een Woonhuis BALANS D 4. Bouwland en Wiegeling, Noord-Beveland. verkoopen: eenig HUISRAAD verkoopen van Meubilaire en andere goederen KOLONIALE WAREN. verkoopen Timmermanswinkel, Openbare Verkooping EEN OESTERPUT Openbare Verkooping en Erf, publiek verkoopen SCHUUR en ERVE, Gemengde Berichten. 4 I) V E K T K N TI E N. op Dinsdag den 10 Mei 1892, Woensdag den 11 Mei 1892, openbaar verkoopen Dinsdag 10 Vlei 1892, Woensdag 11 Mei, a. s., VERKOOPING L. C. HOiNDIUS. een nieuw gebouwd op Donderdag 12 Mei 1892, Herberg met Vergunning, op Vrijdag 13 Mei 1892, STEIGER EN LOODS, 50 000 aangeslagen Pannen, 30.000 Zaaioesters 4.000 aangeslagen Pannen. 30 000 nieuwe Pannen op Dinsdag 17 Mei 1892 op Donderdag 19 Mei 1892, De vermogensbelasting Blijkens het uitvoerig verloopig verslag betuigden verscheidene leden uitdrukkelijk hun volle instemming omtrent destrekking van het geheel, waartegenover andere leden bezwaren inbrachten, wegens de opdrijving van de directe lasten, wegen* de vermin dering van belastingen die de minister wenscht (registratierechten en rijkstollen) op grond van de middelen tot het vinden van het equivalent ot op grond van in richting der nieuwe belasting die hij zoors telt. Van verschillende zijden had men als equivalenten liever gewenscht een belasting op tabak en sigaren, verhooging van den wijnaccjjns, verhooging van de successiebe lasting en van het overgangsrecht op eiTecten, het belasten van beurstransactiën, van wa pens, wapenborden, piano's, lucifers, schil derijen, speelkaarten, modeartikelenon vooral spoor- en tramkaarten. Verschillende bezwaren werden ook in gebracht tegen 's ministers stelsel om de be lastingen op de inkomsten uit vermogens en die op beroepen en bedrijven afzonderlijk te regelen; verscheidene leden echter die liever eene algemeene inkomstenbelasting hadden gewenscht, waren nochtans gezind in 's ministers, keuze te berusten. De meeste leden achtten de toepassing eener matige progressie wenschelijk, terwijl enkelen de progressie bestreden als een socialistisch beginsel. Nagenoeg algemeen echter werd het verkeerd geacht de progressie reeds te doen ophouden bij vermogens van f 500.000. Men kon zonder bezwaar door gaan tot bedragen van f 2,000,000 terwijl aan den anderen kant tusschen de bedragen van f 25,000 en f 100,000 ook eenige pro gressie kon worden toegepast. De zaak Roelants is gisteren in de Twteda Kamer behandeld. De interpellant, mr. Keuchenius, en de antirevolutionare kamerleden v. de Velde, v. Velzen, v. Loben Seis en Schimmelpenninck v. d. Oye voerden hierbij het woord. Veliig kan gezegd dat zij door drie ministers met een kluitje in het riet gestuurd zijn. Wij wenschen echter het bijblad af te wachten, alvorens de zaak nader te bespreken. Op de kleintjes passen Kolonel Pompe van Meerdervoort heeft als civiel en militair gouverneur van Atjeh tijdens het heer-chen der cholera te Pena- jong Mesdjid Radja en Oleh-leh f 302,75 betaald aan vruchten verkoopers, aan wie hun waren als schadelijk voor de gezond heid werden ontnomen. De Regeering heeft deze uitgave niet goedgekeurd en dus zal genoemde som van kolonel Pompe teruggevorderd moeten worden. -De heer f. Blok van Cadzand, dagelijks opzichter bij den aanleg van vier grintwe gen in de watering Cadzarid, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Rijks waterstaat te Hansweert. In zijn plaats is benoemd tot opzichter bij de grintwegen J. J. van Weijnsbergen van Hoofdplaat. Met het hoofdtoezicht op den aanleg der grintwegen is belast de heer J. Mulder, opzichter van den provincialen waterstaat te Breskens, door wien ook de grintwegen zijn ontworpen. - Benoemd tot Opzichter 4e klasse van den Rijkswaterstaat de heer J. Kooreman van Hoofdplaat thans buitengewoon opzichter te Arnhem. Dit is de 5e zoon van den heer J. Kooreman waterbouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat, die sinds 1879 bij het vaste corps opzichters van den Rijkswater- slaat wordt aangesteld. Zooals bekend is zijn er honderd titularissen bij het vaste corps. Een dergelijk vader mag tevreden zijn. Goes. Naar men verneemt zal de kapi- teine M. H. Struijkenkamp, thans het bevel voerende over het 16e korps van het Leger des Heils te Vlissingen, morgen naar hier worden overgeplaatst en zal worden bijge staan door twee vrouwelijke luitenants de dames H. A. Bosman en W. Geertsema. Tot kapitein over het korps te Vlissingen is, naar lui 1 de VI. Crt., benoemd de kapi tein de Ruiter. Met het oog op den Greenwichtijd die te Vlissingen ingevoerd is, gaat van eenige winkeliers aldaar een circulaire uit; waarbij zij hunne collega's uitnoodigen om de winkels voortaan, behalve des Zaterdags, des avonds te half tien te sluiten, daar dit gelijk staat met ongeveer tien uur volgens de oude tijdrekening. Zij wijzen er op dat deze maatregel zijn zal in het belang van hun huisgezin, om dat daardoor eenige oogenblikken van toe wijding, rust en verpoozing worden gewon nen, zonder van schadelijken invloed te zijn op de zaken. Ook de bedienden worden door dien maat regel gebaat, terwijl nog bovendien eiken avond bijna een half uur licht wordt be spaard. Reeds een 80-tal winkeliers hebben hunne instemming met het plan betuigd. Vlissingen, Er heeft zich hier wederom een Engelsche firma gevestigd, I. G. Paterson and Alfred Hirsch, nog grooter in handel en personeel dan de firma Hardeway Topping, die zich laatst hier vestigde. Er worden reeds pogingen aangewend tot het koopen van een groot heerenhuis om dat voor kantoor in te richten. Het vermoeden, dat het aan den Oost- Bevelandpolder aangespoelde lijk was dat van A. G. Leeflang, dijkwachter te Bruinisse, js bevestigd. Kruiningen. Deze week ving de heer J. ten Napel alhier eene postduif die gemerkt was«A. Palstermans, rue du Vautour 20 Bruxelles.» Het beest had dus nog al een aardig reisje gemaakt. Zondag was geheel Breda vol van een gerucht dat volgens een aan de Kon. Militaire Academie ontvangen brief genoemde inrich ting 's nachts te 1 uur in de lucht zou vliegen. Hoewel over het algemeen slechts aan een grap gedacht werd, waren velen niet gerust. Gelukkig gebeurde er niets. De brief was wel ontvangendoch de laffe schrijver wilde een «grap» hebben. Te Hindeloopen woont een reeds be jaard zeeman, die Oost en West heeft door kruist en vele avonturen beleefd. O. a. heeft hij als soldaat dienst genomen in legers der Vereenigde Staten van Noord-Amerike. Naderhand werd hjj weer zeeman. Voor een paar jaar bij zijne vrouw thuis zijnde en gereed staande het zeegat weer uit te gaan, werd de man plotseling d or een beroerte getroffen, waai door hij genoodzaakt was op krukken te g-ian. Zija toekomst was donker: bejaard, gebrekkig en Daar scheen een ster in 't duister. Er werd gezegd dat de Unie geneigd was aan de oud-strijders pensioen te veileenen. Hulpvaardige handen steunden den oude en de afgeloopen week deed den ouden zeeman gelukkig worden, zoo, dat hij bijna zijne krukken van zich wierp. Wat toch was het geval Hem werd bericht, dat de Unie hem van den 29 December 1890 af, toen zjjn vtrzoek behandeld werd bjj het pensioen bureau te Washington, tot 4 Maart jl. een 'pensioen had toegekend van f 425 in eens, en dat hem verder een pensioen werd toegelegd von f 30 per maand, zoo lang hij leeft en daarna aan zijn weduwe. Naar men verneemt is het onderzoek in zake de erfenis de Gruijter van 42 mil- lioenen reeds zeer ver gevorderd. Verder wordt van bevoegde zijde verzekerd, dat de zuiverheid der aanspraak meer en meer blijkt, zoodat dan ook waarschijnlijk binnen niet al te langen tijd eene gerechtelijke opvordering kan verwacht worden. Drie onlangs uit de bedelaarskolonie ontslagen mannen, die Zondagavond tezamen op de wandeling waren, kregen aandenBezui- denhoutschen weg te 'sHage twist over de ver deeling van het geld dat een hunner nog van zijn uitgaanskas had overgehouden. Een van de drie trok hierbij zijn zakmes en bracht daarmede zijn tegenstander een stoot in de borst toe, zoodanig, dat de ver wonde kort na zjjn overbrenging in het politieposthuis aan het Bezuidenhout aan de gevolgen stierf. De dader, een 60 jarige bedelaar werd dadelijk aangehouden. Het Kamerlid de heer Brantsen v. d. Zijp is Woensdag b\j e»n wandelrit van /ijn paard geworpen dat hem daarbij een trap in het oog gaf, hetwelk ernstig ge kwetst werd. Het linkeroog is hem daarna door de doktoren Bouvin en Snellen uitgenomen. Zijn toestand is overigens bevredigend. De laatste zitting van Sequah te Genda is bloedig geëindigd. Eenige Waddingsveensche vrienden wan delden na afloop met vier Boskoopsche jon gelui naar huis, toen een der Boskoopers twist met hen zocht en drie personen met een snoeimes belangrijke sneden over aan gezicht en handen toebracht. Een der gewonden is niet buiten gevaar. Omtrent de te Amsterdam aangekomen Iroep Afrikanen schrijft de Amsterdammer: Het was duidelijk aan de gelaatskleur en uitdrukking der menschen zichtbaar, dat zij tot verschillende Afrikaansche stammen behooren. Hun kleederdracht munt uit door rijkheid aan kleuren; de lange witte, blauwe en zwarte mantels, de kleurige doe ken rond het gitzwarte haar, een geweer of een spies in de hand en een cigarette in den mond, dit alles geeft mannen en vrouwen allen schoon van gestalte een indrukwekkend uitzien. De aardige kindertjes zijn zeer verschillend gekleed. Sommigen van hen dragen mantels, evenals hun oudérs, doch de meesten hebben kleine pelgrimspijen aan met kappen over het hoofd. In groote, z. g. «Jan pleziers» werden Ie Afrikanen naar het kamp gevoerd, waar zij zich, na hun nieuw verblijf te hebben onderzocht, in de verschillende houten huis jes terugtrokken. Enkele kinderen bleven spelen in het gras en wroetten met hun bloote voetjes in de aarde, totdat de ka- meelen en de mooie Arabische paardjes aankwamen. "Voor deze dieren zijn flinke stallen in gereedheid gebracht. De troep is omstreeks 50 personen sterk. Het hoofd, een imposante verschijning, met een langen grijzen baard, een hoog voorhoofd en groote sprekende oogen, monsterde na aankomst den geheelen troep en bevond deze in orde. Omtrent de behandeling van den ma rine-matroos 1ste klas, De Vries, die in het hospitaal te Willemsoord werd opge nomen als lijdende aan een slepende lever ziekte, deelt Extra Tijding, een te Den Helder verschijnend blad, mede Door die ziekte gekweld, kon de Vries niet volgens het voorschrift bij een inspectie gekleed zijn, en werd hij in iiet hospitaal gestraftdaarmeê begon zijn onrechtvaar dige behandeling. Uit het hospitaal ontslagen, kreeg hij verlof en kwam daarna weder aan boord, waar hij weldra bespeurde weder lijdende te zijn. Op een goeden dag werd bjj den mast ingezonden, maar het was hem onmogelijk te Klimmen; daarom werd hij gestraft met 3 maanden vermindering tot matroos 6de klas. De man, die deze straf onbillijk vond, verzocht nu een verzoekschrift te mogen richten aan 11. M., waarin hij onder meer vroeg zijn toestand te doen onderzoeken door professoren. Dit werd geweigerd en drie doctoren onderzochten hem, die ver klaarder^ dat het wel mogeljjk was, dat hij ziek was, maar dat zij er toch aan twijfelden. De krijgsraad veroordeelde De Vries op deze uitspraak der geneesheeren tot 4 maan den gevangenisstraf. De veroordeelde ging in appèl en bleef dus in voorarrest. Nogmaals verzocht bij door hoogleeraren te worden onderzocht en dit werd nu toegestaan. Dit onderzoek had tot uitkomst, dat de man werkelijk ziek werd verklaard, en nu werd hij vrijgesproken en in zijn oorspron- lteliiken rang hersteld. Niettemin had de man, lijdend als hij was, drie maanden in een cel opgesloten gezeten, omdat de geneesheeren, die het eerste onderzoek instelden, zich blijkbaar hadden vergist. Dat is kras. Maar niet mii.der dan kras is, dat hem een 14 daagsch verlof na die lange opsluiting, geweigerd werd, met de op merking, dat hij reeds in d^e maanden geen werk had gedaan. De heer De Wijs te 's Gravenhage, op wien veertien dagen geleden een moord aanslag werd gepleegd, is reeds weer zoo ver hersteld, dat hij binnen enkele dagen het Ziekenhuis zal kunnen verlaten. Sintels, asch en gruis uit de stook plaatsen der fabrieken hebben voor som mige gronden nogal waarde. In natte tuinen met veel humus, geven de gezifte sintels asch en gruis van steenkool, bij eene laag van 6a 7 cM. onder de oppervlakte gebracht eene losheid en vruchtbaarheid aan den grond, doordien het eene betere indringing van de dampkringslucht toelaat. Genoemde afval levert ook meststof, ter wijl men tuinslak en regenworm van de tuinbedden weert door het strooien van de asch op de bedden. Ook voor den landbouw heeft die afval nutelke taaie zure bodem wordt door het opbrengen van asch ter dikte van 8 a 10 cM. los en vruchtbaar gemaakt. Kersen In weerwil van het koude voorjaar staan de korseboomgaarden over het geheel zeer voordeelig. Talrijk is de bloesem en gering het blad. De Notaris H. ROELOF te Cortgene, zal ten verzoeke van den Heere mr. A. O. A. Jacobse Boudewijnse, ad\ ocaat eri procureur te Middelburq, als curator in het tailiisse- ment van PIETER PHERNAMBUCQ, aan diens schuur te Camperland, om contant geld publiek 's morgens 10 ure, 2 Paarden, 2 baatgevende Melkkoeien, 2 Vaarzen en 1 Kalf, benevens eenige Kippen, Inlichtingen te bekomen bij genoemden heer Curator en den Notaris. De Notaris A. M. TAK, zal op des voorrniddags te 10 uren, op de hofstede bewoond door Jan Geldof te Vrouwepolder op het d.irp, in het 4 Melkkoeien, 4 tweejarige Vaarzen, 4 jarige Vaarzen, 4 Vaarskalveren van 1 tot 4 maanden, 1 Schaap met hammers, 1 Menwagen, 1 Ploeg, 1 Veldgang met Borden, Tobben, Kis ten, Watergoten, Karn, Roomtonnen, Melkemmers, Kaashorde, 500 groene Mutsaards als: Stoelen, Spiegel,Bu reau, Bed met Peluw, 2 Klokjes, Koper-, Glas- Aar- dewerk en meer andere Goederen. De Notaris PILAAR zal des avonds te 8 uren, te Gors, op het «Slot Ostende», voor N. Hageuran, voortzetting van de door den Notaris B. A. VERHEIJ, by ge komen eenige ZINDELIJKE GOEDEREN kan men nog bijbrengen bij den Vendumeester te Goes, aan den Poel weg, op erfpachts- grond. De Notaris C. PRINS te Kruiningen za 1 des voormiddags te 11 uren in na te melden herberg. Namens den heer W. VISSER 1. EEN waarin op het dorp Krabbendijke, kadaster sectie C. no. 1035, groot 1 Are 57 Centiaren. Namens den heer IZAK VISSER: waarin op het dorp Krabbendijke, kadaster sectie C nos. 406 en 520, te zamen groot 2 Aren 81 Centiaren. Beide perceelen te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. des namiddags ten 2 ure bij Wagenaar te I e r s e k e van HALF GEMETSELD, met op perceel no. 5 aan den Burenpolder te bezichtigen in geinelden put. vrn een gulden tot een rijksdaalder. Aanwijzing der laatste twee partijen door JOOST VAN DER HAVE. Intormatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. 's avonds te 7 uren, te G o e s in «de Prins van Oranje» voor HH. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Goes, ten over staan van den Notaris MULOCK HOUWER van te Goes aan de Kleine Kade, wijkB no. 187, groot 159 Centiaren. Te aanvaarden bjj de betaling. De Notaris A. GALLIS MERENS zA des voorrniddags te 10 uren, in de herberg van C. Markusse te Kapelle, ten verzoeke van J. en C. Klap, staande en gelegen te Kapelle in Maalstede kad. sect. G no. groot 2.70 ARES II. 78.66 ARES aldaar, kad. sect. C nos. 275 en 320 EN DAARNA des namiddags ten I2V2 ure, aan voormeld woonhuis: Eikenhouten Kabinet, Bu reau en Kastje, Stoelen, Talels, 2 Kastklokken, 2 Spiegels, Glas- en Aarde werk, Gereedschappen, Boomreep en Strop, Kruiwagens, Slijpsteen, 2 Gei ten, Kleederen enz. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2