CIJFKRS. KKKR-EY SCHOOLY1 EUWS. LANDBOUW. Gemengde Berichten. fing een voor- of een nadeel naar gelang van het standpunt, waarop zij zich plaatsen bü het kermishouden. Er waren er maar al te velen, die bijna dag aan dag de grootste moeite hadden om hun standpunt te bewaren en voor dezen is de afschaffing eeu voordoel omdat met de korniis ook een groote aan leiding verdwenen is oin zich te bedrinken het gemis van de gelegenheid om te stelen bewaart velen voor diefstal, en zoo is hut ook met drankmisbruik. Het nadeel dat velen thans in hun beurs ondervinden, hoewel voor de betrokken per sonen onaangenaam, is dan ook geen ern stig bezwaar tegen het afschaffen van de kermis; een maatregel, waardoor drank- verkoopers hun debiet zien afnemen, kan op dien grond niet worden afgekeurd. Voor zoover zij, die er nu onder lijden, Ha genaars zijn, kunnen tegenover hen veel meer Hagonaais gesteld worden, die er geldelijk door gebaat zijn, die thans een aardig sommetje, vroeger aan den drank besteed, voor nuttiger uitgaven of althans voor een beter genoegen ook van hun gezin overhouden. l)e niet Hagenaars, de houders van tenten, spellen en kramen, vinden toch wel gelegenheid hun vroeger bedrijf uit te oefenen of wel zü hebben dit tegen een ander, door de gewijzigde tijdsomstandig heden meer winstgevend, verwisseld. Hat aan velen een uitspanning is ont nomen, waarvan zfj op gepaste wijze gebruik maakten en waaraan zjj inderdaad gehecht waren, kan niet worden ontkend, en het is de vraag of een zoo oude instelling als de kermis moest worden afgeschatt ten koste van liet geoorloofd genot van velen, enkel omdat anderen, zij het misschien eren velen, er misbruik van maakten. Het liberale standpunt van dezen schrijver verdient inderdaad waardeering. Ue kermis sen hebben hun bestaansrecht verloren, en daarbij huil crediet, nu deze schrijver erkent liet zelf zelts in een liberale stad als Den Haag misschien 50 percent der menschen er misbruik van maken en de overige 50 percent er en met reden tegen zijn. Het laatste punt door den schrijver aange roerd doet de vraag rijzen ot er nog niet andere zaken in ons land dienen te worden afgeschaft, als een groot deel der bevolking zich daartegen verklaart. De vaccir.edwang big ft nog steeds de natie verdeelen en belet velen hunnen kinderen behoorlijk onderwijs te doen geven. Door de inenting vrij te laten, zou ook deze sta-in-den-weg zonder eenige schade zgn weg te ruimen. De ervaring heeit het in den laatsten tgd weder geleerd: inenten en nog eens inenten is geen afdoende waarborg tegen de pokken. De geneesheeren zoeken veel meer baat bij afzondering en ontsmetting. Door het Amsterdamsche raadslid Hugo Muller is een voorstel bij den ge meenteraad ingediend, om een adres te richten tot H. M. de Koningin-Regentes, met het verzoek bij de Wetgevende Macht aanhangig te willen maken een voorstel tot wijziging der armenwet in dier voege: a. dat de burgerlijke armbesturen ver plicht worden tot ondersteuning van be- hoeftigen, die niet tot den arbeid in staat zijn, wanneer en voorzoover ondersteuning, hetzij niet kan worden verleend door na bestaanden, die volgens de wet tot het onderhoud zijn verplicht, hetzij niet wordt verleend door kerkelijke of bijzondere in stellingen van weldadigheid of door particu lieren; b. dat gelijke verplichting voor de burger lijke armbesturen geldt ten aanzien van behoeftigen, die wel tot arbeid in staat, doch werkloos zijn, mits blijke, dat zij het mogelijke hebben gedaan om zelf arbeid te vinden, en mits zij bereid zijn het werk te verrichten, dat het armbestuur hun op draagt; c. dat de armenzorg, door de burgerlijke armbesturen uitgeoefend, alom worde in gericht naar het Elberfeldsche stelsel: d. dat kerkelijke en - bijzondere instel lingen van weldadigheid verplicht worden tot samenwerking onderling en met de burgerlijke armbesturen; e. dat de kosten der armenzorg van overheidswege worden gebracht ten laste van het rijk. Naar men verneemt is de toestand van het lid van Gedeputeerde Staten, de lieer v. d. Bilt, niet vooruitgaande. De kapitein H. Vreede van het 2e bataljon 3e regiment Infanterie te Middelburg is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 7e regiment Infanterie. Goes. De patenten over het 4e kwartaal dienstjaar 91/92 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot 30 Mei, a. van 9 tot 2 uur. Nu de herstemmingen achter den rug zijn kan ongeveer de winst- en verliesre kening worden opgemaakt. Eri dan valt te constateeren dat de antirevolutionairen verloren hebben; in Gelderland twee: in Zuid Holland zes; in Noord Holland een; In Zeeland eenin Overijsel twee. Al deze zetels vielen den liberalen in den schoot. Alleen te Axel verving een katholiek een antirevolutionair. De verhoudingen zijn nu ongeveer aldus, dat in de Staten zitten: Overijsel 29 libe ralen van de 47: Friesland 35 van de 50; Zeeland 23 van de 42; Zuid Holland 59 van de 80. In de overige provinciën benoorden de Maas zijn bijna uitsluitend liberalen geko zen, in die bezuiden de Maas uitsluitend katholieken. Wij hebben dus enkele zetels minder. Ook de roomschen verloren een enkelen zetel, o. a. Haarlem en Delft. Toch kan jeilig vastgesteld dat de nieuwe gedragslijn of liever de terugkeer tot de oude gedragslijn, te stemmen zonder voeling met andere partijen, niet het nadeel heeft opgeleverd dal door enkele schuchtere naturen onder onze vrienden was gevreesd. Bovendien herwon de antirevolutionaire partij met hare zedstandigheid ook de noodige kracht om aan te vatten en door te zetten; en werd de band van samen werking tusschen eigen broeders hechter. Het optreden zonder eenig bondgenootschap, zelfs hier en daar tegen eene nieuwe coalitie, waarbij onze vroegere helpers in tegen standers verkeerd waren, bevorderde een dracht en waakzaamheid, en deed naar de poorten snellen wie anders de slaapmuts nog eens over de ooien hadden getrokken. Het steunen op den vïeezen arm heeft thans uit. Het werd bij deze verkiezing veel ir.eer dan vroeger een wagen met den levenden God, en dit heelt niemand be schaamd. Er werd verloren, ja drch wat bg den afval der vroegere «bondgenooten» niet te houden was. Wat bg den afval nog te redden viel, geraakte te vaster in onze handen en wat onder zoo ongelijke kansen, in weerwil van onzen welberaden aanval niet te veroveren bleek, werd zonder eenige verbittering onzer zijds den vgand overgelaten. Berusting in teleurstelling was, althans wat Zeeland be treft, het stilzwijgend afgesproken slot van het verkiezingswerk. Voor wie gelooveu staat het immers vast dat onze God El Schaddaï en Ado- na'i het bestuur ook bij de stembus heeft, de tirannie van het liberalisme geen seconde langer zal toelaten dan goed voor ons is. Natuurlijk waren er ook onder onze vrienden die den strijd lusteloos aanzagen en de rust van Ruben en Issachar verkozen boven de inspanning van Juda en benjamin doch hun aantal is in het algemeen niet toegenomen. Hadden zij echter met ons willen stemmen tegen het liberalisme, dan zou de ongunstige verhouding der li berale en niet-liberale kiezers nog sterker zijn uitgekomen. Doch ook zonder hunne hulp bleek ook nu weder hoe het liberalisme in ons land minderheid is bij de kiezers en toch meer derheid in de provinciale staten, meerder heid in de beide kamers der staten ge neraal. Er zijn thans 72000 liberalen stemmen en 77000 niet liberale stemmen uitgebracht. In Mei 1889 stemden 84000 liberalen en 102.000 niet liberalen, en toch zagen de eerste 320, de anderen slechts 260 der hunnen gekozen. En dergelgke onware vertegen woordiging, dusdanige onrechtmatige be zetting van zetels vrucht van de par tijdige indeeling der kiesdistricten heeit reeds jaren lang bestaan. Uitgebracht toch werden in Lib. stemmen. Anti-lib. stemmen. 1871 26 duizend tegeri 32 duizend 1872 27 35 1875 31 1 38 9 1877 22 30 9 1879 28 38 9 1881 28 9 38 9 1883 32 43 9 1884 41 49 9 1886 48 54 9 1887 32 40 9 1889 94 102 9 1891 91 123 9 1892 72 9 9 77 9 Ned. Herv. kerk. Beroepen te Sirjansland dhr. J. Steehou wer cand. Ie Slrijen. Bedankt voor 'sHeerenhoek door dhr. J. Steehouwer, cand. Het provinciaal kerkbestuur van Nooid- Brabant heeft geweigerd ds. J. Boss pred. te Maria Hoorebeeke, wien door den ker- keraad der Herv. gemeente te Sprang toezegging van beroep in de bestaande pre dikantsvacature gegeven was, aan een colloquium doctum te onderwerpen; o. a. om het niet aanwenden van pogingen door genoemden kerkeraad om een predikant of candidaat uit het eigen kerkgenootschap te beliooren, en door aanstonds een beroep uit te brengen op iemand die te Kampen ge studeerd heeft, zou de deur te wijd opengezet, en zouden predikanten uit eigen genootschap verongelijkt worden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Voorschoten ds. H. J. Kou wen hoven te Zaamslag, Ds. v. Lingen te Zetten en ds. Wisse te 's Hage hebben een bezwaarschrift tegen de Vereeniging bij de Synode der chr. geref. kerk ingezonden. Ds. v Lingeri zond afdrukken van zijne bezwaren naar allé christelijke gereformeerde kerken, met lijsten om op te teekenen. In het 26e jaarverslag van de Op leidingsschool (Gymnasium) te Zetten noemt ds. Van Lingen "deze «Gereformeerd.» «Het is noch een Hervormd, noch een doleerend, noch een afgescheiden Gymnasium, maar een Gereformeerd.» Het curatorium bleef onveranderd. Van de leeraren vertrok dr. Van Deventer, die zich te Utrecht vestigde. In zijne plaats wordt door den heer Le Grom, litt. cand. te Amsterdam, een gedeelte der week on- ferwijs gegeven. Een 3 tal discipelen werden toegelaten tot de Vrge Universiteit. Om verschillende redenen verlieten een 13 tal discipelen de inrichting. In het geheel waren er in het afgeloopen jaar ruim 80 leerlingen. De ontvangsten hebben bedra gen f 39,890.78Vs, waaronder f6080 aan giften en contributiën, de uitg. f35,462,97V2. De srhuld bedroeg op 1 Jan. jl. f 45,619.09. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Harlingen ds. J. H. M. G. Wolf te Serooskerke. Bedauki voor Poortvliet duor ds. L. Spoel te Kampen. Onze \arkens. Het is algemeen bekend, dat de lagere of hoogere voederprijzeo in verband staan tot de meerdere of mindere toename der var kensteelt. Is het mestvoer laag in prijs, dan mest ieder varkens. Ofschoon tegenwoordig tengevolge van den grooten aanvoer en goedkoopte van Amenkaanschen maïs- en maïsmeel vele landbouwers van plan zijn hunne varkens hoofdzakelijk met dit koren te voeden, mee- men we ous te moeten haasten onzen lezers die varkens mesten, te waarschuwen, dat maïs liet slechtste is wat met mogelijkheid kan gebruikt wordeD, daar Let slechts zeer vet, week en bijna soor de export-slachterij waardeloos spek vourtbrengt. Het is g heel toe te schrijven aan het voe deren met maïs, dat het Amerikaan'che spek zooveel minder waarde heeft dan dat van andere landen, en dat het Iersche- en Deern che spek bovenaan staan en de hoogste prijzen op alle markten bedingen, omdat in die landen er voor gezorgd woidt het ver beterde varkensi as te hebbendat deze krachtig gevoederd worden en boven alles het voedsel met maïsmeel te vermijden. De tijd nadert nu, dat de export-slach terijen de grootste koopers in Holland zullen zijn en wij raden de boeren in hun belang ten zeerste aan in geen geval hunne var kens met maïs te voederen, maar liever met de meer krachtige en soliede gerst, zemelen, rogge, aardappelen en karnemelk, dat hun op den duur betere resultaten zal opleveren, zoodat wjj in staat zullen zijn in ons land met succes te concurreeren inet de Deensche en Iersche export-slachters en dat de prijzen, eerder dan te dalen, zooals het uatuurlijk gevolg zou zijn van slechte voeding; en spek van slechte qualiteit, dezen zomer en herfst tot den hoogsten prijs kunnen worden verhoogd, die in de con- curreerende landen voor den aanvoer op de Engelsche markten wordt betaald. Het Nederlandsche spek is op weg eene eerste plaats in te nemen op de Engelsche markten, sinds de boeren begonnen zijn meer belang te stellen in het fokken en mesten en meer acht geven op het soort varkens, door hen gehoudenverdere ver betering ten dezen opzichte moet leiden tot hoogere prijzen voor de varkens, maar de minste afneming in qualiteit kan slechts leiden tot veel lagere prijzen en tot totalen ondergang van den handel. Daarom zullen de boeren er goed aan doen niet te vergelen, dat slechts alleen door solied en krachtig voedsel en geen maïs, een goede naam kan worden ge vestigd voor Hollandsch spek en zij dus den hoogsten prijs voor hunne varkens kunnen bekomen. Wijl deze zaak een van de groot ste belangen voor de boeren is en het ge ringste verzuim slechts kan leiden tot eene ramp voor den toekomstiger. varkenshandel, vertrouwen wij, dat allen, die bij het fok ken en mesten van varkens belang hebben, dit wel onder hunne aandacht willen hou den. Eene matige hoeveelheid zout bevor dert de spijsvertering en den eetlust. Mest- varkens krggen slechts zout bg flauwe spij zen. Zij 11 zjj, wat wel eens gebeurt, over- voederd, dan kan men door een weinig zout den eetlust weder opwekken. Het heffe daartoe is, het varken dage lijks twee handen vol haver te geven, welke in zout water geweekt iste veel zout is nadeelig. Pekel is bij ondervinding gebleken altgd zeer nadeelig te zgn dikwijls ontstaan door het gebruik er van, na 4 a 5 uur, hevige stuiptrekkingen, die soms met den dood kunnen eindigen. Dit moet worden toege schreven aan het vetzuur, dat eene hevige ontsteking van de slijmhuid der maag veroorzaakt. Zout bevordert de omzetting der eiwit stoffen, het is dus op zgne plaats bg weik- dieren, bij jonge beesten en bij melk- en fokvee. Bij «testdieren is het minder aan te bevelen. Onderzoekingen van vele geleerden heb ben bewezen, dat natuurvolken, bijna uit sluitend van dierlgk voedsel levende, nau welijks zout gebruiken, terwijl zij, die hoofdzakelijk plantaardig voedsel nuttigen, zout als onmisbaar beschouwen. Piantenvoedsel, als rogge, tarwe, boonen, aardappelen, erwten enz. bevatten veel kali, dat groote uitscheiding van keukenzout tengevolge heeft. Als tegenwicht moet men zout g 'bruikun. Is het voedsel hoofdzakelijk dierlgk, zoo kan het zout gemist worden; bij bijna uitsluitend gebruik van brood, aardappelen enz. is het daarentegen onmis baar. Middelburg. Naar wij vernemen is het kolossale huis in de Langedelft, vroeger bewoond door mevrouw de wed. Versluijs, verhuurd aan den heer Heijse, lid van Ged. Staten, die aldaar komt wonen. Velen Middelburgers zal dit bericht zeer welkom zijn, terwijl de Zierikzeeënaars het zeer zullen betreuren. Naar de «Midd. Crt» verneemt, is Zaterdag te Renes.-e onder meer strand goederen een vat gedistilleerd verkocht voor f3.50, terwgl aan accijns en inkomende rechten betaald moet worden de som van f 136.-. Zaterdagavond is kapitein Janssen, van de sleepboot Baden IV, voor het zuidelgk gedeelte van den polder Bruinisse overboord gevalleo. Hg bleef drijvende en kon na omstreeks 10 minuten door zgne manschap pen weder aan boord opgenomen worden. De drenkeling was echter reeds b wusteloos. Men stoomde terstond door naar hetZgpe, om geneeskundige hulp te ontbieden van Bruinisse, die dan ook spoedig ter plaatse was. Het mocht echter niet gelukken het leven weder op te wekken. De dood was ingetreden. Een geslepen inbreker die 3 maanden lang de schrik zijner omgeving was, doch eindelijk gevat en tot 9 jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd, is dezer dagen te Win schoten ook als uitbreker bekend geworden. Het is de 29 jarige Schroder, die soms in één nacht 2U inbraken deed, en op weg naai de gevangenis zijn vrouw ontmoetende, haar had toegeroepen«Ik ben gauw weer bij je». Zaterdagmorgen vroeg was zgn cel leeg. De potkast was voor de celdeur weggebroken, de ketting en het groote, massieve slot als een pijpesteel afgebroken; de g-aspgp zgner cel bad als breekgzer gediend en de deur had hij zoover naar binnen doorgebogen, dat bij zich uit de cel kon wringen. Daarna was hij door een venster in de gevangenis naar buiten gekomen, nadat hg eerst nog eene gegotene, ijzeren staaf van 1 Vs cM. in dootsnede had afgebroken als een wor tel. Stropdas, deken, laken, etc. dienden toen als touw, 0111 zich te laten afzakken. Het is opmerkelijk dat de eenige die onraad hoorde bij zijn verdwijning, de kameraad van Schrö.ler was die in de cel naast hem vertoefde. Deze hoorde iets als het kraken van de deur en begon toen te bellen doch de draad van de bel brak af en daar hg daarna niets meer hoorde liet hg het er bg en sliep weer in. S. is toen door de ver lichte gang naar de galerij gegaan van waar hij door uit een hoog geplaatst venster twee ruitjes te verbrijzelen en een ijzeren staaf te verbreken, zgn vlucht voltooide. Verwonderlijk is het, hoe een man, tenger van lichaamsbouw als hij, met handjes als die eener dame, zulk een spierkracht kan bezitten en dan hoe iemand zich wringen kan door eene vensteropening van misschien 2 decimeter breedte. Terstond na zijn ontvluchting hadden weer, als van ouds, verschillende nachtelijke in braken in den omtrek plaats. Doch zijne vreugde was van korten duur. Er waren natuurlijk veel politieagenten en mare chaussees op de been om den gevaarlgkeu man te snappen, wat hun ook spoedig gelukte. Nadat toch Maandagnacht nog maals te Veendgk inbraak was gepleegd, waarbij brood eo varkensvleesch werd ont vreemd, ontdekte een landbouwer iemand verscholen in een roggeland. Dadelijk ging hg met een boerenwagen drie rijksveld wachters halen, waaronder een uit Win schoten die daar surveilleerde. Het stuk land werd omsingeld en weldra was de vluch teling gevangen. Verschillende voorwerpen in de beide laatste nachten ontvreemd, werden bij hem gevonden. Goed ingerekend reed men met hem weg naar Winschoten, waar hij met groot gejuich en daverende hoera's van eenige honderden menschen, zwaar geboeid en gebonden, op den wagen gezeten, tusschen vijf veldwachters, werd ingehaald. Ontzettend klinkt het voorzeker dat hij zeil soms omzag naar de joelende menigte, en mede lachte. Op bloote voeten en riog in zijn boevenpak is lig des avonds als een wilde weer in een cel opgesloten. Hij zit nu in een dwangbuis. Aan een der rijks-veld wachters, heeft hij bekend weer op zes plaatsen te hebben ingebroken. «Ik moest toch wat te eten hebben», had hij er bijgevoegd. Twee Brusselaars gingen dezer dagen naar den omtrek van Hulst om te visschen, doch werden door de Nederlandsche com miezen bekeurd wegens invoer van os- senvleesch en kalfsvleesch. Zij hadden name lijk brood met vleesch en een veldflesch mee genomen, om onderweg van te gebrui ken. Door tusschenkorrist van een Belgisch gendarme die hen kende kwamen zij er at met verbeurdverklaring van het meegebrachte vleesch (voor 2 francs vleesch I) en fr. 1,60 boete; doch zg hadden er een uur opont houd bg. Op de spoorweglgn Amsterdam Winterswijk had Zondag het volgende co- misch voorval plaats Een heer, die daar een kaartje nam tet Ruurloo, en die blijkbaar van de onderstelling uitging, dat hg onderweg wel een aardig slaapje zou doen, verzocht den conducteur te Ruurloo aan hem te denken, en te maken dat hij hoe ook, daar uit den train kwam. Daar hij volgens zgn eigen zeggen, steeds als hij wakker gemaakt werd nog al «kriegel» was, zoo gaf hij verlof, om als hij niet goedschiks wilde uitstappen, hem desnoods op het perron neer te leggen. De conducteur beloofde de orders slipt te zullen uitvoeren te meer daar hem een flinke «aanmoediging» in de hand werd gestopt. De reiziger was weldra in de diepste rust, maar kwam, toen hij zijn oogen weder opende, tot de minder aangename ontdekking, dat de trein te Winterswijk stilstond. Woedend dat hij door onachtzaamheid het doel van zijn reis voorbg was gegaan, vloog hij het perron op om den nalatigen con ducteur, dien hij spoedig in de wachtkamer aantrof, eer. standje te maken. De man had echter een geducht blauw oog, en zeide, alvorens de heer iets had kunnen uitbrengen Hoe heb ik het nu Bent u nu weer hier? Het heeft wat moeite gekost u er uit te krggen. Kgk eens, dat heb ik no^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2