1892. No. 65. Dinsdag I Maart. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES NAP LEITEN. li ERR- EN SCHOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersf 0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Middelburgsche Courant is in haar nummer van Donderdag op de haar eigene wijze aan het napleiten op de verkiezingen van Maandag te Middelburg en te Goes. Wat zij over de onnoozelheid en blinde- lingsche gehoorzaamheid van zeer vele anti-revolutionaire kiezers zegt, kunnen we zonder spreken voorbijgaan, dewijl we reeds lang weten dat volgens haar de liberalen het denkend en zelfstandig deel uitmaken. Wat zij van den godsdienst en de staat kundige doeleinden schrijft, getuigt van diepe onkunde, in betrekking tot hetgeen wij willen en wenschen, of het is louter berekening om het volk van ons afkeerig te maken. Ieder toch weet, dat de liberalen den godsdienst naar de Schriften getracht heb ben te bannen en dat daarvoor de Staat kunde door hen is en wordt misbruikt. Uit hetgeen thans de Middelburgsche Cou rant schrijft, blijkt voor ieder die lezei kan, by uitzondering dat zij den godsdienst van het publieke erf wil geweerd zien. De godsdienst is een kwestie «van het gevoel hij is goed voor oude vrouwen en senti- menteele menschenmaar in den Staat moet er niet mee gerekend worden. Schei ding van godsdienst en Staat is naar het hart der revolutie, is het streven van hel liberalisme. De Kerk moet nog dienst doen aan hunne Staatkunde, het modernisme dat zonder hunne Staatkunde in de Kerk reeds zou uitgestorven zyn, moet door hunne Staatkunde nog het hoofd boven water worden gehouden. Daarom doen zij, in strijd met hunne beginselen en beloften, aan de scheiding van Kerk en Staat niet mee. En dan durven ze desalniettemin nog het volk wijs maken dat wij, hunne tegenstan ders, «godsdienst, kerk en staat verwarren, en den godsdienst gebruiken voor staatkun dige doeleinden». Ieder nu kan weten dat de antirevolutio- ren willen dat op ieder terrein van het leven dus ook op Overheidsterrein met de wetten Gods zal gerekend worden. Wij willen geen godsdienstloozen Staat, zooals de liberalen maar wel willen we dat Staat en Kerk elk hun eigen door God aange wezen terrein en werk zullen hebben. Na afrekening van het rechtens verschuldigde willen wy dat geen enkele Kerk door den Staat zal beoordeeld worden. Na of zonder afrekening willen, wat ik in den laatsten volzin zeide, naar hun zeg gen, ook de liberalen doch zy doen het niet, om reden aan de modernen dan weldra alle grond onder de voeten ontzinken zou, en dezen hebben hun in de Kerk door het volk ongeloovig te maken te goede diensten bewezen en dat doen ze nog. Daarbij komt, dat dr. Bronsveld enzyne volgelingen het ook niet willen en dezen behooren thans mede tot hunne bondge- nootan. Waarby nog komt, dat de fractie Bahl- mann, wier steun zy ook al genoten, ef evenmin voor is. Boven en behalve dit alles gaat later bedoe 1de scheiding meer naar den weDsch van hunne harten want het radicalisme komt op en krygt zyn beurt, en zie dat wil en zal de scheiding doorzetten, zonder afrekening. Komen zal ze want het is op den duur onduldbaar dat in een land waar men zooveel kerken heeft enkele zullen bevoor deeld worden door de Overheid. De grond- wf sP^t van gelijke rechten. Dat is ook billijk en ligt voor een land als het onze op kerkelyk gebied ig voor de hand De kerkelyken die het willen tegenhouden' zullen ten slotte het gelag betalen. Dat kan, door het Godsgericht dat door de ge schiedenis loopt, het loon worden voor het meegaan met hunne en onze principiëele tegenstanders. Maar de Middelburgsche courant zegt, dat orthodox en vryzinnig, het eerste op kerkelyk en het laatste op politiek gebied, kan en mag. Zij, die nu gelooven dat de redactie der Middelburgsche Courant hier een veilige gids is; dat zij het wel weet, doorkneed als ze is in de leer der orthodoxen, wat velgens deze leer kan en mag, moet ln wedesnaam aan hare voeten gaan zitten en op haar raad in dezen afgaan. Natuurlijk verheugen, wanneer Bronsveld en Joalhmann met hunne volgelingen met ei en later hare partij kiezen en «knechten- dienst» willen bewijzen. Middelburg, Feb. '92. Het nieuwe Fransche tarief. t?e, FraDsche regeering heeft een nieuw tarief van inkomende rechten vastgesteld. «n rHZ<|n N®derlanders- weer het kind van de rekening by geworden. De invoer van kaas, jong vee en visch uit Nederland is aanmerkelijk hooger belast. De invoer onzer voortbrengselen gaat dus moeielijker en zal minder worden. Maar zou het nu geen zaak voor onze Regeering zijn om voor onze njjverheid en landbouw op te treden en de schade die Frankrijk ons berokkent op dat rijk te verhalen? Hoevele artikelen van weelde worden er uit Frankrijk ingevoerd, die wij werkelijk bijna geheel zouden kun nen missen, indien door een verhoogd invoer recht, onzerzijds daarop geheven, die invoer minder werd. Hoeveel orgels en gemaakte meubelen komen er uit Frankrijk in ons land met een gering invoerrecht, terwijl onze orgel- en meubelfabrieken, die meestal nog deugdelijker waar kunnen leveren, daar- worden achteruitgezet. Hoeveel gemaakte kleederen en andere benoodigdheden komen uit de magazijnen «Lq Printemps,» «Le Louvre,» enz., zonder tusschenko.iast van winkels, rechtstreeks aan de bijzondere per sonen, terwijl onze kleedermakers en klee dermaaksters, or.ze winkels en magazynen worden voorbijgegaan. Moet nu onze welvaart aan het liberale begrip van vrijhandel worden opgeofferd, of moet die welvaart worden bevorderd door vrijhandel of bescherming, naar dat het noodig is? Wjj gelooven stellig het laatste, en meenen dat de Regeering in het volksbe lang verplicht is tegenover Frankrijk de tarieven op al het bovengenoemde flink te verhoogen. (De Roeper De nieuwe Postwet. De nieuwe Postwet, welke aan den Mi nister Ha velaar te danken is, zal eindelijk op Vrijdag 1 April a. s. in werking treden. Om de beteekenis van de nieuwe Postwet toe te lichten, volgen hier de voornaamste veranderingen. lo. Het port voor brieven. Gelijk tot heden zullen brieven, niet meer dan 15 gram wegende, met een 5 eents-postzegel kunnen verzonden worden. ]'oor zwaardere brieven is een mildere bepaling. Thans moet voor brieven van 15 tot en met 100 gram 10 cent betaald wordenvolgens de nieuwe wet mag dat zijn 200 gram. 2o. Het stadsport. Thans moet voor ie- deren brief, onverschillig waarheen hij in het land moet worden verzonden, 5 cent minstens betaald worden. Volgens de nieuwe Postwet zal voor brieven, die binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die bezorgd zijn, besteld moeten worden, slechts een postzegel van drie cent noodig zijn, mits niet meer dan 15 gram wegende terwijl brieven van 15 tot 200 gram met een postzegel van 5 cent zullen kunnen worden verzonden. 3°. Het port voor nieuws-bladen. Zoodra bladen als de Standaard, de Zeeu w en andere kleinere bladen met een byvoegsel worden verzonden, is een cents-postzegel noodig. Dit verandert nu met 1 April. Hetgewicht der bladen, die mot een halve-cents-postzegel kunnen worden verzonden, is gebracht van 25 op 40 gram. Daardoor kunnen genoemds bladen zonder verhooging van port met een byvoegsel verschijnen; terwyl bladen als het Centrum en de Tijd met een halve-cents- postzegel zullen kunnen verzonden worden. 4o. Postwissels. Dank zij den aandrang van den heer Van Kempen, werd bepaald, dat postwissels tot en met het bedrag Tan f5 aan een port van slechts 2Vs cent on derworpen zullen zyn. 5o. Aangeteekende brieven. Het minimum port zal in plaats van 20 ets. bedragen 12% ets. 6o. Port voor briefkaarten. Dit blijfs 21/» ets. By Koninklijk besluit kan nu even wel de Vj cent voor de kaart er afgaan, zoodat alsdan de briefkaarten, indien de Minister Lely dit mogelijk acht, voortaan tegen 21/» cent verkrijgbaar zullen zijn. io. Ongefrankeerd. Gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters, ongefrankeerd aan het postkantoor bezorgd, zullen even als de brieven aan verhoogd port onder worpen zynen dus niet meer terugge zonden worden. Deze zijn de voornaamste veranderingen, waarover het publiek zich met April zal kunnen verheugen en welke het aan 't vorige «metsdoende "Ministerie Mackay-Lohman te danken heeft. 29 Februari '92. «De Zoom» heeft—zeer onridderlijk ondanks het verzoek tot geheimhouding, verklapt dat de katholieke bevolking van Nederland per circulaire, geteekend o. a. door de kamerleden Bevers en Kolkman is uitgenoodigd een geldelijke bydragè te leveren, teneinde dr. Schaepiran by gelegenheid v»n zyn 25 jarig Priesterfeest op 15 Aug. e. k. te kunnen verrassen inet eene som gelds, waarvan echter de Jubilaris gedurende zijn leven slechts de renten genieten zal, zullende deze gelden hem niet in handen komen, maar worden vastgelegd om na zijn eventueel overlijden voor een of ander liefdadig doel te worden bestemd. «DeZoom» is natuurlijk tegen het plan der «Schaepmanianen», zooals zy hare broeders betitelt, wijl het eene demonstratie is, de doctor geen priesterbediening vervulde en te zelden Je Heilige Mis opdraagt. Zou hier Bilderiijks klacht over de helm- plant en den eikenboom ook van toepassing zyn? Samenwerking en nog wat. In de laatste weken werd in de antirevolutionaire pers de vraag verhandeldzal er in Mei bij de verkiezingen voor de provinciale sta ten nog worden samengewerkt met de katholieken? «De Standaard» toont aan op goede gronden van neen. Te meer sinds de «Maasbode» er zich in mengde en weder op de haar eigen wijs zich uitliet over protestanten en calvinisten, die zij eens wil laten gevoelen dat zij zonder haar niets beteekenen. Nu is de Standaard te recht tegen, de Maasbode vóór samenwer king op lossen voet. Eerstgenoemd blad merkt aan«Zoo toch kan men alleen doen, als men, ook zonder accoord, van, elkanders goede intentie verzekerd is. «Maar van deze goede intentie toonden de Roomschen het tegendeel. «Ze wierpen het kabinet-Mackay omver. «Ze bedierven den uitslag der Juni-stem- bus. »Ze toonden ons niet dan verachting. »En de Maasbode riep het reeds luide uit, dat een liberaal even goed, soms beter dan een anti-revolutionair kan zijn. «Precies als dominee Bronsveld.» Lascht men nu achter het woord Room schen de aanduiding; «type Maasbode in, dan is bovenstaande juist. Wat zou er dan nog op kunnen aangemerkt worden O, ja «De Midd. Crt.» heeft nog wat. Zij meent «'t Blijkt duidelijk dat de Stand, boos is. Als zij er dr. Bronsveld bij haalt, kan men er zeker van zijn, dat haar de gal is overgeloopen.» Een herinnering aan feiten heet dus in Middelburg «de gal overgeloopen Is het niet schoon gezegd? Bewijs durft men natuurlijk niet vragen van het deftige hoofd orgaan der Zeeuwsche liberalen. Overigens neme men nota van de ver klaring der Maasbode «Los van de Calvinisten 1 moet bij de stembus in Mei de leuze zijn. De Calvinisten moeten eens voorgoed leeren beseffen van welk eene waarde de Roomsche hulp voor hen is geweest. Zij meenden het Calvinis tische program met behulp der Roomschen te kunnen uitvoeren. Het scheen dat de tyrannieke geest van den heer Kuijper in de geheele partij was gevaren. Dat zij nu ook in Mei ondervinden jwat dwingelandij op de Roomschen vermag Het zal ons benieuwen welke bewijzen ook het r. k. blad tot staving van haar beweren zal bijbrengen. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandant van het regiment grenadiers en jagers, de kolonel J. A. K.H.W. Vogel, thans commandant van het 4e regiment inf. Notaris Fercken te Terneuzen heeft naar de M. C. verneemt eervol ontslag ge vraagd uit zijn ambt. De klerk telegrafist 3kl. K. Bosma te Middelbnrg wordt met ingang van 1 April a. s. als ladingmeester 2kl. verplaatst naar het station Zevenaar. In diens plaats is benoemd de klerk telegrafist 3kl. J. Crucq thans te Oudenbosch. De heer M. de Jonge Jz. heeft zijne benoeming tot lid der Provinciale Staten aangenomen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Meliskerke ds. H. J. Willé- ring te Gees. Te Middelburg en elders zullen van Regeerings-wege kostelooze onderwijzerscur sussen voor de vrye en ordeoefeningen der gymnastiek geopend worden. De leiders dier cursussen ontvangen f200 per jaar per curcus. De heer J. vau Melle, onderwijzer aan de Christelijke School te Zeist, heeft eene benoeming als zoodanig aangenomen aan de Christelijke School te Zelhem. Gom, Weder is een oud-stryder van 1830/31 in deze gemeente overleden: Janus Kopmels oud 81 jaar. Goes. Zaterdag werd het lijk van het raadslid den heer G. v. d. Hoek ter aarde besteld. De commissie tot wering van schoolverzuim volgde den lijkwagen terwijl de burgemeester en enkele raadsleden aan de groeve tegenwoordig waren. De heer v. d. Bilt la Motthe wijdde een hartelijk woord aan de nagedachtenis van den over ledene, die in zijne verschillende functiën oprecht liberaal, humaan en opgeruimd het algemeen belang had gediend. De oudste zoon dankte voor de eer den overledene bewezen. Te 2 uur was weder een groote schare op de begraafplaats tegenwoordig om de laatste woning te zien eener andere diep betreurde doode, mevrouw A. Harinck, ge boren Steketee. Zij was de vijfde die dezen dag werd bijgezet. In oen hartelijk woord tot den diep bedroefden echtgenoot herdachten ds. Pikaar en ouderling van Melle zeker hamens velen, wie de overledene voor armen en kranken; voor tal van christelijke en philantropische inrichtingen in en buiten deze stad was geweest,en hoeveel echtgenoot en kind, en zoovelen in haar verliezen. Op verzoek van den heer v. Malle zong men Gezang Gezang 182:4 (Vrome, vroeg gestorven vrinden). Daarop verlieten allen den doodenakker, in de overtuiging dat een waardige verte genwoordigster van een achtbare familie was heengegaan, die de voetstappen haars vaders, wijlen het raadslid Steketee, en van haren broeder had gedrukt, en wier werken, welke haar volgen, het stempel droegen der genade, waardoor zij was zalig gewórden. Vervulla Je Heer, die zich nooit vergist, gelijk de geachte leeraar zoo terecht herinnerde, in hare woning en in de gemeente, de ledige plaats der zoo vroeg ontslapene wier nage dachtenis bij ons in zegening zal zijn. Sluiskil, 27 Febr. Hedenmiddag had een ongeval plaats, gelukkig zonder groote ge volgen. Toen de trein van 1.30 naar Moche- len van het station afreed, brak onder geweldig geraas de haak van de derde klas- waggoo, waardoor het achterste gedeelte van den trein, bestaande uit twee passagiers wagens bleef staan en het voorste gedeelte van den trein doorreed. Hevig verschrikt openden de reizigers de portieren en spron gen uit de waggons. Intusschen was door fluiten en bellen getracht de opmerkzaamheid van den machinist te trekken wat gelukte, de onklare derdeklaswaggon werd op een andere lijn gebracht, de passagiers derde klas gingen over in de tweede klas en na achttien minuten oponthoud kon de reis worden voortgezet. Donderdagavond traden twee vreemde mannen de alleenstaande woning van een landbouwer te Hierden binnen en gelastten de vrouw die alleen thuis was met haar kind, om hun het geld te geven dat in huis was. De vrouw weigerde, ook dewijl zij geen sleutel had om de kast te openen. Zij grepen daarop de vrouw aan, bonden haar een doek voor het gezicht en wierpen haar met het kind in de bedstede, met bedreiging dat zij haar onmiddellijk zouden doodsteken, wanneer zij het waagde eenig geluid te geven. Daarop ontnamen zij haar het zilveren oorijzer met gouden krullen en openden de kast met een sleutel, dien zij bij zich schenen te hebben, ontvreem den daaruit een muntbiljet van flOeu eenig zilvergeld, en maakten zich uit de voeten. Het verdient opmerking, dat den vorigen dag ook twee vreemdelingen bij haar in huis waren geweest om te bedelen, en dat toen de sleutel van de kast dadelijk werd ver mist, en het is alzoo meer dan waarschijn lijk dat dit dezelfde personen waren, die ook gisteren de inbraak pleegden. Aan den Raamsingel te Haarlem werd Vrijdagavond omstreeds 9 uur brand ontdekt in een klein huisje, bewoond door de weduwen Stokman en Dekker. Oogen- blikkelijk was de brandweer op het terrein en trok men de woning binnen. Verschrikkelijk was het schouwspel, dat zich toen aan hun oogen voordeed. Men vond beide bewoonsters doodvlak bij het raam lag op den grond de weduwe B., de borst ontbloot, de kleederen half van 't lijf gescheurd, de handen en de borst geschroeid en aan den middelvinger nog de vingerhoed. Het gezicht was als het ware ineengeschrompeld de haren hingen er overheen, vermengd met geronnen bloed. De eene voet was geslagen om den poot der tafel, blijkbaar om zich te verwere - Want hier had een inbraak met moord en poging tot diefstal en daarna brandstichting plaats gehad. Men vond het lijk der weduwe S. bij de bedstede met gekloofden schedti.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1