BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" Gemengde Berichten. Afloop verkoopingen enz* Overzicht verkoopingen enz. behoorende bij tan Donderdag 9 Juni 1892. KERK-EN SLIIOOLNIEIWS. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Kats, Kerkwerve en Katten- dijke dhr. P. Ueimens Visser, cand te Geer vliet; te Waarde dhr. H. G. Pont cand. te Utrecht. Aangenomen naar Scherpenisse door dhr P. J. Kromsigt, cand. te Dordrecht. Bedankt voor Zierikzee door dr. I. M. J. Hoog te Terwoldevoor Wassenaar door ds. C. B. Oorthuis te 's Gravenhagevoor Rijssen door ds. D. J. Karres te Genemniden voor Oudvosmeer en St. Annaland door dhr. P. J. Kromsigt cand. te Dordrecht- voor 's Gravenpolder door dhr. J. Steehou wer, cand. te Utrecht;voor Goes door ds. C. J. Laramerink te Scheveningen voor Oudelande door dhr. F. G. Pont cand. te Utrecht. Het prov. kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. F. Beumer, pred. te Kortgene, wegens ongesteldheid en op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Juli e. k. Middelburg. Vrijdag, 3 Juni 11. werd s door ds. Oosten de eerste steen gelegd voor de nieuwe Chr. Ger. Kerk op het Hofplein alhier. Een aantal belanghebbenden en be langstellenden, waaronder ook eenige dames waren op het terrein tegenwoordig, om van dit gewichtig feit getuige te zjjn. Vooraf werd door ZEerw. een schoon en toepasselijk woord ten beste gegeven, en in deze eerste vergadering te dier plaatse Gode lot en dank gebracht, en zijn zegen over den verderen bouw afgesmeekt. Wemeidinge. De raad heeft benoemd tot onderwijzer den heer J. v. d. Weele te Heinkeriszand. Aan de universiteit te Leiden is het voorbereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer H. Vermaas Jr. De onderwijzers te Vlissingen hebben zich gewend tot Ged. Staten van Zeeland op grond dat de gemeenteraad op hun verzoek om verhooging van hunne jaar wedde voor de akte gymnastiek, afwijzend heeft beschikt. De Nederlandsche Bond van Jonge- lings/ereenigingen op Gereformeerden Grond slag hield op Hemelvaartsdag zijn 4e jaar vergadering te Zwolle. De heer A. Wiersinga sprak over de Chris telijke jongelingsvereenigingen en onze sociale toestanden. Volgende conclusiën werden aangenomen 1. De Chr. Jongelingsver. als zoodanig is niet geroepen een werkzaam aandeel te nemen in de beweging om de sociale quaes- tie op te lossen. 2. Met het oog op onzen tjjd is het dringend noodzakelijk, dat de Chr. Jonge lingsver. en in hare organen en bij de bespreking der H. Schrift met nadruk wijzen op de beginselen, die volgens Gods Woord heerschen moeten op het terrein van den arbeid en bij het bezit van goed. 3. In onze Jongelingver. kunnen en moeten aan de orde worden gesteld eenige onder werpen, waarbg de jongelingschap meer direct betrokken is, en die nanw saamhangen met onze sociale toestanden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. Lasterie te Velp, J. Bakker te Rotterdam en C. J. van Dijk te Meppel. Met daverend applaus werd het voorstel begroet om een telegram te zenden aan den heer Mr. Keuchenius, van den volgenden inhoud«Namens de Gereformeerde Jon gelingschap in Nederland betuigt de jaar vergadering van den Ned Bond van Jong, Vereen, op Geief. grondslag, gehouden te Zwolle, aan u haar erkentelijkheid voor uw houding in de zaak-Roelants en bidt u, bij het klimmen uwer jaren, in rjjke mate den zegen toe van onzen God.» Het Zuider-Zendingsfeest zal D. V. den 20sten Juli a. s. op het landgoed Goeree, bij Bergen op Zoom gehouden worden. Onderstaamie sprekers hebben voor dat feest hunne medewerking toegezegd en ho pen de onderwerpen te behandelen, achter hunne namen vermeld, n. I. Dr. W. van der Beke Callentels, Pred. te Deldeu Resultaten der zending en des hedendaagschen Christendoms. Ds. W. P. van Lindonk, Pred. te Zwijn- drecht. Zendingservaringen. Ds. F. J. Heineman, Pred. te Alblasser- dam. Iets over vrienden en vijanden der zending. Ds. M. A. Adriani, Zendingsdirector te Utrecht. De zending op Nieuw Guinea. Dr. P. J. Hoedemaker, pred. te Amsterdam, De arbeid voor Israel in ons belang. Dr. A. Schreiber, zendingsdirector te Bar men. Wat heett de Heer op Sumatra ge durende het laatste jaar gedaan? Ds. N. de Jonge, pred. te Brussel. «Wij hebben dan altijd goeden moed.» Ds. H. G. de Jonge, Pred. te Dordrecht. De vijanden der zending. Ds. John van Burk, van Hees bij Nij megen. De jongeling in betrekking tot den arbeid der inwendige zending. Ds. K. Loggers, Pred. te Westkapelle. Moed en vertrouwen. Dhr. J. Verhoeven, Zendeling leeraar van Java. Kort overzicht van den zendingsarbeid jran Nederland uitgaande. Ds. M. Beversluis, Pred. te Barendrecht. Het hemelsch karakter van het Godsrijk. Ds. J. P. Tazelaar, Pred. te Weesp. Wat doet gij voor de komst van het koninkrijk Gods? De openingsrede wordt gehouden door Dr. A. J. Tli. Jonker, Pred. te Dordrecht. De eerste afscheidsrede door Ds. A. S. Talma, Pred. te Vlissingen, en de slotrede doorDs. H. H. Barger, Pred. te Vlaardingen. Goes. Naar wij vernemen zal in de maand Augustus a. s. door de nieuwe Sluis van het Sas geschut worden. De Heer D. Kommer, te Hilversum, had een kip op 14 eieren te broeden gezet. Bijna 2 weken ging alles goed, toen de kip de eieren verliet. De heer K. bemerkte dit pas, toen de eieren reeds koud waren Bij het opmaken van een ei bleek echter, dat er nog eenig leven in was. Spoedig werd nu een broedmachine vervaardigd van wollen lappen en een kruik met kokend water. Twee keer per dag werd de kruik met kokend water gevuld, en toen de 3 weken om waren, kwamen 9 kuikens uit den dop. De heer K. wil deze goed geluk te proef herhalen en beproeven 6 eieren op deze manier geheel uit te broeden. Te Utrecht had Zaterdag een treu rig ongeluk plaats Terwjjl pen schillers knecht met een kameraad bezig was, in de Malibaan aldaar, den voorgevel van een huis te verven, werd hij op eens door een duizeling overvallen en deelde dit zijn mak ker mede, die hem onmiddellijk ter hulp snelde, doch helaas niet heeft kunnen voor komen dat hij achterover van de ladder viel en met het hoold op de steenen terecht kwam. Met gespleten schedel naar het ziekenhuis vervoerd, overleen hij kort daar na, zonder het bewustzijn te hebben her kregen. De ongelukkige was 24 jaren oud en stond als een zeer oppassend werkman be kend. Ouderdom der Europeesche gekroonde hoofden. De koning van Denemarken is de oudste der Europeesche souvereinen: hij is 73 jaar. Op hem volgt koningin Victoria, die 72 jaar oud is. De koning van Wurtem- berg is 68 jaar; de koning van Saksen 63: de koning van Zweden en Noorwegen 62: de keizer van Oostenrijk 60: de üoning van België 60; de korting van Rumenië 52; de sultan van Turkije 48; de koning van Italië 47; de koning van Griekenland 45; de koning van Beieren 43 de koning van Portugal 37; keizer Wilhelm 32: de koning van Servië 14; de koningin van Nederland 11 en de koning van Spanje 5 jaar. Thans is een huweljjksaanvraag te lezen die bijna 3500 jaar oud is. Het Briisch Museum heeft namelijk een bordje ontcij ferd dat 8 duim lang en 4 duim breed is, 98 regels zeer fijn cijferschrift bevat en uit Nglslib is vervaardigd. De ontcijferaars zeggen dat het een huweljjksaanvraag bevat die ongeveer in het jaar 1530 voor onze jaartelling door een der pharao's naar Babel zou zijn gezonden om de hand te vragen van de dochter des konings van dat rijk. Zij kenden elkander. Een troep straatmuzikanten speelden eens voor een hotel. Toen zij hun programma hadden afgespeeld, ging een van hen naar het hoofd van den troepdeze nam een papieren zakje en schudde iets in de linker hand van den man, terwijl hij dezen tevens goed in het oog hield. De muzikant nam toen een schaal in de rechterhand en liet deze bij de toehoorders rondgaan. Hij haalde een aardige som op, maar iedereen was nieuwsgierig, wat hij toch wel in zijn linkerhand verborg. Toen men het aan den hoofdman vroeg, zeide deze «O, dat is heel eenvoudig; wij staan allen aan verleiding bloot, en om nu zeker te zijn, dat de collectant niets geen geldt achter houdt, laten wij hem vijl vliegen in zijn linkerhand bewaren. Als hjj terugkomt, tellen wij die eerst en dan zq'n wij zeker dat alles in orde is. Een zonderling woonde sedert langen tijd in een huis te Charlottenburg, dat slechts bestaat uit een benedenverdieping met vier ramen aan de straat. Friedrieh Reichenhorn, zoo heette de man, woonde hier in een kamer, waarvan de ramen sedert jaren niet meer waren geopendook had hij een merkwaardigen afkeer van zeep en water. Zijne voeding bestond voornamelijk uit oud brood, dat hij heel goedkoop kon verkrijgen. Voor verscheidene jaren had hij «ens aan eene bloedverwante, vrouw L., het voorstel gedaan zijn huishouding te besturen. Zij had het aangenomen, doch vermeed angstig den ongezelligen kluizenaar, die zijne kamer als een schat bewaarde, en verliet hare betrekking al zeer spoedig. Toen ontviel Reichenhorn de uitdrukking«het zal u eenmaal berouwen 1» Daarna nam hij een zekeren Karl Hamann en diens vrouw bij zich, die uitstekend met den zonderling over weg konden. In de afgeloopen week stierf de 81 jarige grijsaard, en een onderzoek in het met vuil overladen huis, leverde een verrassende uitkomst. In den stroozak van het bed, waarop het lijk van den grijsaard rustte, vond men 40000 mark in blinkende munt. In de kachel, achter de kast, in oude schoenen werd geld gevonden. Eenige geldswaardige papieren waren reeds door de muizen vernield. Nadat deze vondst bekend was geworden, kwamen uit alle hemelstre ken erfgenamen opdagen, die op de opening van het testament aandrongen. Het testa ment wees echter Karl Hamann tot universeel erfgenaam aan. In eene staalfabriek te Braddock, Pennsylvanië, kwam een arm van een be weegbare kraan in zoo onzachte aanraking met een geleidraad der electrische verlich ting, dat het omhulsel afschaafde, de stroom door het jjzer der kraan neerschoot en een aantal werklieden die er aan bezig waien ter aarde sloegen. Twee hunner bleven op de plaats dood. Te Dundee in Schotland heeft de bekentenis eener voor weinige dagen over leden vrouw groote ontroering veroorzaakt Voor haar sterven weid zij door hevigen angst aangegrepen, zij verlangde een pre dikant te zien en beleed de moordenares te zijn eener vrouw, die in 1862 te Dundee om 't leven gebracht was. Van deze misdaad was een dienstmeisje aangeklaagd, dat, on danks standvastige betuiging van onschuld, hetgeen een hernieuwd onderzoek uitlokte, ter dood veroordeeld werd de straf werd in levenslange gevangenisstraf veranderd. In 1877, dus na 15 jaren, kreeg zij gratie en verliet het land. Waar zij gebleven is, weet men niet. De rechterlijke macht heeft opnieuw een onderzoek ingesteld. De wroeging der stervende moet een diep schokkenden aanblik hebben opgeleverd. Dinsdag moest te Luik de verkooping plaats hebben van de schoone tapisserieën der St. Martinuskerk, eene verkooping, waar van de opbrengst moest dienen tot dekking der onkosten van herstelling der glasramen welke door de dynamietaaaslagen van 1 Mei vernield werden. De biedingen be reikten de vereischte som niet en de kunst stukken werden ingehouden. Men zoekt tot nog toe te vergeefs naar den bezitter van No. 135634 der Stet- tiner P iardenloterjj, op welk nummer de 2e hoofdprijs (een phaeton met 4 paarden) gevallen is. De 4 paarden kosten dagelijks 8 mark voedergeld, zoodat de gelukkige winner zich haasten moet om de equipage at te halen, als zij niet in haver en hooi zal opgaan. Viermaal met dezelfde vrouw getrouwd. Dat buitenkansje had de Koning van Rumenië, Karei I, de zoon van den over leden piins Karei van Hohenzollern-Sigma ringen. Niet minder dan viermaal werd zijn huweljjk ingezegend met zjjne vrouw, Prinses Elisabeth van Neuwied. Daar zij een Duitsche prinses was, huwde hjj eerst voor de Duitsche burgerlijke wet daarna omdat de koningin Luthersch was had de inzegening in de Luthersche kerk plaats, verbolgens in de Karholieke kerk, wijl de Koning den Roomschen godsdienst beleed en eindelijk in de Grieksche kerk Staats kerk men behoefde dus niet bevreesd te zijn, dat dit huwelijk niet wettig was. Altijd eenvoudig. De koning van Denemarken die, naar aanleiding van zijn, in de vorige week gevierd, gouden brui loftsfeest, in de laatste dagen nog al druk besproken wordt, is alles behalve vriend van pracht en praal en leeft liefst als een gewoon burgerman. Toen hjj de laatste maal te Hamburg was, waar hij vaak komt, kocht hij geschenken voor zijn vrouw in een winkel en ontwaarde, dat hij geen geld genoeg bij zich had om te betalen. Hij zeide dat men het gekochte maar naar zijn logement moest zenden. De winkelier dacht echter aan oplichterij en wilde den hem onbekenden vorst niet laten gaan. De telefoon werd te hulpgeroe pen en eindelijk kwam iemand uit het logement, die den koning uit zijn neteligen toestand bevrijdde. Ook in den Stadsschouwburg te Hamburg kwam Zijn Majesteit in moeielijkheid. Hij vergat namelijk het verschuldigde voor hef bewaren van zijn overjas te betalen. De bewaarster herinnerde hem hieraan en de koning maakte toen de opmerking, dat lig in zijn land nooit dergelijk bewaargeld be hoeft te voldoen. Toen de koning eens een bekend restau rant bezocht, moest hij een bescheiden plaatsje voor liet nemen. De eigenaar van het lokaal herkende hem en bood hem een afzonderlijke kamer aan. De vorst bedankte daar echter voor en zeide, dat hij zich on der de burgers van Hamburg heel goed op zijn geinak bevond. AANBESTEDING. Vrijdag 10 Juni. Middelburg 11 uur aan 'tprov. bestuur lo. het maken van een houten beschoeiing langs het zuidelijk boord van den oostelijken kanaalarm te Terneuzen (Raming f17500). 2e. het makea eener keibestrating op een ged. van den weg Axelsche Sassing Axel. Raming f 11000. 3o. het herstellen van winter- en stormschade aan het bui tenbeloop van den westelijken havendam van de buitenhaven van het Walchersch kanaal bij Vlissingen. (Raming f 7300. Vrijdag 17 Juni. Middelburg, 11 uur aan het prov. be stuur, lo. het voorzien der boorden van het kanaal van Temeuzen. Raming f 12000. 2o. het gedeeltelijk vernieuwen van de be- veiligingswerkeu bij de draaibrug over den "Westelijken arm van het kanaal van Ter- neuzen ie Sas van Gent. Dinsdag 21 Juni Utreeht2 uur aan het centr. bureau der M. totExpl. van Staatsspoorwegen bij de Moreelselaan, het maken van het hoofdge bouw met daarmee in verband staande wer ken op het station Vlissingen, haven. Be grooting f 322,500. Bestek aan het. bureau bij de Morceelse laan en bij dhr. H. v. d. Kun te Breda. Aanwijzing 11 Juni 12 uur (West Europeesche tijd). Vrijdag 24 Juni. Rats, 11 uur ten gemeentehuize door hot bestuur van den Leendert Abrahampolder, begrooting f2239,631/., herstel enz. der wer ken. Aanwijzing 17 en 20 Juni 10—12 uur. Bestekken enz. a 50 cent bij dhr. Wagtliq te Kolynsplaat, Hapelle, in het gemeentehuis half 11, herstel enz der werken aan de waterkeering van den Willem Annapolder |tot 30 April '93. Bestek a f 0,82 bij den heer v. d. Mandere. BORSELE. Zaterdag werd door het be stuur van het calamitous waterschap Elle- woudsdijk enden polder Borsele aanbesteed het herstel, vernieuwing en onderhoud der gewone werken aan het waterschap en den polder. Raming f 33103. Ingeschreven hebben de heeren C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 38340, A. v. Popering idem voor f 37990, A. van der Meyden te Hardingsveld voor f37990, P. A. v. d. Velde te Terneuzen voor f 37925, J. de Jonge te Biezelinge voor f 37890, A. Foudraine te Goes voor f 37790, A. Tholens te Terneuzen voor f37600, P. J. Visser te Hansweert voor f 37540 en J. F. Adriaanssens Polfliet te Walsoorden voor f 36980. Daar de minste inschrij ver f 877 boven de raming was, zal herbesteding noo- dig kunnen zijn. Goes. Dinsdag werd door not. Mulock Houwer voor erven wed. v. Zoom publiek geveild een woonhuis en erf, Ganzepoort- straat, groot 82 centiarenkooper de heer M. Buitendijk qq. alhier voor f1105. Zaterdag 11 Juni Helnkenszantl 10 uur voorerven wed. Zandee door not. Bresser een woonhuis 140 cA. En om 12 uur 2 veeren bedden met toebehooren, kabinet, tafels, stoelen, kleer- kist, koper-, tin-, glas- en aardewerk. Dinsdag 14 Juni. Goes, half 8 in de Prins van Oranje voor v. Immerzeel door not. Houwer, een woon huis en logement 140 cA. Ganzepoortstraat. Woensdag 15 Juni. Domburg. 10 uur in de Roode Leeuw door not. de Vos, lo. een winkelhuis, krui deniers- en manufacturiersaffaire 243 cA. Heerenstr. 2o. woonhuis en erf 97 cA. En om 12 uur manufacturen, kruideniers waren, winkelgerief, huisraad, saraphine, chiffonnière, tafelkastje, hanglampen, orna menten, nieuwe kar op veeren, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk. Biezelinge, 6 uur bij Bierens door not. Lansen Croin voor Kloosterman, een hoefje 23,96 A., tuin en boomgaard 41,80 A. Inl. dhr. Peile. Westkapelle, bij v. Rooijen 10 uur door not. Loeff, 1 zwart merriepaard 7 jr., 1 dito aftands, 5 vaarzen, 2 men wagens, rijtuig met portieren, 6 eggen, ploeg, velagang, kortmo- len, melkgereedschappen, zuig- en perspomp, planchetten voor vloeren, afbraak enz. Wlssekerke, in de Kroon 1 uur door not. Noordijke, een woonhuis op den dijk van wijlen J. Markusse Kolijnspraat, 6 uur in het Wapen van Zeeland door not. Noordijke, een woonhuis, Voorstraat 115 cA. Donderdag 16 Juni. '9 Gravenpolder, 10 uur bjj Zaajjer door not. Overman, meubels, herberginven- taris, kisten, tonnen, faceelhout, mutsaard, steen, mest, banken, oud jjzer enz. Kats, in het Wapen van Kats door not. Noordijke, 6 uur, een woonhuis met timmer manswinkel en een dito met erfpachtsrecht, resp. 750 en 191 cA. van wijlen dhr. J. Mar kusse. Vlissingen, 9 uur, panden uit de bank van leening. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak, het buiten „Zomerlust" bij de Veersche Barrière met daarop staand woonhuis en bloemenkast en tuin 34 Aren. 2o. huis en erf Lombertstr. C 71. 3o. Idem Spanjaardstr. F 55. Biezelinge, voor Geelhoed door not. Merens half 11 aan zijn schuur, 1 merriepaard 3 j., 2 ruinpaarden 16 en 6 jaar, 4 eenj. runders, mestputloopers, biggen, melkgeiten, menwagen met ijzeren assen, drielingswa gen, boomkar, ploegen eegden enz. Cantperland 10 uur bij Broekhoven door not. Roelof burgerwoonhuis, erf, moes tuin, schuur, weegbrug, met gebouw, bouwl. in Sophiapolder, schuur en erf. En om 1 uur bij Phernambucq huisraad, goud en zilver, koloniale waren, bouwgereedschap, 40 balen guano, 100 voer mest enz. Maandag 20 Juni. Goes, 12 uur in het Slot door not. Gallis Merens voor dhr. Grothe, jachtrecht in de ambachtsheerlijkheid Schore en Vlake 1070 Hectaren. En voor erven mr. v. d. Bilt, het jachtrecht op 400 H. land in Kapelle. Grens- omschrijving en kaart bij den notaris. Dinsdag 21 Juni. Goes, in de Prins v. Oranje door not. Houwer voor B. en W. half8, de gemeente apotheek 68 cA. en het woonhuis van Dirkse, Pieter Jaspersestraat 146 cA. Woensdag 22 Juni. Antwerpen, door not. Verbeeck Nota riszaal Minderbroederstraat 11 uur, 16 H. 8 A. 40 cA. bouwl. en 45 A. 20 cA. weiland te Oudvosmeer, Hikkepolder. Woensdag -29 Juni. Biezelinge, 1 uur bij Weststrate bees- tiaal, als: 1 werkpaard, 5 baatg. melkkoeien, 6 aanhoudkalvers, 1 jaarling rund, 1 twee jarig rund, snijmolen, Amerik. ploeg, Zeeuw- sche ploegen, drieiingswagen enz. En voor Jacob Kloosterman, kabinet, kasten, bureau, klok, tafels, stoelen, kachels, geit, kippen enz. Inl. dhr. Pelle. NAGEKOMEN ADVERTENTIEN. V Heden overleed stil en kalm tot mijne en mjj er familie diepe droefheid, in den ouderdom van ruim 83 jaren, mijn innig geliefde Echtgenoot, de heer P. VISSER Pz., oud-hoofd der School in deze gemeente. Dat ik in mijn hoogen hulpbehoevenden ouderdom, na een 61 jarig gelukkig huwelijk, zeer veel in hem verlies, zal door velen erkend worden, doch ik hoop in Gods wijzen wil stil te berusten. Wed. P. VISSER Pz.Braber en Familie. Seroosk erke, (W.) 8 Juni 1892. Algemeene kennisgeving.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5