EENE V AF BR VEN] MOLI een Herber Verkoopiiu Gemengde Berichten. op Woensdag een Salon-/ Donderdag 1 v. S. r.C. V. en W. V. te Wemeldinge, M. K. en P. v. d. O. te Hansweerd ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.M. J. B., P. G., F. K., J. v. d. K., H. W., P. A. d. W. en J. B. d. B. alien te Goes ieder tot fl b. s. 1 d. h.; overtreding art. 426 W. v. S. r. C. v. d. B. en A. de B. te Hansweerd, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.H. W. te Delft tot t 3 b. s. 3 d. h. en L. d. P. te Schore en S. H. te Goes, ieder tot f 3 b. s. 3d. h. overtreding art. 427 W. v. Str.N. B. d. L., te Biezelinge tot f 1 b. s. 1 d. b.overtre ding art. 448 W. v. Str.J. de R., te lerseke tot f0,50 b. s. 1 d. h.overtreding art. 424 W. v. Str.J. W. B., te Goes tot f0,50 b. s. 1 d. h.; M. B., J. J. K., en M. H., te Colijnspl.iat en C. Qte Vlake, ieder tot fl b., s. 1 d. h. overtreding art. 461 W. v. S. P. H. M.,te Krabbendijke en A. V. te Etten en Leur ieder tot fib. s. 1 d. h.overtreding art. 459 W. v. Str.: P. v. M... te Wolfertsdqk tot f3 b. s. 3d. h.openbare dronkenschap L. T., te Hein- keuszand tot 2 m. 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boete, A. M., te's Heer Arendskerke tot f2 b. s. 1 d. h., A. A. v. d. K F. v. H. W. d. J.. P. Z. alien te Goes; A. 0. te Wemeldinge; A. D. te Cortgene: J. B. en D. H. te HeinkenszandH. L). te's Heer Arendskerke en M. S te Kapelle alien tot fl b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vlissingen. Vrijdag tegen den avond heeft al nier een treurig ongeval plaats ge had. Het 6jarig zoontje van v. d. K. is in de vest nabij de Verlengde Kolvenier- straat verdronken. Hij was sedert 's mid dags 12,15 vermist. Ar.dere kinderen zeiden dat hij was- gaan zwemmen. Zqn hoedje is drqvende gevonden, maar tot heden heeft men tevergeefs gedregd, en andere middelen jn het werk gesteld om het lijk te vinden. Vrijdagnamiddag is te Breda de 17-jarige zoon van een weduwe terwql hij met eenige kameraden in de zoogenaam de rivier de Mark aan het zwemmen was, in de diepte weggezonken en een paar uur later levenloos opgehaald. -- Te Voorst is een bejaard man. die vroeger zijn fortuin in Amerika had gezocht en te Voorst sedert eenige jaren woonde, overleden. Men meende dat hij in behoef tige omstandigheden verkeerde en gebrek leed, doch in zijne woning werd nu voor een bedrag van 117,000 gevonden, welke som aan neefjes en nichtjes ten deel valt. De vrachtrijder K. te Vriezenveen, was bezig goederen van den eenen wagen op den andere te lakenhij had met zijn knecht de aardigheid, met een brandende lucifer te lichten in een ledig jenevervat. Onmiddellijk sprong dit vat met een ont zet tenden slag uiteen de knal was zoo hevig dat die wel een half uur ver werd gehoord. K. werd door een stuk van het vat zoodanig getroffen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Hoewel op verschillende plaatsen ernstig in het aangezicht gewond, schijnt zijn toe stand echter niet levensgevaarlijk. Woensdag brachten twee kinderen van 8 en 10 jaren te Peize een paard in de weide. Het jongste leidde het paard en het oudste zou het hek openenachter het paard omloopende, kreeg het een klap van het dier voor het hoofd, zoodat liet geheel misvormd, bijna voor dood in huis werd gedragen. Het kind leeft nog, maar de toestand is hoogst gevaarlijk. Bij het hevig on weder van Vrijdagavond zijn te Grootebroek een schuur en een kapberg door den bliksem getroffen en in de aseli gelegd. Te Haarlem is een paard door den bliksem gedood. Twee boerderijen te Ankeveen werden mede getroffen en brandden geheel af. achtelqk weg.» «Maar, smid, is het niet hetzelfde, of gij den tijd met kaartspelen wegsmijt, dan of een ander hem meteen strop dood maakt?» «Ja, boer, dat is eender, wegsmijten is wegsmijten, en dan moet ik ronduit erken nen dat een kaartspeler ook een zelfmoor denaar is. Maar boer, wat raadt ge mij dan, wat moet ik dan met den tijd doen?» «Smid, ik wil u een geschiedenis vertellen daar kunt ge het misschien uit leeren.» «O, Boer, ik heb aan die ééne geschiedenis al meer dan genoeg, geschiedenissen kunnen iemand zoo aandoen.» «Dat doet er niet toe, smid, luister maar even. Te Philadelphia lag een vrouw in een doodkist, en de oppaster wilde van deze gelegenheid gebruik maken om zich zooveel mogelijk toe te eigenen. Ten laatste greep zij ook naar den Bijbel van de vrouw, omdat die met zilver beslagen was. Opeens richt de vrouw zich in haar kist overeind, want zij was schijndood geweest en had al de bewegingen van de oppaster oplettend gade geslagen, maar zq bezat de kracht niet om haar verstijving te boven te komen. Maar toen het aan haar Bijbel toe kwam, werd het haar wat al te kras en raakte haar bloed in beweging en begon zq te roepen: «O, Mijn Bijbel»; want haar Bijbel was zoo met haar hart samengegroeid, dat wie daaraan kwam haar in het hart tastte. Ziet ge, deze vrouw waakte op uit haar dood kist, omdat de Bijbel haar zoo dierbaar ge worden was en omdat zij haar tijd aan Bijbellezen besteed had. Nu weet ik niet wat gij liever wiltopstaan als het om het Woord van God te doen is, of als het om de kaarten te doen is.» «Nu, boer, daar behoef ik niet lang over te denken, want Gods Woord is immers pok in de eeuwigheid het beste?» Een verver te Scheveningen bezig de goot eener villa te schilderen, is van de stelling gevallen en doodelijk gekneusd. Een 19 jarig jongeling in een houtzagerij te Zwammerdam, had het ongeluk uit te glqden waardoor hij in aanraking kwam met een zaagrad dat hem het hoofd van den romp scheidde. Te Dirksland kreeg Vrijdag een timmerman, dieeen brandkast hielp vervoeren deze kast, die kantelde, op het hoofd, zoodat hq terstond een lijk was —Te Helmond is een 4 jarig knaapje door den stoomtram aangereden en hem het hoofd verbrijzeld. De veestal van den heer Haan te Sappemeer, waarin zich 86 koeien bevonden, is een prooi der vlammen geworden. Met moeite konden slechts een 29 tal gered worden. De overige dieren kwamen in de vlammen om. - - Ook te Hengeloo werd een hofstede in de asch gelegd. Ook een te Doniaga, ten gevolge van het inslaan van den bliksem. Een schatrijk heer te Leeuwarden die zoo erg aan rheumatiek lijdt, dat hij de raderen van zijn lijtuig van gutta-percha heeft voorzien, omminder pijn bij het rijden te hebben, ontbood Sequah bij zich en vroeg, of deze kans zag hem te genezen en zoo ja, welke belooning hij eischte. Na den lijder onderzocht te hebben, gaf Sequah te ken nen hem wel te kunnen genezen, doch dat hij daarvoor niet de minste belooning voor zich eischte. Evenwel vorderde hij, dat de millionair, indien hij werd genezen, vijfen twintig duizend gulden aan de armen van Leeuwarden zou geven, terwijl Sequah er bijvoegde: «als ik u niet genees, geef ik de f25000 aan de armen.» Deze eisch was den millionair te hoog, hij had er echter f 10,000 voor over. Sequah bleef evenwel op zijn stuk staan en verwijderde zich, den patiënt aan zijn rhumatiek overlatende. Wel een bewijs, dat «het geld» den rijke meer te pakken had dan de rheumatiek Voor enkele jaren werd door de Am- sterdamsche politie een man opgepakt, die zonder middel van bestaan langs de straat zwierf. Men meende dat hij een vreemdeling was, die in de termen viel om over de grenzen gezet te worden, doch weldra bleek dat dit niet zoo gemakkelijk zou gr.an. Moest hij over de Duitsche of over de Bel gische grenzen gezet worden Ter beant woording van die vragen diende men te weten tot welken landaard hij behoorde en dit was onbekend en is onbekend gebleven. Papieren ontbrakeu geheel en de klanken, die de man deed hooren, kon men nergens thuis brengen. Door de beste kenners van vreemde talen werd getracht een gesprek met hem aan te knoopen, doch de man bleef onverstaanbaar. Ook met de overzetting van het «Onze Vader» in 70 talen, hem voorgelegd kwam men niet verder. Be duidde men hem door gebaren, dat men wenschte, dat hij zou schrijven, dan cam hij gewillig het potlood in zqn rechterhand en krabbelde er eenige grillige streepjes en haaltjes mede op 't papier. Het eenige wat men bij al deze proefnemingen kon ont dekken, was dat de man op een horloge kon kijken en dus bekend was met de betee- kenis van Romeinsche cijfers, doch verder kwam men niet met hem. Tegelijkertijd werd door bemiddeling van het ministerie van justitie zijn portret opge zonden naar de departementen van justitie in andere rijken met de vraag of men ook eenige uilkomst omtrent den geheimzinni- gen man wist. of zijn signalement ook over eenkwam met dat van eenig misdadiger, naar wien tevergeefs gezocht werd, doch van geen enkele zijde werd een bevredigend antwoord ontvangen. En intusschen zit de man in de gevange nis op de Schans, zijn tijd doorbrengend met het verlezen van koffieboonen en erw ten, eten, drinken en slapen, gehoorzamend aan de met gebaren hem duidelijk ge- «Nu,» zei de boer, «dan is het beste dat gij hier altijd datgene boven laat drij ven, waar ge daar boven mee voort wilt gaan, En ziet ge, wat het tijdverdrijf be treft, daar valt mij te binnen dat ik eens van een kaartspeler gehoord heb, die, nadat hij tot den Heere Jezus Christus bekeerd was, wanneer in het gezelschap het gesprek dreigde op te houden, zijn Cnristelijkeo lie derbundel, dien hij altijd bij zich droeg, voor den dag haalde en dan werd er een geestelijk lied aangeheven. En als dat uit was, bemerkte hij gewoonlijk dat men er nog wel een wilde zingen. En zulk een tijdverdrijf moet niet kwaad zijn, want toen de man eens heel zwaar ziek werd en bewusteloos op zijn bed lag, zoodat zijn vrienden meenden dat het met hem afliep, hieven zij zacht den eersten regel van zijn lievelingslied aan «Jezus is mijn toeverlaat», en daar bespeur den zij dat de man zijne lippen bewoog als om te zingen. Toen hij later weer bijkwam, zeide hij dat zoodra hij dat zingen hoorde zijn hart was begonnen te kloppen, want het gezang had hq woord voor woord verstaan». «Ja, boer,» zei de smid. «het zingen is zeker een goed tijdverdrijf, en het moet heerlijk zijn, als men hier verlangt later met de engelen in den hemel te zingen.» «Ja, smid,» zei de boer, «het is heerlqk als wij onzen tijd hier zóó gebruiken, dat wij na den dood voort kunnen gaan met hetgeen wq ons hier aan hebben gewend. «Ja, daar hebt ge wel gelijk in, boer,» zei de smid, «en dat gaat ir.et het kaart spelen zeker niet; dan wil ik mij toch maar liever gedragen naar hetgeen ge gezegd hebt: «Oude liefde roest niet. Want de liefde is sterker dan de dood. Wat de mensch zaait, dat zal hij maaien.» Uit het Platduitsch van Dr. E. F. maakte bevelen en blijkbaar bernsfend in zijn lot. Wat zal men met hem aanvangen Een vermakelijk vo >rv.il bad ie vorige week te Vlijmen plaat*. Het was heet en de visch was aan 't «rij den» Eenige liethebbers zouden van de ge legenheid gebruik in iken en een portie zien machtig te worden. Zij togen gewapend met bel noodige tuig naar t «Ven» aldaar. Hunne vangst was uitmuntend, de visch was maar voor 't scheppen. Eenige vrouwen aan den Venkant» had den dit tooneel geruimen tijd gadegeslagen en zonnen op middelen om den liefhebbers de visch afhandig te maken. Eindelijk was 't gevonden. Twee vrouwen, groot en sterk c. a. 1.80 M. lang, trokken broek en blauwe kiel aan en stapten met stokken gewapend op onze visschers af. Weldra wordt hun bedrijf gestaakt, zij kijken een oogenblik en een algemeene vlucht is het gevolg van hun onderzoek. De pseudo-politie agenten nemen den schoonen voorraad visch mee huis waarts. De visch wordt onder de buurt verdeeld en toen onze visschers huiswaarts keerden, kwain hun de geur van gebraden visch tegemoet. Ze wisten nu, wie de politie-agenten ge weest waren! Geen zomersproeten meer! Het beste middel om zomersproeten zoo goed als on zichtbaar te maken is Men wrijvede plek, voordat men naar bed gaat, met een dunne brij van onrijpe aalbessen of citroensap, ver mengd met een theelepel bloem van zwavel; deze brij wascht men er den volgenden mor gen met zure melk weder af. Na veertien dagen zullen de zomersproeten zoo goed als verdwenen zijn. Een vrouwelijke «oud-strijder» is dezer dagen in Hongarije overleden. Het was Mevrouw Marie Hoche, gewezen le luitenant en diaagster van de medaille voor dapper heid op het slagveld. In 1848 nam zij, achttien jaren oud, dienst bij het Weener korps vrijwilligers, zonder als vrouw her kend te worden; daarna ging zij naar Hon garije en werd er jager. Op het slagveld verwieif zij den luitenantsrang en de dap perheids-medaille. Nadat zij aan den voet gewond was, ging zij bij de huzaren, en daar klom zij op tot len luitenant. Toen door een toeval haar geslacht werd ontdekt, trouwde zij met haren majoor, die al lang zeer ingenomen was geweest met den «flinken jongen kerel.» Te Vilayos werd de heldin gevangen ge nomen, en in de vesting, waar zij opge sloten was, werd zij moeder. Na den dood van den majoor hertrouwde zij met luitenant Hoche dien zij ook over leefde. Omtrent de groote vuur- en waterramp in Pennsylvanië wordt nader bericht: Het Oil Ureek-dal levert over een uitge strektheid van 18 mijlen een treurig schouw spel van verwoesting en dood op. Tutisville is geheel zonder brandstof. De electrische licht-, gas- en watergeleidingen zijn over stroomd. Twee qzeren bruggen werden weggeslagen en twintigtallen goeikoope hui zen werden vernield. Vele menschen kwamen om door de vlam men, maar de meesten verdronken. De geheele rivier, zoo meldt een bericht gever, was éen breede vuurstroom, de vlammen sloegen soms huizen hoog, zij dreven op het water, tastten bruggen aan en sloegen over naar huizen en petroleumfabrieken aan de oevers, en de eene ontploffing volgde op de andere. En ondertusschen viel de regen bij stroomen neer. Te Oil-City waren na de wolkbreuk dui zenden menschen gevlucht naar het hooger gedeelte der stad, toen plotseling de brand ontstond en de vlammen opsloegen. Allen renden toen naar de heuvelen, in een wilde vlucht, waarbij vele vrouwen en kinderen onder den voet raakten. 7 De stad ziet er treurig uit. In het voor naamste gedeelte is geen huis blijven staan. In het stadhuis liggen een groot aantal misvormde en verbrande lichamen te wach ten tot ze herkend zullen zijn door bloed verwanten en vrienden. Opmerkelijk is het, dat er een groot aantal mannen om het leven gekomen zijn, omdat zij hunne vrouw niet wilden verlaten. Zij konden hun eigen leven redden, maar niet dat van hunne vrouw en zij bleven, om met haar te sterven. Men vond vele paren zij aan zij, hand in hand, sommigen in elkanders armen. Een treurig schouwspel levert het vee op in de straten; dieren zijn half verbrand, maar voor een deel nog levend, met uitgebrande oogen. Daar was nog- geen tijd om ze af te maken. Er liggen ook hoopen dood vee. Van drie jongens, die men in een tunnel schuilende vond, moet een door den uitge- stanen angst grijze haren gekregen hebben. Men heeft reeds 122 dooden gevonden en 20U menschen worden nog vermist. Een nieuwe sport, door Engelschen uitgevonden, is een wedloop van hunne horloges. De deelnemers winden hunne horloges op, zetten ze gelijk, hangen ze voor een bepaal den tijd in een glazenkast, endegeen, wiens uurwerk dan het hardst geloopen heeft, is overwinnaar 1 De bekende reiziger in Afrika, Emin Pacha, is naar luid der berichten, overleden. Uit den kelder van het door dynamiet gedeeltelijk vernielde café-Véry te Parijs is een partq ouden wijn ontvreemd, niet tegenstaande de bouwval steeds door de po litie bewaakt wordt. De daders zijn onbe kend. Een ontzettende brand heeft het vi'schersdorp Furaturo in Portugal, ge- tei*i,-rd. Ruim 5UU visscliers woningen zqn vernield. j Het «Wiener Tag.dilati» deelt nog het volgende mede over net spoorwegon geluk te Nowska. De ramp had plaats op het traject Tissek-Brod-Sarajeve, tus- schen de stations Jasenovac en Nowska. De personentrein 401 verliet te twee uur des middags het station Soenja. Toen de trein Sasch had gepasseerd, kwam een on weer op, dat weldra in een hevigen storm overging. Toen men bij het station Jasen ovac was, nam de storm nog meer in kracht toe, toch besloot men den trein te laten vertrekken, liet traject van dit station tot Nowska is acht KM. lang. De trein had ongeveer van den weg afgelegd, toen de hemel geheel werd verduisterd. De storm was op dit oogenblik zoo hevig, dat de ma chinist zich met alle krachten moest vast houden, om niet te worden afgeworpen. De storm schudde de waggons heen en weer terwijl de snelheid van den trein niet weinig werd benadeeld door den hevigen wind. Nog IVj K.M. ver streed de locomotief met den wind. Tot ongeveer 300 M, voor Nowska was de trein op eene zijde door een laag bosch voor het volle geweld van den storm beschermd. Toen men echter geheel in het vrije veld kwam, werd de locomotief van de rails opgeheven en binnen eenige secon den stortte de geheele trein de IVs M. diepe helling at. De wagens lagen zwaar be schadigd in de sloot. Onder luide angstkreten trachtten de passagiers zich te redden. Eenigen gelukte dit gemakkelijk, anderen echter kouden zich door de ontvangen kwet suren niet bewegen. Spoedig was hulp ter plaatse, dadelijk had men van Newska al het aanwezige personeel gezonden. De storm begon middelerwijl te bedaren en nu kon men het reddingswerk beginnen. De ge kwetsten werden uit hun neteligen toestand bevrijd en naar het station getransporteerd. Daarna kwamen de vrouwen en kinderen aan de beurt. In het stationsgebouw bleek de geheele omvang van de ramp. Van de 35 passagiers zijn 23 min of me- r gewond 3 zijn zwaar gekwetst. Na een brand in Holloway (Londen) viel Vrijdagochtend plotselinghet grootendeels verwoeste huis in, waardoor bq na alle brand- waehts onder het puin bedolven werden. Een hunner werd dood voor den dag ge bracht. Een tweede stierf kort na zqn overbrenging naar een ziekenhuis. Zes man nen werden gewond. Het verven van peper. De Produce Markets Review klaagt over de toenemende gewoonte om peper te vervalschen, en merkt op, dat behalve het welbekende middel om gemalen peper te vermengen met rijstmeel, «er alle reden is om te gelooven, dat eenige andere stof tegenwoordig op groote schaal bij witte peper gevoegd wordt onder het malen.» Wq weten niet welke deze stof is, doch men vermoedt, dat het de afval van gember is, overblijvende na de fermenteering van gemberbier. Behalve dit is in den laatsten tijd iets geheel nieuws begonnen, en wel het geelverven van peper met geelzucht wortel, waarschijnlijk onder het malen. De vraag is, waarom deze kleur gewenschtzou zijn. De natuurlijke kleur van witte peper is in het geheel niet geel, doch grijsachtig. De omstandigheid, die leidde tot net verven, is het feit, dat partijen te Londen ontbol sterd, een eenigszins gele tint hebben, hetgeen zich in den geest der kruideniers vereenzel vigde met de beste kwaliteiten in de laatste jaren bereid. Ongetwijfeld hebben slimme lieden daarom gedacht, dat het voordeelig zou zijn de gewone kwaliteiten peper evenzoo, of zelf iets donkerder te kleuren, en dus een hoogeren prijs te verkrijgen voor een werkelqk inferieur artikel. (2nd. Mercuur.) Drie kleine jongens van een dorp in Somerset, Engeland, bleven gepasseerde week stil van school weg en gingen wat wandelen. Zij kwamen bij een schaapskooi, waar zij een fiesch vonden, die zij voor de ciderflesch van den schaapherder aanzagen. Twee namen een slokje van den vermeenden appelwijn, maar de derde wilde niet proeven, omdat hij lid was van de «Band of Hope» (afschaffiugsgenootschap van kinderen). Het vocht in de llesch was niets dan de oplossing van zwaar vergift waarmede schapen tegen het kreupelrot gewasschen worden. De twee jongens vielen spoedig onder stuiptrekkingen tegen den grond en zqnde een nog voor geneeskundige hulp kon worden verleend de ander kort daarna, overleden. Eenige dagen geleden werd de 19-jarige knecht Leopold Jank door zijn patroon, Hopfner eigenaar van het casino te Heitzing en van het hotel Zur goUener Birn wegens dienstverzuim en brutaliteit |ontslagen. De wraakzuchtige jonge man begaf zich nu naar de kelders van den heer Hopfner te Hietzing, sloeg de bom van het spongat van alle met wqn gevulde vaten, ging daarna naar de aangrenzende kelders van den heer Odersky, een zwager van den heer Hopfner, waar hq eveneens den wijn uit de vaten liet wegstroomen, De beide kelders bevatten ongeveer 1000 H. wqn, ter waarde van 25,000 tot 30,000 fl. Jank ging na het bedrijven van deze daad naar den Prater, waar hij zich bq de politie aangaf. Daar de wijn geheel onbruikbaar is gewordeö en de voorraad niet "was verzekerd, lijdt de heer Hopfner een schade van minsten 25,000 fl. POSTEBlJEiN. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand Mei 1892. W. van Weelde, Atperen. S. Fichte, Delft. 0 J. Marinussen, 2 Van W e s t k sinyen. Verzonden g Van D o m b u Lijst van bril postkantoor te seerden op de pli bekend zijn, gei maand Mei 1892 Lares, Amster Haag. Sommers, Van 's Hee Boonman, Oveza Van K a m p e gom. Van Wissel dingen. Verzonden ge Van B o r s e 1 e Van 's H e e r e Anthon. Idem n Van Krabbe martie, Parijs. "7\1>Vk i 'f Heder. den treurige bericht d; liefde Zoon en Brc PIETER B is overleden in de jaren te Weisfont: Afrika. De Heere ster) proeving. Rilland. Wegens buitenl heden geplaatst. Gelieve deze al dere kennisgeving Onder; hartelqken dank vertrouwen hij gedi mogen genieten, opvolger M. BOOI hoopt dat deze met worden. Kruiningen Mq refere advertentie, beveel hopende door eene diening hetzelfde voorganger genotei Kruiningen, De Deurwaarder zal des voonmiddags te van Oranje» te Got houden, waarop zuil verkocht: bestaande Tafel, len me Penantt derijen, Pendule met Cot V O I bestaai Biljart met Qt Tafels, Stoelen, naaimachine enz Tin-, IJzer-, Gla alsmede eenige voorwerpen o. a. Gewichten enz. En ten verzoeke v; in het faillissement v yVolfertsdijk Schapen met Schaaprennen,2 K Tafels, Stoelen, Sp Glas- en Aarde reedschappen enz De SCHAPEN zu worden verkocht. Deurwaarder KOU des namiddags te ééi Baanstraat bij het ho VERKO EENE GROC

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2