KERK- M SCHOOL YIEUWS. Gemengde Berichten. dat er loon wordt uitbetaald, zijn er 90 dat het dien naam niet verdient. Kamers van arbeid dan. Wat men er mee zal doen, weet men niet! Het zal veel hebben van een dood paard aan den boom gebonden. Neen, wij hebben noodig een levende, wettige organisatie. Het moet niet mogelijk zijn dat de aannemer veel te laag aanneemt, azende op den honger des arbeiders. De schuldige mag in zulk een geval niet de verzekering hebben dat de politie, vooral de marechaussee hem in zijn schandelik be drijf steunt. Aan den arbeider moet een orgaan gegeven waardoor hij van zijn rechts positie zeker is. Kamers van arbeid. Maar wie zal daarin zitting nemen?... Er moet een plaats zijn waar de arbeider met ver trouwen zijn klacht kan uitstoften. De meeste mannen van geld hebben dat ver trouwen niet en zijn het ook niet waardig. Zij zijn rechters voor hun eigen belang. Het arbeidsvolk moet hebben gemengde Kamers van arbeid, waarin patroons en arbeiders zitten. Wjj laten het Kiesrecht voor gezinshoof den Diet los, maar Kamers van landbouw en arbeid zijn meer noodig. Wij wenschen onze viouwen in onze huisgezinnen terug en in geen fabrieken, vooral geen stoomfa brieken als concurrenten van den man. In het huisgezin, daar is haar plaats, daar heett God haar gezet. Wij eischen den Zondag tei ug. Met landnationalisatie en het groote grondbezit hebben wij niets op, ook niet dat de Staat eigenaar wordt. YV'jj hebben geen vrede met den ongerechtigen en langen arbeidsdag. Wij leven in eene abnormale maatschappij en zijn abormale menschen er is meer dan een gewoon menschenverstand noodig om alles te regelen. Waarom gescheiden Wij die het oog tot God richten moeten niet denken dat wij beter zijn dan de anderen Maar ook geen liefde en eendracht gezocht in in een tweedrachtig gezelschap. Er zijn partijen. Wij behoeven ze niet te maken. «Ik zal vijandschap zetten», heeft God gesproken. Het is waar zooals Da Costa gezegd heeft«Op den bodem aller vra gen, ligt der menschen zondenschuld Vereeniging buiten God om, loopt altijd op teleurstelling uit. Alleen door genade is de stroom te bedwingen. Wie in God .zijn Vader ziet, merkt wijsheid in alles. Er zijn er velen die veel moeten missen, maar als dan de bede van Agur inaar de onze mag wezen«armoede ot rijkdom geef mij niet, voed mij met het brood mijns bescheiden deels». Een ding zij ons het liefste, nl. het geloof, dat de wereld overwint. Hoe donker ook Gods weg moge wezen, Hij ziet in gunst op die Hem vreezen. Alles wat plaats heeft is slechts een strijd van geloof en ongeloof. Terwijl de maatschappij haar ondergang tegensnelt, en de partijen steeds verder uiteengaan, is er slecnts vrede voor hen, die het den Apostel kunnen na zeggen: «Ik ben verzekerd dat noch dood noch leven noch tegenwoordige noch toe komende dingen ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods die daar is in Christus Jezus Zijnen Zoon.» Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt en na een opwekkend woord tot de werklieden om zich bij Pa trimonium aan te sluiten, werd de Ver gadering, die goed bezocht was, op de ge bruikelijke wijze gesloten. Liberale vrijheid. In zake de schor sing der ambtenaren te Edam heeft de raad aldaar den burgemeester in het gelijk ge steld, zoodat wij onze gevolgtrekkingen als berustend op een officiëel onjuist verklaard feit intrekken. Toch houdt de Amsterdam mer vol, dat wel degelijk geschied is, wat het Sociaal Weekblad heeft publiek ge maakt. In zake I\et vaccinedwangbericht van de Rotterdamsche politieagenten heb ben wij nog geen tegenspraak in de bladen gelezen, dus dit feit blijft vastgesteldMaar een nog ergerlijker staaltje van liberale op vatting der vrijheid, kwam uit Arnhem. Daar toch is de heer Roelants, kapitein bij de infanterie door den minister van oorlog (Seyffardt) gestraft wegens deelne ming aan de middernachtzending. Hij mocht namelijk ter bevordering tot majoor niet worden voorgedragen. Reeds was hem door minister Bergansius verboden het zendings werk op de stoepen der hoerenhuizen «in uniform» te doen. Thans stratte minister Seyiïardt hem wijl hij het in burgerklee- ding deed. De heer R. zond een request aan de Regentes om herstelling zijner vrjj- heid hem in art. 167 der Grondwet toege kend doch hij kreeg nul op het request zoodat den diep gekrenkten soldaat niets overbleef dan ontslag uit den dienst te vragen. De liberale Amsterdammer is eerlijk ge noeg deze daad van den minister van oorlog als een «schandelijk stuk» te brandmerken. Toen de minister van marine in het vorig kabinet den heer Land, officier en kamerlid, bij de bevordering passeerde, heeft de gan- sche liberale partij in pers en kamer tegen dit «schandelijk stuk» geprotesteerd en «De Standaard» niet het minst. Ja de tweede kamer heeft er den minister om heen ge zonden. Het zal ons waarlijk genoegen doen, zoo de liberale kranten nu het de ver volging van een officier, die tevens krijgs knecht van Jezus Christus is, geldt, en ook de liberale meerderheid in de tweede kamer den minister Seyffardt over deze stuitende partijdaad inlichtingen zullen vragen. Een motie van wantrouwen, gelijk die waarmede zij minister Dijserinck trol, daarop durven wij niet hop *n mair een protest mag toch wel. En met alleen voorden kapitein, ook voor den minsten milicien kome men op de gele genheid biedt zich aan, als weldra het adres in zake den milicien de Jonge uit| Abeele in de Kamer in behandeling komt. Comenius. «De Standaard» zet uiteen waarom ons christelijk historisch volk met de hulde aan dezen onsierfelijken geleerde niet kon mededoen. Immers Mozes, Abra ham, Calvijn, Luther, Maurits en Willem van Oranje hebben dergelijk huldebetoon niet noodig om in de harten te bljjven leven, en de oprichting van gedenksteenen voor menschen moet overgelaten aan de kinderen dezer eeuw. Ook toont het blad aan dat Comenius door de aanbidders van het genie wordt vereerd als de stichter der moderne richting op het gebied der opvoeding, terwijl toch uit zijne geschriften het tegendeel blijkt en door professor v. Toorenen bergen terecht is opgemerkt dat veel meer de theoloog dan de paedagoog in Comenius ooit aan het woord was, gelijk Comenius trouwens zelf geschreven heeft«wat ik voor de opvoeding van mijn volk deed, deed ik niet als paeda goog maar als theoloog «Hij wilde het volksonderwijs, niet gelijk onze Liberalisten, los van het huisgezin, maar met de huiselijke opvoeding in orga nisch verband». Wij zijn het hiermede volkomen eens en brengen daarbij een woord Van lot aan de redactie der Stemmen voor Waarheid en Vrede (dr. Bronsveld) die door ruime ver spreiding van ds. v. E.'s geschrift, te Naar- den, op den dag der onthulling van den gedenksteen voor Comenius, het wapen als zou Comenius der liberalen bondgenoot zijn geweest in den strijd voor het «neutrale», onzen tegsnstanders heeft uit de hand ge slagen. Te 's Heerenhoek is een katholieke kiesvereeniging opgericht. Bestuursleden zijn de heeren J. G. P. Timans van 's Hee renhoek, P. V. d. Dries van Heinkenszand en Joz. Rosseel van Ovezand. Oostburg. Op de Maandag alhier gehouden algemeene Vergadering van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen is, gelijk ook het verslag in de Midd. Crt. ons meldt, met 32 tegen 27 stemmen het verzoek der heeren Van Dixhoorn c. s. toegestaan om het verbruikte water van een door hen op te richten suikerfabriek op de uitwaterings- kanalen van het waterschap te mogen ioozen. Bij kon. besluit is aan C. J. A. Fercken eervol ontslag verleend als notaris te Terneuzen. Aan *s rijks munt te Utrecht is men bezig met de vervaardiging van nieuwe mun ten, met de beeltenis van onze Koningin. In de eerste plaats met dubbeltjes, waaraan groote behoefte bestaat: dan volgen de kwar tjes, en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt. Het model van Hr. Ms. portret was hiervoor, zooals bekend is, door prol. Junger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goed; doch het schijnt, dat verdere uitvoering aan de artistieke eischen, die mochten gesteld worden, zóó weinig heelt voldaan, dat de eerste der reeds geslagen bubbeltjes zelfs door het munt-college moet zijn afgekeurd. In dezen stempel zou thans eenige wijzi ging zijn gebracht. Arneuiuiden. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zjjn uitgebracht 78 geldige stemmen; hiervan verkregen de heeren Joh. Crucq 30, Jacob Joosse 24, en J. Wisse 20; verdeelde stemmen 4: zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen J. Crucq en J. Joosse. De heer Herman Riemer-ma te Tietjerk vestigt in het Handelsblad de aandacht op de schandelijke uitroeiing der kieviten in ons land. Na gewezen te hebhen op het nut van dezen vogel, die onze drassige weide van schadelijk gedierte zuivert, zegt de schrijver: Nog maar nauwelijks is in Maart de eerste kievit verschenen of de vogelvanger heeft hem in het oog. Wel mag de man hem niet dooden, zijne akte geeft hem alleen vergunning den vogel tureluur te vangen, maar daarover bekommert hij zich weinig. Wel, hij gebruikt een zoogenaamde «tamme» kievit als lokvogel, dien hij den geheelen winter door met de uiterste zorgvuldigheid gevoerd heeft en die hem nu de grootste diensten zal bewijzen, 't Arme dier aan het net vastgebonden, wil zoo gaarne in de reine lentelucht met zijne makkers den gemeenschappeljjken hoogtijd medevieren en hij is er zich niet van bewust, dat zijn verlangend geroep velen naar hem heen lokt om straks de gewisse prooi te worden van den vogelaar, die in zijn schuilhoek geheel oog is en met het koord van het net in de hand gereed staat zooveel slacht offers te maken als hij kan. Vangen mag men den kievit niet, hem in grooteu getale aan poeliers ten verkoop aanbieden wordt echter wel toegestaan, en dit laatste kost jaarlijks aan duizenden vogels het leven. En dan komt daar nog bij, dat de eieren van hen, die aan het geroep van den lok vogel, gepaard aan het zoet gekweel van het vogelaarsfluitken, weêrstand boden, ge woonlijk zoo schoon worden opgezocht, dat doorgaans slechts van het laatste broedsel iets terecht komt. De gevelgen van deze uitroeiing, feitelijk is het niets anders, zijn niet uitgebleven. Telken jare keert de kievit in steeds kleiner aantal terug en het is reeds zoover gekomen, dat er streken in Nederland gevonden worden, waar men hem in het geheel niet meer ziet. Wordt aan deze wreede vervolging niet spoedig paal en perk gesteld, dan zal de lijJ niet verre meer af zijn, dat de kievit voorgoed uit onze velden zal zijn verdwenen wat voorkomen en verhoed moge worden! In De Hervorming van 26 Maart schrijft een inzender het volgende: «Mag ik door uw blad wijzen op een voorbeeld, dat koren op den molen zou zijn van anti godsdienstigen, opdat zij, die in hunne gemeente van liet bestaan van iets dergelijks weten, het zoeken tegen te gaan en af te schaden? „Voor eenige dagen woonde ik een huwelijksinzegening by van een mijner bloedverwanten. Behalve de dienstdoende predikant waren aarbij tegenwoordig twee ouderlingen en drie diakenen. Zijn dit kerkelijke betrekkingen die beloond moeten worden of belangeloos dienen vervuld te worden Voor genoemde vier heeren worden daar gewoonlijk bij den korter bezorgd 5 halve flesschen madera, 5 zakjes bruidsuiker en eenige sigaren. Een half fleschje wordt gezamenlijk uitgedronken na afloop van de inzegening, van de overige neemt ieder een half fleschje mee naar huis, en een zakje bruidsuiker. Ik vernam deze bijzonderheden, doordat 2 heele flesschen madera waren gezonden, en éen groote zak bruidsuiker en de koster tot 3malen toekwam vragen om halve flesschen en afzonderlijke zakjes, „daar de heeren anders zoo pruttelden, ja misschien wel zouden wegblijven."" Jammer dat er niet bij staat in welk dorp deze ergerlijke afzetterij in de kerk heeft plaats gehad. Red. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad te St. Laurens werd de heer W. Rooze gekozen met 33 van de 64 stemmen. De heer D. de Rijke bekwam er 29. Benoemd met ingang van 1 April tot Telegrambesteller te Vlissingen de heer Bo gaard te Middelburg, thans postbode van daar op Oost Souburg en Ritthem. O. ea W. Souburg. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 176 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Simon de Pagter, cand. der liberale kiesvereeniging, 76 en Jakob Pou wer, cand. der antirevolutionaire kiesvereeniging 53 stemmen, zoodat herstemming tusschen beide heeren noodig is. Voorts bekwamen de hh. J. W. Godeschalk 33, C. Janse 11 en G. Fak Brouwer, J. de Buck en Izaak Godeschalk ieder 1 stem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Vosmeer ds. N. J. Tel- ders te Borkuloo. Bedankt voor Oldemarkt door dr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Middelharnis door ds. J. Breukelaar te Nijmegen. Roes. Bij het eindexamen aan de burger avondschool zijn alle leerlingen geslaagd; en wel P. de Jonge van Biezelinge, T. Faberij de Jonge, P. H. van Kogelenberg, J. de Koning, C. van Hoek Riemens, allen van Goes, en S. Beenhakker van Kloetinge. Mejuffrouw G. C. Duyvestein teBors- sele is benoemd tot onderwijzeres te Nieuwe Tonge. Goes. Bij gelegenheid van de overhandiging van eeri boekje en portret aan generaal Booth door de heilssoldaten op het perron, zijn 287 perronkaartjes verkocht. Na afloop daarvan bracht een luidruchtige menigte de overhandigster van het geschenk naar hare woning, I de politie handhaafde nochtans de orde) en verbrijzelde in het het voorbijgaan nog een ruit bij den heilssoldaat S. Wemeldinge. Als een bijzonderheid kan gemeld dat bij den arbeider P. H. alhier een dubbele geit is geboren. De dieren zijn zoo groot als een gewone jonge geit en leefden nog een paar seconden. Met de borst aan elkaar gegroeid hebben ze samen maar één kop, waaraan drie ooren staan, twee op gewone plaatsen en een midden boven op de kop. Overigens hebben beiden 4 pooten die met een enkele afwijking op hun plaats staan. Hoewel er te Kleverskerke verscheidene «ouden van dagt ri» wonen eu de influenza er in zeer erge mate geheerscht heeft, is er toch van het laatst van October 1890 tot laatst van Maart 1892, dus in 17 maanden, geen enkel sterfgeval voorgekomen. M.C Zaainslag, 29 Maart. Heden is aan den calamiteusen Eendragtpolder eene oeveraf- schuiving ontstaan. Voorloopig kan deswege worden bericht dat hare lengte ongeveer 55 M. en de breedte 60 M. bedraagt. Daar door is een gedeelte van twee strandhoofden en eenig rijsbeslag gelegen voor een kraag stuk verloren gegaan. Sedert Januari 1890 hebben aan genoem den polder geen afschuivingen plaats ge grepen. Tem. Crt. Vrijdag had te Terueuzen een treffend ongeval plaats. Een vrouw uiteen talrijk gezin had dien avond eenige z. g. vetbollen gebakken, en zou in een pan het overtollige vet weg bergen, toen de bodem uit de pan viel en hierdoor het heete vet terecht kwam op het hoofd van een bijna 2-jarig meisje. Het kind kreeg daardoor zulke ernstige brand wonden dat het gisteren na een hevig lijden is overleden. Tem. Crt. Om mieren uit een kast te verwijderen plaatse men er een open schaaltje met rum in. Als de rum beschimmelt of opdroogt, herhale men die proef een paar maal en de mieren zullen verdwijnen. Hen paar meisj'S te Slicdreclit die een vooi bijganger voor «smeerlap» hadden gescholden, zijn door den kantonrechter tot f5 boete veroordeeld. -In het achtergebouw van eene apotheek te Leeuwarden geraakte Zaterdagavond een vat phosphoor, doordien het water daarop was verdampt, a.iii hel smeulen. Het was een en al rook, waardoor het ongeval zich verried. Het gevaar want dit was er niet weinig, daar in de kast, waar het phosphoor stond, ook benzine was geborgen werd nu nog bijtijds ontdekt. Met het openen iler kast werd gewacht tot de hulpbrand spuit aanwezig was, waardoor verder onheil werd voorkomen. In hel theater v. Lier te Amsterdam is Zondagavond üe heer Wesselink, tijdens de voorstelling van Stella, waarin hij de rol van «Ernst van Friedberg» vervulde, in de pauze na het vierde beaijjt door een beroerte getroffen, plotseling ineengezakt, waaraan hij des nachts overleed. Zijn rol werd door den heer Vink overgenomen, zoodat de voorstelling kon doorgaan en het publiek zich kon blijven vermaken Zaterdagmorgen werden de reizigers die met den sneltrein te 8,55 te Amsterdam zouden aankomen, voor een wachthuisje tusschen Bussum en Weesp door het plot seling remmen van den trein verschrikt. Weldra bleek dat een kindje van de wach- teres over de rails liep, toen de trein in volle vaart nabij was, en de hoofdeonducteur nog slechts even den tijd had om de rem in beweging te brengen en dus een ongeluk te voorkomen. Men herinnert zich, dat eenigen tjjd geleden het dorp Rebstein in het Zwitrer- sche kanton St. Gallen, albrandde. Nader oleek, dat de ramp veroorzaakt was door zekeren Kramp, een slager aldaar. De man stond deswege dezer dagen terecht en is veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid. Een hooggeplaatst telefoonbeambte te Weenen heeft geruimen tijd langs een bij - zonuere geleiding de telelonische gesprekken van den Keizer, de Kanselarij en de Minis- teriën van Oorlog en Finan.iön afgeluisterd, om zich de geheimen, welke lilj zoo te weten kwam, ten nutte te maken voor beursspe culatie. Er is een gerechtelijke vervolging tegen hein ingesteld. Een Duitsch professor werd bij een regeereud Duitsch vorst van een klein rijk ontboden, teneinde een operatie te verrich - ten, maar eerst werd gevraagd hoeveel hij zou rekenen. Professor vroeg duizend thaler of achttienhonderd gulden. «Wat», kreeg hij ten antwoord, duizend thalers voor een uurtje werk en een tijdverlies van drie dagen Zooveel krijgt een veldmaarschalk niet eens!» «Laat zijn Hoogheid dan door een veldmaar schalk opereereu,» zei de professor kalm. De Parijsche chirurgijn Dupuyiren behan delde geruimen tjjd een der barons Roth schild, die een arin gebroken had. Na de gelukkige genezing stuurde de uiilliounair hem tien duizend gulden. «Ik wist niet, zeide Dupuyiren, «dat zelfs een Rothschild in termijnen betaalde.» De man was der halve allesbehalve tevreden met de ontvangen som. Een Londen-ch heelkundige werd bij een fabrikant geroepen, dien een been moest worden afgenomen. De geleerde vroeg vier en twintighonderd gulden voor zijn moeite, 't geen werd goed gevonden. Bij nauw keurig onderzoek verklaarde hij echter, dat de operatie kon vermeden worden. Erg in zijn schik wilde de zieke hem nu tweehon- deidveertig gulden geven. «U heelt mij tweeduizend vierhonderd beloofd,» zeide de dokter. «Ja maar enkel in het geval, dat de operatie zou plaats vinden,» gat de fa brikant ten antwoord. «Breng dan de messen maar hier!» riep de chirurgijn. Dat hielp en de zieke betaalde, met een zuur gezicht, de volle som. Een bestuurbare luehtballon. Een Russische dame moet een middel uitgevon den hebben tot besturing van een luchtballon dat alle vroeger gedane uitvindingen verre achter zich laat. Dronkenschap. Te Passau in Beieren ging op een avond der vorige week een in fanterist die tot 12 uur verlof had, uit en keerde op het bepaalde uur niet in de kazerne weder. Toen den volgenden morgen de conducteurs van een 's nachts vier uur van Passau vertrokken trein, te Neumarkt Kallham, de wagens controleerden, zagen zij tot hun groote verbazing een Beiersch soldaat op het dak van een goederen- wagen liggen, zoo koud als ijs en onbewegelijk als een blok hout. Met moeite bracht men den man weder tot bewustzijn. Hij was erg ontsteld toen hij hoorde, dat hg zich in Oostenrijk en op twaalf uur gaans afstand van zijn garnizoensplaats bevond, liet zijn verlof om uit te gaan zien en vertelde dat hij dronken was geweesthoe hjj eciiter op den goederen-wagen was gekomen, daar van wist de man niets te zeggen. Men arresteerde den vriend en liet hem een verhoor ondergaan, waarvan het gevolg was, dat hem een klein geldelijk bedrag werd gegeven om de te-huis-reis te aan vaarden. Te elf uur 's avonds was de man weder in Passau en in de kazerne in arrest. Zijn uitstapje kost hem veertien dagen. Men vermoedt dat «grappenmakers» den beschonken soldaat naar het station sleepten en op den wagen legden. Een buitengewoon geluk was het dat de soldaat zoo vast sliep en verstijfd van koude was, want een enkele beweging zou zijn dood onder de wielen van den trein tengevolge hebben gehad. Een echtpaar te Senneville kwam dez :r d igen. na een korte afwezigheid tot de verschrikkeljjke ontdekking, dat hun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2