No. 93 1892. Zaterdag 7 Mei 1892. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES in het district Middelburg: in het district Goes: in het district Hulst: in het district Zierikzee: IJK. DE LANDBOUW. DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten op DINSDAG 10 MEI a. s. van 9 tot 5 uur, steunen wij van harte de candidaturen der kiesver- eenigingen. Candidaten zijn Dr. J. v. d. BEKE CALLENFELS, Aftr. lid. D. J. OGGEL in het district Hulst. H. J. v. d. MEER. L. BOSSELAAR; B. M. DEN BOER Aftr. lid. M. DE JONGE JZoon J. OELE HZoon. Mr. C. LUCASSE r in het district T o Ie n Mr. J. H. L. v. BUREN Attr. lid. A. HOLLESTELLE D. J. OGGEL Aftr. lid. F. BOUMAN. D. v. d. BERG Sr. C. DEN BOER Cz. Ovezand,ook voorNisse. 7 Mei; Ellewoutsdijk, ook voorDriewegen,,9 Mei; Baarland, ook voor Oudelande, 10 MeiHoedekenskerke 11 Mei des voormiddags's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 11 Mei des namiddags Kapelle, ook voor Schore, 12 en 13 Mei; Wemeldinge 14 MeiIerseke 16 en 17 Mei Hansweert 18 Mei; Kruiningen, met uit zondering van Hansweert, 19 Mei; Krab- bendijke, ook voor Waarde, 20 Mei en 21 Mei des voorm.; Rilland-Bath 21 Mei des namiddags en 23 Mei. Onze tegenwoordige regeering is voort gekomen uit de beweging van het vorige jaar tegen de toenmalige regeering, die men beschuldigde dat zij „niets deed". Het nieuwe ministerie dat wij thans hebben, zei het dan ook bij zijn optreden dat het „zonder langere vertraging" de zaken wenschte aan te pakken. Bij de verkiezingen werden vele verbeteringen, ook voor den landbouw toegezegd, en liet men het daarbij voorkomen, als zou de vorige regeering niets voor den land bouw hebben gedaan. Juist de partij der tegenwoordige re geering heeft nog nog nooit iets voor den landbouw gedaan. Terwijl de vorige regeering, waarin een flink man als de heer Havelaar zat, althans een begin maakte om een beteren toestand voor den landbouw in het leven te roepen. Denk maar aan de boterwetdie knoeierijen in den boterhandel tegengaat, ondersteuning van landbou w-v a k- onderwijs; landbouwproef stations; subsidie voor verbetering paardenrasde paardenwet en andere. Bovendien heeft de landbouw aan de liberale regeeringen te danken het belastbaarstellen van ge bouwen die voor den land bouw gebezigd worden. Dit alles verzuimde men echter te zeggen. Het was in die dagen slechts om de stemmen der landbouwers te doen. Wat is eohter van die liefde voor den landbouw bij de tegenwoordige regeering gebleken P De heer v. Kerkwijk heeft zich eeni- gen tijd geleden beklaagd over dat altijd durende voortrekken der steden en het achteruitzetten van het platteland. Over het algemeen kan men ook zeg gen dat deze regeering zooal niets dan toch al heel weinig uitvoert. Ruim negen maanden is zij aan het roer, en zij deed nog niets anders dan den Kamers vacantie geven en het eenige een paar noodwetten indienen, wat gedaan werd is dat de minister van financiën een nieuw belastingontwerp indiende dat zoogenaamd den landbouw tegemoet bomt. Doch mannen als Treub, Feringa, G. J. v. d. Bosch uit den Wilhelminapolder en andere liberale landbouwers hebben het ons wel anders gezegd. Het Landbouwweekblad heeft her haaldelijk zijne grieven er tegen geopen baard. De belastingvoorstellen zoo toont dit blad aan zijn niet voordee- lig voor den landbouw. De fout van het ontwerp is zoo be weert het dat het evenzoo zwaren last legt op alle vermogen dat in land bouw is geplaatst, als op dat vermogen dat tot heden zoo goed als geheel onbe last was. Het vermogen in grond zal met 6 percent worden belast, maar bo vendien zal dat vermogen in grond be legd evenveel in een andere belasting bijdragen als het vermogen in effecten belegd, voor welk vermogen overigens geen noemenswaarde afzonderlijke belas ting betaald wordt. Wat baat het al of de mutatierechten van 6,27 percent of 2,25 percent worden gebracht, als deze last, in ieder geval vroeger maar één keer te vorderen, op andere wijze voortaan jaarlijks van den grondbezitter wordt gevorderd Bij de 8 percent die van de tegen woordige huurwaarde wordt vereischt, wordt dan toch ook nog deze tweede belasting op den grond gehandhaafd, zij het ook tot verminderd bedrag. Maar de zoutaccijns zal dan toch worden verlaagd Maar welk voordeel hebben daar onze graanbonwende boeren van P Zeker de verlaging is goed, doch als men nu met voordeel van den landbouw schermt, dan mag men toch wel vragen welk voordeel geeft zij ons? Kaas- en boterboeren hebben er een weinig voelbaar voordeel bij, de groote inrich tingen meer; doch de landbouwer be taalt tochnog den accijns voor het zout dat hij gebruikt. De afschaffing van tollen ook onder de voordeelen der wet van minister Pierson genoemd, zal eerder voor de schipperij voordeelig zijnbovendien is tol eene zoo onbillijke heffing dat opheffingz o n- der nieuwe belasting ter ver vanging verreweg billijker zou zijn geweest. Wat de gevolgen van dit ontwerp zullen zijn voor hofsteden van ongeveer 50 Hectaren, moge de volgende bere kening leeren Zoo wij voor die hofsteden de belast bare huurwaarde aannemen van f 60 per hectare, zullen zij bij perequatie pur et simple betalen 60 X 50 f3000 h 7 pet. f210. Bezitten zij die onbezwaard en de voorstellen worden aangenomen, dan zullen zij grondlasten betalen van f3000 6 pet.f 180 en in de vermogensbelasting voor het vermogen der hofstede 50 hectaren a f1200 dus voor f 60000 terwijl mede voor het bedrijfskapitaal hier ge schat op f300 per hec tare, dus voor 15000 voor de gebouwen ge- schat op6000 f 81000 f81000 al pet. in de vermogen belast 81 Zij zullen dus jaarlijks bij de nieuwe wetgevingf 261 betalen of f51 meer dan vroeger, en zoo hun goed verkocht wordt, in plaats van 6.27 pet. overgangsrecht, 2.15 pet. voor dat recht moeten betalen. Zoo de eigenaar f 40000 schuld heeft, zal hij in de vermogensbelasting f40 minder betalen, doch altijd nog f 11 meer dan bij perequatie." Onnoodig hierbij te voegen dat de terugslag hiervan ook door onze boeren arbeiders zal gevoeld worden. ONZE MILICIENS. De dagen zjjn weer aangebroken zegt de «Standaard» waarop menige zoon het ouderhuis verlaatom voor den gestelden tijd onder dienst te gaan. Zulk een verwisseling is zeer gewichtig, niet alleen met het oog op veler maatschap pelijke positie, maar vooral met het oog op het zedelijk leven onzer miliciens. Want het is eene waarheid die niet meer is weg te redeneerendie niettegenstaande alle pogingen om haar te bemantelen van alle zijden is bevestigd, dat het kazerneleven ondanks de vaderlijke reglementen en de wettelijke zorgen alles behalve is, wat men er van zou mogen verwachten. Dronkenschap en ontucht, vloeken, eene taal die niet weer te geven is, kortom eene gevaarlijke omgeving is die van den milicien. De onrust, die reeds bestond, is onder ons volk in den laatsten tijd daarenboven niet verminderd maar wel toegenomen toen men hoorde wat er bijv. geschied was met den Zeeuwschen milicien De Jonge en vooral wat gebeurd was met kapitein Roelants; teiten, die ieder ouderhart van onrust Joen kloppen. En daarom is het zoo goed om den ouders en voogden, die hunne jongens zien ingedeeld, te kunnen wjjzen op de «Militaire Tehuizen,» die in de meeste garnizoensplaatsen van ons land door den invloed der Christelijke liefde zij n verrezen. Het kan in eene kazerne zoo boos, zoo ongelukkig wezenen daarom staan de poorten van de «Tehuizen» open, en bieden den soldaat alles wat hij begeeren kan. Vrienden, die hem niet naar de kroeg of naar het bordeel zullen brengendie hem menigen goeden raad zullen gevendie hem eene gezellige plaats bieden, als hij in eene vreemde garnizoen- stad wellicht met zijne avonden geen weg weet en vanzelf in eene herberg zou te lande komen. En daarom vestigen wjj de aandacht op deze heilzame stichtingen, die den steun van alle christenen verdienen. Dat de kerkeraden de jongelingen, die uit hunne gemeenten vertrekken, zulk een militair tehuis aanwijzen en zorgen dat zij er komen. Dat de besturen van Jongelings- vereenigingen in dezen voor hunne leden en vrienden zorgdragendat men zich van alle zijden inspanne om onze jonge miliciens, onze zonen, niet te doen verkwijnen in eene atmosfeer, die doodelijk werkt; en die in honderd opzichten reeds zooveel kwaad heeft gedaan. De kazerne heeft er reeds zoovelen naar ziel en lichaam ongelukkig gemaakt; maar daar tegenover mag met dankbaarheid aan den Heere erkend, dat de Militairen-Tehuizen velen ten zegen zijn geweest. Hieronder laten wij volgen eene Opgave van de Militairen-Tehuizen die in onmiddellijke betrekking staan tot den Nederlandschen Militairen-Bond e. a. Amersfoort, Muurhuizen, E no. 544. Amsterdam, Plantage, Baangracht, No. 11. Arnhem, Sonsbeekstraat. Bergen-op-Zoom, AuvergnestraatM no. 79. Breda, Boschstraat, A no. 599. Delft, Plantsoen bij de Oranjestraat. Deventer, Bergschild. Doesburg, Veerpoortstraat. Gorinchem, Krabsteeg, C 333. 's Gravenhage, Heemskerkstraat. Harderwijk, Vijbestraat, A uo. 169. Den Helder, Kanaalweg, No. 91. Hoorn, Beestenmarkt. 's Hertogenbosch. Kampen, Vloeddijk. Leeuwarden, Groote Kerkstraat. Leiden, Vliet, No. 51. Legerplaats Oldebroek. Legerplaats Soesterberg. Naarden, Gasthuisstraat, No. 727. Nijmegen, Oudestansgracht, No. 25. Utrecht, aan het Wed, nabij den Dom. Vlissingen, Kromme Elleboog, No. 46. Zutfen, Kuiperstraat bij de Waterstraat Wij herinneren ook aan de lokalen der Jongelingsvereeniging te Middelburg (Bo- gardstraat). Landbouwers. Vergissen wij ons niet dan zgn onder de leden der provinciale staten van Zeeland slechts twee of drie landbouwers. Dat het element der landbouwers versterking noo- dig heeft zal dus niet worden tegengesproken. En het is dan ook hierop dat de antirevolu tionaire kiesvereenigingen de aandacht ves tigden. Die te Zierikzee stelde tegenover de hee- ren Fokker en, de Clercq de boeren Bou- rnan en den Boerdie te Goes stelde den landbouwer Oele; die te Middelburg den landbouwer Bosseiaar. De liberale kiesvereeniging te Goes, die door samenwerking met de katholieken, meent thans te kunnen slagen heeft na tot drie malen toe, toen zij geen kans van sla gen had, den landbouwer Dekker gecandi- deerd te hebben, thans dien landbouwer los gelaten en stelt nu geen landbouwers. In het door den adem van het moder nisme verzengde Schouwen is hoegenaamd geen hoop voor de antirevolutionairen om met hunne candidaturen te slagenmaar te Goes en Middelburg bestaat die kans wel en wij hopen dat èn Oele èn Bosseiaar als advocaten van den landbouwenden stand dien zjj zoo na bestaan, naar de Abdij zullen mogen optrekken. Natuurlijk waardeeren wij het in het algemeen zeer als een «heer», een advokaat, een notaris, een dokter of grondeigenaar opkomen voorde belangen van den landbouw. Maar men zal toch toestemmen, dat in vele gevallen een bekwaam landbouwer of iemand uit den landbouwenden stand, beter zal weten, wat het belang van polder en water schap vereischt, dan iemand die zoo nu en dan eens een kijkje komt nemen op het land. Er is wel iets van waar, dat men tegen woordig om of met den arbeiber den boer dikwerf vergeet. En men weet toch hoe hard vele boeren, ook in onze provincie, het hebben te verantwoorden. Een boer die zijn zaken weet, zou in vele gevallen een beter advies kunnen geven, dan een heer die het platteland hoofdzakelijk uit een spoortrein of een rijtuig heeft bezien. En wq meenen dit laatste èn omtrent Oele èn omtrent Bosseiaar zonder tegen spraak te kunnen beweren. Zij zouden twee boerenleden zijn die onder de heeren niet zouden zitten wat men noemt «met den mond vol tandeD». Oele vooral zou als man van [het woord en van de practjjk een aanwinst voor de staten zijn. Wij hopen zeer dat zij gekozen werden, eD met hen de overige hierboven aanbevolen candidaten. 6 Mei 1892. Kamers van arbeid 1 Het wetsvoorstel van den heer Schimmel- penninck van der Oije strekt om de op richting van kamers van arbeid te doen geschieden bij algemeenen maatregel van bestuur. Zij zijn bestemdlo. tot het geven van inlichtingen en adviezen en het doen van voorstellen aan het openbaar gezag, en 2o. tot het indienen van voorstellen tot bemid deling in geschillen tusschen patroons en arbeiders. Het aantal leden wordt bij Kon. besluit bepaaldzij worden gekozen door twee kiescolleges van patroons en arbeiders. Nopens de wijze van verkiezing zijn d« bepalingen omtrent de kamers van koop handel gevolgd. De kamers van arbeid be staan voor de helft uit gekozenen door patroons en voor de andere helft uit ge kozenen door de arbeiders. Voor het lid maatschap wordt vereischt 30-jarige leef tijd en dat men gedurende ten minste 5 jaren op meerderjarigen leeftijd patroon of arbeider is geweest. De kamer verkiest haren voorzitter des- verlangd terwijl deze anders door den Com missaris der Koningin wordt benoemd. Elke kamer bestaat uit twee afdeelingen één van leden-patroons, de andere van leden-arbeiders. Elke afdeeling kan afzon derlijk vergaderen en beraadslagen, maar geen besluiten nemen. Te IJzendjjke is, in den ouderdom van 57 jaren, overleden mr. F. J. Brevet, notaris aldaar en lid der Staten van Zee land. Thans komt men van liberale zjjde met da boodschap aandragen (het gaat namelijk tegen de verkiezingen) dat namens de an tirevolutionaire statenleden de heerv. Waes- berghe Janssens niet voor de candidatuur in het gedeputeerd collegie is gepolst en dat de heer Janssens niet daarvoor had bedankt Wij vermoeden echter dat de bron waaruit de tegenspraak van dit bericht komt een onzuivere moet zijn want de heer Janssens is wel gepolst en heeft wel verklaard thans niet in aanmerking te willen komen. Zierikzee. De antirevolutionaire kiesver eeniging «Nederland en Oranje» heeft voor de Statenverkiezing van Dinsdag, a. candidaat gesteld de heeren F. Bouman, burgemeester van Nieuwerkerk, D. van den Berge Sr., Oesterhandelaar, Bruinisse, en C. den Boer Cz., Landbouwer te Kerkwerve.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1