BEESTENPEEN, MEUBELEN, Een huis en erf Een huis en erf Een huis en erf 4 Een huis en erf Gemengde Berichten. V D V K R T E i\r T 1 E N. Notarishuis Middelburg. MEUBEL EI, Zadelmakersfournituren, op Woensdag 6 April 1892, veilen en verkoopen 30,000 Kilo op Dinsdag 5 April 1892, Werkplaats, Openbare Verkooping op Dinsdag den 5 April 1892, Winkelhuis en Erf, Een Huis en Erf, EEN PAKHUIS, OPENBARE VERKOOPING te AACTEKERKE, Een Huis, Schuur en Erf, op Woensdag 6 April 1892, openbaar verkoopen Timmermans- en Metselaars- gereedschappen, Openbare Verkooping op Zaterdag 9 April 1892, Gouden en Zilveren Werken, Momten zonder waarde. Voor iedere 75 grain cent, boven 350 graaf niet toegelaten. Lengte, breedte, hoogte. Afmeting 30 cM., 20 cM. 10 cM. Opgerold 30 cM., lengte: 15 cM. in door snede. (Het buiteulandsch tarief blijft onver anderd.) 1 April 1892. Goes Voorjaarsveemarkt dinsdag 12 April. Goes. Woensdag 1. 1. gaf het Harmonie- Gezelschap «Hosanna» alhier zijn laatste winter-concert in de groote zaal van «de Prins van Oranje». Met genoegeo woonden wij die uitvoering bij en liet verblijdde ons, niet alleen dat de zaal zoo flink bezet was maar vooral dat de grootste aandacht werd verleend aan hetgeen ten gehoore werd gebracht. En inderdaad, «Hosanna» ver diende het wegens toenemende zuiverheid van toon en vastheid van maat. 't Meest kwam dit uit by vele schoone passages in «Caprice de Norma» en «Nabuchodonosor». Zoodra echter in het Marsch- tempo en met volle kr.,cht werd gewerkt, leed de welluidendheid hier en daar nog veel. «Lie- derenkrans» een potpourri, beviel ons, vooral wat compositie betreft, in 't geheel niet. Wij mogen «Hosanna» en haren directeur geluk wenschen met den goeden afloop en bejammeren het dat deze eerlang de Ver- eeniging zal moeten verlaten, dewijl het ons als niet zoo gemakkelijk voorkomt, zijne plaats, wat leiding aangaat, op avan- ceerende wijze vervuld te zien. Het Bestuur van het gezelschap zal in het vervolg zeker wel wat attenter zijn op den tijd van aanvang. Een grief tegen de hoogere burger scholen. Er heeft voor de Middelbare School te veel versnippering van v ikken plaats gehad, en daardoor heeft de eenheid in het onderwijs schade geleden; daardoor is schijn geleerdheid en africhting in plaats van al- gemeene en harmonische ontwikkeling in de hand gewerkt. Vliss. Crt. Mevrouw Stuten te Genipt heeft een bijlage op hare brochure in het licht ge geven, bevattende tal van verklaringen van oud- verpleegden omtrent goddelooze be handeling in het Haagsche krankzinnigen gesticht. Onder anderen verklaart: Maria Schaap, oud 49 jaar, dat zij, schoon lijdende aan een lichte zenuwziekte door dr. Beeling Biouwer krankzinnig ver klaard en 10 jaren in het gesticht gevangen gehouden is, terwijl de brieven die zij aan haar eenig kind schreef, nimmer aan hun adres zijn gekomen, doch eenvoudig door het bestuur zijn verscheurd; wat herhaal delijk plaats heeft, als patient.cn zich aan familieleden per brief beklagen. De onder vonden en waargenomen wreedheden en gruwelen zijn ontelbaar. Mede verklaart Marie Schaap, dat als aan de patiënten van de 3e klasse door hunne familiebetrekkingen geld werd gestuurd, dit door de directrice verwisseld werd voor nietswaardige zaken. Dat het evenzoo ging met de 25 ets., die in den regel elke pa tient van de 3de kl. per week voor ver snaperingen ontving en dat uit de provisie kamer van de directrice hun daarvoor eenige stukjes gedroogde appeltjes of slechte pruimen en vijgen werden verstrekt, of een ons suiker met een ons komijnekaas met een klein sinaasappeltje en dit alles van zulk een slechte hoedanigheid, dat vele patiënten weigerden het aan te nemen. De heer W verpleegde van 1889 tot 189Ü, verklaart dat hij tallooze malen in de naakte cel werd geworpen met de handen op den rug gebonden en dan gestompt, met den sleutelbos geslagen en tegen de beenen geschopt. Eenmaal werd hij door den opzichter Kruiswyk tegen den muor geworpen en in persoon geslagen. Dat de jenever met bierglazen werd gedronken, en als de patiënten bezocht werden en si garen ontvingen, deze door de oppassers werden afgenomen; - dat de voeding zeer slecht was en ah er somwijlen eens iets bijzonders werd opgedischt, hiervan alleen de gunstelingen hun deel kregen. Dat het wemelde van ongedierte vooral van wand gedierte. Dikwijls ontving hij in geen veertien dagen verschooning. Eenmaal werd hij bont en blauw geslagen en in het gezicht gekrabbeld de dokter ontkende dat die plaats kon hebben. De taartjes die hij ontving, werden opgebruikt, de oppassers stoeiden steeds met de oppasseressen en als Dij de een of andere aanmerking maakte, heette het: «houd je sm. en werd eenmaal door eppasser De Man, onder de gemeenste uitdrukkingen, dermate in den rag geschopt, dat die nog steeds gevoelig blijft, en bij klachten aan de hem bezoe kende familieleden werd steeds geantwoord; «Kom, kom, je hebt het hier zoo erg niet.» B. verklaart o. a. 16 April 1886, na een bijna 2 jarig verblijf uit het gesticht te zijn ontslagen: «Een gouden ring en ruim 9 gulden aan geld is in liet gesticht achter gebleven. Ik heb dat niet kunnen terug krijgen, hoeveel moeite ik mij ook heb ge geven. Tweemaal heb ik den directeur geschreven, zonder eenig antwoord te ont vangen.» Een in wo er van Leiden, die op den 24sten Februari 1892 zijn zuster in het gesticht ging bezoeken, verklaart, dat hem door den portier, die den directeur van zyne komst ging verwittigen, namens de/en werd aan gezegd, dat zijne zuster reeds in het beq\n van November 1891 was overleden. Stom v i n verbazing vioeg hij den directeur te mogen sur, ken, doch deze weigerde hem te woord te staan. De oud-patiént Van D tijdelijk ver pleegd geworden in het Krankzinnigenge sticht te 's Gravenhage, daarna te Vught (Noord-Brabant), verklaart, dat hij met kapotte beenen en geheel blauw geslagen te Vught is aangekomen, en men aldaar wraak heeft geroepen, zooals hij er uitzag. Van een der oppasseressen ontving me vrouw Stuten de verklaring dat zij haar altijd had opgepast en «op hoogen dwang v.m den directeur» hard had moeten omgaan met mevrouw. In het Delftschekrankzinnigengesticht had de ziekenvader een krankzinnigen man boos gemaakt; zoodat deze met zijn pan toffel naar hem gooide; de ziekeovadei liep daarop met dat schoeisel op den krankzinnige toe en bracht hem daarmee een paar slagen in het aangezicht toe, waardoor een paar bloedende wondjes ontstonden. Daarop volgde een kleine worsteling waarbij de ziekenvader werd ontzet. Toen de krankzinnige daarop begon te zingen, vloog de ziekenvader weder op den krankzinnige V. aan en greep hem zoodanig in de keel, dat hij volgens verkla ring van een der opzichters blauw werd. De ziekenvader werd onmiddellijk ontslagen. Gisteren werd deze zaak voor de recht bank behandeld en tegen den ziekenvader 45 dagen gevangenisstraf geëischt. Woensdag namiddag is de twintig jarige zoon van den boomrooier A, Dhont te Sluis, terwijl hij op het naburige West- eappelle oezig was om een boom, die bij liet rooien in een anderen was gevallen, daarvan te scheiden, zoodanig met het hoofd tusschen twee zware takken bekneld geraakt, dat hij, voor hij met den boom naar be neden viel, reeds opgehouden had te leven. Zijn vader, die in de onmiddellijke nabijheid werkzaam was, moest het treurig schouw spel aanzien, zonder hulp te kunnen bieden. M. C. Toen de vier heeren Viottaen hunne zuster te Amsterdam Dinsdagavond laat thuis kwamen, vonden zij hun dienstmaagd, de 28 jarige Amice Verhoeven, vermoord in een der bovenkamers. De heer V.. meenende d.»t de meid een flauwte had gekregen, zond een nachtwaker om den dokter, die echter niets dan den dood kon constateeren. Het slachtoffer had zeven wonden aan rug en hals. In de keuken stonden twee theekopjes op de tafel, waaruit kon worden afgeleid, dat de meid bezoek had gehad. Deze be zoeker moest bovendien bekend zijn geweest met de omstandigheid, dat alle huisgenooten dezen avond afwezig waren, waaruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat het een goeie bekende, een vrijer b. v. moet zijn geweest. Ofschoon de bedrijver in de gelegenheid was veel meer geld en geldswaardige voor werpen met zich te nemen, vergenoegde hij zich met een som van f160. Moord te Haarlem. Nog altijd mocht het de justitie niet gelukken, de daderesof den dader van den moord op te sporen. Dezer dagen heeft i\j het huisje der ver moorden gelucht, wat zeer noodig bleek, wijl zich een verpestende lucht ontwikkelde. Men verneemt dat eene juffrouw, die op den dag van den moord aan de oudjes lapjes bracht (deze hielden zich ui. bezig met het maken van beddedekensj, een harer hoorde zeggen «Wat onze schoonmaakster vandaag mankeert, weet ik niet, maar ze komt niet vooruit en blijft den geheelen tijd achter.» Te St. Jacobi- en St. Annaparochie is de veldarbriiders-vereer.iging «Broedertrouw» opgeheven, de leden traden toe tot de atdeeling van den Sociaal democratischen bond. Het besluit der landeigenaren waar bij aan de landbouwers, leden van den «boerenbond», verboden was Broedertrou- wers in dienst te nemen, heeft dus zijn beteekenis verloren. Dit te bewerken, was dan ook blijkbaar het doel der opheffing. Waren met de op heffing van den bond ook de harten ver anderd, dan zou de krasse maatregel der landeigenaren zegen hebben gebracht; thans verergerde hij de kwaal. Bij den landbouwer te Bennebroek Folmer heeft zich het zeldzame geval voor gedaan, dat bij de geboorte van een kalf eerst de ingewanden geheel afzon lerlijk kwamen en daarna het lichaam, in een gewrongen overkleed en een huid met het haar naar binnen, terwijl eender achterpooten ■aan den kop zat vastgegroeid Dit laatste lichaamsdeel was bijzonder klein. De koe kallde voor de tweede maal. De gewoonte bij zekere plechtigheden precies lül kanonschoten te lossen, is af komstig uit Frankrijk en wel uit den tijd van LodewijkXIV. In Frankrijk was het gebruik op den verjaardag van den vorst 100 schoten (waarschijnlijk als rond getal willekeurig aangenomen) telossen. Bij on geluk werden echter eenmaal niet 100 maar slechts 99 kardoezen medegenomen. De kommandeerende officier kreeg nu een strenge straf. Om voortaan een dergelijk verzuim te vermijden, werd bepaald, dat altijd 101 kardoezen moesten worden mede genomen. Bij vergissing werden echter eens alle 101 kardoezen afgeschoten. De officier werd voor den koning geroepen en antwoordde dezen, dat hij, als hij nog eens zooveel kardoezen had gehad, ook die zou hebben afgevuurd in zyn geestdrift en vreugde over het feest van den koning. Lodewijk was met deze vleierij zeer inge nomen, hg gaf den officier een belonning en gelastte dat van dezen tijd af altijd 101 schoten zouden moeteu worden gelost. Daar het Fransche hof indien tijd het voorbeeld van alle andere hoven was, breidde deze gewoonte zich over heel Europa uit en is zg tot heden blijven bestaan. Eergisteren morgen is een weduwe te Gouda met afgesneden hals gevonden. Da delijk bleek dat aan moord moest gedacht worden, 's Avonds te voren had zij nog aan hare kostgangers gevraagd, hoe laat zij op moesten; en toen de een des anderen morgens beneden kwam, vond hg het bed der weduwe onbeslapeu en haar zelveu op boven omschreven wijze vermoord. Daar zg zien in de buurt had uitgelaten dat zij veel geld bjj zich had, vermoedt men dat geldzucht den onbekenden moordenaar tot de misdaad geleid heeft. Toch heeft deze slechts f80 kunnen medenemen: deze som toch wordt vermist en op deze som na had zij juist dienzelfden dag al hare gelden aan een familielid meegegeven om ze te beleggen. De stad Mandalay, vroegere hoofdstad van het koninkrijk Birma (Engelschlndië) is gisteren voor drie vierden door brand vernield. De huizen zijn voor 'tgrootste deel uit hout en riet vervaardigd. Ook in 1885 brandde de helft der stad af. Te Freyburg is ten gevolge van het springen eener petroleumlamp brand ontstaan waardoor een gansch gezin, beslaande uit acht personen in de vlammen omkwam. Het eenig overgebleven kind werd uit het venster geworpen en zwaar gekwetst. Maandag a. s. 4 April hopen D. V. ,f> onze geliefde ouders CORNELIS DE PUIJT 1$> HELENA SMALLEGANGE f!" hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. j& Hunne dankbare kinderen. 1L Wolfertsdgk, April 1892. 'f Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder JOOS S1NKE, betuigen wij onzen hartelijken dank. D. S1NKE, Echtgenoote en Kinderen. Ierseke, 31 Maart '92. De ondergeteekende brengt zijnen hartelijken dank aan allen, die van hunne zeer gewaardeerde belangstelling blijk gaven bij zijn verkiezing tot Lid van den Ge meenteraad. L. K. VAN DER HARST JJz., Middelburg, Maart '92. Apotheker. DINSDAG 5 APRIL a. s, des morgeus te 10 uren VERKOOPING wegens het faillissement van A. W. Meertenö alhier, van benevens zeer veel Paardentuig, Wagen- en Leersmeer, Rijtuigolie, 1 vaatje met Traan, en wat meer te bezichtigen is, één dag voor den verkoop. De Vendumeester, DE GROOT- De Deurwaarder HOLLMANNte Goei, zal des voormiddags om 11 uren aan de herberg van-J. Wisse, op den Dam te Ierseke, ongeveer l. 4 Werkpaarden, 4 Melk koeien, Boerenwagen, rij tuig en Landbouwgereed schappen. De Notaris B. A. VERHEIJ zal des namiddags ten twee ure, op den Camp- veerschen toren, te V e e r e, publiek presenteeren te verkoopen: met waarin gedurende 30 jaar met goed succes een TIMMERMANS- en MET SELAARS AFFAIRE wordt uitgeoe fend, aan de markt te Veere, wijk A no. 4. aldaar, wijk A no. 174. aan de Kapelstraat aldaar, wijk A no. 23. aan de Zuidzijde van de Haven aldaar, wijk A no. 130. Voormelde onroerende goederen zijn daags vóór en op den verkoopdag te zien. Naderp inlichtingen zijn verkrijghaarten kantore van genoemden Notaris. 2. 3. 2. 3. des avonds te 7V2 uren te Goes, in het koffiehuis «de «Prins van Oranje», ten overstaan van den Notaris PILAAR van: 1. EEN te Goes, aan het Groene Weidje, wijk C no. 183. In huur bij C. Kusee, om f 1,50 per week. te Goes, in het Ossenhoofdstraatje, wijk D no 110. In huur bij P. Veij. A. de Koning, ieder om f 1.15 per weeks aldaar, wjjk D. no. 111. In eigen gebruik geweest. ten overstaan van den Notaris P. P. SLEGT te Middelburg, OP WOENSDAG DEN 6 APRIL 1892, in de herberg bewoond door J. Maljers, des voormiddags te tien urenvan zijnde eene goed beklante BROOD- BAKKERIJ, staande en gelegen te Aagtekerke, bewoond door Chris- tiaan de Visser en aan voormeld huis des namiddags te één ure, een Paard, zijnde Schimmel, oud 11 jaar, 1 Varken, 1 Goederen wagen eri 1 Kar, beide op Veeren, 1 Egge, 1 Veldslede, Meeikisten, 1 Broodkar, Kruiwagen, 2 Bascu- len, Maten en Gewichten, 2 Boog zagen, Graanzakken, Reep en Blokken, Blikken Emmers, partij Paardenwand, Kabinet, Kachel, Klok, Tatel, Stoelen, Kleerkist, partij Aardewerk, eenig gemaakt Goud en Zilver, en hetgeen meer zal worden geveild. De Notaris B. A. VkRHEIJ zal des voormiddags ten 10 ure, voor het huis gemerkt A no. 4, aan de Markt te Veere, in het EENE GROOTE PARTIJ alsSchaafbanken, Ladders, Schra gen, Karooien, Kruiwagen, Stelling- touwen, Stellinghout, Gereedschap- kisten, Zagen, Blokken en Reepen, Slijpsteeiien, Keldewind, Handhei- en, Hangstoelen, Straatstampers, Tob ben, Zeelten, Breekbeitels, Mokers, Hamers, Schoppen, Spaden, Hou- weelen, Spijkerbakken, Schalen, Ge wichten, Maten, Engelsche Sleutel, Handspaken, Pek en Teer, Potten, Bijlen, Dissels en meerverder Ribben, Stijlen, Planken, Oude Ra men, Pottebuizen, Tegels, Plainigen, Pannen, Spijkers, nieuw Zink, Zin ken pomp, lang ongeveer 6 meters, groote Huistrap, Zakken, Vaten, Tonnen, Kuipen, Kettingen, Teeken tafel, Hardsteen, Brandhout en meer en eindelijk Chiffonière, Bureau, Les senaar, Tafels, Stoelen, Kachel, Ledikanten, Kribbe, Bed, Lampen, Schilderijen, IJsbak, koperen Doofpot, Spekstaan- der, Emmers, Handkoffer, Vogel kooien, IJzer-, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk en wat meer zal worden gepresenteerd. te WISSENKERKE, op het dorp, aan het sterfhuis van wglen Mej. P*. Tazelaar, eerder weduwe van P. de Smit en laatst van J. C. de Kam, ten overstaan van den Notaris M. NOORDIJKE te Colijnsplaat, 's namiddags half 3 uur, van de door genoemde erflaatster nagelaten waaronder 2 veeren Bedden met toebehooren, 2 houten Ledikanten, Chif- f'onière, Linnenkast, Brand kastje, Tafels, Stoelen, Haard, Kachel, Haardstel, enz., en voorts vele alles breeder bij bdjettoD omschreven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2