KEltk-E* SCHOOLSIËUWS. Gt mengde Berichten. persoonlijk voorgelicht en dringend uitge- noodigd worden. Hoeveel antirevolutionaire kiezers schuilen nog onder de 89 die te Axel, de 73 die te Hoek, de 187 die te Terneuzen, de 96 die te Zuamslag van de stembus wegbleveu Het zou geen scüande zijn als Ue heer Oggel viel, want tegenover de rooinsciie kiezers leggen de onzen het in het stemmen- cijter at, maar het zou wel schande zijn, zoo voor dezen voortreft'elijken candidaat niet zelfs de laatste man der onzen in het vuur kwam. Allicht stemmen ook nog kiezersuit andere partijen, uit respect voor zijn persoon, op den altredende. Doch dit gaat ons niet aan. Wij mogen er zelfs niet mee rekenen. Een lliake bewerking van het district is noodig. De kiesvereenigingen moeten zorgen dat het verlet der onbemiddelde kiezers worde betaald, en de landbouwers moeten hunne rijtuigen niet ontzien om de ouden en zwakken tot de vervulling van hun kiezersplicht in staat te stellen. Bovenal, er zij een ernstig vragen naar de hulpe Gods, in Wiens naam het ver- kiezingswerk nooit ijdel is, ook zelfs al moest men verslagen uit den strijd te- rugkeeren. Bij de antirevolutionairen geldt niet het succes, maar het beginsel. Ook uit verlies winst. 16 Mei '92. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag 19 Mei a. s. te 8 uur 's avo ids zijn aan de orde lo. Notulen. 2o. Mededèelingen. 3o. Ingekomen stukken. 4o. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen lid W. F. K. Lenshoek. 5o. Aanvragen om reiniss.ën van plaatselijke belastingen. 6o. Verzoek van mej. v. Loghem om ontslag als onder wijzeres en benoeming te harer vervanging. 7o. Dergelyk verzoek van mej. Jansen met voorstel van B. en W en benoeming te harer vervanging. 8o. Rekening over 1891 en begrooting over 1892 van de gasfabriek met prijsbepaling van het gas, enz. /oor 1892. 9o. Voorstel van B. en W. tot ver koop van het huis in de Pieter Jasperse straat. 10 Id. tot afstand van grond aan M. Buitendijk. Ho. Wijziging der begrooting van de gemeente-ontvangsten en uitgaven voor 1892. 12o. Af- en overschrijving op idem. Borsele. In de Woensdag alhier gehouden vergadering Van ingelanden van den Konings polder zijn behandeld en vastgesteld de rekening over 1891/92 en de begrooting voor 1892/93. Uit de rekening bleek dat een goed slot aanwezig was van f 98,717s. In de be grooting zijn de inkomsten en uitgaven geraamd op een gelijk bedrag van f448.16 Het dijkgeschot werd vastgesteld op f349,44Vs, zijnde f3,75 per hectare. Aan het centraalbureau der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht werd met goed gevolg examen afgelegd voor de betrekking van klerk- telegralïst 3e klasse, bij den dienst der exploitatie, door L. Van Doorn te Krabben- djjke. Het onderzoek der miliciens verlof gangers ook die vao 1886 en 1887, is be paald als volgt Kapelle 2 Juni te 9 uur voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruininge, Krabben- dijke, Rilland Bath, Schore en Waarde. Goes 3 Juni 9 unr voor Baarland, Boi- sele, Driewege, Ellewoudsdijk, Goes, 's Gra venpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arends- kerke, 's Heerenh iek, Heinkensz-and, Hoe- dekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdyk. Veere. 4 Juni 10 uur voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Seroos- kerke, St. Laurens, Veere en Vrouwepolder. Cortgene. 16 Juni 10 uur voor Cats, Colijnsplaat, Cortgeue en Wissenkerke. Vfissiugou 17 Juni halt 10 voor Biggekerke Koudekerke, Melisker.te, Ritthem, Vhssingen, Westkapelle en Zoutelande. Middelburg. 20 Juni 9 uur voor Arne- muiden, Middelburg en Nieuw en St. Joosland. De verlofgangers moeten zich verzamelen voor het gemeentehuis. Nu de onpractische en onvoordeelige gewoonte bestaan blijft om onze landbouwende en arbeidende jongelingen voor de inspectie op te roepen op ongelegen tijdstippen als die in de zomermtand, een der drukste gedeel ten van het jaar overwege de regeering of het niet noodig en nuttig is de miliciens op die dagen of uren als werkelijk in 's lands dienst aanwezig te beschouwen en hun voor dezen dienst uitbetaling te doen. Menig milicien heeft op ,dien dag verlet, wordt door zijn baas voor het verzuimde niet uitbetaald, en heeft daarvoor of al leen, of met vrouw en kinderen schade van de voldoening aan deze van rijks wege hem opgelegde verplichting, terwijl by niet-voldoening hij gestraft wordt met inleving in de gelederen. Tegenover deze strafbedreiging diende eene belooning te staan voor hen die het verlangen en de persoonlijke geldelijke schade aan de inspec tie verbonden niet kannen dragen. Onze boerenarbeiders hadden in de laatste maanden al zooveel schade, dat men hen in het streven om het verlorene in te halen, nkt officieel moest belemmeren. Benoemd tot ambtenaar bij de belas tingen A. de Hullu, thans klerk ter con trole te Aardenburg. De St. Cl. be eat de statuten der vereeniging ter oprichting en instandhouding van een school voor gereformeerd lager onderwijs te Serooskerke. Het doel ervan is de oprichting en in standhouding eener school voor lager onder wijs ten behoeve van kinderen, wier ouders pf voogden getrouw wenschen te zijn aan de doopsbelofte, zooals die in gereformeerde kerken wordt uitgesproken. De grondslag dezer vereeniging is mits dien de bijbel of het onfeilbare Woord Gods en de belijdenis der gerelormeerde kerken in Nederland uitgedrukt in de drie formu lieren van Eenigheid. Leden der vereeniging zijn allen die met haar doelen grondslag instemmen en min stens f 9,50 jaarlijks contribueeren. Het bestuur bestaat uit zes leden, die door eu uit de stemgerechtigde leden der ver eeniging gekozen worden. Jaarlijks treden twee hunner af voigens rooster. De afgetredenen zijn terstond herkiesbaar. Voor de eerstem.ial treden als leden van het bestuur op de heeren 8. de Jager, K. Cop- poolse P. Melis Az., J. Louwerse, P. de Visser en J. H. M. G. Wolf. Bij de herstemming in het kiesdistrict Hulst zijn de katholieke candidaten de heeren A. Moerdijken J.A. v. Rompu, de antirevolutionaire candidaat is de heer D. J. üggel (aftr. hdj. Bij de verloting van eenige perceelen mosselbanken, Vrijdag te Terneuzen door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen gehouden, zijn ten deel gevallen van de perceelen in den Biezelingschen Ham oude Wester-Schelde: No. 2 J. de Hont, BoschkapelleNo. 12Z. Dullaart, Boschkapelle: No. 13 N Bom, Ierseke; No. 16 L. van Aalst, IersekeNo. 17 J. Nieuwenhuizen, Ierseke; No. 19 J, van Meel, Nieuw Vosmeer; No. 20 D. van der Linde, Ierseke No. 22 P. Volkrjjk. Terneuzen en No. 13 Hellegat A de Nijs, Stoppeldijk. Tern. Crt. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van de sluis aan de Wielingen J. J. Blindenbach; en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh en Westland I. v. Zuijen. Waarde. In de Donderdag jl. gehouden vergadering van den polder Waarde is be sloten dit jaar geen aaubesteding van werken te houden, maar die zelf uit te voeren. Tevens werden de volgende voordi achten opgemaakt: Voor djjkgraaf (aftreding H. C. Poleyj le candidaat H. C Poley, 2e cand. Jacs. Butijn; 3e cand. J. J. Mol. Voor gezworen (aftr. J. Butijn) le cand J. Butijn, 2e cand. Lhr. Weststrate, 3e cand. J. J. Mol. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats dhr. G. v. d. Giessen cand. te Ridderkerkte Waarde en te Kattendijke dhr. J. Steehouwer cand. te Utrecht; te Stavenisse dhr. C. v. Wijngaarden, cand. te Ter A bij Nienwer- sluis. De heer J. Boss te Maria Hoorebeeke, wien te Spraug door den kerkeraad der Ned. Herv. kerk toezegging van beroep gegeven was, zal, naar men verneemt, zich aan geen colloquium doctum kunnen onder werpen, aangezien hjj niet lang genoeg als predikant in België is werkzaam geweest. De 39e Algemeene Vergadering van het Ned. Jongelingsverbond zal D. V. den 26 Mei a. s. (Hemelvaartsdag) te Zeist worden gehouden in de «Nieuwe Suciteit». Op de agenda komt o. a. voor Vaststelling der Statuten. Inleider de heer B. J. Gerritson Jr. Ons Orgaan en de wenschen van velen. Inleider de heer A. J. Hoogenbirk. De heerlijkheid en groote verantwoorde lijkheid van ons Christelijk beginsel. Inleider de heer J. Ph. Marmelstein. Het wezen en doel der Chr. Jongelings- vereenigingen. In te leiden dooi den Bondsagent. Te 5 ure Gemeenschappelijke maaltijd. 's Avonds 7 uur openbare samenkomst in een der Kerkgebouwen. Sprekers de heeren Dr. J. A. Gerth van Wijk te 's Hage, J. L. Zegers (Bondsbestuurder) te Heemstede, en anderen. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school, Palingstraat, te Vlissingen de heer H. K. F. du Pré te Zwolle, en tot id. aan de chr. school te Vlaardingen de heer C. Rijkse thans onderwijzer aan de christelijke gChool. Gravenstraat te Middelburg. Op het jongste te Utrecht gehouden examen van den schoolraad voor de scholen met den Bijbel slaagde voor het diploma en voor de aanteekeuingen van Christelijk Nationaal, en voor Gereformeerd Schoolon derwijs, ander andtren de heer C. v. d. Baan odderwijzer met hoofdacte aan de christelijke school te Zierikzee. Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zal plaats hebben 21 Juni, e. k. te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeu warden en Zwolle. Benoemd zijn tot lid en voorzitter der commissie te Breda: J. N. Valkhoff, school opziener te Arnhem; tot lid en ondervoorzitter A. Blok schoolopziener te Heusdentot leden J. Cock leeraar in het handteekenen aan de K. M. A. te Breda, T. de Groot hoofd der school te Voorst, J. N. Lancel te Breda, H Scholtens, hoofd der chr. School te Breda en de heeren Steijns, Strucker, de Vlam en Zijlstra. Onder de hoofden van chr. scholen die in de verschillende overige examen- com- missiën zitting hebben, treffen wij aan de heeren Husen, Bijleveld, Smits, Eerdbeek, Feringa, Gerritsen en P. Voerman. Te Dordrecht is overleden de heer dr. J. C. v. Deventer, directeur der hoogere burgerschool aldaar. Goes. In den afgeloopen nacht werden, blijkbaar boor een grooten hond, te oor- deelen naar het spoor, bij een paar bewoners der Pieter Jaspersestraat konijnen hokken omvergehaald en de konijnen daaruit weggenomen. Een blauw konijn werd van morgen dood gevonden aan hel Israëlitische kerkhof, eigenaar echter onbekend. De commissaris van politie te Goes ver zoekt in kennis te worden gesteld, wie zoo danig konijn vermist. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaan- deren W. D. Het is of de trek naar Amerika voor dit jaar weer wat tot staan gekomen is. In den regel ontwaakt met het uitkomen van het landwerk ook de zucht tot landverhuizing. Deze doet al over 't algemeen tot half April haar werking gelden. Dit jaar hield ze wat langer aan. Ue gevolgen doen zich thans meer dan vroeger gevoelen. Voornamelijk in gebrek aan fiksche arbeiders. Hier en daar zijn de loonen der werklui verhoogd. Het daggeld van een arbeider is van 60 op 75 cent gebracht, dat van eene vrouw van 50 op 60 cent. Het is nog niet te veel bij andere kleistreken vergeleken, maar elke loonsver- hooging is voor den arbeider verbetering van positie. Natuurlijk dat niet alle land bouwers met die verandering meegaan. Over 't algemeen is ons volk conservatief van aard en op liet stuk van de beurs nog wel liet meest, zonder daarom in gierigheid of krenterigheid te vervallen. En dan, de landbouw gaat het tegenwoordig niet voor den wind. De arbeiders echter kunnen eene kleine loons verhooging best gebruiken. Als een niet alledaagsch feit meldt het Militair Weekblad dat de sergeant majoor titulair Jan Brul, schrijver bij het 2e regiment vesting artillerie den lsten Mei jl. een diensttijd van 59 jaren achter den rug had en dat bij de voordracht tot het bekomen van pensioen van dezen braven onderofficier een blanco strafregister kon worden overgelegd. Een schipper en zjjn zoon, beiden dronken, kregen Dinsdagmiddag op hun vaartuig inde rivier de Aa twist. De vader greep zijn zoon aan en dreigde hem te zullen verdrinken. Zij raakten hierop aan het worstelen met het gevolg dat beiden over boord vielen. Alleen de zoon wist zich te redden, doch de vader schoot er het leven bij in. Te 'sGraveland waren twee kinderen aan het spelen in een schuurtje dat vol stroo lag. Zij hadden een lucifer en maakten daarmede een vuurtje aan. Een hunner, een vierjarig meisje geraakte daarbij in brand. Op het hulpgeschrei toegeloopen, bluschten de ouders de vlammen, doch het was reeds te laat. Het geheele lichaam van het kind was als het ware verkoold. Het kind overleed aan de gevolgen. Te De.enter viel Vrijdagavond bij het naar beneden laten van een ledikant een man uit een hoog dakvenster. De ongeluk kige bleef op de plaats dood en laat een weduwe en jeugdige kinderen achter. Te Leiden werd dit jaar de loting voor de militie ongeldig verklaard. Donderdag moesten de deelnemers opnieuw hun geluk beproeven, waarbij iemand, die vroeger het \rije nommer 388 trok, nu het dienstplchtige nommer 36 ten deel viel, en een ander die de vorige maal het vrije nommer 399 trok, nu nommer 3 uit de bus haalde, enz. W eer anderen, die vroeger een dienstplichtig nommer trokken, hebben nu vrijgeloot. Men schrijft uit Sittard aan «Het Centrum» Bij de verkiezing op jl. Dinsdag deed zich hier de volgende vermakelijke scène voor Een ingezetene, die ook kiezer was, ging onze stad metterwoon verlaten. Alvorens te vertrekken, begaf hij zich tot een der can didaten en verzocht hem, wanneer hij zich werkelijk candidaat stelde, hem alsdan eene circulaire te willen zenden, dan zou hij uit oude kennis en vriendschap dien dag naar Sittard komen, om voor hem te stemmen. De heer X. stelde zich candidaat en zond ook aanzijn vriend, die hem zulk een bewijs van achting en genegenheid had komen aanbieden, eene circulaire. De dag van de verkiezing naderde en onze vriend was, als een man van zijn woord, presenthij begaf zich naar het stembureau, vroeg een briefje, vulde dit in, stak het in de bus en wilde zich ver wijderen. A propos vriend, vroeg de voorzitter van het stembureau, u zult toch zeker op uw vriend den heer X. hebben gestemd, daar ik vernomen heb, dat u dtarvoor uitsluitend naar hier zijt gekomen. Zeker, zeker klonk het antwoord, wat denkt u wel van meOngelukkigerwijs had de vriend van den heer X. na het invullen van zijn stem briefje dit gedroogd met een vloei dat ter tafel lag en daar stonden nu duidelijk de namen der tegenpirtij van den heer X. te lezen, de naam echter van zijn vriend, waarvoor hjj opzettelijk naar Sittard was gekomen, was nergens te vinden. Toen de voorzitter hem dit toonde, stond hjj be schaamd en verlegen, meer dood dan levend, verliet hij het stembureau onder den uitroep Ach jeminiach jeminihad ik liever 100 frank verloren Men mag hier wel zeggen de bedrieger bedrogen 1 Men schrijft uit Hommerts aan de Leeuw. Cl.: B. en vrouw zijn reeds de 60 gepasseerd, en het gezin bepaalt zich tot dit tweetal. B. was Zaterdagavond uit gegaan o.n bij iemand nachtdienst te ver richten, en 't kon zijn, dat hjj inden nacht thuis kwam. 'tls éeu uur. Tik, tik, tik! er wordt geklopt. Bin jou der, Marten Dadelijk verlaat de vrouw het bed, opent de deur en laat den kloppende binnen. Marten wordt als gewoonlijk welkom ge- heeten, mtar hij is ditmaal wat heel stug. De vrouw ontsteekt licht en werpt een blik op hem; doch hoe ontstelt zij, nu ze ziet een vreemdeling in huis te hebben. Ze poogt den man te verwijderen, maar het antwoord luidt; «neen, moedertje! je bent zoo dadelijk niet van me alen doodbedaard begint hij zich te ontkleeden. Viouw B. gaat daarop naar buiten en klopt de buren op, die voor het venster nog juist zien, dat de tijdelijke huisbaas de kousen uittrekt en te bed gaat. Spoedig is ook de rijksveldwachter aanwezig, en men besluit binnen te gaan doch de deur is behoorlijk gesloten. Weldra is deze geopend. Men gaat de kamer binnen, en er wordt een praatje begonnen geantwoord wordt er echter wei nig—de man is blijkbaar reeds ingedommeld. «Er uit!» klonk het daarop, en toen ook dit niet baatte, namen een viertal gespierde armen den zonderling op, plaatsten hem op den vloer en noodzaakten hem zijn plunje aan te trekken, waarop hem elders vrij logies werd tezorgd, waar bleek, dat|de man werkelijk een «Mirten» was; doch hjj b t hoorde te Nijehaske. Het zonderlingste is dat hij zich /an de nachtelijke scène niets weet te herinneren; toch zal hij zich over een en ander hebben te verantwoorden. Niemand zal het zeker verwonderen, dat de vrouw den volgenden dag nog eenigszins onder den invloed was van den bekomen schrik. De politie te Chicago ii nu voorzien van een stuk geschut dat een oproerige beweging het hoofd kan bieden. Het kanon weegt 74 pond en is dus gemakkelijk ver plaatsbaar. Het he. ft 6 loopen en kan 300 kogels per minuut naar alle richtingen heenzenden, en kan krachtiger optreden dan een geheele compagnie soldaten. -- Een schoenmaker in Georgia heeft dezer dagen een reusachtig paar schoenen aan een zijner klanten afgeleverd. Gin het orerlecr te maken werd een stuk leder vereischt van 1040 vierkante duimen en voor een der zolen een stuk dat 1960 vierkante duimen bevatte of in 't geheel 3000 vierkante duim leder. Als het leder voor dat paar schoenen gebruikt aan strengen gesueden was van eenachtste duim zou het een streng maken van 24000 duim lengte. De zolen dezer reusachtige schoenen zjjn 14 duim lang en 5Vs duim breed Hun gezamenlijk gewicht was precies achteneen- half pond. De jongste hagelslag heeft in de Vereenigde Staten veel kwaad gedaan. Te Bennettsville vielen hagelsteenen van twee duim grootte en een zes duim diepe laag bedekte den grond. Vogels, kippen, zelfs varkens werden door de hagelsteenen gedood, menschen en paarden tegen den grond geslagen, groenten en katoeD vernield. Op vele plaatsen lag een dikke sneeuwlaag en «vermaakte» men zich met de sledevaart. Zaterdag is boven Saint Marcellen in Frankrijk een hevig onweder losgebarsten, De bliksem, sloeg in de kerk, verbrijzelde een steen van 400 kilo en verspreidde de stukken wijd en zijd. Ook de ruiten en de deur werden stuk geslagen. Een kind be zweek van angst. Eenige koeien werden op het veld gedood en de hagel die het onweer vergezelde, verwoestte'het veldgewas. Te Bristol zijn gisteren en heden eenige petroleumpakhuizen afgebrand. De brandende vloeistof verspreidde zich over de straten en stak een aantal schepen aan, benevens een aan de andere zjjde der haven staande brar.derjj. Het stoomschip «Capitol» van Londen naar San Francisco, is een prooi der vlam men geworden. Slechts enkele opvarenden werden gered. Ben vrouw te Kuoxville (N. A.) die 21 jaren aan een verlamming had geleden, is naar de St. van Grandrapids verneemt genezen op haar gebed. Den 28 December jl. was zij ernstig bepaald bij Matth. 5 5—8 «En als gij bidt» enz. Zij stortte daarop haar hart geheel voor God uit en terstond voelde zij de kracht in hare beenen terug- keeren, voor het eerst sedert 21 jaren. Hare beterschap nam met den dag toe en geheel hersteld wandelt zij thans daar heen tot verwondering van allen die haar in haren hulpeloazen toestand gekend hebben. Uit Schwarzburg Rudolstad wordt ge meld, dat Dinsdag namiddag op den Kyfl- hauser met groote plechtigheid de eerste steen is gelegd voor het monument hetwelk aldaar van wege de Duitsche vereeniging van oud-strijders ter gedachtenis aan keizer Wilhelm I wordi opgericht. Alle omliggende plaatsen waren rijk versierd. Reeds in den vroegen morgen waren in lange spoortreienen en reeksen van rijtuigen de deputatieen dezer vereenigingen met hare vaandels aangebracht, die steeds door andere feest- genooten werden gevolgd, terwijl twee kolonnes uit Frankenhausen en Kebra naar het feestterrein op marsch waren, Geheel Duitschiand was er door oud strijders vertegenwoordigd. Ter opluistering der plechtigheid waren er verscheidene muziek- en zanggezelschappen aangekomen. De vorst van Schwrrzburg Rudolstadt was er als burchtheer en protector de hoofdpersoon en heeft de steenlegging volbracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2