worden gehouden in December en Januari a. s.vroeger had dit plaats in Maart en April. 3o. Dat de inlijving reeds in Maart zal geschieden in plaats van in Mei. Kolijnsplaat. Gekozen by herstem ming tot lid van den gemeenteraad de heer P. C. W. Snemer (lib.) met 60 van de 118 stemmen. De heer M. Noordijke (a.) bekwam 58 steramen. Prostitutie. De gemeenteraad te Schie- damjheeft de conceptverordening tegen het bestaan vanhuizen van ontucht met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Zooals wij reeds meedeelden, is de houder van zulk een huis nu strafbaar geworden met zes dagen hechtenis, en z(jn de politie beambten belast, om tegen openbare of clan destiene overtreding van deze verordening te waken. Standaard Een nieuw keuringschandaal, zegt het Bat. Handelsblad. De eerst kortelings bij de militaire magazijnen in Indië ont vangen nieuwe mouel helmhoeden zijn bijna allen bezoedeld door wandgedierte. Niet temin worden de militairen gedwongen die hoofdbedeksels te ontvangen en, desverkie- zend, zelf te reinigen. De minister van justitie heeft aan den wachtmeester der koninklijke marechaussee A. v. d. Ameele te Terneuzen bijzondere tevredenheid betuigd wegens zijn beleidvol optreden tot ontdekking der daders van den moord op P. de Kraker te Zaamslag, en heeft hiervan eervolle vermelding gedaan in het Algemeen Politieblad. Het 45ste Nederlar.dsch Landhuis- houdkundig Congres, vergadert te Wuge- ningen, heeft zich voorwaardelijk voor leerplicht verklaard, door aanneming der volgende motie «De invoering van leerplicht tot het 13e jaar is zeer goed mogelijk voor de land bouwende bevolking, mits de gemeentebe sturen het recht verkrijgen hoogstens voor 3 maanden ontheffing te verleenen. Verder ge wenscht dat het herhalingsonder- wjjs zich ten plattelande uitstrekke tot liet 15e jaar.» Hij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf, J. Marcusse Mz. van den polder Heer Jansz.M. Maris van den jiolder boelekerke J. T. Hendrikse van den Nieuwen PassageulepolderI. Bevelander, van den Gouweveer- en ZeikepolderP. de Waal van de Vereenigde polders van Ossenisse G. Born van den ElisabethpolderJ. Mesu (plaatsvervangend) van den Elisabethpolder; A. Van der Have van den polder Ooster en Sir Jansland; F. Bouman van den polder de Vier Bannen van Duiveland H. C. Poley van het waterschap Waarde; P. Dingemanse van den polder Nieuw- en St Joosland; L. Leenhouts van den Nieuwerhavenpolder' en M. G. van Stapele van de Vrjje polders onder Tholentot gezworen J. Butijn, van het waterschap Waarde; I. Flohil Jz. van den polder Ooster- en Sir JanslandI Bevelander en D. A. Labrijn van den polder de Vier Bannen van Duiveland. De eerste kamer heeft het Biliton- contract aangenomen met 35 tegen 2 stem mer,. Tegen stemden 2 liberale leden (v. d. Breggen en Alberda). Middelburg. Woensdag avond had alhier eene talrijke vergadering plaats van de gasverbruikers, die zich tot den gemeen teraad hadden gewend met klachten over het gas. Na voorlezing van een brief van B. en W. waarbij deze de beslissing van den Raad op het laatst ingediend adres aan reques- tranten mededeelen, wees de voorzitter er op, hoe zich hier wederom het verschijnsel voordeed, dat bij wetgevende lichamen niet zeldzaam is, dat de meerdere vergadering als de Middelburgsche Gemeenteraad, bestaande uit jiersonen, die in het dagelijksch leven niet onbeschaafd of onwelwillend zijn, en bloc om zich van eene netelige kwes tie af te maken zich schuldig maken, bij de uitoefening van hunne wetgevende macht, aan de meest boersche onwellevend heid. De Voorzitter meende dan ook, nu de gemeentelijke autoriteit tegenover de argu menten in het adres aangevoerd, geen enkel argument stelde, maar eenvoudig botweg weigerde gehoor te geven aan een b i 11 ij k verzoek, de adressanten op self-help waren aangewezen. De vergadering beaamde dit ten volle en met algemeene stemmen werd het uit voerend Comité der gasverbruikers gemach tigd een photometer aanteaoopen, eene lo kaliteit te huren om dezen te plaatsen en zoodra een en ander geschied was met eene geregelde controle van de lichtsterkte en de drukking van het gas aan te vangen. Donderdag werd van wege de «Ver eeniging tot verbetering van het paardenras in Walcheren en Nieuw- en St. Joosland op een mst vlaggen gesierde weide van den heer Reijnierse, Seissingel, Middelburg de eerste tentoonstelling gehouden van venlens toebehoorende aan leden der genoemde ver eeniging. Er waren 2 categorieën, de eerste van veulens geboren voor, en de tweede van veu lens geboren na 1 April jlmet hunne fokmerriën. Van de eerste waren aanwezig 13 veulens waarvan 10 (5 hengst- en 5 merrieveulens) Marnix en 3 (2 hengsten en 1 merrieveulen) Cesar tot vader hebben. Tien veulens zijn te koop. Van de tweede vond men 17 veulens,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1