1892. No. 108. Dinsdag 14 Juni. Zesde jaargang. De macht der liefde. VER SC HIJ XT PRIJS mil ADVERTENTIE» G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. RECHTSZAKEN. UITGAVE VAN elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers ƒ0.028. meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. SPST Die met het nieuwe kwartaal, dat met 1 JULI aanvangt, zich wenscht te abonneeren op ons blad, ontvangt van nu af tot op dien tijd. de nog verschij nende nummers gratis. Vermogensbelasting. Zooals wij vroeger aan de hand van «De Boodschapper» gemeld hebben, heeft de minister zijn ontwerp op verschillende punten verbeterd; onder anderen wat betreft de klimming der progressie. De progressie zal nu Da deze wijziging, doorloopen tot bezittingen van vijf miljoen, terwijl zij vroeger bij het eerste miljoen eindigde. Maar de klimming der progressie is luttel, geringer kan het haast niet. Be draagt zij 32 cent bij vermogens tusschen f 20,000 en f 40,000, tusschen 3 en 5 mil joen bedraagt zij slechts 3 cent. Weer wordt dus het bewijs geleverd dat deze minister de meest vermogendesa ontziet, en in vrjj wat mindere mate treft dan de bezitters van kleinere kapitalen. Hoe zelfs de meest radicale elementen der liberale partij met een dergelijke schaduw van hetgeen zij bedoeldeo, kunnen tevreden zijn, is onverklaarbaar. Waarom, nu het beginsel toch aanvaard werd, de progressie niet wat sterker doen uitkomen? Zou er gevaar zijn dat in dergelijk geval de Kamers het ontwerp zouden afstemmen Wij hebben vroeger gemeend dat het denkbeeld van progressie slechts past in eene socialistische wereld. Immers bij pro gressie kan de Staat van het vermogen der belastingplichtigen zooveel halen als hij wil. Van dit bezwaar zijn wij echter terug gekomen. En het ontwerp van minister Pierson versterkt ons daarin. Doch zoo in dit ontwerp het ideaal der meest vooruitstrevende! elementen der re- geeringspartij is bereikt, dan is de moeite onzer staathuishoudkundigen, naar onze meening al te schraal beloond. Een pro gressie van 3 cent is wel wat heel klein. Dat de landbouwer niet in de onbe kende bedrijfsbelasting zal aangeslagen worden, verhoogt de kans op aanneming van dit ontwerp; al is daarmede het gevaar niet geheel weggenomen dat de natie op andere punten bij aanneming dezer wet «kat in den zak» koopt. Omtrent de memorie van antwoord welke de minister op het Kamerverslag inzond nemen wij enkele punten uit het Hand. over. E/enals bij de vermogensbelasting zal ook bij de [bedrijfsbelasting een zeker bedrag worden vrijgesteld van de nieuwe heffing. Een inkomen tot een bedrag van 400 a 500 gulden, hetzij uit arbeid of uit vermogen voortgekomen, behoort niet door een directe FEUILLETON. «Dag boer», zei de smid, «big dat ik u zie ik heb wat op mijn hart, waar ik niet mee terecht kan». «Nu wat is het dan vroeg de boer. «Och,» zei de smid, ik weet eigenlijk niet waarom ik als Christen geen kaart mag spelen. Ziet ge, ik belijd den Heere Jezus van ganscher harte en ik wensch niets te doen wat Hem mishaagt, maar ik kan niet begrijpen waarom ik Hem door kaartspelen ongehoorzaam zou wezen. In den Bijbel komt niets over kaartspelen voor. Mij dunkt echter dat het kaartspelen enkel een tijd verdrijf is». «Wat,» zei de boer, tijdverdrijf Waarom wilt ge den tijd verdrijven Houdt ge er ook een geldverdrijf of gezondheidsverdrijf op na «Neen, dat niet,» zei de smid, «maar ik weet soms niet wat ik met den tjjd. moet uitvoeren». «Eilieve, dat is toch zonderling,» zei de boerwaar hebt gjj den tijd vandaan ge haald «Och, zei de smid, «de tjjd is immers een groote gave Gods «Wat zei de boer, en na wilt ge die groote gave Gods verdrijven Als de tijd zulk een groote straf voor u is, dat ge dien verdoen wilt, bid God dan toch dat Hij u geen tijd meer geve en u spoedig laat sterven I» r «Maar, boer, hoe zou ik daaraan kunnen denken Ik ben nog niet rijp voor de eeuwig heid, en den tijd, dien de Heere ons schenkt, heb ik hoognoodig om mij voor den dag des oordeels voor te bereiden». «Och wat,» zei de boer, dat klopt nu immers niet. Nu zegt ge, ge hebt den tijd n o o d i g tot voorbereiding voor de eeuwig belasting te worden getroffen. Maar die door vermogen en bedrijf te zamen meer dan f500 verdienen mogen aan de belasting niet ontsnappen. De bedoeling is de heffing en de progressie zoo te regelen dat het vrijgesteld bedrag niet tweemaal in reke ning wordt gebracht. En wie ,in 't geheel ook ruimer inkomen heeft moet volgens dit hoogere cijfer ook meer opbrengen. Nu zuilen de inkomsten uit arbeid 20 percent minder belast zijn dan die uit vermogen. Is dus bij elk vermogen een aftrek van (onbelast) f 10000 toegestaan, bij inkomen uit bedrijf zal deze aftrek f8000 mogen bedragen. De vrijstelling van f 10000 van elk ver mogen komt neer op een vrijdom van f 400 inkomen. Een gelijk of hooger bedrag zal onbelast moeten blijven bij de bedrijfsbe lasting. Wie enkel inkomen uit arbeid heeft, zal daarvan eerst stel f400 mogen aftrekken als onbelast. Van het overschot zal hij voor de eerste f7600 (d. i. f8000 min f400)2V2 pCt. bedrijfsbelasting betalen en van het meerdere 4 pCt. Daar de f 400, die mogen worden afgetrokken, een allengs kleiner deel van het inkomen worden, naarmate dat inkomen stijgt, werkt die aftrek evenals bij de vermogensbelasting langzaam progres sief. Zoo zal een inkomen uit arbeid alleen, van bijv. f 1000, worden getroffen met 2Vs pCt. over f600, dus met f 15 'sjaars, ge lijkstaande met IVj pCt. van de volle f 1000, terwijl het overeenkomstig kapitaalbezit van f25000 met f18.75 of l'/s pCt. wordt ge troffen. Zoo klimt de heffing bij f3000 in komen uit arbeid tot f 65 of bijna 2.2 pCt. terwijl een kapitaal van f 75,000 heeft op te brengen f 81.25 of 2.7 pCt. van het inkomen. Voor f 8000 uit arbeid bedraagt de heffing f 190 of 23/s pCt., terwijl van een kapitaal van 2 ton f237.50 of bijna 3 pet. uit het inkomen is verschuldigd. Stijgt het inkomen uit arbeid alleen boven f 8000, dan zal van het meerdere nog 4 pCt. zijn verschuldigd tegen 5 pCt. van hetgeen iemand aan kapitaal boven de 2 ton bezit. In al die gevallen blijft de ver houding dus gehandhaafd. 13 Juni 1892. Vrijdag is te Cortgene weder eene vergadering gehouden van belanghebbende landbouwers ter bespreking der oprichting eener roomboterfabriek. De vrij talrijk bezochte vergadering werd gepresideerd door den heer C. J. v. d. Linde. Na bespreking werden de statuten en het huishoudelijk reglement der op te rtchten vereeniging vastgesteld. Zij berust op coöperatieven grondslag en is aangegaan voorloopig voor 15 jaren te rekenen van den dag, waarop de statuten, in de Staatscourant vermeld, zijn goedge keurd. De fabriek zal gesticht worden heid, en zooeven woudt ge den tijd verdrij ven omdat ge te veel tijd hadt». «Ja, ziet ge boer, er zijn toch ook tijden dat men niet aan zijn ziel kan denken. Als men bijvoorbeeld in gezelschap is, waar niet veel bijzonders verhandeld wordt, dan is kaartspelen toch nog beter dan zijn naaste over den hekel te halen». «Ja», zei de boer, «stelen schijnt altijd minder erg dan moorden. Maar weet ge niet dat als een Christen in gezelschap komt, hij daar moet getuigen Kent ge dan de uitspraak niet «Wie Mij niet be lijdt voor de menschen, dien zal Ik ook niet belgden voor mijn hemelschen Vader? Ziet ge, al deed het kaartspel niet anders dan een Christen den tijd tot dat belijden ontrooven, dan reeds meen ik was het al kwaad genoeg. Ge weet immers wel hoe het dien knecht ging, die het goed van zijn heer in den grond begraven had, zonder er winst mede te doen Ziet ge, als een Christen kaart moet spelen teneinde niet te getuigen, dan is hij toch al een groote lafaard. Maar de kaartspeler is ook een boosdoener, dat hebt ge me zelf bewezen». «Zoover ik weet niet,» zei de smid. «Jawel», zei de boer, ge hebt immers gezegd, den tijd hebben wij gekregen tot voorbereiding voor, de eeuwigheid. Dus be steelt de kaartspeler zich zelf. Ik wil u echter wat zeggen. De kaartspeler maakt het nog erger, want hij zaait onkruid in plaats van koren». «Zoo,» zei de smid, «dat wist ik niet». «Hebt ge dan nooit gehoord «Oude liefde roest niet 1» Ik heb daar eeris een geschie denis van gelezen, die wil ik u toch eens ver tellen. Daar was in een stad een rentenier, die had den heelen dag niets te doen dan geld te tellen, en nu was het zijn grootste uitspanning als hij eens een kaartje kon spelen. Wie bij hem kwam moest een j tusschen Cortgene en Colijnsplaat, op eene weide in pacht bij D. Meulenberg Dz., ge meente Cortgene. Aan het einde der verga dering berichtte de voorzitter dat erl84 koeien zijn. Het definitief bestuur zal eerst in eene volgende vergadering gekozen worden, daar eenige landbouwers niet tot het einde der vergadering konden aanwezig zijn. (M. C.) Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, A. baron Schirnmel- penninck van der Oye van de PollenNijen- beek, Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Voor een Kamerzetel in het district Roermond, opengevallen door het bedanken van den heer G. Diepen, heeft zich candidaat gesteld de oud-minister van justitie jhr. mr. Ruijsvan Beerenbroek. Te Zierikzee had Vrijdag door de commissie tot bevordering en ter aanmoe diging van de verbetering der paardenfok kerij in Zeeland de zomerkeurmg plaats. 35 merriën met veulen, 5 eenjarige hengsten waren aangevoerd, ook waren aangebracht 3 merriën met veulen voor de herkeuring van bekroonde merriën met veulen van 1821. Voor de keuring van het Ned. Paarden stamboek werden '12 merriën aangeboden, waarvan er 5 werden goedgekeurd. Naar men verneemt moet de minister van waterstaat het voorstel van den raad van Tholen hebben aangenomen om het ledige terrein met de erf der normaalschool voor f1000 te koopen, teneinde daar ter plaatse van rijkswege een post- en telegraaf kantoor te bouwen. AL C. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de naam van het station der staatsspoorwegen Krui- ningenwordt veranderd in KruiningenYer- seke. Bq kon. besluit is eervol ontslag ver- 2-eeud bq cle dienstdoende schutterij te Vlis- singen aan K. Stork ais 2en luitenant, te Middelburg aan P. de Maret Tak als kapi tein; en benoemd aldaar tot kapitein de le luitenant E. L. baron Hardenbroek van Lokhorsttot le luit. de 2e luit. J. H. S. de Hoogh en P. S. Buteuxen tot 2e luit. H. Doijer, vroeger 2e luit. bij de dd. schutterij te Amsterdam, J. Hosang en mr. H. Lens hoek, beiden thans schutteren jhr. R. H. G. Nahuijs. Het Leger des Hei'.s heeft te Dor drecht op den Riedijk het logement «het witte paard» aangekocht voor officieren'ka zerne en inrichting voor dakloozen. Door verbouwing zal men er een zaal verkrijgen, die 400 menschen kan bevatten. Drie inge zetenen gaven f1500. Aan de koopsom van f 14500 ontbreken nog f3000. Staande de vergadering werd voor dat doel nog ongeveer f150 gecollecteerd. spelletje met hem doen. Nu kwam hij plotseling te sterven en zijn drie neefs waren erfgenamen. Erg bedroefd waren zij over het sterfgeval niet, waut de eenige band tusschen hem en hen was zijn geld. Nu zouden ze 's nachts bij hem waken en zaten in de naaste kamer. Onderwijl wisten ze niets beters te doen dan wat ze van den rentenier geleerd haddeneen spelletje te kaarten. Opeens gaat de deur van de kamer open, waar de doode ligt, en ge kunt u voorstellen hoe de spelers schrikten. Daar staat hij voor hen in zijn doodshemd, ter wijl zij geen woord konden uitbrengen. «Zoo,» zegt hij, u ontbreekt de vierde man, treft goed», en zegt«Zoo, geef nu de kaarten rond». «Maar boer», vroeg de smid, «was de man dan schijndood geweest? Hé, dat is ijselijk, met een doode te spelen «Ja smid,» zei de boer, luister maar ver der, mjjn geschiedenis is nog niet uitdan zult gij alles wel vernemen. De jongelui wisten haast niet wat ze deden. Werktuiglijk geeft de eene de kaarten rond en nu spelen zij er op los. De jongelui moesten natuurlijk wel slecht spelen, de doode won de partij, streek het geld naar zich toe en zei«Ge wonnen 1» Toen gaf hij een schreeuw, viel achterover in zijn stoel en was dood. De kaartspelers maakten nu dat zij het huis uit kwamen en haalden den dokter. En die zei toen, de doode had een hersenberoerte gekregen en hij was nu volkomen dood. Tevo ren was de man maar schijndood geweest, doch was weer tot zijn kennis gekomen, toen hij de gewone uitdrukkingen bij het kaartspelen hoorde. Ziet ge, mijn goede smid, zoo deed de man toen weer wat vroeger de liefde van zijn hart gehad had, en de hartstochten die hij vroeger gevoed en gekweekt had, ontwaakten weer met hem. En daar ik nu j nooit gehoord heb dat er in de eeuwigheid Aan den machinist le kl. A. Kreu peling te Vlissingen, gedetacheerd aan boord van het lichtschip «Schouwenbank». is, wegens 36 jarigen eerlijken en trouwen dienst, de gouden medaille uitgereikt. Aan Serooskerke (S,,) Westdorpe en Yerseke is ter behoorlijke inrichting van het lagere onderwijs boven en behalve de bij drage bedoeld in art. 45 der onderwijswet een subsidie toegestaan respectievelijk vau f 300, f 1200 en f 2400. Te Amsterdam is met goed gevolg examen gedaan voor toelating op de rijks- norrnaalschool voor teekenonderwijs door den heer J. C. Kerkmeijer te Middelburg. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver nietigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij J. F. wegens heling van kleedingstukken en diefstal van aardap pelen werd veroordeeld en veroordeelde den beklaagde wegens diefstal in vereeniging gepleegd tol een jaar gevangenisstraf. Verder werd behandeld de zaak tegen C., huisvrouw van J., te Sint Jansteen, die door de Middelburgsehe rechtbank vrijgesproken werd van frauduleuzen invoer van zout. De rijksadvocaat requireerde vernietiging van dat vonnis en veroordeeling van beklaagde tot een maand. Het openbaar ministerie vereenigde zich daarmede. Uitspraak 18 Juni. Melkvervalsching. Voor de Zwolsche Rechtbank stond onlangs terecht M. E., 31 jaar, huisvrouw van L. v. d. Z. te Zwolle- kerspel. Zij heeft 16 Feb. op de markt te Zwolle melk verkocht, die vervalscht was met water. De melk werd onderzocht doo r dr. Wigman en dr. Streink en eveneens de melk van de koeien direct afkomstig. Zij bleek toen te bestaan uit s/7 melk en 3/, vrq zuiver water. De officier van justitie eischte 1 maand gevangenisstraf met last tot openbaarmaking van het vonnis. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden 13 Juni 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld wegens jachtovertredingJ. v. E. te Baar land, tot 2 maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteF, O. te Heinkenszand tot f 5 b. s. 4 d. h.; overtreding Reglement rjjkskanalen W. T. D. te Roozendaal tot f 10 b. s. 5 d. overtreding drankwet: B. B. te Biezelinge tot 13 b. s, 3 d. h,het bevisschen der Schelde zonder consent: F. B. te Clinge, J. P. N en A. v. B. te Ierseke, A. d. V., J. K. en J. V. te Wemeldinge ieder tot f 2 b. s. 2d. h.het bevisjchen van eens anders perceel in de Schelde P. W. te Krabbendjjke tot f 2 b. s. 2 d. h.overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenP. J. v. N. te Bergen op Zoom tot f5 b. s. 3d. h.overtr. art. 431 W kaart zal gespeeld worden, weet ik niet wat de kaartspelers daar moeten beginnen. En daarom denk ik, het is een gevaarlijk ding zich hier aan te wennen wat men daar niet voortzetten kan». «Ja boer, daar hebt ge wel gelijk in, maar het tijdverdrijf 1» «Ja smid, ik heb me wel laten vertellen dat er sommige menschen moeten bestaan, die hun gansche leven verdrijven, enkel om den tijd te verdrjjven». «Ja boer, dat zijn de zelfmoordenaars. Maar ge zult toch een kaartspeler niet met een zelfmoordenaar willen vergelijken?» «Nu, smid, dat weet ik niet. Dat kunt ge zelf het best uitmaken. Hoeveel tijd hebt ge zoo al met kaartspelen verdreven?» «Dat kan ik u niet zoojuist zeggen boer.» «Nu, maar als ge al de uren, in een enkel jaar met spelen doorgebracht, bij elkaar neemt, zal het toch wel veertien dagen 'oe- loopen.» «Ja boer, dat zal wel wat zuinig berekend wezen.» «Nu, ik weet van een man, die lag op zqn sterfbed en leed zóó zwaar, dat hij zqn pijn haast niet kon uitstaan. De dokter zei echter dat hij het neg wel veertien dagen uit zou kunnen houden. Toen maakte de man zich in een onbewaakt oogenblik een strik en hing zich in zijn bed op. En nu was zijn familie gruwelijk boos op den leeraar, dat hjj dien man niet zalig wou spreken.» «Mear boer, dat waren toch onnoozele menschen, de man was immers een zelf moordenaar 1» «Jawel, maar zijn familie zei, hjj had toch niet lang meer kunnen leven.» «Dat doet er niets toe, al had hij het maar een uur vóór zijn bestemden tijd ge daan, toch smeet hij den levenstijd, dien de Heere God hem geschonken had, ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1