VERKIEZING GEMEENTERAAD. ©veracïit verknopingen enz. Afloop verkoopingen enz. BURGERLIJKE STAND. Opneming wegen enz. MARKTBERICHTEN. T bekwam geen van beiden eenig letsel. (M. C.) Oostburg. Maandagavond omstreeks 10 ure wasaan den noorderhemel het riet vaak waar te nemen noorderlicht te aanschouwen. In breede bundels verspreidde '.et ear. zacnt licht, dat nu eens rossig dar. weer helder was. De stralen vloeiden ongemerkt ineen, om 'kort daarop weer ia voile helderheid te verschijnen. Indien uw kippen door luis gsnkagc worden en ge het hok van dat orgsdierte zuiveren wilt, neem dan esnigoen, ifljjd ze in stukken en leg deze in ':z hoender hokken. De luis za! dan verdwfi;.en. Te Bnssum zijn twee pasgeboren kin deren, een tweeling, door kolendamp ge stikt. De overige huisgenooten,' C'J node bedwelmd waren, zijn benouden gebleven. In het Geïll. Politienieuws v;crdt «Sara» of Anna M, in haar belang on dut van haar kind nitgenoodigd zich bokgnd te maken; maar dan worden er zoovele bij zonderheden bjj verteld dat inderdaad bi ökt dat zij en harb levensgeschiedenis r ?eds lapg tyj de justitie te Amsterdam bekend zijn. Nog wordt gemeld dat het gelukt is den schrijver der brieven valschelgk met «Sara» geteekend te ontdekken, zoodat hij zal ver volgd worden wegens poging tot opzettelijke misleiding van de justitie. Te St. Anna Parochie was Zaterdag iemand naai Leeuwarden vertrokken om gevangenisstraf te ondergaan. Terwijl zijn vrouw dien dag voor enkele oogenblikken de woning had verlaten, geraakten de klee deren van haar 2 jarig kind in brand, veroorzaakt door een test met vuur. Een buurvrouw dompelde op het hulpgeschrei het kind dadeljjk in een emmer met water. Helaas zonder goed gevolg, de rechterzijde van het kindje bleek geheel verkoold te zijn. Te Kimswerd (Fr.) is eene spelstaking geëindigd. Dertig jongelui besloten bij den kastelein niet weer biljart te spelen, wan neer hjj de kosten per spel niet van 10 tot 5 centen verlaagde. Gedurende twee weken hielden èn jongelui èn kastelein vol, doch eindelijk gaf de kastelein aan den eisch toe en voor 5 ets. is het spelhervat. Te Utrecht wandelde Zondagavond een tamboer met zijn meisje, toen de pa trouille hem tegenkwam en hem wilde inrekenen, daar hij zich eenige dagen ge leden uit de kazerne verwijderd had en dus deserteur was. Hij rukte zich echter los en ijlde de stad in, door soldaten, politie en burgers vervolgd, tot hij in de woning zijner moeder in eene steeg verdween.Toen men hem daar wilde arresteeren, bleek hij door een dakvenster over de daken ont komen te zjjn. Door de duisternis werd de vervolging gestaakt. Als een staaltje, waartoe de opge schroefde correspondenties uit Nijmegen aan verschillende dagbladen over de pokken-epi demie leiden, deelt de Nijmeegsche Gt. het volgende mede: «Een heer uit Amsterdam, die dezer da gen per postwissel gelden aan een onzer stadgenooten overmaakte, voegde daarbij een schrijven, met het beleefd doch dringend verzoek van de goede ontvangst dier gelden geen quitantie of ander bewijs te zenden, daar hij geen brieven, uit Nijmegen afkom stig, wilde accepteeren. Gelukkig ziet hij in dejtelegraaf voorloopig geen gevaar, want als er soms gewichtige mededeelingen te doen waren moest men hem maar seinen De minister Pierson heeft het verzoek der timmerliedenvereeniging «Vooruitgang is ons streven» en der meubelmakersveree- niging «Rechten naast plichten» te 's Gra- venhage om op 1 Mei in de Maliebaan eene groote volksvergadering te mogen houden, afgewezen. Broedsche kippen. Kippen behooren bij de boeren even onmisbaar te zijn als akkers. De voordeelen, die de hoenders opleveren, hebben we vaak genoeg opgesomd, waarom we hierover niet zullen uitweiden. Een ander, belangrijk punt is het ver krijgen van kuikens wanneer men wil. Dikwijls heeft men te veel broedsche kip pen en wanneer men er een begeert kan men ze niet verkrijgen. Wijl het nu juist tijd van broeden is, opdat de kuikens gedurende den zomer sterk worden en nog voor den a. s. winter aan den leg kunnen zijn, komt het ons niet ondienstig voor, het volgende mede te deelen ten einde eene broedsche kip te verkrijgen, moet men een zestal kunsteieren, overal voor 5 a 10 ets. verkrijgbaar, flink warm maken en in het nest leggen, wanneer eene hen een ei legt. Sommige hoenders blijven zelfs rustig zitten, wanneer men ze onder haar brengt. Die warmte vinden ze aan genaam en ze blijven den eersten keer reeds langer dan gewoonlijk zitten. Herhaalt men dit eenige dagen en voedert men uitsluitend met roggebrood, dan wordt de broedlust dermate aangekweekt, dat men de kip een dozijntje eieren ter broeding kan toever trouwen. Gedurende den broedtijd de kip met rog- veling 16 voederen> verdient mede aanbe- In een herberg te Parijs zong dezer heeten M,iZan8ur'die Louis Ullmann heet, en begeleidde zichzelven op een gitaar die hg van een oom geërfd heeft Fen der gasten begon ruzie met hem te maken en er ontstond een verwoed gevecht. De tegenstander Ullman ontrukte hem zijn muziek-mstrument en sloeg het op zijn rue aan diggelen. De beide lawaaimakers wer den naar het politiebureau gebracht en de politie beambte Dresch onderzocht de ge broken gitaar. Plotseling viel een pakje uit het instrument, het werd geopend en men vond er bank biljetten in tot gezamenlijke waarde van zesduizend gulden. De vreugde van den armen muzikant was onbeschrijfelijk. Ge roerd reikte hij zijn tegenstander de hand en zeide«ik trek mjjn aanklacht in, want zonder je pak slaag had ik dien schat niet gevonden.» Het mooiste van de zaak is, dat de man die de gitaar brak, thans aanspraak maakt op vinders loon. Melaatschheid. De melaatschheid neemt onrustwekkende uitbreiding in Co lore bië., Reeds in 1890 was een credietvan 50,000 dollars gevraagd aan hst congres, tot het oprichten van nieuwe zieken zalen. Ongelukkig beschouwt het volk die ziekte niet als besmettel? k en het verzet zich tegen alle voorzorgsmaatregelen om de uit breiding van den geesel te verminderen. Er agr. thans reeds overal leprozen. Te West-Hartlepool, in Engeland, hiel den dienstmeisjes dezer dagen eene zeer merkwaardige betooging ten gunste van een kor' er, arbeidstijd en van een hclven dag vrijaf per week. Door esn groote menigte measchen gevolgd, marcheerden de juffers met haarnette mutsjes en witte boezelaars, in optocht door de hoofdstraten der stad; zg waren 'oorzien van de voorwerpen waar mede zij dagelijks te maken hebben, als: strijkijzers, kolenbakken, schuiers, bezems, waschborden, enz. enz. Na de belooging hielden de meisjes eene vergadering, waarin besloten werd een dienst meisjes-bond op te richten. De schaduwzijde der vrouweneman cipatie. In de nabijheid van Salmon-City, in de Vereenigde Staten, is een bende bandieten gearresteerd, uit zeven vrouv/en bestaande. Zij gingen steeds in mannenge- waad gestoken en gemaskerd op roof uit en werden overvallen, terwijl zij juist bezig waren een postrijtuig uit te plunderen. Bij onderzoek bleek, dat het hoofd der bende de vrouw van een gezeten farmer, zekeren Harvey, is en de verdere bandieten dochters van Harvey. De jongste, een bevallig meisje, heeft reeds bekend en ver klaarde, dat zij blij was gepakt te zijn, daar zij reeds lang met tegenzin haar misdadig bedrijf had uitgeoefend. Dezer dagen stond te Zoppot, in Duitschland, een 15 a löjarige knaap voor den rechter, omdat hij zich aan landlooperij had schuldig gemaakt. Men kon niets van zijn herkomst te weten komen. Hij vertelde dat hij tot een troep paardrijders behoorde, die hem, van zijn prilste jeugd af, tot slangen- mensch hadden opgevoed; dat hij in Rusland van dep troep was weggeloopen, omdat hij het ruwe leven en de slechte behandeling niet langer kon verdragen. Eens had hij het hoofd van den troep beluisterd toen deze, in staat van dronkenschap verkeerende, ver telde dat hij hem, toen hij nog een knaap van drie jaren was, aan zijn vader, een landbouwer in Brunswijk, had ontstolen, uit wraak dat deze den vreemden man, zonder hem een aalmoes te geven, van zijn hofstede had laten verjagen. De knaap, wiens mededeeliDgen zeer ge loofwaardig klinken, werd vrijgesproken en door een der rechters, die hem wil opvoeden dadelijk medegenomen. Men herinnert zich thans dat, vele jaren geleden, door een ongelukkig vader eene premie werd uitge loofd, voor het vinden en terugbrengen van zjjn verdwenen zoontje, en wellicht staat een en ander met elkander in verband en bestaat de mogelijkheid dat het couranten bericht aanleiding wordt, dat de vader zijn kind terug erlangt. Men herinnert zich dat de anarchist Ravachol, het hoofd der bende, dis te Parijs de woningen van rechterlijke ambtenaren door middel van dynamiet in de lucht liet vliegen, in het wijnhuis van zekeren Very is gearresteerd na door den bediende Lhérot herkenden door|den heer Very aan de poli tie overgeleverd te zijn. Dat de anarchisten op wraak zonnen is te begrijpen; en de meeste bezoekers van het wijnhuis, daarop verdacht, bleven weg, zoodat Very niets meer te doen had. Gisteren nacht nu had de wraakoefening plaats. Het wijnhuis werd geheel vernield door een onverwachte ontploffing ten gevolge van het neerleggen eener dynamietbom in den kelder. Allee» de vier muren werden gespaard. Vijf per sonen gewond, onder welken de koffiehuis houder, wiens been moest worden afgezet, en twee gasten. Zijn vrouw is in het gezicht verbrand. Een politieagent die het huis bewaakte, en door den schok tegen de straat geslingerd werd, verklaart niets verdachts gezien te hebben. De ontplof fing ontstond onder het buffet, bewijs ge noeg dat het op den bediende Lhérot gemunt was, en juist die alleen bleef on gedeerde Hij was van de wedrennen thuis geko men en stond aan het buffet te praten met den bediende, die zijn werk had waarge nomen. Omtrent den aanslag uitte hij «Na den aanslag werd het opeenmaal duister om ons heen, ik hoorde roepen «Hier, te hulp Help mij!» Het verwonderde mij, dat iknoglevend was. Ik zag op eenmaal in een vuurgloed den houten vloer zich voor mij openen en in storten. Onwillekeurig stak ik de armen uit en kon een deurpost grijpen, waaraan ik een paar minuten ben blijven hangen. Ik had mjjne gedachten geheel verloren. Ik heb echter gevoeld, dat men mij bij een arm greep en naar buiten droeg. Ik ben evenwel nog niet van den schrik be komen en hoor weinig of niets.» Het is onbegrijpelijk hoe de anaichi ten er in geslaagd zijn een ontploffing werktuig onder het café te brengen. Een bataljon der mariniers kwam in looppas aangerukt en had werk de steeds meer samenstro mende menschenmasta in beweging te hou den, om de brandweer en de ambulance wagens voor het huis te laten komen moest men een charge maken. Vijftien personen, die op een omnibus zaten, werden door de glasscherven zóo gewond dat eenigen in het hospitaal Saint-Louis moesten worden be handeld. Verscheidene huizen in de nabijheid zjjn ernstig beschadigd. De ontzetting der be woners was onbeschrijfelijk. Hals over kop vluchtte men, naar alle kanten. Het moet jammerlijk geweest zjjn Very te zien, zooals hij uit den kelder werd ge trokken, waarin hij gestort was. Het ge- heele gelaat en zijn lichaam was één brand wond; zjjn linkerbeen was afgerukt, hevig bloedde de stomp, die onmiddeljjk werd afgebonden in een nabij zijnde apotheek. De man is inmiddels overleden, terwijl men vreest dat zjjn vrouw krankzinnig zal worden. Ook zjjn dochter werd doodeljjk gekwetst. Donderdag 28 April. JïmJrtfasge 1 uur bij wed. de Jonge voor J. de Jonge L.Zn. door not. Gallis Merens 1 uur, den korenmolen met erf, grond en materialen 640 cA. 2o. een huis 1064 cA. 3o. 4190 cA. bouwland. EJMdleJiSJETg, 1 uur bij de meelfabriek door deurw. Kculon, planken, ribben, schui erwagens, 2 kachels met buizen, 1400 roode Belgische pannen, 4000 Belgische klampsteen. Uertgene 10 uur in de stadswfjnkelder voor erven mej. Vader door not. Roelof een heerenhuis 13 Aren. En om 2 uur op den Achterweg bjj 't koetshuis: 2 bruine koetspaarden, 1 barouchette, tentwagen, 2 stel volledig hamachement, arretuig, stal- gereedschap, globe, verrekijker, kantoor- essenaar, ledikant, boeken, enz. RIoeÉSsige, bij Jb. v. Liere Az. door not. Mulock Houwer 10 uur, 1 aftands bruin merriepaara, 8 baatg. melkkoeien, 2 twee jarige vaarzen, 1 2j. os, 2 weischapon met lammers, 4 eenden, 50 kippen en hanen, menwagens, 1 vlie, huifwagen, 2 ploegen, 4 ijzeren en 1 houten eg, molbord met ketting, harnas, stal-, zolder-, landbouwgereedschap, vleeschblok, karn, mutsaard, aardappelen, pluimbed, 2 kachels, kleerkast, stoelen enz., 3 vette ossen en 7500 kilo beestenpeen. Jirutnsmge, door deurw. Hollmann voor M. de Jonge 10 uur eikenkabinet, tafels, stoe len, spiegels, porselein, aardewerk, naaima chine, kachels, vrouwekleeren, klok, goud en zilver, 2 vette varkens, 20 loopvarkens. Vrijdag 29 April. ZoateS&ntie, 9 uur door not. Tak op Sint Janshof, inspan, 4 ruinpaarden 13,18, 5 en 2 j., 2 merriepaarden 14 en 3 j., 8 baatg. melkkoeien, 2 kalfdr. vaarzen, 4 weivaar zen, 2 weiossen, 4 iy,j. vaarzen, 4 dito ossen, 2 N. Holl. stieren 2 j. en 9 mnd., 9 kweek - kalvers, 1 schaap, 1 weer, 1 lam, 2 drachtige varkens, 3 menwagens, arreslee, landbeuw- gereedschappen, dakpannen, mutsaards, spek, paardenwant, roomtonnen, schalen en ge wichten. linnenkast, klok. bed met peluw, waschmachine, koper-, blik-, glas- enaardew. Baarland, 9 uur voor J. Priem door not. Liebert, 5 paarden, 4 tot 16 jr., 8 baatg. melkkoeien, 3 varekoeien, 15 vaarzen, 100 kippen, 4 eenden, 5 ploegen, 7 eegden, drie- wielskar, de helft in een zaaddorschzeil, ploegharnas, zolder-,stal- en melkgereedscbap, mangelwortels, brandhout enz. Goes 10 uur in de Prins v. Oranje door not. Mulock Houwer voor erven Geensen, lo. een huis en schuur, Voorstad en 12 H.* 98 A. 55 cA. erf, tuin, bouw- en weiland 2o. een dito met 1 H. 94 A. 60 cA. id. Roos jeshof. Borscle, 11 uur bij Zweemer door not v. d. Kloes, 1 Jvarken, 1 mestputlooper, 4 geiten, 2 kabinetten, 2 kachels, ledikant, arbeidersgereedschap, kleederen. Zaterdag 30 April. 's Heer Arendskerke, 1 uur bij de Ruiter door not. Pilaar, een woonhuis, tuin en erf van wijlen v. d. Linde, groot 505 cA. En om 12 uur aan 't sterfhuis schildersge reedschappen, verfwaren, meubelen. Camperland, bij Broekhoven voor er ven Leendertse door not. Roelof, 1 hofstede 11.77.90 in Jacobapolder. 2o. 20.19.20 H. tiedd- vrjj bouwl. in onrustpolder. 3o. een aandeel in de meestoof „De Vrijheid". 4o. woonhuizen te Wissenkerke. Grijpskerke, 10 uur bfi Brouwer in de Pekelingen door not. Verhei), 1 melk koe, jaarlingvaars, 2j. stier, lj. dito, melk- geit, varken, kippen enz., het huis en schuur voor afbraak, bouw- en melkgereedschappen. Maandag 2 Mei. Kapelle, op Jachtlust door not. Merens 9 uur, 2 bruine aftands merriën, coupe cla rence en calèche met zomer- en winterkap, tuigen, zadel, stangen, beugels, mest, eiken houten kabinet, ledikanten, waschtafels, kastjes, bedden met toebehooren, kleeden, gordijnen, porseleinen en andere kachels hondenhokken, kippenhok, aardappels, steen kolen, ladders enz. Dinsdag 3 Mei. Middelbars, Balans door not. Verhei), inboedel. Inl- dhr. Hondius Domburg, op hofstede Hazenberg 9 uur door not. Tak., inspan als: 3merriepaarden, 6, 10 en 15 jr., 3 ruinpaarden 18, 20 en 2 jr. 8 melkkoeien, 2 kalfvaarzen, 8 weiossen, 12 ll/2j. ossen en vaarzen, 11 kweekkalvers 2 schapen, 4 lammers, 2 varkens, hond met hok, 60 kippen en hanen, {2 menwagens, veerwagen, driewielskar, 10 eggen, 2 roiblok- ken, zaadzeil met kist, landbouw-, (melk- en zoldergereedschappen, huisraad, glas- en aar dewerk. Woensdag 4 Mei. Drlewege, 9 uur bij Brugman door not. v. d. Kloes, 6 paarden oud 21, 22, 19, 14, 4 en 2 jr., 8 koeien, kalfvaars, 6 vaarzen, 3 mestputloopers, 5 aanhoudkalvers, rolblok, de helft in een molbord, slepers, sleepborden, snijmolen, moesmaker, 3 ganzen, 1 chais, 2 menwagens, 3 mestputloopers, 4 jonge var kens, 60 kippen en hanen, 5 eenden, 3 ploe gen, 1 waleploeg, 7 eggen, karnmolen enz. GOES. Het tjalkschip van gebr. de Ronde gisteren ten overstaan van notaris Mulock Houwer; en de hofstede van dhr. Markusse te Camperland heden ten overstaan van not. Liebert geveild zijn wegens onvoldoend bod ingehouden. WESTKAPELLE. Heden Woensdag werd door not. de Vos voor dhr. Minderhoud pu bliek geveild lo. een woon- en winkelhuis en brf groot 410 c.A. Kooper voor f510 dhr. J. Daane, Zoutelande. 2o. 2890 c.A. bouwl. grintweg. Kooper voor f 470 dhr. I. Theune, Middelburg. 3o. 5610 cA. id. Zuidvroon. Kooper voor f650 dhr. A. Van Rooijen alhier. 4o. 2710 cA.id. Sanderseboseh kooper dhr. I. Theune Middelburg voor f 459.55. Onverminderd 12Va pCt. voor onkosten. VLISSINGEN. Dinsdag werd in „De Oude Vriendschap" door de genie te Ber gen op Zoom aanbesteed: lo. het eenjarig onderhoud van werken en gebouwen enz. alhier en te Rammekens (raming f4800). Ingeschreven door P. van Beers alhier f4876, P. N. de Rooü, idem f4902 en J. M. van Ditmars en Zoon te Middelburg f 4829. 2o. Eenjarig onderhoud van de ka zernegebouwen enz. te Middelburg. Raming f 4100. InschrijversJ. A. van der Heil f4285, P. L. v. Miert f4200, P. Krijger en Zoon f 4168 en J. M. van Ditmars en Zoon f4137; allen te Middelburg. VLISSINGEN. Dinsdag werd in het hotel de Commerce door not. de Marot Tak, geveild een huis en erf Aagjedekenstraat groot 1 A. 40 cA. Hoogste inschrijver P B. Oost-Lievense voor f4750 en hoogste bie der H. J. van der Meer, f 5089 beiden alhier- Niet gegund. Van 26 tot 27 April 1892. MIDDELBURG. Getrouwd: E. L. J. Var- biest jm. 29 j. en W. C. Briels jd. 27j. S. Melse wed. 61 j. en C. Heiligers wed. 60 jaar. Bevallen: W. Krijger geb. Trieller. z. OverledenJ. A. Beckers 17 j. z. J. Bewier 1 week d. M. W. van Uije 79 j. wed. van J. Koole. M. E. |van Uxem, 32 j. vrouw van P. J. de Bruijn. H. Gudde 58 j. man van E. M. van Boven, J. van Poeljen 68 j. man van E. Groenewegen. LevenloosEene dochter van P. J. de Bruijn en M. E: van Uxem. GOES. Ondertrouwd: Hendrikus Schrij ver 30 j.jm. te Goes en Pieternella Meertse 27 j. jd. te 'sHeer Arendskerke onlangs te Goes. Overleden: Jacomina Verheule92 j. wed. eerst van Anthonie van der Maas laatst van Willem Verheule. Johannes van Et- tinger 79 j. wedr. van Krina Cornelia van Strien. OOSTKAPELLE 29 April. 'S HEERENHOEK 2 Mei. KLOETINGE, SCHORE, IERSEKE, KRUI- NINGEN, KAPELLE en WEMELDINGE 4 Mei. ST. LAURENS 6 Mei. 'S HEER ABTSKERKE 7 Mei. VEERE en VROUWEPOLDER 9 Mei- VLISSINGEN, 26 April 1892. Boter f 1,45 a f 1,35 de kilo. Eieren f 2,80 a f 0, per 104 stuks. GOES, 26 April 1892. Bij lustelooze stemming waren alle arti kelen niet, dan tot lagere prijzen te ver- koopen. Oude Tarwe fO.— af 0. Nieuwe Tarwe f 5,75 a f 7.60. Rogge f6.- a f6.25. Winter- gerst f3.90af4.—Zomergerstf 3.60 af 3.80. Haver f2.60 a 13.10. Bruineboonen f6,— f8.50. Paardenboonen f5.80 a f6.10. Kool zaad f a f Groene Erwtenf 9.— af 10.-. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. De ANTIREVOLUTIONAIRE KIESVEREENIGING «VOOR NEDERLAND EN ORANJE» te Goes heeft voor de verkiezing van een lid van den Raad op DINSDAG 3 MEI a. s. met groote meerderheid van stemmen tot candidaat gesteld den heer W. SEKSE, dien zij met aandrang en vertrouwen den kiezers aanbeveelt. De stembus is tot 5 uur geopend. Namens de Kiesvcreeniging voornoemd; B. QUIST, Voorzitter. M. DE JONGE Jzn„ Secretaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3