83, Middelburg. ind. Yoering, rt Fransch Satincords, ousen enz. EKENS ATTEN, KERS Co. KAMER, STIJFSEL" elde. ijzen. Lofoddinsche "■fl, TE. EN. der Wegen etpaden EN-VLAKE: 1892 No. 90. Zaterdag 30 April 1892. Zesde Jaargang. rijzen verkocht, mj oloniale Waren, TRAAN alle strepen, en LAKEN met breedten. RANJE. ft. LAURENS. 6 Mei 1892. otdienst VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. i Middelburg. I ir Va flacon, s genieten rabat. raSTWEEKEN. [tijfsel was voorheen door menigeen wordt op heden I ■ezen en met reden. PAUL AVIS. 13 ct., Rozijnen 15 MAAS, Middelburg. ingenMiddelburg. Vertrekuren Betje Wolffsplein) vm. 5,4,15, 5.45, 7.15,8.45. aar Betje Wolffsplein) 5,05, 6,35, 8,05, 9,50. ekt de trein van 9.50 ).05 uur. DAGELIJKS 5,30, 9,10, nam. 1,10 8.02, nm. 12,04, 2,37 idienst. i: vm. 7,30 en 2.15 u middellijk na aankoms. 0 vm. en 6,34 u. nam. .n en naar het Spoor- ijden. ning van oponthoud reizigers van HANS JE en omgekeerd kos- voerd worden. OTDIENST JELB.-ROTTERDAM. pril. derd Zondags, v. Vlis- Vliddelburg 8,45, van itijd.) u. m. u. m. n 11,55 3,25 6,20 12,25 3,55 6,50 I. en Vrijd. Woensd. en Zat. 55 3,25 6,20-,- ,15 3,45 6,40—,— 8,40 ,- 9,10 i,10 1,40 4,50—,— i,30 2,— 5,10—,— HA?,. - D ZliEl W. ëi.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 29 April 1892. Vergadering van den Middelburgschen ge meenteraad van Woensdag 27Aprill892. Afwezig met kennisgeving de heeren Koole en van Dunné, terwijl, bij ontsten tenis van den voorzitter, het presidium door den wethouder Sprenger wordt waarge nomen. Wordt overgegaan tot de installatie van het nieuw gekozen raadslid L. K. van der Harst J.Jzn., die ter vergadering verschenen was. Na de eeden in handen des voorz. te hebben afgelegd, wenscht deze den heer van der Harst geluk met het vertrouwen dat de kiezers in hem stel lenhij hoopt dat zijne benoeming in het belang der gemeente zijn zal; met warmte beveelt hij den nieuwbenoemde dat gemeentebelang aan, waarna hij hem geinstalleerd ver klaart en de presentielijst verzoekt te teekenen. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en gearresteerd. Ingekomen zijn lo. Eene missive van Ged. St. houdende goedkeuring van in vorige vergaderingen genomen raadsbesluiten. 2o. Eeue missive van "Ged. St. berich tende den goeden ontvangst van een af schrift der plaatselijke politieverordening. 3o. Eene mededeeling van het gemeente bestuur van St. Laurens, dat het van ver dere pogingen tot aansluiting aan de duin waterleiding atziet. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 4o. Een adres van M. H. van derLeijé in zake aansluiting en tarief duinwater leiding. 5o. Een adres van J. Augustijn om aankoop van een stukje grond, tot dusverre door hem iu erfpacht bezeten. 6o. Een adres van mr. de Witt Hamer e. a. in zake de gasverlichting, waarbij zij nader terugkomen op het uitoefenen van controle op die verlichting. 7o. Een adres van de Afdeeling Wal cheren van de maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland om van gemeente wege eene weeginrichting daar te stellen. Al deze stukken worden in handen ge steld van B. en W. om advies. De heer Snijders wilde het laatste stuk ook in han den gesteld zien van den arrondissements ijker, voor zooverre het technisch gedeelte betreft, welke wensch, volgens verklaring des voorz., casu quo door het Dag. Bestuur gaarne zal worden ter harte genomen. 8o. Het verslag van den toestand der gemeente in 1891. 9o. Een door notaris de Vos opgemaakt contract, waarbij aan den heer Mace de gebouwen en gronden der voormalige Com mercie Compagnie in erfpacht worden ge geven. Beide stukken zullen voor de leden ter visie worden gelegd. lOo. Eene missive van de Commissie van Middelbaar Onderwijs, waarbij zij ad viseert om de teekenakademie, waarin thans de burgeravondschool gevestigd is aan te koopen en na aankoop door eenige veran deringen in het bestaande plaatsgebrek aan die school te voorzien. llo. Een advies van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwjjs in zake plaatsgebrek aan de scholen A B C. en D. Beide missiven worden op voorstel des voorz. tot later aangehouden. 12. Een adres van hi t Bestuur der ver- eeniging tot bevordering van animale koe pokinenting, waarbij het naar aanleiding van een in de vorige vergadering door den heer van Dunne ingediend amendement, mededeelt geen bezwaar te hebben om, in plaats van kosteloozen afstand van grond voor een te stichten gebouw, dien grond voor 50jaren tegeneen jaarlijkschen canon van fl in erfpacht te verkrijgen, maar dat het niet kan medegaan met het verder gedeelte van het amendement, doch als voorwaarde aan de erfpacht wil verbonden zien, dat, wanneer het gebouw niet meer tot het daarmee beoogde doel gebruikt wo rdt, de overname door de gemeente zal geschieden tegen de som, die nog niet afge lost is van f 4000 welke nu voor het doel moeten geleend worden. De voorz. stelt voor dit adres aan te houden tot eene volgende vergadering. De heer Tak acht aanhouding niet noo- dig. De zaak is al lang genoeg hangende en van alle zijden bekeken. Ook de heer Jeras vindt dat de zaak voor afdoening rijp is. De voorz. antwoordt dat hij alleen aan houding voorstelde omdat het punt in Jiwestie niet op de agenda voorkomt. De heer van Hoek is voor aanhouding j en wel beleefdheidshalve tegenover den heer van Dunné, die ter zake een amendement indiende en verhinderd wordt deze vergade ring bij te wonen. De heer Snijders brengt in het midden dat hij als voorzitter van het bestuur der vereeniging moet opmerken, dat de zaak voor de vereeniging nog al van urgenten aard isderhalve veroorlooft hij zich tot den voorzitter de vraag te richten, of eene volgende vergadering spoedig kan tegemoet gezien worden. De voorzitter antwoordt dat hij slechts als remplaceerend voorzitter deze vergadering presideert; het regelen der vergadering is aan den burgemeester voorbehouden, doch te oordeelen naar de vele zaken, die nog zjjn af te doen, denkt hij, dat over 14 dagen de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben. De heer Snijders vindt dien termijn te lang. Wanneer alles meeloopt kan reeds de aanbesteding van het te stichten ge bouw op dien tijd hebben plaats gehad. De aanhouding in omvraag gebracht wordt verworpen. Voor stemmen de heeren F. G. Sprenger, W. J. Sprenger, W. H. Snouck Hurgronje van Voorst Vader, Schorer en van Hoek. Aisnu dient de heer van Hoek een amen dement in om den grond voor 50 jaren aan de vereeniging in erfpacht te geven tegen een jaarlijkschen canon van fl. onder bepaling, dat wanneer het te stich ten gebouw niet meer aan zijn doel beant woordt, de gemeente het zal overnemen tegen de som, die nog blijken zal ten laste der vereeniging te zijn, doch niet meer dan f4000 zal bedragen. De heer Tak begrijpt niet wat de gemeen te met het gebouw zal aanvangen, hij is veeleer geneigd tot kosteloozen afstand aan de vereeniging, temeer dewijl het hier geldt een aanzienlijk stukje grond. De heer ven Hoek moet toegeven dat de oppervlakte van den grond niet groot is, maar wie zal de waarde in de toekomst voorspellen Hij is en blijft dus tegen de algeheele vervreemding. Nadat de heer Snijders verklaard had buiten stemming te willen blijven en de vergadering hiermede genoegen had geno men, werd het amendement van Hoek verworpen. Voor stemden de heeren Van Hoek, van Voorst Vader, Schorer, W. H. Snouck Hurgronje en v. d. Swalnie. Een gelijk lot trof het in de vorige ver gadering ter zake ingediende amendement van Dunné, waarvoor alleen de heer van Voorst Vader zich verklaarde, waarop door den heer van Hoek op nieuw een amen dement wordt ingediend om den gror.d voor 50 jaren aan de Vereeniging in eifpacht te geven tegen een jaarlijkschen canon van fl,welk amendement wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Jeras, den Bouw meester, Tak, van der Harst en W. J. Sprenger. Van den voorzitter der vorige vergadering is een schrijven ingekomen, waarbij hij mededeelt dat liij bij nadere overweging tot de slotsom is gekemen, dat de behan deling van bet in die vergadering voorge lezen voorstel Koole omtrent wijziging van de plaatselijke politieverordening verkeerd geweest is. Dat voorstel toen slechts door één lid ondersteund, was door hem ver klaard als niet vatbaar voor behandeling, alsof het een amendement gold (art. 21 gemeentewet) en ondanks het niet op de agenda dier vergadering voorkwam. Der halve stelt hij voor het ter latere behan deling om advies te verzenden naar de com missie voor de Strafverordeningen. Stilzwijgend keurde de Raad dit goed, zullende dan met het voorstel Koole tegelijk behandeld worden een heden bij den voor zitter ingekomen adres van de Vereeniging «Middernachtzending» verzoekende afschaf fing der publieke huizen in deze gemeente. De voorzitter belegt nu eene vergadering met gesloten deuren. Na heropening der zitting stelt hij aan de orde het kohier van den hoofdelijken omslag voor 4892. Hij stelt voor het goed te keuren tot een be drag van f 73923,84, met eene percentage van 283/1m, behoudens de wijzigingen daarin te biengen tengevolge van de besluiten (lei- geheime vergadering, waarbij de aanslag van M. 0. Schut gerooieerd is en de aan slagen Huvers en de Vos naar de 46e klasse zijn overgebracht. Conform het voorstel des voorzitters wordt zonder verdere discussie besloten. De heer van Hoek verlaat de vergadering. Alsnu wordt overgegaan tot hetformee- ren der stem bureaux voor de verkiezing der Prov. St. op 10/44 Mei a s. Tot leden in het 4e onderkiesdistrict worden benoemd de heeren W. J. J. Koole en L. K. van der Harst J.Jz., van het 2e ondeikiesdistrict de heeren van Voorst Vader (als voorzitter), Tak en de Stoppelaar. Naar de betrekking van pikeur aan de rijschool werd gedongen dooi' de volgende sollicitanten: J. M. Urchhard te Amersfoort, H. Blanus Jzn. te Amsterdam, P. van der Sijde en W. J. Augustijn, beiden te Rot terdam. Op grond van ingewonnen inlich tingen werd eerstgenoemde doordecommissie voor de rijschool aanbevolen. De Raad ho noreerde die aanbeveling door J. M. Urchhard met algemeens stemmen te benoemen. Niets meer aan de orde zijnde ging de vergadering uiteen. Onder de personen, die ten Hove ter audiëntie gingen, behoorden ook de afgevaar digden van de Christelijke werklieden-veree niging «Patrimonium», de heeren K. Kater, J. Witmond en J. Windhouwer Pz. Aan de Regentes voorgesteld, overhandigden zij H. M. het bekende adres, op de jongste jaar vergadering voorgesteld, met de volgende korte toespraak Mevrouw! Wij hebben als commissie van Patrimonium eerstens in last Uwe Majesteit de eerbiedige hulde te betuigen van meer dan 400,000 NederlandscheChristelijke werk lieden; andererzijds daar het op onzen weg ligt de oorzaken der sociale nooden op te sporen, hebben wij gemeend ook te moeten doen kennen wat de wegneming ,van die nooden tegenhoudt, en dit per adres aan Uwe Majesteit te doen weten. Waarop H. M. de Koningin-Regentes antwoordde: «Ik dank u zeer voor deze hulde en voor de aanbieding van het adres, en ik geef u de verzekering dat ik zooveel in mijn vermogen is de belangen van den werkman zal behartigen». Kruiningen. De rekening over het af- geloopen dienstjaar van den polder Kruinin gen, werd in de vergadering van 28 dezer vast gesteld in ontvang op f44053.94 en in uitgaaf op 112009.25 en de begrooting voor het volgend jaar in ontvang en uitgaaf'op f 42806.29s. In dezelfde vergadering werd besloten tot het bouwen van een woning voor een sluiswachter, van hoogstens I 4000. Kapelle. De bond «Hontenisse» heeft voor de Provincial; Staten gecandideerd de heeren B. M. den Boer met 81, M. de Jonge Jzn. 80, J. Oele Hz. 75 en mr. C. Lucasse 81 stemmen. Op den heer J. Lem- son waren 2 stemmen uitgebracht. Donderdag zijn in het kiesdistrict Mid delburg definitief tot candidaten geprocla meerd der antirevolutionaire kiesverenigin gen, door de provinciale staten de heeren dr. J. v. d. Beke Callenfels, altr. lid, D. J. Gggel, aftredend lid in het kiesdistrict Hulst, H. JE. Gerlach te Middelburg, L. Bosselaar, burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke en H. J. v. d. Meer te "Vlissingen. Door den heer Pijttersen, afgevaardigde van Schoterland, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot instelling van raden van arbeid. Onzebedrogen vrienden in Argentinië. Een onzer kennissen schreef dezer dagen uit Espérunza de Santa Fé (Argentina) aan zijn familie, onder meer het volgende: «lk ben thans machinist, stoker en zagen - scherper op eene leerlooierij en houtzagerij. Ik heb dit alles, en /oornamelijk hetzaag- scherpen, moeten leeren. Doch nu ben ik er doorwant hier geldt vooral «alles aan - pakken». Vooral tegenwoordig, daar de toestand in de republiek niet rooskleurig is. Het geld heeft geen waarde meer alles is duur; duizenden zonder werk; en dan elk jaar sprinkhanen die al des land bouwers verwachtingen omtrent den oogst in rook doen opgaan. Men hoort dan ook van niets dan van zelfmoord, doodslag, diefstal en oproer, dan hier, dan daar; alles natuurlijk het gevolg van de crisis, die het zwaarst den werkman drukt. En wat zal 4892 opleveren Wij weten het niet. Wellicht door de benoeming van een nieuwen president eene algemeene revolutie, of een staatsbankroet. In al mijn rondreizen in de wereld (De schrijver heeft verschillende plaatsen der wereld bezocht. Red.) heb ik niet gezien of ondervonden, wat ik hier ondervind en zie, in dit door de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij voorgestelde land van belofte. Wij hebben ons deel van alles ook gehaddoch zoovelen onzer landgenooten hebben gebrek en weten niet van den eenen dag in den anderen te komen. En als men hier eenmaal tot armoede vervalt, is het slimmer dan in Europa waar men toch nog familie of vrienden of eigen landslieden aantreft. Ik heb gelezen dat in een vergadering te Amsterdam van de vereeniging Libertas door den heer Boorsma de volgende j motie is voorgesteld «De vergadering gehoord hebbende de verschillende besprekingen, noodigt de na burige regeeringen uit de Nederlandsche regeering te noodzaken haar landgenooten uit Argentinië terug te halen». Als ik iets te zeggen had, zou ik de Nederl. Amerik. Stoomvaaitmaatschappij die toch eigenlijk de schuld is (en de kran ten ook in onze omgeving, die met ieder nommer hunne kolommen opvulden met leugenachtige voorspiegelingen Red.) de schuld is van het meerendeel der ellende, zonder vorm van proces verplichten, dat zij al de Hollanders die naar hun vaderland terug wilden, kosteloos terughaalde, en wel zoo spoedig mogelijk, eer het te laat is. Mocht dit eens gebeuren, het zou eene leering zijn voor de zielverkoopers, die duizenden ongelukkig hebben gemaakt om hunne zakken met bloedgeld te vullen. Ik zeg dit niet voor mij, want wij hebben het, Gode zij dank, zoo slecht niet, maar voor zoovelen die uit Holland gelokt zijn dooi de mooie boekjes der maatschappij en het nu nog slechter hebben dan in hun vaderland.» Tot zoover deze briefschrijver. Moge de Nederlandsche natie aanhouden in het zoeken naar middelen om hare zonen en broederen in Argentina uit hunne laatste ellende, die erger is dan de eerste, te verlossen en in Nederland terug te brengen. Daar toch gaat een geschrei op ten hemel dat om wrake roept over zooveel sociale ellende, die de onverschil ligheiden traagheid ter oplossing der maat schappelijke quaestie na zich sleept. En in dezen zjjn wij allen schuldig. Doch het meest zij die zoovele arme landgenooten van hier naar ginds hebben getroond om er hen in ellende te laten wegkwijnen. En hierover tocrct de Heere Zebaoth, wiens oor altijd ontsloten is voor de jammerklachten zjjner ellendigen I Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Htden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: J. L., 47 j., werkman, A. v. O., 47 j., l. juipénmaker en P. M., 28 j., koop man, allen Oostburg, de 4e en 3e beiden gedetineerd te Middelburg, de 4e en 2e ieder tot 4 m. en de 3e tot 6 m. gev. straf, laatstgenoemde met vermindering van den door hem in verzekerde bewaring doorge- brachten tijd, en met vrijspraak van een anderen hem te laste gelegden diefstal huisvredebreuk en mishandeling van een beambte: P. Z., spoorwegarbeider, Bergen op Zoom, tot 18 b. s. 6 d. h.en beleediging van een beambte: E. S. en M. v. S., 22 j., arbeiders, Kruiningen, beiden tot f5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Het koninkljjk jacht «Victoria en Albert,» komende van Portsmouth, wordt Z( ndag a. s. ter reede van Vlissingen ver wacht en zal Maandagavond waarschijnlijk in de haven komen, ten einde Dinsdag de Koningin van Engeland in te schepen. Het schip «Jonge Henri», schipper J. v. Hoven, met pannen naar Ierseke, is in de Schelde gezonkenhet schip is tegen den wal gezet en de lading wordt gelost. Benoemd tot agent van politie te Vlissingen G. J. Wessels te Middelburg. Men schrijft ons: De omnibusdienst op het eiland Tolen, uitgevoerd door de maatschappij «Nieuwe Onderneming» wordt binnen weinige dagen (waarschijnlijk half Mei of' vroeger) opgegeven, wegens onvol doende deelneming. Al de middelen tot nu toe beproefd om de uitgaven te ver minderen of de inkomsten te vermeerderen het zij door het aantal ritten te verminderen hetzij door het tarief te verhoogen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleken omdat een di rect gevolg van deze maatregelen is, dat het aantal passagiers afneemt. Op 45 Janu ari 94 is de eerste wagen begonnen te rijden, door den eersten ondernemer den heer VVijman uit Bergen op Zoom in den dienst gebracht, sedert heeft men nog de onder neming «Voersmansbelang» zien komen en vergaan en nu binnen eenige dagen behoort ook de thans beslaande maatschappij, de degelijkste die we tot nog toe gekend hebben tot de geschiedenis. Het is overigens zeer jammer dat wjj Tolenaars dezen dienst moeten missen. De zoogenaamde Normaal wagen blijft echter bestaan maar alleen voor leeraars en leerlingen van de Normaal- J school,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1