KERK-EN SCIIOOLNSEUWS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. «Ja, zie, och, 'tis ware, 'tis beter voor ons, dat de meerderheid anti-liberaal is maar voor dezen keer moesten we ook maar eens twee liberalen kiezen «Ja, zie, och,» met zoo n «pittig» ant woord stuurt men kinderen naar huis, maar daarmee is het een verstandig man niet duidelijk, waarom er slechts 3 anti-liberale icandidaten en niet 5 gekozen moeten worden, wijl we in liet laatste geval ook in de prov. Staten eene anti-liberale meerderheid hebben, Met 3 staan we op het doode punt. En dat bij samenwerking van Katholieken en Anti-revolutionnairen de kans van slagen groot is, bewees de verkiezing, eenige we ken geleden, toen we het geluk hadden een anti-revolutionair, den heerVoorst Vader, gekozen te zien. Of de liberalen ook in hun vuistje zullen lachen bij het vernemen van dit echt «poli tiek» besluit. (Centrum.) De Wetsvoordracht betreffende het Kiesrecht is thans bij den Raad van State. Zoo luidt een mededeeling, door de Regee ring aan de Tweede Kamer gedaan. Natuurlijk moet die inlichting dienstdoen bij de stembus van 10 Mei, ten gunste van - de liberale partij en van het tegenwoordig Bewind. Zullen echter wel vele kiezers dupes worden van die manoeuvre? Wij kunnen het niet gelooven. De weg tusschen den Raad van State en het Staatsblad is dikwerf zoo zeer lang. Meer van gewicht dan de tijding: «de Wet, regelende het Kiesrecht, is bij den Raad van State,» zou de mededeeling wezen van den inhoud dier Wet\ en voorts van het tijdstip, waaropzij zal worden ingediend, behandeld, aangenomen en.... ingevoerd. Dagblad. Wegens het vervallen van het schou* deren van het geweer is vanwege het De" parlement van oorlog, ten behoeve van het wapen der infanterie en van de schutterijen, een nieuw exercitie-reglement (r eer ut en- school) verschenen, waarin die handgreep dan ook niet meer voorkomt. Voortaan zal met de positie van het ge weer «bij den voet» en «over» het geweer in eens kunnen worden «gepresenteerd», en uit den stand van «gepresenteerd» ge weer het geweer «over» genomen of «bij den voet» worden gezet. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan een commissie opgedragen het onderzoek der bepalingen betreffende den verkoop onder openbare controle aan de Rijkslandbouwproefstations welke aan een herziening zij n onderworpen. Tot voorzitter is benoemd de heer dr. J. W. Gunning te Amsterdam en tot leden onder anderen de heeren leden der Provinciale Staten van Zeeland B. G. v. d. Have te Ouwerkerk en M. de Jonge J.zoon, de hatste tevens lid der firma v. d. Bosch Sc Co. te Goes. Aan het stellen der 17 «eigen» an ti-revolutionaire; candidaten in het Am- sterdamsche «Nederland en Oranje» ging een debat voorat, dat uitliep inde volgende motie «De Kiesvereeniging «Nederland en Oranje» handhaaft het standpunt dat ze steeds innam, hierin bestaande lo. dat Amsterdam, als zijnde zoo groot als negen gewone provinciale districten, die door de willekeur en partijzucht der liberalisten bijeen worden gehouden, een geheel exceptioneele positie inneemt, en diensvolgens niet naar denzelfden maatstaf als de overige deelen des lands kan beoor deeld worden en 2o. dat saamwerking met andere par- tjjen in zulk een district, niet politieke combinatie maar evenredige vertegenwoor diging moet bedoelen. Besluit om alleen voor ditmaal, en uit sluitend om te krachtiger het eendrachtig optreden van de anti-revolutionaire partij in den lande te bevorderen, zich bij eerste stemming tot het stellen van eigen candi daten te bepalen.» Sclioondijke. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad ter vervulling van de vacature Steenhardt, is van wege de liberale kies vereeniging alhier tot eandidaat gesteld Iz. Risseeuw Jaez., die gerekend wordt tot de zoogenaamde burgemeesterspartij te behoo- rendaartegenover wordt aanbevolen, ook van liberale zijde, Notaris Smidt, die door een deel zijner partij niet gewild is om een proces, dat hij met de gemeente geveerd heeft. Enkele kiezers, beide mannen niet begeerende, bevelen J. Stoppels aan. DYNAMIET. Dynamiet, de stof, die door het misbruik, dat onverlaten daarvan maken om ongehoorde misdrijven te plegen, het schrikbeeld is ge worden van vele duizenden, is eeD der krachtige hulpmiddelen die de natuurweten schap ons schonk, waardoor ingenieurs in staat werden gesteld de reuzenwerken uit te voeren, die door alle eeuwen heen ge tuigenis af zullen leggen van de energie van onzen tijd. Het stoomros werd een weg gebaand, zoowel over als door de ber gen. de scheepvaart zag gevreesde belem meringen opgeruimd en de schatten aan metalen, die sluimeren in de aarde, worden losgerukt en aan de industrie geschonken met behulp van die reuzenkracht, die den mensch in staat stelt honderden meters at te dalen in den rotsbodem dien men voorheen als ondoordringbaar moest vermijden. Het was in 1847 ilat de Fransche schei kundige Pelouze in zijn laboratorium een stof ontdekte, die een ontzettende ontplof- fingsktacht had. Hij had zwavelzuur en salpeterzuur laten inwerken op glycerine en daardoor eene olieachtige verbinding verkregen, die naar de scheikundige samen stelling nitroglycerine werd genaamd. De kracht, die het product kon ontwikkelen, wanneer met eenig hard voorwerp een stoot daarin werd gegeven, deed den geleerde wan hopen of inen ooit tot eene nuttige toepas sing daarvan zou kunnen geraken. Later slaagde men daarin door de gevaarlijke vloeistof door poreuse aarde te laten opslur pen en op die wijze een fabrikaat te ver krijgen, dat wel niet die groote kracht bezat, maar gewonnen had in bruikbaarheid, doordat het tenminste vervoerbaar was. Deze met nitroglycerine gedrenkte aarde is het gevreesde dynamiet. Wij zullen geene verdere mededeelingen doen omtrent de voorzorgen, die men in acht te nemen heeft, bij de bereiding van het hoofdbestanddeel nitroglycerine, uit vrees, dat een hoogei'e burger eens trachten mocht de fabricatie te ondernemen, genoeg zij als waarschuwing vermeld dat de vervaardi ging der kleinste hoeveelheid levensgevaarlijk is. De dynamietfabrieken, die geen der bekende voorzorgen veronachtzamen, worden gebouwd in kleine afdeelingen ingegraven in kuilen in den grond, opdat ingeval van ongeluk zonder gevaar voor het geheel iedere onderatdeeling in de lucht kan vliegen en met al wat er in leeft kan verdwijnen. Wanneer wij schrijven «verdwijnen» denkt men wellieht aan overdrijving en dit toch is geenszins het geval. Een paar voorbeel den om dit te bewijzen. In de maand April 1866 werd het ontploffingsmiddel voor het eerst in Engeland ingevoerd en wel met het stoomschip «European», dat moest lossen te Aspinwall. De schuit was nage noeg ledig, nog slechts 70 kisten waren over, die volgens opgave bevatten flesschen met glonoïnolie, feitelijk nitroglycerine, toen om zich van den inhoud te overtuigen, een kist op last der commiezen werd openge maakt met het gevolg, dat er eene ont ploffing plaats had, die op de andere kisten oversloeg, die uiteen sprongen met een kracht die een aardbeving deed ontstaan. Geen der personen, die op de boot of in de nabij heid op de kade werkzaam waren, over leefde den schok, zestig personen werden als verdwenen opgegeven; van het sterke schip dreven eenige wrakdeelen rond; de kaaimuur, gedeeltelijk weggeslagen, was geheel ontzet; de stad bij de haven had het aanzien of er een aardbeving had plaats gehad. De schade beliep ruim 2Vs millioen gulden. En wie herinnert zich niet meer het ont zettende onheil te Bremerhaven, waar op de kade het helsche koffertje ontplofte van den snoodaard Thomas, die, om de assu rantiepremie machtig te worden, gepoogd had het transatlantische stoomschip «Mo- sel» in volle zee te laten vergaan. Bij het afladen van het rijtuig ontplofte het kof fertje geheel in de vrije lucht. Een gat van drie meter diepte werd daardoor in den grond geslagen, tweehonderd meter vor wer den de overblijfselen weggeslingerd der on- gelukkigen, die in de nabijheid gestaan hadden. Het schip zelf bleef behouden, doch de masten waren ontzet en de brug en het houtwerk, dat zich op het dek bevond hadden het aanzien alsof een kogelregen het schip geteisterd had. De wonden, die dynamiet slaat zijn ver schrikkelijk, daar de beenderen feitelijk tot poeder worden geperstechter geeft het wat de geneesheeren noemen gezonde won den. Bij eene ontploffing van buskruit lijden de slachtoffers het ineest aan de brand wonden, die treurige gevolgen na zich kun nen slepen het dynamiet stoot echter bij de werking geene brandende gassen uit, ver nietigt, maar verschroeit niet. Een mijn werker, wien een dynamietpatroon doodde, werd gevonden zonder rechterarm, overigens vertoonde het lichaam geen uitweudig let sel, alleen bleek nader bij de inwendige lijkbeschouwing, dat de man als met een scherp lemmet doorboord was, J en zooals bleek, waren de nagels zijner rechterhand,door het dynamiet met zulk een kracht wegge slagen, dat deze 's mans lichaam hadden doorsneden. Bij de ruiine toepassing, die het dynamiet in den laatsten tijd gevonden heeft, is het te verwonderen, dat nog niet meer onge lukken daarmede gebeuren het komt toch herhaaldelijk voor, zoowel bij proefnemingen van de genie als in de mijnen, dat eeu patroon, die niet heeft willen afgaan, met een mes opengesneden en eens nagezien wordtschiet het mes uit, dan is een ont ploffing bijna zeker, doch de gewoonte om met dat gevaarlijke goed om te gaan, maakt den mensch roekeloos. Tot besluit zjj nog van het dynamiet vermeld, dat het met een lucifer aangestoken, zeer langzaam brandtde aarde blijft dan natuurlijk achter, de nitroglycerine verteert. Rolt. Nieuwsbl. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkwerve dhr. G. Vossers cand. te Anjum. Bedankt voor 's Heer Hendrikskinderen door ds. H. Limpers te Stavoren. De heeren C. Van Wijngaarden, G. Vissers, F. Pont, J. Steehouwer en J. Groene- weg, allen kweekelingen van de Vereeni- ding tot bevordering van inwendige zending bedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Nederlandsche Hervormde Kerk, zijn na afgelegd examen tot de Evan geliebediening toegelaten. Het getal predi kanten dat uit de inrichting te Doetichem is voortgekomen, is nu reeds tot 100 gestegen, terwijl dit jaar nog eenige leerlingen propo nentsexamen zullen afleggen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Goes door ds. W. Kap- teiju te Workum. (Ds. Kapteijn was var. 1883 tot 1886 predikant te Hjjum en daarna te Workum Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Apeldoorn door ds. F. W. J. Wolf te Axel. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 9 Mei, zijn de navolgende personen veroor deeld, wegens JachtwetovertredingA. T. te Heinkens- zand tot 2 m. f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete. A. V. te Krabbendijke tot 2 m. f10 b. s. 6 d. h. voor iedere boete. A. B. te Baarland, A. P. en G. de J. te 's Heer Arendskerke en C. S. te Biezelinge ieder tot f 5 b. s. 4 d. h. en P. P. te 's Heer Arendskerke tot f3 b. s. 2 d. h. het ver wekken van rumoer: M. M S. de L., L. W., I. E. en A. L. te Baarland ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. straatschenderijI. P. te 's Heer Arendskerke, M. B.; J. J. K. en M. H te ColijnsplaatM. v. G. en W. F. R. te Goes allen tot f 1 b. s. 1 d. h., J. B.; E. V. en M. Z. te Wissenkerke ieder tot f2 b. s. 2 d. h. en D. H. en A. v. G. te Goes ieder f 0.50 b. s. 1 d. h. overtred. van art. 460 W. v. S. L. F. te Heinkenszand tot f5 b. s. 3d. h. overtreding van het Reglemedt op de wegen en voetpaden in Zeeland J. B. te Kruiniogen tot f 3 b. s. 2 d. h. het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde A. H. te Ierseke tot f2 b. s. 2 d. h. overtreding van het Reglement van politie voor de polders in Zeeland J. D. M. de K., P. v. O., C. v. O., M. B., L. v. d. V., J. v. O., J. M., L. G., A. L., A. v. P. en M. v. P. allen te Woen'drecht, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h strooperijP. Q. te Rilland- Bath tot f 1 b. s. 1 d. h.; politieovertreding: P. M. te Wissenkerke tot f 1 b. s. ld. h. openbare dronkenschapA. V. te Hansweerd tot f5 b. s. 3 d. h., A. M. te Cats, W. B. en C. v. d. W. te Camperland, L. Z. en M. B, te Goes ieder tot fl b. s. 1 d. h.; allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd J. de J. te Oudelande beklaagd van jachtwetovertreding. Goes. In den tuin van den bloemist Rejjerse aan den Cingel zijn heden voor het eerst in dit jaar de nachtegalen weder gehoord. Zeeuwsch-Ylaanderen. Met den nieuwen tijd kunnen we hier nog maar niet op streek geraken. Sluis, dat oorspronkelijk voor den Amsterdamschen tijd was, heeft voor enkele dagen den Greenwiehtijd aan genomen en is thans weer tot den ouden tijd teruggekeerd. Zoo ook Zuidzande. In Waterlandkerkje heeft de Raad ook den nieuwen tijd aanvaard, naar men zegt, is het vergeten den klokkenist daarvan mel ding te doen en is dus de cude tijd gebleven. De bazen houden hier en daar den ouden tijd en de arbeiders volgen den nieuwen. Zoo brengt de nieuwe regeling eene ver warring teweeg, die voor het minder ont wikkelde deel des volks niet gemakkelijk uit elkander te halen is. In den avond van 11 Mei a.s. heeft een bijna totale maansverduistering plaats be gin 8 uren 16 min., midden 11 u. 13, einde 2 u. 10. Bij t'midden der eclips is de maan bijna geheel in de schaduw; alleen een klein strook je aan den onderkant blijft vrij. Een landbouwer te Fijnaart had dezer degen een buitenkansje. Op een boelelhuis had hij een oud lessenaarskastje gekocht en vond daarin 44 gouden tientjes, 2 halve tientjes van koning Willem I en eenige brieven, boedelscheidingen, testamenten uit de vorige eeuw enz. De oudste zjjn van 1752, de jongste van 1812. Door de politie in Den Haag is een Belg gevangen genomen, die door de Recht bank te Middelburg bij verstek wegens op lichterij tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Een uit Middelharnis naar Den Haag overgekomen kiezer had de noodige stukken ingezonden, om wegens zijn aanslag in de grondbelasting op de kiezerslijsten te worden geplaatst, en kreeg zijne stukken terug, waarna hij meende dat alles in orde was. Dezer dager, geen stembiljet thuis krijgende voor de Statenverkiezing, stelde hij een onderzoek in, en nu vernam hij, dat hg wèl was opgenomen op de kiezerslijst voor de Tweede Kamer als Nederlander, doch omdat Middelharnis niet in Zuid Holland gelegen isniet op de kiezerslijst voor de Provinciale Staten was gebracht. Middelharnis niet in Zuid-Holland 1 I Te Oegstgeest is Vrijdag een vrouw door een verhuiswagen overreden en gedood. De voerman had haar nog aangeroepen, doch wijl zg wegens de vallende hagel- steenen eeu doek om het hoofd had geslagen, hoorde z(j zeker niet. Een 4 jarig meisje te Winterswijk raakte al spelende onder een met hout beladen voertuig. Het voor wiel ging het kind over het hoofdje en verbrijzelde dit, zoodat de dood terstond volgde. Bijgeloof! Het bijgeloof is de wereld nog niet uit. Dit bewijst een staaltje, dat men ons uit Wageningen schrijft. Eene 28-jarige ar beidersvrouw aldaar, ging Woensdag j. L zonder dat zij over pgn of anderzins klaagde, naar het land, om te melken. Zg keerde om halfzes uur 's avonds van het land terug en was van plan naar huis te gaan, toen zg plotseling een hevige pijn gevoelde in het onderlijf. Met moeite wist zij nog thuis te komen maar het werd echter niet beter en binnen den tijd van eenige uren was de anders zoo gezonde vrouw dood. De dokter constateerde koliek. De buren echter beweren, dat de vrouw betooverd was door hare schoonmoeder, vrouw H., en zóó zijn zij op deze gebeten, dat zij het niet zal wagen buiten de deur te komen. Men hoort de bvurvrouwen over nie mand anders spreken dan over die êrme moeder met 'r vier keinder» en» dat lilke vêrken van 'n hdks. Eenige jaren geleden werd vrouw H. ook er van beticht, een kind te hebben «behekst», wat toen heel wat drukte heeft veroorzaakt in Wageningen. RIV.) Men kent de electrische post, die uitvinding van Werner von Siemens, die de luchtdrukpost in de schaduw moet stellen. Te New-York zal die uitvinding nu in toe passing worden gebracht. De Postelectric Company is van plan, een net van electrische lucht- en onderaardsche spoortjes aan te leggen, die het verkeer tusschen de verschil lende bureaux der posterijen en de stations ontzaglijk zullen vergemakkelijken. Zij is van plan wagentjes te gebruiken van zes meter lengte en 15 centimeter doorsnede, waarin 20,000 brieven of pakketten van een daarmede overeenstemmend gewicht kunnen worden geborgen. Deze wagentjes, die den vorm van een sigaar hebben, loopen op een spoorstaaf en worden in evenwicht gehouden door een tweede staaf, die boven is geplaatst. Zij worden bewogen door de aantrekkings kracht van metalen ringen, waarvan er op elke drie meter een staat. Wanneer het midden van den wagen den ring heeft be reikt wordt de ring werktuigelijk uit den stroom geschakeld en komt de wagen dus onder den invloed van den volgenden ring. Met tot dusver ongekend groote snelheid kan de metalen sigaar dan door de reeks van electrische ringen vliegen en in den korts denkbaren tijd brieven en pakketten door de stad overbrengen. In Zwitserland is nu weervergunning gevraagd tot het bouwen van een spoorweg- lgn naar den top tan den Eiger, tot een hoogte van 397Ü meter. De beweegkracht moet geleverd worden door electriciteit, welke wordt opgewekt door de waterkracht der Lutschine. Dit is nu reeds het derde plan om de hooge sneeuwtoppen door een spoorweg met den beganen grond te verbinden. Het ziet er echter niet naar uit, dat dit plan meer kans van slagen heeft dan de andere. Het Zwit- sersch kapitaal heeft voorloopig genoeg van de spoortjes! Men weet op de beurs maar al te goed hoe ze dalen 1 Elf jaar geleden ging een mooi, zeven jarig kind in een bosch op de Servische grenzen spelen. Zij keerde niet terug en ondanks alle nasporingen kon men haar spoor niet ontdekken. Eenige weken gele den kampeerde een troep Zigeuners zich in de nabijheid van een dorp, waai in het kleine meisje geboren was. Een oude man bezocht met een hond, de legerplaats en het trok ieders aandacht, dat het dier zich niet verwijderen wilde van een twintigjarig meisje. Hg likte en besnuffelde haar als een bekende, kortom, hij vestigde zoozeer de aandacht zijns meesters op het meisje, dat deze haar ondervraagde en weldra tot de ontdekking kwam, dat zij zijn kind was. Destijds was zij door de Zigeuners uit het woud gelokt en door hen medegevoerd. De muziek een geneesmiddel der toekomst. De Russische professor Tercha- now sprak onlangs te St. Petersburg over de «invloed der muziek op het menschelijk organisme,» en verklaarde o. a.Wij zijn vast overtuigd, dat er eeu tijd zal komen, waarin de muziek, in handen van weten schappelijk gevormde geneeskundigen, een krachtig middel zal zijn in den strijd tegen het lijden der menschheid. Hoe kan het ook anders? Uit een reeks van gevallen is gebleken, dat de muziek de grootste macht bezit tot het regelen van de men- schelijke stemmingen en gevoelens, en deze factoren beheerschen in vele opzichten het psychisch en psysisch leven van het orga nisme.» Te Keulen stond de vorige week een gevangenbewaarder voor den rechter, die vele jaren in de gevangenis der stad heeft dienst gedaan. Hij was beschuldigd als tusschen-persoon tusschen gevangenen en hun familieleden te zijn opgetreden om eetwaren en tabak binnen het gebouw te smokkelenvan elke tien gulden hield hij er drie, en van de vijf twee en soms stak hij het geheele bedrag op. De gevangenen, waarmede de ontrouwe beambte dergelijke zaken deed, werden bizonder door hem voorgetrokken en zij die hem niets op brachten, werden slecht behandeld. De ambtenaar, van het Openbaar Ministerie eischte vier jaar tuchthuisstraf tegen hem, maar de rechtbank veroordeelde hem, on der aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een jaar gevangenisstraf. De in de zaak gehoorde getuigen waren meest

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 6