Gemengde Berichten. van zijn detacheering te Tenieuzen naar Vlissingen terug. St. Maarstendijk. Door den heer M. P. Polderman is tegen 15 April a. s. om ge zondheidsredenen ontslag ingediend ale wet houder dezer gemeente. Het gevaar. «HetCentrum»,eenroomsch orgaan waarschuwtzijn geestverwante:, tegen het gevaarlijk spel om den triumf der liberale partij nog meer in de hand te werken. Het blad wijst er op dat de liberalen het «Verdeel en heersch» (immers een stelregel der Jezuieten.) in toepassing brengen en- herinnert aan wat een lid der liberale kies- vereeniging te Goes over de candideering van den heer Timans door liberalen heeft gezegd; n.l. dat de liberalen thans in toepassing brengen: «het doel heiligt de middelen». (Immers ook een Jezuïtische leuze.) Het blad schrijft: Het is zeer te betreuren, dat op sommige plaatsen de katholieken, of althans diegenen onder lien, aan wier zorgen de behartiging der katholieke belangen is toevertrouwd, dit liberale spelletje in de hand willen werken. Men mag toch niet vergeten, dat de ver kiezingen voor de Prov. Staten ook een politiek karakter dragen, dat de keus van de leden der Eerste Kamer aan deze ver kiezingen nauw verbonden is. En nu ryst de vraag: of er redenen bestaan om de positie der liberale partij en der liberale regeering te versterken Zou men de mee ning durven verdedigen, dat het liberalisme nog niet krachtig genoeg is in Nederland? Of koestert men de hoop, dat, door de liberale partij al sterker en sterker te maken aan de zaak des Christendoms een goede dienst zal worden bewezen? Vroeger was daarvoor een schijn van reden, daar de leger wet moest afgewend worden: doch thans is er geen de minste reden voor samenwerking tusschen Rome en het liberalisme. Het blad besluit met de juiste opmerking: Men moge het betreuren, dat aan de provinciale verkiezingen een politiek karakter gegeven is, het zou onverantwoordelijk zijn, dit feit uit het oog te verliezen en willens en wetens mede te werken aan een ver sterking der liberale partij, in de Eerste Kamer Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet. Wanneer men nu een bedrag van 117.50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van 112,50 en een van f5, betaalt men 7 Va cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de verzending goedkooper. Zaak Roelants. De heer kapitein Roelants weerspreekt het bericht in de Amsterdammer van een onbekende «man», als zou hem gezegd zijn dat hij voor bevordering niet meer in aanmerking zou komen en hij daarom zou gepoogd hebben afgekeurd te worden». Waarheid is, zoo verklaart de heer R., dat de generaal genoteerd hadZoolang de kapitein R. niet wenscht te laten zijn openbaar deelnemen aan Middernachtzending is het voor mij het beletsel hem voor te dragen voor den hoogeren rang. Om na deze Nota van dien Generaal zoo snel mo gelijk ontslagen te worden uit een werk kring, waarin ik mij niet meer op mijn plaats gevoelde, heb ik gebruik gemaakt van mijn recht, dat deugdelijk geconsta teerd is geworden. Daartoe had ik slechts te doen wat noodig, volstrekt niet «alles wat mogelijk» was, zegt hij. Met ingang van 16 dezer is aange steld tot rijksveldwachter 3de klasse J. Vermeulen rijksveldwachter der 3de klasse (jachtopziener) te Sehwddebeurs (Noordgou- we) en verplaatst naar Renesse. Een voorbeeld van liefelijke onpartijdig heid. De liberale kiesvereeniging te Nieu- weramstel heeft het katholieke aftredende lid der Staten, dr. Westerwoudt, weder candidaat. gesteld. Hoe die te Goes deed, is bekend. Wie echter met de toestanden in beide genoemde plaatsen bekend is, die begrijpt dat dit liefelijk optreden een zeer onliefelijken achtergrond heeft. De anti revolutionairen moeten gedupeerd worden. In Den Haag hebben de liberalen het eenige antirevolutionaire lid dat aftreden moet, mr. H. graat v. Hogendorp, den bekenden eere-voorzitter van het jongste wereldcongres der christelijke jongelingsvereenigingen, mee- doogenloos gepasseerdook deze laatste zetel eischen zij voor zich open dan zouden zij het den antirevolutionairen in Goes nog als een doodzonde aanrekenen zoo dezen hun den zetel van den laatsten aftredenden libe raal wenschen te betwisten. Of mogen wel de knappe antirevolutio nairen worden uitgeworpen, terwijl men aan de knappe of niet knappe liberalen eenvoudig niet, raken mag? Maar dit is immers meten met twee maten? Men schrijft uit Goes aan «De Stan daard In de jongste zitting van onzen Gemeen teraad werd met 6 tegen 5 stemmen tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs gekozen de heer Ds. W. A. van Griethuysen. Deze benoeming beschouwe men echter niet als een bewijs dat deliberalen ook de capaciteiten van andersdenkenden beginnen te waardeeren. De benoemde toch werd gekozen buiten de voordracht om, die twee liberale namen bevatte. Tot nog toe werden in alle mogelijke collegies buiten den Raad met kleinsteedsche standvastigheid Steeds liberalen gekozen. Nu door eene vacature en afwezigheid van een liberaal lid de meerderheid voor een enkel oogen blik antirevolutionair was, stemden de 6 antirevolu tionaire leden als één man op bovengenoemden voortreffeüjken schoolman in de hoop dat de keuze tevens een wenk/(j voor de tegen partij om hare aandacht niet altijd uitsluitend op hare familie te vestigen. Wie met de toestanden in Goes van nabij op de hoogte is, zal dezen laatsten wensch zeker steunen. In eene naburige gemeente komt dit jaar iemand op de kiezerlijst voor die bij zijn moeder inwoont en geen cent be lasting betaalt. Zijn naam kan echter niet worden geschrapt, wijl van antirevolutio naire zijde juist een dag na de sluiting der lijst tegen deze fout is geprotesteerd. Een waarschuwing voor onze kiesvereenigingen om toch op hun qui vive te zijn. Te Goes zijn 41 kiezers van de lijst afge voerd, wijl zij in den verloopen winter een of meermalen onderstand genoten hebben van een der armbesturen. Goes telt onge veer 600 kiezers, dus is aan ongeveer 6V2 percent der kiezers, alleen om die reden het kiesrecht ontnomen. Wel een bewijs hoe onbillijk de tegen woordige kieswet werkt. Waarom het kiesrecht niet spoedig herzien en beter geregeld? Onze antirevolutionaire kamer leden moeten niet aflaten van telkens bij de regeering op de noodzakelijkheid daarvan aan te dringen. Wij moeten hebben huis manskiesrecht, liet welk alle huisvaders of die de wet er voorrekent, kiezers maakt, onver schillig of hunne bedeeling in bestendige geringe schoolgeldbetaling aan de lagere of middelbare scholen dan wel inde tijdelijke ondersteuning met wat soep of enkele turfjes gelegen is. Aan dat schrappen van arme bedeelden op de kiezerslijst kleeft eene stuitende onbillijkheid. HECHÏSZIKEST"™ Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 11 April 1892 zijn de navolgende personen veroordeeld wegens: het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder consent of buitengewone machtiging noch schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende op het jachtveld: A. A. te Heinkenszand tot 2maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete; G. d. W., J. V. te Co- lijnsplaat, J. H. te 's Heer Abtskerke, J. A. S. en J. P. te Ierseke, ieder tot 2maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, P. d. B. te 's Heer Abtskerke en J. L. te 's Heer Arends- kerke ieder tot 2maal f3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; het jagen in gesloten jachttijd zonder consent of buitengewone machtiging: G. de K. te Baarland tot f3 b. s. 3 d. h.het vervoeren van wild meer dan 14 dagen na het sluiten der jacht: L. T., te Baarland tot f2 b. s. 2d. h.het aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen door middel van een wildstrikL. K. en A. C. D, te Kruiningen, J. G. te Nieuw- dorp, C. Z. te Biezelinge, L. v. d. M. te Rilland Bath en D. H. te Wemeldinge ieder tot f5 b. s. 4 d. h.; het spelen met kaarten op eene openbare plaats te GoesJ. F. B., A. W., en L. W. allen te Goes ieder tot f2 b. s. 2 d. h.het spelen met centen op eene openbare plaats te Goes: A. v. H. en H. 8. beiden te Goes ieder tot f '1 b. s. 1 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken werden P. S. te Wissenkerke en J. v. d. W. te Ierseke beiden beklaagd van jachtwet overtreding. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde de vonnissen der rechtbank te Middelburg, waarbij veroordeeld werden de werkvrouw S. wegens diefstal en J. F. C. wegens verduistering. Het openbaar ministerie bij dat hof eisehte bevestiging van het vonnis derzelfde recht bank, waarbij W., huisvrouw van H., tot 14 dagen gev. straf was veroordeeld wegens mishandeling van eene buurvrouw. Uit spraak 21 April. Kapelle. De oudste inwoner dezer gemeen te, wed. v. Duyne geboren Schipper, vierde jl. Donderdag onder vele blijken van belang stelling haar lOlen verjaardag. St, Maartensdijk Zondagmiddag ontstond alhier een begin van brand in een stapel stroo, staande tegen eene woning met houte* loods. De bij wonenden slaagden er in dm voortgang van het vuur te beletten. Een 4jarig jongetje bleek met lucifers te hebbel; gespeeld. Waarde. Vrijdagnacht omstreeks k^ri voor twaalf werden de bewoners van.ons stille dorpje uit hunne nachtrust gfVekt door het gerucht van brand. Er wr na melijk brand ontstaan in het schuud6 van A. Kamerling. De brand deelde zicli weldra ook aan diens woonhuis mede. Bt^e wer den met het inmiddels aangetas' woon huis van J. Kopmelseen prooi der*(ammen. Van den inboedel van A. KamJing kon slechts weinig gered worden. I/'k zij het flinke en spoedige optreden deibrandspnit bleef de ramp aldus beperkt. T 2 uur was men den brand meester; de lansshappen rukten in, doch de spuit bleepp de plaats der ramp, onder toezient va. J- Geleedst en J. Kroes, die met de bevang van het terrein waren belast. Alles was verzekerd. D<j°°rzaak van den brand is onbekend. Te Krubbemlijke mfen zich thaüs vijf groote gezinnen reisv^dig tot vertrek naar Amerika. Middelburg. Onze vrorre mededeeling kunnen wij thans deSuvM bevestigen dat de stoambargedienst Mpelburg-Vlissingen na de Paaschdagen wat gestaakt, daar het materieel aan een f'gische maatschap pij tot het bekende d<j 's verkocht. Middelburg. Naar P' verneemt zal op de werf «de Volharding» van de hh. Den Bouwmeester, Borsius en v. d. Leijé, binnen kort de kiel worden gelegd voor een ijzeren Rijnschip groot 156 ton. Middelburg. Baldadige handen hebben Zaterdag op Zondagnacht de zitbanken voor wandelaars op den kanaaldijk uit den grond geruktthans zullen van gemeentewege deze banken op een bijzondere wijze in den grond bevestigd worden. Te 's Gravenhage heeft een 21 jarig jongman een gehuwde vrouw, die hem geen geld wilde geven een gevaarlijken messteek in de buik toegebracht. Aldaar is een stoker van de in beweging zijnde stoomtram ge sprongen en terstond gedood. Ook heeft er Vrijdagavond een vechtpartij plaats gehad tusschen jongens der teekenacadeinie. Een die op de hielen getrapt werd, wierp den dader in het water, waarop de anderen hem aanvielen en hem met een mes een snede over het aangezicht gaven. Te Os is een 84 jarig voerman onder het rijden van zijn kar gevallen. Een rad ging hem over het lichaam met het treurig gevolg dat hij eenige oogenblikken later is overleden. De beste verpakking van eieren is ge wone wol. Stroo en hooi maakt, na eenigen tijd, de eieren duf en houtwol geeft aan de eieren een meer of min scherpe dennenlucht. De gemeente Wessem (L.) is niet gelukkig met hare verkiezingen. Bij de dezer dagen gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad waren 53 kiezers opgekomen. Er kwamen echter 56 stemmen uit de bus. De eene candidaat verkreeg 29 en de andere 27 stemmen. Een oude, doove, bijziende vrouw te Arnhem is Vrijdag door den stoomtrari gegrepen, zoodat zij doodelijk gekneusd ain armen en beenen werd weggevoerd. Een leerling van 't Gymnasium -Git- wijk gaf zijn makkers den raad, om ia 1 Mei èn gordeltijd èn gewonen tijd <p bun horloges te kunnen zien. Schrijf een Arabi sche 12 onder IIII van de wijzerpkat, zoo hebt ge een Romeinsche en een uabische twaalf. Neem vervolgens uw htflnge niet met de rechter- maar met de ankerhand uit uw zak en gjj ziet hoe dep'oote wijzer ten opzichte van de Romeinsde XII den gewonen tijd en ten opzichte van de Arabi sche 12 den gordeltijd aantent. Te Bergen-op-Zoonx erva aakten zich eenige knapen met schontfielen, toen een hunner door onvoorzichti.heid den aan den gang zijnden schommel tegen het hoofd kreeg- H(j werd zwaar verwond en in be- wusteloozen levensgevasfijken toestand thuis gebracht. Een juffrouw J de Westerstraat te Amsterdam, vond ,isteren tot haar niet geringen schrik (tfwijl zij een oogenblik de deur harer kimer had open gelaten) een persoon in Ivf vertrek, die zich in beschonken toes bad te bed had begeven Hij had zich vei?'st in de woning. Omtrent te te Chicago te houden wereld ten toonsfilling deelt De Nederlander nog de volger^e bijzonderheden mede Het Vrowtenpaleis, het kleinste, 149 bij 338 voten, bouwkosten 138,000 dol lars, is, w zijn eene sectie aangaat, bijna voltooid 0 gedeeltelijk onder dak. Vier maanden geleden was hier nog zoo goed als niets De T'inbouw Hall 250 bij 938 voet groot, aim 5 acres, moet 300.000 dollars kosten De geheel ijzeren koepel trekt da- delijk-ie aandacht. Het gebouw is nog niet gehe' onder dak, maar de versiering k voor een groot deel reeds aangebracht. Ondtwijfeld zal dit gebouw alsmede het giiJtste aantal bezoekers tot zich trekken, ri(t alleen uit Amerika, maar vooral ook li) Nederland. Het paleis voor manufacturen en vrije ytnsten met een oppervlakte van 787 bij 687 voeten en een bouwkosten van 150000Ó iollar, zal den Parijschen Eiffeltoren doen vergeten, door hem te overtreffen. Onder het dak van dit reuzenpaleis zou ook de grootste mogendheid der aarde al de schatten, die zij bezit, ten toon kunnen stellen. De fondamenten en de vloer van dit gebouw zyn gereed, het timmerwerk voor de torens is op zijn plaats en de wanden zijn min stens deel ter hoogte der gaanderij op getrokken. Het paleis wordt rechthoekig van vorm, met een exhibitie hall rondom een binnen hof. Zoowel van de beide kanten als van boven ontvangt het licht, en elk hoofd deel bestaat uit een grooten centralen boog, 16 voet wijd, open tot het dak en 80 voet hoog, met 50 voet breede gaanderijen aan weerskanten. De geheele vrije open ruimte zal 260 voet beslaan, mrt een gaanderij er om heen van 50 voeten. Een kleine kolonie zal hier en daar op de vloeren van dit gebouw zich vertoonen. Huizen zullen alom worden aangetroffen. Het geheel zal doen denken aan een overdekte stad- Menige werkplaats zal gebruikt worden om 't een of 't ander te vervaardigen. Er zal genoeg materiaal in het gebouw aanwezig zijn om een Westersche stad uit saam te stellen. Van Amerika naar Engeland met f 25. Een student van Havard, Arthur Meilink, heeft van uit de Vereenigde Staten een uitstapje gemaakt naar Engeland voor f 25. Hij nam zijn rijwiel mede. Hij vertelt zijne reis aldus: «Toen alles gereed was ging ik naar de Bi-ton steiger' «m eer 'toorr.er te zoeken om mede over te komen. Ik vond een groote veeboot met vier masten, die den volgenden dag zou vertrekken. Van den bootsman vernam ik dat ik als ik dadelijk naar de veestallen ging, wel een plaats zou kunnen krijgen als veehouder. Dat deed ik en spoedig was het afgesproken, dat ik voor mijn werk mee kon en den volgenden ochtend twee uur aan de veeloodsen moest zijn. Na heel wat avonturen kwam ik daar op tijd en begon in de schemering mijn werk als veehoeder. De buas was zoo voldaan over mijn werk dat hij mij een pond (f12) zou schenken en een retourkaartje. Ofschoon dat geen groote som was, was ik er toch zeer blij mee. Het ochtendwerk bij het vee was zeer vermoeiend de koeien moesten in de wagens geladen worden en daar touwen, om hun hoorns of halzen gebonden worden. Ik verliet de wagens te Charlestown en ging naar Boston om mijn rijwiel en een klein pakje kleeren te halen. Toen ik aan de boot kwam was bjjna alle vee aan boord. De bemanning was er mede bezig en ik smokkelde mijn rijwiel aan boord, daar ik liever er over redetwistte of ik het mee mocht semen, wanneer wjj eenmaal in zee zouden zijn, dan nu reeds. Er wares 850 koeien aan boord en 19 veehoeders Ik en twee anderen moesten passen 0» 150 stuks, die aan de havenzijde op het Jovendek stonden er waren drie dekker met vee. Wij werkten 14 uur daags. Tc Liverpool aangekomen bracht ik daar een paar dagen door met den bootsman. k verpandde een oud pak kleeren voor 14,80 waarvoor ik zoo gelukkig was een giede lij wiel broek te koopeu, die voor den oor- ipronkelijken besteller iet wat mislukt was. Na mijn Amerikaansch geld gewisseld te hebben voor Engelsch, had ik juist f36 behalve mijn retourkaartje. Het was den 12en Juni en de vraag was hoe er mee toe te komen tot mijn terugreis Na eenige berekening bemerkte ik dat ik, wilde ik toekomen, eiken dag iets meer kon verteren dan 50 cent daags. Dit besloot ik te doen en ik deed het. 'tLastigt was, 's nachts goedkoop onder dak te komen. Bedden van 50 cent of meer, kon ik wel krijgen, doch eene dusdanige weelde kon ik mij niet veroorloven. Een bed van 30 cents kon ik betalen en soms kreeg ik er een voor 15 cent. Slechts driemaal, zoolang ik in Engeland was, kreeg ik een bed voor niets. Het vraagstuk, hoe te leven, loste ik ge makkelijker op. Ik werd vegetariër en spoedig merkte ik, dat ik in de buitenwijken een groote koek kon krijgen voor 5 cents dikwijls kreeg ik er een met een glas cider voor 7Vs cent. Dit was voldoende voor een maaltijd en dikwijls deed ik het met twee zulke maaltijden daags. Ik leed geen honger. Ik reed lange einden en werd er dik tegen in, Evenwel, dikwijls werd ik ten eten gevraagd bij gastvrije menschen, die niet half begrepen, hoeveel goed zij daarmede deden aan den Amerikaanschen wielrijder, die schijnbaar in goeden doen was. 's Lands wijs 's Lands eer. In een deel van Silezië heerschte, weinige jaren geleden nog, een zonderling gebruik. Als een jonge man van plan was een meisje ten huwe lijk te vragen, stuurde hij er een van zyn vrienden op af om te polsen hoe ouders en bloedverwanten wel over een aanzoek zou den denken. Die tusschenman nu werd heel gast vrij ontvangen en onthaald. Bestond hetgeen men hem voorzette uit zaken, voor wier toe bereiding het brandende fornuis niet noo dig was, brood, boter, ham, worst, bier, enz., dan wist hij al was de tafel nog zoo goed voorzien dat het aanzoek heel koud zou worden ontvangen en een weigerend antwoord zou volgen. Begon men echter met warme koffie en volgden dan gekookte en gebakken spijzen, dan volgde daaruit, zonder dat het met een enkel woord werd aangeduid, dat het aanzoek heel warm zou worden ontvangen. 4 I) V E li T E N T1 E N. V Hedenmiddag overleed onze waarde Vader de WelEerwaarde Heer Ds. GROENE VELD, Chr. Ger. Predikant te II i 11 e g 0 m. Openbaring 224. Namens de familie, J. MULLER. Bruinisse, 8 April 1892. V Voor de talrijke bewijzen van be langstelling en deelneming, zoo van hier als van elders ondervonden, bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA VETTE, wed. E. Blok, betuigen wij met dezen onzen innigen dank. J. BLOK Ez. J. BLOKVan de Velde. Kinderen en Behuwdkinderen. Kruiningen, 11 April 1892. Ondergeteekenden betuigen, ook namens wèderzijdsche familie, hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. J. TRAAS. K. TRAASvan de Pl-asse. 's Heer Arendskerke, 9 April 1892. ONTVANGEN: Bloemenpapier en doo- zen luxe Post. Ruim voorzien van zuiver wit en blauw Kastpapier en Misdruk. Ruime keuze Kastran den in 28 verschillende dessins. W e e r v e r0 0 p c r s genieten rabat F. P. D'HUIJ, Middelburg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2