DE ZEEUW", tweede blad. Tegen de Prostitutie. li ER li- Ei\ SC1IOOLN1KUWS. Gemengde Berichten. Zaterdag 16 April 1892. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie zond dezer dagen aan verschillende gemeenteraden een adres met brochure en verdere stukken, betrekking hebbende op het besluit van den gemeenteraad te Harderwijk, om alle openbare huizen van ontucht te verbieden. Genoemde Vereeniging verzocht daarbij aan de gemeenteraden de voorschriiten geldend te maken zooals zij vervat zijn in de ver ordening te Harderwijk. Geheel verschillend was de ontvangst die, althans in onze omgeving, aan het adres was bereid. Middelburg stelde het in handen der Commissie voor de Str af verordeningen; Vlis- singen legde het onder protest der beide antirevolutionaire raadsleden, Loois en v. d. Beke Callenfels, eenvoudig terzijde; terwijl Goes de adressante op diplomaten-manier geliefde, zooals men dit gewoonlijk pleegt te noemen, te sturen met een kluitje in het riet. Op voorst,*1 des voorzitters nam aldaar de raad, met algemeene stemmen, het over haaste besluit om adressante te berichten dat «aangezien sedert verscheidene jaren alhier geene bordeeler. meer beslaan en de vroeger gevigeerd hebbende verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrou wen in de laatste herziening niet begrepen werd, een beschikking als in het adres ge- wenscht wordt, door zijn coliegie niet be hoeft genomen te worden». Duidelij ker ware het ge weest, zoo de Goesche gemeenteraad aan het bestuur der «Ned. Ver. tegen de Prostitutie» geantwoord had dat wel de publieke huizen in Goes zijn leeggeloopen. doch dat niettemin de verorde ning op de keuring van publieke vrouwen nog van kracht is, en dat aan het verzoek om deze keuring in beginsel af te schaffen niet kan worden voldaan. In ieder geval heeft het adres niet de aandacht gevonden die het verdiende, en het zou ons zeer verwonderen zoo de adres sante of de bedoelde gemeenteraden niet binnenkort nog eens op dit adres terug kwamen. Voor eene garnizoensplaats als Vlissingen zou het eene schande zijn zoo de raad de quaestie van liet al of niet schadelijke der keuring van wege de overheid niet eens onder handen nam. Van Middelburg hebben wij goede ver wachtingen te meer daar de heer Koole nog een voorstel in betrekking tot deze zaak gedeponeerd heeft. Maar ook Goes, al ver keert het in schijnbaar gunstiger positie, dewijl de publieke huizen aldaar zijn opge ruimd, zou een goed werk doen met de herziening harer verordening. Komt daar te avond of morgen eene aanvrage tot het mogen inrichten van een publiek huis, dan kunnen Burgemeester en Wethouders deze niet weigeren; en dan komt de immers in beginsel nog niet afgeschafte keuring weder tot haar recht. Voor dit gevaar de oogen te sluiten is eene struisvogelpolitiek die tot niets leidt. Immers behoeft hier van partijverschil geen sprake te zijn, dewijl naast het Woord Gods ook het zedelijk, gevoel zijn rechten heeft en leiddraad kan zijn bij den tegen stand tegen de reglementeering der ontucht. Aan den raad van Harderwijk schreef het comité der Middernachtzending zeer terecht: De huizen van ontucht hebben niets goeds, integendeel niets dan verderf gebracht. Onze zonen zouden wij er niet gaarne aantreffen, onze dochters niet graag er in verdwaald zien. Maar de bedoelde gemeenteraden hebben misschien zich doen leiden door de vrees dat de opheffing der huizen van ontucht de clandestiene prostitutie, dat is het geheim plegen van ontucht, in de hand zal werken. «Zelfs indien dit zoo ware zoo voerde het Comité daartegen aan zou zulk een zedeloos beginsel ons niet mogen beheerschen. Wij mogen niet zeggen«laat ons het kwade doen, opdat het goede er uit voort- kome.» Wij hebben geen recht om de dochters van vreemden op te offeren opdat onze eigene dochters gespaard blijven.» Niemand zal toch met «Het Nieuws van den Dag» van eenige maanden geleden, durven beweren dat zedelijkheid eene quaestie van smaak is; ol met den burge meester van Harderwijk, dat huizen van ontucht voor sommige gestellen noodzakelijk zijn. Bovendien een deskundige als prolessor Chanfleury van Ysselstein heeft dan ook openlijk erkend dat al deze tegenwerpingen onjuist zijn, en dat hij de bordeelen het meest gevaarlijk acht voor de algemeene gezondheid. De gelegenheid maakt ook iiier den dief. En bedoeld Comité der Midder nachtszending, zeker niet minder tot oor- deelen bevoegd, zegt daarbij: «De bordeelen voeden veeleer de clandestie ne prostitutie, daar de hartstocht, in 't bor deel opgewekt, ook spoedig langs anderen weg voldoening zoekt. Bordeelen, door de overheid gehandhaafd, ondermijnen nood wendig het zedelijk gevoel der natie, en brengen den wellusteling in den vulschen waan, dat hij daar straffeloos aan zijne lusten en teugel kan vieren. Den valschen waan, wij al van geneeskundigen verklaren dat het zoogenaamd sanitair toezicht, (keuring der hoer door een dokter. Red.) geen ge- noegzamen waarborg biedt tot voorkoming van venerische ziekten». Nu is, d ml; zij Ion onvermoeide» arbeid van ds. H. Pierson, later gesteund door mannen als jhr. mr. O. Q, v. Swindereri, dr. Mounier, v. Schermbeek, en vrouwen als mevrouw douairière Klercq, de beweging tegen dit stelsel van keuring, waardoor de overheid op de schandelijke zaak der on- tueht het merkteeken van echtheid en ge schiktheid drukt, in kracht toegenomen en het gevolg is dan ook geweest dat in sommige gemeenten de verplichte keuring is afgeschaft, terwijl de gemeenteraden van Utrecht, Kampen, Venloo en nu laatst die van Harderwijk tot opruiming der huizen van on tucht besloten. Omtrent al deze gemeenten was voor speld, dat, wierd een verordening als deze door haar in het leven geroepen, aldaar een toestand van ellende, zoowel op zedelijk als op sanitair (gezondheids) gebied zou kornen, waarvan de gevolgen niet zouden te overzien zijn. Een profetie die in geen enkele dezer gemeenten is uitgekomen. Omtrent Utrecht werd door vooringenomen vrienden der keu ring een jaar na de afschaffing der publieke huizen betoogd dat men het al duidelijk zien kon hoe noodlottig deze opheffing werkte. En dan haalde men er de navolgende be wijzen voor aan. Zoo beweerde men: Er zijn nu te Utrecht bierhuizen en kroegen waar feitelijk ontucht gepleegd wordt. De boven deze kroegen «gekamerde» vrouwen maken de gelagkamer tot haar rendez-vous met de mannen die haar zoeken en zonde ren zich daarna met hen at. Hierop dient aangemerkt dat het zoo ook was voor de opheffing der bordeelen. Die wat meer van nabij met de zeden in eene groote stad bekend is, zal dit toegeven. Ook werd aangevoerd er zijn te Utrecht plantsoenen, waarin gruwelijk gezondigd wordt, meer dan vroeger. Ook dit «meer dan vroeger» is onjuist, want ook voor de opheffing werd er te Utrecht in de plant soenen veel meer ontucht bedreven dan in enkele bordeelen. Wat eindelijk de onbewezen bewering aangaat als zou de opheffing de syphilis (geslachtziekten) doen toenemen, tal van geneeskundigen meenen dat deze besmette lijke ziekten ook zelfs bij de secuurste keuring nooit geheel worden gewerd. Voor wie zich echter op het standpunt van het Woord Gods plaatst is de zaak al heel gemakkelijk. Gods Wet schreef aan zijr. oude volk voor«Daar zal geen hoer wezen onder de dochteren Israels.» En menige bladzijde in het Nieuwe Testament waar schuwt tegen de zonde der hoererij. «Zal ik zoo vraagt de heilige Apostel mijn lichaam, dat een tempel des Heiligen Geestes is, maken tot leden eener hoer?» Zeer terecht heeft 'dan ook een godvreezende vrouw die haar leven wijdt aan de redding van gevallenen, gezegd «Al wat God verbiedt, kunnen wij missen om gezond en gelukkig te zijn, ook de verboden wellust. Laat niemand ons ver leiden om in dit opzicht wijzer te wezen dan God, dien wij kennen als de hoogste Wijsheid, den hoogsten Wetgever, den besten Medicijnmeester». En zelfs van hen, voor wie deze wetten niet gelden, hebben wij goeden moed, dat zij vroeg of laat, door hun gezond verstand tot de erkenning dezer dingen komen. Het gaat immers niet aan, dat de stede lijke overheid een persoon buiten gebruik stelt om ze daarna weer als bruikbare waar in eene onzedelijke maatschappij terug te werpen, om op nieuw verontreinigd te worden. Dit is eene handeling zoo ver lagend voor het schepsel Gods, dat het ons overbodig toeschijnt er meer van te zeggen. Mogen de Middelburgsehe raadsleden in deze dagen, de hun toegezonden brochure: «De prostitutie-quaestie in den gemeente raad ie Harderwijk» met ietwat minder oppervlakkigheid lezen dan hunne Goesche ambtgenooten. Onafhankelijk van het adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tegen de Prostitutie diende de heer Koole iri den Middelburgschen gemeen teraad een voorstel in om in de gemeente verordening van algemeene politie de navol gende wijzigingen aan te brengen: Art. 400b dier verordening luidt aldus (en wij drukken er de inlassching door den heer Koole voorgesteld met vette letter bij): «Het is verboden: aan den houder van een voor ieder toe gankelijk koffiehuis, bierhuis, kroeg of tap perij iu zijne localiteit bezoekers te hebben na middernacht, of wanneer de ontruiming en sluiting door of van wege den burge meester is bevolen.» Voorts: om de artikelen 120 tot 132, be trekking hebbende op de keuring, afzonde- dering en wedergezondverklaring der publie ke vrouwen, te vervangen door drie artikelen, gelijkluidend met die welke de gemeenteraad van Harderwijk in zijne verordening opnam «Het houden van openbare huizen van ontucht is verboden. «H(j die een openbaar huis van ontucht houdt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen. «Onder houder van een huis van ontucht wordt verstaan, hij die daarin gelegenheid geeft tot het plegen van ontucht». Wij merken hierbij op dat deze Harderwijk- sche verordening den voorstellers er van niet ver genoeg ging. Zij hadden alle huizen van on tucht, dus ook de niet als zoodanig te hoek staande, willen verbieden. Een verorde ning in dien geest aangenomen werd echter door Gedeputeerde staten van Gel derland niet goedgekeurd. De verordening werd dus op dit punt verzwakt; en is dus de uiterste concessie die men geven kon. De heer Koole sloot zich blijkens zijne voer stellen hierbij aan. Het getuigt van vroed beleid, dat hij het bereikbare tracht te verkrijgen. Wel werd zijn voorstel in de zitting van 6 April jl. niet gesteund: doch dit lag klaarblijkelijk aan de omstandigheid dat de rechtgeleerde en geroutineerde raadsleden begrepen dat hel voorstel rechtens geen steun noodig had. Het was geen amende ment; doch een zelfstandig voorstel; tot welks behandeling de naam van den voor steller voldoende was. Mogen vele raadsleden het voorstel Koole steunen. De lectuur te dezer zake is zoo uitgebreid (denk aan de gemeenteraadsversla gen van Groningen, Zutfen, Arnhem, Utrecht, Den Haag, Kampen, Venloo, Harderwijk, Rotterdam) dat bij een weinig inspanning op een breede en prinoipiëele bespr eking kan worden gerekand. 45 April 1892. Het le no. is verschenen van «De Wijngaard», maandblad voor en over den aibeid in Gods Koninkrijk. Het wordt aangeraam geredigeerd en bevat veel wetens waardigs omtrent den arbeid der zending in zijn velerlei omvang. De gedachten van Spurgeon en de nationale herleving der Joden zijn onderwerpen die naar voortzetting doen verlangen; ook al verschilt men, wat dit laatste betreft, met den schrijver over de opvatting der profetieën. Voor het onderzoek van de School raad-commissie, volgens art. 10 in Mei te houden, hebben zich 31 onderwijzers aan gemeld. Van dezen begeeren 2 alleen liet diploma van den Schoolraad; 14 het diploma van den Schoolraad benevens de aanteeke- ning voor Chr. Nat. Schoolonderwijs: 2 het diploma van den Schoolraad en aanteekening voor Ger. onderwijs, en 18 het diploma en aanteekening voor beide vereenigingen. Van deze 31 onderwijzers bezitten 30 de hoofdakte terwijl 8 hoofden van Christelijke scholen zijn. Die commissie volgens art. 10, vergadert D. V. Dinsdag 19 April, in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen» te Utrecht, tot vaststelling van den rooster. Meester en gezel In Den Haag wordt in December dezes jaars aan de werklieden in sommige vakken gelegenheid gegeven tot het afleggen van een proef van bekwaamheid als meester of gezel. De commissie, die tot het afnemen van dit eigenaardig examen het initiatief heeft genomen, verwacht van hare pogingen dit resultaat, dat het getuigschrift, aan de werk lieden bij deze gelegenheid uit te reiken, in de oogen van het publiek allengs zulk een waarde zal erlangen, dat het den bezitter een krachtig hulpmiddel zal zijn, om werk te bekomen, en dus beter bestand te zijn tegen den strijd om het bestaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zierikzee ds. P. D. Schuring te Assen met wien op het drietal stonden ds. Hoog te Terwolde en ds. Benit te Bovenkarspel'"te Biggekerke dr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden. Chr. Geref. Kerk. De classis Vlaardingen heeft den heer P. den Boer te Melissant, vroeger predikant te Camperland en te Veere, die voor eenige jaren uit de bediening werd ontzet, hersteld in het ambt van bedienaar des Woords en beroepbaar gesteld. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Apeldoorn ds. F. W. J. Wolf te Axel. Geslaagd voor de acte gymnastiek de hh. J. S. v. d. Berg en J. Hage te Brui- nisse. Mej. G. C. Duivestein te Borsele heeft voor hare benoeming te Nieuwe Tonge bedankt. Woensdagavond overleed te Middelburg de welbekende geneesheer Anthony de Puit De overledene, die den 22 October 1833 te Aardendurg werd geboren, geuoot zijne opleiding aan de vroegere klinische school te Middelburg. Met hem is een bekend, treurig type van Middelburg's straten verdwenen wiens heengaan toch nog door velen, welke door zijne bizondere kur-.de in genezen en helen van een wissen dood werden gered, wordt letreurd. "VYolfertsdijk. Ook uit deze gemeente hopen weldra 22 personen, waaronder een gezin bestaande uit vader, moeder en 9 kinderen, naar Amerika te vertrekken, de meesten door betrekkingen aldaar er toe in staat gesteld. Een zelfs, een weduwnaar met een kind, werd het geld toegezonden door iemand met wien hij hier indertijd vriendschap had gesloten, toen zij beiden als polderjongens werkzaam waren. Dezen vriend gaat het thans in de Nienwe Wereld zoo goed dat hij den ander in de gelegen heid stellen kon zijn voorbeeld te volgen. De oprechte vriendschapsband kan ook bij den grotsten arbeid gelegd worden. Typisch 1 Aan al de werklieden die in het afge- loopen jaar werkzaam zijn geweest aan de Wasch- en Badinrichting te Amsterdam, werd gratis een bad met handdoek en zeep aangeboden. Van dit aanbod werd slechts door.... een persoon gebruik gemaakt 1 Sequah schijnt geen plan te hebben Nederland in de eerstvolgende maanden te verlaten, althans hij heeft dec<villa Dr. Mess» aan het zeestrand te Scheveningen gedurende het aanstaand badseizoen gehuurd [voor f4000 naar men zegt] Hij amuseert zich in Den Haag kostelijk en wordt ook door velen vorstelijk bejegend. Van de onlangs te Zetten opgerichte atdeeling van Patrimoinum zich ten doel stellende werk te vei schaffen en land- en tuinbouw een schrede verder te brengen is de heer ds. H. Pierson tijdelijk voorzitter. De jonge vereeniging telt reeds 200 leden. Zij heett 7 hectaren in gebruik, waarvan ruim 3 in bruikleen aan de leden afgestaan als aardappelgrond, de andere 4 hectare zijn met haver bezaaid, die dezen herfst in publieke veiling zal worden verkocht- Door bemiddeling van de Vereeniging hebben zich de leden tegen matigen prijs van eet- en pootaardappels voorzien, terwijl haar nut voor de werkverscliaffing(spitten, enz.) dezen winter voldoende is gebleken. De voorma'ige kastelein te Noordwolde die genoodzaakt was, zijn woning te verlaten omdat hij aldaar niet langer veilig was na den moorddadigen aanslag, in het vorige jaar op hem gepleegd, is door den commis saris der Koningin in Friesland benoemd tot veldwachter in de gemeente Barradeel. Een ooggetuige verhaalt aan de Zutp. Crt. de volgende geschiedenis, die doet zier., dat de vlugheid nog niet de wereld uit is. Gisteren vertoonde een hardlooper van beroep zooals later bleek een ware meester in zijn vak zijn kunst in de Laarstraat, na eerst een collecte langs de huizen te hebben gehouden. Hij werd echter hierin bemoeilijkt door een paar agenten van politie, die hemzijn «tours d'adresse» wilden beletten, daar hij geen vergunning van de bevoegde 'macht hiervoor had. Deze konden het blijk baar in vlugheid niet van hem winnen, en nadat eerst een loopje rechts en links met hen was gemaakt, vertrok hjj plotseling in de richting van Warnsveld, zijn vervolgers op een eerbiedigen afstand van zich houdende. Daar kwam echter onverwachts hulp voor hen opdagen in de gedaante van een mai échaussée te paard, welke voor hen dit zaakje wel in het reine zou brengen, doch deze had inderdaad niet op zoo groote vlugheid van den hardlooper gerekend. Deze wist toch te ontkomen in den Hengelooschen zandweg, steeds echter door zijn vervolger nagezeten. Korten tijd later werd het talrijk aanwezige publiek er volkomen van overtuigd, dat men hier zonder eenige tegenspraak met een eersten meester in het hardloopen te doen had gehad. De maréchaussée kwam nl. terug, helaas niet met den hardlooper, doch met zijn paard aan den teugel, dat bij die vervolging nog op den koop toe den poot verstuikt had. Een vrouw te Boyl (Friesland) genoot Zondag jl. een zeldzaam voorrecht. Haar ouders vierden het feest hunner 64-jarige echtvereeniging, haar schoonouders de 52 jarige bruilolt. Te Geldrop heeft men Woensdagnacht dietstal met inbraak gepleegd bij den heer Rauc en bij dhr. v. d. Heuvel. Bjj den laatste zijn tal van voorwerpen ter geza menlijke waarde van f 450, ontvreemd. Zonderling, dat bij den heer Raue een groote New-Foundlander binnenshuis de wacht hield en zich niet heeft doen hoorentevens dat de familie Vaa den Heuvel er nog steeds een bijzonderen waker op nahoudt,die helaas! niets heelt gezien! Om 12 uur onge/eer passeerden een dame en een heer, die van een feestje kwamen, het huis van den heer V. Vau den Heuvel en zagen een raam openstaan, doch vonden het onnoodig dien heer te waarschuwen, want, zeide de man, de nachtwacht is ge regeld op de been. Dat open raain zal niets te beteekenen hebben.» Op dit oogenblik waren de dieven stellig bezig hun slag te slaan. Het oudste dorpskerkje van geheel Nederland, dat van Kyswilre bij Wittem, zou gevaar loopen van omvergehaald en afgebroken te worden. Dit kerkje dagteekent uit het Karolingische tijdvak en is een zeer eenvoudig gedouw, iu kei- en bergsteen opgetrokken: oorspronkelijk bevonden zich op elke zijde van het gebouw drie kleine liomaansche venstertjes in den muur, die dichtgemetseld zijn, om plaats te maken voor nieuwere. Het kerkje is, van binnen noch van buiten, met sieraden, snijwerk ol beitelwerk versierd Het telt een enkel schip en wel zonder pijlers; primitief was deze kerk of kapel voorzien van een klein halfrond koortje. Het tegenwoordige koor en torentje zijn van lateren tij I. Tot op het einde der vorige eeuw bleef de kerk of kapel van Nyswilre ouder de hoede der Ridders van Malta. Bijna duizend jaren werd dat echt landelijk, sterk en hecht gebouwtje, met zijn nederig dak en eerbiedwaardig uitzicht, geëerbiedigd en gespaard. Thans is hel de wil der Regee ring en van den bisschop van Roermond, dat dit eerbiedwaardig gedenkteeken uit de eerste tijden van het Ciiristeudom bljjve behouden. Eenige snelheden. In één minuut wordt afgelegd door: een slak 0,09 Meter, een vlieg 102 M., een paard 72 M., een paard in draf 150 M., een paard in galop 240 tot 300 M., een renpaard tot 960 M., een hazewindhond tot 1440 M., een postduif tot 1800 M., een mensch in flinken stap 96 M., een mensch op een rijwiel 300 tot 480 M., een mensch op schaatsen tot 600 M., een goederentrein 360 tot 420 M., een sneltrein 840 tot 900 M., een rivier 120 tot 180 M., een zeilschip 270 M., een stoom schip 240 tot 450 M., de wind 180 M., de stormwind 960 M.. de orkaan 2280 M., een geweerkogel 28800 M., een kanonkogel 45000 M., het geluidt voortgeplant in de lucht 19980 M., het geluid voortgeplant in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5