LDER. ;ers8co. [oniale Waren, [ofoddinsche 1892. No. 69 Donderdag 10 Maart. Zesde Jaargang. iTRETTEN f2,50 1. -1,50 i. -1 „TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. IFflUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Verkiezing voor de Pi ov. Staten. Vaccine-vereering i d d e 1 b u rg. DRAAN, Vs flacon, genieten rabat. in 7nnrian 13 Maart in arrest te (kerk een man [n knieën zit- armoede en fechuur, terwijl was. het Duitsche I vloot. De soci- Igde Metzger leeld, dat den Imshafen aan j voorgekomen, agen een man id van genoemd ater en van tijd kijken ot hij zrg in dezelfde bn twee stokers Is de eene aan aderen er naar ng der Veree- hlijksche opgaaf lin ronde cijfers 1 miljoenmuil- I61/3 miljoen kpen 45 miljoen, lenrijksche edel- ln getrokken van (ten in Rusland, het door hem J doll, per maand |w-York arri vee- werd voor het Et geld hangen [die het moesten persoonlijk de Ih, als een armen lleed op reis naar Tot Atlantic. Bij I hij naar de vuile nde emigranten Isarissen versche- lingst te nemen, Ji eenigen onder- loogenloozen blik |oor de mannen n, maar nauwe- jsch buiten Castle fcch en de bruta le In waren zonder |t bij hun ontslag stelt zich voor I zoodra voldoende pijn dat de com- 1 geld verduisterd |K O O P ping 22 Maart of een ling 15 Maart bij ILSE, te Oostkapelle. 3GRAAF MIDDELBURG!. i standhoudende kleur S GESLOTEN. 500TDIENST 1DELB.-ROTTERDAM. Maart. onderd Zondags, v. Vlis- Middelburg S,45, van BOOTDIENST elburg en Zierikzee. erikzee Spoorweg Goes. Maart. Van Zierikzee id. 'smorg. 'smid. Dinsd. 8 7,30 3,30 Woen. 9 7,30 3,30 Dond. 40 6,3,30 Vrijd. 11 6,30 3,30 Zat. 12 7,30 3,30 Zond. 13 12,- Maan. 14 7,30 Dinsd. 15 7,30 3,30 3,30 Maart. van Antwerpen Dinsd. 8'smorg. 3.30 Dond. 10 5,— Zon. 43 6,30 elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prqs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 30 Wie zich met 1 April, a. op ons blad abonneert, ontvangt het tot dien datum GRATIS. Aan de Besturen en Agenten van de Anti-revolutionaire Kiesver- eenigingen. Het Centraal Comité van Anti-revoluti onaire Kiesvereenigingen, volgens zijne Sta tuten (zie Art. 6 en 19, in verband met Art. 21 van zijn Program), geroepen, om, voor het geval dat er bij generale verkie zingen, gelijk in Mei a. s., voor de Provin ciale Staten komende zijn, bepaalde saam- werking met eenige andere staatspartij zal plaats hebben, die te leiden; acht zich verplicht ter kennisse van de bij het Comité aangeslotene Kiesveenigingen en Provinciale Comité's te brengen, dat het geene vrijheid vindt, om, waar alleen met de Roomsche kiezers op dit oogenblik van generale samenwerking sprake zou kunnen zijn, na de houding die in zake de Bra- bantsche motie, in de Kamer tegenover het vorig Kabinet, en in Juni jl. bij de Stembus door een groot deel van onze Roomsche landgenooten is aangenomen, ditmaal eenigen stap tot zoodanige samenwerking te doen; en zulks te minder, overmits zulk eene samenwerking volgensArt. 21 van het Program toch nooit anders dan op vaste bedingen zou mogen worden uitgelokt, en reeds nu genoegzaam gebleken is, dat de Roomsche kiezers, als georganiseerd geheel gedacht, hiertoe óf niet in staat, óf onge negen zijn. Hiermede vervalt voor het Centraal-Comité tevens de aanleiding om, geljjk in 1889, voor de Provinciale verkiezingen eene Depu- tatenvergadering saam te roepen, en moet de leiding en de verantwoordelijkheid der zaken aan de Kiesvereenigingen en Provinciale Comité's worden overgelaten, overmits het Centraal Comité, de verhouding waarin het tot de Kiesvereenigingen staat, niet in den geest van Art. 11 der Statuten zou opvatten, indien liet in eenig district tegenover de eandidaten der Iiiesvereeniging andere can- didaten aanbeval. Intusschen heeft het Centraal Comité wel het recht, (zie Art. 10;, om de Kiesvereeni gingen te dienen van advies, iets waartoe het te eer bereid is, daar niets het feit kan wegcijferen, dat de Staten-Provinciaal Kies college voor de Eerste Kamer zijn en als zoodanig een algemeen politiek karakter dragen. Weshalve het Centraal-Comité zou achten, dat de Kiesvereenigingen, (ook nu zich hou dende aan wat, bij ontstentenis van afspraak tot generale samenwerking, steeds als regel gold), in dezer voege zouden kunnen te werk gaan, dat men bij eerste stemming alleen de eandidaten van Antirevolutionaire zijde steunde, en bij eventueele herstemming overwoog, of er onder de in herstemming komende eandidaten, voor zooverre deze niet door onszelven in herstemming waren ge bracht, zich ook éen of meerderen bevonden, die genoegzame voorkeur voor ons oplever den, om zoo mogelijk hunne keuze te helpen verzekeren. Als maatstaf om deze voorkeur te kunnen beoordeelen, zou men dan een onderzoek kunnen instellen naar hunne genegenheid, 4o. om in zake de Eerste Kamer voor ons aandeel mannen te helpen verkiezen, die voldeden aan de eischen door de Depu- tatenvergadering voor de eandidaten der Tweede Kamer gesteld 2o. om in de Gedeputeerde Staten bil lijkheidshalve de onderscheidede richtingen te helpen vertegenwoordigen en 3o. om in de Provinciale huishouding met ons te strijden voor de vrije keuze van wie voor krankzinnige familieleden huipe inroept: de «choolwet-MACKAY in milden zin te helpen toepassenen het zelfbeheer der gemeenten zooveel mogelijk te doen eerbiedigen. Wel is het Centraal-Comité er niet blind voor, dat deze wijze van handelen bij het meervoudig karakter, dat de keuzen voorde Provinciale Staten dragen, het gevaar op levert, dat onze getalsterkte in de Staten- Provinciaal niet veel zal toenemen, misschien zelfs eanigszins slinkenmaar het is tevens van oordeel, dat de Antirevolutionaire partij met het oog op haar toekomst desvereischt voor dit offer niet mag terugdeinzen. Het Centraal-Comité voornoemd Dr. A. KUYPER, Voorzitter. M. NOORDTZY, Secretaris. Amstèrdam, 29 Februari 4892. li. Gij ziet het, zoolang de «priesters der wetenschap» de natie niet veroorloven haar geloof vaarwel te zeggen, zwijgt de pers eerbiedig. Want dat die voorlichtster der openbare meening em andere redenen dan uit eerbied voor de uitspraak der wetenschap zou zwijgen, is niet aannemelijk. Handelen nu die «priesters» fegen beter weten in, als zij de natie blijven kluisteren aan het vaccine-geloof? Geenszins. Zij zijn «vast overtuigd» van de voortreffelijkheid der vaccine, en wie niet zien of niet liooren wil, ziet niets en hoort niets, vooral wan neer zijn belang dit medebrengt. Nu beeft de «priesterschap» er zeer grootbelang bij dat het vaccine-geloof in stand blijve. Niet een geldelijk, maar wel een zedelijk belang Dit laatste vereischt eenige toelichting. Te dien einde moet ik beginnen met u te wijzen op de beteekenis van een 19e- eeuwscheinstelling, namelijk op de officiëele wetenschap», dat wil zeggen die wetenschap, die evenals goud, zilver, maat of gewicht, van regeerinqswege geijkt wordt. Op die wetenschap kan men aai:al wat daar buiten staat, verdient geen vertrouwen. Die wetenschap kan alleen door Staats- en A msterdamsche professoren worden beoefend en onderwezennieuwe professoren worden aangesteld op advies der oude professoren zeiven, die alwie van andere beginselen uitgaat dan zij zeiven voor «niet knap» verklaren. Laat bijvoorbeeld een dokter het ongeluk hebben te vervallen tot het geloof aan de heilzame werking der homoeopathie dadelijk wordt hij ongeschikt niet slechts voor professor, maar ook voor de geringste geneeskundige staatsbetrekking voor niets dat van de Regeering uitgaat, kan hij meer in aanmerking komen. Zóo handhaaft die officiëele wetenschap haar gezag. Wanneer een «officieel wetenschap pelijk man» zich eens vergist, ook dat komt voor dan is dit toch heel wat anders dan wanneer aan een ongeijkt mensch zoo iets overkomtdan is dat, ofschoon men zou denken dat het publiek recht had van den eerste meer te verwachten dan van den laatste, niet erger, doch minder erg «De Staat», zoo verzekerde nog onlangs de Hoogleeraar J. W. Gunning, een door Stad en l ande, dus dubbel geijkt man, «erkent alleen de wijze van genezen, die steunt op de wetenschap.» Is dus een patiënt op niet- officieele wijze genezen, dan blijft hij in de oogen van «den Staat» patiënt, 't Is jammer, om dit ter loops op te merken, dat «de Staat niet ook alleen die «wijze van sterven» erkent, die «op de wetenschap steunt» dan konden wij wellicht allen officieel in 't leven worden behouden. Doch ik ga voort met mijn betoog. Daar «de Staat» alleen de wijze var: gr nezen die «op de wetenschap steunt», alleen dus de officieele wijze van genezen «erkent», zoo moet hij ieder die het geloof daaraan, en dientengevolge den eerbied voor de wijze wetten van «den Staat» verzwakt, als gevaar lijk voor de maatschappij straffen. Dat nu doen de kwakzalvers, vooral zij die zieken van hunne kwalen schijnen te genezen {echte genezing kan alleen van Staatswege geschieden). Allereerst verdienen zij straf, die de onbeschaamdheid hebben om patiën- ten, opgegeven door de officieele wetenschap, van plezier te laten dansen, en heidomme volk alzoo in de verleiding brengen van te spotten met dia officieele wetenschap. Dat mocht nog, onder den schepter var: een abso luut vorst als LodewijkXIV, een Molière doen, dat komt onder de vrijzinnige heerschappij van den Voogdij Staat niet te pa13. Drarom wordt het hoog tijd dat de rechterlijke macht te hulp kome. «De rechter toch,» zoo verklaart dezelfde Hoogleeraar, «mag niet eene geneeswijze aanmoedigen die bui ten de wet staat.» De strafrechter heeft niet meer te vragenwat zegt, duidelijk en ontwijfelbaar, artikel zooveel van de Straf wet? maar hij heeft ook met «den geest der wet» te rekenen, en die geest is, altijd volgens de verzekering van den Hoogleeraarbescherming van de officieele wetenschapWaar zou het heengaan met Nederland, zoo lieden, die de faculteit niet genezen kan, zich zoo maar wenden tot hen van wie zij weten dat het geen «ge- neesheeren» zijn, maar die hen desondanks van hunne kwalen bevrijden Nu zijn er wel ouderwetsche rechters die nog meenen, dat de strafrechter met dien veronderstelden «geest» der wet of met het doel dat de wetgever wellicht najaagde, niets te maken heeft maar bij den Hoo- gen Raad schijnt op dit speciale punt een «ruimere opvatting» te bestaanalthans de Redactie van het Weekblad van het Recht Dinsd. 15 7.30 geeft, zoo de quaestie voor dat college ge bracht wordt, hoop op succes; en de hoofd redacteur ven dat blad is zooals gij weet, tevens lid van dat Hooge Rechtscollege. Sapienti sat, d. w. z. «Begrepen?» En meent niet dat die «officieele weten schap,» aldus bijgestaan door de rech terlijke macht ter beteugeling van wan ordelijke patiënten en de ben genezende kwakzalvers, machteloos is tegenover hen die nog gezond zijn. Gelukkig staan ook de gezonden onder de vaderlijke zorg van de «priesters der officieele we tenschap». Wij bezitten toch een genees kundig Staatstoezichtdit bestaat natuurlijk louter uit officieel-wetenschappelijke mannen, en is adviseur van de regeering. De Re giering, wier macht in beginsel grenzenloos is, voert voor zoover zij over de meerder heid in de beide Kamers beschikken kan uit, wat de «officieele wetenschap» haar aanraadt. Wel wordt het college van toe zicht samengesteld door de Koningin op voordracht der ministers, die zeiven niet behooren tot de geleerde corporatie, en dus vrij zijn voor te dragen wien zij verkiezen maar hoe zouden deze leeken iemand kunnen voordragen die door nde wetenschap» voor niet-wetenschappelijk wordt gehouden Mis schien durft een of ander Minister nog wel eens een enkelen keer afwijken van de offi cieele adviezen. Maar hoe zelden is daartoe de gelegenheid, want de leden van het Staats toezicht worden voor hun leven benoemd. Er moet dus heel wat gebeuren, voordat het college, d. i. zijne meerderheid, het eenmaal ingenomen standpunt verlaat of een wetenschappelijk dogma vaarwel zegt. Zulk een college is derhal re voor de «offi cieele wetenschap» een vaste burg Misschien stelt gij uwe hoop nog op de Kamer. Doch vergeet gij dan niet dat in de Kamer alleen naar «deskundigen» wordt [geluisterd Vroeger waren er ten minste nog twee deskundigen, die elkander geregeld tegenspraken toen was er dus nog eenige kans. Nu is er echter slechts één meer, een man van leeftijd, die zich dus op zijn lange ervaring beroept. En waf beteekent nu, bid ik u, de ervaring b. v. van een man als dr. Cory, die slechts 32 duizend gevallen onderzocht, en na eerst langen tijd het tegendeel te hebben ver zekerd, tot de slotsom kwam dat op elke 100 inentingen met dierlijke pokstof min stens één geval met schadelijk gevolg voorkomt, wat beteekent die ervaring tegenover die van een man als dr. Schrei- nemaclier die niet alleen geneesheer maar tevens Kamerlid is. Want wie is Dr. Cory Een buitenlan der. Nu zijn een groot aantal zeer beroemde buitenlanders, huns ondanks en na grondig en herhaald onderzoek, tegenstanders der vaccine geworden. Maar buitenlanders bezitten in Neder land geen gezag immers zij behooren niet tot het corps beoefenaars van «de officieele wetenschap». De wet erkent hen nu een maal niet; hunne titels zijn hier te lande zonder waardenaar de wet staat Dr. Cory met Sequah gelijk. Dit is correct; de wet, de Nederlandsche wet, reikt niet verder dan de grenzen van den Staat; een Duitsche of l' ransche geleerde staat buiten de Ne derlandsche wet, en wat «buiten de wet» staat mag, zoo hebt gij vernomen, op geenerlei wijze «worden aangemoedigd.» Met buiten landers hebben wij ons niet in te laten. dr. Idzerda, liberaal kamerlid voor Sneek; en dr. Rombacli, liberaal idem voor den Briel. (Red.) roomsch kamerlid voor Maastricht. (Red.) 9 Maart 1892. By kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Goeree en Overflakkee, J. Zaaijer Pzn., burgemeester van Dirksland, Herkin- gen en Melissant, te Dirksland. De tweede kamer heeft de inlichtin gen omtrent het adres van den milicien de Jonge te Abeele in zake zijner mishandeling in het hospitaal te Vlissingen in handen gesteld van de hh. v. Löben Seis, v.d. Schrieck, Goekoop, de Beaufort enRoessing; dat zijn 2 officieren, 2 rechtsgeleerden en 1 predikant. Drie van deze rapporteurs zijn liberalen. Tot drie interpellatiën is verlof verleend: lo. over de benoeming var. een comman dant van het regiment grenadiers en jagers; 2o. over de nijpende armoede in Friesland, speciaal te Beets, aan den heer Tijdens; 3o. over de maatregelen door den minister van buitenlandsche zaken, ter verkrijging van opheffing van hel verbod van vrijen invoer van levend vee in Engeland, aan den heer Huber, Minister Tak leed zijn eerste, schoon zeer kleine, nederlaagje, door de aanneming met 39 tegen 28 stemmen van een door hem bestreden motie RutgersZijp waarin de regeering wordt opgedragen aan het Alkmaar, Hoorn, Edam en Purmerend verleende recht tot het hellen van wik- en weegloonen in te trekken zoo het in strijd blijkt met art. 254 der gemeentewet. a to.—. Paardenboonen f6,— a f6,50. Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Rotterdam 7 Maart. Tor graanmarkt van heden (Maandag), verkeerde de handel in binnenlandsche hranen, ondanks de aanvoer klein was, weder in flauwe stemming en ging de omzet traag van de hand. TARWE langzaam tot vorige prfjzen ver kocht. De beste f8,60 tot f9, goede en mid delbare f 8,20 a f7,10, mindere en geringe f6,75 a f5,40. Per 100 kilo f8,50 a f 10,75 naar deugd. Canada 1 - - De minister van Oorlog heeft bepaald, dat, ter aanmoediging der vrijwillige oefe ning in de wapenhandel, aan alle vereeni- gingen, wier statuten bevestigd ziju door koninklijke goedkeuring, indien zij zulks verlangen, door het rijk kunnen worden versterkt, voor elk geweerdragend lid een groot kaliber geweer, zoomede eenige gewe ren klein-kaliber (model 1871) en eenige kamer-schietgeweren met daarbij behoorend materieel. Per lid kan tevens jaarlijks wor den beschikt over 100 scherpe en 10 losse patronen. De Vereeniging van spoorweg-perso neel had 38 exemplaren van het door haar ontworpen adres om lotsverbetering aan den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen opgezonden. Thans is van dezen by haar bericht ont vangen, dat vijf der onderteekenaren door hem ten gehoore zullen worden ontvangen, om het adres toe te lichten; en dat zij voor de deswege te maken reis vrij vervoer zullen hebben. In de Volksonderwijzer, maandblad voor het onderwijs, vindt men het school programma der sociaal democratische onder- wijzers-vereeniging. Verplicht, kosteloos staatsonderwijs, verstrekking op staatskosten van voedsel, kleeding en geneeskundige verpleging. Opleiding van onderwijzen op staatskosten, geheel kosteloos en gedurende den tijd van de practische vorming eene subsidie van minstens f300 's jaars. Op de school is maar ééne soort van onderwijzers hoofden van scholen niet meer. Een der onderwijzers wordt belast met de admini stratieve leiding. Het laagste traktement is 11000 met periodieke verhooging. Na twaalf jaren bedraagt het minstens 11200. Bij het sluiten van een huwelijk wordt het salaris met f300 verhoogd. De leden van het schooltoezicht worden gekozen door de ou ders der schoolgaande kinderen en door de onderwijzers. Bij dit programma is geene berekening van kosten gevoegd. Ierseke. Verg. van den Gemeenteraad op Maandag 7 Maart des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig de heeren Jous Sandee en D. Schipper. Voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige ver gadering zijn nog niet gemaakt uit hoofde van drukke werkzaamheden ter secretarie. Vele ingekomen Staatsbladen voor kennis geving aangenomen. Ingekomen van de hh. De Man te Kuilenburg en Snouck te Dreischor kennisgeving, dat zij hunne benoeming tot onderwijzer alhier aannemen. Van Ged. St. is ingekomen een schrijven met nota van aanmerkingen op de gemeentebegroo- ting 1892. B. en W. stellen over eenkom- stig die aanmerkingen eenige wijzigingen voor in de begrooting. Voor de vergrooting der beide gemeentescholen is eene som van 16000 bestemd, gedeeltelijk te bestrijden uit een aangevraagd buitengewoon subsidie volgens art. 49 der schoolwet. Daar even wel de bestekken en teekeningen der school- vergrootingen nog niet gereed zijn en over de toekenning van het subsidie door de regeering niet beslist wordt, voordat deze zijn ingezonden, worden de bedoelde f 6000 voorloopig van de begrooting afgenomen. Eene som van f500, zijnde het niet be stede overschot eener vroegere geldleening voor aanleg van straten, waren als batig slot der rekening van 1890 op de begroo ting gebracht. Aan deze som moest eene bestemming gegeven worden en nu stellen B. en W. voor f 200 daarvan te voegen bij den post voor onderhoud der haven en f 300 te bestemmen als salaris voor een aan te stellen tweeden klerk ter secretarie. Over dit laatste voorstel ontspint zich een vrij uitvoerig debat. De heer Sauer wil liever

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1