1892. No. 81. Donderdag 7 April 1892. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes PRIJS DER ADVERTENTIES F. P. IFHUIJ, te Middelburg. NOG EENS DE J BELASTINGONTWERPEN. UW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prys per drie maanden franco p. p. 0.95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers f 0.02'. meer 10 cent. Al is van antirevolutionaire zijde verklaard, dat er iets nationaals ligt in de ontwerpen van dezen minister, toch ,is men van liberale zijde er niet gehtel door bevredigd. Dit zal ook wel daaraan liggen dat zij door menig een beschouwd worden, niet uit partij-oog punt; maar uit het oogpunt van algemeen belang. Zoo werden de ontwerpen bestreden door den heer Treub in een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering. De voor gestelde vermogensbelasting acht hij èn in beginsel èn in toepassing zóo verkeerd, dat hy niet aarzelde den wensch uit te spreken, dat zij nooit in practijk zou worden gebracht. Met den heer Stigter is hij van oordeel dat de accijns op gedistilleerd niet mag verhoogd worden. De Financier, redacteur de heer Pik, is het ook niet eens. Hij keurt het aequivalent afen zegt Als men voor de af te schaffen belas tingen niets beters in de plaats kan stellen, dan Pierson's projecten, dan late men de zaak liever zooals zij is. Naar onze meening echter valt er op het budget veel te besnoeien vooral op openbare werken en leveranciën aan leger en vloot, en dit zonder eer.ig nadeel voor den staat. Wij hebben ministers noodig, die dat inzien, maar die ook in die richting willen werkzaam zijn. In één opzicht zegt de «Financier» zouden wij graag zien, dat weldra zoodanige belasting werd ingevoerd, om ons dan te vermaken met de benauwde gezichten van velen, die er thans zoo luide om roepen. Dr. Feringa is in de Nieuwe Groninger Crt. vrij kras tegen de ontwerpen van het standpunt der landbouwers bezien. Hij schryft Wel verre van per saldo door de voor gestelde belastingwijzigingen te worden gebaat, zullen de landbouwers in slechtere conditie geraken dan waarin zij thans, verkeeren, en dit in weerwil van de meer en meer erkende noodzakelijkheid om de tot dusver door den Staat zoo schromelijk miskende en verwaarloosde landbouwbe langen voortaan te bevorderen; in weerwil van het Maatschappelijk en politiek belang, gelegen in het steunen van den stand der boeren in hun nog altijd hoogst moeie- 1 ijken strijd tegen financieelen teruggang of ondergangin weerwil zelfs van den goeden wil dien ik bij den Minister geloof te mogen aannemen. Ook komt hij er tegen op dat de minis ter het voldoende acht de belastingschul- digen eene plechtige verklaring te doen afleggen, fiat zij zich niet te laag aangeven? Wij zouden zoo vragenkent gjj een anderen maatregel meer doeltreffend dan deze in onzen tijd van toenemende oneer lijkheid en onzedelijkheid, in het door den heer Hejjse eens in een vergadering te Goes terecht gewraakte zucht om den fiscus tebedriegen. (De heer Heijse koos een nog krasser woord). De minister noemt de bestaande taxatiën der belastbare opbrengst van onroerend goed een bruikbaren maatstaf van zijne waarde, Dit acht de heer F. onjuist. De minister moest weten, zoo meent hy, dat het met die taxatiën allergekst is toegegaan. «Tallooze gebouwen ten platte lande buiten de dorpen staande, zijn geschat geworden op huur waarden ad honderd, tweehonderd, drie honderd gulden en meer, welker feitelijke huurwaarde niet zoovele centen bedraagt, of liever, welker huurwaarde negatief is, omdat de eigenaar geld, of bv. het gebruik van eenig land, zou moeten toegeven om ze maar bewoond te krygen Blijkbaar kent de Minister de betrekkelijke onwaarde der taxatiën zoomin als de tegenwoordige landbouwtoes tanden.» Dr. Feringa komt tot de volgende con clusie «Gaan des ministers plannen zonder in grijpende veranderingen door, dan winnen de boeren door de verlaging der mutatie rechten (waarom die economisch zoo ver derfelijk werkende rechten niet nagenoeg finaal af te schaffen door een geringe verlaging der grondbelasting en door de verlaging van den zoutaccijns. Maar, met de belastbare opbrengst van onroerend goed tot grondslag, zal feitelijk een tweede grond belasting, zij het onder anderen naam en met minder standvastig karakter, worden geheven, en, naar het zich laat aanzien, onder nog een anderen naam en misschien wederom met die belastbare opbrengst tot basis of mede-basis, een derde grondbe lasting. Wat baat het den boer dat die tweeae en derde grondbelastingen eigen namen verkrijgen, respectief van belasting naar het inkomen uit vermogen en van be- drijfsbelastihg Wat helpt verlichting, als de daarvoor te betalen prijs bestaat uiteen grootere verzwaring Als met hen die des heeren Pierson's «machtig talent» bezingen, wordt ingestemd door landbouwers, dan zul len het zangers zijn van een byzonderen Gunstelingen van den Minister zijn da boeren allerminst Het Nederl. Landbouwweekblad is ook nog verre van warm voor de ontwerpen. Z|j die de voordeelen van de ontwerpen aantoonen, verzuimden aan te toonen dat de nieuwe belasting minder nadeelig zal zijn dan de oude, zoo zegt het blad en voegt er bij dat het de zaak zelfs voor de kleine eigengeërfden veel te gunstig heeft voorge steld. De nieuwe belasting toch zal voor hen slechts voordeelig kannen zijn en wel indien zij ook bij de bedrijfsbelasting worden vrijgesteld en indien zij bij mogelijke re geling der gemeentefinanciën aan plaatse lijke opcenten niet meer verliezen dan zij nu vooruitgaan. Men vergete niet dat wij thans slechts een stukje voor ons hebben van het geheele plan der belastinghervorming. De vermo gensbelasting maar nog niets van de be- bedrijfsbelastingen bij deze wacht den land bouwer, die boven de vrijstellingen valt, ongetwijfeld verhooging van belastingdruk, wellicht ook vermeerdering van opcenten op de grondbelasting. Het blad heeft uitgerekend dat «en land bouwbelang van 1100 miljoen bij de be- lastingverzwaring betrokken is; doch acht de zaak feitelijk nog anders. Immers waar een gelijke last gelegd wordt op een zwakke en een sterke, is de druk ongelijk. De «kapitalisten» houden het langer uit dan de «eigengeërfden» en trekken ten slotte aan het langste eind. Er zal een ongelijkheid van belasting komen, die ceeonomisch na deelig is; immers ook waar alle inkomen ontbreekt of onvoldoende is om rond te komen, zal toch belasting moeten betaald worden. Zulke landbouwers zullen dus moeten sparen op onderhoud of bemesting of schuld maken. Releveeren wjj ten slotte dat de heer G. J. v. d. Bosch, ook na kennisneming van wat voorstanders der wet-Pierson in het midden brachten, meent dat niet is weerlegd «dat de landbouwers nu dubbel belast zullen worden, behalve door de grondbelasting nu ook nog doer de vermogensbelasting» (zie Goesche Crt. van Zaterdag). Uit dit alles blijkt dat nog vele misverstanden zullen moeten opgeruimd worden, eer de vrees voor komende misstanden op belastinggebied zal zijn weggenomen. Gaarne zullen wij bij de wegruiming belangstellende toeschouwers zijn, onbevoegd als wij ons achten een eiger. oordeel uit te spreken over de details van het belasting- ontwerp, in tegenstelling van de vele (Eco nomen, waarop de liberale partij in Nederland terecht trotsch mag zijn. 4 April 1892. Goes. De r. k. kiesvereeniging heeft be sloten bij de aanstaande verkiezing, wat trouwens reeds lang met de liberale kies vereeniging was afgesproken, de candidaten der liberale kiesvereenigingen in het district over te nemen en krachtig te steunen. Vermoedelijke candidaten zijn de hh. J. M. Kakebeeke (aftr.), J. J. Ochtman, G. Schipper, allen liberalen, en J. G. P. Timans, welke door de liberale kiesvereeniging te Goes zijn voorgesteld. Kenners meenen te durven voorspellen dat dit welde eersteen de laatste openbare samenwerking dezer twee partyen zijn zal. Middelburg. De liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht» heeft besloten bjj de aftreding van de hh. Graaf v. Lijnden en dr. v. d. Beke Callenfels de candidatuur des eersten niet te bestrijden, en tegenover den laatste te candideeren den heer Verkuijl Quakkelaar. De heeren Snijders, Dronkers en Lantsheer werden opnieuw candidaat gesteldde heer Snijders echter «met tranen in de oogen» en met een glimlachend protest tegen zijne «persoonlijke eerzucht en ijdel- heid». Non talis auxilio? De heer v. d. Beke Callenfels, schoon bij sommige liberale partijbelangen der liberalen steun geweest zijnde, denk aan de provinciale kiestabel van den antirevolutionairen minister Mackay, zal dus moeten worden uitge worpen. Over beide candidaten wenschen wjj later nog een en and r in het midden te brengen. Voorloopig slechts dit aan de antirevolu tionaire kiesvereenigingen Graaf v. Lijnden is niet antirevolutionair. Is dr. v. d. Beke Callenfels wel antire volutionair? Ierseke. Raadsverg. van Dinsdag 5 Apr. des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren Klos en Sauer. Voorz. de Burgem. De notulen der vorige en der laatst voorgaande vergader, zijn niet aanwezig we gens overmaat van werkzaamheden ter secretarie. Ingekomen enkele st. en Prov. Binden o. a. een van Ged. St., waarin ver zocht wordt een besluit te nemen omtrent de invoering van den Greenwich-tijd. B. en W, stellen voor een afwachtende hou ding aan te nemen. De heer Sinke wijst er op, dat de opinie omtrent het wensche- lijke van dezen maatregel nog niet geves tigd is. Hij zal voor deze gemeente stoornis en nadeel te weeg brengen tenzij, men de werkzaamheden verschikt. Blijkt later dat navolging onvermijdelijk is, dan kan de Raad daaromtrent nader besluiten. Het voorst, van B. en W. wordt met alg. st. aange nomen. Ingekomen kennisgevingen, dat de onderwijzer de Man den 15en April en de onderw. Snouck den len Juni in functie zal treden. Ingekomen van Ged. St. kennis geving, dat de rijksbijdrage voor het lager onderwijs door den Min. van Binnenl. Z. bij voorschot is bepaald op f 2800 en dat de gem. begrooting 1892 door hem is goedge keurd. Ingekomen een verzoek van het Burg. Armbest. om machtiging tot af- en overschrijving van f 658,04s van den post voor onvoorz. uitg. naar dien tot bedeeling in geld, brood enz. Dit wordt met alg. st. toegestaan. De vz. heriunert, dat in een besloten vergadering besloten is tot ver grooting der beide openb. scholen. De teeke- riingen daarvoor zijn nu gereed en worden den leden ter bezichtiging gesteld. B. en W. vragen nu machtiging om voor school 1 den benoodigden grond (met 2 huizen) aan te koopen voor f 2500 en voor school 2 voor 1-132. De heer Cupéry raadt, wat het eerste betreft, tot spoed aan, waarna met alg. st. de gevraagde machtiging wordt verleend. Verder herinnert de Voorzit ter aan de voorgenomen vernieuwing der Damstraat en de bij het opmaken der begrooting voorgestelde, doch door den raad verworpen rioleering vvn een sloot langs de Damstraat van het telegraafkantoor tot de Kaaistraat. De Damstraat is uitgesto ken en nu blijkt, dat de bedoelde rioleering niet zonder nadeel der gemeente zal kunnen wegblijven. Daarom stellen B. en W. nog maals voor daartoe over te gaan. De kosten zijn geraamd op f825. De vraag van deD heer Cupery of dit werk niet met minder kosten kan geschieden, geeft aanleiding tot overweging van een ander rioleeringspl.in dat wel f25 meer zal kosten maar van grooter omvang zal zijn. Daartoe wordt be sloten en tevens om de leening voor de Damstraat groot f 9000 met die f 850 te verhoogen. De voorzitter noemt verscheidene werkzaamheden ter secretarie, die wegens gebrek aan tijd tot heden moesten blijven liggen, hoewel tot de afdoening reeds is aan gemaand en hij acht daarom de uitbrei ding van het personeel ter secretarie onver mijdelijk. Hij stelt dus voor als nog f 225 op de begrooting te brengen om daarvan het salaris (3 kwartalen) van den fungeeren den klerk met f100 te verhoogen en een nieuwen aan te stellen tegen f200. De heer Joos San dee vraagt, of de ver meerdering der drukte alleen door de arbeids wet ontstaat, waarop hij een ontkennend antwoord krijgt en de heer Sinke herinnert dat het vorige jaar de heer Geill hier nog was. De heer Cuperij zal ditmaal niet tegen het voorstel stemmen, maar hij verzoekt geen élève aan te stellen, doch een degelij ken klerk. Het voorstel van den voorz. wordt met 7 tegen 1 stem aangenomen en besloten de f225 te nemen uit het batig slot. Hierna wordt de openb. vergadering ge sloten en gaat de raad in geheime zitting over tot het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken omslag. Kruiningen. Aan het telefoonkantoor al hier zijn gedurende de maand Maart 1891 Ontvangen 40 en verzonden 47 berichten. Totaal behandeld 87. Kruiningen. De vrijzinnige kiesvereeniging «Kruiningen» stel le tot voorloopige candi daten voor de provinciale Staten, de heeren J. M. Kakebeeke, J. G. P. Timans, J. J. van Gorsel, G. Schipper, A. Galles Merens en J. J. Ochtman. Dhr. J. van Haren te Grijpskerke is geslaagd bij het gehouden examen van klerk telegrafist bij de Staatsspoorwegen. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is behst met den geneeskundigen dienst op de sectie Rozendaal-Krabbendijke de heer dr. L. M. J. Verlinden te Bergen op Zoom ter vervanging van den heer dr. W. J. Schmidt, die op verzoek van dien dienst ontheven is. Bjj Kon. besluit is aan G. Keijzer o zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Dinsdag werd te Amsterdam in Fras- cati de twaalfde jaarvergadering gehouden van het Nederlandsche Werkliedenverbond Patrimonium. Uit het openingswoord door den heer Kater uitgesproken bleek dat liet verbond thans 114 afdeelingen telt met om streeks 10.000 leden. De nieuwe Tijd. Men schrijft aan «Het Centrum» «Zooals bekend, heeft ten plattelande ieder werkman, hij zij fabrieks- of boerenarbeider, een stukje grond in gebruik, waarvan hy de opbrengst bepaald behoeft, omdat zyn weekloon over 't algemeen te laag is om te voorzien in alles wat zijn huisgezin noodig heeft. Na afloop der werkzaamheden, waarvoor hij zijn daghuur ontvangt, 6 of 7 uur 'savonds, trekt hij met de zijnen naar dien grond, om er te werken tot de duisternis invalt. Dat is in het goede jaargetijde zóó de ge wone loop van zaken op eiken dag. Nu komen de spoorwegen en brengen ons op 1 Mei a.s. den Greenwichrijd. De regeering verplicht ons wel niet, dien in het gewone leven aan te nemen doch aan zooveel takken van openbaren dienst legt zy die verplichting wél op, dat wij het toch niet zullen volhouden den Amsterdamschen naast den spoorwegtijd te volgen. Bovendien, om vele andere redenen nog is dit niet wenschelijk. Wij worden dus twintig minuten naar den avond opgeschoven. En de arbeider, die, nadat hij zijn daggeld verdiend heeft, Toor eigen rekening gaat werken, ziet twintig minuten vroeger dan voorheen de duisternis invallen. Voor hem zijn die twintig minuten zuiver verlies. Voor ons de onaangenaamheid, voor hem korting op zijn inkomenvoor ons eenige meerdere kosten van kunstlicht, voor hem weder wat minder boter op het brood. Want, al moet hij ook des morgens nu evenveel later aan de fabriek of bij den boer op het veld zijn, dat helpt hem niets: dien tijd kan hij niet aan eigen werk besteden. Immers, de meeste werkgevers zullen het wel met mij eens zijn, dat de arbeider met frissche kracht behoort te komen op het werk, waarvoor hem zijn daghuur betaald wordt. Gaat hjj des mor gens eerst een uur voor zichzelf werken, dan wordt de arbeid bij den werkgever alras eene gelegenheid om uit te rusten, want aan eigen werk wordt altijd met dub bele kracht en ijver gearbeid. Voor het werk van den avond geldt dit bezwaar niet, daarop toch volgt de slaap, die nieuwe krachten schenkt. Laten wij dit verlies niet gering schatten. Daar zyn andere cijfers mede gemoeid dan de twee en een kwart millioen gulden, waarmede de 20 minuten vroeger invallende duisternis jaarlijks het budget van de Ne derlandsche huishoudens zal bezwaren. En 't ergste is, dat, in het geval, hetwelk ons bezighoudt, de kosten komen ten laste van hen, die ze niet betalen kunnen.» Namens de katholieke, antirevolutio naire en radicale kiesvereenigingen te Am sterdam is aan de «liberale» kiesvereeniging aldaar gevraagd of zij bij de aanstaande aftreding van 17 leden der provinciale Staten, zijnde de helft der voor de stad Amster dam zitting hebbende (allen liberale) leden, zes plaatsen wil openlaten, teneinde aan de drie minderheden aldaar antirevolutio nairen, katholieken en radicalen die bijna de helft der kiezers uitmaken, ge legenheid te geven zes leden hunner rich ting van ieder twee in de Staten te kiezen. Het Handelsblad heeft de kiesvereenigin gen reeds voorbereid op een antwoord, dat in hel kort hierop neerkomen zal, dat onmogelijk aan het verzoek kan voldaan worden. "Wij zijn van meening dat de liberalen te Amsterdam wel niet anders zullen kunnen antwoorden. Wel is het eene stuitende onbillijkheid dat eene enkele stad 34 leden kiest, en dat één kiezer 17 stemmen uit brengt, zoodat bij een verschil van een of twee stemmen al de inspanning der min derheid tot nul wordt herleid. Do:h dit ligt aan de ongerechtige werking der kieswet, terwijl de scherpe afscheiding der partijen in onzen tijd het onmogelijk maakt, zonder voorafgaand.>n strijd, ook maar één zetel prijs te geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1