1892. No. 63. Donderdag 25 Februari. Zesde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKKRK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p.p. f 0.95. Enkele nummersƒ0.02®. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 24 Febrnari '92. Bij kon. besluit is pensioen verleend, groot f 126 aan J. den Dekker, postbode te Zierikzee. Al de gekozenen in het bestuur der chr. patroonsvereeniging hebben hunne be noeming aangenomen. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. E. v. Kempen te Leiden; tot ondervoorzitter de heer W. Hovy te Amsterdamtot secretaris de heer H. Groenswegen, id.en tot penningmeester dhr. J. C. v. Schaardenburg te Dordrecht. Goes. Maandagavond had de aangekon digde «Sociaal Hervormingsdemonstratie» plaats van het Leger des Heils, onder leiding van Adjudant Clark. Een vijftal dakloozen deden eenige mededeelingen omtrent hun vroeger leven en hoe zij in het gebouw van het Leger in de Haarlemmerhouttuinen een onderkomen, werk, vriendschap en ten slotte hun Heiland gevonden hadden. Ook werden eenige liederen door hen gezongensinds 3 maanden oefenen deze dakloozen zich in hpt bespelen van blaasinstrumenten. De afgelegde proeven konden, gerekend naar den korten tijd van oefening, derhalve niet fraai zjjn. Het publiek zong dapper mee. Er was een deftig publiek, waaronder wij slechts een enkelen spotter opmerkten .De mededeeling omtrent den gezegenden arbeid te Amster dam, Rotterdam en welhaast ook te Dord recht en als het kan in alle groote steden van Nederland, jvond veel belangstelling. Aan het eind der vergadering deelde adj. Clark mede, dat bij een opstootje in het vergader lokaal te Breda een der muzikanten zijn instrument was ontvallen en stuk getrapt; waarop het Goesche publiek een kleine in zameling hield tot schadeloosstelling. Op het platform werd o. a. het woord gevoerd door den heer S. R. Elzinga, op grond van persoonlijke kennismaking den arbeid van het Heilsleger en een logies in de Vredeark aanbeval. Zooals men weet is het groote beginsel bij den arbeid onder Dakloozen, deze ellen- digen hun voedsel en kleeding te laten verdienenwjjl 't dan meer gewaardeerd wordt dan wanneer het als geschenk of aalmoes hun ten deel viel. De belastingvoorstellen van minister Pierson behelzen lo. eene belasting op de inkomsten uit vermogen. Voor de regeling dezer belasting wordt de waarde van het vermogen naar zijn toestand bij het begin van zijn belas tingjaar bepaald naar in de wet bepaalden maatstaf in 7 rubrieken: a. gebouwde en ongebouwde eigendommen: b. groüden tot bouwterrein bestemd of als zoodanig te koop; c. grondrenten, tienden, erfpachten, vaste hurend. effecten e. hypothecaire en ande re schuldvorderingenvruchtgebruik, lijf renten, tontines enz.g. handelsvoorraden, schepen, vaartuigen, werktuigen, paarden en voertuigen, goud- en zilverwerk en alle overige roerende zaken. In rubriek a. wordt voor gebouwde eigen dommen de waarde bepaald op het vqftien- voud, voor ongebouwde op het twintigvoud hunner belastbare opbrengst, verminderd met grondbelasting, polder- eu waterschaps lasten, grondrenten, tienden, erfpachten, vaste huren, eriz.rubriek b. wordt geschat naar de bekende koopwaarderubriek c. op het twintigvoud der waarde van de uitkeering rubriek d. op hunne geldswaarde naar de laatste bekende gegevens; rubriek e. op het bedrag van het kapitaal; rubriek f. op het twintigvoudig bedrag; rubriek g. naar de verkoopwaarde. De waarde van het vermogen wordt ver minderd met het bedrag der schuldvordering en het twintigvoud der uitkeeringen wegens vruchtgebruik en verschuldigde lijfrenten enz. Een per mille is als normale voet van heffing voorgesteld. Partiëele onthef fing wordt verleend aan vermogens onder de f25.000 en geheele ontheffing aan ver mogens onder f 13.000. Van vermogens van f 100.000 en meer is eene progressie van 1 tot IV2 per mille voorgedragen, die hij f500.000 eindigt. Eigen aangifte is voorgeschreven, maar hij den aanslag kan van de aangifte afge weken, zelfs bij verzuim van aangifte een aanslag opgelegd worden. 2o. Vermindering van sommige evenre dige registratie- en hypotheekrechten. Bij overgang van vaste goederen onder de levenden onder bezwarenden titel wordt het lecht van 4 pet. tot 2 pet. verminderd. Het recht voor verkoopingen van staatsdomeinen wordt ook 2 pet. Het recht van oterschrij- ving, thans 8/i pet., wordt verminderd tot op 15 cent van de 100 gulden. Op de rechten en boeten van registratie en hypotheek wor den geen opcenten geheven. 3o. Afschaffing van den accijns en wijzi ging van het invoerrecht op zeep. De zachte groene zeep wordt van invoerrecht vrijgesteld en alle andere zeep belast met 5 pet. der waarde. 4o. Verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f60 tot f65. Verder zal de Minister bevorderen de uit voering van het beginsel van peraequtie door de percentage van heffing tot 6 pet. zonder opcenten te verlagen. Eindelijk wordt een wetsontwerp tot af schaffing van staatstollen voorbereid ea een tot vermindering van den zoutaccijns van 9 tot 4 gulden per 100 kilogram. De minister berekent, dat deze voorstellen op de Staatsinkomsten den volgenden invloed zullen hebben: Verlies: Afschaffing zeepaccijns f2000,000, vermindering zoutaccijns f2000,000, idem registratie- en hypotheekrechten f 4.336.000, id. grondbelasting f 960,000, afschaffing tollen 5 a 6 ton, te zimen ongeveer tien millioen gulden. WinstDe verhooging van den aecij ns op het gedistilleerd wordt geraamd op f 2,000,000. De vermogensbelasting zal de overige acht millioen opbrengen. De minister van waterstaat heeft aan het hoofdbestuur van den ISederlandschen bond ter bestrijding van overdreven Zon dagsrust op post- en telegraaf vet keer, in antwoord op een vroeger meegedeeld adres, bericht «dat in zoover aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet gekomen, dat voor het vervolg op eenen tweeden christeüjken feestdag, voor zoover niet op een Zondag vallende, de kantoren der poste rijen mede zullen worden opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van kwi- tantiën.» Een teeken des tijdsTe Parijs ver schijnt een dagblad van grooten omvang Le Figaro. Dat is het meest lichtzinnige blad, dat in het wulpsche Parijs wordt uit gegeven. Maar het gif wordt daar op gouden schalen toegediend, want het moet worden gezegd, dat Le Figaro door zijne talrijke medewerkers met groot talent wordt geschreven en dat dit blad den wereldling alles aanbiedt, wat deze slechts kan vragen. Het is daaraan dan ook te danken, dat het blad vooral onder de hooge standen, helaas ook in ons vaderland, zoovele lezers en na volgers telt. De maatschappij, Société du Figaro die de zoo zeer gezochte courant uitgeeft, heeft een maatschappelijk kapitaal van 1,200,000 francs, verdeeld in aandeelen van 62Vs franc. In 1891 werd netto ontvangen 2,198,511 francs, (ongeveer 75,000 franc meer dan in 1890). Aan de aandeelhouders zal over 1891 een dividend worden uitgekeerd van 12 pCt., zijnde 75 tranc per aandeel. Le Figaro verschijnt in het wufte Parijs, maar hoe is de toestand in Nederland, in onze eigen omgeving Neem inzage van de rekening, als gij kunt, van onze dagbladen. Hoe meer ze varen in het sop van de wulpsche Figaro, hoe meer ze met den godsdienst spotten, hoe meer ze door het verspreiden van zedelooze feuilletons on schuldige harten bederven, deugd en zeden verwoesten, hoe hooger dividend ze den aandeelhouders aanbieden. Dat noemen wij Een teeken des tyds. Rampzalig hij, die bliod is voor dat teeken. (Ons Noorden.) Ned. Herv. Kerk. Op het tweetal te Varsseveld staat no. 1 ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Serooskerke. Viertal te Vlissingen Ds. G. F. Has pels te Kolmschate, ds. J. W. Gunning te Eerbeek, ds. J. Ossewaarde te Sluis en ds. H. A. den Boer te Deutinchem. Benoemd tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amersfoort de heer B. D. Best te Zierikzee. Goes. Meandag, 22 Febr., des avonds ten half 8 ure, hield Ds. C. Oroeneweg zijne afscheidsrede in de zaal der Chr. Jongelings- vereeniging «Ken den Heer,» naar aanleiding der woorden uit Handelingen der Apostelen, Hoofdstuk 20 vers 31 en 32. Reeds ten 7 ure kon de zaal de opgekomen menigte niet meer bevatten en men zag tot hun groote spijt honderden naar hunne wo ningen wederkeeren. De algemeen geachte spreker opende zijne rede met het zingen van Psalm 27 het 7de vers en gebed. Hij wees er zijne gemeente en het volk in 't algemeen op om te waken voor de waarheid Gods en diens Woord met David te kennen als een lamp voor den voet en het licht op zjjn pad. Verder beval hij, evenals Paulus, zijn ge achte hoorders Gode en den woorde zijner genade. Dit bevelen aan God strekte hij uit: aan al zijn mededienaren in het Evangelie in deze stad; zijne gemeente, cateehesanten, de Chr. Ger. Gem., haar toewenschende spoedig van den Heer een dienaar des woords te mogen ontvangen. Ds. Huet, de Edel Achtbare Heer Burge meester der stad en de leden van den Gemeen teraad beval spreker in het bizonder Gode en den woorde zijner genade. De Chr. Jongelingsvereenigingen te dezer stede, werden ook nog in het bizonder door den spreket Gode aanbevolen en toegesproken. Tot vertroosting wees de scheidende leeraar op de almacht des Heeren, die zijne gemeente opbouwt en een heerlijk erfdeel zal geven onder al de geheiligden. Hij nam een hartelijk afscheid van allen, die aanwezig waren, en eindigde zijne rede met jeene bede voor zijne enkele tegenstan ders «Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij gedaan hebben I» Na het uitspreken van de zegenbede zong de schare den scheidenden leeraar toe Ps. 134 vers 3. Het aantal menschen voor de deur van het gebouw was zeer talrijk. Daar binnen waren allen met onverdeelde aandacht naar de boeiende rede luisterende. Wij twijfelen niet of Ds. Groeneweg zal bij velen in gedachtenis blijven, want hij was een onpartjjzuchtig leeraar. Volksblad Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. De moord te Zaamslag. Het was eene tragische aanblik, Dinsdag morgen nadat de deuren van het gerechtshof waren opengedaan, die joelende menschen- massa als bezetenen de zaal te zien binnen stormen, om zich te vergasten aan de treu rige zaak die de rechtbank te behandelen had. Het was namelijk de op Donderdag avond 1 October op den Catspolderschen dijk op Pieter de Kraker onder Terneuzen gepleegde moord. De omstandigheden, waaronder deze moord gepleegd werd zijn overbekend. Wij gaan ze dus voorbij. Achtereenvolgens traden de verdedigers, het Hof, de ambtenaar van het openbaar ministerie en de beklaagden eerst de vrouw, daarna hij, binnen. De vrouw schreide, de man was een oogenblik ontroerd, ook onder de voorlezing van het proces verbaal zijner bekentenis: doch hernam spoedig zijne kalmte die hij den ganschen duur der zitting tot zelfs bij de voorlezing van den eisch niet weder verloor. Beide beklaagden zijn knappe menschen met een net burgerlijk uiterlijk. L. heeft iets loerends in den blik, doch nie mand zou op dat donkere schrandere gelaat de mogelijkheid kunnen lezen om een zoo afschuwelijke misdaad te plegen, als waarvoor hij en zijne vriendin terechtstonden. Het hof bestaat uit de hh. mrs. J. v. d. Lek de Clercq, Callenfels en jhr. Schuur- beque Boeye; jhr. mr. Snouck Hurgronje is griffier; mr. J. A. v. Hoek ambtenaar bij het O. M.verdediger van Louwerse is mr. W. A. v. Hoek en mr. M. J. de Witt Hamer van wed. de K. Op een tafel tusschen de rechtbank en de beklaagden lagen de kleederen die de vermoorde bij zijn dood aan had, als ook die van den moordenaarde pet en de por tefeuille van de Kraker, de revolver, de door Louwerse verloren pantoffel, de door de vrouw op het hoofd haars mans stuk ge slagen parapluie, enz. Na verschillende informaliteiten las de ambtenaar de dagvaarding. Daarbij worden lo. C. A. L., oud 29 jaar, geboren te Nisse, molenaar te Zaamslag, en 2o M. d. R. oud 30 jaar weduwe van P. d. K., geboren en wonende te Zaamslag, beiden te Middel burg in hechtenis, beklaag! ter zake dat zij te zamen in den loop van den zomer van het vorige jaar het plan hebben beraamd om Pieter de Kraker, den man van de 2e beklaagde, het leven te benemen; dat de le beklaagde met dat doel in Sep tember jl. een revolver heeft gekocht en zich met die revolver, geladen met twee kogels, in den avond van 1 October jl., in overleg met de 2e beklaagde, heeft begeven naar den Catspolderdijk, onder Terneuzen, ten einde aldaar genoemden Pieter de Kraker, van wien hij wist, ingevolge mededeeling van de 2e beklaagde, dat hij langs dien weg huiswaarts zou keersn op te wach ten en dezen aldaar, ingevolge hun boven beraamd plan, neer te schieten; dat de le beklaagde vervolgens aldaar dien avond, omstreeks 8 uren, van achter een boom, waar hij zich geplaatst had, op voormelden De Kraker die met de le beklaagde huiswaarts keerde twee revolverschoten heeft gelost, zonder dezen daardoor te treffen, daarna De Kraker heeft aangegrepen en met dezen aan het worstelen is geraakt, dat de ie beklaagde, toen De Kraker zich daarop had losgerukt en wegvluchtte, De Kraker is achterna geloopen van achter heeft vast gegrepen en op den grond geworpen en, boven op hem liggende, met de handen de keel heeft dichtgeknepen, tengevolge waarvan De Kraker door verstikking is gestorvendat de 2e beklaagde bij deze laatste handeling, toen de le beklaagde op haren man lag, aan den len beklaagde heeft toegeroepen «schiet maar, slaat er op», en zelf haren man met eene parapluie slagen tegen het hoofd heeft toegebracht, tengevolge waarvan De Kraker belet werd zich te verweren. Hierop werd voorlezing gedaan van het huwelijkscontract van de tweede beklaagde; van het procesverbaal van den rechter commissaris inzake de overname van het lijk, de overlijdensakte van den verslagene, procesverbalen van verschillende politiebe ambten, rapporten van deskundigen en andere stukken uit het dossier, waar onder ook de eerste bekentenis van de beklaagden, Uit het verslag der deskundigen bleek dat De Kraker aan verstikking moet zijn overleden. Aan de kleederen vanL. zijn bloed vlekken geconstateerd. Er zijn 28 getuigen ter verzwaring aanwezig. De verdediger der wed. de K. deelt mede dat op haar verzoek een getuige ter ontlasting is opge roepen en wel de arbeider J. Willemse te Terneuzen. Deze is echter niet aanwezig wat verdediger wel geen aanleiding geeft schor sing te vragen, doch hij verzoekt voorlezing van de door Willemse vroeger afgelegde verklaring. Dit geschiedt en er blijkt uit dat de Kraker eenmaal onzedelijk tegenover vrouw Willemse was geweest, waarop door W. aan de 2e bekl, was verzocht te zor gen dat zijn vrouw niet meer bij de Kra ker aan huis kwam. Daarna werden bekl. gehoord die bij hunne vroegere bekentenis bleven, in den zomer van 1891 plan gemaakt te hebben de K. te dooden, en wijl L. alleen niet durfde het te zullen doen op de wijze als is geschied. Zaterdag voor den moord heeft vrouw de K. aan L. gezegd dat zij Donderdag met haar man naar Zoutespui zou gaan en de moord dus dien avond moest ge schieden. Op den Catspolderdijk heeft zij gezien dat L. van achter een boom kwam, zij liep vooruit en hoorde hem twee schoten lossen op de K. L. erkent die gelost te hebben en toen die niet raak waren, met de K. te hebben geworsteld. De K. heeft zich losge rukt, doch hij vatte hem weder aan bij zijn jas die daardoor aan de kraag scheurde, wierp hem op den grond, lag boven op hem en worgde hem; daarop sleepte hij het lijk bij de beenen den dijk af in een sloot, die echter, zooals hij later aan vrouw de K. zei, droog was. Hij isj toen op haar verzoek teruggekeerd om te zien of hij wel goed dood was. De portefeuille bij de worsteling de K. ontvallen had hij meegebracht 1 hij toonde haar die waarop zij zeide: dat had je niet moeten oprapen. De tweede bekl. is bij de worsteling te genwoordig geweest, heeft gezien dat De Kraker wegvluchtte en opnieuw een worste ling ontstond. Zij deelde, in afwijking met hetgeen zij vroeger verklaarde, nu mede wel met een parapluie haar man geslagen te hebben maar daartoe door L. te zijn aangezet. L. ontkende dit; hij beweerde dat de vrouw hem had aangezet door de woorden «schiet maar, slaat er op»; waarop hij ge antwoord heeft; «ik heb geen kogels meer"; (dewijl hij maar 2 kogels op de revolver had). Na den moord zijn zij nog een eindweegs opgewandeldis de tweede bekl. naar huis gegaan en heeft daar gezegd dat op haar man geschoten was; zij liet het voorkomen of zij erg ontsteld was. L. is naar zijne woning gegaan en is later bij De Kraker komen informeeren wat er gebeurd was. Herhaaldelijk bleek bij de 2e bekl. het streven om de schuld zooveel mogelijk op Lauwerse te werpen en zichzelven vrij te pleiten. Hare tranen maakten, althans op ons, niet altijd den indruk van even natuurlijk te zijn. Een zestal deskundigen legde nu ver klaringen af in zake de oorzaak van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1