(H3(9l3g(L3(D» Emser Pastilles, ZDOD groene Mutsaards, WOONHUIS, L. K. van der HARST JJz. verkoopen, openbaar verkoopen: Een Woonhuis, Erf en Tuin, verkoopen, voor afbraak Openbare Verkooping openbaar verkoopen: Een HUIS en ERF, - - KERK- Ei\ SCII00L\1ËU WS. Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. 60 c. per doos. eene 11 i11ke Dienslbode, op Woensdag 16 Maart 1892. 100 gerooide Tronkboomen. op Woensdag 16 Maart 1892, een flink gebouwd op Woensdag 16 Maart 1892, Woensdag 16 Maart 1892, op Donderdag 17 Maart 1892, presenteeren te verkoopen van de begrooting voor binnerdandsche zaken voorgesteld, strekkende om f250,000 uitte prekken voor b titengewonen onderstand aan emeenten, die buiten staat zijn in alle '•kosten harer huishouding te voorzien, en voorts om het tijdelijk subsidie voor onderwijs aan sommige gemeenten, met 150,000 te verhoogen. In den kranken toestand dei gemeente kassen is niet te voorzien, zoo beweert deze minister en van het ingetrokken wets voorstel zijns voorgangers rept hij niet dan door een wijziging der gemeentewet en een herziening van het Rijks-belasting stelsel; doch hij wil vast door dezen lijdelijken maatregel in de behoeften voorzien. Dit is voorwaar een buitenkansje voor bankroet gaande gemeenten. Denken wij hierbij ook aan zoo menige gemeenten in onze omgeving, die snakken naar deze tegemoetkoming om te hoog opgedreven onderwijseischen te kunnen bevredigenen waaronder er zij a die als de arme edeiman zich te rijker tooien naarmate de armoede hen pijnigt. Maar wij zullen geen namen noemen. De best ingelichten weten er genoeg van. Wij willen alleen nog even de aandacht vestigen op een dorp (ot moet het zijn een «gemeente»?; in Zuid Holland waar, gelijk in zoovele andere gemeenten, de liberale meerderheid maar al te kwistig met de belastingpenningen omsprong, toen er een «openbare» school gebouwd moest worden. Wij bedoelen Overschie. Daar was een goed gebouwde openbare school met 100 leerlingeneen christelijke school met 300; en een roomsche school met 150 leerlingen. Het liberale gemeentebestuur vond die openbare school niet mooi genoeg; en liet een nieuwe school met onderwijzerswoning bouwen voor de som van f 32,010. Een der wethouders was architect. Dit geschiedde in 1334. tn zie, deze school is zoo «ver standig» gebouwd, dat zij thans op instorten staat; een gebrek dat haar al van hare op richting af heeft aangekleefd. Thans is aanbesteed voor t 10000 deze school af te breken en een nieuwe te bouwen. De school met den bijbel in datzelfde dorp, staat er naast; ze is grooter, even oud, en mankeert niets. Daai hij heeft zij slechts f 13000 gekost Is hel nu te verwonderen hoe sommige «gemeenten» aan zulke enorme schulden voor onderwijs en nog eens onderwijs ge komen zij n «Maar de minister kan er tegen», zeggen de eenvoudigen 11 Maart '92. Benoemd tot dijkgraaf van den polder «De breede watering bewesten lerseke» de heer J. M. Kakebeeke, te Goes; tot idem van den Spmringpolder K. W. v. Nieuwen- huijzen; tot idem van den Adriana-Johanna- polder J. der Weduwen. De heer Otto van Rees, oud 1 d der 2e kamer voor Arnhem en Rotterdamoud voorzitter der kamer; oud-minister van ko loniën en oud-gouverneur generaal van Ned. Indië, is gisteren overleden. De in- en doorvoer van lompen, ge bruikte kleedingstukken enz., uit de provincie Luik is door de Nederlandsche regeering verboden. Benoemd tot rapporteurs der gezamen lijke belastingvoorstellen de heeren De Meyier, Borgesius, Van Houten, A. Van Dedem en Huber. Opcenten personeele belasting I Ir. het dienstjaar 1892/93 zullen in de onderscheidene provinciën de volgende op centen op de personeele belasting worden geheven Noord-Brabant 19, Gelderland ö1/», Zuid-Holland 5, Noord-Holland 3, Zeeland 18, Utrecht 6, Friesland 21 Vs, Overijsel 10, Gro ningen 31, Drente 16 en Limburg 13. Bjj beschikking van den minister van flnantiën dd. 7 Maart is, op het verzoek van eenige oesterkweekers, daarbij uitstel vragende van pachtbetaling voor de oester- perceelen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, waarvan de termijn over 1891/92 den eersten dezer is verschenen, goedge vonden hun verzoek in te willigen, met dien verstande, dat zij desverkiezende de pacht over 1891/92 zullen mogen betalen vóór of op 1 Mei 1892 en overigens op den voet als in de pachtvoorwaarden is om schreven. En verder, dat hun dit uitstel van betaling slechts wordt verleend, opdat zjj de gelegenheid zouden hebbea de ont vangsten, die nog tot ongeveer half Mei uit den verkoop van oesters kunnen voortvloeien voor de betaling der pachtsommen te ge bruiken, doch dat in geen getal een uitstel voor nog later (gelijk dit ten vorigen jare is verleend) zal worden toegestaan. G. C. Ned. Herv. Kerk. Met voldoening zal zeker door zijne oude vrienden vernomen worden dat onder Gods zegen door den arbeid van ds. Con- radi te De Lier het kerkgaand publiek al daar zoo zeer toeneemt dat tot vergrooting van het kerkgebouw moet worden over gegaan. Ds. Conradi, vroeger predikant te Nisse. is de eerste orthodoxe predikant te De Lier "sedert de laatste 50 jaren. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor St. Laurens-Gapinge door ds. K. Stelma te Voorburg. De vereeniging «De Ambachtsschool» te Zierikzee heeft besloten aan het onder wijs ais nieuwe leervakken toe te voegen het smeden en het schilderen; aan de ge meente te vragen kosteloozen afstand in gebruike van een gedeelte van het terrein achter de school, teneinde lokaliteit te bouwen voor liet ouderwijs in het smeden j en aan provincie en gemeente verhooging harer subsidiën en van het rijk een jaar- lijksch subsidie te vragen. 's Gravenpolder. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den arbeider W. Mol alhier 7 konynen gestolen, staande in hokken op diens erf. Wissenkerke. Een der inwoners van onze gemeente is aangenaam verrast geworden. Het was de heer W. H. die aan de voor treffelijkheid der «Sunlicht» zeep eenige dicht regelen had gewijd, en die opzond aan heeren Lever Bros te Rotterdam. Ongedacht en onverwacht nu kwam een postpakket, in houdende een aantal stukken der «bezongen» zeep; waaruit blijkt dat het versje van onzen medeburger zeer goed is opgenomen. Vlissingen. Op de mailboot «Willem, prins van Oranje» had gisteren middag een tieurig ongeval plaats. Een paar man der beman ning waren bezig met een revolver op een zeehond te schieten. De tweede machinist G. J. Verhage, gehuwd en wonende alhier, wilde dit ook eens beproeven, met het nood lottige gevolg dat hem een schot tusscheu neusbeen en oog doordrong. De toestand van den gewonde is ernstig. Dr. Boekel- man verleende de eerste hulp, waarop V. naar zijne woning werd vervoerd. Men gaat 't nu van alle kanten op Vlissingen en de maatschappij «Zeeland» aanleggen. Door vertegenwoordigers der voornaamste Fransche spoorwegmaatschappijen en van de «Soulh-Eastern» en «London-Chatham- Dover-Riiilway» worden nu te Parijs onder handelingen gevoerd over een verminderd tarief voor het personenvervoer tusschen Engeland en het vasteland, dat op 1 April in werking zal treden. De Fransche re geering zal de verhooging van 10 pCt., die zij sinds den oorlog van 1870 van de spoor wegkaartjes heft, afschaffen en de spoorweg maatschappijen zullen 15 pCt. op de le klasse laten vallen en 10 pCt. op de 2e en 3e, zoodat met 1 April de prijs van alle le-klasse-kaartjes in Frankrijk met 25 pCt. en die van de 2e 3e klasse met 20 pCt. zal worden verminderd. Eergisterenmorgen werden de bewoners van de Weesperzijde en den Amsteldijk te Nieu wer-Amstel, verschrikt door een slag, gelijkende op een kanonschot. De oorzaak daarvan vond plaats in de Delibrouwerij. Twee werklieden bezig met het bepekken vaneen reusachtige biel kuip van duizenden Liters inhoud, werden het slachtoffer van eene ontploffing der binnen de kuip opgehoopte gassen. De kuip sloeg met donderend ge raas uiteen en kwetste beide mannen zoo danig, dat zij voor dood moesten worden weggedragen. De toestand van een hunner is zeer ernstig, de andere is minder zwaar gewond. - De 28n Maart e. k. is een dag, dien de natuurkundigen met groote belangstel ling te gemoet zien, maar die angstige ge wone menschen met schrik moet vervullen. Volgens den bekende sterre- en weerkundi ge, prof. Rud. Falb zal namelijk dien dag de meest kritieke zijn der geheele eeuw. De magnetische invloeden van vreemde we reldbollen zullen tegen dien tijd zoo hevig zijn, dat er wel eens een geweldige schud ding van onzen aardbol zou kunnen volgen. De «Wetenschap» zegt dit. Uit New-York komt het bericht, dat 75 gemaskerde mannen de gevangenis te Memphis (Tennessee) binnengedrongen zijn, waar 27 negers waren opgesloten. Diie van deze laatster, werden door hen gegrepen en in de nabijheid der gevangenis doodge schoten. De negers waren in de gevangenis geworpen als beschuldigd van 14 personen te hebben gedood, die trachtten twee negers te arresteeren, door wie eenige meisjes op schandelijke wijze waren mishandeld. De Fransche Kamer van Afgevaardig den heeft het wetsontwerp tot verkiesbaarheid van vrouwen verworpen. Eenige dagen geleden werd een vree- seljjk verminkte knaap, die zich Wanja Osirato noemde, op de spoorlijn bij Birsula in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het stedelijk hospitaal te Odessa ge bracht. Hier vertelde hij, dat hij als zooge naamde blinde passagier uit Birsula met den spoortrein naar Odessa had willen rei zen. Onderweg werd hij door de conduc teurs ontdekt en terwijl de trein in volle vaart was' uit den waggon geworpen waarbij hij vreeselijke wonden bekwam. De knaap is later aan zijne Wonden be zweken. De politie te Weenen heeft de brood- uitdeelingen aan werkloozen, die door de ondersteuningscomité's op verschillende plaat sen der stad werden gehouden, verboden met het oog op de handhaving der openbare orde en ook, omdat daardoor het leven van een aantal personen dagelijks in gevaar werd gebracht. Duizenden, onder wie velen, die geen recht op bedeeling hadden, veroor zaakten telkens een zóo hevig gedrang, dat een aantal vrouwen en kinderen bewuste loos werden weggedragen. Eenige jaren geleden werd een werk man te Renesse, Alphonse Beatse genaamd, wegens het plaatsen van een valsche liand- teekening op een postwissel veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Beatse hield vol, dat hij onschuldig was en toen een paar jaren later hij had toen al lang zijn straf ondergaan do postbeambte op wiens getuigenis hij werd veroordeeld, terechtstond wegens verduistering van gelden, werd zijn onschuld bewezen en het Hof te Brussel sprak hem eindelijk vrij. hem een schade vergoeding van 10 duizend francs verlee- nende. Dezer dagen meldden zich te Brusse' by den advocaat Allard twee Kngelschen aan, zich uitgevende voor een Londeusch bankier en diens secretaris. De advocaat zou hun van dienst zjjn bij het opvragen eener erfenis van 7,500,000 p. st. Na veel onderhandelen gelukte het den beiden En- gelschen op vertoon van een cheque eener Londensche bank een bedrag van 4000 francs in handen te krijgen, waarmede zij zich uit de voeten maakten. Op het oogen- blik dat zij in den trein naar Calais plaats namen werden de beide heeren echter in hechtenis genomen, daar men in lijds be merkt had, dat er iets aan de zaak haperde. De Engelsche spoorwegmaatschappijen trachten hel den reizigers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Op den Great-Wester- spooi weg kan men thans reizen in een trein, die den reizigers der drie klassen gelijke voordeelen biedt. Langs den geheelen trein loopt een over dekte gang, waarop de portieren der afdee- lingen uitkomen. In iedere afdeeling is een electrische noodschel; voorts zy n er dames salons, restarantie en rookafdeehngen. De geheele trein wordt door de locomotief met stoom verwarmd. Zaterdag 12 Maart. Vlissingen, door not. Bosch, de Stadswaag 2 uur. Maandag 14 Maart. Hoedekfnvkerke, bü de Jonge aan het Zangeweegje door not. Mulock Houwer, gezaagd hout, 300 baggen beestenpeen, var kens, geiten, vaamhout, kruiwagens, lin nenkast, kachel, kleerkist, koper-, glas- en aardewerk. Heinkenszand, voor erven wed. v. d. Schraaff 10 uur bij v. d. Berge door not. de Ronde Bresser, woonhuis, erf en tuin 267 cA. En om 12 uur, kast, latafel, tafel, 13 stoelen, 2 spiegels, klok, kachel, 2 bedden met teebehooren, koper-, tin-, glas- en aar dewerk. Kortgene, 4 uur bij Imansedoor deurw. Gelner, kabinet,' kleedingstukken, gouden sieraden, arbeidorsgereedschappen, enz. Dinsdag 15 Maart. Campcrland, 1 uur bij de Lange door deurw. Gelner, eikenh. kabinet, tafels, klok (regulateur), tweeloops achterlaad-jachtge- weer, goud en zilver, ladders, brandhout, aardappels enz. Woensdag 16 Maart. Kolijnsplaat, voor wed. de Vlieger door not. Roelof en de Ronde Bresser 9 uur, 8 paarden 1 tot 15 jr., 1 bruine hengst 10 jr., 9 baatg. melkkoeien, 7 ossen, 7 vaarzen, 8 kalvers, karnhond, pluimgedierte, riemwagen, menwagens, klaverwagen, zaaimachine, ko- renzakken, mangels, paardenpeen, imelkont- roomer, huisraad enz. Kruiningen, half 1 door not. Prins op hofstede Kole, 2000 groene ;mutsaards en 100 gerooide tronkboomen- 4 D V EH I E i\ T1 E i\. ->S Zondag 13 Maart 1892 hoopt onze geliefde Vader, Groot- en Over- /j> grootvader JAN DE KLERK )5) zijnen 80sten jaardag te herdenken. W. MALJAARS. E. MALJAARS—de Klerk. jj> Oostkapelle. jjfr Zij die iets te vorderen hebben van ot verschuldigd zijn aan de nalatenscnap van iREDERIK STAAL, overleden te Nieuw- dorp den 6 Februari 1892, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris PILAAR te Goes, voor of op den 15 Maart a. s. APOTHEKER, Middelburg, rutlenmarkt. (Telephoonnummer 164) Gevraagd teg n 1 Mei bekwaam voor het werk, kunnende kuken. Herv. god d., wasch buitenshui'. Loon naar bekwaamheid. Adres Boekhandel D'HUIJ, Middelburg. De Notaris C. PRINS te Kruiningen za des namiddags half een uur, op de hofstede bewoond door den eerzamen M. Kole Mz., aan den Grintweg onder Kruiningen ONGEVEER ONGEVEER rïi «ru i i J' Li li k De Notaris DE RONDE BRESSER zal op Maandag 14 Maart 1892, ten verzoeke van de erven M». Weststrate wed. C. vau der Scliraaf te Heinkenszand, in het des voormiddags 10 uren, in de herberg bij A. van den Berge te Heinkenszand, kadaster Sectie D nos. 188 en 395 ter grootte van 2 Aren, 67 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling, en des namiddags te 12 uren aan voor meld woonhuis Kast, 1 Ladetafe', 1 Tafel, 13 Stoelen, 2 Spiegels, 1 Klok, 1 Kachel, 2 Bedden met toebehooren, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk, Arbeiders gereedschap en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebrucht. De Notaris C. PRINS te Kruiningen za desvoorm iddags 11 uren, ten berberge ven de Wed. De Jonge, aldaar, staande in Oomshoek, onder Kruiningen. 's voorrni .dags te 10 uren te Hoedekens- kerke op de hofstede bewoond door en ten verzoeke van den eerz. C van Liere Wz., ten overstaan van den notaris MULOCK HOUWER van: EEN KAPITALEN bestaande in jCö 1 vosbles Merriepaard oud '""ac jaar' vos êuinpaard tS, oud 7 jaar, 1 bruin Mer- riepaard oud 10 jaar, 1 bruin Veulen-Merriepaard oud 11 jaar. 1 bruin Merriepaard oud 2 jaar, 4 zwart dito oud 1 jaar, 6 baatgevende «Ut Melkkoeien, .2 Kalfvaarzen, 5 "Vaar zen van 2 jaar, 1 Os van lVs jaar, 7 Jaarlingen, 1 Vaars van V2 jaar, 6 Aanboudkalvers, 52 Kippen, 1 drach tige Zeug, 3 Loopvarkens, 2 Koebak- len en Goten, 1 Thoolsch Gerij, 2 Menwagens, 1 Driewielskar, 5 Ploe gen, 5 Eggen, '1 Rolblok, 2 Sleepers, 1 Sleepbord, Zwingen, 1 Windmolen. 1 Snij- en Moesmolen, Geeselsteen met Paard, Bascule en verder Land bouw-, Melk-, Stal- en Zoldergereed schap, 10 Hevies, 12000 kg. Weihooi, 4000 kg. Klaverhooi200 baggen Beestenpeen, Harnas enz. Op de Hofstede is geen gelegenheid tot stalling. De Notaris A. M. TAK, zal op des namiddags ten een ure op het hofsteedje, bewoond geweest door wjjlen de wed. M. Vilé, in de gemeente Oost-en West Souburg aan den straatweg naar Ritthem, in het 1 Ezel, 2 Geiten, 2 vette Vaikens, 1 Kar op veeren, 1 Kruiwagen, 1 Handblok, 1 Turk, Landbouwgereed schappen, eene partij waaronder: Tafels, Stoelen, Kabinet, Linnenkast, 2 Bedden met toebe hooren, twee Klokken, Spiegels, Kachel, Matten, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk. De Notaris B. A. VERHEIJ zal des avonds te acht uren, op de Boveo7aaI van de Sociëteit «de Vergenoeging»op de Groote Markt te Middelburg, publiek zijnde Pakhuis of Werkplaats met Bo venwoning, iu de Sint Janstraat, op den hoek van d* Zusterstraat te Middelburg, wijk I no. 52- Daags vóór en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des na middags van 2 tot 4 uur op vertoon van een permissiebiljet, met verdere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2