Gemengde Berichten. Krabbendjjke, is overgeplaatst naar Ouden - bosch. De heer tnr. VV. A. Lamping, volontair ter provinciale griffie van Zeeland, te Mid delburg, is benoemd tot secretaris van Brummen. De beperking vervoer over alle kunst wegen op Walcheren, Zuid Beveland, Tho- Icn en St. Philtpsland en in de voormalige 4e en 5e districten is opgeheven. Het aantal dienstplichtigen over 1892 uit iedere gemeente is door Ged. Staten bepaald als volgt Aagtekerke 1, Aarden burg 5, Arnemuiden 6, Axel 8, Baarland 2, Biervliet 6, Bigge- kerke en Zoutelande 2, Borssele 2, Bosch- kapelle 3, Breskens 6, Brouwershaven 6, Bruinisse 5, Burgh 2, Cadzand 6, Cats 2, Clinge 7, Coiijuspiaat 5, Cortgene 2, Dom burg 2, Dreischor 4, Driewegen 2, Duiven- dijke 2, Eede 4, Eikerzee en Serooskerke (Schouwen) 1, Ellemeet 2, Ellewoutsdiik 2, Goes 17. Graauw 6, 's Gravenpolder 3, Groede 7, Grijpskerke 1. Haamstede 2, 's Heer Abts- kerke 1's Heer Arendskerke 9, 's Heeren- hoek 1, Heinkenszand 4, Hengstdijk 1, Hoedekenskerke 2, Hoek 6, Hontenisse 13, Hoofdplaat 3, Hulst 4. Kapelle 4, Kattendijke 5, Kerkwerve 2, Kloetinge 4, Koewacht 5, Koudekerke 4, Krabbendijke 3, Kruiningen 10, Meliskerke 1, Middelburg41, Nieuwerkerk 5, Nieuw-en St. Joosland 3, Nleuwvlitt 2, Nisse 2, Noordgouwe 3, Noordwelle 2, Oostburg 0, Oostburg 6, Ooslerland 3, Oostkapelle 2, Oost- en West-Souburg 4, Ossenisse 2, Oudelande 2, Oud Vosmeer 5, Ouwerkerk 3, Overslag 2, Ovezand 3, Philippine 4, Poortvliet 6, Renesse 2, Retrancliernent 2, RillandBath 6, Ritthem 3, Sas van Gent 3, Scherpenrise 4, Schoondijke 5, Schore 3, Seroorkerke (Walcheren) 2, St An- naland 5, St. Jansteen 3, St. Kruis 2, St. Lau rens 1, St. Maartensdijk 6, St. Philipsland 4, Sluis Stavenisse 2, Stoppeldijk 5, Ter Neuzen 13, Tbolen 4, Veere 2, Vlissingen 24, Vrouwepolder 2, Waarde 2, Water landkerkje 3, Wemeldinge 6, Westdorpeö, Westkapeile 9, Wissekerke 9, Wolfaartsdijk 7, Ierseke 9, IJzendijke 8, Zaainslag 7, Zierikzee 20, Zonnemaire 5, Zuiddorpe 2 Zuidzande 4. Totaal 519. Men schr(jl't uit Kampen Volgens loopende geruchten zou er ern stig sprake zijn van verplaatsing van Jen hoofdcursus naar elders, waar cavalerie in garnizoen ligt. De hoogste klasse toch moet paardrijden leeren, waarvoor de manége te Zwolle is aangewezen. De reis- en rijkosten worden door het ministerie van oorlog ver goed. De verlichting der kazernes, die tot nu toe ten Lste der menages wordt gebracht, zal voortaan geheel ten koste van het Rijk komen. De minister van oorlog heeft voorge schreven, dat milhciens in werkelijken dienst, aan wie, tot het uitoefenen van hun beroep of bedrijf', in het belang van hunne studiën, enz., een langdurig verlof wordt verleend, zonder wapens huiswaarts worden gezonden. Hun wordt de bevoegdheid ont zegd, om in dien verloftijd, gedurende hun verblijf 'n hunne haardsteden de uniform te dragen. Zooals men zich herinu#t is deze zaak bij de oorlogsbegroolirig van 1892 in de Tweede Kamer ter sprake ge bracht. Naar wij vernemen, bestaat het voor- nemen bij den minister van oorlog een inspecteur van de veldtroepen aan te stel len, als chef van de gezamenlijke divisie commandanten. De inspecteurs der wapens blijven dan belust met de leiding der tech nische zaken. \ad.) Wolfaartsdijk, fn de vrijdag j. 1. gehouden raadsvergadering werd o. ui. niededeeling gedaan., dat nu voor rekening der gemeente 3 krankzinnigen worden verpleegd waar voor de rijks- en provinciale subsidie is aan gevraagd en verkregen, dat in de kosten van het lager onderwijs over het jaar 1890, te veel is genoten wegens rjjksvergoeding 0,007- Door den heer Joos van Damme is bericht ingezonden dat hjj zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad aanneemtde door hem ingediende geloofsbrief en verdere «tuk ken zijn onderzocht en tot zijn toelating is besloten. Tot eenige af- en overschrijvingen in d» gemeente begrooting dienst 1891 en in die van het burgerlijk armbestuur over dat dienstjaar werd bezloten. Op een, ingekomen verzoek van de onder wijzeres aan de school te Oostkerke om eervol ontslag uit hare betrekking met in gang van 15 Juni a. s. werd gunstig beschikt. Van de onderwijzeres aan de school te Oud-Subbinge werd een verzoek voorge lezen om overplaatsing naar de school te Oostkerke; besloten werd dit verzoek aan te houden tot een volgende vergadering, om hieromtrent eerst advies te vragen aan de beide hoofden der scholen en den heer ■choolopziener. Vervolgens werd besloten de jaarwbdde voor de nieuw te benoemene aan een der beide scholen te bepalen op f400 (de tegenwoordige onderwijzeressen genieten ieder eeue jaarwedde van f 650. Op een verzoek van Marinus Tolhoek om een juarlijk«che loelage van 115. voor het verleenen van een plaats tot liet branden (schroeien) van varkens, werd afwijzend beschikt. Nog was ingekomen een brief van Heeren Gedeputeerde Staten houdende opgaaf van eenige voorgekomen veranderingen in den toestand van de wegen en voetpaden, waar door wijziging van de ligger noodig is. Wordt besloten eerst een onderzoek in te stellen of soms nog meer wegen verandering hebben ondergaan, om daarna tot wijziging over te gaan. Met 9 April a. verplaatst de rijks veldwachter (brigadier-titulair; J. Zoon, van Renesse naar Stellendam. Middelburg. Bij de heden plaats gahad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad zjjn uitgebracht 961 stemmen, zjjiide 493 aan bureau 1 en 468 aan bu reau 2. HSlUi- KA SCHOOL1 EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldemark dr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden te Kats ds. J. Ph. F. v. Plassche te Wapenveldete Heeze en Leende ds. C. A. L. v. Troostenburg de Bruijn te Etichem. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Goes ds. C. v. Proosdy te Baarn. Bedankt voor Meliskerke door ds. H. J. Willering te Geesvoor Driesum door ds. L. Bouma te Terneuzen. Zierikzee. Zondagvoormiddag werd in de nieuwe kerk onze van Stadskanaal beroepen predikant ds. P. F. v. d. Berg, bevestigd door zijn vader, ds. P. T. v. d. Berg, pred. te Nieuwkoop, naar Titus 215. Des na middags deed ZEerw. intrede naar C'olos- tensen 1:2$ en 29. In de vacature dr. Brandt, voortdurende door het bedanken van dr. J. Herderschee te Tiel, werd door den kerkeraad het na volgende zestal geformeerdJ. C. Benit te Bovencarspel J. A. Th. Krol te Beetster- zwaag; Th. Granpré Molière, laatst pred. te Soerakarta I. M. J. Hoog te Terwolde N. J. Telders te Borkuloo en J. B. C. Scluiuring te O-sendrecht. Herbenoemd als ouderlingen, de hli. A. M. Couvee en A. M. E. van Dishoek, en als diaken de he#x H. Lakenman; en be noemd inplaats van de heeren A. G. Krjn en N. v. d. Bout, de hh. nir. D. v. d. Vliet en J. v. Os. Geslaagd voor de acte nuttige hand werken de dames Polak te Middelburg, Siegers te Vlissingen en v. d. Waerjen Pietersen te Goes. 11 ECHTSZ 4 KEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Maandag 21 Maart 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld wegens jachtwetovertreding P. K. te Kapelle tot 3 maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, M. E. te Goes tot 2 maal f8 b. s. 8 d. h. voor iedere boete, J. v. 't W. te Ovezand, P. ,S. te Goes en C. A. te Corlgene ieder tot 2 m. f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete; J. v. VV. te Kapelle; M. Z. te Wemeldinge; M. N. te KrabbendijkeA. K. te KruiningenA. C. D. te Kruiningen A. v. d. W. te 'sHeer Ahtskei'ke: P. S. te RupelmondeM. S. P. G.L. F. te Biezelinge en A. H. te Ovezand ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.over treding van het Reglement op de overzet- veeren in Zeeland: C. K. te Zierikzee tot 110 b. s. 2d. h het rapen van schelp- visch zonder virgunning G. de S. en E. de S. te Camperland ieder tot fl b. s. ld. h.overtreding spoorwegreglementA. L. te Wemeldinge tot f0.50 b. s. 1 d. b. overtreding art. 461 W. v. S. r. en politie- ovartreding GolijnsplaatA. K. te Üoljjns- plaat tot f0,50 b. s. 1 d. h. en 13 b. s. 2 d. h. overtreding art. 437 W. v. S. r. C. S. te 's Heer Arendskerke tot f2 b. s. 2d li.overtreding art. 425 W. v. S. r. P. E. de R. te 's Heer Arendskerke tot f 10 b. s. 3 d. h.openbare dronkenschapA. W. de G. en F. C. te Goes ieder tot f 3 b. s. 3d. h.en L. Z. te Goes tot fl b. s. 1 d. h.allen tevens in de kosten. Ylissinge». Zondagmorgen werden de gods- dienstoefeniegen gestoord door het gerucht van hrand, en wel bjj het Lokaal station in de nabijheid van wachtpost 66. Op een weide aldaar lagen een twintigtal vaten met petroleum van de vereeniging «Hulp in nood». Deze olie is opgevangen van de slooten waar zij bij Wet lossen der schepen en tanks in loopt. Naar men zegt was de brand door kwaadwillligen aange stoken. De vlammen deelden zich ook mede aan de slootkanten en aan het hooi langs den djjk. De spuiten konden weinig uit richten. Door het opwerpen van een dam gelukte het den brand te stuiten. Te Breda is Vrijdag een zware mi stelling op het hoofd van een voorbijgan ger terecht gekomen met höt ongelukkige gevolg dat de man aan de gevolgen over leed. Een juffrouw te Hoorn, terwjjl zij Vrijdag bezig was de kachel aan te leggen, vatten hare kleèderen vuur en weldra stond zij in lichter laaie. In haren angst vloog zij naar buiten, waar door onmidddelijk aan gebrachte hulp het vuur gebluscht werd, doch te laat om haar in het leïen te mo gen behouden. Het Hoog militair gerechtshof heeft den milicien N. die wegens wangedrag in de klasse van discipline was gedetacheerd, veroordeeld tot drie jaren militaire gevan genisstraf en vervallen verklaard van den militairen stand, terzake hij den 19 December 1891, in de kazerne te Vlissingen, den korporaal 'Weidema, die zich naar den officier van politie begat om een rapport toe te lichtendat hij vati beklaagde gemaakt had, een slag tegen den schouder heeft toegebracht met zijn schoen. Mits voorzien van goede getuigen....! Voor dienstmeisjes, die geen goede «ge tuigen» geven kunnen, is het vaak lastig een dienst te krijgen. In Amsterdam echter, in de zoogenaamde «Pijp» woont een datne die, tegen betaling van 12.50 bereid is te verklaren, dat Kaatje of Mietje, Cato of Marie haar twee oi drie jaren eerlijk heelt ge$iend, dat zij zindelijk is en goed kan koken, van kinderen houdt, niet naar de heeren kijkt en niet brutaal is. Naar men wil, moet deze nieuwe indus trie reeds een burgerlijk bestaan opleveren. Een koe van den landbouwer De R te Gouda heeft een kalf met twee koppen geworpen. Vrijdagavovd kwam het te Klarendal (Arnhem) tot eene botsing tusschen de menigte en de politie. Te omstreeks 9 uur bewoog zich van de stad naar die wijk eene menigte volk dat geschat wordt op een 1000 man. Na eerst enkele straten zingende te hebben doorkruist waarbij enkele lanta rens en winkelruiten het moesten ontgelden, werd op den Klarendalsingel een jongen door een politieagent betvapt, toen hij een lantaren verbrijzelde. Dejongen werd gevat en nu wilde men hem ontzetten, maar de politie behield de overhand en bracht den knaap in bewaring, waarbij gebruik gemaakt moest worden van de sabels. In den nacht van 17 op 18 dezer ontdekte een slachter te Londen brand in zijne woning. Hij wekte onmiddelijk zijne vrouw, zijne twee kinderenen een vrouwe lijke dienstbode en begaf zich naar de be nedenverdieping om hulp te verkrijgen. Door het openen der deuren had het vuur echter een doorgang naar boven gevonden, zoodat het geheeie huis weldra in lichtelaaie stond. De man rende toen de slraat op en was te verbijsterd dan dat hij der inmiddels aangerukte brandweer de noodige inlichtin gen kon geven. Men vond laterde verbrande lijken van zijne vrouw, zijne kinderen en de dienstbode. Werkstaking. In Northumberland wordt een loonsverlaging voorde m(jnwer kers gevreesd, wegens de geringe vraag naar steenkolen. Tienduizend mijnwerkers van Durhamtnijnen hebben den arbeid ge staakt. Te Sunderland hebben de werksta kers weder ongeregeldhed'-n gepleegd. De mijnwetkers te Burnley hebben het besluit van het Londensche Congres goedgekeurd, namelijk om slechts vjjf dagen per week te werken. De haven van Hartlepool ligt rol stoomschepen die geen lading hebben. Er is geen ruimte meer voor andere. De werkstaking zal vreeselijke gevolgen na zich sleepen; wat te meer te betreuren is, wijl de eischen der mijnwerkers thans niat van onredelijkheid zijn vrij te pleiten. Zij willen slechts voor een onbepaalden tijd de steenkoolprijzen opvoeren om daardoor de lootten te doen stijgen. Tal van industrieën zullen nu eveneens weldra moeten stil liggen. De «oliekoning» van New York, de heer Rockefeller, heelt aan de universiteit van Chicago weder een cadeautje gegeven van een miljoen dollars, en wel als een dankoffer wegens genadige herstelling. Ge noemde universiteit ontving ook vroeger reeds 2 miljoen doll, van hem. Dertig jaren geleden was Rockfcller nog eene gewone werkman. Hij ging toen olie zoeken en had het geluk een bron te vinden die hem dadelijk rijk maakte; hij vond later nog meer bronnen en werd nog i ijker, totdat hij, nu ongeveer een jaar geleden, als getuige in een zeker rechtsgeding voor de rechtbank gedaagd wordende, de vraag van een der rechtsgeleerden naar zijn rijkdom, beantwoordde met de bewering dat h\j zulks op geen acht of tien millioen dollars na zeggen kon. Een millioen dollars mage dus voor Mr. Rockefeller geen zeer groote op offering zijn, de universiteit is er toch goed mee: en het ware te wenschen dat ook in Nederland zijn voorbeeld navolging vond bjj zoovele geldmannen, die liever voor bet hooger onderwijs hunner zonen duizenden door de belastingplichtige burgers laten betalen. Men meent Jack the Ripper te Melbourne gevonden te hebben. Hjj noemt zich Williams doch zijr. eigenlijke naam is Deening, geboren te Birkenhead. Hjj vertrok met zijn vrouw naar Australië en zond in den loop van 1889 zijn gezin naar Engeland terug. De wegzending van zijn gezin schijnt in verband te staan met een beschulding van ibedriegelyke bankbreuk, welke hem uit Australië deed vluchten Vooiaf heeft hij, naar men vermoedt, te Melbourne nog een grooten diefstal gepleegd. Te Hul! schijnt hjj in 1890 onder den naam van Lawson te hebben geleefden daar een tweede huwelijk te hebben ge sloten. In Maart van dat jaar gaf hij een cheque af op een kassier van wien hij niets meer te vorderen had, waarop hij naar Buenos- Ayrea vluchtte. Daarheen werd hij door een detective gevolgd, die hem op 30 Augus tus in Engeland terugbracht. In Juli van het volgend jaar (1891; werd hjj uit de gevangenis ontslagen, waarop hij zich te Birkenhead weder bij zijn eerste vrouw voegde, met wie hij naar Rainhill vertrok. Reeds den 27sten dier maand schijnt hij zijn vrouw en de vier kinderen, van 1 Vs tot negen jaar oud, te hebben vermoord. Te Rainhill bij Liverpool heerscht de grootste opgewondenheid naar aanleiding van de reeds vermelde ontdekkingen door de politie aldaar gedaan. Zes ljjken zijn zorgvuldig in cement gemetseld, gevonden in het huis waar Williams gewoond had. Er loopen geiuchton, dat nog meer vrou wen, die Williams bezocht hadden, vermist worden. De eerste moord te Whitechapel had plaats omstreeks den tijd toen Williams voor het eerst in Engeland kwam zeer be zwarende omstandigheden zijn bij het onder zoek der politie te Melaourne aan 't licht gekomen. De broeders van Deening verklaren dat hjj altijd een los leven heeft geleid groote rijkdommen bezat, waarvan niemand be greep hoe hij er aankwam, altijd reisde en zich mijningenieur noemde. t Is zeer te hopen dal de politie eindeljjk den rechten man mag gevonden hebben. Men veronderstelt dat hjj nog een medeplichtige moet hebben. LAATSTE BERICHTEN. Provinciale Staten. De voorzitter opent de vergadering in naam der Koningin. Afwezig zjjn met ken nisgeving de heeren Hammacher, Van Lijnden, Pompe van Meerdervoort, Vtiri Deinse, Risseeuw en Brevet. Na lezing der notulen, wordt in behan deling genomen het voorstel van Ged. Staten omtrent de verpleging van krank zinnigen in geneeskundige gestichten. Ingekomen was een brief van de Inspecteur van het staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichtenwaar in zij aandringen op de oprichting van een provinciaal krankzinnigengesticht. De oe- raadslagingen worden geopend. De heer V'. Waesberghe Jansens zegt dat hij met het voorstel sympathiseert. Reeds vroeger is door den geneeskundigen raad aangedrongen op een prov. krankzinnigen gesticht. Spr. ach; de bewering van den geneeskundigen raad ongegrond voor zooveel de verpleging van kiankziuriigen te Coude- water betreft, wjji daar ook Protestanten worden verpleagd. De R. kath. zullen zoo veel mogeljjk naar Coudevvater wenschen te gaan. Spr. juicht het voorstel toe omdat het voorziet in ieders godsdienstige overtuiging. Hjj is van meening dat Ged. staten geen inbreuk zullen maken op den wensch der familieleden. De heer Hennequin zwaait eveneens lof toe aan Ged. Staten, maar meent dat voor een klein deel onzer medeburgers niet is gezorgd. Hij zou voor de Israëlieten gaarne plaats maken in Medemblik, waar met hun ritus gerekend wordt. De heer Snijders was niet ingenomen met het voorstel van Ged. Staten. Hij meent dat de cijfers van oprichting en instandhou ding van een prov. gesticht te hoog zijn, honger dan het geraamd wordt. Hij vroeg om de al of niet wenschelijkheid van het oprichten van een prov. gesticht nu niet uit te spreken maar aan te houden tot de zomervergad Hjj doet daartoe een voorstel. De heer Hejjse bestrijdt dit voorstel en meent dat er wel degelijk bezwaar bestaat tegen uitstel. Als wij de zaak aanhouden kun nen wij geen contracten aangaan. Men kan geen verbintenis aangaan voor korten tjjd. Wel weten Geil. Staten geen juist bedrag van kosten maar spr. meent toch dat de raming van f1400 per bed niet te hoog zal zijn. Provinciale staten verbinden zich niet om nimmer een gesticht op te richten, daarom dringt hjj aan op dadelijke beslis sing. Hij vestigt de aandacht op den jongsten brief van het geneeskundig staatstoezicht, die wel verpleging wil op eigen grond voor arme krankzinnigen, maar zulks niet wen- schelijk acht voor de gegoeden-, althans die kunnen, zeggen de Inspecteurs, in andere gestichten worden verpleegd. Hij noemde het moeilijk om goede verplegers te vinden, die volgens Spr. alleen gevonden worden onder hen die zich uit een godsdienstig beginsel er aan wjjden. De heer Snijders verdedigt nader zjjn voorstel. De heer Den Boer vereenigt zich met het door den heer Hejjse gesprokene. De ge bouwen te Loosduinen zijn thans aanbe steed en wat de kosten betreft acht hjj f 1400 per bed niet te hoog. Hjj juicht het voorstel toe ter voldoening aan de verschillende godsdienstige behoeften der ljjders en vertrouwt dat Gedep. Staten niet tegen de wenschen der familie in zullen handelen. De heer Hejjse licht het door hem ge sprokene nader toe. Den heer Hennequin antwoordt hij dat alle Israëlieten ook met subsidie van de proviricik hunne ljjders naar Melemblik kunnen zenden, waar met hun godsdienst wordt rekening gehouden. Daartoe is »geen conti act noodig. Het voor- Stel Snjjders, om de beraadslaging over de oprichting van een provinciaal krankzinni gengesticht aan te houden, wordt hierop met algemeene stemmen op éen na, die van den voorsteller, verworpen. Daarna komt het voorstel van Ged. Staten in behandeling. De heer Lucasse zegt bij punt I het toe te juichen dat ieder naar zjjn gods dienstige richting kan verpleegd worden. Ged. Staten habben zich op een juist en inderdaad vrijzinnig standpunt geplaatst. Spr. is tegen een provinciaal krankzinnigen gesticht dit toch zou een neutraal karakter moeten dragen en te groote geldeljjke offers vragen. Daarom stelt hjj voor een wjjziging op dit punt, namelijk oin in plaats van «de oprichting is vooralsnog niet wenschelijk te lezen «vooralsnog niet noodzakelijk Dit amendement wordt verworpen. De heer Huvers vraagt alsnu het woord en zegt ongeveer, zelden een voorstel mej

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2