BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" K ERR- M SCHÖOLNIEUWS. Gemengde Berichten. BURGËitLltfliE STAm Verbetering. POLITIE."" MA llüTBE RICI1TJÊIH- Overzicht van Verkoopingen, Afloop verkoopingen enz. behoorende bij Tan Dinsdag 12 April 1892. Bij het bestuur der Ned. Ger. Zen- dingsvereeniging is het treurig bericht ontvangen dat zendeling Wilhelm den 3 Maart te Poerworedjo (Java) is overleden. Middelburg. De uitslag der overgangs examens aan de burger avondschool alhier, afgenomen van 47 April, is als volgt: Van de eerste tot de tweede klasse zijn bevorderd 26 leerlingen te weten C. Bliek, S. Galjouw. J. J. C. Castenmiller, J. P. Corbeel, W. F. H. Hagethorn, J. J. van der Harst, A. Heuseveldt. A. Hubregtse, F. Huijge, P. van Iren, W. J. J. Koole Jr., J. W. Koster, J. de Vleeschhouwer Kroes, A. P. Lorier, W. A. Malgo, J. de Munck, P. Schot, W. J. H. Snijders, J. A. Steinz. J. Trapman, L. Vanhuijsse, I. Verstraate, C. de Vlieger, A. Vos, J. C. Wattez. P. Wondergem. Van de tweede tot de derde klasse 21 leerlingen, te weten: A. F. Baels, J. Besuijen, A. Caliber, J. P. Castenmiller, H. Dekker, P. van Duijn, J. M. de Groot, P. G. Hollebrands, J. de Jager, B. P. Jansen, C. Ovaa, W. Petiet, J. G. C. Post, P. Roth, A. J. de Ruijter, L. Schijf, J. Sneevliet, W. A. Stroo, G. Timmerman, A. J. Visser. Van de 101 leerlingen, die in aanmerking kwamen voor het verkrijgen eener beloo ning voor getrouw schoolbezoek, is er eene uitgereikt aan 82 van hen. Voor het eind-examen, dat in de volgende week zal afgenomen worden, hebben zich 8 leerlingen der derde klasse aangemeld. Te Breda legden met goed gevolg examen af in de vrije en ordeoefeuingen der gymnastiek de heeren A. Boot van Zierikzee, J. Verhage van Zuidzande en D. J. van der Graaf van Scherpenisse. In de maand Maart werd de bij zondere school te Goes bezocht door 191 leerlingen, waarvan 169 geen enkelen school tijd verzuimden; 20 leerlingen verzuimden minder dan 8 schooltijden en bij 2 beliep liet verzuim van 19 tot 24 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,9 pCt., tegen 0,9 pCt., in Maart 1891. Middelburg. Gisteren zijn weder 2 per sonen hier binnengebracht als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal te Zaamslag. Ze zijn ook weer in de omstreken van Haarlem gevat. Vrijdag heeft men bij het aanleggen van het park aan het station te Maastricht een meter onder den grond, het geraamte gevonden van een ridder van buitengewoon groote gestalte. Het geraamte was nog ge kleed met het ridderkostuum van staal, malienkolder, een buitengewoon groot en zwaar zwaard droeg het opschrift«Schulze Waftenschmied zu Worms 1071.» Het harnas, helm, zwaard enz., zjjn nog geheel gaaf en worden voorloopig bewaard jn een der wachtkamers van het station. Iemand die een zelfmoord wilde be gaan, had daartoe afgeschrabde luciferskop pen ingenomen, maar daar de phosphorus niet spoedig genoeg werkte, en hij vast besloten was, een einde aan zijn leven te maken, verzwolg hij een zekere hoeveelheid terpentijngeest maarzonder het ge- wenschte gevolg. Het was juist het tegengift van dat phos phorus dat hij had ingenomen 1 Daar de lucifers met vergiftigen phos phorus, helaas, nog steeds voorkomen, en kinderen ze soms in den mond steken, achten wij deze mededeeling niet van belang ontbloot. Te Parijs zijn dezer dagen door de Landbouwmaatschappij proeven genomen met het voortbrengen van kunstmatige wolken, waartoe men eene harsachtige zelfstandigheid in brand stak. Deze proeven slaagden maar gedeeltelijk, daar de vrij sterke wind de wolken verdreef onmiddel lijk nadat zij gevormd waren. De ontwerpers van het idee wanhopen evenwel niet aan hun succes bij gunstiger weder, dan dat hetwelk heerschte op het oogenblik toen bovenbedoelde proeven ge nomen werden. Zoodanige kunstmatige wolken moeten dienen om de te veld staande gewassen tegen vorst te beschermen, en kunnen, in tijden van oorlog, van groot nut zijn om bepaalde operatiën aan het oog van den vijand te onttrekken. Het is schande dat in het beschaafde Parijs nog 4000 personen gevonden worden die er aardigheid in hebben om een nach telijke uitvoering van de doodstraf te zien. Anastay, de moordenaar van mevrouw Dellard, is Zaterdagmorgen vroeg geguillotineerd uen ganschen nacht hadden 4000 nieuws gierigen op het plein gestaan. De koffiehuizen m de buurt waren den gansclien nacht eivol influenza woedt vreeselijk onder de paarden te Londen - Te Durham zijn de woningen van eenige werklieden die den arbeid niet gestaakt hadden, door werkstakers aangevallende politie werd met steenen geworpen. Te Sventbenedek in Hongarije zijn Vrijdag een kerk, twee scholen en 67 yvoiiingrn door brand vernield. Terwijl de Russische joden aan de Duitsche grenzen geweerd worden, komen sedert eenigen tijd in hunne plaats een groot aantal Russische christenen in de Duitsche havens aan, om zich naar Amerika in te schepen. Te Memel begaven zich gedurende de laatste dagen 1700 Russische christenen aan boord der Amerikaansche booten. Veiligheidsnetten aan electrische trams in Amerika. Amerika is het land der «cow catchers.» Men moet al weinig op technisch gebied zijn ontwikkeld om niet bjj het zien van een plaat of teekening van een locomotief voorzien van een half kegelvormig hekwerk aan de, vóórzijde, deze terstond als een Amerikaansche type te herkennen. Het is op de" uitgestrekte lijnen door streken waar als vanzelf de baan niet bewaakt kan worden dan ook noodig diergelijke toe stellen aan te brengen, zoodat runderen, die zich op het spoor mochten bevinden worden opzij geworpen en niet door over rijden gevaar voor ontsporen enz. ontstaat. Zeer ver is dit principe doorgevoerd door de «Chester Manufacturing Company te Boston,» die aan electrische trams een soort «mancachers» aanbrengt. Het eenige ver schil is, dat, terwijl de buffels der prairiën door de locomotieven wordon «opzij ge schoven» deze toestellen aan de trams de beleefdheid hebben een ieder, die zich op het spoor bevindt in een stevig net op te vangen. Aan de voorzijde van den tramwagen wordt een driehoekig stalen raam aange bracht, zoodat éen zijde op 9 inches afstand van den grond komt te liggenover dit raam wordt een net gespannen, zoodanig dat het schuins naar boven afloopt naar den bovenkant van het slikbord van de tram terwijl de onderste ribben van het raam van een veerenden guttapercha band wordt voorzien. Bevindt zich nu iemand tuschen de rails, die het naderen van de tram niet bemerkt, dan wordt hij even boven de enkels door den gutta-percha band aangestooten en tuimelt achterover in het net, zonder on gelukken te krijgen. In het geval dat kinderen plat op den weg liggen en misschien nog onder het net door mochten schuiven, is voorzien door een soort van schep, die onder het balcon is aange bracht en die tevens dient om kleinere voorwerpen weg te nemen. Ten aanschouwe van verscheidene autori teiten werden kort geleden proeven met dit toestel genomen. Van stroo en zand werd een pop gemaakt en in verschillende standen op de baan ge plaatst eo dan door de tram met afwisselende snelheden aangereden. In alle gevallen viel de pop in het net, zonder hevige schokken. De politie te Weenen heeft een 17 jarig jongeling in hechtenis genomen, die verdacht wordt een der vijf groote branden, welke in de laatste dagen te Weenen ge woed hebben, aangestoken te hebben. In het krankzinnigengesticht te Tours heeft een waanzinnige, wien men een oogen blik het dwangbuis had afgedaan, zich op zijn bewaker geworpen, dezen in zijne omarming half gesmoord en hem daarop met zulk een geweld tegen een boom gesmakt dat de ongelukkige onmiddellijk dood bleef. Door een inwoner van Vercelli is bij testament eene groote som gelds vastgesteld voor het uitloven van eene soort deugd- premie bestaande in een keurige woning aan den uitstekendsten werkman van Ver- cilli. De prijs zal worden uitgereikt aan dengeen, die door het korps der vereenigde werklieden geacht wordt, hierop de meeste aanspraak te kunnen maken. Verleden week had in de grootste orde de stemming plaats voor het opmaken van een drietal, waaruit de gelukkige gekozen zal worden. Van 9 tot 11 April 1892. MIDDELBURG. Ondertrouwd C. J. Tim mermans, jm. 31 j. en J. S. J. Arrachart. jd. 15 j. BevallenC- Stofregen geb. Vader. d. K. Flissebaalje geb. Moudeel. d. C. J. den Boer geb. Verduyn. z. H. G. Witte geb. van der Kuip. z. Overleden: F. Wisse 67 j. vrouw van C. de Nood. GOES. Overlijden Jacoba Clasina Verwest 81 jaren wed. van Johannis Minardus van Zoom. Elisabeth Maria van der straate 61 j. ongeh. Over de maand Maart 1892. GRIJPSKERKE. GehuwdK. Allaart, jm., 4ü j. mot A. Huysmanjd. 31 j. J. Cop- poolse jm. 25 j. met J- Franckejd. 22 j. BevallenC. J. L. Pagter geb. Janse. d. J- Francke geb. Looise. d. A. van den Broeke geb. Marjjs. d. J. Coppoolse geb. Francke. z. - M. Kits geb. de Wit. z. Overleden 0. Francke d. 2 dagen. Niet op 17 Mei, maar op 10 Mei, a. moeten de verkiezingen voor de provinciale Staten plaats hebben. De wet spreekt van «den 2en Dinsdag in Mei». Red. In den morgen van Dinsdag 29 Maart jl. is te Gouda in hare woning aan den Kleiweg E, no. 45, met diepe wond aan den hals dood gevonden de wed. Pieter van Oudshoorn. In die wening zijn ontvreemd: 2 bankbiljetten van f25; 1 gouden tiengul denstuk; 9 rijksdaalders met 17 guldens; 1 zwart of donkerbruin lederen portemon- naie, voorzien van beugelsluiting2 gouden horloges, namelijk een dames-remontoir met kleine wijzerplaat, zoodat aan den ,'oorkant van het horloge nog een gouden rand is, alsmede een cylinder (ouderwetsch heeren horloge) met rechten gekartelden rand. Mocht iemand een dergelijk horloge na 28 Maart jl, op eene of andere wijze in zijn bezit hebben hekregen, dan wordt verzocht daarvan onmiddellijk mededeeling te doen, hetzij aan den Rechter-Commissaris mr Van Rees, hetzij aan den officier van Justitie te Rotterdam, hetzij aan de plaatselijke politie. Overname in de dagbladen is gewenscht AXEL, 9 April 1892. Oude Tarwe f -- a f --Nieuwe Tarwe f9.50 af 10.25 Rogge f9.- a f9,50. N. Win- tergerst f7.— a f7.50. Zomergerst f6.25 a 16.75 Haver f6.— a 6.75. Kookerwten f0.—afO.—Voererwten f9.— af 9.50, Paardenboonen f7.75 a f8.-. Lijnzaad f-.- a f Alles per 100 K.G. Aardappelen f5.— per 104 K G. Rotterdam, 11 April 1892. Tarwe, Paardenboonen en Zomergerst 10 cents lagerWintergerst 20 cent lager. Bui- tenlandsche onveranderd. Meel hooger. Nieuwe Tarwe - 5.25 - 9.— Rogge-5,25 - 7- Wintergerst(nieu we) - 3.30 4.25 Zomergerst. -3.40 - 4.15 Ohevaliergerst - 4.40 5.10 Haver (nieuwe) - 2,50 4.— Paardenboonen -6.— - 6,50 Erwten- 0.— - 0.— Kookerwten. -8.50 -10.50 Bruine Boonen - - 8.— 10.75 Witte- 7.- - 8.50 Kanariezaad -5.75 - 6.75 Duivenboonen - 0.00 - 0.— Koolzaad- Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 363 vette runderen, 253 vette kalveren, 2 nuch tere kalveren, 53 schapen of lammeren, 540 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 83, 2e qual. 76, 3e qual. 68 a 60 ct kalveren le qual. f 1,15,2e qual. f 0,90 a fl.— schapen le qual. 65, 2e qual. 55 c. varkens le qual. 26. 2e qual. 25 3e qual- 24 c. licht soort 21® a 225. AJUIN. 0000 HL. f 0.-. VLASBEURS. 21569steen blauw5816st. wit. Aardappelen Krale Geldersche f 0 a f 0. Duinzand 6.50 a f7.— Brielsche witte fO.— a fO, Zeeuwsche Jammen f4,— a f4,50. Zeeuwsche blauwe fO,— a f0, Spuische jammen f4,— a f5,25 Gel dersche blauwe f 3,80 a f 4,25. Champions f4,— a f 4,50.Duitsche roodef3.70 a f4.— pooters f3.— a f3.20. Zeeuwsche EIEREN f3,— a fO,— Fan de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Zeer vast gestemd. PETROLEUM. Kalm. Loco f 6.30 E. be taald. Dinsdag 12 April. Middelburg, Balans 4 uur, dames- en kinderartikelen. Inl. dhr. Hondius. tóoes. Te pachten bij inschrijving 16580 cA. grasetting bij het Molentje's Heer Hen- drikskinderendijk. Inschrijvingen vóór 12 u. b(j dhr. Fransen v. d, Putte. Vlissingen, 7 uur in „de Oude Vriend schap" door not. de Maret Tak, een winkel huis en erf, broodbakker^, Korte Groene- woud. Te zien 10-12 en 1-5 uur daags voor en op de verkooping. Aagtekerke, 2 uur by mej. Wisse door not. Huvers, kabinet, veerenbedden met toebehooren, tafels, stoelen, spiegels, porse lein, koper-, glas- en aardewerk. Serooskerke, 11 uur in de Lindeboom door not. Tak 11 uur, winkelhuis, schuur en erf van L. Meijers. Woensdag 13 April. ïerseke, 1 uur voor Veimue door not. Prins, 35000 kilo mangels en beestenpeen in den Tholsendenpolder. O. cn WSouburg, in het Zwaantje door not. Huvers 2 uur voor erven Dorleijn 1 H. 95 A. 60 cA. bouwland in 5 perceelen. Kruininge, bij wed. de Jonge dooi not. Prins 11 uur een huis schuur en erf 185 cA. Kloetinge, 10 uur verpachten voor diakenen door not. Muloek Houwer bij Ak- kenaar 9 H. 92 A. 16 cA. bouw- en weiland. Ëlleiroudsdijk, 11 uur bij Schipper door not. de Ronde Bresser, 3 koeien, 3 runders, 7 varkens, 12 kippen, stroomden, windmo len, stal-, zolder- en melkersgereedschap, kabinet, bureau, klok, kookfornuis enz. Oveiande, in Nieuwlandeken bij de Winter door not. Pilaar, 10 uur, 3 melk koeien, 3 kalveren, 30 kippen, handdraai- karnmolen, windmolen, landbouw-, melk- en stalgereedschap, hooi, stroo, mangels, buis en schuur voor afbraak van Verschraage. 'sHeerenlioek, bij Pieterse, gehucht Knaphof door deurw. Hollmann, kast, bu reau, tafel, stoelen, glas, aardewerk, kachel, 2 vette varkens, 2 geiten, aardappels, klee deren, enz. Oudelande, voor Steenepoorte 11 uur door not. v. d. Kloes, boogkabinet, bed met toebehooren, kachel, tafel, stoelen, spiegels, kastklok, wekker, duif met kooi, arbeiders gereedschap, tobbe, emmers, manskieeren, laarzen, varkenshok met mestput. Zoutelande, half 10 bij v. Vlaanderen door not. de Vos, nieuwe houtwaren, 18 horren of damhekken, buitenl. welschapen en biggen en loopvarkens, goud en zilver. Westkapelle, half 1 bij Joosse deor not. de Vos, nieuwe houtwaren, eikenplaten, buitenl. weischapen, biggen en loopvarkens, timmermansgereedschap, pisel, goud en zil ver, aardappelen, tarwe, gerst, mangels, boeken. En bij Leinse Koestraat, kabinet, tafel, stoelen, kachel, bed, kleeren, landbouw gereedschap. Bij Minderhoud hooi, stroo, mangels enz. Donderdag 14 April. Vlisstngen in hotel du Commerce 10 uur, goederen van het stoomschip Kathinku. «iocs, half 2 in de Prins v. Oranje, pan den van October tot Deo. 1890 leenbank. Middelburg, in de Vergenoeging door, not. Verheij 8 uur lo. een liuis en erf Oostkerkplein. 2o. koetshuis, erf en stalling. Daarna in massa. 3o. een huis en erf aldaar hoek Verwerijstraat 119. 4o. id. no. 120. Kwadendanime, 11 uur bij Menheer» door deurw. Hollmann, winkelinventaris, toonbank, bascule, gewichten, petten, ma nufacturen, kruidenierswaren, bed, kastklok, kachel, 3 runderen, 5 schapen, damhekken, tuitouwen, zaagmachine. Zaterdag 16 April. Schore, 11 uur bij Kole voorde Booy ta Hansweerd door deurw. Hollmann, planken, ribben, 4000 kilo weihooi, kanthooi, pink van 10 maanden, 3 aanhoudkalvers, 5 mest- putloopers enz. Dinsdag 19 April. «oes, 8 uur in de Prins van Oranje door not. Mulock Houwer voor Verboom, het woonhuis „De Oranjeboom" te 's Heer Hen drikskinderen groot 12 Aren. Een pakhuis met bovenwoning en kelder aan de Blauwe Steen te Goes. Koudekerke, 1 uur door not. Loeff, inboedfel aan het huis no. 72. Goes, 2 uur in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann, de boeierschuit „De jonge Pieter" van schipper v. d. Voorde. Wotfertsdijk, half 3 bij Weststrate door not. Pilaar, 2 antieke kasten, 2 spiegels, 3 klokken, trapnaaimachine, Statenbijbel, oud porselein enz. Woensdag 20 April, ïerseke, 10 uur bij Wagenaar door not. Houwer, woonhuis van wijlen Schipper, Wyngaardstr. 317 cA. En 23 cA. tuin Zand- dwarsstraat. Groote Abeele 1 uur bjj mej.Mouton, door not. Tak, meubelen, barometer, vazen, porseleinen potjes en kommen, serviezen, koper-, blik-, glas- en aardewerk. Ovezande, door not. v. d. Kloes voor erven dr. Boogaart half 10, een antiek boog kabinet, 2 chiffonnières, 1 secretaire, canapé, tafels, stoelen, 3 kachels keukenkachel, kachelplaat, pendule, ornamenten, gemakstel, porselein, glas-, blik-, koper-, tin-, ijzer- en aardewerk, waschtobben, ladders, duivenkooi, flesschen, manden, boekenkast, ouwerwetsch porselein, 1570 cA. tuingrond. Donderdag 21 April Heiukenszaud, 9 uur voor erven Vermue door not. de Ronde Bresser, 7 paarden van 2 tot 6 jr., 5 baatg. melkkoeien, 1 varekoe, 8 vaarzen, 5 ossen, 3 stierkalvers, 2 varkens met jongen, 2 loopvarkens, 1 geit, 60 hoen ders, 7 eenden, 2 menwagens, chais, snij- molen, 10 ploegen, 14 eegden, 3 slepers, bas cule, zaaddorschzeil, stal-, zolder- en melk- gereedschap, harnas, hooi, stroo, mest, ka binet, 2 bureaux, 1 antieke kast, tafels, stoelen, spiegels, koper-, tin-, glas- en aarde werk enz. Mloetinge, bij Akkenaar door not. Mu lock Houwer voor Mieras half 1, een woon huis, erf en tuingrond 677 cA. En aan het woonhuis den inboedel, kabinet, latafel, kastklok, stoelen, aardappels, kippen, klee deren, goud en zilver. Kloetinge, |4 uur by Akkenaar voor erven Nieuwenhuyse door not. Mulock Hou wer, 11470 cA. bonwl. Daniëlsweg, 9150 cA. id. naast Potmanswegeling, 20183 eA. bouwl. en uitweg aan den Dorpsweg. Inl. dhr. A. Nieuwenhuijse te Kloetinge. Zaterdag 23 April. 's Heer Arendskerke, 1 uur by de Ruiter door not. Pilaar, een woonhuis, tuin en erf van wijlen v. d. Linde, groot 505 cA 1 111111 1 1 11 1 111 11 11 wmmmui 1—iiiniiw—i— - By de te Stavenisse door het gemeen tebestuur gehouden aanbesteding voor de levering van de benoodigde grint in 1892 was eenige inschrijver de heer A. Visser te Sliedrecht voor f 1.75 per M3. Hem is de levering gegund. LAATSTE BERICHTEN. Goes. Heden Maandag vergaderde in da Prins van Oranje de afdeeling Zeeland der vereeniging«Het Nederl. Rundvee-Stam boek». Na een inleidend woord des voorzitters dhr H. J.E. Gerlach, deelde de secretaris, de heer E. v. d. Bosch, mede dat het aantal leden der vereeniging sinds 1890 van 59 tot 70 is gestegen en dat het aantal ingeschreven fokdieren 215 bedraagt. Uit de mededeelingen van het hoofdbestuur blijkt dat de algemeene vergadering der vereeniging zal gehouden worden op 27 Mei, a. te Dordrecht. De voorzitter deelde mede dat niet kon getreden worden in een verzoek tot inzen ding voor de tentoonstelling te Chicago. Het vee komt in zeer slechte conditie aan en kan in qualiteit en afstamming niet met het Amerikaansche concurreeren. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Collot d'Escury te Boschkapelle zal het Hoofdbestuur worden voorgesteld een tus- schentijdsche keuring te Hulst door den heer Zegers te doen plaats hebben in Juni. Voor de tentoonstelling te Kruiningen zullen prijzen beschikbaar gesteld worden van f 15 voor 2- en f 10 voor ljarige stieren. Wegens de geïsoleerde ligging der ver - sch.llende districten werden eenige heeren benoemd om het hoofdbestuur te vertegen woordigen. Met hen kan men zich dus in correspondentie stellen, ook voor benoodigde aanvraagformulieren. In Tolen zijn het de hh. L. J. Dorst te Stavenisse en C. H. A. Wagtho te Tolen. OpSchouwen-Duiveland B. Giljam te Ouwerkerken A. A.|Vis te Noord- welle: in het 5e district K. baron Collot d'Escury te Stoppeldijk; voor N. Beveland N. A. v. Langeraad te Kolijnsplaatvoor Walcheren Jan Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland; en op Oost Z. Beveland M. Kostense te Krui ninge. Half Augustus zal een vergadering plaats hebben op Schouwen, vermoedelijk Schud- debeurs. Teneinde de inschrijvingen aan te moe digen, zal een vergoeding van fl,50 wor den verleend voor het laten dekken van ingeschreven koeien door ingeschreven stie ren, en wel aan de houders dier koeien,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 5