II ;aten. BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" tarten ISER, )urg m, Gemengde Berichten. POSTERIJEN. ÏDERLAND EN oor de verkiezing 'an 9 tot 5 uren, iigmg voornoemd, ■zitter. ter den naam van ?ENISSE», heelt op 10 Mei 1892 rolk oprecht ter fL, Voorzitter. jjjSecretaris. n zilverdruk andkeurig net sorteering tARTEN |r itwelijksfelicitatie, Iksten en motto's, rekhandel van C 20Goes. 10 Mei a. s. zjjn ar. hankelyke mannen net gerustheid kan 'enigmg te Vlissingen. I BILT. N. SURG. te Veere. EN. en ST. PHILIPS" oor de Provinciale intonrechter, Waterstaat. e op U rust. Eén Voorz. E, Secr. m. behoorende bij van Zaterdag 7 Mei 1892. 7 Niet thuisblijven. Tegen het advies van de antirevolutionaire kiesvereenigingen in het district Sluis aan onze vrienden om niet te gaan stemmen, hebben wij zeer ernstige bedenkingen. «Kiesrecht is kiesplicht» iseene onverbidde lijke waarheid, waaraan niemand zich willekeurig mag onttrekken tenzij dan wanneer er een kamp te beslechten is tusschen twee tegenstanders met wie het lood om oud ijzer zou zijn. Van het besluit zal wel geen kleinmoedig heid de oorzaak zijn. Doch hoe hel zij, met een aanmaning om toch vooral bij een verkiezing als deze thuis te blijven, verzaakt men de gelegen heid om uit te spreken in zoo groot mogelijken getale, dat een andere slum richting gekozen worde voor het schip van staat; en dat de geestelijke lactor in ons staats- en staten- bestuur door de meerderheid niet langer worde miskend. Wel is er in Sluis geen kans van slagen; maar allicht ware ons corps in Nederland door een tegenovei gesteld advies met hon derd man versterkt geworden. 6 Mei '92. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-VJaan- deren: Als eene bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat «het Weekblad» in een vergroot formaat is verschenen en dat de redacteur een collega gekregen heelt in een vasten medewerker. Kortelijk ontvouwt het zijn oud program: Het zal niet aan achterklap doen, maar de fakkel der waar heid voor ons district zijn. Het zal echter als de oude vos, die zijne haren verliest, maar overigens dezelfde blijft, voortgaan met de «zoogenaamde» christelijke scholen te bestrijlen, het volk te waarschuwen voor de «luie» orthodoxe dominees, enz. De christenen zijn dus weer gewaarschuwd. In plaats van alleen zal de bekende redacteur nu met een collega het vervolgingswerk voortzetten. Het is de oude ergernis aan het kruis van Christus, die hem Zijne gemeente doet haten en bestrijden, om kon het zijn haar in onze streek geheel te doen verdwijnen. Dat het daarom te doen is, bleek nog voor eenigen tijd, toen een invloedrijk liberaal een anderen persoon uitnoodigde om de handen ineen te slaan teneinde «de Calvi nisten» er ten onder te krijgen. Deze van een ander gevoelen deelde het een orthodoxe mede, die blijkbaar' als zijne broeders, niet tegenstaande den heiligen wederstand, niet versaagd was, en antwoordde: «Het zal hun gelukken de Calvinisten ten onder te krjjgen, als zij den God der Calvinisten ten onder gebracht hebben. Onze oude God leeft nog!» En dat is zoo. De liberalen, met het Weekblad voorop, hebben geen oog voor het: «Wat vervolgt gij Mij», en daarom evenmin voor het; «Ik ben uw schild, uw loon zeer groot!» KËRK-EN SEUOOLNHHJWS. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goes: G. Mansveld te Nigte- vecht, C. J. Ltmcnerink te Scheveningen en L. A. Faure te Reden. Ds. Halffman te Koudekerke komt voor op het drietal te Schiedam. Ned. Ger. Kerk. Ds. Wolf te Serooskerke staat op het drietal naar Wagen ïugen. De i ieuwe tijdregeling. Men schrijft uit een Geldersche grens plaats «De le Mei zal ons met den nieuwen tijd mooie parten spelen. Ik heb al verschil lende lieden gezien, die sinds Zondag drie horloges op zak dragen. Natuurlijk moeten deze uurwerken van verschillende grootte of vorm zijn, daar men anders toch in de war komt. De meeste lieden moeten hier rekening houden met den Duitschen tijd, wegens hun arbeid op Duitseh grondgebied, of wegens het Duitsche postkantoor. Deze tijd is 15 minuten later dan de Amster- damsche en deze weer 20 minuten later dan de Greenwichlijd, naar welken tijd zich het Hollan Ische postkantoor regelt. Daar de ingang daarvan te gelijk die van de woning der brievengaardster is, moet het goede inensch zich telkens afslooven om de te vroeg of laat komende menschen de nieuwe tijdrekening uit te leggen. Zij is met al den last, dien 1 Mei haar bracht, nog ver wonderd, dat de verwarring onder de men schen, die volgens drie tijden moeten reke nen, niet nog grooter is. Maandag werd te Gorinchem door den koopman in ijzerwaren L. Valk, in eer. zijner spijkerbakken een bankbil jet van f 100 gevonden en daarvan aangifte gedaan bij de politie. Toen een paar uren later de eigenaar, woilende te Giessen-Nieuwkerk en die thuis gekomen zijnde, zijn verlies bemerkte, geheel ontsteld daarvan kennis kwam geven bij de politie aldaar, werd hij verbljjd met de me- dedeeliug, dat zijn verloren eigendom in goede handen was gekomen en was h\j in korten tijd daarvan weder in het bezit ge steld, zoodat hij met een opgeruimd ge moed weder de reis naar huis kon maken. - De nieuwe spoorwegtarieven voor ijl en vrachtgoederen in Nederland zullen, naar men aan hel «Utr. Dblmeldt, hoogstwaarschijnlijk reeds met 1 Juni in werking worden gebracht, zoowel in het locaal verkeer der verschillende maatschap pijen als voor het rechtstreeksche verkeer. De handel zal door deze nieuwe tarieven zeer worden gebaat, en het gebruik voor het publiek wordt zeer vergemakkelijkt, want met de invoering zullen allerlei spe ciale en uitzonderingstarieven, bij de ver schillende maatschappijen in gebruik, worden afgeschaft. Voor ijl-, stuk- en wagenladiugsklasse- goederen zullen de nieuwe tarieven alge meen lager worden dan de tegenwoordige; over groote afstanden voor ijlgoederen zelfs 50 a 60 pCt. Ook voor het veevervoer zullen die lang verwachte lagere tarieven binnen kort in werking komen. De Hollandsche Spoor weg-maatschappij heeft ze reeds aangekon digd. Voor het personenverkeer zal ook een voorloopig in te voeren nieuwe regeling van belang zijn, daar hierdoor, wat steeds nog niet het geval is, bv. allen stations der Staatsspoorwegen onderling directe biljetten zullen kunnen uitgeven, waardoor verlaagde vervoerprijzen ontstaan. Pootaardappelen. Bestelt men nieu we, vreemde vreemde en niet zel den dure pootaardappelen, dan krijgt men meestal groote knollen om er meet partij van te trekken en kosten te sparen snijdt men ze gewoonlijk door. Hoewel het nu wel beter is dat de pootaardappelen niet stuk gesneden worden, kan toch, wanneer men daartoe wil overgaan, de volgende eenvoudige methode worden aanbevolen. Drie tot vier weken vóór het uitpoten worden de pootaardappelen (voorrl dus vroege en kostbare soorten), met welke men door ze stuk te snijden een zoo groot mogelijke oppervlakte wil beplanten, op eeu zolderkamertje neergelegd, maar flink uiteengespreid. Na 14 dagen tot drie weken komen de kiemen als kleine groene prin tjes te voorschijn en eerst dan begint men met het doorsnijden. Het uitpoten dei- aardappelen mag eerst na 4 of 5 dagen dus nadat de wondvlakte goed uitgedroogd is, geschieden. Pootaardappelen, welke op deze wijze be handeld zijn, loopen 14 dagen vroeger uit dan aardappelen, die men zoo maar, zonder in achtneming van het bovenstaande, had stuk gesneden. Zij groeien den geheelen zomer be ter en geven een grootere opbrengst. Greenwichtjjd De spraakmakende gemeente maakt van den nieuwen tijd gvindwegtijd Men schrijft uit Eist [BetuweJ Voor eenige dagen werd deze streek bezocht door een Belg, zich noemende Süskind uit Brussel dietegen hooge prijzen bij enkele landbouwers een 14-tal paarden opkocht; de levering en betaling zou eenige dagen later plaats hebben. Hij vertrok uit zijn hotel zonder orde op deze zaken te hebben gesteld. Informatiên, te Br ussel ingesteld, brachten aan het licht, dat aan het opgegeven adres niemand van dien naam bekend was. Men vermoedt daarom dat de handelingen van dezen man niet zuiver zyn. Naar men meent heeft dezelfde persoon ook dergelijke handelingen gepleegd te Alten a/d. Rijn. Door zijn bijgeloovigheid gefopt. In het Fransche plaatsje Faurmars was onlangs den burgemeester, de heer d'Armont, een be drag van vijftienduizend gulden aan oude gou den munten ontstolen. Toen de nasporingen naar den dief verscheidene dagen vruchte loos waren gebleven, liet d'Armont onder de hand in het dorp het gerucht verspreiden dat hij zich, om raad in te winnen, tot een waarzegster te Lynn zou wenden. Die list slaagde uitmuntend; vóór de burge meester nog op reis kon gaan, vond men het zakje metde muntenin het kippenhok, waar in de bijgeloovige dief, uit vrees van te zulllen worden aangewezen, het had neergelegd. Op den Huize Padua, krankzinnigen gesticht, onder de gemeente Boekei heeft, naar aanleiding van het gebeulde te s' Gra- veuhage, ook eeu enquête plaats gehad. Om alles onvoorbereid te vinden, kwam de commissie's nachts te half twaalf uur. Alles weid in diepe rust en volmaaktste orde bevonden. In één cel alleen maakten de heeren aanmerking, beleefd opperende of het hier niet te koud was voor den ver pleegde. Doch eensklaps heft deze, dien men slapende waande, het hoofd van onder de dekens' en roept: «Ik heb geen ver warming noodig; ik hg hier warm genoeg onder vier dekens». Lachend gingen de heeren verder en vonden niets meer aan te merken. Te Luik zijn enkele personen gevat, die daarna bekenden schuldig te zijn aan de ontploffingen en moordaanslagen van den laatsten tijd. Te Bergen werd iemand aangehouden die plan had eenige woningen in de lucht te doen springen. In een huis te Los Agelos (California) is een dynamiet- bom geworpen, waardoor een hevige ont ploffing veroorzaakt werd. De bewoners, die in slaap waren, zijn uit hun bed geslingerd en min of meer ernstig gewond. De kamer waarin de bom ontplofte, ligt in gruis. Van het huis zijn alle vensters gebroken en ligt de gevelmuur in puin. Een fabriek van beddenveeren te Cauustadt werd Woensdag door brand ver nield. Twee vrouwelijke arbeiders werden met brandwonden overdekt bewusteloos uit de vlammen weggedragen. Vier sprongen er uit de vensters van de tweede verdieping en bekwamen kwetsuren. In eene particuliere correspondentie uit Manhattan, voorkomende in de Veldpost, I wordt gewaarschuwd tegen de hanuelingen van emigratieagenten en de leiders van land verhuizers. De schrijver zegt omtrent hen Leiders van emigratiën zijn soms in één jaar reeds rijk en sommigen trachten elke koe, die zij ontmoeten, te melken. Zij ge nieten veelal provisie van stnombooten, spoor wegen, van landaankoop, benevens van fabrieken, van landbouwwerktuigen, enz., waarvan z(j, behulpzame lieden natuur lijk alleen de adressen dier firma's opgeven, waaraan ze verbonden zijn. Bij 30 familiën kunnen zij reeds pl. m. f2000 uitmelken. Dragen de geleiders een goed klinkenden of bekenden naam, dan is hun winst, bij gemis aan geweien, nauwe lijks te schatten. Van een vroegeren kerkelijken voorganger, thans naai' men wil bankier, weet men bijv. in Amerika te verhalen, dat hij, ten behoeve zijner uitgebreide gemeente, gron den had gekochtboschgronden, waarop de boomen waren gekapt. Hij kocht dien grond voor enkele centen de acre en deed dien daarna op «billijke» wijze aan zijne schapen over, voor ettelijke dollars de acre. Twaalf jaren moesten de menseden tobben, om de knoesten en wortels der boomen geheel uit den grond te verwijderen. Is men eenmaal zijn geld kwjjt, dan is men gedwongen op dezelfde plaats te blijven. Daarom bevelen we ieder ernstig aan, zoo weinig mogelijk van aanbiedingen voor ge leide enz. enz. gebruik te maken en niet te haastig te zijn in het doen van aankoopen. Li Amerika zijn sommige opgeworpen predikanten die als zij om de een of andere reden hun standplaats verliezen, kolonisa- tiën organiseeren. Als zij dan in een onbe oouwde streek familien weten te verzamelen, bv. een 25 gezinnen, ontvangen zjj voor het bouwen eener kerk eene betrekkelijk aanzienlijke som van den Staat en verzame len het geld voor een pastorie door het vragen van giften, waarin ze bijna altijd slagen. Sommigen voeren hun «zaken» zoo vaardig en slim uit, dat ze niet alleen buiten het bereik der wet blijven, maat de onwetende het nauwelijks bemerkt. Nogmaals zij dus elk landverhuizer ge waarschuwd voor agenten, die hem onbe kend zijn en wordt hem aangeraden zich idleen met die personen in te laten, die als goeJ vertrouwd bekend staan. De werkstakende zee. In een provincie stad in Frankrijk gaf men dezer dagen de Storm vanShakespeare.Degohen werden door vijftien zwijgende «gespeeld» die, onder een zeegroen doek verborgen, moestsn bukken en opslaan, en op die manier de beweging der golven oogbedriegelijk zouden nabootsen. Voor dat werkje kreeg iedere waterman vijftig cent. Daar echter de ontvangsten van den schouwburg in den laatsten tijd zeer, mager waren, weid het loon vermin- detd en wilde de directeur nog maar een kwartje geven. Daardoor werd de zee on stuimig en besloot te striken. Toen oDlangs de Storm werd gespeeld, de orkaan tusschen de coulissen rolde en groote boonen, die hagelsteenen moesten verbeelden, op de plan ken kletterden, bleef de zee akelig rustig. De ontstelde tooneelmeester snelde naar de golven en beval ze dadelijk «op te steken» en te «bulderen». De zee be woog zich ech ter niet. Eensklaps tilde een werkstaker het doek wat op en fluisterde«Wil u 15 cents meer geven?» «Neen, een stuiver.» De zee bleef spiegelglad en effen en 'tpubliek in de zaal had recht veel pleizier. «Vijftien cents vroeg de spreker voor de zee nog eens. «Neen, een dubbeltje.» Nu golfde de zee een weinig, alsof een avondkoeltje over de baren streek. «Twaalt-en-een-halvecent dan vroeg de arme tooneelmeester. De golven stegen een weinig, alsof de oosten wind ze in beweging bracht. Nu begon evenwel een storm in de zaal en er werd gesist, geschreeuwd en gefloten. «Dan zal ik vijftien cents geven,» riep de tooneel meester, Zeker een veel te geringe straf vooi zoo onheilige en onwaardige nabootsing en tooneeldrijverij. Thans bruiste de zee op ontzettende wijze en brulde en kookte, totdat eensklaps in de hitte van het gevecht het groene doek en al de vijftien zwijgenden op het tooneel tuimelden. Donderdagmiddag zagen de wandelaars langs de Spree, bij Treptow, een zonderling vaartuig in de rivier. Een man stond nl. rechtop in een wasohtobbe, die hij onder luid gezang met een roeiriem voortroeide. De zanger lette niet iu het minst op lief- roepen der voor bijgangers, die hem dringend aanmaanden aan wal te komen. Integen deel de man roeide maar flink door, tot eindelijk een bootje van Treptow kwam aanvaren, om den zonderling te hulp te komen. Het bootje was nog slechts weinige meters van de tobbe verwijderd, toen deze plotseling omsloeg en de zanger in het water verdween. Met veel moe te gelukte het echter den man te grijpen en in de boot te brengen. Aan wal gebracht, vertelde de drenkeling dat hij Lohengrin was en zijn zwaan zocht. Men begreep nu, met een krankzinnige te doen te hebben en uit papieren, die men j bij hem vond, bleek zijn naam en woon- plaats. In een aanval van krankzinnigheid had hij zieli naar Treptow begeven, had daar een waschtobbe en roeispaan ont vreemd en zoo zijn merkwaardige tocht begonnen, die met zijn overbrenging naar een krankzinnigengesticht eindigde. In den schouwburg te New York is een man die op de bovenste gaanderij haastig over de banken klom, om eeu zitplaats op de eerste rij machtig te worden, over de leuning been in het parterre gevallen, waar hij doodelijk gewond op een ijzeren leuning terechtkwam, zoodat deze brak. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens: huisvredebreuk: A. v. M., 26 j. arbei der, Boschkapelle, tot 7 d. gev. straf en J. A., 41 j., winketier, Vlissingen, tot f5b. s. 2 d. h; vernieling: P. 'tG., 18 j., werkman, Terneuzen, tot f3 b. s. 3 d. h. mishandelingA. C., 26 j., werkman, Retranchement, tot 14 d. gev. straf, en diefstalM. Z., 23 j., arbeider, Nieuwdorp ('s Heer Arendskerkej, in hechtenis te Mid delburg, tot 2Va jaar gev. straf, met min dering van den door hem in verzekerde bewaring doorgebraehten tijd J. J. M., 27 j., en G. L.. A., 20 j kamerbehangers knechts, beiden Middelburg, ieder tot 4 m., en M. W., 22 jhvr. van J. S., werk vrouw, Middelburg, tot 1 m. gev. straf en M. L. S 15 j., en M. B., 16 j., beiden Biervliet, ieder tot fl b. s. 1 d. h. Alleu in de kosten. Vrijgesproken is K. J. P., 28 j., winkel knecht, Vlissingen, beklaagd van huisvrede breuk, P. F. de B., 12 j., meubelmakers jongen en A. B., 11 j., zonder beroep, bei den Middelburg, beklaagd van vernieling, en L. J. P., 23 jwerkman, Terneuzen, beklaagd van mishandeling. Men schrijft uit Amsterdam aan de Amsterdammer De getuigenbank leverde ter terecht zitting der Rechtbank van 3 Mei j. 1. een eigenaardigen aanblik. Naast de type van eenstok-ouden Zeeuwschen boeren zijn nog oudere zuster, met een jongen neef, allen in provinciale kleederdracht, zoomede een flinke glundere Zeeuwsche deerne in haar «kisteniufg», doch deze gevankelijk uit Mid delburg herwaarts geleid, als zijnde betrok ken bij den voorafgeganen diefstal der effecten, daarbij de schommelende type van een breed sprakige Auistei'damsche weduwvrouw, uit een der achterbuurten, in tegenstelling met de zich bewuste persoonlijkheid van twee welbekende en bekwame rechercheurs uit de hoofdstad, benevens een tweetal Isr. Amsterdamsche kooplieden, die tot dusverre in hunne negotie het artikel «effecten» nog niet hadden opgenomen, vormden zij toch allen het bewijsmateriaal tegen J. en P. v. L. te dezer stede, beiden beschuldigd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van den Zeeuwschen boer A. Rijnen te Baarland op 17 December j. 1. Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Toen het getuigenverhoor was geëindigd, eischte de subst.- officier van justitie mr. baron d'Yvoy, tegen ieder der beide beklaagden een gevangenisstraf van twee jaren. Mrs. G. Vissering en Hjjmans voerden voor de beklaagden ambtshalve de verde diging. De vei klaringen van den eersten getuige gaven een verhaal van de zeldzame brutale wijze, waarop de voorafgaande diefstal had plaats gehad. Die getuige bewoont te Baar land, in Zeeland, ue hofstede «de Oude Brouwerij». De man bezat geld en daarbjj, zooals hij ter terechtzitting mededeelde, effecten van verschillende kleuren en landen. Het was den 17 December j.l. des avonds te 8 uur en daarbij koud. Hij ging slapen. Zijn zuster sliep bij de meid iu de huis kamer of keuken. Inde pronkkamer werden doorhem deeffecten be waard ineenantieke kast, die geopend werd als neetDriedijk de cou pons kwam knippen en de talons ter inwis seling. Omstreeks te elf uur in den avond werd de deur der hotstede met een boom opengéloopen en verschenen er drie kerels, die door hem werden herkend en die zich thans in handen van het gerecht bevinden. De kast werd onderst boven gekeerd, de glazen verbrijzeld. De huisman wilde zqn erf verdedigen; menj»eg hem in zijn bed stede terug, stak daarna de lamp aan, stal de effecten uit de kast, beuevens geld en zilveren Zeeuwsche knoopen en dreigde de bewoners der hofstede met moord. De oude zuster, liet echter door den knecht de huurlieden roepen. Deze versche nen, maar konden s'echts op de toen vluch tende roovers hunne jachtgeweren afvuren. Men zette hen spoedig achter slot en gren del tot groote geiustheid der Zeeuwsche landlieden. Door de ijverige nasporingen van de Am sterdamsche rechercheurs Panhorst en Ver beek kreeg men echter alhier de bewaar plaatsen der effecten te weten en werden ook de helers der schuld brieven gearresteerd. Uitspraak 10 Mei. De advocaat generaal heelt gisteren in de zitting der Haagsche rechtbank ter be handeling van het hooger beroep van Mie tje de Ruy ter veroordeeling tot 20 jaar tucht huisstraf geëischtWegens opruiende taal is aan Van der Veer, een sociaal democraat uit Nederland, vroeger letterzetter te 's Hagethans te Gent, het verder verblijf in België ontzegd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand April 1892. C. A. Volkamp, Amsterdam. Van Dijk, Breda. Conter en Kuiper, Delft. W. Diepe- veen, Wageningen. J. Hubregtse, Willem stad. Wed. J. de Groot Vlieger, Rotterdam (Briefkaart). A. Louwerse, Zoutelande, (Briefkaart).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5