1892. No. 68. Dinsdag 8 Maart. Zesde Jaargang. VERSCH IJ N T PRIJS DER ADVERTXTIEX G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. KERK- EN SCHOOMIEUWS. Gemengde Bsricliten. K-DE ZEEUW. UITGAVE VAN elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prijs per drie maanden franco p. p. f 0.95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 Gent, iedere regel Enkele nummersƒ0.025. meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. gjgjT" Wie zich met 1 April, a. op ons blad abonneert, ontvangt het tot dien datum GRATIS. Onzin van een lid der tweede kamer. In de «Stemmen voor Waarheid en Vrede» komt de oud-officier de heer Hoefer terug op de dwaze intrekking van Bergan- sius' legerwet. Hij deelthierbij onder anderen in een noot mede welk gesprek hij eens over de landsverdediging heeft gevoerd met een lid der tweede kamer, kort voor de indiening der legerwet. Hij doet dit om een gedeelte van het gehalte der tegenstanders van deze wet te doen kennen. „Genoemd lid een leek beweerde dat wij onze neutraliteit niet konden hand haven, laat staan onze onafhankelijkheid. Op mijn vraagof zijne overtuiging op eenige studie berustte, moest hij natuurlijk het antwoord schuldig blijven- Als oud officier gekwetst over zijn uitlating, merkte ik op dat wij - naar mijn innige op stu die gegronde overtuiging ons wel kon den verdedigen, mits wij daartoe den ern- Ktigen wil toonden, bestaande in de eerste plaats, door onze legervorming op deugde- lijken grondslag, invoering van persoonlij ken dienstplicht geen te korten diensttijd en voldoende sterktete doen rusten, en dat ik van hem verwachtte, dat hij ter ver krijging hiervan krachtig medewerkte- Met schouderophalen werd ik voor een ide alist uitgemaakt. Hij wist een beter middel. Bij het naderen van een vijandelijk leger, moest men zich ten onzent er toe bepalen, den Burgemeester der dichtstbij gelegene gemeente, vergezeld door twee veldwach ters, proces verbaal te laten opmaken van het overschrijden der grens. Hierdoor zouden veel kosten bespaard worden-"" Uit dit éene staaltje kunt ge genoeg kennenzegt «De Bazuin» van den geest die sommige opvolgers van de ouderwetsche Hoog Mogenden bezielt en wordt het hoe langer hoe duidelijk waarom eigenlijk het legerontwerp Bergansius ingetrokken is. 7 Maart 1892. Middelburg. Woensdag, a. te 1274 uur buitengewone vergadering van de Provinciale Staten. Het publiek zal toegang hebben door de deur ter zijde van de Concertzaal, Groenmarkt. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te SI. Maartensdijk zijn 160 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan vereenigden op zich de heeren A. Kloet 53, A. N. Snouck 35, Johs. Pot 28, I. P. Hage 25 en Jhs. Noom Jz. 11 stemmen. Herstemming tusschen de beide eerstge- noemden. Jongelingen, die tot de lichting van 1892 behooren en persoonlijk hun militie- plicht wenschen te vervullen, moeten, om bij het korps hunner keuze te worden in gedeeld, zich vóór 20 Maart a. schriftelijk aanmelden ter plaatse waar zij aan het daartoe vereischte examen wenschen deel te nemen. Die aanvrage moet bevatten naam, voor naam, woonplaats, wapen, korps en garni zoen hunner keuze. Het programma van dit examen omvat: lo het schrijven van eene goed leesbare hand2o de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal3o de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen4o de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten 5o eenige bekendheid mot de vaderlandsche geschiedenis; 6o voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen, dat op éen dag afloopt, wordt gehouden tusschen 25 Maart en 5 April. Niet onaardig schrijft Ds. Gispen in de Bazuin: «De belasting-hervorming van Minister Pierson, is nu bekend geworden, en wel willend door de pers ontvangen. Ik heb van deze dingen geen het minste begrip, en cijfers hebben nooitsterk op mijne verbeelding gewerkt, zoodat ik zelfs niet eens een weinig fantaseeren kan. Ik kan er dus ook niet over schrijven. Het eenige, dat ik er van begrijp, is, dat als men geen f 13.000 bezit, geen huizen of landerijen koopt en verkoopt, geen erfenissen krijgt of verwacht, en geen zware drinker van gedistilleerd is, men deze belastinghervorming kan laten passeeren, als iets dat ons niet raakt. Het weinige zout en zeep, dat in de huishouding ge- bruikt wordt, doet het em waarljjk niet», Schandelijk langzame rechtspleging in Suriname. Het is bekend dat de vorige gouverneur heel wat moeite gehad heeft om grove misbruiken te bestrijden. Van den tegenwoordigen gouverneur hoort men voorloopig niets. Moge het hem echtergeluk- ken verbetering te krijgen onder anderen in de traagheid jvan het rechtelijk onder zoek. Immers maanden geleden werden de redacteurs van het te Paramaribo verschij nende blad De Volksbode, welk blad niet met de «kliek» medeging, op het onver wachtst gevangen genomen en gehouden wegens, zooals beweerd werd, aanstoking tot het Mei oproer. Eerst thans verneemt men dat zij eindelijk weder in vrijheid zijn gesteld, wijl geen termen voor hunne ver volging aanwezig waren. Wij dienen ons oordeel op te schorten tot meerdere berich ten inkomendoch de vraag mag gedaan, of in de gevangenneming en maandenlange gevangenhouding dezer heeren ook tegen recht en billijkheid kan zijn gezondigd. Naar de VI. Crt verneemt, zal de luite nant kolonel Langguth van Vlissingen wor den overgeplaatst. De luitenant kolonel Le Bron de Vexela van het regement grena diers en jageis wordt benoemd tot lid der rekenkamer. ZUIVERINGVAN KOOI- OFZANGVOGELS, Zijn de vogels met ongedierte behept, dan bijten of pikken ze zich veelvuldig op ver schillende plaatsen onder de veêrenbij toeneming ziet men de lastige insectjes op enkele plaatsen aan de kooi, somwijlen aan de buitenzijde, of zelfs wel aan den wand waartegen de kooi hangt, veelal onderaan, bij menigte op een hoop. De vogels worden hierdoor op enkele gedeelten kaal, kwijnen en sterven eindelijk. Ontwaart men nu deze kenteekenen. dan neemt men den vogel uit de kooi en reinige laatstgenoemde met groote zorgvuldigheid door middel van goed kokend water en krabt of schuiert haar van alle zijden af droog geworden zijnde, bestrooie men den bodem met een dikke laag zee of schuurzand, dat eenigszins vochtig is; daarna neme men den vogel in de hand en doopt een teeken- penseel in anijsolie (wanneer deze stijf is, ontdooie men ze in de warme hand) en raakt daarmede den vogel aan op onderschei dene plaatsen, onder de veêren, aan den hals, op en onder de vlerken, boven aan het begin van den staart, onder den buik enz. doch vooral niet veel. Daarna zet men den vogel weder in de kooi. Na drie of vier dagen wordt deze behandeling nog eenmaal her haald, in zeer erge gevallen ook nog ten derden male. Heeft de kooi aan een wand gehangen, dan moet deze op die plaats mede goed ge zuiverd worden en moet men de kooi liefst op een andere plaats hangen. Het zaadbakje moet eveneens goed gezuiverd en het zich daarin bevindend zaad weggeworpen wor den, 't geen men nu en dan herhalen moet, daar zich 't ongedierte gaarne in het zaad nestelt. Om de vogels zuiver te houden, moet men deze tweemaal 's weeks versch zand en goed zuiver drinkwater geven en over 't al gemeen de grootste zindelijkheid in acht nemen. Voor de stokjes in de kooi bezige men uitgeholde (van de pit of merg bevrijde) vlierstokjes, waarin men aan de bovenzijde drie of vier gaatjes moet boren. Deze stokjes moeten elke week inwendig gereinigd worden door middel van een koperdraad, aan welks eene einde zich een rond schuiertje bevindt; dit schuiertje moet eerst in brandewijn ge doopt worden. Rieten kooien zijn niet zoo goed als die welke van blik vervaardigd zijn, daar het on gedierte in de eerstgenoemden meer tieren kan. Vooral verzuime men niet de vogels des zomers een vlak schoteltje met zuiver water in de kooi te geven, opdat zij zich kunnen baden. Kanarievogels geve men gedurig een versch geel blaadje kropsla in de kooi; suiker, vijgen, beschuit enz. is :mmer noodig en bevordert de gezondheid in geenen deele. Het zaad, wit en zwart, somtijds gemengd met een weinigje zaad van kropsalade, moet zuiver, vooral niet muffig en 't drinkwater zeer zuiver zijn, geen regenwater dat met looddeelen bezwangerd is. Ook zorge men dat de kamer, waarin de vogels zich ophou den, licht en de lucht zuiver is. K. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee door Dr. Herderschee te Tiel. Wilhelminadorp. Voor eene groote schare werd onze nieuwe leeraar de heer L. Iogelse gisteren in de voormiddaggodsdienstoefening tot zijn dienstwerk plechtig ingeleid door ds. C. de Wilde van Schiedam naar aanleiding van Matth. 21 28 het laatste gedeelte. «Werk heden in mijnen wijngaard». De handoplegging geschiedde door den bevestiger en den consulent ds. Pikaar van Goes, waarbij de gemeente den leeraar staand'- toezong Ps. 134 3. Des namiddags verbond de bevestigde zich aan de gemeente en had tot tekst 1 Timotheus 1 15a. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Driesum ds. P. Bouma te Terneuzen. Ev, Luth. Kerk. Beroepen te Tiel ds. D. Fregeres te Groede. In de maand Februari werd de bij zondere school te Goes bezocht door 190 leerlingen, waarvan 170 geen enkelen school tijd verzuimden18 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 2 beliep het verzuim van 13 tot 16 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1 pCt., tegen 1.4 pCt,, in Febr. 1891. 11 leerlingen war.en de geheele maand we gens ziekte afwezig. Door enkele bemiddelde personen te Middelburg worden pogingen aangewend de «danshuizen» en «publieke huizen» daar ter stede zooveel mogelijk uit te roeien. Voor I dat doel zijn nl. door genoemde heeren reeds twee dergelijke huizen aangekocht, waarin het nu den huurder verboden is hun bedrijf voort te zetten. Dit navolgenswaardige feit vonden wij in enkele bhden vermeld. Wij weten niet of er indertijd ook melding van gemaakt is. ■ds zulks geschiedde door nu wij Ion mr. en mevrouw Groen v. Prinsterer te 's Hage, die op deze wijze bijna een geheele straat van dergelijke besmettelijke woningen be vrijdden. Een landbouwer uit C-adzand had de onvoorzichtigheid Vrijdagavond even voor Sluis uit de tram te springen alvorens deze stilstond. De man kwam wonder boven wonder in een sloot terecht, waaruit hij, toen de trein tot stilstand was gebracht, oogenschijnüjk ongedeerd reeds was uitge kropen. Ongeveer een kwartier later, bij het terugrijden naar Draaiburg, ontdekte de machinist iemand tusschen de rails. De trein stopte oogenblikkelijk, zoodat een ongeluk werd voorkomen, daar de mar) tusschen de spoor =taven lag, welke hij krampachtig hield omkneld en waarvan men hem slechts met moeite kon loskrijgen. Daarna is hij in eene nabijzijnde boerenwoning gebraeht. M. C. Omtrent de opsporing te Antwerpen van J. W. uit 's Heerenhoek, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal te Baarland, schrijft men ons uit Waarde: Nauwelijks verspreidde zich hier het bericht dat Jantje Laarze. (alias Jan Westdorp) uit 's Heerenhoek zich in deze gemeente had op gehouden, of de beide onbezoldigde rijks veldwachters J. Kroes en J. Geleedst begaven zich op weg om genoemden persoon op te sporen. Tot diep in den nacht zetten zij hun nasporingen voort, maar moesten on- verrichterzake terugkeeren. Het schijnt echter aan J. Geleedst gelukt te zijn, de verblijfplaats van den verdachte, benevens het hotel waarin hij te Antwerpen vertoefde, uit te vorschen; ten minste geholpen door den brigadier Hendrikse uit Rilland-Bath, gelukte het hem, de justitie de noodige inlichtingen te verschaffen, waarop de aan houding van Jan Westdorp volgde. G. Ct. Heinkenszand. Nu de rust na het arres teeren van een achttal personen waaronder ook J. Westdorp bijgenaamd laarze' onder de burgers is teruggekeerd zijn ook de hier en te 's Heerenhoek tijdelijk geplaatste Rijks veldwachters naar hun gewone standplaats teruggekeerd. Een Vorstelijke maaltijd. Toen Willem III den 25sten Februari 1672 door de Staten van Holland en West- Friesland was aangesteld tot Kapitein-Ge neraal over de legers der Vereenigde Neder landen, resolveerde Zijne Doorluchtige Hoog heid uit eene bizondere achting en om aan die loffelijke handelwijs van de Heeren Staten te beantwoorden, om Hun Ed. Groot Mog. prinselijk te tracteeren. De Raadpensionaris De Witt maakte daarop aan de 11.H. Staten van Holland en West-Friesland bekend dat Zijne Hoogheid geresolveerd was tegen aan staanden Dinsdag een festijn aan te richten, met verzoek dat Hun Ed. Groot Mog. en corps aldaar geliefden te verschijnen. Het was dan op den lsten Maart 1672, dat dit hoog en aanzienlijk feest gevierd werd en wel in de vergaderzaal van Hun Ed. Groot Mogenden zelf. Des middags was de toeloop van lieden van allen rang zoo groot, dat men door een compagnie guardens den toegang beletten en het hof sluiten moest. De Hee ren Staten van Holland en West-Friesland vergaderden op de oude vergaderplaats en werden van daar door den Hof meester van Zijne Hoogheid, vergezeld van pages en dienaren, afgehaald, gevolgd door Zijne Hoogheid, en corps ter zaal inge leid en in de volgende rangen aan de tafel ga- plaatst aan het hoogeinde zat de Ridderschap, en daarover Zijn Doorluchtige Hoogheid; aan weerszijden dezer tafel was een andere aangezet; aan die welke aan de rechterhand der ridderschap stond, zaten de heeren van Dordrecht, Delft, Amsterdam, Alkmaar, Schie dam, Brielle, Enkhuizen, Purmerend, en aan de linkerhand de heeren van Haarlem, Leiden Rotterdam, Hoorn, Gouda, Gorinchem, Edam, Medemblik, Schoonhoven, de Raadpensionaris en Secretaris en vele aanzienlijke heeren. Alles was even prachtig en uitmuntend aangericht, het servies bestond bijna geheel uit kunstig zilverwerk; de servetten waren zeer aardig, in de gedaante van vogels en andere dieren gevouwen en bij elk gerecht werden 130 groote en 69 kleine schotels opgebracht. De spijzen waren heerlijk toebereid en bestonden uit de navolgende: 600 duiven, 100 kapoenen, 250 kalkoenen, 300 hoenders, 500 kuikens, 500 patrijzen, 180 fasanten, 60 hazen, 100 konijnen, 800 leeuwerikken, 60 eendvogels, 16 schapen, 32 speenvarkens, 30 wilde zwijntjes, 40 zuiglammeren, 16 kalveren, 8 herten, 4 wilde varkens, 4 ossen, 100 schapentongen, 50 gerookte ossenton- gen, 40 hammen, 500 pond Fransche con fituren, een groote hoeveelheid banket, 4 kassen sinaasappelen, 4 kassen citroenen, 600 graafappelen, 254 pasteien in soorten. Men schonk er de volgende wijnen: Ca- narysec, wijn de Chably, wijn d'Ay, Itali- nansche en Fransche wijnen, Hippocras, Frontinjak, Coquil en Rijnsche wijnen. De spijzen werden opgebracht door 170 personen; terwijl eene groote menigte aan tafel bediende. Verscheidene lofdichten werden op deze gelegenheid gemaakt, waaronder het volgende, zinspelende op de eensgezindheid dezer aan zienlijke personages «Oranje gaf den Staat van Holland 't Mid- (dagmaal, Daartoe verleent de Staat aan Hem de greote (zaal Van haar Vergadering. Zeg mij nu eens (Poëten Was Holland bij den Prins, of Hij bq haar (ten eten?» Ratten en muizen kan men dooden door zeeajuinen die in elke apotheek of drogistwinkel verkrijgbaar zijn. Fijngehakt en met vet gebraden, zet men die op een oud bord op de plaats waar de dieren komen. Ook de wille kamille, waarvan vooral muizen de lucht niet verdragen kunnen, is met goed gevolg aan te wenden. Men kan die, versch of gedroogd, inde kamer strooie" waar men last van muizen heeft. Bij schoorsteenbranden is pijpzwavel het meest geschikt bluschmiddel, en is nog onlangs door de brandweer te Rotterdam met goed gevolg aangewend, zonder dat de spuiten water behoefden te geven, dus zonder waterschade aan te richten. Door verbran ding van zwavel in de kachel, ontstaat een damp, die de toetreding van lucht (zuurstof) tot het brandend roet in den schoorsteen onmogelijk maakt en het vuur dooft. Vrijdagnacht heeft men bij een land bouwer onder Roozendaal ingebroken en den geheelen voorraad spek en hammen ontvreemd. Ruim f 10,000 aan effecten lieten de dieven onaangeroerd. Tegelijk is de boer derij van den landbouwer Staal te Waal wijk afgebrand, waarbij alles verbrandde en een paard en vijl koeien in de vlammen omkwamen De lui hebben het te goedl In een brief van een gevangene uit de strafgevangenis te Groningen leest men: «En dan vervolgens gaat het mij hier heel goed, want ik heb nergens behoefte aan eü koude behoeven wij niet te lijden, want de pijpen zijn altijd goed warm en werk in overvloed en eten meer als ik op kanik heb nu nog pleizier in mijn leven, meer, als anders en daarbij alle dagen mijn verdiend loon en nergens voor te zorgen, voor geene schulden of huiselijke zaken, want de schulden zijn nu allemaal voor mjjn vrouw.»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1