1892 No. 92. Donderdag 5 Mei 1892. Zesde Jaargang. V E 15 C 13 IJ V T G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'RUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES in het district Middelburg in het district Goes: in het district Hulst: D. J. OGGEL Aftr. lid' Kamers van Arbeid en Nijverheid. JAN WOUTERSZ. Gemengde Berichten. I elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02s, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten op DINSDAG 10 MEI a. s. van 9 tot 5 uur, steunen wij van harte de candidaturen der kiesver- eenigingen. Candidaten zijn Dr. J. v. d. BEKE CALLENFELS, Aftr. lid. D. J. OGGEL in het district Hulst. H. J. v. d. MEER. L. BOSSELAAR; B. M. DEN BOER Aftr. lid. M. DE JONGE JZoon J. OELE HZoon. Mr. C. LUCASSE in het district T o Ie n Mr. J. H. L. v. BUREN Aftr. lid. A. HOi.LESTELLE UK, 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuw- dorp, 5 Mei des namiddags en 6 Mei; Ovezand, ook voorNisse. 7 Mei; Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 9 MeiBaarland, ook voor Oude- lande, 10 Mei; Hoedekenskerke 11 Mei des voormiddags's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 11 Mei des namidd gs Kapelle, ook voor Schore, 12 en 13 Mei; Wemeldinge 14 MeiIerseke 16 en 17 Mei Hansweert 18 Mei; Kruiningen, met uit zondering van Hansweert, 19 MeiKrab- bendijke, ook voor Waarde, 20 Mei en 21 Mei des voorm.; Rilland-Bath 21 Mei des namiddags en 23 Mei. De heeren Pyttersen, liberaal lid voor Schoterland, en Schimmelpenninck v. d. Oye, antirevolutionair lid voor Amersfoort hebben ieder voor zich een wetsontwerp ingediend tot invoering van Kamers van Arbeid en Nijverheid. Dit is een stap in de goede richting. Wij hopen later meer uitvoerig op deze zaak te kunnen terugkomen; voorloopig 40.) FEUILLETON. Eene episode uit de dagen der Hervorming, door W. K. HAGA. Maar hoe! zijn dat veroordeelden? Zijn dat de trekken van ongelukkigen, wie een spanne tijds van de smartelijkste pijniging scheidt? Zijn dat de blikken van hen, wien men over eenige oogenblikken het kostelijkste wat een mensch op aar-Ie be zitten kan, den levensadem, op geweld dadige wijze zal ontnemen ?Zoo vraagde de belangstellende menigte zich af, terwijl zij hen in eerbiedige stilte liet voorbijtrekken. En waarlijk, zij had er reden voor, want zonder weifeling schreden onze vrienden tusschen de haar omsluitende wacht voort. Waren de wangen bleek en ingezonken, de oogen straalden van edele geestdrift en bet opgeheven hoofd wees de plaats aan, werwaarts hun gedachten zich op deze moeilijke reize richtten. Daarheennaar het eeuwig Vaderhuis was hun verlangend opzien, waar geen smart of pijn meer zijn zal, geen rouw noch droefenis zal heersehenwaar alle tranen zullen afgewischt worden. Iedere schrede bracht hen er nader bij en zouden weldra hunne oogen zich voor het aardsche zon- zonlicht sluiten, het zou slechts wezen om ze daar te openen, waar geen zon noch maan meer zal noodig zijn, omdat de heer- lpheid Gods daar het licht is en het Lam de kaars. Het doel van den tocht was weldra bereikt. De wachters weken terzijde en lieten onzen vrienden slechts zooveel doortocht, dat zij de voor elk hunner bestemde houtmijt kon den beklimmen. Ziedaar den laatsten berg, die Woutersz nog voor enkele uren met onuitsprekelijke verschrikking had vervuld en voor wiens melden wij slechts wat de heer Pyttersen met de instelling der arbeidskamers beoogt lo. de goede verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden te bevorderen door het hoaden van geregelde bijeenkom sten, waarop beider gemeenschappelijke be langen worden besproken 2o. aan den arbeid de middelen te ver schaffen van zijne belangen en grieven en wenschen op loyale wijze te doen blijken, en deze in overweging te doen nemen 3o. een college van advies in het leven ts roepen, dat de besturen van rijk, pro vincie en gemeente desgevraagd, of op eigen initiatief kan voorlichten omtrent de belangen van arbeid en nijverheid en sta tische gegevens kan verzamelen en 4o. dat geschillen tusschen patroons en werklieden tracht te voorkomen eo deze zoo mogelijk in der minne, of door eene scheidsrechterlij ke uitspraak, helpt beslechten Het hoofdbeginsel van het ontwerp is, dat de in te stellen Kamers het beoogde deel moeten verwezenlijken door overtui ging, samenwerking en zedplijken drang, zonder toepassing van dwangmaatregelen. In navolging van hetgeen elders wensche- lijk is gebleken, worden de Kamers saam gesteld uit een gelijk aantal vertegenwoor digers van de werkgevers en de werklie den afzonderlijke afdeelingen voor bei le acht de voorsteller niet gewenscht. In iedere gemeente kan bij kon. besluit zoodanige Kamer worden ingesteld. Om lid van de Kamer te kunnen zijn, moet men 25 jaar oud zijn, de laatste 2 jaar woonplaats binnen het ressort der Kamer hebben gehad en gedurende dien tijd in hetzelfde bedrijf, denreltden tak van nijver heid, of eenig onderdeel daarvan werkzaam geweest zijnvoor de werkgevers gelden de twee laatste bepalingen niet. De kiezers voor de leden der Kamers van arbeid moeten den leeftijd van 23 jaren hebben vervuld. Voor elke afdeeling worden twee af zo i- derljjke kiezerslijsten opgemaakt, eeo de namen bevattende der werkgevers, de andere die der werklieden. Iedere afdeeling ver gadert jaarlijks minstens 3 malen en benoemt uit haar midden een voorzitter en secretaris. Het bestuur der Kamer vergadert jaarlijks minstens eenmaal en benoemt een voorzit ter, terwijl tot secretaris benoemd kan worden iemand geen lid der Kamer zijnde Wanneer in een bedrijf of een tak van nijverheid, door een afd. vertegenwoordigd, een geschil dreigt te ontstaan of ontstaan is tusschen werkgevers en werklieden, geven partijen daarvan schriftelijk kennis aan den secretaris der betrokken afdeeling. Laten partijen dit na, dan onderzoekt de secre taris de aanleiding tot het geschil en stelt daarvan een beknopt verslag op, De afdee ling wordt nu onverwijld bijeengeroepen, onderzoekt het geschil en tracht dit, zoo bestijging hij thans in zoo groote mate den goddelijkan bijstand ontving, dat hij met vasten tred op het hout stapte, dat weldra zijn lichaam op de bitterste wijze zou folteren. Nu was zijn wensch vervuld om nog eenmaal uit den killen, duisteren kerker te mogen treden en zich in den milden zon neglans en warmen zonnegloed te baden. Maar nu ook had die vervulling geen waarde meer. In den voorbijgeganen nacht was de strijd heslist, waren de banden, die hem aan de aarde en al hare bekoor lijkheden verbonden, losgeraakt en was het heimwee naar de eeuwige woningen gebo ren, dat door geen aardsche schoonheid meer kan bevredigd worden. Geen angstige trek verwrong zijn gelaat; geen vreeze des doods versnelde de klopping zijns harten, maar stille onderwerping sprak bij hem uit houding en blik. En vrouw Jansz? In gedachten verzonken, leunde zij tegen de ijzeren paal, waaraan ze was vastgeke tend. Het moordend koord bestemd om na de foltering den draad haars levens te ver breken, hing achteloos over haar schouders. Zij schijnt er echter geen oog voor te heb ben. Haar gedachten zijn elders. In den geest vertoeft zij aan het doodsbed harer dochter en droomt als 't ware nog eenmaal deu droom, die toen hare sluime ring verontrustte en wier vreeselijke ver wezenlijking thans daar is, Al de angst aan die sponde in de verbeelding doorleefd vaart haar op nieuw en in 't gezicht der werkelijkheid in honderdvoudige verschrik king door de ziele. Maar ook in even groote verrukking verneemt ze als uit engelen- mond haar toegeroepen «Vrees niet, doch ter. Treed moedig voort en houd het oog op het einde gericht O, zalig woord Het is als ontvalt haar ook nu alle aarzeling en hetzelfde geloofs noodig, na verhoor der partijen, in der f mnne te beslechten. Gelukt dit niet, zoo benoemt zjj uit haar midden een commis sie, bestaande uit een gelijk aantal werk gevers en werklieden, die onder voorzitter schap van een door elke afdeeling aange wezen scheidsman eene schikking beproeft gelukt dit niet, zoo wordt een nauwkeurig verslag opgemaakt en door tusschenkomst /an den secretaris der afdeeling in handen gesteld van het bestuur der Kamer, dat na ontvangst van't verslag onverwijld wordt bijeengeroepen, Indien na vernieuwd onder zoek in den boezem van het bestuur geen overeenkomst ivorit verkregen of de geno men beslissing niet de goedkeuring van beide partijen erlangt, wordt de beslissing opgedragen aan een scheidsman. De kosten worden desverlangd, vergoed door de betrokken partijen. De werkgevers voor '2/3, de werklieden voor 1/3. 4 Mei 1892. Het Telefoonkantoor te Zaamslag is wegens den West Europeschen tijd voortaan open van 's morgens 8.30 tot 11 30. 's mid- dage van 1.30 tot 3.30 en van 4.30 6,30. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand April 1892 576 telegrammen, ontving 597, overgenomen en verder geseind werden 899, totaal 2069. Het teleloonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 28, verzond 29, samen 57 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 27, verzond 28, samen 55. Dat-te Hoedekens kerke ontving 39, verzond 33, samen 72. Dat te Heinkenszand ontving 40, verzond 51 samen 91, dat te 's Heer-Arendskerke ontving 11, verzond 15 samen 26. Dat te 's Heerenhoek ontving 11 verzond 26 samen 37. Dat te Borsele ontving 20 verzond 20 sauaen 40. Dat te Nieuwdorp ontving 17 verzond 15, samen 32. Dat te Ovezande ontving 7. verzond 12 samen 19. Dat te Driewegen ontving 7, verzond 8 sa men 15. Dat te Ellewoutsdijk ontving 24, verzond 42 samen 66. Dat te Kloetinge ont ving 13, verzond 10 samen 23. Kruiningen. Aan het telefoonkantoor al hier zijn gedurende de maand April ont vangen 36 en verzonden 39 berichten. Totaal behandeld 75. De Provinciale Staten zullen, daartoe gemachtigd Zaterdag 21 Mei te half een buitengewoon bijeenkomen tot verkiezing van een lid der Eerste Kamer in de plaats van den heer mr. J Moolenburgh. Goes. Gekozen tot lid van den gemeen teraad de heer W. F. K. Lenshoek met 321 van de 520 geldige stemmen. De heer W. Cense bekwam 204, terwjjl 5 stemmen vertrouwen dringt haar ook thans het lied naar de lippen«Hij sal wel bevrijden haar leven, als haar de dood sal doen ge weidt». Geen geluid ontsnapte echter aan hare borst. Slechts een zwak gelispel verried hare innerlijke werkzaamheid, maar mocht het voor de meesten onhoorbaar zijn, het ontging Woutersz niet. die sinds eenige oogepblikken haar opmerkzaam had gade slagen. Het steeds meer ophelderend gelaat van zijne deelgenoote in geloof en lijden was hem eene nieuwe verkwikking en de hemelsche blijdschap, welke er over uitge spreid lag, maakte het hem ten laats!e on mogelijk om door zwijgen zich buiten de gemeenschappelijke genieting er van te hou den. «Vrouw Jansz!» zeide hij zacht doch voor haar onverstaanbaar, terwijl zijn oog van vreugde schitterde, «nog een moeielijk oogenblik en wij ziju thuis I Dan zullen wij eeuwig bij den Heere wezen en onze geliefden aanschouwen die ons reeds zijn voorgegaan 1» «Ja, lieve vriend!» sprak zij. «Uet voor uitzicht is heerlijk. O, welk een ontwaken zal dat wezen, als de Heere zelf ons aan den morgen van den eeuwigen rustdag bij name roept en wekt om deel te hebben aan de zaligheid zijner verlosten Aldus elkander vertroostende en op het naderend einde voorbereidende, hadden zij geen oog gehad voor den aanzienlijken stoet van geestelijken, toen deze door de menigte heentrok om de voor hen bestemde plaatsen in te nemen, noch hadden zij het oor geleend aan de vernieuwde voorlezing van het doodsvonnis, en evenmin den nade renden priester bemerkt, voordat deze, met liet doel om hen zoo mogelijk tot het oude geloof terug te brengen, hen aldus aansprak «Ongelukkigen! die weldra uwe recht vaardige straf zult ondergaan en wie slechts op verschillende personen waren uitgebracht. Blanco 14. Te zamen 544 stemmen zoodat de volstrekte meerderheid 276 bedroeg. Middelburg. Naar wij uit goede bron kunnen melden heeft de heet' H. J. E. Ger- lach alhier besloten te volharden hij zijn reeds voor de candidaatstelling genomen besluit om ditmaal geen eandidatuur te aan vaarden en berust dus de mededeeling van zijn eandidatuur op een misverstand. Goes. Met zekerheid kunnen wij melden dat Maandag a. s het nieuwe gebouw van het Leger des Heils alhier geopend zal wor. den. Er wordt gewaarschuwd legen visite kaartjes, die op zoogenaamd ijspapier gedrukt zijn. Dit papier is aan den bovenkant met witte glinsterende kristallen bedekt, en werd door den uitvinder ijspapier genoemd, omdat deze kristallen eenigszins gelijken op ijskris tallen, die men 's winters op onze venster ruiten ziet. Het chemisch onderzoek heeft echter geleerd, dat dit artikel voor de ge zondheid zeer nadeelig kan zijn. De kris talbedekking bestaat namelijk grootendeels uit azijnzuurlooiloxyde, een zeer vergiftig loodzout, en laat het papier gemakkelijk los, dat er mee overtrokken is, zoodat het op deze wijze licht in het eten of drinken terecht kan komen. Kleine kinderen, die alles in den mond steken, likken zulke kaartjes af, daar de smaak zoet is, en dit kan bedenkelijke gevolgen hebbenwant zelfs eene geringe hoeveelheid van boven genoemd loodzout veroorzaakt vergiltiging. Behalve niet de bereiding van bier zullen de- paters Trappisten te Tilburg zich thans ook met kaasbereiding naar Zwit- sersch systeem onledig houden. Te Vucht is Maandagnacht afgebrand de boerderij, bowoond door D. Kluitmans en toebehoorende aan den notaris De Bergh, te 's Hertogenbosch. Niets werd gered; al het vee verbrandde, met uitzondering van een stier. In verband met dezen brand zijn twee personen als verdachten aangehouden. Door een onbekende is Zaterdagnacht een schot gelost op de woning van den heer C. Avis, landbouwer te Haarlemmermeer, gelukkig zonder iemand te treffen. De kogel ging door een glazen koepel, verbrijzelde een deur en vloog langs een kind dat nog niet te bed was. Te Epe zou Zaterdag zich iemand in het huwelijk begeven. Al de noodige toe bereidselen waren reeds gemaakt. Den vo- rigen avond echter had de ambtenaar van den burgerlijken stand bericht ontvangen dat de bruigom reeds met een andere eenige oogenbiikken van de eenwigheid scheiden, ik sta hier als een getuige van de onbegrensde barmhartigheid der Heilige Kerk, die uwer nog gedenkt, hoewel gij zoo zwaar tegen haar misdreven hebt. Want neen vleit u zeiven niet met een ijdele hoop op gelukzaligheid, gelijk ik zoo even uit uwe woorden meende te kunnen aflei den, want tenzij berouwvol tot de Kerk terugkeert en hare genademiddelen aan neemt, zal uw einde rampzalig zijn. Er kent dan dat gij gedwaald hebt en toont openlijk uw berouw door voor aller oog dit kruisbeeld te kussen.» Met gespannen aandacht had de menigte des priesters woord aangehoord en wachtte thans met ingehouden adem, als vreesde ze een woord te zullen missen, liet antwoord af. Het liet zich niet lang wachten. «Neenl» klonk het op eenmaal op vasten toon uit den mond van vrouw Jansz, terwijl zij het hoofd van het toegestoken crncifix afwendde, «ik kan niet herroepen ik mag mijn Heilend niet verloochenen, die mij uit grondelooze liefde de paden des waren levens heeft bekend gemaakt, mijn oog voor de lang aangehangen dwalingen heeft geopend en mij uit de boeien van eigengerechtig- tigheid en werkheiligheid heeft verlost. Op Hem alleen is mijne hope gevestigd. Uwe kerk werpt mij uit: Hij zal mij aannemen! O Heer!» ging zij biddend voort, «be schaam uwe dienstmaagd niet «Zoo sterf dan in uwe ellende, rampzalige vrouwriep de priester bitter, «gq, die de genade der kerk afwijst.» «En gij, jongeling 1» vervolgde hij, zich tot Woutersz. wendende, «zult gij deze vroiw in haar verderfelijk spoor van verharding volgen? Wendt gij eveneens het hoofd af van het beeld des gezegenden VerlossersAcht ook gij het geen kus waardig?» (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1