KEKK-E\ SCHOOLS IEIWS. RECHTSZAKEN'. Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. Afloop verkoopingen enz. Op het te 's Cravenhage gehou den vergelijkend examen voor telegrafist hebben de Zeeuwsehe adspiranten zich wel onderscheiden. Er waren 89 deelnemers, waaronder 4 uit Zeelanddeze slaagden allen nl. de heeren van den Tol, klerk op het telegraatkantoor te Middelburg als no. 2 Cornelis, id. id. te Vlissingen als no. 3; Peelers id. id te Middelburg no. 4; Polder man id. id. te Goes als no. 6. Aangesteld J. v. Splunder tot onbez. Rijksveldwachter te Z.uiue- aire (standplaats Schuddebeurs, Gemeente Nuordgouwej, en met 11 Juni a. s, verplaatst de Rijksveld wachters: J. v. Zanten van Wemeldinge naar Biggekerke, en J. C. Adriaansen, van Biggt kerke naar Wemeldinge. De afdeeling Patrimonium te Vlissin gen heelt besloten op initiatief van de anti revolutionaire kietvereeniging aldaar, zoo veel dit kan, met elkander samen te werken. De leden van de afdeeling hebben dan het recht de vergadering! n derkiesvereeniging bij te wonen met advt-eerende stem. Aldus meldt men ons. Ware het niet veel beter de contributie zoo laag te stellen, desnoods op 10 cent dat ook de leden van Patr. lid der a. r. kiesvereeniging kunnen worden, zoo kiezers als niet-kiezers, met recht van stem? Waar binnen enkele jaren het kiesrecht weder staat uitgebreid te worden, ('aar zette de kiesvereeniging hare deuren zoo wijd mogelijk open en beginne nu alvast met diegenen voor te lichten, die dan tot de kiezerstaak zullen geroepen worden. Er heerschen nog zoo veel onkunde en eigenwijsheid ook onder de tegenwoordige kiezers, dat het geen weelde is hen bij deze voorlichting en bewerking in te sluiten. En dat is de taak van de besturen onzer kiesvereenigingen. Bestuursleden die niets an ders uitvoeren in het belang der zaak dan af en toe hun naam te leeuen onder een strooibiljet of advertentie, zijn onnutte dienstknechten, met wier heengaan niets verloren wordt. Beter is een boerenarbeider die werkt, dan een heer die steeds niets anders doetdan op zijne lauweren rusten. Koudekerke. Onder vele blijken van belangstelling werd Woensdag de nieuw benoemde burgemeester de heer De Braijn geïnstalleerd. Ingehaald door 64 ruiters werd hij met klokgelui ontvangen, terwijl op de stoep van het raadhuis de zangver- eeniging hem en zijne echtgenoote een welkomstlied toezong. In de raadsvergadering werd hem het teeken zijner waardigheid enz. overgereikt door den oudsten wethouder den heer Maas; naafloop der plechtigheid bezocht de burgemeester met zijn familie de school, waar de kinderen door hem onthaald wei den. Ook de bewaarschool en hst armhuis wer den aldus verrast. Een maaltijd ten raad- huize besloot de officiëele genietingen waarop des avonds vuurwerk ontstoken werd. Overleden te Maa tricht de heer dr. Schreinemacher lid der 2e kamer, oud 72 jaar. De heer J. F. Hennequin, door de antirevolutionaire kiesvereeniging Luctor et Emergo voor Z. VI. W. D. voor de Prov. Staten candidaat geste d, heelt de candidatuur aangenomen. De Koninginnen te Potsdam. Omtrent de eergisterenochterid te Potsdam gehouden parade meldt het lldbl.: De kouingin-regente-, reel Woensdagoch tend met de keizerin in een open rijtuig van Wildpark naar de paradeplaats voor het Stadtschtoss te Potsdam; een tweede rijtuig volgde, waarin koningin Wilhelmina met de hertogin van Edinburg. De jonge koningin, die door haar kinderlijke lieftalligheid alle harten gewonnen heelt, werd door het pu bliek bijzonder hartelijk gegroet. De vorstinnen plaatsten zich voor een geopend venster van het slot en aanschouw den van daar het schitterend militaire schouwspel. Koningin Wilhelmina hield den arm om den hals van een der jongere zonen des keizers geslagen, en hield in de andere hand een lijst der voorbijmarcheerende regimenten. Aan de parade werd o. a. deelgenomen door den onlangs op zijn 'lCen verjaardag als officier bij het le garderegiment inge- deeldeo kroonprins en door de zonen van prins Albrecht. De kroonprins keek onder zijn hooge grenadiersmuts laekend naar de vorstinnen, die met belangstelling het schouwspel gade sloegen. Vooral de kleine koningin had veel schik in liet marcheeren der tioepen en i klapte vroolijk in de handen, als de soldaten de gestrekte beenen krachtig naar voren wierpen. Kruiningen. Gedurende de Maand Mei zijn aan het telephoonkantoor alhier behandeld 85 telegrammen, t. w. 35 ont vangen en 50 verzonden. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Gapinge door dhr. G. Vossers, cand. te Anjum. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Maasland door ds. Wolf te Serooskerke. Tot hoofdonderwijzer aan de op te richten Chr. school te Koudekerke, is be noemd dhr. G. ten Brink, te Amsterdam. De heer C. R|jkse van Middelburg heeft de benoeming aan de Chr. school te IJerseke aangenomen. De heer J. F. Hondius, leeraar en Slöjd-onderwijzer te Middelburg, is uitge- noodigd dit jaar als onderwijzer in genoemd vak op te tieden te N'aës (Zweden.) Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens; overtreding op het marktwezen te Middel burg: J. W., 15 j, leurder Middelburg, tot (5 b. s. 1 d. h. mishandeling: P. J I)., 13 j., winkeljon gen Middelburg, tot 7 d. gev. straf eo J. M., bierhuishouder, Ter Neuzen, tot f 8 b. s. 6 d. h en P. de K., 12 j., zonder be roep, Middelburg, tol f3 b. s. 3d. h. mishandeling van een dier: A. V., 19 j, klompenmaker, Boschkap die, tot f3 b. s. 3 d. h. mishandeling en beleedigingS. C. de K., 31 j., hvr. van A. V., Vlissingen, tot f12 b. s. 10 d. h.: beleediging: E. A., 19 j., dienstbode, Ter Neuzen, tot f5 b. s. 5 d. h., en T. J. v. G34 j., winkelier Hulst, tot f 3 b. s. 3d. h.; verduisterinq J. de R., 23 j., werkman, Vlissingen, tot 1 rn. gev. straf; diefstalJ. 8. E., 27 j., koopman, en P. J. P., 16 j., parapluiemaker, beiden Mid delburg, de le tot 2 j., en de 2e tot 9 m. gev. straf; K. J., (of C. J.,) v. d. B., 62 jkoopman, Sluis (Heilte), gedetineerd te Middelburg, tot 1 jaar gev. straf, met min dering van den in verzekerde bewaring door» gebrachten tijd, N. d. B., 53 j., werkvrouw, Hulst, tot 14 d., en A. v. R., 44 j., werk man, Eede, P. J. K., 21 j., en J. d 0., 18 j., werklieden, Terneuzen en C. J M. L, 11 jzonder beroep, Middelburg, allen tot 7 d. gev. straf en C. J. J. v. li, 11 j., L. D., 12 j., en J. V. d. W., 14 jallen zon der beroep, Terneuzen, iedei tut f 3 b. s. 3d. h. dood door schuld: H. K. K. W., 23 j. 2e stuurman aan boord van de mailboot «Willem, Prins van Oranje», Vlissingen, tot 1 m. hechtenis, en bedreiging: P. J. A. d. B., 24 j., polder werker, Boschkapelle, tot f8 b. s. 8 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. S., 45 j., werkman, Middelburg, beklaagd van verduistering. Vrijgesproken: W. B, 30 j.hvr. van J. M. zonder beroep, Terneuzen, beklaagd van mishandeling, en J. d. R., 56 j., arbeider, Nieuwdorp, beklaagd van diefstal. Eenigen tijd geleden stond voor het kantongerecht te Middelburg terecht zekere S, machinist op de stoomtram Middelburg- Vlissingen beschuldigd oorzaak te zijn geweest dat een rijtuig werd vernield. Hij zou door het uitlaten van stoom ot het niet inhouden van stoom het paard voor bedoeld rijtuig gespannen hebben doen schrikken en daar door indirect schuld hebben aan het omslaan en breken van het rijtuig. De kantonrechter veroordeelde hem tot 15.- boete; S ging in hooger beroep en werd daarop door de ar rondissements rechtbank te Middelburg vrij gesproken. Thans echter heeft het openbaar Ministerie (mr Snouck Hurgronje) cassatie aangeteekend, en zal deze zaak nogmaals en nu in den Haag worden behandeld. Dat het gevaarlijk is de huid van den beer te verknopen vóór het beest ge schoten is, werd dezer dagen inZaid-Beveland voor de honderd en zooveelste maal in het licht gesteld. 1b zekere opgaaf der trekking der Staats loterij stond vermeld dat den 25 Mei op no. 16956 de f 100,000 gevallen was. wat heel wat vreugde onder de Bevelanders ver wekte, wijl dat nommer geheel en al in die stieek geplaatst was. Sommige der gelukkige prijswinners deden met het oog op dit buitenkansje iukoopen en anderen onthaaldeu vriendeu en kennissen op royale manier. Weldra bleek echter dat het genoemde nommer met een niet was uitgekomen en dat no. 16ï96 het geluksnommer wns. Lange gezichten in plaats van de vroolijk lachende, treurigheid in plaats van vreugue bij de dupes van een drukfout. M. C. De bliksem heeft Dinsdag hier en daar veel kwaad gedaan. De pastorie te Wittem, een boerderij te Bennebroek, een te Marum; een logement te Bakkeveen (waarbij een groot aantal bankbiljetten ver loren gingen) en 12 H. A. boscti te Nuu- speet legde hij in de asch. Te Teteringen werd een man in het veld gedood en twee pers uien neergeworpen. Een hunner was een meisje die evenals de anderen zich bewoog in üe nabijheid van huizen en bootnen. Zij viel bewusteloos voorover, werd eenigszins geschroeid in het aangezicht en op de armen, en was eenige oogenblikken verlamd aan den arm en het been die vooruitstonden, daar zij, tijdens zij getroffen werd, aan hel haken was. Beiden verklaren alleen een schok gevoeld, doch geen geluid gehoord te hebben. Na het onweder vond men te Bavel het lijk van een kostwinnendén zoon eener weduwe, de bliksem had den jongen man gedood. Zijn bijl, pet en klompen lagen op eenigen afstand. Zijn hoofdhaar was ge schroeid en op het lichaam waren plekken waar te nemen. Het paard van een rijtuigverhuurder te IJselmonde schrikte van het schelle bliksemlicht en ging op hol. Twee dames in het rijtuig gezeten weiden er uitgewor pen. Een brak een been, de ander kwarn iu het water terecht. Te Maasdam werd e«n man bewusteloos geslagen. Hij bleek echter slechts aan het vel geschroeid, daar de bliksem d ior den sirooltoed, dien hij op Let hould lia.l, was heengegaan en langs nek, schouder, rug en arm eenige betrekkelijk geringe hraudwonden had ver ooi zaukt. - Te Aalst (Bominelcrwaard)onweerde het Dinsdagavond hevig. Tien minuten lang vielen ei hagelsteenen zoo groot als duiven eieren. Tal van glasruiten werden verbrijzeld en aan het loot' der boomen is zeer veel schade toog :b. acht evenals aan de boven den grond staande vruchten. Paardeuboonen, rogge en wat verder hoog boven den grond stond, is gelieel verloren. Reeds dagen en weken huurden de bewoners der 2e Spaarndammerslraat te Amsterdam een jammerend gekreun op ae derde verdieping, welker bewoners in een slechten reuk stonden. Van eeu oogenblik afwezigheid dezer lieden maakte men gebruik om met behulp der politie de deur open te breken. Het gekreun bleek uit een kastje te komen. Men schoot de klamp w gen vond inde enge ruimte, eou tienjarigeu knaap, de beenen onder het lijf geslagen om de afvoerbuis, den rug gekromd legen bet zoldertje en liet hootd bijna op de knieën rustenu. «Hoe kom je hier, jon gen?» vroeg een der agenten. Geen ant woord. Het kind werd uit het kastje gehaald, het was geheel versuft en zoo zwak dal het praten noch lojpen kou. Twee vrouwen droegen den armen jongen naar eeu visch- vrouw in de buurt, die hein heel voorzichtig eenig voedsel gat en daarna te bed legue. Intusscheii was het zusje van den Knaap thuis gekomen en dit vertelde aan de buren, dat haai broertje nu reeds sedert een week voor Pasclieu zat opgesloten, dag en nacui. 's Morgens gaf zijn stiefmoeder hem een dunne snede roggeubrood en 's avonds een hapje eten. Toen men het kind vioeg wat de jongen dan toch had gedaan, waardoor hij zoo'n vreeselijke straf had verdiend, antwoordde het meisje«Moeder had gezegd, dal hij geen eten kreeg, omdat lnj a as weg - geloopen. Toen heeftie eeu beetje aardap pelen gesnoept en toen hebben vader en moeder hem opgesloten. Toen hij er in zat heeft vader een klamp legen het deurtje geslagen.» De stiefmoeder vertelde, dat de jongen «het altijd zoo tegen haar had,» omdat zij zijn tweede moeder was. Sedert zeven maanden was zij getrouwd met den vader van den knaap en nooit was de jongen haar gehoorzaam geweest. Hij wilde mei naar school, liep 's nachts het huis uit, verkocht zijn kleeren, stal geld enz. enz. De buren voegden hieraan echter toe, dat de vrouw (eeu weduwe) haar eigen kinderen altijd goed behandelde, doch dat van haar tweeden man liet zij verhongeren. Dikwijls joeg zy hem 's avonds laat de straat op met de woorden«kom zwerver, ga jij maar kijken ot er op straat geen eten voor je ligt bij een boom. Mijn deur kom je mei in voor morgen I» De ongelukkige jongen is nu gehaald door twee officieren van het «Leger des Heils,» dat hem in zijn Toevlucht opnam, Vrouw de Kraker is Woensdag uit het huis van bewaring te 's Gravenhage naar de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem overgebracht. Vrouw K. te Kralingen had sinds jaren in de Staatsloterij gespeeld, doch steeds zon der gunstig gevolg. Ook ditmaal had zij haar geluk beproetd, doc'i aangezien zy door ziekte van Laar echtgenoot niet in staat was liet brielje op tijd te lourneeren, ver kocht zij het voor een bagetel. Tot hare groote teleurstelling is er nu de 125060 op gevallen. Een jongeling te Losser ging Woensdag met een jachtgeweer in het veld om te stroopen. Of nu het gew-.er te zwaar geladen is geweest, of tengevolge van een gebrek gesprongen is, kan met met zeker heid gezegd worden, doch een voorbijganger vond om acht uur den jongeling zwaar ge wond naii het nool 1 on buiten tennis op een tuk weiland liggeih- t geweer op eeni gen uwtaii'i in siukken en n..u. bloed bevlekt j_euigo ui oii daarna ove.leta de j uigeling. Dat is nog eens mooiDe heer Van Ilerwijiien, directeur van het postkantoor te Amsterdam, heeft de ouder hein dienende 305 bestellers aangenaam verrast, door elk hunner een witten pantalon te geven. Men schrijft uit Dinxperio: Een vreemd grensiafereel werd hier Dinsdagavond afgespeeld. De klompenmaker M. had zijn buurman ernstig gesneden, zoodat de politie hem zocht te vatten. Ook de Duitsehe be ambten hadden dit gehoord en wilden nu huil slag slaan, daar zij sinds eenige jaren M. zochten, wegens verschillende overtredin gen. Door ile Duitsehe justitie was hun zelfs de premie van 100 Mark toebedacht, indien zij hem levend of dood zouden vatten. M. kende zyu positie en verzette zich zooveel mogelijk, totdat een bloedverwant van den mishandelde, hem een duw gaf, waardoor hij op Duitsch grondgebied rolde, zoodat de Duitsehe kommiezen zich direct van hem meester maakten, hun 100 Mark verdiend hadden, na nog een geweer op hem te hebben stukgeslagen. M. zal ons land voorloopig niet weer zien- -- De aardbeziën uit den kouden grond zyu gisteren uit Prinsenhage verzonden. Te Breda is deze week een kind geboren dat het voorrecht heeft twee groot- moedersen twee overgrootmoeders te bezitten. L'it de gevangenis te 's Hage is een 50 jarige man ontslagen die van zijn laat ste 30 leven-jaren er 19 in gevangenschap had doorgeur'Cht. Sequah heeft te Heerenveen een con- curent gekregen die met succes masseert, met Sequah-olie. Iemand heeft een stijf been en koent bij Sequali 9 fleschjes olie. Een buur man ruet stevige knuisten nam aan hem te wrijven mits er ook muziek mocht gemaakt worden. Alzoo deed men. Als buurman wreef en de ander van pijn gilde werd er flink op twee h imonica's gespeel I, harder en zach ter naarmate hij schreeuwde. Thans is de man beterend, en zijn de wrij(instrumenten bij de beenwrijving met meer noodig. In de gemeente Ede is, terwijl man en vrouw afwezig waren, eene arbeiders woning afgebrand, waarbij twee zieke kin deren om het leven kv. urnen. Een legen gisteravond in de z. g. Oraiijebuurl te Utrecht belegde vergade ring van de soc. dem. stttdeiilenvereeiiigiug in welke F. van der Goes en Tiiebels als sprekers zou ien optieden, is door een anti socialistische volksmenigte, versierd met Oranje-cocurdes er. voorafgegaan door eene vrouw met een aan een ragebol gebonden vlag onmogelijk gemaakt. De vergaderden zochten eengoed heenkomen, doch de meesten kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Bij 't uitblazen van een petroleumstel vatten de kleederen eener vrouw te Wijk bij Duurstede, tengevolge van het kantelen van den toestel vlam. De vlammen werden door haar man spoe dig gebluscfit, doch de arme vrouw had reeits ernstige brandwonden bekomen haar hoofd is geheel verschroeid; ook is zij blind, Moordaanslag te Drachten. Eergis- terennacht is «Mooi Akke» van Houtigehage die nog altijd in het armhuis aldaar ver- pleegn wordt, eeu welgeschapen zoon geboren. Ofschoon de haar toegebrachte wond haren toestand nog altijd bedenkelijk maakt, is die niet verergerd. fn een restauratie op het Prater te Weenen zat een jongmensch. Er kwamen drie personen binnen, die ook aan het tafeltje van den jongen inau plaats namen. De drie mannen dachten, dat de jonge man een jood was en begonnen hem te plagen. Eerst deed deze alsof hij niets hoorde, maar spoedig vloog hij op. Hij plaatste zich in de houding van ee i bokser en eerde drfe jodenhaters wisten, wat er gebeurd was lagen zij reeds op den grond. Het bleek toen, dat zij te doen fiadden met een Engelscuen bokser, die reeds menigen prijs te VVeenen gewonnen had. Toen ile begrafenis van den heer Forckenbeck plaats had, klommen eenige toeschouwers, ten einde beter te kunnen zien, op een schutting, die langs hetexcer- citieveld van li t Keizer-Alexander regiment staat. Eeu schildwacht, die aan de andere zyde her schutting liep, stak zonder de minste waar-chuwing de bajonet van zijn geweer door den arm van een dezer toeschouwers. De man werd ernstig gewond. De menigte drukte luid hare verontwaar diging uit. Hierop werd door de politie een persoon in hechtenis genomen. In weerwil van alle pogingen is het niet gelukt, tien brand in de mijn te Ander- lues te blusschen. Thans, na 3 maanden, woedt het vuur nog voort en men kan er niet meer aan denken de lijken der arbeiders op te halen. Een ontzettend ongeluk, waarbjj twee menschenlevens zijn verloren gegaan, heeft Dinsdagmiddag op het terrein der aan de Boven Spree gevestigde vereenigde Burlijn- sche vetkokeryen plaats gehad. Op dien dag waren eenige arbeiders be last, den grooten, 20 voet diepen kookketel van den hootdvergaarbak at te schuiven om hem te ledigen. In plaats nu, zooals de voorschriften luiden, eerst de machine te doen stilstaan, om ongelukken te voorkomen handelden twee arbjiders, op hun eigen houtje en begonnen den smeltketel te ledigen, Nauwelijks hadden zij een gedeelte uit den ketel gehaald, of daar geraakte eensklaps de verbinding der machine los en de circa 3 centenaars zware schaft vloog den eersten arbeider met zulk een kracht tegen de borst, dat hij zijn evenwicht verloor en hals ovei kop iu den met kokend vet gevulden ketel stortte waar hij laterals lijk werd uitgehaald. Zijn collega werd dooi de zwaarte van den slag van zijn plaats geslingerd en tusschen de raderen geworpen, waar hy wel levend werd uitgetrokken, docli spoedig daarna overleed. In het kamp te Chalons is een treurig ongeluk veroorzaakt door onvoor zichtigheid. Zes soldaten droegen een kist kruii naar het arsenaal en rookten daarbij sigaretten. Daar ontplofte opeens het kruit. De zes mannen werden twaalf meter ver weggeslingerd en vier van hen weiden doodelijk gewond. Dinsdag 7 Juni. Goes, voer erven wed. v. Zoom door not. Mulock Houwer half 8 in de Prins v. Oranje een woon- en winkelhuis, Ganzepoortstraat 82 cA. Woensdag 8 Juni. Nieuwdorp, door deurw. Hollmann 11 uur voor de Pagter inboedel. Goes, ten sterf huize van wed. v. Zoom Ganzepoortstraat 2 uur door not. Mulock Houwer, kabinet, mahoniehouten secretaire, bureau, pers, ledikant, 2 veei en bedden met toebehooren, zaad enz. Woensdag 1 Juni is door dhr. W Pelle krachtens art. 1223 B. W. ten over-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2