WOONHUIS, eeitig HUISRAAD, K00KNM0LK.N7 VARKENS. eenen deftigen INBOEDEL, ERF en TUIN, BOUWLAND, Notarishuis Middelburg. Openbare Verkooping Openbare Verkooping ERF en GROND, JAiN WOUTERSZ. INGEZONDEN. A I) V E K T H: T 1 E JN. Maandag 25 April 1892, veilen en verkoopcn BELANGRIJKE VERK00PING Dinsdag 2G en Woensdag 27 April a. s., Meubelen en ander Huisraad, op Dinsdag 26 April 1892, openbaar verkoopen groot 59 ton, completen Inventaris en een nieuwe Roeiboot, Dinsdag den 26 April 1892, openbaar verkoopen op Donderdag 28 April 1892, op Woensdag 27 April 1892, Een kapitale, goed geculti veerde en onderhouden Tuin, Bouw- en Weilanden, op Donderdag 28 April 1892, publiek verkoopen I, Een in uitstekenden staat zijnden en goed beklanten II. EEN KAPITAAL Het doel is daarmede meer zekerheid te verkrijgen, dan men tot nu toe over het algemeen heeft, aangaande de vooruitzichten van landverhuizers naar Canada, Noord- Amerika, speciaal naar Montana, Zuid-Afrika en onze O.-I. bezittingen. Reeds zijn het comité in de verschillen de landen personen bekend, die haar willen voorlichten. Wat daaruit voort zal spruiten, zal van de rapporten afhangen. Wanneer later noodig nrocht blijken krachtig op te treden, zou waarschijn lijk eene emigratie-maatschappij op stevige iinancieele basis moeten opgericht worden, niet als philantropische vereeniging, maar als onderneming die eene behoorlijke rente kan opleveren. Het doel van het comité is alleen de op richting van zulk een onderneming moge lijk te maken, en zooveel mogelijk reeds aanstonds als informatiebureau te dienen, voor diegenen, die wenschen te emigreeren. Ten slotte vraagt het comité dringend steun en medewerking, want de nooden in ons vaderland zijn zoo groot en zoo dringend. Middernacht zending, Schoolraad, Unie, Veldwijk, alle uit de volksuooden van onzen tijd geboren, gaan voort met belang stelling te wekken en te verdienen. Mannen als H. Pierson en L. Lindeboom wjjden hunne beste haven en krachten aan den bloei dezer inrichtingen; ja zij gaan nog een stap verder door den inateriulistischen tijdgeest op eigen terrein te besloken. Lin deboom de neutraliteit van de Staats-krank- zinnigengestichten in haar hartader aan tastende; Pierson de burgemeesters en raads leden in de plaats hunner inwoning tot de orde roepende over de verzaking hunner plichten als overheid. Over alle vier wenschen wij in een volgend no. zoo mogelijk een en ander te melden. Voorloopig zij omtrent het eerste meegedeeld dat ds. Pierson gisterenavond te Amsterdam 3 stellingen heelt verdedigd. Daarna kwam hij krachtig op tegen de miskenning der middernachtzending door den burgemeester van Amsterdam die de mannen die deze zware taak op zich namen, «kleine kereltjes» noemde. Uit zoo voegde mr. Heemskerk er bij is voornamelijk de grief dat hieruit miskenning spreekt van den plicht die op de overheid rust en on verschilligheid voor hare roeping. Lr op aangedrongen worde door alle chr. korpo- raties en kerkeraden dat de burgemeesters de raiddernachtzendelingen die dit immers op hun beurt de politie doen beschermen. In Amsterdams gemeenteraad toen prof. Fabius op dien steun der politie door de middernachtszendeiingen wees, werd hij uit gelachen. Ten slotte werd een motie van ds. H. Pierson aangenomen, luidende: de vergade ring protesteert tegen den minachtenden toon waarop door den burgemeester van Amsterdam in de gemeenteraadszitting van 10 April over de middernachtzending is gesproken en over de weinig besliste houding door Z. E. A. tegenover de ontucht aange nomen, waardoor de indruk gegeven wordt, alsof Ue overheid, zoo maar de strafwet niet geschonden wordt, de looping had de on tucht te beschermen in plaats van hen die de ontucht bestrijden. Oostburg, '21 April. Heden avond verga derde in algerneene vergadering de Antir. Kiesver. Luctor et Ernergo voor Z. VI. VV. D. om te bespreken, wat er in ons dis trict gedaan moet worden bij de a. s. ver kiezing. Naar aanleiding van de circulaire van het Centraal- Comité wordt de vulgeride motie aangenomen: «De vergadering, overwogen hebbende het advies van liet Centraal Comité in zake samenwerking van de antirevolutionaire 36.) FEUILLETON. Eene episode uit de dagen der Hervorming. DOOIt W. K. HAGA. «Gij bedenkt u lang,» zeide de prior. «Het aanbod is toch aannemelijk genoeg. Ja, ik dacht het wel, gij neemt het aan.» «O neen, neen riep Woutersz. haastig uit, als vreesde hij, dat de verzoeker ander maal zijn hart zou binnensluipen. «Wat ik u bidden mag zwijgen spaar verdere moeite, want zij zal vergeefscb zijn.» «Doet dan uw werkzeide de prior tot de beulen, wien het wachten reeds moeilijk begon te vallen, en die zich thans haastten oin door middel van handspaken het rad rond te voeren. Het foltertuig was in werking. Meer en meer was het lichaam uitge rekt, als ware het de bedoeling de handen van de armen te scheiden en deze laat sten uit hun gewrichten los te scheuren. Een pijnlijke trek vertoonde zicli op des martelaars gelaat, doch geen klacht kwam over zijne lippen, en waar deze zich nu en dan bewogen, was het om de diepe verzuchting om bijstand van Doven door tocht te laten. Met gespannen aandacht ging de rech- terschaar de uitwerking der foltering na, doch zij wachtte te vergeefs op eenig toeken of woord waaruit de bede om verhooring en de bereidverklaring tot bekentenis sprak. «Houdt op'» riep de prior, toen het eerste stadium der pijniging bereikt was. «Wellicht wil hij thans spreken en alzoo de zwaardere proef ontgaan.» De laatste woorden, voorbedachtelijk met eenigen nadruk uitgesproken, misten ech ter de verwachte uitwerking. Wel sloeg de lijder de oogen op, maar geenszins oin erbarming in te roepen. Voor zoover zijne houding dit toeliet, schudde hij ontkennend het hoofd, terwijl een nauwelijks hoorbaar partij met andere staatspartijen, overtuigd van de deugdelijkheid van gemeld advies, besluit zicii dienovereenkomstig te gedragen en bij eerste stemming alleen candidaten van antirevolutionaire zijde te steunen.» Besloten werd voorts tegenover de drie aftredende leden van liberale richting drie candidaten van eigen richting te plaatsen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Ons eiland is een ring van Chr. Jonge- lirigsvereenigingen rijk. Welke kracht gaut daarvan uit Welke levtnsteekenen geeft deze, behalve dal ze gewone vergaderingen houdt X. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des middags om 12 uur, ten verzoeke van den eerzamen J. Van Eijkeren te 's Heer Arendskerke aan diens herberg aldaar 7 gekalfde Koeien, 3 Kalf koeien, eene partij 2-jaiige Vaarzen, drie lVs-jai ige Vaarzen, 2 Aanhoudkalvers, 2 Stiet kalvers, 1 Holland- sche Springstier, voorts '1 zwart Ruinpaard oud 8 jaren, 1 2-jarige bruine Merrie, 1 eenjarig groote partij Paard van telkens des morgens ten 10 ure, waarbij zeer veel Beddegoed, mooie Tapijten, Karpet ten, onderscheidene Vuurhaardenen Kookfornuizen, soliede Brandkast, 5 nieuwe Handnaaimachines, Hol- landsche- en andere historische Mu ziek en godsdienstige Boeken, Gou den- en Zilveren Werken een paar diamanten oorknoppen, 1 Paard, Rijtuig [bancard] voor 6 personen, Stalgereedschap, Kippen en Haan, Paardentuig, Winkelwaren en veel meer andere goederen welke Zater dag en Maandag voor den verkoop te bezichtigen zijn. Het PAARD is te bezichtigen in de Manége en zal Dinsdag evenals liet Rijtuig en Stalgereedschap ten 2 uren worden verkocht. De Vendumeester, DE GROOT. «o Heer, ondersteun mij over zijne lippen gleed. «Gaat dan voort!» sprak d« prior op onbeilspellenden toon en onder bet guedkeu- rend gemompel zijner inederechlers. «Hij schijnt het te kunnen verdragen en wil ons tarten, doch wjj zullen zien.» Op nieuw werd de pijnbank in werking gesteld. Steeds dieper drongen Je gespannen koorden door het vleeseh van handen en voeten; steeds wreeder verscheurden de scherpe punten dan teederen rug des on- gelukkigen. Evenwel bereikten de hard vochtige rechters hun doel niet. Tot diiernaal toe werd de loitering tijdelijk gestaakt en de aandrang tot bekentenis herhaald, doch steeds volgde eene weigering. Den laatsten keer kon het echter geen weigering meer heeten. God had zicli over liet weerloos slachtoffer, had zich over zijri getrouwen dienstknecht ontfermd eri door het waas der verdooving over hein uit te spreiden de smart haren angel ontnomen. Zoodra dit door de rechters bemerkt werd, hiel de prior de rechtsvergadering op, en gaf last dat Woutersz. naar zijucel zou worden teruggebracht. 't Is niet ver van middernacht. Stilte heersclit alom stilte binnen en buiten de gevangenis, stilte in de folterka mer, al waart er ook nu nog een geheim zinnige angst rond, die u de ademhaling belemmert. Stilte ook in de cel van Wou tersz, slechts afgebroken bij wijlen door een dof gekreun, het teeken dat de lijder zijne smart weder gevoelt en de over hem getogen verdooving langzamerhand aan het bewustzijn plaats ruimt. Geen vriend is daar, om den ongelukkige eenige lafenis te reiken. Niemand waakt aan zijne zijde om zoo noodig hulp te bieden. Hij ligt alleen met zijn smart in den duis teren kerker. Wie zou zich ook zij ner bekommeren. Maar neen! Een is er, wiens gedachten gedurig met hem bezig zijn, en die niet Zij die iets te vorderen hebben van- ol verschuldigd zijn aan de nalatenschap van 11. M. VAN DEK LINDE, in leven schilder te s Heer Arendskerke, worden verzocht daarvan opgaat of betaling te doen ten kan tore van den notaris J. M. PILAAR te Goes vóór den 1 Mei 1892. De Notaris MULOCK HOUWER zal des namiddags te 2V2 uur, te Goes, in het koffiehuis «de Prins van Oranje» ten verzoeke van dhr. II. Z wieter in liet Een hecht en sterk bevaren zijnde door de gebroeders De Ronde tusschen Goes en Rotterdam, met liggende aan de Kleine Kade te Goes. Inmiddels uit de hand te koop. Te aanvaarden bij de belaling der koopsom. jljjDe Notaris HUVERS, zal op des namiddags te 2 ure, voor het woonhuis van den heer C. Lankester, te Veere, in het w. o. Kabinetten, Bureau, Lessenaar, 2 Kleerkasten, Linnen- en andere Kasten, Kachel, Veerenbedden met toebehooren ronde- en andere Tafels, Penanttafel, Stoelen, Ziekestoel, Spiegels, Schilde rijen, Lampen, Klokken, Vlag met Stok, Haardstel, diverse Boeken, Trappen, Schragen, Kisten, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk en al hetgeen verder zal worden gepre senteerd. 's voormiddags te 10 uren, te Kloelinge, op de hofstede bewoond door, en ten ver zoeke van den eerz. Jb. Van Liero Ar., ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van: EEN oestaanile 111: 1 aftands bruin Merriepaard, 8 baat- gevende Melkkoeien, 2 tweejarige Vaarzen, 1 tvvee- jarige Os, 3 jaarling Vaar zen 4 Aanltondkalvers2 vette Varkens,2 Weischapen met Lammers, 4 Eenden, 50 Kippen en Hanen, Koebalc en Goten, Karnhond en Hok, 2 Men wagens, 1 Vlie, 11 uit wagen, 2 Ploegen, 4 IJzeren en 1 Houten Eg, Sleper, Sleepbord, Rolblok, Drie- wielskar, Molbord met Ketting, Wind- gerort heeft, voordat men hem, krachtens zijne waardigheid, ondanks liet late uur toegang tot de cel heelt verleend. Daar treedt hij binnen hij neemt de lantaarn uit de hand zijns geleiders en na een paar onverstaanbare woorden sluit zich de deur achter hem toe. Hij gelijkt wel een schim, zooals hij daar staat met het marmerwitte gelaat en de van koortsgloed schitterende oogen. Het matte schijnsel der lantaarn verhoogt het spookachtige van het tooneel en eene hui vering overvalt u, als ge de wanhoop ziet, waarmede de bituiengi-komene zicli op de jagende borst slaat zoo dikwijls een ge kerm van den gemartelde diens lijden verraadt. De lezer herkent hem reeds. Het is broe der Autonio, Ofschoon hij zich voor zyne afwezigheid bij het verhoor van Woutersz. had laten verontschuldigen, had hij toch alles gehoord. Voor hei oog der rechters verborgen, had bij de loitering gadegeslagen, en wat zjjn slachtdier aan het lichaam leed, had hem duizendvoud aan de ziel gesmart. Eindelijk had hij het niet langer kunnen aanzien. Onopgemerkt was hij weggevlucht, uit de gevangenis, langs de donkere straten naar zjjn cel in het kloosterdoch ook daar had hij tevergeefs naar rust voor zijn bewogen gemoed gezocht. Hoe stiller het in zyne omgeving werd hoe meer het nachtelijk uur naderde, des te benauwder was het hem geworden. Hij had het niet langer kunnen dragenen was daarom weder de straat op naar den kerker teruggeijld, waar wij hem thans in zijn beklagenswaardigen toestand aantreffen. Reeds by zijn binnentreden had een enkele lichtstraal de plaats aangeduid, waar zijn slachtoffer lag uitgestrekt. Hij durfde die plek niet naderen en tegen den killen muur teruggetrokken, hield hij onafgebroken den onrustigen bliK op den lijder gericht. «Zie daar uw werk!» klonk de stem des verwijts. «Dat is dus zyn loon 1 Gy hebt molen, Gecselsteen met Paard, Tasch- kleedenSnijmolen, Peemolen, Vleeschblok, Karn, Kookfutmils, Zeel ten, Harnas, Stal-, Zolder- en Melk- gereedschapgroene etS drooge Mutsaard, 3 HL. Aardappels, den Mest in den Mestput, en als: Pluimbed, 2 Kachels, Kleerkast, Tafels, Stoelen, enz. des middags 12 uren, te Goes, op het «Slot Oostende,» zal worden verkocht MET gelegen in Gamperland, Noord-lleveland, groot 95.8687 Hectaren, in pacht tot rooven oogst 1893 hij Jacob Mabcusse Marcz. Iufonnatiën te verkrijgen bij Notaris Mr. LIEBERT te Go es, bij wien catalog na '15 April te vragen. De Notaris A. GALLIS ME It ENS te Kapelle zal des namid.leg te 1 uur, in de herberg van de wed. C. De Jonge te Kruiningen, ten verzoeke van J de Jonge Lz. aldaar, MET staande en gelegen te Kruiningen, kad. sectie E no, 1, groot <5.40 Ares, met al de daarbij behoorende MATERIALEN. MET in de onmiddellijke nabijheid van het vorig perceel te Kruiningen, kad. sectie G nos. 771 en 846, groot 10,G4 Ares. III. 41 Ares 90 Centiares in dezelfde gemeente, kad. sectie F no. 1085, zijnde 2 stukken, welke elk afzon derlijk en gecombineerd zullen worden ge presenteerd. N.B. Een deel der koopsom kan als le Hypotheek op het verkochte gevestigd blijven. Nadere informatiën ten kantore van voornoemden Notaris. het hem kwistig uitbetaald Maar, wee u gij zelf hebt ook uw loon, en wie is ongelukkiger, gjj of de gemartelde die ginds riederligt De wroeging wordt hem ondragelijk. Zij drijft hem van zijn standplaats en rusteloos schrijdt hij het \ertrek op en neder. Tel kens wordt hij als naar zijn slachtoffer heen gedreven om even spoedig weder van daar te vluchten. Eindelijk door vermoeienis en uitputting overmand, knielt hij naast hem neder. Wie had ooit kunnen denken, dat hij om den wil eens ketters zooveel zou lijden 1 Doch dit verklaart hem zijn geweten. O! dat dolle kermen, die gesloten oogen, die pijn lijke gelaatstrekken, zij kwellen Item meer dan het scherpst verwijl had kunnen doen. «Ach, dat hij de oogen nog eenmaal ope.ide zucht hij, en hij schudt hem aan en roept hem bij zijn naam. Te vergeefs, hij bekomt geen antwoord. In vertwijfeling waart zijn oog door het vertrek en volgt eerst nu de flauwe lichtstraal, die op het beeld van Woutersz' moeder valt. «Maar hoe? Is het rnogelyk?» roept bij de klamme hand tegen het kloppend voor hoofd drukkende. Hij kan zijn oogen niet gelooven. Hij springt op en ijlt liet portret naderbij, 't Is hem een raadsel, 't Duizelt hem voor 't gezicht. Hy staat als vastgenageld voor het beeld zijner eenige zuster. Ja, 'tis geen bedrogzij is het wel; hij herkent haar, al zijn de jeugdige lijnen, waarmede haar gelaat hern altijd voor den geest heeft gestaan, uitgewischt: al ziet hij baar als vrou vv Maar hoe kwam dit stuk hier! Leefde de teeibeminde wellicht nog? Kon zijn slacht offer er iets van weten? Had hij het beeld wellicht vervaardigd; hij was immersschilder? Wat kon daartoe de aanleiding geweest zijn? Bestond er eenige betrekking tus schen beiden Was hier een verklaring van hetgeen hem van den beginne aan in des jongelings gelaat had aangetrokken? (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2