i RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. hNGKZONDK PTT) I Zaamslag. De gemeenteraad heeft herbenoemd tot leden van het burgerlek armbestuur, be heereu H. Hoebé en Adr. Riemens. En benoe nd tot onderwijzer aan de openbare dorpsschool den heer W. D. de Vries alhier. Voorts is bepaald dat de gewone jaarlijksche veemarkt zal gehouden worden als naar gewoonte. Tot secretaris en ontvanger der ge meente Rilland-Bath is benoemd de heer J. Q. C. Wabeke van Krabbend ij ke, thans secretaris der gemeente Waarde. De gemeenteraad te Deventer heeft benoemd tot archivaris dr. J. de Hullu te Cadzand. Coes. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Goes, de heer J. ter Pelkwijk, ontvanger der registratie en domeinen, alhier. Dr. Merger, die, zooals bekend is, de zomermaanden op Domburg zou door brengen, komt naar wij vernemen niet vóór 1 Augustus. Bezuiniging. Wij lezen in Het SchoolbladEen onzer lezers, die naar het ons voorkomt bij een eerstvolgende vacature noodzakelijk in aanmerking moet komen voor een lid van de Algemeene Reken kamer, schrijft ons het onderstaande, met het oog op de samenstelling der commissies voor de hoofdonderwijzers-examens. «Men verwissele twee der heeren vo irzit- ters: de heer Valitliolï worde te Arnhem en de heer Verhejjen (van Loon-op-Zand) worde voorzitter te Breda. Daar de heer inspecteur, zooals men weet, dan iederen ochtend van Loon-op Zand naar Breda komt zonder uitgaven voor spoor of tram zou op die wijze aan verblijfkosten voor beide voorzitters bezuinigd ziju: 7 X 166 X 4 f88 per week. «Men late den heer Zijlstra, van Arnhem, in Arnhem, en den heer Gerritsen, van Nijmegen, in Breda examineeren: dat geeft een besparing vair de reis-en verblijfkosten van den heer G. als lid der Arnh. Commissie, derhalve vart circa f45 per week. «De heer v. d. Grinten, van Breda exa- mineere te Breda en de heer De Groot, van Voorst, examineere te Arnhem't resultaat is een besparing vair f56 per week, als de heer De Groot nl. niet 's avonds naar huis gaat. In het tegenovergestelde geval bedraagt de besparing nog meer. «Samen dus een besparing van minstens f 189 per week. «Men moet erkennen: die besparing is zoo aanzienlijk, dat zij alleen op deugdelijke gronden (en die zijn hier niet; mag achter wege blijven.» Gewijzigde vermogens belasting. Wat verwacht werd, is geschied, Minister Pierson heeft een gewijzigd onderwerp: «Belasting op de inkomsten uit vermogen» ingediend. Met behoud, zooals het heet, van de be ginselen en het stelsel van het oorspronkelijk onderwerp. Enkele wijzigingen worden hier genoemd. Doch vooraf enkele opmerkingen, naar aan leiding van de Memorie van antwoord van den Minister. Reeds meermalen is door de afdeelingen der Tweede Kamer er een grief van gemaakt, dat de tegenwoordige Ministers zoo uiterst sober om niet te zeggen ondui delijk in de toelichting op ingediende ont werpen zijn. Dit gold voornamelijk de Ministers Tak, Pierson en Seyffardt. Vooral van den laatste verwondert dit. De heer Seyffardt toch was, als Kamerlid, tamelijk breedsprakig en wat hem voor den mond kwam sprak hij uit. Thans is hij zoo kort mogelijk in zijn toelichtingen en antwoorden. Klaarblijkelijk heeft de Mi lister Seyffardt dit van den Minister Tak geleerd. Deze bewindsman zegt niet meer dan hij kwijt wil zijn. Alles zoo kort, onduidelijk en zwevend mogelijk. En ook de Minister Pierson heeft tot heden niet te veel werk van zijn toelichtingen gemaakt. Bij de nieuwe leening werd daarover geklaagd, en thans ook bij zijn ontwerp-belasting op de inkom sten uit vermogen. De heer Pierson schijnt de gegrondheid van de klacht der Kamer ingezien te hebben althans in zijn Memorie van antwoord is Z.Exc. wat uitvoeriger. Dit laatste was dan ook niet overbodig. Zeker een Mini-ter kan te uitvoerig zijn de voorbeelden zijn er dat een te uitvoerige toelichting van een Minister tot allerlei misverstanden aanleiding gaf of iiem in allerlei moeilijkheden bracht. Doch thans was een nadere uiteenzetting van 's Ministers plannen zeker zeer noodig. De vraag is nu of de natie thans meer van 's Ministers plannen weet en of de Kamer, ook zonder bekend te zijn met de nog te verwachten belasting-ontwërpen, over de ingediende behoorlijk kan oordeelen. Behalve een z. g. belasting naar het ver mogen wil de Minister het patent omwerken in een bedrijfs belasting of belasting op den arbeid; en voorts een herziening van het personeelin dien zin, dat naar gelang men rijker woont en gemeubileerd is ook het personeel progressief klimmen zalhet om gekeerde van thans. Wat de bedrijfsbelas ting betreft, heeft de Minister thans verklaard dat de landbouwers daarin niet begrepen zullen zijn. En voorts weten we nu, dat etn inkomen uit vermogen zwaarder zal zijn belast dan een inkomen van f1200 geheel uit vermogen heeft, aan belasting moeten betalen f25, doch zoo dat inkomen geheel uit arbeid voorkomt is de belasting 120. De vraag is nu of onderwijzers, ambte naren, officieren, in 't kort allen, die niet een zoogenaamd beroep maar een ambt hebben, ook in die bedrijfsbelasting zullen te betalen hebben. Is dit wel het geval, dan zullen die personen aan eene nieuwe belasting moe ten onderworpen wor len. Voor de winkeliers en allen die voor bun bedrijf een patent noodig hebben, is dit anders. Het patent wordt afgeschaft en in plaats daarvan hebben zij te betalen in een bedrijfsbelasting, die bil lijker zal zijn dan de patent belasting. Voor de duizenden, die van een vast inkomen leven, zou het zeker weinig aangenaam zijn, indien zij nu werden aangeslagen naar een nieu we belasting. De Minister heeft in zijn antwoord daaromtrent geen duidelijke verklaring ge geven. De wetgever zal te zijner tijd daarover te beslissen hebben. Dat is al! Een enkel woord nu over een paar wij zigingen in het meergemeld wetsontwerp. I. In artikel 1 van de wet wordt thans gesproken van «vermogensbelasting», en niet meer van «belasting op de inkomsten uit vermogen». De eerste benaming is vrij wat beter. Immers, de belasting geschiedt naar de waarde van het vermogen, niet naar de inkomsten want van een vermogen, dat geen winsten afwerpt, moet ook belasting betaald worden. II. In het nieuwe, gelijk als in het vorig wetsontwerp zijn de vermogens tot beneden f 13,000 vrij. In het vorig ontwerp was de belasting op vermogens van f 13,000 tot mi n- der dan f 25,000, beneden 1 gulden per duizend. Dit is ook zóó in het gewijzigd ontwerp, maar volgens een andere regeling Voor kapitalen tusschen de f 13.000 en f 14,000 moet f 2 betaald worden, voor ver mogens tusschen de f14,000 en de f15,000 vier gulden. Voor vermogens tusscnen f15.000 ën f200,000 moet betaald worden fl,25 per duizend, na aftrek evenwel van f 10,000 van het vermogen. Van vermogens boven de f200,000 is een vast bedrag van f 237,50 verschuldigd, benevens f2 voor elke geheele som van f 1000, waarmede de waarde van het vermogen het bedrag van f 200,000 te boven gaat. Hieronder volgt een lijstje, waaruit het verschil in belasting tusschen het vorige en het nu gewijzigde ontwerp wordt aangegeven vermogen. Oud tarief. Nieuw tarief. f 12.000 niets. niets. 13.000 f 1.— f 2.— 14.000 3.- 4.— 15.000 5.— 6.25 16.000 7.— 7 50 17.900 9.— 8.75 18.000 11.— 10.— 19.000 13.— 11.25 20.000 15.— 12.50 21.000 17.— 13.75 22.000 19.— 15.— 23 000 21.- 16.25 24.000 23. - 17.50 25.000 25. - 18.75 30.000 30.— 25. 35.000 35.— 31.25 40.000 40.— 37.50 45.000 45.— 43.75 50.000 50.— 50.— 75.000 75. - 81.25 100.000 110.— 112.50 150.000 165.— 175 200.000 240.- 237.50 250.000 300.— 337.50 300.000 30). 437.50 750,060 1125. 1337.50 1.000.000 1500. 1837.50 5 000.000 7500.- 9837.50 De andere wijzigingen betreffen slechts onderdeelen. Boodschapper Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting dier rechtbank van Dinsdag 21 Juni a., des voormiddags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak tegen W. H. v. R., 34 j., zonder beroep te Mid delburg, ter zake vandat hij in het jaar 1891 tusschen 9 Mei en de eerste dagen van Augustus te Middelburg, in zijne hoe danigheid van bode bij de Gustaaf-Adolf- vereeniging belast met het ophalen der contributie tegen een vast loon van f 5, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toege ëigend de bij dagvaarding vermelde gelden, hem door de leden dier vereeniging, allen wonende te Middelburg, ter hand gesteld om die aan den secretaris-penningmeester, den heer C. Verwijs, af te dragen, en welke gelden alzooaan die vereenigingtoebehoorden. In deze zaak zijn 14 getuigen vanwege het openbaar ministerie gedagvaard. Goes. Benoemd tot amanuensis aan de hoogere burgerschool alhier P. Bruel, zulks in plaats van J. van Riet, die naar N. Amerika vertrekt. Kruininge. De trein van des avonds negen uren die Maandag van Ber gen op Zoom het station Kruininge was genaderd, heeft daar een kleine vertraging gehad, wijl een der rijtuigen warm was geloopen. Dit verwekte onder de vele passa giers zoodanig tumult dat velen den trein verlieten doch door een kleine verbetering kon de reis worden voortgezet. Te Zieriksee heeft ten overstaan van den ambtenaar, belast met de invoidering der plaatselijke- belastingen aldaar, de ver koop plaats gehad van een inboedeltje, in beslag genomen wegens het niet betalen van den hoofdelijken omslag over 1891, be dragende behalve de onkosten, f2,95. Een talrijk publiek was tegenwoordig. De totale opbrengst was 55Vs cent. Alles werd ten behoeve van den geëxe cuteerde ingekocht tot bespottelijke prijzen. Z (V. Binnen eenige dagen zal teYerseke j een ijzeren hoogaars, (de eerstel geheel volgens het gewone mo lel, in de va u t komen. Het scheepje is gebouwd voor rekening van den heer J. Schipper Gz. aldaar e i 7-uerdag II. op de werf van den heer W. F. Stoel te Alkmaar van stapel geloopen. Het is in zijn soort van groote afmetingen (13,5 M. lang, 3,85 M. breed en 1,25 M. diep.) Het zal den naam dragen van De Twistappel. M. C. Poortvliet. Op den avond van He melvaartsdag is een landbouwer uit deze gemeente die des avonds te Scherpenisse ter kerk geweest was, bij het terugkeeren naar zijn hoeve in eene modderige sloot geraakt eerst des avonds werd hij in een benarden toestand daar gevonden en ofschoon hij zich in de eerstvolgende dagen vrij wel gevoelde is hij toch lijdende geworden. Een geneesheer, bij hem ontboden, ver klaarde dat de patiënt zeer veel modder in ingewanden en longen had opgenomen thai s is de man dan uoa aan de gevolgen overleden. In het IV. v d. D. maakt dr. J. P. Mink eene opmerking, die in het belang der zwemmers in ruimer kring dient bekend gemaakl. I lij wijst er op dat er onder de zwemmers verscheidene zijn, die, wetend of onwetend, een opening in lie,, trommelvlies hebben. Den heer Mink is een geval bekend, waarbij dit bijna den dood door verdrinken tenge volge had. De betr, (Tonde, een officier, begon plotseling te zinken en werd slechts met moeite gered. Het bleek, dat hij duizelig geworden was, doordat water in het iniddenoor gedrongen was, door een trommel*helopening, waarvan hij zich onbewust was. Het aantal van zulke gevallen is volstrekt niet zeldzaam. Verscheldenen weten of kunnen ten minste weten, dat ze deze afwijking bezitten, uit het feit dat hun oor van tijd tot tijd loopt. Anderen bewijzen op de overtuigendste wijze, dat ze een doorboord trommelvlies hebben, door rook door het oor te blazen of bij gesloten neus en mond lucht door het ooi- te persen, onder het uitvoeren van een Slikbeweging. Waarschijnlijk zijn verscheiden gevallen van zoogenaamde kramp bij het zwemmen hierop terug te voeren. Vooral het duiken sa springen kan de duizeligheid in deze omstandigheden licht doen optreden. Het besproken gevaar kan voorkomen worden door vooraf een stevig gedraaid propje in het oor te stoppen. Gewone watten zijn beter dan verbandwatten, daar de eerste vettig zijn en da irdoor geen water opnemen. Onder Tilburg is een hofstede Zon dagnacht door brand vernield. Het vee kwam in de vlammen om, de gansche in boedel verbrandde. Niets werd gered dan de bewoneis die met levensgevaar de vluch t namen. Niets was verzekerd en daar de bewoner op het punt stond van te verhuizen is hij door dien brand totaal geruïneerd. Men vermoedt dat deze brand aan kwaad willigheid is toe te schrijven. Als bewijs hoe scherp de partijverhou ding is te Roermond diene dat Dinsdag bij herstemming gekozen is inet 385 van de 769 stemmen de heer Willemsen (r. k.) tegen 384 stemmen op den heer Truijens (^lib. j. Bij eerste stemming verschilden zij ook maar een stem, doch er was nog een stem op een derden candidaat uitgebracht, zoodal herstemming noodig was. De meerderheid was toen 365, Truyens had 364. Willem gen 362. Bij J. A. te Poortugaal vindt men zes jonge ooievaars in één nest. Hoorde men in landbouwende streken voor eenige dagen niets dan klagen wat is het kouden er groeit nietsthans na eenige dagen warmte en regen is alles omgekeerd. Het gras groeit welig, de vroege aardappe len, zoogenaamde muizen, zijn over veertien dagen aan de markt. Het kersengewas zal in jaren zoo groot niet zijn geweest. De kroozen, vroege pruimen, worden reeds duur opgekocht, en al het andere latere fruit belooft een goed beschot. --De vorige week gebruikte een vrouw te Nijmegen hij liet aanmaken dei- kachel petroleum. De vlam uit de kachel sloeg in de petioleumkaii en deed deze met een geweldigen slag uiteenbarsten, tengevolge waarvan de vrouw met de olie werd besproeid en hare kleederen over het geheele lichaam in brand geraakten. Vóór men haar te hulp kon komen, was zij reeds met zware brandwonden bedekt. Na een smartelijk lijden is de eerst onlangs gehuwde vrouw heden ochtend aan de gevolgen bezweken. Haar man, die bij het blusschen harer bran dende kleederen ook ernstige brandwonden bekwam, verkeert eveneens in zorg wekken- den toestand. Te Deventer verloor Zaterdagavond eene dienstbode een muntbiljet van f 50, waarvan den eigenaar het nommer bekend was. Hij gaf het bij de politie aan, die de ingezetenen verzocht, om in geval het een hunner ter betaling of ter wisseling mocht worden aangeboden, haar alsdan te waar schuwen. Maandagavond nu kwamen twee personeD dat muntbiljet by een winkelier wisselen. De winkelierster, die met hare dienstboden te huis was, zeide dat zij geen geld genoeg in huis had, maar het zou laten wisselen. Zij zond hare dienstbode echter naar het politiebureau, waarop een paar agenten de beide mannen medenamen. Te Helmond is eergisteren een persoon in hechtenis genomen, die Zondag nacht bij een landbouwer te Meerloo f 400 had antvreemd. De dief was door den landbouwer zelf, met behulp van eenige buien, achterlolgd, gepakt en gekneveld, waarna men de politie ging waarschuwen. Het bleek een vroegere bewoner der boerderij te zijn, die wetende dat met pinkster de piiLiit betaald moest worden, meende zijn slag te zullen slaan, doch zijn plannen leden schipbreuk op de waakzaam beid der be woners. Onlangs kwam een jonge man uit een provincie-stadje in Amsterdam. Hy had er eenige bezigheden te verrichten en was in het bezit van een beurs die, voor zijn doen, welgevuld mocht heeten. In den avond kwam hij in een koffiehuis in de Warmoesstraat, waar hij om half tien kennis maakte met twee personen die hem een glas bier vereerden. Met hem opwandelend viel hy bewusteloos neder en ontwaakte den volgenden dagin een hok van een karre iverhuurder. Waarsehynlyk had den de onbekenden slaappoeder in het bier gedaan. Het ontwaken van den aruien buiterman was niet aangenaam. Al ziju kleederen, zijn schoenen, hoed, portemon- naie niet geld, horloge en ketting waren weg. Gelukkig riep hij de hulp der politie in, die al spoedig de daders uitvischte. De kleederen hadden zij te Haarlem beleend. De kousen had een hunner aan zijn voeten gedaan. Het andere evenwel werd nietmeer gevonden. Donderdagmorgen ging een molenaars knecht te Gil -e naar zijn werk in den molen, die op circa 5 minuten afstandsvan het huis staat. Wie schetst zijne verbazing, toen hij bemerkte, dat de roeden afgevallen waren en de muien t-itaul uitgebrand was. By nader onderzoek bleek, dat graan, erwten en schors, die ouder lagen, ook een prooi der vlammen waren ge worden. Vermoedely k was de molen s avonds te voren in brand geloopen en niet door den knecht bemerkt. De grappige zijde van dit ongeval was, dat van de geheele gemeente niemand iets van den brand had gemerkt. \i ilskracl l. In Amsterdam slaagde dezer dagen iemand ais onderwijzer die ge trouwd, en vader v°n drie kinderen is, en den kost verdiende met het nitleuren van visch van 's ochtends vroeg tot diep in den avond. Wijl hij geheet onbemiddeld was, kon hij slechts nu er. dan een leerboek koopen, en slechts zelden les ontvangen de nachtrlijke uren besteedde hij voorstudie; de dag was gewijd aan de negoiie. Na twee jaren van zulk een moeilijk leven behaalde hij de akte hij hoopt het christelijk on derwijs thans te mogen dienen. Eigenaardig is het dat behalve zijne vrouw slechts heel enkelen zyne plannen kenden, en wel niemand van zyne klanten zal gedacht hedben, dat deze vlijtige handelaar nog opvoeder der jeugd zou worden I Toch wat binnen gekregen. Veertien jaar geleden verliet de werkman Baasner te Elbing, in Duitschland de plaats zyner inwoning en trok naar Bolivia, waar hy, als reizend koopman een aardig vermogen bijeenzamelde. Daar hy ongehuwd was maakte hij, bij testament, zyn nogte Elbing levenden broeder tot eenigen erfgenaam. Toen de erflater ir. 1890 stierf, weigerde het stedelijk bestuur van Carmugo de erfenis uit te keeren, op grond dat Baasner in Amerika steeds den naam Schmidt had gevoerd. Een proces volgde en dit had een gunstigen uitslag voor den erfgenaam. Nadat de aangelegenheid ongeveer twee jaar had geduurd, werd itej erfenis eindelijk in de vorige maand te Londen beschikbaar gesteld en in ontvangst genomen. De kosten van het proces hadden vierduizend gulden be dragen, zoodat de broeder van den overledene maar achttienduizend gulden in het handje kreeg, waarmede hij nochtans tevreden is. Een ontzettend ongeluk wordt uit Gham- béry gemeld. Een pleiziervaartuig, met 2 geestelijken, 7 kweekelingen en twee varens gezellen aan boord, sloeg op het meer van Bourget om. Een der geestelijken en een der varensgezellen zijn gered de overigen verdronken. Aan boord van den met 2000 ton steenkool geladen driemaster Sir Charles had niet ver van San Francisco een gas ontploffing plaats waardoor het schip zonk. Twintig personen werden gered; de anderen verdronken. De steeds zoo belangwekkende ver halen van rijke bedelaars zyn weder met een paar vermeerder,!. De politie commissaris der wijk Saint Victor te Parijs werd onlangs geroepen om het overlijden vast te stellen van een ouden bedelaar, Franquelin genaamd, oud 77 jaar, die een ellendig kamertje bewoonde op de ze vende verdieping in c-n huis der Rue Descartes. Om tot in het verblijf der bedelaars door te dringen, was hij verplicht, zich een weg te banen door alle soort van afval en vui ligheid. Niet zonder moeite kon hij de keuken bereiken, waar het alles behalve lieflijk rook. Daar vond hij op den grond bedekt met een hoop vodden, het lijk van den ouden man. Toen hij de half vergane meubels door zocht, om de papieren te vinden, welke noodig waren om de identiteit van den over ledene vast te stellen, vond hij onder in eene lade een briefje van duizend francs, elf briefjes van honderd francs, 343 fr. in goudstukken en 13 fr. 50 in klein geld, benevens een bewijs van een bank voor een depot in effecten en waarden, welke ge zamenlijk een veertigduizend fr. konden bedragen. Te Bayonne is eene vrouw overleden, zekere Marie Laborde die van aalmoezen leefde. In het sterfhuis heeft men in een ouden reiszak stukken der Fransche Rente, bankbriefjes en goudstukken gevonden tot eene waarde van 170,000 fr. In haar testam f zij met groote pl worden; zij heeft der plechtigheid som van 10 000 De erfgenamen bloedverwanten. Paardevleesch vele gewesten van bruik er van begor en in 1869 werden Gedurende het bek 65,000 paarden 10,619 in 1877. In slachterijen en 1321 genwourdige prijs veer half die van run Fransche steden neer devleescl) sterk toe gegeten in de groo Duitschland, Dener ook in Italië, hoev paardeslachterijen jaarden willen geen wel het gebruik er\ zou komen van de In den staat sedert den oorlog de Het slachtoffer was meisje mishandeld een menigte, welke aan een boom opgeha Bij een juwelier sylvanië, hadeenedyr plaats, tengevolge zijn lediende gedo' deren zwaar gewoi zen beschadigd zyn Het vermoeder zilvermijnen van Pr boos opzet te wijten Tot Zaterdagmidda opgehaald. Drie of naar gelang der do gemeenschappelijke t kwamen 400 arbeid Hartverscheurend gaande de ramp. tige mannen de ong daarbeneden en dooi om hulp smeekten rukken. Zy werden met verschillende vooi ken met azijn voor doch zij keerden on door den verstikkend gaan belemmerd, volhardende redders behouden boven, doel zeiven dood opgehaal het reddingswerk menschenlevens kostt werden. Slechts 13 in het leven houden leven verloren. Een man uit de eenige die vandaar door een wonder ger< der duistere diepte, een na den ander, vluchtte naar het h reiken kon, en bleel verwachtend dan oc derfelijke gassen stikken. Daar voel aangeraakt door een mijn was neergelat naar boven getrokke met een haast onhi gelaat, en liet duuri Fiij in het ziekenhnif gebracht had, zijn li Nog steeds smeul in de mijn, waaide kender is. Eerst o schade die 2V2 mil hersteld zijn. Ruiten verantwoora (Ingezonden stukke gezonden) Mijnheer dt Mag ik u verzoek nommer van de Zee dat de woorden strafte reeds deze zi harer bordeelen niet van mij zijn. Deze volzin is, do maar tegen mijn bed De initialen van myr onder dus niet. Tegen die uitdruk bezwaar. De strijd tegen di prostitutie behoort a in éen consciëntiekre de zonde. Nooit ma waardeloor.e grootspi Of de clandestine of elders af- of toene moraal statistiek is 8 en geener waarde. 1 leefd voor die hulp 1 zekering evenwel dat dienen kan. M. Bedoelde, o. i. onscl den wij ons veroor] bet bestaan eener mi ook wij weinig hech uitkomen dat in Utr afschaffing der prostit was van toegenomen waarnaar door de te fing Van de publieke argus oogen zal zyn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2