Worden dat iu Nederland ile verkoeling tusschen roomschen en antirevolutionairen en de verbroedering tusschen liberalen en roomschen zoo spoedig kon plaats hebben Het meerendeel der roomschen schijnt voor eene christelijke conservatieve staat kunde te zijn Eene christelijke en eene conservatievedoch meest eene conserva tieve. Nu was ons vorig ministerie wel christelijk, doch niet conservatief, volgens hen. Daarom moest het vallen, om plaats te maken voor eene regeering die wel het christelijke kenmerk minder vertoont, doch zeer zeker conservatief is. Want eene christelijk conservatieve staat kunde, zco'n heel klein weinigje christelijk, maar vooral conservatief, nat is de eisch des tijds en dit verklaart het bondgenoot schap tusschen liberalen en katholieken bij Kamer- en Statenverkiezingen. Of 'tlang duren zal, weet natuurlijk niemand. Daarvoor leven wij te snel. De Goesche Courant toch schreef nog in 1888 ter waarschuwing aan de kiezers, vooral Lobman niet te stemmen, want dan werd de weg gebaand voor limne. Een liedje, dr. Bronsveld nagezongen. Thans kan deze laatste tevreden zijn; zijn bondgenooten van 1888 zijn al aardig bezig hun eigene wenken op te volgen. Niemand benauwe dit echter. Evenmin toch als in 1888 en '1889 zal de verkiezing van een enkel katholiek per soon in Kamer of Staten, hier en daar, den weg hanen voor Rome. Veel meer dan in Rome, schuilt in het liberalisme het gevaar. 20 April 1892. De doodstraf. «Geen doodstraf, niet waar Ook niet, als een onverlaat twee oude vrouwen met een bijl te lijf' gaat en haai den schedel klooft? Neen, als hij gevat wordt, een aantal jaren naar de gevangenis, waar bij goed gevoed en tegen de koude bezehut wordt, waar hij ter verpoozing eenigen lichten arbeid kan verrichten. En dan rrioet het rechtsgevoel van het volk bevredigd zijn? W-at voor rechtsgevoel wordt er toch op die wijze gekweekt? Geen doodstraf', riet waar? Ook niet, als eene dienstbode alleen in huis wordt overvallen en hoewel met de kracht Jer wanhoop zich verdedigende, ja, wie weet met hoevcle wonden doorpriemd, wordt geveld? Wij moeten ons de angstkreten van die oudjes maar voorstellen; wij moeten ons indenken, hoe die andere moordenaar zijn slachtoffer wellicht hef scfneeuwen heeft belet, en als zij met de kracht der ver twijfeling zich tracht los te wringen, maar telkens weer zijn lange mes in haar borst of rug stoot, eu als dan straks, gelijk wij Jiopen, de schuldigen zijn gevat en zij worden weggebracht om nu voorts een tal van jaren te worden opgesloten, dan moeten wij zeg gen, dat er recht is geschied. Wie kan dat?» Delvenaar. Goes. Men schrijft ons: In de «meeting», (dat wil zeggen een vergadering van liberale kiezers en belangstellenden) werd Donder dag voor den gemeenteraad gecandideerd de heer W. F. K. Lenshoek. Aan een catho- lieke candidatuur werd niet gedacht, niet tegenstaande men weet dat onder de kiezers alhier de liberalen en antirevolutionairen even sterk in getal zijn eu de roomschen den doorslag geven. Dit moest in den raad eigenlijk ook zoo zijn. Zes liberalen, zes antirevolutionairen en een katholiek die den doorslag geeft. Doch deze gelegenheid om billijkte zijn liet de meeting vooi bij gaan. De heer Fransen v. d. Dutte kwam er rond voor uit: «Het is van groot belang dat de antirevolutionaire partij in den raad niet versterkt wordt, want werd zij meer derheid, dan zou zij van haar recht gebruik maken Is recht hier meerderheid l) om een groote omwenteling te weeg te bren gen, die mogelijk zeer ten nadeele zou zijn van verschillende instellingen welke door de liberale besturen tot stand kwamen». Wat die 6 of' 7 antirevolutionaire raads leden toch wel in den zin hebben! Een omwenteling, en nogal teil nadeele van schoone instellingen! Zou de kennis o ik bedoeld zijn? Genoemd werd zij reeds wel door het blad, welks vrienden door het overlijden van den heer v. d. Hoek Goes in gevaar wanen. D.;ch goed, de lieer Lenshoek dan werd gecandideerd, wijl hij is «een onal harikelijk-persoon, dien men om zijne gegoedheid in cere mocht houden Zou er uu geen ander motief zijn om iemand in eere te houden Gelukkig li echter Ie heer Lenshoek volgens dienzeil len zegsman «een voortreffelijk administrateur en met gemeentezaken goed op de hoogte, waarvan hij reeds te Wolf'ertsdijk en 'slieer Arerióskeike voldoende blijken gaf» Dit laatste kunnen wij ontkennen noch bevesti gen, daar de heer Lenshoek als secretaris van Wolferls iijk en als raadslid van 's Heer Arendskeike twee zittingen bijwoonde en dus zijne kennis van gemeentezaken zeker niet in genoemde betrekkingen heeft opge daan. Ware hij onze candidaat n et het thans gebezigde argument, dan zou ons dit zeker van liberale zijde worden tegenge worpen. Toch is van liberaal standpunt de candi datuur Lenshoek een alleszins gelukkige te achten. De antirevolutionairen zullen onge twijfeld een ander, schoon minder «om zijne gegoedheid in eere te houden», candidaat stellen. Echter niet omdat zij meenen dat deze de gemeentebelangen beter dan hij zal behartigen; doch alleen wijl zij in den raad gaarne mannen gekozen zien, die ook voor de geestelijke zijde van het leven oog en hart hebben. Middelburg. Dondetdag 21 Apiil vee narkl. Op 1 Juni, a. wordt een algemeen NederLuidsch spoorwegtarief voor ijl- en vrachtgoederen ingevoerdde vrachtprijzen zijn door den minister vastgesteld als de maximumprijzen waartegen het vervoer door de spoorwegen moet geschieden. Voere. Benoemd tot binnenvader en moeder in het Godshuis alhier de heer K. J. Vt-rlini te Leerdam, en echtgenoote. -Volgens oen bericht uit Sluis aan het Weekblad voor Z. V. .1. D. is dooi de Belgische regeering vergunning vtrleend, dat de aldaai te stichten suikerfabriek water uit het kanaal van daar naar Bruoue •1 i gebruikt, n.its liet daarin nu voldoende ill- tralie weder lerugkeue. Daar volgens den provincialen hoofdingenieur zoodanige fil tratie mogelijk is, zijo alle moeilijk lieden voor de stichting uit den weg geruimd. Met den zomerdienst D in den loop der treinen op de Zeeuwsclie lijn weinig verandering gekomen. Natuuilijk zijn door het aannemen van den Greenwich tijd kleine verschillen van minuten. De treinen vertrekken van V 1 i s s i n g e n (haven) 6.56, 7.04 via., 1.23, 3.50, 5,04, 5.16 en 6 n.m.; Vlissingen (stad) 5.36 en 9.18 v.m.; Middelburg 5.46, 7.14, 9.28 v.m., 1.33, 4.01 5.26 en 6.9 n.m. en Goes 6.14, 7.34, 9,57 v.in., 2 02,4.30, 5.46 en 6 37 n ni. De a a u k o m s t der treinen is respec tievelyk te. Vlissingen (haven) 12 41 n.m., 11.36, 11.44 v.m. 3,12, 6.12, 9.13, 9.40 eu 9.48 n. m.; Vlissingen (stad) 8.38 v.m. Middelburg 8.30 v.m., '12,32 n.m., 11.28 v.m., 3.03, 6 03, 9.04 en 9.32 n.m.; en Goes 8.01 v.m., 12.04 n.m., 11.08 v.m,, 2.34, 5,34, 8.36 en 9.13 n.m. M. C. Aan de Zutph. Cl. wordt uit 's Hage gemeld, dat in Juni de indiening van een D wetsontwerp op tien leerplicht bij de Tweedo kamer kan worden verwacht. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn ver plaatst de navolgende ambtenaren van den actieven dienst der directe belastingen, in voerrechten eu accijnzen de kommies le kl. M. G. Commelin, van JJzeiulijke naar Aarden burg de kommies 2e kl. 8. A. Huig van Hulst naar Hoedekenskerke en H. F. M. Hulseuboom, van Aardenburg naar Zie- likzee; de kommies 3e kl. J. A. van Hoeve van Eele naar ilzendijke en de kommies 4e kl K. Wieisum van Hulst naar Vlissin gen (haven,) L. Michielsen van Ossendrecht (tij I.) naar Hulst, 11. de Lange, van Haar lemmermeer (tijd.) naar Hulst, H. Eijke, van Hulst naar Eede, J. van Beveren, van Sat van Gent naar Hulst, L. tan der Linden, van Sieenbergen (tijd.; naar Sas van Gent en J Schuiling van Milhngen (tijd.) naar Philippine. (Tem, Crt) Liberale beUstingredenaars zijn er op uit geweest om bij de verdediging der immers van liberale zijde, fel bestreden be- 1 istingontweipen, uil een woord van een antirevolutionair persman, den heer de Wilde, de leugen te ilistilleeren als zouden de anti revolutionairen die ontwerpen nationaal vinden. De heer de Wilde .komt in het Volksblad tegen deze gevolgtrekking op, door te verklaren dat hij alleen de hoofd- qcdach'e er van nationaal heeft genoemd cn zeer zeker niets nationaals vindt in de vermogensbelasting, zooals beweerd was. Volgens de ilidd. Crt. heeft de antirevolutionaire pers eenige vinnigheden gezegd over de benoeming van een ambte n-aar aan bet departement van wateistaat, met voorbijgang van ambtenaren die eerder iu aanmerking luidden dienen te komen. Wij meenen aan deze aantijging niet te hebben meegedaan, al stemmen wij in met «De Boodschappen) over het ongeoorloofde dor ci iliek van liberale bladen op de benoe ming destijds aan koloniën vaneen ambte naar die het ongeluk had de zoon van den oud gouverneur Lohman te zijn. Thans echter verklaart «de antirevolutio naire pprs», in dit geval «De Boodschapper», dat zij verkeerd is ingelicht geweest en hare beschuldigingen inzake de benoeming van den heer Monté Verloren dit is de bedoelde ambtenaar met leedwezen in trekt. Het komt o->s voor dat dergelijke zaken, •als ingeschoven benoemingen aan de depar tementen, steeds met stilw ijgen moesten voorbijgegaan worden. Op dit punt toch zondigen alle ministers wel eens tegen de wensclien van op bevordering wachtende oud ge dienden aan onze departementen. Clir. Jongelingsvercenigingen. Te s Gravenh-age weid Maandag een pro vinciale vergadering van gereformeerde jon gelingsvereenigingen gehouden. Er waren belangrijke onderwerpen aan de orde Met het eerste «De beteekenis der Chr. Jorige- lingsvereenigingen voor onze dagen», van di. Buitenhuis zullen wel alle Nederlandsclie chr. jongelingsvereenigingen het eens zijn; met het tweede «De chr. jongelingsveree nigingen op staatkundig gebied», door den heer De Wilde, zullen zeker niet alle, zelfs niet alle gereformeerde jongelingsvereenigin gen instemmen. Wij nemen daarom alleen over wat «De Boodschap per» resumeert om trent het derde punt: Het recht van orga nisatie voor de Ger. Jongelingsvereenigingen, ingeleid door den heer J. v. Oversteeg. Het blad schrijft: «Hoe zeer liet hem en uilen die den vrede najagen, leed deed, gecon stateerd -motst worden, dal de algem. chr. jongel,-ver. en de Geref. jongelings-ver. verschillen, dat dit verschil belemmerend is voor e n krachtig optreden en dat daarom een vieedzaam uiteengaan geboden werd. Niet tegenover maar naast elkander kouder, zij beiden wellicht met zegen werkzaam zijn en vermochten althans de gereformeerde jong"lit!gen dan beter aai; hun roeping te beantwoorden. Het vva< te begrijpen, dat niet alle aan wezigen het met reierent eens vva en. De heer De Savorniu Lohman, de oud-Minister, die de vergadering met zijne tegenwoor digheid vereerde, gat zijo sympathie te kennen met het streven van deu Bond van Ger. Jongelingsvereenigingen. Evenwel, is het hem, die tot heden geen lid of be gunstiger van den Bond was, nog niet recht duidelijk, dat atle Chii-tel. joogelings-ver- eenig ngeu nietzouden kunnen samenwerken. De scheuring bestaal evenwel; maar daarom juist meent spreker, dat tusschen beioe vereeuigingvn gezocht moet worden naar punten van overeenstemming, opdat tegen over het veldwinnend ongeloof op enkele punten samenwerking kan bestaan. Andere sprekers konden zich met het gevoelen van referent in het geheel niet vereenigen. De heer Van Oversteeg diende echter terdege van repliek, terwijl de heer Van Namen van Zwijnurecht, met een blik op het ver leden, zich aan de zijde van refere.it schaarde. Ondanks het groote verseliil lu-schen twee Rolterdainsche leden van nObadja» en re ferent, was de toon uiterst welwillend en broedeilijk.» Tut 'zoover het verslag. Vooral het feit dat zelfs de oud-minister Lobman, een zoo scherpziend beginselvast man, nog niet hel waarom der scheiding van niet kerkelyk gelijkdenkende chris telijke jongelingsveieeuigingen begrijpt, is voor alien die vooialsnog de ruimere opvatting van de taak dier vereeuigingeu huldigen eene aanspoiing om slechts lang zaam af le wijken van de lijnen door mannen als V. Ojsterwijk Bruijn, Buitelaar, Professor de Hartog, Serné en Schlilt getrokken. Socialisten en Israëlieten zijn gisteren avond te Ainsteidam inde zaal «Amicitia» aan het bakkeleien geweest. Zekere heer Polak die tegelijk Israëliet e.i socialist is, zou daar namelijk spreken doch deeddit in zoo beleedigende termen voor enkele zijner kerkelijke geestverwanten dat de toch reeds tegen hein en zijne politieke Iter gekante meerderheid van hel israelietisch publiek zijne rede door schreeuwen en sissen ver stoorde. Ten slotte had een fjruieele vecht- p.iAij plaats, waarbij het stoelen en banken regende. De socalisten behielden nochtans liet veld. Het was zoo verhaalt de N. Rott. Crt. een gevecht van manjtegen man, waaraan de politie, schoon wel wat laat, een einde maakte. Opa-eikelijk is dat de voorzitter der so cialistenvergadering het een schandaal noem de dat men een vergadering der tegenpartij kwam storen. Hiermede werd in het vuur der verontwaardiging immers het vonnis gestreken over de houding der socialisten zei ven, Uieeerst te Amsle. dam, daarna te Kralingen, een vergadering van rustige bur gers door hun onbeschofte houuing onmo gelijk maakten. (ieniengde Berichten. Terwijl de beurtschipper M. Dooreu- bos van Middelburg naar Goes voer, is Zondagmorgen in de Zandkreek, ter hoogte van Geersdijk, zijn knecht over boord ge slagen en verdronken. In zijn val had hij nog een lijo gegrepen, docli deze ontschoot aan zijne handen, en de schipper poogde te vergeefs zijn knecht te redden. Kapelle. Maandagavond had de Christel. Jongel. Vereen. «Obaoja» alhier een feeste lijke vergadering. Na afloop hiervan verge zelde J. v. W e. a. eenige vrienden huis waarts. Bij tei ugkoinst iu gezelschap van nog één kameraad, werd hij onverwacht aangevallen door J. E, lid der zoogenaamde herberg jongel. vereen, en inet den uitroep: hier hebüen we er van übadja, bracht hij J. v. W., 4a 5 hevige slagen met een tabaksdoos op het hoofd toe, waardoor een erge neusbloeding ontstond. Ditusichen was J. v. VV. kameraad de vlucht gaan nemen, be- vieesd voor ergeie tooneelen. Na de toege brachte slagen trok de lage held zijn zakmes, waarop J. v. VV. die zolstrekt geen tegen weer wilde, mede de vlucht nam op den voet gevolgd door den aanvaller, die met zijn mes in de hand en vluekend hen toe roepende nu moet je dood, J. v. VV. ver volgde tot bij de deur zijner woning. J. v. VV. heeft verschillende kneuzingen ontvangen en een blauw oog. Oorzaak van dit alles schijnt vooreerst gezocht te moeten worden in een oude veete en ten tweede het voorn amste, omdat J. v. VV. lid is geweest der heldenvereec. maar sinds eenige weken lid is der chr. jonge', vereen, 'tis te hopen dat de moedwillige held een wel- voidiiude straf niet z .1 oritloopen. Van een en ander is procesverbaal opge maakt. Bij het vervoeren gisteren van een boom over een heul, in de gemeente Veere zak te deze, die niet van soliede constructie bleek, in, met liet treurig gevolg, dat de beide voor liet voertuig gespannen paaiden in de sloot zakten en erslcciits een weer levend uitkwam. Hoe gevaaarlijk liet is onvoorzichtig niet vuurwapenen om te gaan is Maandag weer gebleken op de hofstede van den land bouwer P. te 's Gravenpolder. Een achter- laadgeweer dat gel-aden was en waarin de patroon vast zat, moest ontladen worden. Men sloeg met een mes tegen de patroon met het gevolg dat die afging, waardoor 3 personen gekwetst werden, waarvan een zoo ernstig aan het oog. dat geneeskundige hulp verleend i-aoest worden. Olschoon men aanvankelijk vreesde dal die persoon zijn oog zou moeten missen, is er gelukkig thans gebleken dat dit niet het geval is. Voor ongeveer acht dogen bleek hy ontlading te Veulo van twee wagens koffie afkomstig van het station Middelburg, d.il uit soiuing; balen koffie werd vermist. De politie le Middelburg is de daders, die niet onder liet s| oorwegpersoneel le zoeken zijn, reeds op tiet spoor. Dij het bestuur van de Zuid Neder landsclie Stoomtramweg Mpy. moet ook in t plan bestaan, eene lijn van Steenbergen naar Zicrikzee aan te leggen. L)r. A etta II. Jacobs te Amsterdam, een der weinige vrouwelijke geneeskundigen in on-- land, zal vermoedelijk aan de medische praktijk Ontvallen. Zij treedt hl. ir. het Ouwelijk met deu lieer O. V. Gerritsen, id van den Amsterdamsehen Gemeent iraad. Brand le CMarlois! Ongeveer 1 rur in den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte een arbeider van de boemdiotstede, bewoond door de familie H. C. Vaandrager te Smit - hoek, op ruim drie kwartier uur» buiten de kom van het dorp Ch irlois gelegen, een lellen brand. Vermoedelijk was de hooimijt die op aanmerkelijken afstand stond van de behuizing, door een kwaadwillige hand aangestoken, want op een paar plaatsen werden, meent men, blauwe vlammen waar genomen, waar niets brandbaars kon liggen dan petroleum. De arbeider wekte ijlings de zeer talrijke huisgenooten, die in nachtgewaad hun heil zochten in de vlucht. Vervolgens rende de man naar den stal, sneed daar de paarden Ijs, die, op een na, de weide in holden, vervolgens begaf hij zich naar den koestal waarbij de diet en eveneens losmaakte, doch de eerste de beste koe struikelde in dtn uitgang, zoodat de andere bersten zich toch niet zouden kunnen redden, waarom de man zijn geiaailjjk werk staakte. Spoedig daarna zag men de geheele hofstede iu vlammen opgaan. Aan blusschen of redden viel niet te denken. Negen koeien en twaalf kalveren kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt 120,000 waarvan 18000 door as surantie is gedekt. Gedurende den oorlog van 1866 lagen de troepen van Aartshertog Jozef van Oos ti-nryk, bij een dorp in Boheme, in een boscb- en bergachtige streek. De Aarts hertog zit des avonds nog druk te werken, terwijl allen sliepen. Omstreeks midder nacht kwam een adjudant hem zeggen dat een Z.gemier soldaat den vorst, over een belangrijke aangelegenheid onder vier oogen wensclite te spreken. De soldaat werd binnen gelaten en meldde dat de vijand kwam aanrukken en het leger wilde over rompelen. Op de opmerking dat voorposten waren uitgezet, die niets verdachts hadden waargenomen, gaf' hij ten antwoord dat de vijand nog ver af was. was die echter een maal in de buurt, dan hielpen de voorposten niets meer. Toen men hem vroeg hoe hij aan de tijding kwam, zeido de Zigeuner dat men maar eens naar buiten moest gian, dari zou men zien dat de vogels uit het bnscli in zuidelijke richting wegtrokken. De vogels zouden natuurlijk op dit uur, evenals de menschen, slapen als het bosch kalm was. De vijand rukte echter in het bosch op eu verjoeg de vogels. Toen de Zigeuner was vertroKken, werden de voor posten vei sterkt en bevel gegeven zich strijdvaardig te houden. Na een uur ver kondigde hel geweer-geknetter van de voorposten dat de vijand nabij was. Dooi de opmerkingsgave van den Zigeuner werd het leger dus voor overrompeling bewaard. Het is bekend, dat Koning Friedrich Wil helm IV van Pruisen zeer gelukkig met zyn irouw leefde. Iiij kon zich alleen ontzettend driftig maken, maar een vriendelijk woord of een kleine wenk waren ook meestal voldoende om de booz bui te doen over- diijven. Even voordat hij de regeering aanvaardde, vroeg de zachtzinnige kroonprinses hein eens, of hij dan nooit zijn drift zou leeren be- heerschen. «L iat ik eerst maar eens koning zijn», gat hij lachend ten antwoord, «dan zult gij nooit meer over mij te klagen hebben.» Koningin Elisabeth bad niet vei gelen, wat haar doorluchtige gemaal aan de kroon- princes beloofd had, en toen de koning eens op een dag tegen een zijner raadsleden zoo heftig uitvoer, dat zyn toornige woorden de toevallig in het zijvertrek aanwezige koningin ter oore kwamen deed de verstan dige vrouw schyiibaar haastig de deur open, maar bleef aarzelend op den drempel staan. «Ikvvraag verschooning voor mijn vergissing,» zeide zij, «ik dacht deu koning hier te zullen vinden, maar nu merk ik, dat het de kroonprins is.» Een oogenblik keek de monarch haar verbaasd aan; toen ging hij zijn gemalin glimlachend te genioet; en terwijl hij de koningin door de kamer geleidde, hoorde de verwonderde raadsheer hem weer op zjjn gewonen vriendelijken toon zeggen «Gij hebt eeri beter geheu.eu dan ik, Elisabeth, maar de koning heeft u begrepen en dankt u voor uw wenk.» Vervolgens wendde hij zich geheel ver zoend tot den gelukkigen raadsheer en verhaalde hem rondborstig, aan welke kleine episode de koningin hem daareven herinnerd had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2