Gemengde Berichten. RECHTSZAKEN. KEItK- EN SCHOOLMEWS, AANBESTEDING. Benoemd tot secretaris der gemeente Nieuwvliet dhr. J. G. Meijer secretaris der gemeente Groele. De liberale kiesvereenigingen in het kiesdistrict Kampen hebben voor liet lidmaat schap der tweede kamer vacature Noordtzij) gecandideerd den heer v. VVeede v. Dijk veld de antirevolutionaire kiesvereenigingen stelden mr. A. baron Mackay, oud-minister candidaat. Bij kon. besluit benoemd tot onder der wyzer aan de rijkskweekschool \oor onderwijzers te Middelburg J. H. van der Bel, aldaar. Het onderzoek naar de kennis van het lezen en schrijven der iogehjtden bij deland- en zeemilitie in 1890 heeft de volgende uitkomsten opgeleverd Landmilitie. Van de lotelinqen in alle provinciën te zamen konden lezen en schrij ven 81(51, alleen lezen 125, lezen noch schrijven 560. Voor de nummer verwisselaars zijn de cijfers 600,11 en 76; vooi de plaats vervangers 1236, 26 en 167. Zeemilitie. Lezen en schrijven konden 576, alleen lezen 6 en lezen noch schrijven 18 lotelingeu. Percentsgewijze geeft dit de volgende ver houding. Op 100 ïugelijtden konden 75.62 pet der lotelingeu, 5.20 pet. der nummer- verwisselaars en 10.72 pet. der plaatsver vangers lezen èn schrijven, konden 1.14 pet. der lotelmgen, 0,09 pet. der nummer- verwisselaars en 0,23 pet. der plaatsvervan gers alleen lezen en 5 pet. der lotelingen. 0.66 pet. der nuinmerverwisselaars en 1,27 pet. der plaatsvervangers lezen noch schrijven^ Te Amsterdam is bij het theoretisch apothekers examen geslaagd de heer D. Ver hulst. Oostburg. De kiesvereeniging «Zeeuwsch Vlaanderen W. D.» heeft thans, met in trekking van een vroeger besluit, besloten bij de aanstaande verkiezing voor de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Sluis geen candidaten te stellen. H. M. de koningin van Engeland zal morgen 3 Mei te Vlissingen aankomen met een extratrein die aldaar des voormiddags ten 9,10 (Greenwichtijdj wordt verwacht. Die trein vertrekt reeds ten 4.50 van Venlo, passeert Goes ten 8,42 en te Mid delburg ten 9,2 H. M. zal direct haar reis naar Engeland vervolgens met het jacht «de Victoria and Albert» dat daartoe te Vlissingen gereed ligt. Vrijdag is te Loosduinen, in tegen woordigheid van het bestuur der Vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen, van burgemeester en wethouders dier ge meente en van vele andere belangstellenden, de eeiste steen gelegd van het nieuwe krankzinnigengesticht Bloemendaal, op de voormalige buitenplaats van dien naam, gelegen aan den weg naar Monster, Onder de aanwezigen werd o. a. opgemerkt de oud-minister mr. Keuchenius. De steenleg ging werd, na psalmgezang, gebed en een inleidend woord, verricht door prof. Wie- lenga, van Kampen. De heer dr. Rtujsch, lid van het gmees- kundig staatstoezicht, roemde zeer demodel inrichting van Veldwijk en wenschte ook dit Veldwijk II alles goeds toe. Voortaan zal het rijkstelegraafkantoor met telefoondienst te Westkapelle op Zon en feestdagen open zijn van 6V3 tot 7Vs uur 's namidd. (spooitijdj. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Bij Koninklijk Besluit is de Minister van Oorlog gemachtigd om in dit jaar tot den werkelijken dienst op te roepen, krach tens art. 125 der militicwet, de verlofgan gers behoorende tot de hierna te vermelden korpsen en lichtingen, te weten a. Van de lichting van 1888 de verlofgan gers, die behooren tol de 1ste, 2de, 3de en 4de Batterij van het iste regiment Veld Artillerie b. Van de lichting van 1889 de verlof gangers, die behooren tot de regimenten Infanterie, de compagnieën Hospitaal-sol laten het 1ste en 2de regiment Huzaren, de regi menten Veld Artillerie, met uitzondering van de treincompagnieën dier regimenten, het Korps Torpedisten en het Korps Ge nietroepen, inet uitzondering van de ves- tingtelegrafïsten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van van art. 6 van het Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 c. Vari de lichting van 1890, de verlof gangers, die behooren tot de regimenten Vesting Artillerie en het Korps Genietroe pen en wel van 22 Augustus tot 24 September de lichting 1889 regiment grenadiers en jagers, 3e en 4e regement infanterie le en 2e regiment huzaren voorts le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterij van het eerste regiment Veld- Artillerie en de le compagnie hospitaalsolda ten. Van 5 Augustus tot 8 September van dezelfde batterij de overige regementen in fanterie en de 2e en 3e compagnie hospitaal soldaten benevens de lichting 1890 de le, 2e, 3e en 4s compagnie van het le regiment vestingai tillerie. Van 16 Juli tot 19 Augs. lichting 1888 de le 2e 3e en 4e batterij van het 1ste regiment Veld- Artillerie. Van 1 Juli tot 4 Aug. lichting 1889 de leen 3e batterij van het le regement Veld- Artillerie, en van de lichting 1890 het korps genietroepen behoudens de bij K. B. voor noemd uitgezonderde. Van 6 Aug. tot 9 Sept. de 5e en 6e batterij van het 2e regement Veldartillerie lichting 89. Van 24 Aug. tot 27 September de 2e en 4e batterij van ditzelfde regement lichting 89. Van 20 Juli tot 20 Augustus lichting 89 de 6 eerste batterijen van het 3e regement Veldart. Van 8 Aug. tot 10 Sept. het korps rijdende artillerie lichting 89. Van 8 Juli tot 11 Aug. de 2e comp. en van 3 Aug. tot 6 Sept. de le comp. van het korps pontonniers dierzelfde lichting. Van 3 Juni tot 7 Juli. Lichting 90 de 10e comp. van het 'le en de le, 3e, 5e, 8e en 9e compagnie van het 2e regiment Vesting Artillerie. Van 9 Sept. tot 13 October de 5e, 6e, 7e, 8e en 9e comp. lichting 90 van het le reg. vestingartillerie. Van 17 Aug. tot 20 Sept. de 2e, 4e, 6e, 7e en 10e comp. van het 2e; en de He comp. van het 4e reg. Vestingartillerie lichting 90. Van 20 Mei tot 23 Juni de le, 2e, 3e, 4e en 5e comp. 3e reg. Vesting Art. lich ting 90. Van 25 Aug. tot 28 Sept. de 6e, 7e, 8e, 9e en 10e id. Van het 4e regiment Vesting Art. "lichting 90 van 11 Mei tot 14 Juni de 2e en 8e; van 8 Juni 12 Juli de 13e; van 22 Juni tot 26 Juli de 4e; van 4 Aug. tol 7 September de 6e, 7e en 12e (benevens het korps genietroepen lichting 89)en van 14 Sept. tot 18 October de le, 3e, 5e, 9e en 10e comp. Van 11 Juli tot 20 Juli de vestingtele- gratisten lichting 1890. Van 31 Mei tut 29 Juni de le compagnie torpedisten (op komst Hellevoetsluis) en van 17 Augustus tot 15 Sept. de 2e compagnie van dit korps, plaats van opkomst Den Helder. Zierikzee. Zaterdag werd onder een grooten toeloop van belangstellenden het lijk van mr. J. Muolenburgh, in leven lid der le ka mer, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen ter begraafplaats merkte men op den burge meester, wethouders en gemeenteraadsleden, alsmede die van Zonneniaire, het bestuur der maatschappij van landbouw, de leden der rechtbank, e. a. Het woord voerden de burgemeester, de heer B. G. v. d. Have lid der staten, en ds. Zeeman van Zonne- maire. De oudste zoon bedankte voor de eer, den dierbaren overledene bewezen. Goes: Voor het reizend publiek is het zeker een groot gemak dat de heer Faberjj de Jonge met zijn tijd wenschtmee te gaan en voor zijn klok in de Lange Kerkstraat den Greenwichtijd heeft ingevoerd, zoodat dus dit uurwerk gelijk blijft met het station. Te meer nu Goes den ouden tijd voorloopig behield, voorziet deze klok in eene behoefte. Ook het naburige Kattendijke heeft den Greenwichtijd ingevoerd, zoodatmen zoortaan bijv. om 9 uur uit Goes gaan kan en flink doorstappende te 9 uur te VVilhelminadorp kan zjjn. Per as is men er natuurlek nog voor 9 uur. 13e gemeenteraad van Roozendaal voerde eveneens den nieuwen tjjd in, echter niet dan na de volgende opmerking van zijn voorzitter: Had men van af 1 April de klok eiken dag een minuut verzet, dan hadden vele geleerden hun geleerdheid bij zich kunnen houden en alles had zijn gang ge gaan. Te Hengeloo en Helmond heeft men het nog practischer verzonnen. Daar zijn de stadsklokken 10 minuten vooruitgezet, zoodat daar de klokken een half uur met den spoortijd verschillen. Oostburg. De gemeenten IJzendjjke, Schoondijke en Zuidzande hebben den Greenwichtijd aangenomen. Over 't alge meen verstaat het gewone volk weinig van den «nieuwen tijd». Maar zooveel hebben de arbeiders er blijkbaar van vast, dat, wanne» r zij op de gewone uren aan 't werk moeten, zij een half uur per dag winnen. De bazen zullen echter wel den ouden tijd houden en de werkuren een half uur vroeger zetten. Wil men van de nieuwe tijdrege- ling geen schade hebben, dan dient alles een half uur vroeger in naain gezet te worden. Feitelijk blijft het dan de oude tijd. Als de scholen daarin voorgaan, zal de regeling in het huishouden wel moeten volgen. Nu de schoonmaak in vollen gang it en alle huismoeders het huis laten opknap pen voor den naderenden, mooien tijd, on dervinden velen last van die akelige kalk- vlekken op behangsel enz. Het zal dus voor hen niet onwelkom wezen te verne men, dat men deze met een spons of doek, in azijn gedoopt, kan afwasschen. Om kalkvlekken uit kleeren te verdrjjven behoeft men deze slechts in azijn te was- schen.-- V. Wanneer men planten, die in potten staan goed wil laten groeien, dan moet de oppervlakte van de aarde dikwijls losge maakt worden, De aarde wordt door het gieten een on doordringbare laag, zoodat lucht en water ten slotte er niet meer in kuunen dringen. Zaterdagavond stond te Utrecht aan het station een rangeerder met een conducteur een brief te lezen toen hij door een binnen- stoomenden trein werd gegrepen.: De trein sneed hem beide beenen af, zoodat deze hem onder de knie moesten worden afgezet. Een zeldzaam Paaschei is te Netter- den te zien bjj den landbouwer Th. TeRaaij. Een van diens ganzen legde een ei, dat de respectabele zwaarte heeft van genoeg zaam een halve kilo, dus alleen zoo zwaar als negen flinke kippeneieren te zamen; de lengte van dit monsterei is 3 centimeter bij geëvenredigde dikte, de schaal is minder dik en hard dan een gewoon ganzenei. Onder de antiquiteiten, die voor den dag zijn gekomen bij de ontruiming van liet Huis van Bewaring aan den Hiiligen- weg te Amsterdam, behoort ook een oude galg. Naar men mededeelt, is dit dezelfde galg, waaraan indertijd de grootvader van Ra- vochol (Köningstein) in Maastricht werd opgehangen. In 1854 boette de moordenaar Kemper er op de Nieuwmarkt te Amster dam zijne misdaad aan. Het laatst weid zij gebruikt bij eene terechtstelling te Leeu warden. Thans ligt het stuk hout, waaraan zoo veel akelige herinneringen verbonden zijn, op een tenein achter de cellulaire gevangenis. Zaterdag overleed te Groningen de heer W. A. Scholten, groot nijverheidsman. Geboren in 1819 te Loenen, vestigde hij in 1841 zijn eeste fabriek te Groningen. Hij bezat thans 24 fabrieken en 3t boer derijen. Hij stichtte de Neder). Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij. Hij was ridder van den Nederland-ciien Leeuw, van het Legioen van Eer en van de Stanislausorde. Een speldenfabcikant in Ansoi in, in de Vereenigde Stalen, zal van twintig vaten uitschot van spelden een voetpad voor zijne woning maken. In die stad is ook reeds een kiein voetpad van afval uil de spelden fabriek, dat, door bijtende middelen opge lost, binnen weinige jaren zoo hard geworden is, dat het veel moeite kostte om er door boring en laten springen met dynamiet een gat in te maken, groot genoeg om er een telegraafpaal in te zetten, hoewel het mnar drie of vier duim dik was. Het doet in duurzaamheid niet onder voor massief koper. Uit de geschiedenis van een der vroegste Pruisische koningen wordt het volgende belangwekkende geval verhaald. Twee soldaten waren, wegens insubordi natie, tot den kogel veroordeeld. Op het smeeken hunner familie werd de koningin hunne voorspraak, te meer, wijl liet ver grijp niet zwaar was geweest en beide die jonge mannen overigens braaf en oppassend waren. De koning sloeg hare voorbede af. Toch had die zooveel invloed op hem gehad, dat hij besloot, het vonnis slechts aan éen der twee te doen voltrekken. Hun werd aangezegd, dat een zou worden begenadigd en dat zij met den worp van een dobbel steen moesten uitmaken wie dat zou zijn. Die de meeste oogen wierp zou het leven behouden. De eerste werpt, en hij werpt zes. De tweede ofschoon hij misschien ook zes kon werpen, acht deze kans geen kans en wil geen worp doen. Maar 't bevel wordt her haald en hij moet. Nu neemt hij den dobbelsteen en smakt die in zijn vertwij feling neder, zoo hard, dat de steen in tweeën spiingt en de oogen éen en zes komer. boven te liggen. Groote verbazingMaar verlegen heid ook. Die zeven wierp beweert: ik gooide 't hoogst. Die zes wierp zei: neen, ikwant de worp met een gebroken steen kan niet gelden. E11 de Koning, door 't zon derling geval getroffen, hakt den knoop door met aan beiden het leien te schenken. De brand te Philadelphia. Omtrent de rainp in het Central-theater wordt nog bericht, dat, zoodia het publiek de vlammen op het tooneel zag, de paniek ontstond. Velen vielen door hut opdringen van de trappen en werden onder den voet getreden, maar niettemin was in twee minuten tjjds het gebouw geheel ontruimd. Vijftig men- schen werden in het gedrang gewond van wie zeven levensgevaarlijk. Voornamelijk op de benedenverdieping was de paniek ver schrikkelijk. Op de bovenverdieping hadden echter mede hartverscheurende tooneelen plaats. Er zijn verschrikkelijke gevechten geleverd tusschen mannen en vrouwen, die waanzinnig van angst, zich poogden te red den. Sedert den grooten brand van 10 jaren geleden heeft er in Philadelphia geen der gelijk verschrikkelijk tooneel plaats gehad. Men gaat steeds voort met naar slacht offers te zoeken. Het werk vordert langzaam, daar de rook en vlammen opstijgen. Van de meeste lijken is een gedeelte van het gelaat verkoold. Het is de vierde maal, dat het Central- theater door brand is geteisterd. Bij den eersten brand, in 1871, kwamen verscheidene balletdanseressen om de tweede ramp, in '1867, kostte aan 11 menschen het leven; de derde maal brandde de schouwburg ge heel at, maar was daarentegen geen verlies van menschenlevens te betreuren. Uit tal van plaatsen komen de ont- zettendste berichten over het steeds driester optreden van socialisten en anarchisten (deze laatsten zjjn mannen die tegen elke regeering, ook tegen een volksregeering zijn). Op vele plaatsen hebben telkens ariestaties plaats. Men vindt granaten in stadhuizen, kerken en particuliere wonin gen. Te Charleroi vond men er een in het gebouw van de Bank. Te Tarento (Frank rijk) staken kwaadwilligen het gerechtsge bouw in brand. Te Tarento (Italië) lieten zij het stadhuis in de lucht vliegen. Francois, te Parijs, de metgezel van den moordenaar-inbreker anarchist Ravachol, is gevat als medeplichtige bij de ontploffing in het wijnhuis van Very. In de kazerne te Halle (Pruisen) werden socialistische geschrif ten gevonden. Nonsens. Een geneesheer te New- York beweert een middel te hebben ontdekt om het menschelijk leven te ver lengen. Die ontdekking is reeds vijf en veer tic jaar oud en dat er eerst thans melding van wordt gemaakt, geschiedt om dat de uitvinder, zekere dokter Groven, die dezer dagen negentig jaar oud werd, zjjn hoooen leeftijd aan de toepassing van zijn middel meent te danken te hebben en be weert dat hij nog tot 1950 zal leven. Het middel zal niet in ieders smaak vallen, want dr. Groven zegt het volgende: het dierlijk leven gelijkt, wat de levensvoor- waaiden betreft, volkomen op dat der planten. Gelijk nu door op het juistetijd stip in boomen aangebrachte sneden, de groei en het gedijen van die boomen worden bevordeid, moet ook wegnemen van lede maten er toe bijdragen om het menschelijk leven te verlengen. Toen Docter Groven in 1847 deze hei 1- methode voor het eerst verkondigde, hield men hem algemeen voor stapelmal. Thans heeft hij op zijn negentigsten geboortedag een boek uitgegeven, waarin hij zijn eigen geschiedenis vertelt. De man beweert, dat hij indertijd aan een eigenaardige ziekte ieed hij liet zich een hand afzetten en voelde zich beter. In 'tjaar 1858 liet hij ook zijn linkerzij wegnemen en werd, naar hg mede deelt, steeds krachtiger en gezonder. In 1870 liet hg zich zgu linkerbeen afzagen en in 1891 den linker-arin. Groven denkt met die zelfverminking voort te gaan zoodat er in het jaar 1953 wel niet heel van den zonderling zal zijn overgebleven. Door ontploffing van nafta is Woensdag te New-York een hevige brand ontstaan. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat twee personen het leven verloien en verschei leneanderenernsiig gewond werden. Een bakker te Parijs heeft onlangs een blief ontvangen van den volgenden inhoud: «Mijnheer! Bakkers zgn er niet meer noodig. Anarchie moeten wjj hebben. Wij deelen u mede dat binnenkort uw huis in de lucht zal springen. Gij wordt van spioneeren beschuldigd.» Was geteekend Een makker van Rava chol. S. Schwab. Het dorp Weerde, in het arrondis sement Meubelen, vierde dezer dagen den 'lOOsten veijaardag van één zijner inwoners. Deze, Jean Govaers, werd in 1810 ingelijfd bij een der dragonderri gimenten van Na poleon. Hg was genoodzaakt te voet, van Weerde over Brussel, Leuven, Maastricht en Aken, den weg naar Hannover af te leggen, teneinde zich bij zijn regiment te voegen; van daar ging de reis naar Ham burg en Breinen, waar de ruiters eindelijk van paaiden werden voorzien. Govaers nam aan verscheidene gevechten deel, zonder ooit gewond te worden. In de omstreken van Hamburg werd zijn paard onder hem doodgeschoten. Daar stond zijn eskadron tjjdens den grooten slag bij Leipzig. In 1814. toen Napoleon naar Elba ver bannen werd, mocht Govaers naar zijn vaderland terugkeeren. Zeer dikwijls doet lig verhalen over de komeet van het jaar 1811. «Van dien tijd af,» zegt hij in zijn naïef bijgeloof, «kon Napoleon niets goeds meer uitrichten.» Bij het feest, door de gemeente Weerde te zijner eere aangericht, had Govaers de oude uniform der dragonders van Napoleon aangetrokken. Heden bevestigde het gerechtshof te 'sGra- venhage het Middelburgsche vonnis gewezen in de zaak van J. B. tegen erven de R.beiden te Colijnsplaat. waarbij werd uitgemaakt, dat het zaaien van gerst op land, waar het vo rige jaar haver met wikken was gezaaid is in stiijd met het verbod om wit in wit te zaaien. Haver met wikken er in is dus volgens rechtbank en hof een witte vrucht. Gelukkig i« deze beslissing voor den land bouw, omdat anders een verbod om wit in wit te zaaien gemakkelgk kon worden ontdoken. Bedankt voor Zierikzee door dr. Schuring te Assen. '«-Gravenpolder. Voor een talrijk opge komen schare nam ds. A. M. Knottnerus Zondagnamiddag afscheid van de gemeente, naar II Timotheus 2 vs. 8i>. Slaande werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 121 vs. 4, waarna ds. Drost te Biezelinge namens de gemeente 's-Gravenpolder hem eenige woorden van dank toesprak voor alles wat hij als leeraar voor deze gemeente had gedaan. De heer W. Laatsman; pred. bjj de chr. ger.gern. te Heusden, is voor onbepaalden tijd inzijr.e bediening geschorst. Ds. L. v. d. Valk, ruim 22Vs jaar predikant te Delft, heeft de roeping naar de Chr. Geref. gem. te Seheveningen aan genomen. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Arnemuiden ds. I. W. Slui ter te Hecg. Op de in 1892 gehouden examens voor nuttige en fraaie handwerken slaagden 564 van de 907 aspiranten voor de nuttige en 86 van de 176 voor de fraaie; 4 terug getrokken. Benoemd tot onderwijzer aan deChr. Sell, tc Nieuwdorp, te Axel en te Ter Neuzen de heer P. Minderhoud Jz te Borsele, die ver leden week de acte behaalde. Zaterdag 14 Mei. Goes, 11 uur in ds Prins v. Oranje, leve ring van Vilvoordsche steen en grint in 2 perceelen; het maken van250 M. zeedijk; een. jarih onderhoud der sluizen, gebouwen enz- Dinsdag 17 Mei. Middelbars, halt 2, levering 45000 Ben- abin-keien (retaillés).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2