DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND. Afloop verkoopingen enz. MA ÏClvllWIÏ ICIIIrV Overzicht van Verkoopingen, behoorende bij van Dinsdag 26 April 1892. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 25 April 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld wegens: het bevisschen der Schelde .zonder consent: W. S., W. V., T. V. te Ierseke, J. P., P. H. T. te Colijnsplaat ieder tot tl b. s. 1 d. h.het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde: E. B., J. G. en A. v. d. M. te Terseke ieder tot f2 b. s. 2dh; M. L., J. V., C. N. en M. L. te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.het rapen van schelpvisch zonder vergunningO. v. d. H., A. A. de B. en W. B. te Kruioingen ieder tot f 2 b. s. 2 <i. h.overtreding spoorwegregleraent: H. J. W. V. te Bergen op Zoom tot f2 b. s. 2 d. h.straatschenderij P. G. te Bieze- linge tot f3 b. s 3 d. h.P. H. te Axel tot f5 b. s. 4 d. h., A. B. te Hoedekensker- ke en P. Q. te Vlake ieder tot f 10 b. s. 3 d. h.in dronkenschap verstoren der orde: H. v. d. L. te 's Heer Arendskerke tot f 3 b, s. 3 d. h. overtreding van het Reglement op de rijkskanalen P. V. te Wemeldinge en J. V. te Antwerpen ieder tot f 10 b. s. 5 d. h.le overtreding van art. 427 W. v. S. r., 2o. overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandW. de J. te Goes tot 2maal fl b. s 1 d. h. voor iedere boete; dronkenschap en verwekken van rumoer J. B. te Hoedekenskerke en I. K. te Heinkenszand ieder tot 2maal f 1. b. s. 1 d. h. voor iedere boeteovertreding van art. 451° W. v. S. r. A. T. en C. A. te Heinkenszand tot f 10 b. s. 3 d. h., en J. S. te Vlake tot f 15 b. s. 3d. h.art. 461 W. v. S. r.J. P. te Kruiningen tot 2maal f 0,50 b. s. 1. d. h. voor iedere boete openbare dronkenschapL. O. te Baarland P. M. te Ellewoutsdijk, N. E. te 's Heeren- hoek, A. M. te Kattendijke, H. S. te Wol- fertsdijk, W. L. S., J. d. J. te Goes, ieder tot fl b. s. 1 d. h. en A. W. de G. te Goes tot f5 b. s. 3 d. h.allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdA. C. W. te Hoede kenskerke, beklaagd van overtreding der drankwet. De aflevering van de bij de Nationale Militie, voor de.lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer provincie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren hierna vermeld. Woensdag 4 Mei te MIDDELBURG, Raadhuis, des middags te 12 uren, allen die zich voor de Zee-Militie hebben aange meld. Donderdag 5 Mei te GOES, Koopmans beurs aan de Markt, des voormiddags te 9 uren, die der gemeenten op Zuid Beveland en die van Hengstdijk, Hontenisse, Osse- nisse, Oud Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse en Tholen. 3o. Vrijdag 6 Mei te MIDDELBURG, Raadhuis, des middags te 12 uren, die dei- gemeenten uit Schouwen, Duiveland, St. Philipsland en Noord-Beveland, en van St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse. 4o. Zaterdag 7 Mei te VLISSINGEN, raadhuis 's morgens half 12 die der gemeen ten van Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. En om 1 uur van Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. uitgezonderd Hengstdijk, Hontenisse en Os- senisse. 5o. Maandag 9 Mei te MIDDELBURG Raadhuis, 's morgens 10 uur die uit Wal cheren. Een moordaanslag met waarschijnlijk doodelijken afloop had Vaijdagavond plaats in den Groenendaal te Rotterdam. Daar woont een van haar man gescheiden vrouw met hare kinderen en eenige kostgangers, onder welke er een was, een gepasporteerd militair, die in de laatste weken niets verdiend had, en dus geen kostgeld betaalde. Deze oud-soldaat was naar Den Haag gegaan om zich opnieuw te laten keuren, daar de man der vrouw die af en toe nog wel bij haar kwam, had gezegd dat hij weer maar soldaat moest worden, want dat hij niet zonder kostgeld in den kost kon blijven. De soldaat keerde echter terug met de teleurstellende boodschap dat hij afgekeurd was. Hierop ontstond eene woordenwisseling die tot hand tastelijkheden oversloeg. De soldaat ontving van den man zijner kostvrouw een bloediger! slag met diens schoenmakershamer en deze bracht hem ook nog eenige messteken toe. De dader vluchtte de straat op, gevolgd door den zwaar gekwetsten soldaat, die echter op de straat ineenzonk. Naar het gasthuis vervoerd moesten hem de laatste sacramenten worden toegediend. De dader werd gearresteerd. De vrouw die nogal goed was met den soldaat, beweert dat zij zjjn dood niet overleven wil. Een feestvierend paar, dat bruiloft wilde vieren, maar het blijkbaar niet best beta len kon, ging dit, zeer tot verwondering van den eigenaar, doen in een ledig staand huis in de Tuinstraat te Amsterdam. Toen de vedel lustig geklonken had en de pret afgeloopen was, werd de sleutel bij den verhuurder teruggebracht, met de boodschap, «dat moeder de woning niet beviel." Een honderdjarige, zekere J. Helder stond onlangs te Rybnik(Pruisen)terecht we gens inbraak en diefstal van eenige voorwer pen ter waarde van twee mark. De man die in zijn langdurig leven nog nooit een von nis had ondergaan, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voor hem mis schien wel levenslang. De haven van Portsmouth heeft een van hare historische merkwaardigheden ver loren. Het linieschip Bellerophon waarop Napoleon zich na den slag van Waterloo aan kapitein Maitland overgaf, is naar de werf gesleept, om te worden gesloopt. Na 1815 heeft de Bellerophon bijna geen dienst meer gedaan. - Onvoorzichtigheid bij het maskeeren Een jongeling trad gemaskerd te Caracas een huis binnen en begon de jonge dames aldaar te omhelzen. Door den heer des huizes verboden, girig hij steeds voort, en in woede ontstoken nam de eerste zijn revolver en schoot den indringer dood. Deze bleek zijn eigen zoon te zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik voor het volgende een plaatsje in uw blad. Toen ik na mijne thuiskomst het no. van de Zeeuw van Woensdag in handen kreeg, bemerkte ik bij inzage dal door u gedeelte lijk melding werd gemaakt van hetgeen in de Boodschapper geschreven wasomtient het verhandelde op de Propaganda-Vergade- ring, gehouden van wege den Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag te 's Gra- venhage. Deze mededeeling trok vooral daarom mijne aandacht omdat onze Gereformeerde Jongel.verg. blijkbaar uwe sympathie niet hebben en in den regel zan hen in uw blad geen notitie wordt genomen. Zoo bijv. van de in andere bladen vermelde oprichting eener Geref. J.ver. te Koudekerke, Souburg en Grijpskerke. Spoedig bleek mij echter de ware reden dezer belangstelling, nl. in de toegevoegde opmerking, waarin gesproken wordt van «het feit» dat zelfs een scherpzinnig en beginselvast man als de oud-minister Loh- man, het waarom der scheiding nog niet begrijpt en de aansporing om slechts lang zaam af te wijken van de lijnen door man nen als v. Oosterwijk Bruin e. a. getrokken. Tegen de voorstelling van dit «feit» moet ik opkomen. Ik had het genoegen deze belangrijke vergadering persoonlijk bij te wonen en ik houd mij overtuigd M. de R., dat, wan neer ook gij daartoe in de gelegenheid waart geweest, deze m. i. onjuiste gevolg trekking ware in de pen gebleven. Doch ook hetgeen de Boodschapper van deze verg. schreef, laat niet toe hetgeen u er van wil maken. "MM Jhr. de Sav. Lohman, scherpziend en beginselvast als hij is, begrijpt zeer goed de scheiding op dit gebied, waarom hij dan ook zijn volle sympathie betuigde met deze ver gadering en hij uitte den wensch dat de Geref. Jonglver. in bloei mochten toenemen en tot zegen werkzaam zijn. Doch wat was het geval Dhr. v. Over steeg had in zijn referaat over «het recht van organisatie voor de Geref. J. V.» dui delijk uiteengezet, dat voor het oogenblik saamwerking met de J. V. op algemeen Chr. standpunt onmogelijk was, wegens het groot verschil in beginsel en waardoor een krachtig optreden belet werd, zoodat, evenals den herders van Lot uiteengaan geboden was. En dit nu was jhr. Lohman nog niet regt duidelijk. ZEd. meende dat tusschen beide groepen van Vereenigingeu moest gezocht worden naar punten van saam werking. U gevoelt dat dit iets anders zegt en of het nu na de toelichting, zoowel door dhr. v. Oversteeg als den Bondsvoorzitter gegeven, jhr. Lohman nog niet duidelijk is, kan ik niet beslissen, al zou ik het gelooven, maar zeker is het dat door beide sprekers overtuigend is aan getoond dat volgens duidelijke uitspraken bij de C. J. V. op alg. Chr. standp. geheel andere beginselen gelden en dat gewoonlijk met het streven van de Geref. J. V. de spot wordt gedreven. En waar ook op dit gebied sprake kan zijn van een terugtrekken daar wijte men niet de schuld aan de Geref. J. V. Wie hier geen vreemdeling is weet daar van mede te spreken. Waar zulks mogelijk is wenschen ook Waarom deelen belanghebbenden ons zulke berichten niet mede De schrijver vergist zich overigens als hij ons voor tegenstander van gereformeerde jongelingsvereen. aanziet. Wjj wenschen echter in ons blad geen strijd te zien ont branden over de vraag algemeen of gere formeerd Wij meenen ook van jongelings- vereenigingen genoeg af te weten om te kunnen staande houden dat separatie in de vereenigingen zeiven, naar aanleiding van voorstellen tot verandering van den grondslag, onnoodig en ODtiidig is. Vereenigingen die per se den gereformeerden grondslag verlan gen en welker leden door hun wandel toonen de reformatie allereerst voor zichzelven te zoeken, zoodanige vereenigingen sluiten zich by het Gereformeerd Verbond aan, wanneer de grondslag van het A. N. J. V. hun te ruim schijntdoch wachten zich naar wij hopen wel van te veronderstellen dat wie het niet deden minder gerefor meerd zouden zijnen wie meer sympathie schijnen te hebben voor den grondslag van het A. N. J. V. te verdenken als zouden zij geen sympathie hebben voor gerefor meerde jongelingsvereenigingen. (Red.) Van weerszijden brengen onze jon gelingen wel eens vreemd vuur op den altaar. Wij verdedigen dan ook de spotters evenmin als de geachte inzender, met wiens laatste clausules in zijn schrijven wjj ove rigens hartelijk instemmen. (Red). wij saê,m werking, maar niet ten koste van ons beginsel. Wij laten een ieder vrij in zijn keuze, maar men gunne ook ons het regt om met de geschonken middelen onze krachten teorgaDiseeren en op te treden op zulk een wijze als wij meenen dat het meest overeenkomt met de historie onzer natie. Ngen Mijnh. de Red. men behoeft zoo bang niet te zijn voor de Geref. J. V. en naar ik vertrouw zal ook door U niet ont kend kunnen worden dat het optrede i van de Geref. Jongel. Bond een gunstigen in vloed op het Vereenigingsleven in ons land heeft uitgeoefend. Natuurlijk zijn ook zij niet volmaakt, maar dit kan ook niet van die andere J. V. gezegd worden. Met de bede dat de Heere den arbeid der J. V. moge zegenen en dit in rijke vruchten mocht openbaar worden, zeg ik U dank voor de plaatsing. K. L. C. Geachte Redactie! De vraag in uw blad welke kracht van zekeren niet duideiijk aangewezen ring van chr. jongelingsvereenigingen uitgaat, leidde rnij tot eene andere of namelijk van alle chr. jongelingsvereenigingen zeiven wel kracht uitgaat? Ik acht dergelijke C. J. V. zeer nuttig tot ontwikKeling van kennis op godsdienstig gebied niet alleen, maar ook wijl de leden hiermede te kennen geven, zich af te scheiden van hunne makkers, die de wereld liefhebbenen geen lust te hebben in hare booze werken. Althans zoo behoort het te zijn. Toch komt mij ook zoo menigmaal de vraag voor, als ik zoo rond om mij zie: welke kracht gaat er van onze Jongelingsvereenigingen uit Welke levensteekenen geven zij En dan moet ik tot mijnen spijt zeggen: ik bespeur zoo weinig levensteekenenja soms in 't ge heel niet. Het kan toch niet samengaanzich voorgeven de zonde te ontvlieden, en tevens de brasserijen, dronkenschappen en wat meer zij, na te jagenzich te verlustigen als de Naam des Heeren gelasterd wordt. "Waarlijk het zijn geene teekenen van geestelijk leven, wanneer wij zulks hooren moeten. Daarom moet het ook een ieder oprecht christen bedroeven, en tevens opwekken het Koninkrijk Gods op eene betere wijze uit te breiJen. Een iegelijk strij der op dit gebied moet alsdan beginnen met zich niet te schamen voor de wereldhaat en laster te verdragen en zich vastaan zijne Heiland te verbinden. Ook de leiders dezer vereenigingen, hoop ik, zullen nauw acht geven hoe hunne jongelingen zich gedragenhen dikmaals vermanen voorde zonde, hun Jezus Christus en dien gekruisigd verkondigen, en zeiven in eene innige gemeenschap met den Heere leven. De vergaderingen moeten boeiend en opgewekt zijn, zoodat ook anderen daardoor gelokt worden. Een jongeling behoort daar geen grijsaard te zijn, o neen! hij is immers in den bloei zijns levens en kan zich het best verlustigen in zijnen God: zijn naasten mede getuigenis gevende van de liefde in Christus Jezus geopenbaard. Komt jongelingen allen te zamen 1 Laat kracht van u uitgaan en geeft de wereld te kennen dat een waarachtig christelijk leven in u zij. Strijdt tegen de zonde. Vraagt den Heere om Zijne ondersteuning en Hij zal niet laten varen de werken zijner handen. U dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen noem ik mij. Uw toegenegen Vriend, S. KESTELOO. Biggekerke, 26 April 1892. Mijnheer X. Gij vraagt aan de redactie van De Zeeuw welke kracht er uitgaat van, welke levens teekenen er gegeven worden door een ring van Chr. Jongelings Vereenigingen in «ons eiland.» Welk eiland is het uwe Zuid-Beveland of Walcheren Voor Z. Beveland kunt Gij terecht komen bij den heer J. J. Visser te Goes; voor Walcheren bij mij als Gij mij uwen naam bekend maakt. Uw. dw. W. J. J. KOOLE agent van den rerbondsring Walcheren. Middelburg 22 Apr.'92. Bedoelde vrager woont op Zuid Beve land. De heer Koole wijst den juisten weg aan. Bovendien kunnen deze dingen het best op de aanstaande ringvergaderingen worden besproken. Ds. Van Burk is nog in Nederland; laat hem de vruchten van zijn arbeid nog hier genieten, als het kan. Red. Van 23 tot 25 April 1892. MIDDELBURG. OndertrouwdP. J. Paasse jm. 28 j. en M. C. H. Vervenne jd, 21 j- 0. P. A. van Ham jm. 23 j. en H. J- Wejmar jd. 20 j. P. Vader jm. 31 j. on D. Melis jd. 29 j. BevallenA. J. Schijf g0b- van Es. z. Th. J. Lauret geb. Lauret. d. A. Geense geb. Maan de Kok. d. H. A. Kok geb. Roelse. z, C. M. de Lange geb. Schil- peroort. z. OverledenA. Hofman 77 j. wed. van J. P. Pranc. S. A. de Wagemaker 67 j. d. L. Paschedag, 72 j. vrouw van S. Rech. C. Linde, 56 jr. vrouw van A. Meeuse. E. G. Berger 2V2 m. d. Levenloos Eene dochter van N. G. Joi nters en L. van de Woestijne. GOES, le huw. afk. Jacobus Sinke 24 j. - 6.75 - 0.00 - 0.- jm. te Kloetinge en Pieternella Paauwe 23 j jd. te Kapelle onlangs te Goes. Jaco bus Kornelis Snoep 28 j. jm. te Goes en Helena Petronella Takes 29 j. jd. te 's Gra vcnliage. Geboren. Pieternella Cornelia d. v. An-, thonij van der Voorde en Adriana Rejerse BIGGEKERKE. Vrijdag werd bij Slimmen door not. Tak publiek geveild: lo. een hof steedje zijnde woonhuis, schuur, wagenhuis* varkenshok, tuin en boomgaard, groot 20 Ai 74 cA. Kooper dhr. K. den Hollander voor. f' 1603,15. 2o. 19 A. 90 cA. bouwl. voor f 505 dhr. M. Schout. 3o. 23 A. 50 cA. id. voor f 525,25 dhr. S. Ton. 4o. 27 A. 30 cA. id. voor f589 dhr. A. Jansen. 5o. 27 A. 10 cA. id. voor f 555,55 dhr. Iz. Verhage. Al het ge kochte ligt in deze gemeente. De koopers zijn allen van hier, en betaalden 13 pet. voor onkosten. Alles werd nog in massa ge veild, doch er kwam geen bod op. VLISSINGEN. Vrijdag werd door not. de Maret Tak publiek geveild het koffiehuis „Concordia" op de Rommelkade, groot 215 c.A. Hoogste inschrijver voor f 6215 en bie der voor f6750 de heer A. C. Limonard alhier. Niet gegund. VROUWEPOLDER. Zaterdag werd door notaris Tak publiek geveild het hofsteedje van Francois groot 1 H. 26 A. 78 c.A. Kooper dhr. L. de Rijcke te Serooskerke voor f1500. IJZENDIJKE. Zaterdag werd aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den vloer van den Angelinapolder. Ra ming f 6830. Ingeschreven hadden A. Tho- lens Dz. te Terneuzen voor f6256. P. A. van de Velde te Terneuzen voor f 6270. C. de Wilde te Kattendijke voor f 6560. J. de Bree te Terneuzen voor f 6710. P. Monjé te Breskens voor f6797, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f6900 en M. D. de Putter te Terneuzen voor f 6948. AXEL, 28 April 1892. Oude Tarwe f af Nieuwe Tarwe f9.50 af 10.25 Rogge f9.- a f9,50. N. Win- tergerst f7.— a f 7.50. Zomergerst f6.— a 16.50 Haver f6.— a 6.50. Kookerwten fO.— afO. Voererwten f8.50 af 9.—, Paardenboonen f7.75 a f8. Lijnzaad f a f Alles per 100 K.G. Aardappelen f4.— per 104 K G. Rotterdam, 25 April 1892. Tarwe, de beste 25, mindere 50 ets lager. Bruine boonen tot 75 cent lager. Buiten- landsche stil. Meel onveranderd. Nieuwe Tarwe 5.25 - 8.50 Rogge- 5,25 - 7,- Wint ergerst(nieu we) - 3.30 4.25 Zomergerst. -3.40 4.15 Chevaliergerst - 4.40 - 5.10 Haver (nieuwe) - 2,50 - 4.— Paardenboonen -6.— - 6,50 Erwten-0.— 0.- Kookerwten. - 8.50 - 10.50 Bruine Boonen - 8.— - 10.— Witte-7.- - 8.50 Kanariezaad -5.75 Duivenboonen Koolzaad Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 365 vette runderen, 188 vette kalveren, 3 nuch tere kalveren, 50 schapen of lammeren, 717 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 76, 2e, qual. 70, 3e qual. 58 a 66 ct kalveren le qual. f 0,2e qual. f 0,90 a f0.95 schapen le qual. 65, 2e qual. 50 c. varkens le qual. 24. 2e qual. 23 3e qual. 22 c. licht soort 22* a 235. AJUIN. 0000 HL. fO.-. VLASBEURS. 26516 steen blauw 6025 st. wit. Aardappelen Krale Geldersche f 0- a 10.—. Duinzand 6.50 a f7.-. Brielseho witte fO.— a fO,—Zeeuwsche Jammen f4,— a f4,50. Zeeuwsche blauwe fO,- a 10, Spuische jammen f4,— a f5,25 Gel dersche blauwe f 3,80 a f 4,25. Champions f4,— a f 4,50.Duitsche roode f3.70 a f4.— pooters f3.— a f3.20. Zeeuwsche EIEREN f2,80 a f3,—. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP- zeer stil - enkele vaten on- beroofde tot vorige prijzen verkocht. PETROLEUM. Kalm - Loco f6.35 Ent. betaald. Dinsdag 26 April. Vlissingen, Hotel du Commerce 8 uur door not. de Maret Tak, een huis en erf Aagje Dekenstraat 215, groot 140 cA. Koudekerke, bij Looise door not. Loeff 10 uur, 1 zwart ruinpaard 13 jr-, 1 vos ruin- paard 20 jr., 5 melkkoeien, 2 vare koeien, 6 l'/jj. vaarzen, 4 van 15 mnd., 2 drachtige varkéus, 2 menwagens, marktwagentje met raste kap, driewielskar, 6 eggen, 2 ploegen, handblok, kortmolen, mutsaard, vaamhout, melkgereedschap, huisraad enz. does, in de Prins van Oranje voor Zwi»- ter half 3 door not. Mulock Houwer, het tjalkschip van gebr. de Ronde 59 ton. Veere, bj Lankester door not. Huvers 2 uur inboedel. Middelburg, ook Woensdag, in het Notarishuis door not. Verheij, tapijten, karpetten, paard, break voor 6 personen, stalgereedschap, winkelwaren lal. dhr. de Groot. Woensdag 27 April, does, 10 uur in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann, mahonie buffet, 6 mahonie stoelen met tafel, mahonie en eiken chiffonnière, kabinet, pianostoel, boe kenkast enz. Wolfertsdijk, bij de Puijt door notaris Pilaar 10 uur, b'oogkabinet, latafel, naaima chine, 2 kleerkisten, kleederen, 2 tortelduiven, 2 lamdragende geiten, muilezel met kar en tuig, mest, stroo, vruchten te velde. Ierseke, door not. Mulock Houwer lo u. bij wijlen wed. Schipper, antieke kast, 2 veerenbedden, latafel, stoelen, stoelen, tafels, windmolen enz. Westkapeile, bij Joosse voor J. Min- derhoud Jac.Zn. door not. de Vos, 10 uur, lo. woon- en winkelhuis, erf enz. 410 cA. 2o. 2890 cA. bouwl. grintweg. 3o. 5010 cA. id. Zuidvroon. 4o. 2550 cA. id. Sanderces- bosch. 5o. 2710 cA. id- id. En om 1 uur meubels, kippen, mest enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5