een Woonhuis en Erf, Openbaretferkooping Openbare Verkooping Overzicht verkoopingen enz. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. Opneming; wegen enz. POSTERIJEN. MARKTBERICHTEN. A D V E R T E N T1 E N. op Dinsdag 17 Mei 1892 op Vrijdag 20 Mei 1892, mede zijn eigen graf. Ik leef uitsluitend op groente, eet slechts tweemaa. per dag en volstrekt niets in den namiddag. Ik b'ameer de Europeanen volstrekt met dat zij over ons spek reklameeren wij zenden hen tumois, kanker en scrofula bij de vaten vol en aangaande gouvernements inspectie wil ik liefst niets hooren omdat ieder amb tenaar open staat voor omkooping.» Dr. Tanner bevindt zich tegenwoordig in New Mexico en wijdt daar zij ne studie aan de verbetering van het latere nageslacht »Wij hebbeu daar», zegt hij, «1500 acres land gekocht nabij Las Cruces en zullen daar een ïllome» oprichten voor 100 amre wee zen Wij voeden deze kinderen op in absolu te onwetendheid van het bestaan van alcohol, tabak of zoogenaamde opwek kende middelen. Wij geven hun een^goede opvoeding en lichaamsbeweging. Zoodra eenige hunner den huwbaren leeftijd be reikt, zullen wij hen naar de eene of andere groote stad overbrengen om de wereld te zien. Wenschen zij daar te blijven dat staat aan hunne vrijheid, willen zij naar onze kolonie terugkeeren, ook goed, maar de verplichting wordt hun opgelegd dat zij niet anders dan onder de leden van onze kolonie mogen uithuwen». Berichten uit Ncw-York bevatten, dat, behalve in Tennessen, Iowa en Illinois, ook in Missouri en de omliggende staten hevige over stroomingen heerschten; de schade, welke de landbonw lijdt, is aanzienlijk. Het spoorweg verkeer werd bijna geheel onderbroken. In Kansas kwamen vjjf kinderen om, die door het water werden verrast. Een voorstander van de invoering van Zondagsrust in het horlogemakersdorp St. Croix, in Zwitserland, heelt voor den spoor weg van Yverdon naar St. Croix de benoo- digde som van 1,800,000 mark gegeven, onder voorwaarde, dat het verkeer geduren de 25 jaar des Zondags geheel moet stilstaan. De bevolking van Chicago. Door de aanstaande wereldtentoonstelling wordt er meer dan anders gesproken over Chicago. Volgens de jongste opgaven bestaat de bevol king der stad uit vertegenwoordigers der meest verschillende natiën. De overhand hebben de Duitschers met 384,958, dan vol- gen Amerikanen 292,463, leren 515,534, Bo hemers 53,209, Polen 52,756, Zweden 45.887 Nooreu 44,615,Engelschen 33,785, Franschen 12,963, Schotten 11,957, Russen 9977, Itali anen 9921, Denen 9591, Canadeezen 6988, Nederlanders 4912,Hongaren 4827, Rumeni- 4350, bewoners van Wales 2966, Zwitsers 2735, Chineezeu 1217, Grieken 688, Belgen 582, Spanjaarden 297, West-Indiërs 37, bewo ners der Sandwicheilanden 31, Oost Indiërs 28, te zamen 1,207,535. Een vreemde klok, die bestemd is voor de wereldtentoonstelling te Chicago, werd te Warschau geit aakt door een klok kenmaker, genaamd Goldfaden. De man heeft er zes dagen aan gewerkt. De klok geeft eene voorstelling van een spoorweg station met wachtkamers voor de reizigers met een telegraafbureau en loketten voor plaatskaartjesmet verlicht platform en een bloementuin, waarin een fontein helder frisch water in de shoogte werpt. Voorbij het station loopen de rails. Er zijn hokjes voor de signalen, lichten, reservoirs in één woord er is, tot in de kleinste bijzonderhe den, alles wat bij een spoorwegstation be hoort. In don koepel van den middelsten toren is eene klok, die den plaatselijken tijd aanwijsttwee klokken in de zijtorens geven den tijd van New-York en Peking. De twee buitenste torens zijn voorzien van een kalen der en een barometer. Ieder kwartier komt er beweging en drukte in het station. Het eerst begint de telegraaf te werken. Er komt een dépêche, dat de lijn veilig is. De deuren gaan open en op het platform ver schijnt de stationschef met zijn adsistent. De klerk kijkt door hel raam van het plaats kaartenbureau en de baanwachters komen uit hunne huisjes en sluiten de slagboomen. De menschen maken queue bij de loketten voor kaartjesde pakjesdragers loopen met de bagagede bel gaat en plotseling komt uit de tunnel een trein schieten, die tot voor het station stoomt en modra de locomotief een schril gefluit heeft doen hooren, stopt. Een werkman gaat van wa gen tot wagen en klopt met een hamer tegen elke wagenas. Een ander pomt water in den ketel van de locomotief. Na het derde sein met de bel fluit de locomotief weder en de trein verdwijnt in de tegenovergestelde tunnel. De stationchef met zijn adsistent verlaten het platform en de deuren van de wachtkamers gaan achter hen toe. De baanwachters gaan in hunne huisjes. Eene volmaakte stilte heerscht overal, tot over een kwartier hetzelfde tooneel vrn zooeven weder veiloond wordt. Een Duitsch ambtenaar was gepen sioneerd en ging van zijn standplaats inde provincie Posen, naar Erfurt om daar zijn renteniersdagen te slijten. Dezer dagen wordt hij verrast door een aangeteekenden brief uit zijn laatste verblijf, want hij herinnert zich niet, daar nog eenige vordering te hebben. Bovendien de lakken dragen het Rijksstem- pel 1 Verwonderd opent de gepensioneerde zijn schat, en vindt, in den brief, met een zwaar lak vastgehouden één pfenning 1 En hij verneemt uit het begeleidend schrijven, dat deze som hem bij zijn laatste uitbetaling van tractement te weinig was betaald Deeming zal 22 Mei de doodstraf on dergaan. Een waggon metdynamiet, bestemd voor spoorwegwerken bij Barcelona, is openee broken en van een gedeelte van den inhoud geroofd. TeNi-Ching [China] heefteen brand 2000 huizen verwoest en talrijke meuschentevens doen verloren gean. Zaterdagmiddag was in een Roomsch Katholieke kerk in een buitenbuurt van Liverpool een dief bezig een offerbusje, dat voor een altaar stond, te bestelen. Een priester ging onmiddellijk den dief na, die de straat was opgegaan en een stuk onbe bouwd land overstak. De priester haalde den man na eenige minuten in en greep hem vast. De ander worstelde echter om los te komen, en dit gelukte hem na eenigen tijd. Maar nu begon de loop opnieuw. De priester had echter nog maar eenige stappen gedaan, toen hij bewusteloos neer stortte. Een karreman, die in de verte de worsteling had gezien, was nu naderbij gekomen en zat den dief na, dien hij weldra wist te grijpen en met behulp van nog een drietal personen vasthield, totdat de politie den roover in hechtenis nam. Inmiddels was de priester door verschei dene personen omringd, die hem hulp poogden te verleenen en om zijn levens geesten op te wekken, hem brandewijn in de keel goten. Het was echter alles tevergeefs; binnen enkele minuten was hij een lijk. In het dal van Boljevacs in het Ti- mokgebied van Servië, werden op Paasch- zondag tal van geweerschoten gehoord en duizenden menschen verzamelden zich voor de keik in het dorp. Er zouden n.l. 4C0 zigeuners van den stam Ibrahim Hamil worden gedoopt. In Servië leven nog vele Mohammedaansche zigeuners, die echter langzamerhand allen tot het Christendom overgaan. In lang was echter niet een zoo groot doopfeest voorgekomen. Bisschop Melentie van Zaitschar leidde de plechtigheid daarom zelf. De bruine doopelingen ver schenen in bonte nieuwe kleeren, de vrouwen en meisjes met gouden en zilveren sieraden, fraaie linten en glaskoralen ver sierd. De jongere meisjes droegen bloem kransen in het haar. Onder de doopelingen vond men grijsaards en zuigelingen, alle leeftijden waren vertegenwoordigd. Gegoede landbouwers met hunne vrouwen, eenige kooplieden en ambtenaren traden als peeten op. Onder de bevolking heerschte veel vreugde over dit doopfeest en velen waren dan ook uit de omliggende plaatsen gekomen, om van de plechtigheid een waar volksfeest te maken. Lammeren werden gebraden en wijn werd in groote hoeveelheden rondge deeld. De plechtigheid duurde verscheiden uren en eindigde met een toespraak van bissehop Melentie tot de nieuwe christenen, die nu gelijkstonden met de rechtzinnige Serviërs en zich hiernaar moesten gedragen. Het feest eindigde met den kolodans voor de kerk, waaraan de gedoopte zigeuners en de Serviërs deelnamen. Een arme oude vrouw te Pittsburg is dezer dagen erfgenaam geworden van een vermogen van 1100,000 van een in Ierland overleden eenigen broeder. Zij zelf was op jeugdigen leeftijd wegens een verboden huwelijk door haarvader onterfd,doch daarna had deze haar vergiffenis geschonken. Ach tereenvolgens stierven na verloop van tijd hare betrekkingen, tot ten slotte haar broeder stierf en haar het gansche vermogen dat zij ter wille van de liefde had versmaad, naliet. Maandag 16 Mei. Nieuwdorp, 1 uur door not. Kloes, afbraak van de „Fram". Woensdag 18 Mei. Rilland ISatli bij dhr. Yogel, Engelsche polder door not. Liebert en de Ronde Bresser 70 2jarige ossen en vaarzen, Geldersch ras, half 12. Donderdag 19 Mei. Hapellc, bij Markusse door not. Gallis Merens voor J. en C. Klap, woonhuis, schuur en erf in Maalstede 270 cA. 2o. 78.66 A. bouwl. en wegeling. En om half 1 eikenh. kabinet, bureau en kastje, 2 kastklokken, boomreep en strop, slijpsteen, 2 geiten, kleederen. Vrijdag 20 Mei. Ierseke, 11 uur, put no. 5 Burepolder 800 meterzeeften, 6 tweemeterzeeften, 450 ijzeren pinnen, 3 kruiwagens, 2 kalkbakken, oud zeil, nieuw zeil met mast enz. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 24 Mei. Nieuw- en St. Jooslaml, door not. Tak 1 u. de herberg „het Zwaantje" 680 cA. En om 2 uur inventaris en huisraad. Woensdag 25 Mei. Kapellc, voor of op 25 Mei biljetten bij dhr. v. Dam, verpachting bij insehrjjving de hofstede onder Ierseke, in pacht bij Zuijd- weg 62,21,85 H. middelburg, door not. Tak 10 uur voor de Stadsrijsckool, 4 paarden, 2 .rijtuigen, graswagen, paardentuig, stalgereedschappen, kabinet, secretaire, tafels, karpetten, kachels, keukengereedschap, zomertent enz. Inl. dhr. Hondius. Maandag 30 Mei, RiTland, 11 uur door not. Prins bij wed. Koets, de hofstede Lindezorg in den Rei- gerbergschen Polder groot 57 H. 2 A. 60 cA. Yan 12 en 13 Mei 1892. MIDDELBURG. Ondertrouwd W. S Melders jm. 24 j. en J. P. Mets jd. 24 j! - J. Aarnoutse jm. 24 j. en K. Melis s. 39 j. - J. J. van Aartsen jm. 22 j. en M. M. van Schelven jd. 20 j. M. C. Boot jm. 27 j. en W. C Stevense jd. 26 j. F. A. Hillobrand jm. 24 j. en A. C. W. van Kamer jd. 29 j. GetrouwdJ. J. Franco jm. 26 j. en A. Roose jd. 21 j. - M. Hondius jm. 32 j. en J. Pladet jd. 30 j. A. Sneevliet jm. 23 j. en M. S. Bruijnooge jd. 22 j. A. Hofman jm. 29 j. en W. J. Eift' jd. 24 j. I. van Slufjs jm. 29 j. en E. W. Hubrechtsen jd. 24 j. G. de Rfjke jm. 26 j. en M. de Brufjne jd. 30 j. Bevallen A. Ycs geb. Geelhoed, z. L, de Steur geb. Marijs, z. J. J. van Sluijs geb. de Jonge. d. J. M. Bujjs geb. Tilroe. z. GOES. Ondertrouwd Adriaan de Noojjer 33 j. jm. en Adriana Dirriks 23 j. jd. Gehuwd: Hendrik Jan Logchers 27 j. jm. en Wichertje Loggers 35 j. jd. Joost Wursten 71 j. wed. van Willemina van Poelje, en Johanna Geertruid van Driel 60 j. weduwe van Geraardt de Jonge. Adri aan Duvekot 28 j. jm. en Cornelia de Bokx 23 j. jd. Willem Arts 31 j- jm. en Anna Maria Wolfaert 25 j. jd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. UIT KAMPEN. Amice Naar uwe briefkaart te oordeelen, ver baast ge u, dat onze candidaat ditmaal 400 stemmen minder had dan bij de vorige verkiezing. Ik haast mij dan ook u een en ander omtrent onzen stembusstrijd mee te deelen en doe dit in «De Zeeuw» wijl er wellicht meer broeders zijn, die er belang in stellen. Laat ik u dan allereerst meedeelen, dat onze cand. van verleden jaar, prof. Noordtzij, een in onze omgeving bij uitnemendheid populair persoon is. Kom in ons district op welk dorp ge wilt en schier iedereen kent Noordtzij. Hjj is de man die het volk niet slechts kent, maar eok de vraagbaak is voor velen die op politiek, kerkelijk of maatschappelijk terrein iets willen weten. Ge herinnert u nog wel hoe de liberalen, die steunpilaren van godsdienst en kerk, bij de vorige verkiezing allerwegen specu leerden op de kerkelijke hartstochten? Maar wat geschiedde er toen b[jnagelijk tijdig in den Kamper gemeenteraad Daar wilden niet de gehate «clericalen», maar juist die brave, kerklievende liberalen de tractementen der hervormde predikanten zonder vorm van proces inhouden. En wie sprong er nu voor de rechten der hervormde gemeente in de bres Schrik niet amice, niemand minder dan de afgescheiden professor Noordtzij Niet wijl hij wii dat de predikanten hunne tractementen zullen genieten uil de staats- of stadskas, dit zou ook in strijd zijn met art. 20 van ons program, maar omdat ZHGI., juist op grond van bedoeld artikel, niet wil dat ook de hervormde predikanten naakt aan den dijk zullen gezet worden. Nu gevoelt ge wel, dat bij de verkiezing in 1891 het argument van nondermijner der hervormde kerkt bij ons geen opgeld kon doen. Bovendiende liberale geld verspillers wilden eeu hoofdelijken omslag heften in onze goede stad, teneirde in de gelegenheid te zijn, als naar gewoonte, vrij en vrank met de dubbeltjes der ingezetenen te kunnen omspringen. En aan wien hebben we te danken, dat die hoofdelijke omslag, naar we hopen, voor altijd van de baan is? Uitsluitend aan het energiek optreden van Noordtzij. Verbazen zal het u dus wel niet, dut we bij de vorige vei kiezing geen zuivere partijstemming hadden. Toeri was het meer een ovatie aan den persoon des heeren Noordtzij, dan wel een getuigenis afleggen van ons politiek beginsel. Noordtzij kreeg toen stemmen: in de eerste plaats van zijne politieke geestver wanten; maar ook vervolgens: van liberalen die respect hebben voor zijn karakter, van liberalen die respect hebben voor de hervormde kerk en eindelijk van liberalen die respect hebben voor hunne beurs; en zooals ge weet is liet getal, dat tot die laatste categorie behoort niet gering. Mij dunkt, nu kan ik hier gevoegelijk eindigen en is het u reeds tamelijk duidelijk geworden vanwaar het verschijnsel dat onze Mackay zooveel stemmen minder kreeg dan Noordtzij. En toch zat het em hierin niet alleen. Maar ge hebt gehoord, niet waar, met welk een candidaat de liberalen hier zijn kon en aandragen met den Utrechtschen jonkheer Van Weede Van Dijkveld. Wel amice, ik had wel eens gewild, dat ge dien man eens hailt hooren oreeren. Wat was hij vroom 1 Zoo vroom zelfs, dat hij schier een heelen avond besteedde om zijnen kiezers te vertellen hoe milddadig en nederbuigend hij was voor de armen en zichzelf zoo ongeveer voorstelde als de incarnatie van bet program tot oplossing van de sociale kwestie. Over politieke zaken heeft hij bijna niets gezegd. Slechts om zijne libeiale vrienden een weinig te gemoet te komen, deelde hij mee dat hij voor leerplicht was. Hij heeft die mededeeling echter zoo tusschen de druppeltjes door gedaan, zoodat onze eenvoudige lui het niet gesnapt hebben. Ik zei zooeven dat hij zoo «vroom» was. Nu gevoelt ge wel, dat ik niets wil afdingen op de persoonlijke verhouding tusschen God en den candidaat der liberalen Van Weede van Dijkveld, maar zeg eens amice, ik word toch wel een beetje warm van binnen, als ik iemand die zeqt «chris ten» te zijn in gezelschap zie van liberalisten, joden en vrijmetselaars om de partij te bestrijden, die het juist te doen is om de eere van Christus te handhaven op ieder terrein des levens. Maar genoegik heb u reeds te lang bezig gehouden. Hebt ge nu begrepen, vanwaar het ver schillend stemmencijfer op onzen candidaat in 1891 en 1892? Maar al hadden we het onderspit ge dolven, we zouden niet versaagd zinn geworden. Liever vallen we met e. re dan dat we met schande overwinnen. Ook in onze nederlaag zal God verheer lijkt worden, als onze strijd maar waarlijk gestreden wordt in den Naam van Hem, die den hemel en de aarde geschapen heeft, in wien ook onze hulpe sta Gegroet t. t. T e c t o r. HEINKENSZAND 13 Mei, BREEDE WATERING 27 Mei. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand April 1892. M. H. Hackenberg, Amsterdam. A. Vreeburg, Hilversum. M. Raar, Rotterdam. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadres seerden op de plaats van bestemming on bekend zijn, gedurende de 2e helft der maand April 1892. J. Brand, Amsterdam. Van Ka pel le: De Wolf de Boer, Middelburg. Van K r u i n i n g eM. Hoogesteger, Katten dijke. Verzonden geweest naar Amerika.: Van Oudelande: P. van Wingen, Idem naar België G. Verbraeken, Antwerpen. VLISSINGEN, 13 Mei 1892. Hooiboter f 0,85 a f 0,95; grasboter f0,— a f0,— de kilo. Eieren f3,— a f 3,20 per 104 stuks. MIDDELBURG, 12 Mei 1892. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer klein en het verhandelde van weinig betee- kenis. Puike tarwe was niet beneden de f 8 te koopRogge f 7Wintergerst niet ter veil; Zomergerst zonder handel; Witteboo- nen 25 cent lager en de puike soort tot f 7.75 gekocht; Bruineboonen 19; Paardenboonen f6,25; gelezen Tuinboonenhield men op f7.50; Groene Erwten komen in puike kooksoort niet voor; Winter- en Zomerzaad zonder handel. Versche boter f 0.70 a f 0.80 per Kilo. Eieren f3.— per 100 stuks. ZIERIKZEE, 12 Mei 1892. BOTER. Hoogste koers f0,62' a f0,— laag ste koers f 0.55 per 5 ons. kipeieren hoogste koers f 0.726 a f 0,laagste koers f 0,50 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers f 1, af 0,— laagste koers 0,825 de 25 stuks. ST. MAARTENSDIJK, 12 Mei 1892. Bij de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 53 stuks hoornvee. Prij zen werden besteed als volgtvoor jaarlin gen ossen en vaarzen van f 80 tot f90, voor Sjarige ossen, niet gevet, van 30 tot 32 cent de Kilo, voor koeien 34 cent de Kilo, voor vare koeien van 1 80 tot f120. Ondertrouwd WILLEM DE SCHIPPER Cz en CATHARINA ECKHARDT Jd. Gravenpolder, ISisse, ««asxMza'B.gaaEsM—flgMBMsaagwM'Tfg.iKafflHgMai HMIH— 7 Getrouwd ADRIAAN DUVEKOT en CORNELIA DE BOKX, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen aan allen die belangstelling in hun huwelijk hebben getoond. Goes, 12 Mei 1892. Alle degenen die iets te vorde* ren hebben van Mejuffrouw de Wed. A. MINDERHOUT, overleden te Middelburg, worden verzocht binnen 14 dagen daarvan opgave te doen ten kantore van den No- taris P. P. SLEGT in de Lange Noordstraat e Middelburg. 's avonds te 7 uren, te G o e s in «de Prins van Oranje» voor HIl. Kerkvoogden der Ned. Hei v. Gemeente te Goes, ten over staan van den Notaris MULOCK HOUWER Yan te Goes aan de Kleine Kade, wjjk B no. 187, groot 159 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling. des morgens te 11 uren bij den put op perceel No 5 aan den Burenpolder te Ierseke van 800 Meterzeeften, 6 Twee-Meter- zeeften, 450 ijzeren Pinnen, 3 Krui wagens, 2 Kalkbakken, een nieuw Zeil met Mast etc., een goed oud Zeil, Banken, Zeeftjes,Latten, Planken, en wat verder tot een Oester-Inven taris behoort. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3