KliRIi-lvV SGSIOOLMEUWS. Gemengde Berichten. Overzicht veikoopiiigen enz. Afloop verkoopingen enz' Geslaagd als klerk telegrafist 3e kl. bij de Exploitatie-maatschappij dlir. J. A. P. Tack te Aruemuideo, Uit Trans m ml is bericht ontvangen dat de lieer Leijds, Staats-secretaris der republiek door den Volksraad met 20 tegen 3 stemmen als zoodanig is herkozen. Gemeenteraad van Vlissingen, 10 Juni 1892. Zitting van hedennamiddagte 2 uren. Voorzitter de heer 'lutein Nolthenius, burgemeester. Na leting en goedkeuring der notulen van de vorige zitting geschiedt door den voorzitter medede.ling en overleg ging van de ingekomen stukken, onder welke een brief van Ged. Stalen, houdende toe zending van een afschrift van iiet Kon. Besluit van 24 Mei jl., iu zake het niet goedkeuren doordat college van de Gemeen- tebegrootiog voor 1892, waarbij met hand having van het bestreden besluit van Ged. Staten van Zeeland het daartegen ingestelde beroep voor ongegrond wordt verklaard. Tengevolge van dit genomen besluit wordt op voorstel van den voorzitter, na ingewonnen advies van de commissie van financiën eene som op de begrooting gebracht voor de jaarwedde van 2agenten vau politie, gerekend voor een half jaar, van at 1 Juli a. s. ad f500 en voor klee-ling en wapenen een bedrag van f 150 meer. Naar aanleiding van de aanviaag om verlenging van het contract met de gasfabriek brengt de voorzitter ter tafel het voorstel van Burg en Weth. betreffende de verlenging concessie verleend aan de Imperial Conti- nental Gasassociation te Londen, opgemaakt naar aanleiding van de uitgebrachte adviezen van den heer A. C. Spruijt, oud Gasdirecteur te Utrecht en den heer J. Vei kuijl Quakkelaar wethouder te Vlissingen. De commissie van financiën zich met dit voorstel vereenigende, zoo de daarin voor gestelde punten kunnen verkregen worden, wordt het voorstel van Burg. en Weth. na eenige disemsiën aangenomen, Wordt besloten tot goedkeuring der reke ning over 1891 van het Algemeen armbestuur sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 9430,34; idem tot voorloopige goedkeuring der rekening over 1891 van de dd. schutterij, sluitende in ontvangsten met t 1892,27. in uitgaven met f1249.76s. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt, besloten tot opruiming van overgewaaid zand aan het stedelijk badhui*, waarvan de kosten zijn geraamd op f 190 a f 120. Wordt besloten tot den on lerhandsclien verhoop aan den heer F. H. van Breen van 200 M2 gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat ad f 3.50 de M* met bijbetaling van 192 trottoirkosten idem aan den heer F. N. de Rooij van 120 Ma gemeentegrond, mede aldaar gelegen ad f3,50 de M'met bijbetaling van f55,20 trottoirkosten; idem aan den heer C. Kokelaar van 260 M- gemeentegrond aldaar ad f 3,50 den M*, met bijbetaling van f 119,60 trot toirkosten. Bij voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot het doen aanschaften van nog 24 stuks strandstoelen; de kosten te vinden uit den verkoop van grond wijders tot het af- en overschrijven van posten op de gemeente begrooting voor 1891 tot een bedrag van f 207,57°. Wordt goedgekeurd de reeds door Burg. en Weth. verleende vergunning aan den heer W. F. H. Valentijn tot liet stationeeren van een wagen aan het strand ter ver vanging van de kiosk van den heer S. Meuldijk. Nog stellen Burg. en Weth. voor de bestaande scliorgrond bekleeding van den dyk bij het stedelijk badhuis eu het Grand Hotel des Bains te doen vervangen door een klinkerpad ter breedte van 2 Meter. De kosten daarvan zijn geraamd op pi. m. f5000. Alzoo wordt besloten, waarna de zuinig wordt gesloten. Ned. Herv. kerk. Beroepen fe Borsele dhr. P. Heiraens Visser cand. te Geervliet. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Voorschoten door ds. H. J. Kouwenhoven te Zaamslag. Goes- Ds. W. Kapteijn hoopt Zondag 17 Juli, a. s. des namiddags intrede te doen bij onze gemeente, na des voormiddags be vestigd te zijn door ZEerw. vader ds. P. Kapteijn, pred. te Amstelveen. Het propaedeutisch examen in de theo logie is Woensdag te Leiden door den heer C. J. H. Verweijs van Middelburg, met goed gevolg afgelegd. De «Vereeniging van Christelijke On derwijzers en onderwijzeressenzal door en met de vereenigirigen van Christelijk Nationaal en Gereformeerd Schoolonderwijs tot de besturen der Christelijke scholen een schrijven richten, waarin uiteengezet wordt, dat de tractementen der onderwijzers ver betering behoeven. Benoemd tot hoofd der Katholieke school te Oostburg de heer J. A. Borren- bergs te Leur by Breda. Benoemd tot onderwijzer te Krabben- dijke de heer J. H. de Groot te Vroomshoop. Amsterdam. Gisteren werd de Syno de eter Chr. Uer. kerk te twee uren ge opend in de Piantagekerk. De voorzitter der vorige Synodale verg. ds. van Andel las bij die gelegenheid na het uitspreken van den Apostolischen zegen het 11ehoofd stuk van Jess. ja. Naar aanleiding hiervan wyst hy op het vrederijk, zoo heerlijk in de profetie geschetst. Met opzet heeft hy hier de aandacht op gevestigd, omdat wij in deze verga-lering een werk hebben te doen, dat wij nis een voorspel daarvan kunnen beschouwen. Immers wij moeten eene vereeniging helpen voltooien, waartoe reeds de eerste stappen gedaan zijn. Wij moeten dit, indien het althans eenigszins mogèlijk is, hoewel liet eene zeer moeielijke taak zal zyn. Afbreken gaat gemakkelijk; een kind kan het, maar twee kerkengroepen vereenigen, is moeilijk. Eenheil in den wortel scheppen kan Apostel, noch Engel: Christus alleen, en Hij heelt liet gedaan want Hij heeft al de zijnen vereenigd zoodat als wij onze taak inet die van Chris tus vergelijken dan is de onze zeer licht. Ons rest trouwens niets anders dan de huisgenooten bij elkander te brengen. Maar toch kunnen wij het niet tot stand brengen zonder de leiding des H. Geestes, want takken, ofschoon zij aan een boom gegroeid zijn, naar elkander toe te buigen zonder te breken, is wezenlijk bezwaarlijk. Dit ontmoe lige ons echter niet, want zij, die medewerken aan de komst van het vrederijk, zullen hun loon geenszins verliezen, aangezien de zachtmoedigeu het aardrijk beërven. Ik weet wel dit korte verslag is niet in staat om u een denkbeeld te geven van den indruk, welken het schoone woord op de vergadering maakte, maar ik zond het in de hoop, dat het iets mocht bijdiagen tot bevrediging van het verlangen om iets te vernemen van de Synodale veig., dat ook in de prov. Zeeland leeft. In deze zitting werd ook nog, na de lezing en goedkeuring der lastbrieven een moderarnen gekozen, waarbij tot voorzitter aangewezen werd ds. Gispen tot tweeden voorzitter ds. Beuker, tot eersten secretaris ds. v. Proosdij en tot tweeden scriba ds. Westerhuis. 's Avonds te acht ure kwamen wij in grooter getale op naar de kerk op de Keizers gracht oin ds v. Andel te hooien, welke bij deze gelegenheid eene zeer schoone rede hield over de woorden van Paulus uit 1 Cor. 3: 21. Ueze rede verscheen reeds in druk; daarom zal ik er nieis van zeggen, alleen durf ik wel te zeggen, dat niemand spijt zal krijgen indien hij dit stuk met de noodige aandacht later leest. Thans zit de synode reeds midden in de werkzaamheden, en aanvankelijk is er stof tot dankbaarheid. Misschien bericht ik later nog iets, indien de Redakteur er niet tegen heelt. (Zeer goed. Red.) Sedert de laatste twee maanden zijn de werkzaamheden voor de nieuwe sluis aan het Sas van Goes met kracht voortge zet. Nadat ook de fundeering van het binr.ensluishoofd met goed gevolg drooggezet was, werd het metselwerk van dit sluishoofd, evenals dat van het buitensluishoofd, met inbegrip der vloerbemetseling, geheel vol tooid. De laatste veertien dagen benutte men den lagen stand van het afgelaten haven water om de kalkmuren en vleugelmuren op te trekken, welke muurwerken thans tot boven het havenpeil zijn afgewerkt, zoodat spoedig het muurwerk in zijn geheel zal voltooid zijn. De hardsteenen aanslagen der slagstijlen en slagdorpels moeten worden geschuurd, de aanslagen der ijzeren sluisdeuren, reeds geruimen tijd op het terrein aangevoerd, worden bekleed met strooken van groan- harthout, waarna men de sluisdeuren zal inhangen en een aanvang kunnen maken met opruimen der darnwanden. Na het opruimen dezer wanden kan de vaart doer de nieuwe sluis worden verlegd, dit gebouw worden aangehard en en het maken der verlengde buitenhavens met de nieuwe banddyken volgen. G. Crt. Lij gelegenheid van de kermis is te Scherpenisse iemand in een bierhuis door een ander op het onverwachts met een mes gevaarlijk aan het hoofd verwond. De gewonde die zich zeer spoedig bij de politie aanmeldde (daar hy in eene naburige ge meente thuis behoorde kon hy naar zijn eigen woning niet gaan) liep groot gevaar aan bloedverlies te zullen bezwijken, iodien niet spoedig een geneesheer de wonde ver bond; het bloed werd voorloopig gestelpt en korten tijd daarna was dr. Geluk uit St. Maartensdijk aanwezig om hulp te ver- leenen. De dader die een paar uren later door de politie opgespoord was, bekende dadelijk; natuurlijk is dronkenschap de groot ste aanleiding tot het misdrijf geweest. Zelden had het weigeren van een zoen zoo treurige gevolgen als Dinsdagavond te Leiden. Daar waren toen een drietal militairen en een kelnerin op het Galgewater uit spelevaren gegaan. Een der mannen, wilde het kellnerinnetje een zoen geven maar werd afgewezen. Het ranke vaartuigje scheen deze stoeiparty niet te kunnen verdragen, althans het bootje sloeg om, terwijl daarbij het 4tal te water geraakte. De vrouw werd doer toegeschoten hulp gerei, terwijl een der artilleristen zich door zwemmen redde, doch de beide andereD verdronken. Hunne lijken werden kort daarna opgehaald en zijn naar het militair hospitaal overgebracht. —In de wittebroodsweken Te Rozendaal trouwde een paartje waarvan de bruidegom nog denzeltdenmor gen te Breda wegens vechten moest te rechtstaan. De eisch luidde twee maanden. Te Maasdam brak brand uit in een door 3 arbeidersgezinnen bewoond huis. Het gebouw brandde tot den grond toe af. De brand was veroorzaakt door een 8jarigen knaap, .lie uit leute, baldadigheid een lucifer in een hoop afval van vlas had geworpen. Barbai i-me! Zekere S. te Oudenbosch is voort durend de speelbal der straatjeugd. Onder de vele schanialen. die men met hem heeft gepleegd, vermeldt het N. D. het volgende Een paar dagen geleden heeft men hem ontkleed tot op zijn hemd, daarnaeen groot touw om zijn hals gedaan en in het water geworpen en werd hij van de eene zijde naar de andere getrokken aan zulke schan dalen, zegt het blad, diende toch wel een einde te worden gemaakt. We zijn toch hier niet in het land der Roodhuiden. Sequah of een tortelduifje Een onzer abonnés meldt ons het volgende «Het is mij dezer dagen ten duidelijkste gebleken, dat iemand, zwaar aan rlieuma- tiek lijdende, oneindig veel baat vond door een paar tortelduiven in zijn kamer te plaat sen eene geneeskracht nog by weinigen bekend.» 't Is niet de eerste maal, dat iets derge lijks als een feit wordt medegedeeld, en we kennen personen, die aan de heilzame uit werking der aanwezigheid van tortelduiven muurvast gelooven, omdat zy die /elven hebben ondervonden. Aan tegensprekers ontbreekt het echter in dezen ook niet Avic. Het kantoor van den onlangs te Be- SOOien aangestelden brievengaarder bleet Dinsdagmorgen tot verbazing van het publiek gesloten, liet blijkt, dat de man, zonder zijn ontslag te hebben ontvangen, of zijn superieuren te waarschuwen dien morgen met de noordei zon is vertrokken. (P. K C.) Terwijl de knecht van den landbouwer L., te Dalfsen Maandag alleen te huis en juist met de melk bezig was, kwamen twee mannen bij hem en eischten melk. De knecht gaf hun te kennen dat hij die niet mocht geven, waarop ze hem dreigden «kapot» te zullen te zullen maken en grepen hem in zijn kiel. Hij ontvluchtte door de achterdeur eli hoorde dat het kadinet open gebroken Werd. Toen hij terugkwam inet eenige buren waren de mannen verdwenen. Eenige gouden- en zilveren voorwerpen werden vermist. Te Katwijk is het 3 jarig zoontje van den molenaar iu een onbewaakt oogenblik na°r boven gegaan (het huishouden woont in den molenj- Bij toeval stond de deur open van de omloop en de wieken waren draaiende. Het kind kreeg van achteien tegen het hoofd een slag en viel terstond dood neder. Te Amersfoort is op Pinksteravond een infanterist door een tamboer, bij eene vechtpartij, met een mes levengevaarlijk in borst en rug gestoken. In zorgwekkenden toestand werd de mishandelde naar liet militair hospitaal overgebracht. De dader is aangehouden. Mevr. v. Marselis Hartenck, geb. Wou ters. den 24 Mei te Oudeschoot overleden, heeft haar buitenplaats Veenwijk aldaar, bij testamentaire beschikking bestemd tot een asyl voor bejaarde onbemiddelde dames uit den deftigen stand. Alles wat zich thans in het huis bevindt, het geheele mobilair, schilderijen, enz. moet erin blijven en ook het buiten zelf ondergaat geen veranderingen. Aan tal van personen zijn legaten ver maakt o. a. is aan den tuinman levenslang een inkomen van 11000 verzekerd. Ook is een kapitaal, rentende f 100 per jaar, vast gesteld tot tiet onderhoud van een paar honden. Doch al die legaten zijn slechts vermaakt in viuchtgebruik. Het kapitaal zelve valt, na het overlijden der erven, aan de stichting Veenwijk terug. Daar de testa trice zeer vermogend was, zal deze instelling vooral na verloop van tijd van groot belang wordent en zullen tal van oude dames er een rustigen levensavond kunnen doorbrengen. Als directeuren van dit asyl zijn, evenzeer bij testamentaire beschikking, aangewezen de heeren de Blocq van Schehinga te Oranje woud en van Heioma te Arnhem. Er is in Weenen sDeeuw gevallen. Op deze sneeuwbui volgde een flinke slag regen. Het Donaukanaal, dat door Weenen loopt, trad op verscheidene plaatsen buiten zijD oevers. De kelders der huizen in Leu- poldstadt liepen vol water. De Donau begon ook te ryzen en maakte, dat een aantal huizen in Donaustadt slechts per boot te bereiken waren. Verscheidene dorpen in den omtrek van Weenen zijn overstroomd. Toen de aartshertogin Maria Theresia Dinsdag jl. te Budapest aankwam, werd een klein meisje door haar rijtuig aangereden. De aartshertogin deed onmiddellijk halt houden en stapte uit haar rijtuig. Zij nam het kind in haar armen en een dokter, die spoedig kwam aanloopen, zei, dat het meisje niet ernstig verwond was, maar toch naar het hospitaal gebracht moest worden. De aartshertogin vroeg echter aan het meisje waar hare woning was en reed met het kind daarheen. De ouders van het meisje waren afwezig en de hertogin verbond toen zelve het kind volgens de aanwijzingen die de dokter gaf. Zij toefde nog eenigen tijd in de woning, praatte vriendelijk met het meisje en beloulde haar een nieuwe jurk. Wanneer men er in Zwitserland niet in slaagt den laatst aanwezigen meikever uit te roeien, is dit zeker niet te wijten aan zekere gemeentebesturen. Zoo hebben te Niederkipp ^Kanton Bern) de autoriteiten uitdrukkelijk gelast, dat elk huisgezin 15 liter meikevers moet leveren, of anders 80 centimes boete moet betalen. Te Soleure eischt de regeering 8 liter per 36 aren grond mi by gebrek- -au dien 20 franks ooete. Bij handhaving van die verordeningen zou zich het gevai kunnen voordoen, dat men in een schraal meikever-jaar deze dier soort van naburige landen laat komen, om de boeten te ontgaan 1 M. tegen Veru. Sedert Dinsdag is het werk tot op ruiming der lijkeu iu de Marie-myn by Przibam, Boheiuea, gestaakt. Het getal uit de uiyn opgehaalde lijken bedraagt 307 van de 320 personen die vermist worden. Onder de verongelukten bevinden zich ook twee studenten der Prager mijnaeademie. Men heeft slechts hun kielen gevonden en denkt dat de ongelukkigen iu de diepte zijn gestort. Het getal der weduwen bedraagt 292, dat dei weezen beneden 14 jaar 694. Waar schijnlijk echter zijn nog meer verongelukt en het getal der weduwen en weezen nog hooger. Volgens het op het congres der Oosten - rijksche sociaal-democraten uitgebrachte ver slag over de ramp te Przibam is het zoo groete verlies van menschen levens toe te schrijven aan het bedroevend feit dat, toen de mijnwerkers bij het uitbreken van den brand wilden vlucliten, de geëmployeerden hen terug dreven, verklarend dat er niet het minste gevaar was. Oin het ongeluk ten top te voeren ontbrak nog bovendien de sleutel van de ruimte, waar de machines stonden, en toen de vuren ten slotte waren gebluscht was er geen water om de vlam men meester te worden. Waarschijnlijk is de brand aangekomen door bet vlam vatten van eenige papieren versiersels op een klein houten altaar, door vrome mijnwerkers opgericht ter eere van Johann Nepomuk, den beschermheilige van Bohemen. Prins Odescalchi te Rome heeft een dreigbrief ontvangen met de enderteekening «Eenige dynamietmanncn», en waarby hy gesommeerd werd, eene som van 500,000 lires op eene aangewezen plaats te brengen. De politie werd in 't geheim met de zaak in kennis gesteld, en op het bepaalde uur kwamen twee personen om den buit te balen. Zij werden in hechtenis genomen en men herkende in beu anarchisten, die reeds in de ongeregeldheden van Februari 1889 en van 1 Mei 1891 betrekken waren geweest. De politie zet haar onderzoek voort. De tweede zoon van den czaar, groot vorst George, die seuert zyn terugkeer uit Indië aan tongontsteking lijdt, ondergaat thans eene kuur in den Kaukasus. Hy houdt daar verblijl in een vertrek met geheel kaie muren; de meubelen zyn van hout, volstrekt onbekleed. Tot slaapplaats dient hem eene zeer dunne matras. Gedurende den wiuter mocht er slechts een klein vuur aangelegd worden. De g' neesheeren zijn van oordeel dat op deze wijze de bacillen gedood worden en dat binnen twee jaren de grootvorst geheel genezen zal zyn. Op een spoorweglijn in Amerika is bij South Carrolton, in Kentucky, een botsing voorgekomen tusschen een gewonen personentrein en pleiziertrein. Er werden 4 personen gedood en 25 gewond, waarvan de meesten negers waren, die in den plei- ziertreiii zaten. Dinsdag 11 Juni. does, half 8 in de Prins van Oranje voor v. Immerzeel door not. Houwer, een woon huis en logement 140 cA. Ganzepoortstraat. Woensdag 15 Juni- Domburg. 10 uur in de Roode Leeuw door not. de Vos, lo. een winkelhuis, krui deniers- en manufacturiersaffaire 243 cA. Heerenstr. 2o. woonhuis en erf 97 cA. En om 12 uur manufacturen, kruideniers waren, winkelgerief, huisraad, soraphine, chiffonnière, tafelkastje, hanglampen, orna menten, nieuwe kar op veeren, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk. Itiezclinge, 6 uur bij Bierens door not. Lansen Croin voor Kloosterman, een hoefje 3,96 A., tuin en boomgaard 41,80 A. Inl. 2hr. Pelle. IVestkapelle, by v. Rooyen 10 uur door not. Loeff, 1 zwart merriepaard 7 jr., 1 dito aitands, 5 vaarzen, 2 menwagens, rijtuig met portieren, 6 eggen, ploeg, velagang, kortmo- len, melkgereedschappen, zuig- en perspomp, planchetten voor vloeren, afbraak enz. Wlssekerke, in de Kroon 1 uur door not. Noordijke, een woonhuis op den dyk van wijlen J. Markusse Kolijnspraat, 6 uur in het Wapen van Zeeland door not. Noordijke, een woonhuis, Voorstraat 115 cA. Goes, 10 uur in de Prins v. Oranje door deurw. Hollmann, salonameublement en herberginventaris. En van Ruisen te Wol- fertsdyk 10 schapen met wol, 2 kabinetten, kachels, tafels, stoelen, spiegels, schilderyen, glas- en aardewerk, slachtersgereedschappen. Donderdag 16 Juni. 's Gravenpolder, 10 uur by Zaayer door not. Overman, meubels, herberginven taris, kisten, tonnen, faceelhout, mutsaard, steen, mest, banken, oud ijzer enz. fiats, in het Wapen van Kats door not. Noordyke, 6 uur, een woonhuis met timmer manswinkel en een dito met erfpachtsrecht, resp. 750 en 191 cA. van wijlen dhr. J. Mar kusse. VHssIngen, 9 uur, panden uit de bank van leening. THOLEN. Door het dagelyksch bestuur der visscheryen op de Schelde en Zee uw- sche stroomen is aanbesteed de levering van Duitsclie stoomkolen, ten dienste van 's rijks stoomschip „Argus", gedurende éen jaar, vanaf 1 Juli a. s. Minste inschrijver firma Wibaut en Zn. te Vlissingen voor f8,70 pel' hectoliter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2