Gemengde Berichten. pachters van hun erf gezet? Elke technische verbetering al verschaft zij werk is een draaikolk die den menschelijken arbeid in hare wieiing meesleept. Slechts zij die zich de machines kunnen verschaffen gian naar boven. En het loon der massa is niet hooger geworden al werden enkelen door toevallige gelukkige omstandigheden er beter op. Hoe komt het dat bij de meerdere pro ductie de arbeider mindei verdient Im mers wijl honderden hunnen arbeid legen weinig geld te koop aanbieden. Maar ook de groote kapitalisten leden allengs meer onder de concurrentie. Het werd een wedloop onder hen. Die een spinnerij had nam er een weverij, later ook een bleakerij, een ververij bij en de concurrent die Uit niet kon, geraakte er onder. De Nederlandsche gist- en spiritus fabriek te Delft, die het werk van 75 bran derijen te Schiedam uit de handen nam, strekt ten bewijze. Zoo hoopt zich het kapi taal op bij enkelen; klaagde men vroeger over den rijkdom van sommige kloosters, Rothschild bezit thans reeds vijfmaal meer daD alle kloosters te zamen. En deze kapi taalformatie zet haar giftigen beet ook in de huisgezinnen, waar zij gezondheid, gods dienst en zedelijkheid doodt. De groot-industrie blies de Godslamp op den Rustdag uit en daarmede ook het vuur van den godsdienstrukte de moeder van de wieg en bracht haar in het geraas der machi nes en doodde der kinderen gemoedsleven door ze bloot te stellen aan de fabrieksatmoffeer. De arbeid van man, vrouw en kind te zamen, was een verdrievoudiging van aan bod; anderen die dit concurrentiemiddel misten werden daardoor minder bruikbaar. Er kwam ontbering aan voedingsmidde len meer nog aan kleederen en woning. Men zie slechts de arbeiderskwartieren in onze groote steden. De statistiek bewijst dat de menschlieid deze toestanden niet doorworstelt. Er is toenemende achteruitgang in levenskracht, een achteruitgang die hier en daar slechts vertraagd werdt door aanvulling uit den krachtigen boerenstand. Treffend waren de voorbeelden door spr. aangehaald om te bewijzen hoe de sterfte toe-, de gemiddelde levensduur afneemt. Uit deze beziiloozen, van den berg ge vallen, klimt geen nieuwe middelstand op, terwijl de bezitters hun kapitaal zien ver meerderen. In plaats van den berg, die niet meer glooit, verheft zich een hemel- hooge gouiizuil in een zandvlakte. Daar gaan wij heen. En de gevolgen laten zich gissen uit de herinnering aan de volken der oudheid, die te gronde gingen, zoodra het kapitaal in weinige handen geraakte. En de stofdeeltjes, van den berg afgeraakt, zijn niet onbewegelijk. Neen, het kookt en bruist onder de werklieden. De sociaal democraten onder hen vloeken dezen toestand. Geen God!» heeft het kapitaal gezegd. Zij hebben er bij gevoegd: «en geen meester ook.» Het «Proletariërs, vereeniqt u» heeft geklonken; en de massa stuift op, gelijk het zand van Arabië s woestijnen. Huil standpunt is echter het onze niet. "Vert wij leling voegt geen christen. God heeft de volken geneesbaar gemaakt Gelijk de geraakte, die niemand liad om hem in Bethesda's genezende wateren te werpen, op 'sfleilands machtwoord genezen werd, zoo kan ook de kranke maatschappij wor den geholpen. Niet zooals de sociaal democraat wil, die den gou Izuil wil omverwerpen en in stede van de kleine privaat-bezitters den Staat wil geplaatst hebben, die allen werk en brood en loon geeft naar verdienste. Spreker toonde aan het onmogelijke, het onvrije van dezen ban- deloozen geluksstaat, die spotmet persoonlijke vrijheid en gemoedsbezwarenin welken de helft plus een de hoogste wet zou zijn Zulk een staat zou eerst vasten grond onder de voeten hebben, zoo hij de verpersoonlijkte Liefde ware. Die toestand bestaat in de kloosters, waar op een wenk van de overste, de zusters, schoon allen gelijk, aan één tafel spijzende, enz. uitgaan, deze om onderwijs te geven, gene om den disch te bereiden, anderen om zieken te verplegen of de ge wonden op het slagveld te helpen. De sociaal democraat wil de wereld in plaats van ze tot éen groot klooster te scheppen, in een kazerne veranderen, waarin levenslange persoonlijke dienstplicht wordt opgelegd. De Katholieken willen een anderen weg, door den Paus afgebakend, met handhaving van het eigendomsrecht. Niet omverwerping, maar afknotting van den goudzuil bedoelen zij en opheffing van het mulle zand (het volk) aan deszelfs voet, opdat de zuil weder berg worde, een berg met zachte glooiing. De scherpe tegenstellingen moeten uit de maat schappij weg. Wel zullen er bergen en dalen blijven, doch beschenen door eenzelfden zon neschijn. Kapitalist en arbeider beiden moet het wel gaan. Hunne verhouding moet zoodanig geregeld worden dat bei Ier gees telijke en stoffelijke belangen gewaarborgd zijn. Armen zullen altijd onder ons zijn doch een arbeider moet geen aalmoes meer behoeven te ontvangen. Veel werd reeds gedaan. De minimum leeftijd van 12 jaar de mijnen gesloten voor vrouwende nachtarbeid beperktvoor jeugdigen enjzwakken een maximale arbeids tijd, verzekeringen; het zijn altemaal hef- boomen om den vierden stand op te beuren. Maar Kardinaal Manning heeft g zegd: Als de vrouw buiten de.fabriek zal gesloten zijn, zal er dan niets meer te doen overblijven Tusschen patroon en arbeider is geen betere verhuuding mogelijk, als niet een billijke maatstaf wordt vastgesteld, waarnaar con- tracle" tu schen kapitaal pn arbeid zuilen worden geregeld. Er moet dus gestreefd naar een billijker loonsn geling. Vooral de Christelijke lief le kan hier veel doen. Deze beziele de toenemende katho lieke gezellenvereenigingen. Op het Congres te Halle heeft de socia al democratie haar den oorlog verklaard. Zij hebben slechts hunne tenten verder te span nen en tegenover het leger van Internatio naal ongeloovigen pal te staan, krachtig door getal en organisatie, en door de goede kleur van hun vaandel waarop «hel behoud van het eigendomsrecht van den vierden stand» geschrev ;n staat. En in hoe signo vincis, fin dit teeken zullen wij overwinnen). De christelijke godsdienst is noodzakelijk element in dezen strijd. De maatschappij toch is eene machine, waarin tal van raderen samenwerken Haar te reorganiseeren is zaak van maatschappelijke gerechtigheid. Maar gelijk de machine zonder olie niet loopen, een lichaam zonder ziel niet leven kan, zoo inoet de chr. gods dienst de maatschappij opbeuren, den wei k- man bezielen. In de ongeloovige maat schappij is «arbeid adelt» het hoogstetoch bij de hoogste opvoering van den arbeid, zal de mijnwerker blijven staan aan den voet des inaatschappelijken bergs, en u troostloos vragen, indien arbeid adelt, of gij dan zijn mijnlamp niet eens zoudt over nemen. Sleehts aan den voet van het kruis groeit de bloeme der tevredenheid, die den werkman bepaalt bij de rust die eens komt. De sociaal democratische mijnwerker z-nder godsdienst, kan zelfs in zijn ge- droomden geluksstaat, waar hij toch ook de mijn in moet, niet tevreden zijn. De christelijke liefde heeft een ruim ar beidsveld, maar slagen zal zij, want '18 eeuwen hebben haren adelbrief gestempeld. De Heilige Geest heelt reeds zoovelen aan gegord Charitas is de wereld doorgegaan, der menschen geld ea huiselijk genot en persoonlijke vrijheid opeischendvelen gaven haar roepstem gehoor; zjj gaven aalmoezen, bezochten kranken, zelfs me laatsehen of predikten den Heidenen liet evangelie. De Chr. godsdienst brengt zedelijkheid, huiselijk geluk, vrijheid. Elke poging, zonder hem, zal falen het zal er mee gaan als in 1789 toen aan de leus «vrijheid, gelijkheid en broederschap» achtereenvolgens ,de Vorst, de Priesters, en ten slotte de Vrijheidshelden zei ven, de een den ander verscheurend, werden opgeofferd en de vaan des geluks wapperde boven de puinen van steden en dorpen, boven bergen van lijken. Doch het «scheepje van Petrus» zal als de arke Noachs de beroerde wateren trot- seeren en velen tot behoudenis verstrekken. De voorzitter der kiesvereeniging de heer Slieger, dankte aan het eind den begaafden en alleszins tot oordeelen bevoegden redenaar voor zijn optreden en riep hem een «tot weer ziens» toe. Het is zeker te betreuren dat van dit beeldenrijk en practrich woord slechts een dor kiantenverslag kon gegeven worden. Men neme ook hier den wil voor de daad. 26 Februari 92. De uitslag der verkiezingen voorde Pio- vinciale Staten in de districten Middelburg en Goes heeft velen ook buiten deze di stricten verblijd. Langzaam maar zeker gaat de antirevo lutionaire party ln deze districten vooruit. In het district Middelburg had de uitslag ook anders kunnen zijn. Nog maar zelden werd in de stad zoo slecht gewerkt ah thans. Terwijl de liberale kiesvereeniging de stad van het eene eind tot het andere doorreed om kiezers aan te brengen, bleven de leiders der antirevolutionaire kiesvereeni ging eenvoudig thuis. Niemand der onzen was opliet stembureau geposteerd niemand dacht er dan ook aan <le achte blijvende kiezers op te halen Ook bij de opening der stembussen was niemand der onzen aan wezig. Zijn onze inlichtingen ju'St dan bleven in de stad99 a. r.kiezers thuis; en waren onze landlieden niet dl ukker dan zij opgekomen, de slag ware verloren geweest. Natuurlijk wenschen wij niet voorbij te zien dat de voorzitter en de secretaris der kiesvereeniging wettige verhindering hadden, doch er zitten ook nog anderen in het be stuur. Op hen rust de verantwoordelijkheid voor het feit dat bij deze tusschentijdsche verkiezing alle organisatie heeft ontbroken. «Nederland en Oranje» zal zichzelve hebber, te herzien, zal niet hij de aanstaande Meiverkiezing haar de winst ontgaan, die haar thans werd in den schoot geworpen. Wat Goes betref' daar was de meerderheid voor onzen candidaat grooter dan bij zoo geringe opkomst der kiezers mocht verwacht worden. De mindere krachtontwikkeling moet thans aan de zijde der liberalen worden gezocht. Dit zal dezen laatsten niet mee gevallen zijn; immers zjj waren wel laat in de weer; doch zij hadden in alle dorp m de plakkeborden op hun handen de er varing leert dat er altijd kiezers zijn die den candidaat «van het plakkebord» stemmen, meenende daartoe van hooger hand ver plicht te zijn of hun burgemeester er mede te zulle i gerieven. Dat in weerwil van deze plakkeborden en de bekendheid van den libera'en candi daat, deze thans 300 stemmen minder be kwam dan eeri goed jaar te voren, is voor de liberalen een weinig moedgevende profetie \oor de volgende groote verkiezing. Zij schijnen hun laatsten troef te hebben uit gespeeld. Wat ons betreft, wij wenschen naar plicht en geweten voort fa gaan met de bewerking van den geest en de consciëntie der kiezers, om hen te bewegen alle onrechtmatig door de liberalen bezet terrein op hen te veroveren. Zoo zachtjes aan naderen wfj het even wicht; de Provinciale Staten tellen 42 leden; waaronder 23 liberalen; van de joverige 19 behooren 13 tot de antirevolutionaire partij, voorts zjjn er 5 katholieke leden, benevens de heer graaf v. Lijnden. De directeur van een groot postkantoor boklaagde zich onlangs, dat er na 1 Januari in de bussen zooveel brieven, te bestellen binnen de stad, gevonden werden gefran keerd met slechts 3 centen. Een ambtenaar der directe belastingen klaag 'e erover, dat zooveel menschen by het betalen juist zooveel naar het kantoor zenden als de belisiing bedraagt en maar altijd door Je 2'2i/3 cent voor het zegel ver geten. 'tls de stem des volks, die zich op die wjjs laat hooien in afkeurenden zin. Want liet is den volke niet gegeven te begrijpen, wat al te zonderling is, o. a. dat eene postwet met vermindering van tarief na vele, zeer vele maanden nog altijd op hare invoering wacht; en evenmin dat de betaling van de eene belasting voor de schatkist eene reden kan zijn, om nog eene andere belasting te vor deren. Al bestaat zulk een regeling eene eeuw ol langer, 't wil er bij de menschen niet in, dat het zoo zijn kan. flV.) Met ingang van 1 April s. is: lo. de commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden te Brouwershaven, J. Van Hoboken, ais commissaris der loodsen overgeplaatst naar de standplaats Hoek van Holland 2o. de commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland, M. M. Lourens, als commissaris der loodsen, tevens ontvan ger der loodsgelden, overgeplaatst naar de standplaats Brouwershaven. De commisoie van deskundigen tot voorbereiding van een overeenkomst tus schen Nederland en België vooi den bouw eener sluis te Terneuzen, heeft tot haren vooizitter gekozen den heer J. F. W. (lont *d, oud- inspecteur van den waterstaat. Benoemd ter ontvanger te Gorinchem dhr. A. J. v. Mierop, ontvanger te Vi;s- s! .gen. Bij Kon. besluit i--benoemd tot notaris binnen liet arrondissement Middelburg, ter standplaats Vlissingen, P. de Miret Tuk, candidaat notaris te Middelburg. \lissingeu 26 Februari. In eene heden r.amiddag onder Voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius gehouden zitting van den gemeenteraad werd, na het lezen en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, besloten: tot den verkoop aan den heer P. Kasteleijn te Vlissingen van 110 M'2 gemeentegrond, gelegen aan de Glacis- «traat, tegen den prijs van 1 3.50 per M-' met bijbetaling van f50,60 trottoirkosten. Betreffende het in de vorige zitting aangehouden voorstel van B. en W. wordt onder nadere goedkeuring van de daartoe bevoegde autoriteiten als nu besloten tot den aankoop van 3,1825 hectaren Rijks grond, gelegen op het Oostelijk deel van het zoogenaamde «Eiland» voor den prijs van f 21200. Ten aanzien van de gemeente begroo- voor 1892 aan welke tot dusverre de goedkeuring van Gei. Staten werd ont houden, en waaromtrent de Commissie van financiën ha .r vroeger uitgebracht advies handhaaft, staken de stemmen over het voorstel om voornoemde begrooling toch te handhaven. De zitting wordt hierop gesloten. Te Amsterdam is Woensdag een groot gebouw uitgebrand, dat door verschillende gezinnen bewoond werd. Toen de bewoner der bovenverdieping zag, dal hun de uitgang was afgesneden, behield hij gelukkig al zijn tegenwoordigheid van geest. Het kleine kind pak' i hij tusschen twee kussens, bond het stevig vast en wierp het zoo uit het venster. Het kwam ongedeerd op straat terecht. Zijn vrouw liet hij door middel van een beddelaken zoo ver mogelijk uit het raam zikken: toen hij het eindelijk moest loslaten, werd zij door omstanders gelukkig opgevangen. Eerst daarna dacht hij aan z'chzelf; hij klom uit het venster, trapte een raam van de lager gelegen ver dieping in en kwam op die wijze tot aan de lijst Toen kwam hij met een sprong zoo goed als ongedeerd op straat Zooveel kalmte en overleg bij gevaar ver dienen vermelding. Te Rotterdam was een familie bij rechterlijk vonnis uit haar woning gezet, maar toen de ambtenaren de ontruiming tot stand hadden gebracht en zich verwij derd hadden, werd de deur van het «leeg staande» huis geopend en droeg men hel meubilair nog spot iiger naar binnen dan de justitie het naar huiten had gebracht. Toen de eigenaa" een half uuitje later naar zijn «leege» woning kwam kijken, vond hij er de uitgezette familie genoeglijk aan het koffie drinken. Een klacht bij de politie en een verzoek om hulp mocht hem niet baten. Het huis was, toen het wederrechtelijk in bezit nemen gepleegd was, nog door geen ander in gebruik genomen en ook aan de deur was er niets vermeld of beschadigd. De politie kon oen man dus niet helpen en verklaarde tevens, dat zij hem beletten zou zichzelf recht te verschaffen. Er schiet hem dus niets over dan de uitgezette familie nogmaals te doen uitzetten en dan betere maatregelen te ne men, om te beletten, dat zij weder in het huis trekt. Twee jongens te Oude Wetering gaven dezer dagen in een winkel van snoepgoed een stukje lood, gelijkende op een afgesleten kwartjein betaling. Voor den burgemeester gebracht hekenden zij al meer op dergelijke wijze winkeliers bedrogenen een offer bus geledigd te hebben in de chr. gc-r. kerk. Nog tal van misdrijven kwamen ui', onder anderen hadden zjj te O.ule en te Nieuwe Wetering een hooiberg in brand gestoken. In het verhoor, waarhij later ook de officier van justitie uit Haarlem tegenwoordig was, bleek de groote verdorvenheid van deze twee knapen, de een 17 en de ander 15 jaren oud. Als reden van het brand stichten gaven z>j op, dat er dan wat werk aan den winkel zou komen, waarvan zij middellijk of onmiddellijk voordeel konden hebben. Zij hadden al plannen gemaakt tot een nieuwen diefstal en nieuwe biand- slichtingen. Na het verhoor zijn zij beiden geboeid weggebracht. Een gedetineerde die gisteren voor de rechtbank te 's Gravenliage had terechtge staan, wist bij zijn overbrenging naar den celwagen te ontsnappen. Bij de poort van het Buitenhof werd de vluchteling door een heer tegengehouden en door den veldwach ter, die hern nazat, weer naar zijn enge woning teruggebracht. De heer E. Ten Broeke, onderwijzer te Waddingsveen, heeft op zijne aanvrage om eervol ontslag van den Raad ten antwoord gekregen, dat die aanvrage «met genoegen» door den Raad is ontvangen. Vi'oils wordt het ontslag verleend met in gang van 16 Maart a.s. «onder dankbetui ging voor liet goed gegeven onddrwijs.» Het woord «eervol» komt in 's Raads be sluit niet voor. Een ooggetuige schrijft ons: In de snerpende koude stond gistermorgen urenlang een arm vrouwtje in de nabijheid van het Kon. paleis in den Haag. Ze was niet jong meer, maar ze zag er helder en flink uit in haar landelijke kleeding. Onder haar wollen doekje verborg ze zorgvuldig haar zuigeling, maar zjj zelf was als ver kleumd van koude. In den vroegen morgen was ze uit haar woonplaats, een gehucht nabij Charlois, vertrokken lang had zjj tegen armoede en ellende gestreden, maar eindelijk kon 'tniet meer en ze zou naar Den Haag gaan en de Koningin opwachten en voor haar neerknielen om genade. Om genade, inderdaad, want door den eisch des rechts was ze zoo diep rampzalig geworden. Haar man had een fout begaan een groote fout hij had goederen, van diefstal afkomstig, gekocht, volgens haar in onwetendheid, want zy geloofde nog altijd dat hij niet slscht is en hi) was zwaar gestraft, voor langer dan een jaar. Daar bleef zy nu achter, met 10 kinderen, de oudste 13 jaren, de jongste op haar arm. Ze ontving eenige bedeeling een paar gulden per week, maar honger en ontbering bleven niettemin in haar sehamele woning heerschen. Ze had dan ook reeds vier van haar kinderen, noode, met een bloedend hart, maar uit plichtbesef, om de stumperdjes voor ellende te bewaren, aan anderen afge staan; zy zelf had nu nog voor zes kleinen te zorgen. Dat was te veel! En toen ze dan ook gistermorgen van een liefdadig man, die haar toestand kende, een gulden had gekregen, was 'thanr, alsof haar van den Hemel uit werd ingegeven, dat ze geen brood moest koopon en geen brandstof maar dat ze naar den Haag moest trekken om zich aan de voeten van de Koningin te werpen en haar te vragen, genade voor recht te laten ge'den en haar man aan zijn 10 kinderen terug te geven, voor wie hij altijd hard gewerkt heeft. Aan 'trecht was immers voldaan en de schuldige had genoeg geleden. Moesten nu 11 onschuldi- gen bovendien om de lout van een zondaar te gronde gaan? Dat wilde ze, snikkend voor de Koningin zich werpende, zeggen Maar de Koningin kwam niet en 't ijzelde en de wind joeg fel om de schamel bedekte schouders van de zwakke vrouw, die moeite had om haar wicht in de armen te houden. Een heer, een heel deftig heer, naderde haar echter en vroeg haar wat er gaande was. Zü vertelde hem alles ook haar plan, het doel van haar komst. Hij gaf haar echter den raad om het smeek schrift, dat zij bij zich had, aan 't paleis af te geven en huiswaarts te gaan, want een „voetval" zou niet baten en kon de Koningin maar in moeielijkheden brengen. De heer liep met 't arme vrouwtje op en neer, gal haar, in de Wilhelmina-galerij, zonder dat iemand het opmerkte, een voor haar zeker belangrijke gift en sprak haar moed in. Het zou nu wel losloopen. Het arme moedertje ging. Een ander voor bijganger wien zij den weg vroeg, liet haar in een tram etappen en zoo keerde zij naar Charlois terug onverrichterzake. Want de voetva1 had wie weet misschien wel het gehoopte succes gehad. Toch deed de goedhartige, deftige lieer wél met het moedertje niet langer voor het paleis te laten wachten. Als het nog heel lang geduurd had, ware de arme vrouw misschien onmachtig ineengezonken. Nu ging ze althans met eenige hulp en met hoop heen. Met gegrondde hoop wellicht, want de deftige heer, die haar zoo vertrouwelijk op den schouder klopte, en troostend met de arme langs de straat ging, was een der hoo"geplaatste leden van 't Huis der Ko ningin. Indien de voorstelling, die de vrouw van° het proces tegen haar man gaf, juist blijkt, dan zal de deftige heer, die de Konin gin het tooneel van een voetval eener zoo beklagenswaardige moeder bespaarde, naar wij vertruowen, bij H. M. de Regentes het request met alle kracht ondersteunen en dan zal er kans bestaan, dat, ook zonder de uit voering van haar plan, de arme vrouw haar doel bereikt. V a d. -- In de omstreken van Lissabon is een steengroeve ingestort; vijftien werklieden zijn bedolven; reeds werden vier ernstig gewonden te voorschijn gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2