KURK- m SCIfOOEMIlWS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Van de liberale partij in de stad Amster dam mag verwacht worden dat zij bij de bezetting van alle 34 haar zetels in Je Staten, het landsbelang meent te dienenen een dergelijk gevoelen, hoe averechtsch ook naar anderer meening, dient geëerbiedigd. Wij wezen leeds vroeger op het euvel dat in verschillende districten van ons land, ja ook in enkele provinciën, de liberalen heer en meester zijn; en zelfs een enkel zeteltje aan de minderheid niet gunnen doch de toestanden zjjn nu eenmaal zoo. I)e partijen kunnen nu eenmaal den uitwendigen triumt harer beginselen niet bereiken zonder verovering of handhavingeener stemmenmeer- derheid; en Het Handelsblad heeft gelijk als het zegt dat dergelijke inschikkelijkheid ook bij ons niet wordt gevonden. Welzijn er onder onze antirevolutionaire kiezers die om bijoorzaken hunne stem geven aan een liberaal, doch dit brand merken wij als zondige verzaking van hun beginselen de liberalen buiten Amsterdam spelen een valsch spel, wanneer zij in districten waar zij in de minderheid zijn speculeeren op de zwakheid van dat deel der onzeo, dat voor de politieke antecedenten, voor de verderfelijke begiuselen van den liberalen candiJaat blind, om des persoons wil voor het stemmen op een liberaal te vinden is. Daarom aanvaarden wij de afwijzende beschikkiug der Amsterdamsche liberalen als de juiste leiddraad voor de Goesche antirevolutionairen. Ook dezen kunnen en mogen niet anders. Het belang der kiezers brengt naar der antirevolutionairen over tuiging mede dat in de staten mannen gekozen worden, die het bestuur van staat en gewest willen leiden in christelijk historische bedding; mannen die rekenen met God en Zyn Woord; met de eischen der christelijke volksopvoeding; met het recht der vrije school; met de noodzakelijk heid der bekeering op elk terreinmannen wien het ernst is, in weerwil van hunne achting voor de verdienstelijke liberalen, mede te werken tot het breken ook van den staatkundigen invloed van het libera lisme en herstel van den chnstelijken historischen grondslag van ons staatsbestuur. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Maart 1892 547 telegrammen, ontving 583, overgenomen en verder geseind werden 925, totaal 2055. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 24, verzond 15, samen 39 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 24, verzond 15, samen 39. Dat te Hoedekens- kerke ontving 34, verzond 24, samen 58. Dat te Heinkenszand ontving 26, verzond 18 samen 44, dat te 's Heer-Arendskerke ontving 15, verzond 13 samen 28. Dat te 's Heerenhoek ontving- 21 verzond 18 samen 39. Dat te Borsele ontving 26 verzond 34 samen 60. Dat te Nieuwdorp ontving 9 verzond 7, samen 16. Dat te Ovezande ontving 16 verzond 12 samen 28. Dat te Driewegen ontving 11 verzond 8 sa men 19. Dat te Ellewoutsdijk ontving 22, verzond 22 samen 44. Dat te lvloetinge ont ving 5, verzond 5 samen '10. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Linschoten ds. B. Wielenga te Kruinir.ge. Aangenomen naar Nieuw Vosmeer door ds. N. J. Telders te Borkuloo. Bedankt voor Borsele door ds. K. Log gers te Westkapelle. Xierikzce. Ds. J. F. L. Muller nam Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening afscheid van de Herv. Gem. alhier naar aanleiding van Efeze 415a. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te St. Laurens-Gapinge (2e maal) ds. K. Stelma te Voorburg. Den 1 April herdacht de heer Wr. J. Guillaume, thans voorganger in de Ned. Ger. Kerk (doleerende) te Charlois, den dag waarop hij vóór 25 jaar den arbeid in het Evangelie aanvaardde. Den len April 1867 begon hjj dien arbeid onder de poldergasten, werkzaam aan den aanleg der spoor- en kanaalwerken door Zuid-Beveland en Walcheren. In 1872 werd hij geplaatst te Schoondijke voor de Evan gelisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel. Met veel zegen mocht hij gedurende 17 jaren werkzaam zijn totdat in 1887 het Bestuur der Vereeniging die hem had uit gezonden, hem om zijne bijwoning van het Congres te Amsterdam en insteinmingbe- tuiging met de reformatie ontsloeg en hij als oefenaar in de Ned. Geret. Kerken op trad. Rott. Meuvjsbl. Geslaagd voor de gymnastiek te Breda de hh. L. K. v. Dijk en A. Avé te Tolen en H. Lampen te Goes. Benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Zie- rikzee de heer L. van der Wal te Nijmegen. De vergadering der Nederduitsch hervormde predikantenvereeniging zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 27 en Donderdag 28 dezer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens beleediging: A. H. de V., 30 j., werk baas, Terneuzen, tot 7 d. gev. straf en E. A. S.. 27., boekbinder, Amsterdam, en F. B., 25 j., werkman, Koewacht, de le tot f 10 b. s. 8 d. h. en de 2e tot f8 b. s. 6 d. h. beleediping en bedreigingG. V., 26 j., arbeider, Hulst, tot 3 m. gev. stiaf; vernielingC. C., 47 j., hvr. van C. L. S., winkelierster, Clinge, tot f 3 b. s. 3 d. h. diefstal W. d. K., 62 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 45 d., S. F., 45 j. werk man, IJzendijke, tot 14 d., H. B.. 29 j., werkman, Terneuzen, tot 7 d., en M. d. K.f 17 j., en C. M., 19 j., beiden arbeidsters, Hulst, ieder tot 3 d. gev. straf A. H., 30 j., werkman, Clinge, tot f 10 b. s. 10 d. h., en J. L. L., 10 j., zonder beroep, en J. J. H. v. D., 10 beiden Terneuzen, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h. mishandelingS. R., 22 j., werkman, Koewacht, tot 14 d. gev. strafP. v. D., 27 j.. landbouwersknecht, Zaamslag, en P. J. I., 20 j. steenbakker, Axel, beiden tot f 8 b. s. 6 d. h.en beschadiging: A. H., 22 j., dijkwerker, Westkapelle, tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Goes. Gisteren had de 20 jarige Hen- drikus S., werkzaam aan het gevangenhuis alhier het ongeluk doordat hij zijn sprong op de stelling verkeerd nam, van de 12 meter hooge stelling te vallen. Doordat hij in zijn val met het lichaam langs den muur gleed en zijn val gebroken werd, kwam hij er betrekkelijk gelukkig af. Slechts zijn rechter benedenarm bleek gebroken te zijn. Reeds vroeger bij een andere gelegenheid waren de vader en oudste broeder van den ongelukkige eveneens van een stelling ge vallen, tengevolge waarvan laatstgenoemde aan verstandsverbijstering lijdt. Naar men verneemt, zal binnen kort een geregelde dagelijksche stooaibootdienst voor goederen en passagiers, van Gent op Ter Neuzen vice versa worden geopend. Daartoe wordt onderhandeld over den verkoop der bootjes die tusschen Middel burg en Vlissingen varen. Gaat die ver koop door, dan wordt de dienst tusschen Middelburg er» Vlissingen vice versa gestaakt. Naar men uit goede bron ons mede- deeld is door P. Zuidhof en J. Hutchison te Heinktnszand, thans in voorarrest te Mid delburg, volledige bekentenis afgelegd in zake den diefstal onlangs gepleegd op de hofstede genaamd «de Brouwei ij» te Baar land. Weuieldinge. Een aangrijpend smartelijke plechtigheid had Woensdagmiddag tal van dorpelingen op het stille kerkhof vereenigd. Een algemeen geliefd jongeling in den bloei- enden leeftijd van nog geen 18 jaren weg genomen, werd naar zijne laatste rust plaats gebracht. Het was het stoffelijk overschot van Jan Oudeman leerling der Goescheambachtsschool. Aan de groeve stonden onder tal van deel nemende betrekkingen en vrienden van den overledene, onder anderen drie leeraren der H. B. S. en burgeravondschool waaronder de directeur dier inrichtingen, de heer dr. Diehl, tevens in zijn qualiteit als voorzitter der ambachtschool; benevens de onderwijzers en leerlingen der ambachtsschool, namens welke door den oudsten leerling Sinke, een krans op het graf werd nedergelegd. Daarna wijdden de heeren Sauer hoofd der school, alhier, en dr. Diehl, een hartelijk woord aan de nagedachtenis van dezen veel be lovenden oud-leerling de secretaris der Chr. Jongelingsvereeuiging, welker leden den doode hadden grafwaarts gedragen, her innerde wat deze als lid dier ver eeniging was geweest, waarop hij zingen liet psalm 103 8. Daarna richtten twee ooms van den overledene, A. Wabeke en C. Dominicus, nog een woord van ernstige vermaning tot de jeugdigen, terwijl de laatste bedankte voor de liefde die uit de aanwezigheid van zoovelen, inzonderheid de leeraren, en de onderwijzers met de leer lingen der ambachtsschool sprak. Te meer daar deze laatsten eene voetreis van Goes hier heen en terug daarvoor niet hadden ontzien. Hun werd toegewenscht dat zij naar hetzelfde plichtsbesef waartoe Gods genade hun geliefden medescholier had in staat ge steld, in Gods kracht evenals hij mochten streven. Scberpenisse. De directeur der Toolsche Rijksnormaalschool heeft met de omnibus maatschappij «De nieuwe onderneming» eene overeenkomst gesloten om eene expressen dienst in te stellen op de dagen waarop les wordt gegeven aan genoemde inrichting ten einde op de geschikte uren de leeraars en leerlingen te vervoeren die aan deze normaalschool verbonden zijn en welke in gemeenten wonen gelegen aan de lijn Sta- venisseTolen. Deze normaal wagen zal geen andere reizigers vervoeren dan genoemde. De onkosten aan dezen dienst verbonden worden gedeeltelijk bestreden door de rijkssubsidie, in het vorige jaartothet vervoer van kweekelingen verleend, doch" daar deze onvoldoende is dragen de gegoede leerlingen zelf geheel of gedeeltelik de onkosten van hun vervoer, terwijl de leeraars, die gebruik van den dienst maken, evenzeer hun geheel aaadeel storten. Onvermogende leerlingen worden echter geheel kosteloos vervoerd. Inmiddels is door den directeur der in richting verhooging van subsidie aangevraagd, aangezien het aantal buiten en aan de lijn wonende leerlingen met het openen van den nieuwen cursus aanmerkelijk gestegen is. Deze manier van transport is des te meer noodzakelijk geworden aangezien de lessen voortaan eerst des avonds om 9 uur in plaats van om 7 uur eindigen. Vos, verdacht van deri moord op de dienstbode Anna Verhoeven te Amsterdam, is op vrije voeten gesteld. De aanduidine der onbekende Sara als zou hjj de dader zijn geweest, schijnt de vrucht van wraak neming te zijn. Te Loosdreclit en omliggende plaatsen waar laag land wordt aangetroffen, komt dit jaar onder het rundvee eene ziekte voor die door de veehouders met «ongansch» bestempeld en aan den laatsten natten zomer geweten wordt. Dat de ziekte in hare gevolgen van ernstigen aard is, wordt door allen, die haar zagen, toegegeven. Waar de dieren niet omkomen en het geval deed zich reeds voor, dat er in korten tijd bij één veehouder zelfs zes run deren achtereenvolgens zijn gestorven worden zij zoo zwak en uitgeput, dat de boeren er aan twijfelen of zij den geheelen zomer wel op hun verhaal zullen komen. Kindermoord! De misdaden schijnen aan de orde van den dag. Te Kampen werd de vorige week in een doosje, dat in de spoelington ge-worpen was, een kind gevonden, dat blijkbaar ver moord was. De heele stad was er vol van. Het is der politie waarschijnlijk gelukt de daderesser» te vinden. Twee dames uit de eerste standen zijn gearresteerd, waarvan de een de moeder moet zijn, terwijl de andere dame als medeplichtige wordt ver dacht. Broedertwist. Vrijdagavond kwam te Utrecht een ge- pensionneerd sergeant van het Oost Indische Leger, ln beschonken toestand bij zjjn broeder in de Brandsteeg, bij wien hij sedert eenigen tijd inwoont, en werd door dezen, die ook niet nuchteren schijnt geweest te zijn, gelast een emmer water te halen, daar zijne vrouw afwezig was, en hij dorst had. Toen deze hieraan weigerde te voldoen, ontstond er tusschen de beide broeders zulk een hevige twist, dat zij weldra handge meen werden, en er duchtig op los sloegen. Op eens echter trok een hunner (de gehuwde) een mes uit den zak eD stiet dit zijn tegenpartij in de borst, zoodat deze hevig bloedende ineen zakte. Een hoedenfabriekant te Rotterdam verhaalt de Maasb. is op den inval ge komen, hooge cylinderhoeden tefabriceeren, die reizigers naar het buitenland gelegenheid bieden, daarin een groot getal sigaren te bergen, zonder dat ze vet of nat kunnen worden. Zij bieden ook gelegenheid, sigaren onverimpost over de grens te brengen, en voornamelijk tot dit schandelijke doel moeten de hoeden vervaardigd zijn. De moord te Gouda. Nader verneemt men dat de vermoedelijke moordenaar ge arresteerd is te Amsterdam ten huize zijner moeder, terwijl hij met haar aan tafel zat. In zijn bezit zjjn gevonden geld, een gouden horloge, enz. De diefstal is grooter geweest dan men aanvankelijk dacht, aangezien de verslagene ook nog ongeveer f400 bezat, zijnde de opbrengst van winkelgoederen, 't Is gebleken dat de aangehoudene geen vader heeft, zoodat aan medeplichtigheid wordt gedacht. Hij is werkelijk des nachts naar Rotterdam geloopen, en door een rijksveldwachter bij Moerdrecht ontmoet. Met den 2en trein is hij toen naar Amster dam vertrokken. De marechaussee Robijn, die den 24 Jan. jl. te Berlikum door eenige personen, die hem aanvielen, ernstig aan het hoofd werd verwond, zal eerlang het hospitaal te Leeuwarden,waar hij sedert wordt verpleegd, verlaten, waarop ook de zaak voor de recht bank zal kunnen dienen. Robijn is blind gebleven aan één oog en zal dus vrij zeker voor den verderen dienst worden afgekeurd, in welk geval hij recht heelt op rjjkspen- sioen. Eene moedige daad werd Zondag voormiddag verricht door P. C. Schuit, wisselwachter aan den overweg aan den Diergaardesingel te Rotterdam. Toen de sneltrein uit Den Haag, welke te 11.46 nur aan het station D. P., aldaar aankomt, reeds in het gezicht was, begaven zich eenige kinderen, komende van den Beugeldijkschen weg op den overweg om naar den Dier gaardesingel over te steken en kropen daartoe onder de reeds neergelatene atsluitboomen door. Een dier kinderen, een meisje van 10 jaar, genaamd S. Duvelaars en wonende aan de Josephstraat, had reeds bijna den overweg gepasseerd, toen zij op de rails staande waarlangs de trein moest komen, door het geschreeuw van wandelaars op het dreigende gevaar opmerkzaam werd gemaaktdoch door den schrik bevangen en niet wetende wat te doen, doordien men van weerzijden stond te schreeuwen, bleef 7,ij op de rails staan. Genoemde wissel wachter snelde toe en greep, met gevaar voor eigen leven, het meisje op hetoogen- blik dat de locomotief nog slechts enkele meters van haar verwijderd was. De moedige beambte rolde met het kind aan deoverzijde van de rails op den grond, doch geen van beiden bekwam letsel. Te Haierswoude ontstond eergisteren avond brand in een winkelhuisje door het aanmaken eener kachel met petroleum. Een broodbakkerij, een perceel van een huis schilder en een herberg werden mede een prooi der vlammen, benevens twee grootere gebouwen. Vier brandspuitgasten werden onder een invallenden muur en een vuur massa bedolven. Een bezweek na een half uur lijdens; van een ander werden beide beenen gebroken, terwijl de overigen ernstig werden gekneusd. Door de marechaussées te Tilburg is heden aangehouden en naar Breda overge bracht een persnon, die waarschijnlijk uit eene gevangenis ontvlucht is. Althans hij was gekleed in het grijze gevangenispak en barrevoets. Eene droeve rechterlijke dwaling wordt uit Giiitz gemeld. In 1885 heeft de jury zekeren Holzbauer uit Birkfeld ter dood veroordeeld. De keizer veranderde dit in 20 jarige kerkerstraf. Nu, na 7 jaren, is zijne onschuld aan't licht gekomen. Geluk kig bestaat in Oostenrijk geldelijke schade vergoeding voor onschuldig veroordeelen. Het is echter de vraag, in welken toestand naar lichaam en geest de ongelukkige aan de vrijheid wordt teruggegeven. Volgens de Gaulois is de anarchist Mathieu naar België gevlucht. Ook is in den omtrek van Parijs een dynamietfabriok ontdekt. Zij bestond reeds 6 maanden en werd bestuurd door een anarchist die thans op de vlucht is. De politie echter spreekt het tegen. Uit een trein van Toulouse naar Lourdes is een kist met dynamietpatronen gestolen, bestemd voor de mijnvereeniging van Piers refute. Ongeveer 12 kilogram dydamiet zijn te Megraus (dep. Gard) gestolen. Bij een mijn werker te Chambéry werden dynamietpa tronen gevonden, die hij van de m(jnraaat- schappij had gestolen. Uit Versailles is een heBche machine aan de politie te Parijs gezonden: ze werd tijdig onschadelijk gemaakt. De anarchisten van Saint Etienne besloten Ravaehol een adres van gelukwensching te zenden wegens zijn moedig optreden voor de goede zaak. Een voorstel, dat de Gemeenteraad aan Lhérót een gouden medaille en 2000 frs. zal toekennen, werd door den Raad naar het bureel verzonden. Lherot, die Ravaehol liet eerst herkende, ontvangt nog eiken dag tal van brieven met gelukwenscliingeneiken dag is het stampvol in het restaurant van Véry, zelfs dames uit de eerste kringen komen met rijtuig, om Lhérot te zien, die alleen Vrijdag 280 frs. aan fooien opstreek eu40 frs kreeg oin voor het Musée-Grévin te poseeren. In de kruitfabriek St Petersburg ont ploften eergisteravond 5250 kilo pyroxyline. Het gebouw vloog met negen arbeiders in de lucht. Tot op een afstand van honderd en-zestig meters werden lichaamsdeelen weg geslingerd. Een aangrenzend fabrieksgebouw werd ook beschadigd en zelfs werden daar vijf Werklieden gewond. Zelfs op een at- sUnd van twee kilometers sprongen nog vensterruiten. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Het spreekwoord «een aartje naar zijn vaartje» werd bewaarheid in Ravaehol, den anarchist, die bekend heett schuldig te staan aan de bekende dyn umet-aanslagen te Parijs. Zijn vader namelijk was een Nederlander, te Heerlen (Limburg) woonachtig. Deze was een tamelijk zachtzinnig man, maar als hij boos werd, kon hij recht hardhandig zijn. Bij vechtpartijen trad hij vaak als schei dende partij op, door de vechtenden als kinderen bij den arm te nemen en hen, na een harteljjken druk, in verschillende windrichting wegte duwen. Vocht hij zelt, dan nam hij gewoonlijk den eerste den beste en sloeg er dan de volle herberg mede leeg. Hij balanceerde een volwassen man op de uitgestrekte hand en was be roemd als de geweldige, die zelfs in Aken alle kermis-Herculessen versloeg. Intusschen werd zijn kracht zyn dood een reusachtig rad in zijn vaart willende stuiten, werd hij meegesleept en verpletterd. Zaterdagnacht is in Posen bjj een brand een geheel gezin verongelukt. De wasch- vrouw wed. Kabacinski wierp haar vijf kinderen van de vierde verdieping in het reddingsnet en sprong toen zelt op straat. Drie kinderen evenals de moeder sprongen verkeerd. Zij werden met levensgevaarlijke kneuzingen naar het gasthuis vervoerd. De moeder is reeds overleden. In het stadhuis te Foix, waar men soldaten van d« reserve onder dak had ge bracht, wegens plaatsgebrek in de kazernes, is de vloer van een zaal ingezakt, terwijl daar een sergeant een dienstorder voorlas aan 150 soldaten. Vier-en-vijftig mannen werden gewond en twaalf hunner bekwa men ernstige kwetsuren. LAATSTE BERICHTEN. Goes. In de raadszitting van Vrijdag a. te 2 ure is na beëediging van den heer Adam aan de ordelo Notulen2o Mede- deelingen 3o Ingekomen stukken 4o. Ko hier H. O.5o Hondenbelasting; 6o Reke ning over 1891 en begrooting van 1893 van de kosten der openbare gezondheidcommissie. 7o Voorstel B. en W. nopens de kiezerslijsten, naar aanleiding der berichten van de be sturen van instellingen van weldadigheid. 9o. Voorstel als boven tot af- eri overschrij ving op de hegr. voor 1891Idem voor 1892. Idem nopens de nieuwe tijdrekening, llo. begrootiug B. A. over 189f. 12o. Benoe ming van een lid der Commissie van Toe zicht op het L. O. 13o. Aanwijzing voor twee leden in het stembureau ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad op 4 Mei en 4 leden der provinciale staten. 's Gravenpolder. Hedenmorgen te onge veer 7 uur geraakte een vat met petroleum, dat opgeborgen was in de werkplaats van den timmerman H. in braDd. In een oog wenk stonden de vlammen een m? nshoogte en tastten andere houtwerken in den winkel aan. Door spoedig toegeschoten hulp was men echter den brand, die eerst een zeer leelijk aanzien had, door het daarop wer pen van natte balen vrij spoedig meester. De oorzaak is als gewoomijk onbekend doch men gelooft Hot er 0"vnorz;cbtig me^ luCthrS IS Olllgv^U .tl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2