Afloop verkoopingen enz. vrouw getrouwd is, die nog in leven is. In plaats van andermaal te trouwen, werd de man nu in hechtenis genomen en ge vankelijk naar Zutfen overgebi acht. Wanneer men soms rozenplanten mocht ontvangen, die door de reis een weinig zijn uitgedroogd, dan doet men het best, met ze een dag ol acht geheel onder den grond te giaven en ze daar vochtig te houden. Na 8 dagen zullen ze dan aan niets meer laten zien, dat ze verdroogd zijn geweest en de rimpelige scheuten zullen weer ge heel normaal zgn. Als proefneming heeft de gemeenteraad van Sneek met bijna algemeene stemmen besloten den aannemer van een gemeente werk de verplichting op te leggen, het mi nimumloon van het werkvolk op 15 cents per uur te bepalen. Op dierkundig gebied is deze week de volgende bijzonderheid voorgekomen Een zeug van O. te Dussen wierp 12 biggen, die allen bleken van het vrouwe lijk geslacht te zgn. Nader verneemt men, dat de wed. Willeboer, wier man door het bekende spoorwegongeluk om het leven kwam, de tusschenkomst van een advocaat heeft inge roepen, om in der minne van de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen 1 20.000 te verkrijgen. Ook onder behandeling geweest van Sequah Zeker had Sequah niet gedacht op een rijtoer door Waddingsveen onderweg nog een patient te vinden. Deze leed minder aan rheumatiek dan wel aan stijlhoofdigheid doch ook daarvoor bleek Sequah een afdoend middel te hebben. De patient zekere v. D. reed op zijn hondenwagen langs het kanaal, toen de heer Davuiiport, hem achterop rijdende, hem verzocht op zijde te gaan, Daaraan nu verkoos onze melkboer, een eerste vechtersbaas uit zijn buurt, niet te voldoen. De hondenkar hield het midden van den weg en de de equipage bleef nommer twee. Nogmaals wordt v. D. door een vrien delijk gebaar verzocht uitte w g ken, helaas echter met hetzelfde resultaat. Tot een derde verzoek kwam het evenwel niet. De heer Davonport geeft zijne echtgenoote de leidsels over en in minder dan twee minuten is onze hoofdige melkboer uit de kar gehaald, op echte Engelsche manier door elkaar geschud en onder aan den dgk ver huisd. De hondenequipage wordt op zijde van den weg gezet, en het echtpaar Davonport vervolgt zijn tocht naar Gouda. Te Gent is bij het graven in een afgebrand huis van een arbeider onder een bedstede een geraamte opgedolven. Aan het hoofd zijn nog kenteekenen te bespeuren dat het een lijk van een man is. Vermoe delijk is daar in vroeger dagen een misdaad gepleegd. Men herinnert zich, dat onlangs te Truneville, bij Nashville, in de Vereenigde Staten, aenige negers gelyncht werden, die twee meisjes schandelijk hadden mishandeld. Thans wordt van daar vermeld, dat de negerbevolking, uit wraak over de toepas sing der lynchwet, in opstand is gekomen. De negers zijn'meester van de stad en doodden drie blanken. Gisteren ochtend heeft men te Quareg non, in Henegouwen, getracht een woning door dynamiet te doen springen. De ruiten en deuren zijn vernield, terwijl de muren scheurden. De bewoners, die te bed lager, bekwamen geen letsel. Te Brussel hebben nog steeds van de zijde der anarchisten bedreigingen plaats. Zoo ontving iemand, die in de Chaussée de Charleroi woont en bij wie de president van het Brusselsche gerechtshof inwoont, gisterenmorgen een schrijven, waarin hem werd gemeld, dat, indien hij binnen vier dagen den president niet had doen verhuizen zijn woning door dynamiet inde lucht zou vliegen. Het schijnt thans vast te staan, dat anarchisten den brand in het paardenspel te Troyes aangestoken hebben. Terwijl de vlammen woedden, hoorde men herhaaldelijk patronen ontploften. De toeleg schijnt ge weest te zijn. het paardenspel tijdens de bijeenkomst van socialisten aldaar in de lucht te laten vliegen. De toestand van Véry is, blijkens be richt uit Parijs, verslimmerd. Zijn linker oog moest worden weggenomen. Ook een der andere personen, die bij de ontploffing werden gewond, moet zeer gevaarlijk liggen. De Rechtbank te Melbourne heeft den heruchten vrouwenmoordenaar Deeming ter dood veroordeeld. De jury verklaarde, dat hij in zijne geestvermogens niet was gekrenkt. Blgkens nader bericht uit Londen hebben ook de anarchisten aldaar op 1 Mei een bijeenkomst gehouden, waar geweld als het eenige geneesmiddel werd gepredikt. De redenaars staken den draak met de be weging voor den 8-urigen werkdag. Een hunner betoogde, dat een paar uren dagwerk ruim voldoende zouden zijn, mits bij alge- meenen werkdwang en afschaffing van de kapitalisten, met gelijke verdeeling van hunne vermogens onder de arbeiders. Ook Louise Michel voerde het woord. Zij zeide, dat de ure der wraak voor Frank rijk heeft geslagen, waar het volk zal opstaan tot afbetaling wegens eene twintigjarige verdrukking, ondanks de politie en de sol daten van alle sidderende potentaten. «Leve de anarchie!» zoo besloot Louise, Uit de laatselgke kroniek van Berlijn der laatste dagen valt iets grappigs te vermelden. Een beruchte dief heeft s nachts inbraak gepleegd in een groote ververij in de Siralauerstraat. Te midden van zgn dievenarbeid werd hij ontdekt, ging op de vlucht en verschool zich in eene kuip, welke gevuld wati met een warm vocht, hetwelk hij in het donker niet kon herkennen. Overal naar hem zoekende, kwam men ook hij de kuip, maar doordien hg zich doodstil hield en zoolang onderdook, werd hij niet opgemerkt. Ten laatste kon hg wegkomen maar den volgenden ochtend werd hij toch ontdekt; want het vocht in de kuip was eene groene verfstof, waardoor voor een tijd van minstens eenige weken zijn gelaat en geheele lijf in de nieuwste groene mode kleur prijken. Zondagmorgen ontstond een vreesdijke paniek in de katholieke kerk te Fortrayne in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikf^ De kerk was stampvol, het altaar en het geheele gebouw van binnen rijk versierd met gemaakte bloemen, daar een groot aan tal kinderen voor de eerste keer tot het avondmaal werd toegelaten. Eensklaps deed een windruk eenige papieren rozen in aan raking komen met een brandende kaars en eensklaps was de voorzijde der kerk in een vlammenzee \eranderd. De aanwe zige personen snelden naar de uitgangen, waar een ontzettende worsteling ontstond. De kinderen gilden, vrouwen vielen in zwijm, verscheidene personen werden tegen den grond gerukt, doojgetrapt of zwaar ge kwetst. Door de tegenwoordigheid van geest der priesters, werd de orde weder hersteld en men wist de vlammen te blus- schen. Verschei lene personen bekwamen brandwonden. Een verlaten meisje te Brussel heeft haren ontrouwen minnaar, toen hg in brui- gomskosluum met een ander naar het stadhuis ging, overgoten niet met vitri ool, maar met twee potten vol verf: rood en wit, de kleur van den blos der schaamte en het bleek van den spijt. De directeur van het panopticum te Parijs heeft een brief ontvangen, waarin hij gewaarschuwd wordt dat men zijn ge bouw in de lucht zal laten springen als een beeldengroep, de gevangenneming van Ra- vachol voorstellende, niet terstond wordt weggenomen. Een bode van het stad huis te Brussel is krankzinnig geworden van angst voor de socialisten en anarchisten. Men heelt den man die zich van top tot teen gewapend had en alles stuk sloeg wat onder zijn hereik kwam, naar een gesticht moeten brengen. Men heeft getracht het renpaard Orme van den hertog van Westminster te ver giftigen. De hertog heeft een belootiing van f60,000 toegezegd aan hem die den dader vindt. Een nieuwe dynamiet-aanslag, heviger dan de vorige aanslagen, is gisteren te Luik gepleegd vóór de woning van den heer Minette, op den boulevard De la Sauvenière 90. Deze is echter niet de persoon, dien men wilde treffen, maar de heer Londst, commandant der burgerwacht. De materi eele schade is ontzettend deuren, trappen, plafonds, alles is in stukken geslagen. Ver lies van menschenlevens heeft tnen echter niet te betreuren. Ook het aangrenzende huis werd zwaar beschadigd. Op alle ver diepingen zijn de ruiten gebroken. Een bijzonder groote menigte was spoedig op den boulevard bjjeen en alle autoriteiten kwamen ter plaatse. Terstond na den aanslag zag men iemand vluchten, die werd aangehouden, waarna men hem op liet politiebureau in verhoor nam. De man heet Sretzer en is een Duit- scher. Men vond zes honderd francs bij hem. Hij vertelt van Charleroi te zgn ge komen en ontkent ten stelligste iets met den aanslag te maken te hebben. Vele anarchisten zijn gisterennacht te Luik in hechtenis genomen. Onder hen be vindt zich een kleermaker, die verdacht wordt, aan den dynamiet-aanslag tegen de kerk St. Martin schuldig te zijn. In een weide van de voorstad Vivegnies hebben eenige kinderen een doos met negen dynamietpatronen gevonden. Inde buurt van Raton, Nieuw- Mexico, greep een arend een éénjarig kind, welks gewicht zoo zwaar viel, dat hij het niet hooger kon brengen dan tot het dak van een naburige schuur. De hulpkreten der moeder wekten de aandacht van voorbij gaande reizigers, maar joegeu ook den arend op. Deze verhief zich, met het kind in zijn klauwen, maar kon het niet hooger brengen Jan tot 50 voet. Een der reizigers had een geweer bij zich, maar was bang het kind te treffen, wanneer hij schoot. Doch de moeder hield niet op te smeeken, zeggende dat haar kind toch zou sterven. De heer Roberts, een der reizigers, schoot en trof liet dier aan een der vleugels. Gelukkig liet het dier zijn prooi niet vallen, maar kwam zachlkens aan naar beneden. Hij liet het kind niet los, eer hem de kop met een geweerkolf vermorzeld was. De arend had het kind bij de kleeren beet gepakt, wat dit het leven redde. De roofvogel had zich reeds geruimen tij 1 in de buurt van het woonhuis opgehouden en eene ware vriendschap aangeknoopt met een hond, bij wiens hok hij zich meestal ophield. Men hield hem geheel en al voor ongevaarlijk. Eenige weken geleden moest men echter den hond dood schieten, wijl hg teekenen van dolheid gaf. Sedert was de arend zeer boosaardig en roofde eindelijk het kind. KLItlï- EN SniOOLMEWS. Ned. Herv. Keik. Beroepen te Schermeihorn ds. G. I. v. ii. Hoeve te Eikerzte. Bedankt voor Gouderak door ds. J. Ver- weg le Ovezande. Geslaagd voor de vrije en ordeoc'e- ningen dhr. P. Versluijs te 's Hage, vroe ger onderwijzer aan de chr. school te Goes, en C. i. d. B-an onderwijzer aan de chr. school te Zierikzee, vroeger te Kampen. In de rnaaud April werd de bij zondere school te Goes bezocht door 203 leerliugen, waarvan 176 geen enkelen school tijd verzuimden; 25 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 2 beliep het verzuim 11 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,8 pCt., tegen 1,3 pCt., in April 1891. MAKkTlJEtÜunmT VLISSINGEN, 3 Mei 1892. Boter f 1,30 a f 1,15 de kilo. Eieren f3,— a f 0,per 104 stuks. GOES, 3 Mei 1892. De aanvoer van Granen was gering, in de prijzen was geen merkbare verandering. Oude Tarwe f0.— af 0.—Nieuwe Tarwe f5,75 a 17.60. Rogge f6.— a f6.70. Winter- gerst f3.90a f4. Zomergerstf 3.60 af 3.80. Haver f2.60 a 13.—. Bruineboopen f6,— 18.50. Paardenboonen f5.80 a f610. Kool zaad f a f Groene Erwtenf 9.— af 10.-. Versche Boter f 0.52 a f 0,55, Grasbo- ter 1 0.625. Eieren f0.62 af 0.65. OOSTBURG, 4 Mei 1892. Oude Tarwe f—a f 0,—. Nieuwe Tarwe f6,50 a f8.25 Rogge f0,— a f0, N. Winter Gerst f 4,50 a f5,—. Zomergerst f3,60 a f4,—. Haver per 100 Kilo f6.— f6,75.Kookerwten f—af ErwtenfO,— a f 0. Paardenboonen f6,25 a f6,40. Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Rotterdam 2 Mei. Ter graanmarkt va» heden (Maandag) ruimde de aanvoer van binnenlandsche granen, die van minder be teek enis was dan in de voorgaande week, ongeveer tot onver.inaerde prijzen langzaam op. TARWE flauw alsvoren. De beste f8,25 a f8.80, goede en middelbare f 7.75 a f6.75, mindere en geringe f 6,50 a f5. Per 100 kilo f7.50 a f 10,50 naar kwal. Canada 20 cents lager f 5.75 a f 7. ROGGE kon vorige prijzen opbrengen. Na r kwal. f 5,25 a f 7. GERST in alle soorten onveranderd. Win ter per heet. f 3.40 a f 4.25 en per 100 kilo f 6,50 a f 7. Zomer- per heet. f 3.40 a f 4.25 Chevalier- per heet. f 4.50 a f 5.25 en gedeel telijk; per 100 kilo verkocht a f 7.15. HAVER vond tot vorige notoering koo- pers. Per heet. f 2.50 a f 3.90 en per 100 kilo f 7 a f 7.60. PAARDENBOONEN gingen tot onveran derde prfjzen van de hand, f 5.80 a f 6.40 naar kwal. BRUÏNEBOONEN, moesten wegens ge ringe kooplust, wederom 25 cents lager wor den afgegeven. Naar kwaliteit f6 a f9.50. WP1TEBOONEN, evenals vorige weken, niet begeerd, werden naar kwal. op f 6 a f 8 gehouden. BLAUWE ERWTEN onveranderd. Naar kwal. f8 a f 10. KANARIEZAAD flauw als voren f 5.75 a 16.75. VLAS. De vraag op het land gedurende de vorige week was zeer stil. Heden waren ruim 29.000 steen aangeboden, welke, ten gevolge der hoogere eischen, zeer langzaam doch grootendeels koopers vonden, Zeeuwsche Eieren f3,— a f3,25 de 100 tuks. MEEL. Er ontwikkelde zich gedurende de afgeloopen week meer vraag voor meel, zoo voor direct als op levering op langen termijn. Dt, meeste fabrikanten waren on genegen op langen termijn af te geven, en hielden vast aan hunne limite. Een enkel fabrikant gaf tot zeer lagen prjjs greote quantiteiten af, levering het jaar uit. Heden wilde echter ook die fabrikant niet meer zoo afgeven, en verkeerde meel in vastere stem ming. Rotterdam, 3 Mei. Op de veemarkt waren Dinsdag aangevoerd: paarden, 2723 'runderen, 320 vette, 350 nuchtere kalveren, 83 schapen, 528 varkens, biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwal. 74, 2e kwal. 66, 3e kwal. 54 Kalve ren le kwal. 1,10, 2e kwal. 0,85 a 0. Scha pen le kwal. 65, 2e kwal. 55, 3e kwal. Varkens le kwal. 25, 2e kwal. 24, 3e kw. 23 c. Alles per kilo. BEKGEKLIJKK STAND. Van 3 Mei tot 4 Mei 1892. MIDDELBURG. BevallenC. van Voort- huijsen geb. Wilmink, z. A. J- Schot geb. van Gelder, d. A. J. C. Fraanje geb. Schuerveld. z. F. Labruijère geb. Geldof z. Th. L. de Vlieger geb. van Mourik. z. GOES. OverledenMarinus Gerardus 4 j. zoon van Jan van Oosten en Marrigje Muggen. Overzicht verkoopingen enz. Vigdag 6 Mei. Borsele, in de haven 10 uur door not. Kloes, afbraak van de Fram. Vllssingen, bij But door not. de Maret Tak 8 uur, woonhuis en erf Lange Walstr. Middelburg, 10 uur in Vergenoeging door not. Huvers, 15 H. 28 A19 cA. bouw en weiland in St. Laurens, Serooskerke en Vrouwepolder. Westkapclle, bg Verhage door not. Tak 1 uur, lo. huis en tuin Molenwegje 765 cA. 2o. 4 perc. bouwl. in Westkapelle en Zoute- lando samen 1.07.80 H. 8o. een huis en erf 32 cA. bfj het Zuidervroon. Eu om 11 uur aan perceel 1linnenkast, kleerkast, bed met toebehooren, kachel, lessenaar, landbouwge reedschap, koper-, glas- en aardew., 2 geiten. En om 2 uur, een hnis en erf 277 cA. van A. Legnse. Wlssenkerke, 9 uur door not. Noor- dyke voor wed. v. Schouwen, inspan, als 4 werkpaarden, 1 met veulen, 6 baatg. melkkoeien, 12 ander rundvee, bouw- en melkgereedschappen, stroo, mest. Dinsdag 10 Mei. (Capinge, bfj v. Soige door not. Tak 11 uur, lo. een huis zijnde 2 woningen 379 cA. 2o. 75 A. tiendvrg bouwl. bg den grint weg naar Zanddijk. En om 1 uur, 1 hit, 3 baatg. melkkoeien, 2 kweekkalvers, 2 melk poten, 2 eggen, sleepdeur, mee kist, water- tobben, brandhout, stroo, meubels, kleederen, porselein, koper-, glas- en aardewerk, olmen essen en gezaagd hout. Cam p er landbg Phernambucq door not. Roelof 10 uur, 2 paarden, 2 baatg. melkkoeien, kalf, kippen. Boes. 8 uur door not. Pilaar op liet Slot voor N. Hageman, een huis Poelwe rod erf- pachtsgrond. Woensdag 11 Mei. ..^r0,,wcP0,',er, 10 uur door not. Tak bij Greldof, 4 melkkoeien, 4 2j, vaarzen, 4 vaarskalveren van 1—4 maanden, 1 schaap met lammers, men wagen, ploeg, veldgang met borden, huisraad enz. Donderdag 12 Mei. Krabhcndijkn 11 uur voor Visser door not. Prins, een woonhuis en herberg 157 cA. Een huis en srf met timmermansw. 231 cA. Hloettnge, 1 uur bg wijlen dr. Haman door not. Mulock Honwer, 5 tafels, 12 stoe len met zittingen, 12 Weener stoelen, wasch- ta.el, gangcanapé, bed met toebehooren, kin dermatrassen, koper-, glas- en aardewerk. Maandag werd door burgemeester en wethouders te Ierseke aanbesteed: lo.de levering van petit granietkeien voor 3360 M'. straat, zijnde ongeveer 134400 stuks; en '2o. het opbreken en vernieuwen van 3360 M*. keistraat en het leggen van 160 M. rioleering. Naar het eerste werk is ingeschreven door de heeren Jan Baptist te Luik voor f2.15, B. den Exter van den Brink te Krabben- djjke voor f2,35, Boston te Mook voor f2,24, Goffin te Luik voor f2.19, Bosman te Rot terdam voor f2,08 en BaAeels en Van Wiele te Brussel voor f 1,97 alles per M'. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Naar het tweede werk schreven in de heeren W. Bouwens te Breda voorf 2621. A. Gorre te Bergen op Zoom voor f 2319,40.B. den Ex- ter van den Brink te Krabbendjjke voorf 2280 en L, Laban te Ierseke voor f1995. Het werk is gegund aan den laatsten in schrgver. M. C. li\G!SZOiM)Gi\. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Zij het me vergund tegenover het inge zonden stukje door Q. N. in het Bgblad van de Zeeuw \au 30 April jl. «over de treurige gesteldheid der kerkeljjke bediening in Noord Beveland», ook een plaatsje te- viageu in uw veelgelezen Blad, met mijn naam onderteekend. Ik vraag dit in de eerste plaats om der waarhei 1 getuigenis te geven, en vervolgens omdat ik, als nog altijd lgdende leeraar van de gemeente Cortgene daarin betrokken ben. Van de gemeenten Wissenkerke en Cats kan ik dus zwijgen, ofschoon zg, wat den duur der vacature en den toestand van het kerkelijk leven betreft inde verte niet op één lijn gesteld kunnen worden. Doch welken indruk moet het publiek buiten af van de prediking des Woordsen de bediening der H. Bondzegels in mgn gemeente wel krijgen, wanneer het in uw Blad leest «meestal wordt er maar lees- kerk gehouden. Met Paschen geen Avond- maalsbedieningook geen aanneming van lidmaten,, terwijl ook de Doopsbediening niet geregeld kan plaats hebben Is dit geen schandelijke verdachtmaking van den kerkeraad, die voor al deze dingen de zorg en de eerste verantwoordelijkheid heeft Tegenover die berichten gevoel ik me gedrongen opgekomen. Waarheid toch is, dat gedurende den langen tijd mijner ziekte nu reeds 2 jaren en 4 maanden de ringbroeders Zondag aan Zondag, ieder op hun beurt zoover dit kon, met groote opoffering hun nerzijds en in den winter van '90, '91 soms met levensgevaar de Zandkreek overkwa men, om uit enkel liefde, om niet, eenmaal in mijne plaats voor de gemeente optetreden met de verkondiging van Jezus Christus en dien Gekruist. Slechts bij uitzondering, als het niet anders kon zooa'.s iu den laatsten tijd, waarin 3 broeders predikanten door ziekte verhinderd werden, lieten zg dit door een waardig Evangelist doen. Verder werd in de tweede beurt geregeld en op waardige wijze voorzim door 2 mijner medeopzieners, die elk op hun beurt voorgingen in de leeskerk. «Met Paschen geen viering des H. Avond- maals» maar wel predikingj van de opstan» ding des Heeren Jezus uit de dooden, ter- wyl de Avondmaalsviering, zoo de Heer wil, zal plaats hebben Zondag a. Wat de aanneming van lidmaten betreft, deze had even goed als het vorig jaar kunnen plaats hebben, indien er zich be langstellenden voor hadde.1 aangemeld, ge lijk van den kansel is bekend gemaakt. En eindelijk aangaande de doopsbedie ning; deze is altijd geregeld gehouden alleen is zij om noodige redenen ééne maand uitgesteld. Met de opname dezer regelen zult u zeer verplichten. Uw Dw. Dr. F. BEUMER, Pred. Cortgene, 3 Mei 1892. M. de R. Met eenige bevreemding vernam ik, dat de gemeenteraad van Oostburg bij het eervol ontslag van den heer Bootsgezel besloten heeft een onderwijzer met Fransche acte in diens plaats te benoemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2